ST. NICOLAAS KOMT ZATERDAG. SHOW BIJ GARAGE ALBLAS. HET OOG GERICHT OP PESTKOPPEN. Berlijn blijft wapen in koude oorlog. Kordate militairen beloond. Prins Carnaval in aantocht. Staatk. Ger. Partij. Ruit van politicbureau sneuvelde. Mixed Hockeyclub. Cyele-eross Tempo. Nederlandse Reisvereniging. Eervol ontslag. Geslaagd. N.C.V.B. Soest-Zuid. Vereniging van Bijenhouders vergaderde. K.A.V. Soest. DINSDAG 12 NOVEMBER 19G3. 42stc JAARGANG No. 85. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het is een riskante onderneming om ant woord te geven op de vraag wat de Russen heeft bezield om een Amerikaan se colonne nogal lang vast te houden op de weg naar Berlijn. Men kan dit een bewijs noemen dat de Russen niet echt een ontspanning wen sen in hun betrekkingen met het westen, maar die conclusie is wel wat voorbarig. Wat gebeurd is komt hier op neer. Een tijdje terug maakten de Amerikanen, Engelsen en Fransen een afspraak hoe zij zich zouden gedragen op de door de Russen gecontroleerde autowegen naar Berlijn. Daarover bestond geen voor schrift, maar het was een gewoonte ge worden dat bepaalde colonnes zonder meer doorreden na kleine formaliteiten, andere wat nauwkeuriger geteld werden. Die gewoonte werd nu in een soort reglement gevat, waarbij uit principe geen overleg met de Russen werd ge voerd, immers naar westelijke mening hebben de drie bezetters van west-Ber- lijn kort en goed het recht van de grote autowegen gebruik te maken en het wordt slechts als een beleefdheid be schouwd dat de Russen er enig oog op mogen houden hoeveel troepen voor die bezetting door hun gebied gaan. Ergernis zit dieper. Overeenkomstig dit reglement weigerden twee Amerikaanse en een Britse colonne commandant hun mensen te laten uit stappen en zich te laten tellen. Twee keer werd het vasthouden van de co lonnes in Londen en Washington afge daan met de suggestie dat een Russische dienstklopper wat uit zijn slof was ge schoten, de derde keer nam men het hoog op men beschouwde de aanhou ding bij Mariênborn als een regelrechte aantasting van een westelijk recht. Twee keer al heel gauw, de derde keer na wat wachten gaven de Russen toe en kon de colonne ongeteld verder rijden. Men hoeft niet aan te nemen dat de Russen gepikeerd waren dat buiten hen om een regeling voor het militaire ver keer over de autoweg was getroffen hun ergernis zit wat dieper. Berlijn, ook al schijnt het thans niet meer zo hoog op de agenda van te regelen pun ten te staan voor Moskou, is en blijft een van Chroesjtsjows beste wapens in de koude oorlog. Hij kan hier altijd als hij eens wat druk op het westen wil uitoefenen, met groot gemak spanning teweeg brengen. Dat is altijd gebeurd door van zijn kant voorwaarden te stel len over het gebruik van de wegen, voorwaarden dus over zaken die nooit zijn geregeld. Immers kort na de oor log was men nog te zeer in bondgenoot schappelijke stemming om zich druk te maken over het regelen van details dat zou gemakkelijk genoeg ter plaatse in vriendschap gedaan kunnen worden, dacht men. Overeenkomst niet gewenst. Alle acties tegen Berüjn werden inge luid door het eenzijdig instellen van reglementen, die voor het westen onaan vaardbaar waren. In al die gevallen kon men op zijn hoogst zeggen dat de geest van overeenkomsten werd geschonden, maar niet de letter, want die was er niet, of was uitermate vaag. Het westen werd eigenlijk uitgenodigd te gehoorza men aan de door Moskou opgelegde ge bruiksvoorwaarden van de weg, waar door die voorwaarden eigenlijk de kracht van een overeenkomst hadden gekre gen. Het westen heeft daar - terecht - altijd feestelijk voor bedankt. Wat nu gebeurt is iets dergelijks, maar in omgekeerde richting. Stemt Moskou stilzwijgend in met het door Amerika nen, Fransen en Britten vastgestelde wegreglement, dan is dat voortaan iets dat vrijwel gelijk staat met een over eenkomst tussen de vier. En een derge lijke overeenkomst zou dan geschonden moeten worden als Chrosjtsjow weer eens wat