OVERHEMDEN J. Hoppenbrouwers heus O het helpt? if ENGELAND EN EUROPA. Machines en mensen. SOESTERBERG U kunt niet alles weten. Krabbels van Knelis. Zonder commentaar. 15.90 - 17.90 - 19.75 - 22.50 Afscheidsavond Grote opbrengst verkoping. 55 jaar getrouwd. Eiermarkt. Ned. Chr. Vrouwenbond. Shot. De kerkbouw. Opbrengst collecte. Bejaarden-Sociëteit. Korfbal. Jaarvergadering Volksonderwijs. OPTIEK Grote overwinning van Soesterberg. Soesterberg-Valkenheide 3-3. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Dadelijk nadat de nieuwe minister-pre sident van Engeland, Sir Elexander Dou- glas Home, zijn ambt had aanvaard, verklaarde hij, dat het van groot be lang zou zijn, wanneer Engeland zijn contacten met de E.E.G. zo nauw mo gelijk zou maken. En een van de eerste activiteiten die de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Engeland, mr. Butler, ondernam was het bijwonen van de bijeenkomst van ministers van de Westeuropese Unie in Den Haag. Reeds sinds de tweede wereldoorlog heeft Groot-Brittannië steeds getracht een intensief contact met het continent te onderhouden. De huidige Westeuropese Unie groeide uit een eerdere en kleinere unie, namelijk die tussen Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg, een unie die ontstond naar een initiatief van de vroegere minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevan. La ter werd deze unie op voorstel van An- thony Eden uitgebreid met West-Duits- land en Italië, dit om Europa een nieu we start te geven nadat het Franse parlement het plan voor een Europese Defensie Gemeenschap had afgewezen. Door de Westeuropese Unie werd het voor West-Duitsland mogelijk als vol waardig deelnemer tot de N.A.V.O. toe te treden. De Engelsen hoopten, dat het mogelijk zou zijn, de nauwe relaties tussen de landen ook buiten het defen sieterrein uit te breiden. Langzamerhand kreeg deze unie slechts de rol van adviserend lichaam toebe deeld en raakte zij als belangrijk in ternationaal orgaan op de achtergrond en wel door de opkomst van andere supranationale organen van zes Euro pese landen die zich nauw aaneen slo ten, t.w. Frankrijk, Italië, West-Duits- land, Nederland, België en Luxemburg, die instellingen als de Kolen- en Staal gemeenschap, Euratoom en de gemeen schappelijke markt snel tot ontwikkeling brachten. Doordat Engeland belangrijke economi sche banden heeft met de landen van het gemenebest, kon het zich niet dade lijk bij het Europa der zes aansluiten. Toen de tijd daar echter na lange be sprekingen en onderhandelingen binnen gemenebestverband voor gekomen was, vond het generaal De Gaulle op zijn weg. Gezien de politieke lijn, die de pre sident van Frankrijk wenst te volgen, trachtte hij de overige E.E.G.-partners er van te weerhouden Groot-Brittannië als lid van de Europesemarkt toe te laten. Een en ander leidde tot het be kende échec van Brussel. Dit alles ging lijnrecht tegen de wil van enkele van de E.G.G.-deelgenoten. Ge lukkig voor hen was er nu nog de West europese Unie in welk orgaan zij met de Britten konden overleggen en tot be paalde afspraken op economisch gebied konden komen. Natuurlijk is het bijzonder prettig dat de zeven elkaar nu weer hebben gevon den in de unie, maar dat is slechts een lapmiddel. Ten eerste wil Engeland vol ledig deelnemen aan het grote geheel, *V Mevr. Jean Deuison bracht in het Leeds ziekenhuis een drieling ter wereld. Afgezien van deze niet zo bijzonder opzienbarende bijzonderheid, bleek het, misschien ter wereld, maar zeker in het Britse Gemene Best, de zwaarste drieling, die ooit geboren werd. De babies wogen bijna tien pond elk. Het 12 maanden oude dochtertje Traey bekijkt de nieuwe familieleden. dus ook lid zijn van de Kolen- en Staal gemeenschap, Euratoom en de gemeen schappelijke markt. Maar het wil nog meer. Groot-Brittannië is een van de initia tiefnemers van de E.V.A., de Europese Vrijhandels Associatie, waarin zeven lan den deelnemen en wel Engeland, Oos tenrijk, Denemarken, Noorwegen, Portu gal, Zweden en Zwitserland (Finland is adspirant lid, maar kon op grond van het verdrag met Rusland geen volwaar dig deelnemer zijn). E.V.A. ligt in veel opzichten in hetzelfde vlak als de E.E.G. en wanneer de onder handelingen in Brussel niet zo treurig waren vastgelopen, dan was waarschijn lijk de uitkomst geweest, dat de E.V.A. en de E.E.G. tot een nauwe samenwer king waren gekomen, ja, waarschijnlijk alle leden van de E.V.A. zich aangesloten hadden bij de E.E.G. Hierdoor zou een gemeenschappelijke markt van niet min- Prima van kwaliteit en pasvorm Modern in dessin en model De beste fabrikaten VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK De ingesloten mijnwerkers werden na 14 dagen wachten zonder licht, zonder lucht en zonder vast voedsel, tenslotte boven de grond gehaald en de hele wereld heeft enkele dagen de adem in gehouden, omdat het onmogelijke moest gebeuren en ging gebeuren. Het was een wonderbaarlijke redding. In de eerste plaats, omdat het redden via een nauw boorgat door afbrokke lend gesteente een enorme inspanning vergde van mensen en machines. Deze benaderingsmethode heeft dit jaar een nieuwe fase ingeluid in de mijnramp- bestrijding. Maar deze redding is in de tweede plaats zo uitzonderlijk, omdat er nog levenden zijn aangetroffen nadat alle hoop op redding reeds was opgegeven en de di rectie van de mijn overtuigd was van het aantal omgekomenen. De ingeslo- tenen hebben dagen en nachten lang vergeefs geklopt. Zij werden niet ge hoord Misschien kunnen knappe koppen zich eens verdiepen in de vraag, of er geen apparaatje te construeren is dat in staat is het lichtste levensteken op te van gen, zodat de redders van de toekomst onmiddellijk gewaarschuwd worden waar nog hoop is. Zo'n luisterapparaatje zou ook goede diensten kunnen bewijzen bij aardbevingen als die in Agadir, in Skopje en Dousadsj, bij overstromings rampen als de stormvloed van 1953 in ons land en de vloedgolf van het Piave- dal in Italië, bij instortingen van grote gebouwen en zelfs bij giftgasgevaar als dezer dagen in het Westland. Nu wij beschikken over zulke vernuftige instrumenten om aardgas aan te tonen dat geen teken van leven geeft, nu wij ruimterakketten bouwen en radiogesprek ken voeren met de sterren, moet het waarachtig ook mogelijk zijn onder grondse hulpkreten te lokaliseren en sneller een levensteken uit benarde ruimten op te vangen. der dan 300 miljoen mensen zijn ont staan. Door de teleurstelling in Brussel is dit niet meer op korte termijn te verwe zenlijken. Veel landen van de E.V A. (en Engeland niet op de laatste plaats) zijn wat schuw geworden voor de E.E.G., waarin generaal De Gaulle naar hun me ning een te grote rol speelt. Het ligt voor de hand, dat de landen die nu verenigd zijn in de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie er goed aan doen, ook op economisch niveau de handen ineen te slaan, dan staat Euro pa aanmerkelijk sterker, dan wanneer de groep in twee economische blokken is verdeeld. Deze sterkere positie zal Europa als geheel tot een wereldmacht kunnen verheffen, waarmee zowel de Verenigde Staten, alsook de sowj