spanning om Berlijn wil kwe ken en dat zou het hem onmogelijk maken om wat het Kremlin graag deed - formeel het gelijk aan zijn kant te achten. Waarschijnlijk is Moskou bang dat het westen door nog meer dergelijke regle menten een situatie schept waarin alle verkeersproblemen tussen Berlijn en West-Duitsland op papier zijn geregeld buiten hen om maar met hun stilzwij gende toestemming, waardoor het han teren van het koude oorlogswapen Ber lijn moeilijker voor de Russen wordt, althans minder gemakkelijk een ietwat legaal tintje gegeven kan worden. Russen houden vrije hand. Moskou heeft er altijd van geprofiteerd dat te weinig was vastgelegd over Ber lijn en het moet het onaangenaam vin den dat dat zoveel jaar later nog eens via een omweg toch zou gebeuren. Met toenadering tussen oost en west heeft de zaak dan minder te maken. De overeenkomsten die op dat gebied zijn gesloten hebben alleen van doen met zaken waarin de belangen van bei den toevallig gelijk liepen de kernstop. de nucleaire experimenten in de ruimte. Geen van beide partijen heeft enig wa pen in de koude oorlog prijsgegeven. De Amerikanen - en hun bondgenoten - zouden dwaas zijn als ze dat deden. De Russen, van hun standpunt bekeken, zouden ook dom zijn als ze zo handel den. En intussen heeft het westen de waar schuwing gekregen - voor zover nodig - dat Berlijn nog altijd een formidabel sterk Russisch stuk is in de schaak partij van de koude oorlog. Het duurt nog wel even voor het carna val is, maar de volijverige Prins Leut is er ieder jaar in Soest vroeg bij. Dan neemt hij de moeite zich met zijn ad judanten en de Raad van Elf aan de leden van de Instuif R.K. Jong Soest voor te stellen. Ten gerieve van de jongelui, maar ook ten gerieve van hemzelf en zijn medewerkers, die on getwijfeld graag eens een voorproefje hebben van de leut die Prins Leut in februari brengen zal. In de fraaie zaal van St. Joseph, door enthousiaste Soester werkers, onder wie veel Instuivers, ten behoeve van de vereniging die St. Joseph als hun tehuis beschouwen, opgeknapt, presenteerde de prins zich aan de leden van de Instuif. Hij werd met veel vreugde ontvangen. De voorzitter van de raad van elf die het vorig jaar de motor van de carna- valspret vormden. De prins deed de toezegging dat er ook bij het komende carnavalsfeest voor een grandioze optocht zal worden gezorgd, die zo mogelijk nog grootser is dan vorig j aar. Met voldoening deelde hij mee dat zelfs in het carnavalsland bij uitstek - Lim burg - met waardering gesproken wordt over de carnavalsaktiviteiten van de In stuif R. K. Jong Soest. Het was de bedoeling dat de prins op de elfde van de elfde om elf uur elf zijn opwachting zou maken, maar dat kon niet omdat het zondag de tiende was. Hij verscheen om tien voor elf nadat de Instuivers al enige uren gedanst had den bij de uitstekende muziek van de Temping Six uit Amersfoort. Bij zijn komst werd hij met daverende zang begroet en serieus werd het nieuwe car navalslied van de Raad van Elf ingestu deerd. Zondag was al te merken dat het Soester carnavalsfeest weer een feest van groot formaat zal zijn. Zaterdagmiddag arriveert St. Nicolaas met de trein van 1.52 uur aan het sta tion Soest-Zuid om, op uitnodiging van de Soester Winkeliersvereniging, zijn jaar lijkse rondrit door de gemeente te hou den. De goedheilig man zal vergezeld zijn van vele zwarte pieten. Omstreeks drie uur komt hij bij 't raad huis aan waar hij door het gemeente bestuur ontvangen zal worden In de stoet van de Sint bevindt zich P.V.O., een drumband en enige wagens van Soester verenigingen Bij het station en 't gemeentehuis zullen attracties voor de Jeugd zijn die afhankelijk zijn van het weer. Na de ontvangst op het bordes van het gemeentehuis zal de Sint zich naar Soest- dijk begeven. Op de Mariastraat wordt de stoet ontbonden. Gistermiddag zijn drie kordate militairen op de vliegbasis gehuldigd omdat zij door hun flinke optreden grote materiële schade voorkwamen en misschien wel mensenlevens redden. Enige tijd geleden verrichtte een em ployé van de N.V. Aannemingsbedrijf N B M. te Zaandam werkzaamheden op de vliegbasis. Hij zag zijn weg ver sperd door stootblokken, welke gelegd waren voor een met pylon-tanks geladen wagon. Hij verwijderde deze blokken, waardoor de wagon aan het rijden ging in de richting van het stationsemplace ment Soestduinen. Drie wagons die er achter stonden volgden dit voorbeeld. De dienstplichtige soldaat A. M. 't Hart van de POL-sectie, die in Den Haag woont, zag dit gebeuren en hij begreep dat er iets gedaan moest worden om een grote ravage of misschien een ramp te voorkomen. Hij hield een naderende bowser aan die bemand was door korporaal E. H. Bosman uit Deventer en dienstplichtig soldaat A J. van Wijk uit Amersfoort. In deze auto reden zij snel naar een punt langs de spoorlijn waar materiaal lag wat gebruikt zou kunnen worden om de rails te versperren. Snel werden enige bielsen op de rails gelegden en de op drift geraakte wagons, die in hun vaart een tractor meegesleurd hadden, konden tot staan gebracht worden. Door dit kordate optreden werd voorko men, dat vele pylontanks, die voor vlieg tuigen gebruikt worden, vernield werden. Dit zou ongetwijfeld gebeurd zijn wan neer de wagons door het hek van het vliegbasis gereden zouden zijn en op het stationsemplacement Soestduinen terecht gekomen waren. Generaal Majoor A. B. Wolff, comman dant van het commando Luchtverdedi ging zond de drie militairen een te vredenheidsbetuiging en zij kregen eni ge dagen verlof. Gisteren werd hun moe dig optreden op dr vliegbasis in tegen woordigheid van colonel F. E. Broers, de commandant v,.n de basis, geprezen door overste A. F. G. Alting, die namens het N.V. Aannemingsbedrijf N.B.M. ieder van hen 50 gulden aanbood. Hij sprak met lof over het doortastend optreden, waardoor de heren 't Hart, Bosman en Van Wijk veel schade voorkwamen. Hier na bood kolonel Broers zijn gelukwensen aan. Hedenavond houdt ds A. W. Verhoef, uit Barneveld, in de kleine Rembrandtzaal, een tijdrede voor de Staatk. Ger. Partij. Vorige week kreeg C. O. K. last met de politie omdat hij in beschonken toestand een auto bestuurde. Zijn wagen en rij bewijs werden in beslag genomen. Zaterdagavond laat kwam K. aan het bureau, nadat hij zich moed ingedronken Knappe rekenmeesters hebben voor ons becijferd dat er thans in ons land een auto op de veertien inwoners is en dat er in 1970 op elke zes of zeven bewoners van ons land een auto zal zijn. Daarmee is dan de grote belangstelling die de show in Garage Alblas vrijdag, zaterdag en zondag trok wel verklaard. Velen hebben nog geen auto, maar zij willen er beslist zo gauw mogelijk een hebben, dus hun belangstelling gaat uit naar exposities waar zij kennis kunnen maken met hun toekomstig bezit. Die kennismaking was bij Garage Al blas bijzonder prettig, want daar waren de nieuwste Rootes produkten geëxpo seerd. Daaronder de Hillman super minx en de veelbesproken Hillman imp, die nieuw is voor ons land. Wie niet alleen gekeken heeft, maar ook aan een proefrit toekwam, die heeft on getwijfeld verbaasd gestaan van het enorme vermogen dat schuil gaat in de motor van deze wagen, die ook voor de kleine beurs geen hinderpalen biedt. Een auto die nagenoeg steeds op topsnelheid gereden kan worden omdat de werkelijke topsnelheid teruggebracht is. De Hillman super minx is een vierdeurs sedan in de middenklasse die wat uit voering en afwerking betreft tot de su perklasse behoort. De Singer is de luxe editie van de Hill man, de Hillman-Husky een kleine be stelwagen, en de super minx station car heeft een bijzonder luxueus uiterlijk. Tenslotte was er ook nog de super minx cabriolet. Garage Alblas behoudt het agentschap van de Skoda, maar heeft er sinds 1 november het agentschap van de verras send fraaie Rootes produkten bij gekre gen. had en op hoge toon eiste hij zijn auto en zijn rijbewijs terug. De agent die hem tewoord stond zei dat hij zich hiervoor