et-unie meer rekening zouden moeten houden dan zij tot nu toe doen. Afgezien van de militaire eenheid die Europa in de N.A.V.O. vormt, zien de twee wereldgro ten Europa nog niet als een hecht ge heel. Het gevolg hiervan is, dat zij minder rekening met het oude wereld deel houden, dan wanneer het een hech te eenheid zou vormen, die naar buiten als geheel optreedt. Zowel op politiek als zeker op econo misch terrein is de eenheid van Europa van het grootste belang. Zondagmiddag heeft dr B. Maarsing af scheid genomen van zijn werk als pre dikant te Soestdijk met het leiden van een dienst in de Emmakerk en don derdagavond 14 november zal hij af scheid nemen van de gemeenteleden. Enige gemeenteleden zullen iets vertel len over hun ervaringen met dr Maar- singh, er zal een geschenk aangeboden worden en de scheidende predikant zal de gemeente toespreken. Aan het einde van deze bijeenkomst in de Emmakerk kan iedereen persoonlijk afscheid van dr Maarsingh nemen. Dames van de Kring Soest-Zuid hebben heel veel textiel-artikelen vervaardigd en deze te koop aangeboden in gebouw Eltheto ten behoeve van de inrichting, uitbreiding en restauratie van dit ge bouw. Er werd bijzonder veel verkocht. Aan het bestuur van Eltheto werd een projectiescherm, een projectietafel en een bedrag aangeboden. Er is ook een verloting ten bate van het gebouw gehouden en met de volgende nummers kan men op het adres Duin weg 35 een prijs afhalen: 334 een pop, 248 een tafelkleed, 33 een wandkleed, 562 een dekservet, 501 een bedcape. Gisteren hebben de heer en mevr. H. J. G. Kruitbos-Saalmink in hun woning Troelstralaan 27 hun 55-jarig huwelijks feest gevierd met hun zes kinderen en elf kleinkinderen. Zij traden op 11 november 1908 in Zut- phen in het huwelijk, woonden in De venter, Dieren en Velp, 11 jaar in Baarn en sinds 1931 in Soest. Aanvankelijk werd de woning Troelstrastraat 24 be woond. maar verhuizen was gewenst omdat de gezondheidstoestand van de heer Kruitbos het noodzakelijk maakte dat hij een benedenhuis bewoonde. Reeds als schooljongen voelde de heer Kruitbos zich tot het slagersvak aange trokken en als jongen van 13 jaar legde hij zijn eerste proef van bekwaamheid af. In Soest genoot hij dan ook algemene bekendheid als slager, maar sinds lang werkt hij niet meer. De bekendheid hield hij echter, zodat velen gisteren de heer en mevr. Kruitbos hun geluk wensen kwamen aanbieden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks in prijzen van 13,75 tot 14,50. Midenprijs 13,25. Prijs per kg. 2.30. De afdeling Soestdijk houdt haar maan delijkse bijeenkomst donderdagavond, kwart voor acht, in het Anna Paulowna- huis. Daar mr v. d. Linden, die op deze avond zou spreken, wegens ziekte verhinderd is, zal nu spreken dr D. p. R. Keizer, kin derarts te Hilversum, over „Honger in de wereld". Shot 1 heeft haar derde competitiewed strijd gewonnen na eenmaal gelijk te hebben gespeeld en eenmaal te hebben verloren. Ditmaal werd Ahoy 3 in Soest versla gen met 6-4. K. Wis won 3 wedstrijden, W. v. Doorn en Th. Daselaar elk 1. Shot 2 heeft haar derde overwinning ge boekt door van Victoria 5 met 6-4 te win nen. Hans Schrijvers, die in dit team inviel, wist zijn 3 wedstrijden te winnen en Th. Rademaker 2. Het dubbel werd ook door Shot gewonnen. Shot 3 heeft tegen Rotor 2 gelijk ge speeld. Shot 4 heeft in de uitwedstrijd tegen Victoria 9 met 9-1 gewonnen. Shot 5 heeft in de uitwedstrijd tegen Quick 8 met 8-2 gewonnen. Shot 6 heeft de uitwedstrijd tegen Vic toria 8 met 7-3 verloren. De stand van het fonds voor de bouw