bij de officier van justitie ver voegen moest. Met een zoet lijntje werk te hij de man de deur van het bureau uit en sloot die. Direct daarop ging een ruit van 1.60 bij 1.10 meter in diggelen en aangenomen moet worden dat K. die met een steen insloeg. De agent opende de deur en zei K. die op de stoep stond, dat hij binnen moest komen om zich te verantwoorden. Deze weigerde en maakte zich op een vuistgevecht te be ginnen. Terecht voelde de agent hier voor niets en hij vloerde hem terstond. Met behulp van een collega zag hij kans de weerspannige arrestant in een cel te krijgen. Deze bleef zich verzetten en hij beschadigde het toilet terwijl hij zich hevig tegen fouillering verweerde. Zondagmorgen werd K. vrijgelaten. Hij wist zich niets van het gebeurde te herinneren en beloofde dat hij de scha de zou vergoeden. De Soester dames verloren zondag de hockeywedstrijd tegen Schaerweijde 1 met 2-7 en ze zijn hierdoor in degradatie gevaar gekomen. Het Soester team was niet op dreef en de defensie kreeg het zwaar te verduren door het snelle spel van de Schaerweijde-buitenspeelsters Soest was gehandicapt door invalsters en had weinig in te brengen. Bij de rust was de stand 4-1. Het Soester doelpunt was gescoord door Loes de Vink. Na rust scoorde Schaerweijde nog driemaal en Marion Kuipers maakte het trfeede Soester doelpunt. De heren wonnen met 1-0 van Kameleon 2. Fred Bolhuis was als keeper enorm op dreef en dat moest ook wel, want de achterhoede was zwak. Invaller-spil Rob van Zadelhoff voldeed goed. In de voor hoede was André Bolhuis verreweg de beste speler en hij maakte het enige Soester doelpunt. Op het doel van Fred Bolhuis werden vele strafcorners ge nomen, maar hij keerde alles. Onder barre weersomstandigheden heb ben A- en B-klassers van Tempo zondag de eerste cycle cross van het seizoen 1963-1964 gehouden. Er ontbraken zeven renners die in Rotterdam moesten rij den. Er ontstond een felle strijd en na twee ronden namen Rob de Haas en Anton Lub de kop. Achter hen reden Theo Zee dijk, Henk v. d. Hoef en R. V. d. Kuilen. De B-klasser Wout Houtlosser was bij hen. De achterhoede werd gevormd door Eddy de Lange. In de laatste ronde liep Rob de Haas weg van Anton Lub. R. v. d. Kuilen had inmiddels opgegeven. De uitslag was: 1. Rob de Haas, 12 km in 45 minuten. 2. Anton Lub, op 1 mi nuut. 3. H. v. d. Hoef, op 2.35 min. 4. Theo Zeedijk, op 31j> min 5. Eddy de Lange, op ltfe ronde. Bij de B-klassers won Wout Houtlosser de 6 km in 28 minuten. c c De Gooikring van de Nederlandse Reis- vereniging heeft een gezamelijk filmpro gramma georganiseerd. Het omvat enige films die op maandagavond 18 november in het City-theater gedraaid zullen wor den. Er worden vijf kleurenfilms ge draaid over Zwitserland. c1 Het college van B. en W. heeft de raad verzocht eervol ontslag te willen verlenen aan mej. B. Dijkman, vakleerkracht voor het geven van gymnastiekonderwijs aan de leerlingen van de zesde klassen der openbare scholen voor gewoon lager on derwijs in Soest. Zondag herdachten we het feit dat de schurk Adolf Hitier 25 jaar geleden toe stond dat de leden van zijn S.S.- en S.A.- horden Joden uit hun huizen trapten en hun bezittingen vernielden of roofden. Kort daarna begon hij heel Europa te pesten met zijn eisen. Helaas lieten we ons pesten en het eind van het lied was dat Hitier geen grein ontzag over had voor de landen die hij naar zijn pijpen het dansen. Er brak een oorlog uit, waar van hij dacht dat een gemakkelijke zegen voor Duitsland het einde daarvan zou zijn, maar het werd zijn eigen on dergang. Niet alleen in Duitsland, maar ook in Rusland zat zo'n pestkop. Die kwam eveneens op een gekke manier aan zijn eind, maar een man die het in het pesten waarschijnlijk niet zo ver gebracht heeft werd zijn opvolger. Dreigen durft hij niet zo goed meer als ruim een jaar geleden, toen hij nog geen Cuba-échec achter de rug had, maar treiteren gaat hem prima af. Zonder aanwijsbare reden worden auto colonnes van de geallieerden op de weg naar Berlijn tegengehouden. Alleen maar om te pesten en de aandacht af te lei den van het feit dat de communistische machtshebbers wel kunnen treiteren maar niet de economie redelijk op gang kunnen houden. En wij onnozele halzen leveren deze treiteraars nog graan ook. KANTMAN. Voor het autorijbewijs slaagden de vol gende dames en heren: P. Ruyssenaars, J. v. d. Hoed, G. Hasselbach, B. Dekker, J. v. Zetten, G. Groenestein, W, v. d. Heuvel, G. Oosterbeek, J. Smink, J. H. v. d. Deyssel, J. H. Rebel, C. v. Sloten, B. Huizinga, H. v. d. Veen, v. d. Garde, J. de Jong, R. Kok, v. Berkel, C. de Bruyn, P. Rademaker, G. Staal, mevr. v. Elferen, mevr. Willemars, J. v. d. Heyden, E. Lebon, W. Lebon. P. v. d. Deyssel, A. Hagebeuk, W. v. d. Hengel, F. Lablans, A. Smink, J. Tönis, R. de Zoete, W. Harskamp, H. v. Niekerk F. Saarloos, J. Buitendijk en P. Buitendijk. Zij genoten hun opleiding bij Auto- en Scooterrijschool Van Buuren, Eikenlaan 1 Prof. dr. J. Schoneveld uit Den Haag zal woensdagavond 13 november, in gebouw Eltheto, een causerie met dia's over Is raël houden voor de leden van de Ne derlandse Christen-Vrouwenbond Soest- Zuid. Mevr. Oosterom is periodiek aftredend als bestuurslid. Voorgesteld is mevr. H. Meije- ring-Verpoorten tot haar opvolgster te benoemen. In de pauze van deze bijeenkomst zal gecollecteerd worden voor het Magdale- na-fonds en het dr. Albronda van der Nagelfonds. Deze fondsen voorzien in hulp aan bondsleden. Onder Voorzitterschap van de heer A. van Breukelen heeft de vereniging van bijenhouders gisteravond een vergade ring in restaurant Zonneheuvel gehou den. Tijdens deze bijeenkomst werd dank gebracht aan de heer Adams te Amers foort die zeven kaukasische koninginnen ter beschikking stelde nadat vele Soes ter bijenvolken door de strenge winter omgekomen waren. Een sterke toename van het aantal le den is beslist nodig, want de vereniging gaat in ledental achteruit. Bij 30.000 inwoners is het aantal imkers van 30 veel te gering. Van de contributie moet 5.50 per lid per jaar aan de bond afgedragen wor den, zodat besloten werd de contributie te verhogen tot 8.50 per jaar. Getracht zal worden in Soest een plaats te vinden om een bijenpark te vestigen. Als de gemeente toestemming geeft wil men in het park Colenso een bijenschans plaat sen. Die zal dan om. van nut kunnen zijn voor de bijenliefhebbers die op een flat wonen en daar geen bijen kunnen houden. Vele bijenvolken zijn in Soest door de strenge vorst van de winter 1962-1963 gedood. De leden Smit en v. d. Broek, die geen verliezen leden hebben overal bijen afgestaan en de afdeling Hilversum gaf tien kunstzwermen voor een spotprijs om de afdeling Soest te helpen. Het zijn prima volken geworden. In Soest was de schade bijzonder groot en in Baarn niet. Men vraagt zich af of dit kan liggen aan het feit dat men in Soest twee broedkamers boven elkaar in de kasten heeft en in Baarn niet. Sprekend over de resultaten van het rei zen, kwam men tot de conclusie dat de reis naar het fruit niets opgebracht heeft en de reis naar het koolzaad 30 tot 40 pond honing per kast. Onder voorzitterschap van de tijdelijke presidente, mevr. E. Egbers, heeft de afdeling Soest van de K.A.V. vergaderd in gebouw St. Joseph. In haar openings woord verwelkomde zij in het bijzonder de heer J. G. de Bree, directeur van de Levensschool te Hilversum, die met een causerie het programma van de avond verzorgde, en kapelaan Vernooij. De heer De Bree sprak over jonge meis jes en jongens die voor het eerst in een dienstbetrekking komen en daarmee deel gaan nemen aan het volle leven. Hij wees erop dat ook in deze periode ver trouwen tussen ouders en kinderen van het grootste belang is. Helaas worden jongeren vaak door volwassenen aange spoord tot misdaden en het is daarom goed kinderen hierover in te lichten om ze te wijzen op de gevaren. In de pauze beantwoordde de heer De Bree vragen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1