van een Hervormde Kerk in Soesterberg is al ruim de dertig duizend gulden over schreden. Bovendien zal van de schen king van een grote gift nog zes dui zend gulden worden bestemd voor het fonds. De Klaprooscollecte heeft alhier opge bracht 429,92. Vrijdag hebben de bejaarden van de algemene bejaardensociëteit in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Buys Bal lotlaan weer een mooie middag doorge bracht. De heer Busscher uit De Treek vertoonde een grote serie dia's van na tuuropnamen van dit schone landgoed bij de wisselende aspecten der seizoenen. Met voldoening kan het comité op zijn bemoeienis van deze middag terugzien. Slechts 2 K.V.O.-ploegen kwamen zater dag in het veld. De A-adspiranten verloren in Nijkerk met 2-1 van Sparta A. De K.V.O.-pupillen leden in Veenendaal een 5-0-nederlaag tegen S.K.F.C. Het eerste senioren-twaalftal van K.V.O. heeft na zes wedstrijden de leiding in afdeling 2 B van de Gooise en Utrechtse Korfbalbond. Vrijdagavond hield de afdeling Soes terberg van Volksonderwijs in de open bare school haar jaarvergadering, waar in o.m. twee nieuwe bestuursleden wer den gekozen in plaats van de aftredende leden, de heren Dekker en Esmeijer, die niet herkiesbaar waren. Het bestuur is thans als volgt samengesteld J. L. Boer, voorzitter A. G. Schelp, vice-voorzitter H J. A Boldingh, secretaris-penning meester mevr. E Odijk en mevr. L. Pe ters, leden. Een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verhogen met een gul den en alzo te brengen op vier gulden per jaar, werd door de vergadering niet gesteund. De Floralia tentoonstelling, georganiseerd in samenwerking met de oudercommissie, is ook dit jaar weer een succes geweest. Het ledental van de afdeling bedraagt thans 130. Dit aantal zou veel groter kunnen zijn, zo werd er opgemerkt, wanneer alle ouders van kinderen die openbaar onderwijs genieten, lid van volksonderwijs zouden worden. B Grothestr. 8, Soestdijk In haar thuiswedstrijd heeft Soesterberg het bezoekende Valkenheide verslagen met 4-0. Na een kwartier opende middenvoor Bak ker de score voor Soesterberg (1-0). Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft van de wedstrijd speelde Soesterberg beter dan in de eerste helft en nadat Glip verwisseld was met Haitwichse lanceerde deze bij een felle aanval de tweede treffer voor Soesterberg. Tien minuten later zag linksbuiten Schaepkens kans om uit een goede voor zet het derde doelpunt te maken. De tegenpartij kreeg niet de minste kans om tot doelpunten te komen. Toen Bakker zich vrij maakte van zijn belagers en de bal inschoot was het 4-0. Met deze stand kwam het einde. Soesterberg wordt nu een ernstige can- didaat voor de hoogste plaats. ZATERDAGVOETBAL. De uitwedstrijd van Soesterberg tegen Valkenheide heeft een 3-3 gelijk spel opgeleverd. Het was een zeer bijzondere wedstrijd waarin de middenvoor van beide par tijen de enige makers der doelpunten waren. Het was Valkenheide dat de sco re opende 1-0. Met een mooie treffer maakte middenvoor Willems na 20 mi nuten voor Soesterberg gelijk. 1-1. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft nam Valkenheide na een kwartier weer de leiding. 2-1, maar tien minuten later scoorde Willems weer de gelijkmaker. 2-2. Een kwartier voor het einde stond Valkenheide weer een doelpunt voor. 3-2. Middenvoor Willems scoorde echter weer de gelijkmaker. 3-3. In deze stand kwam geen verandering meer. Een heel prettige manier om droog goed in te vochten, is het te besproeien met de plantenspuit. Door de zeer fijne verstuiving van het water kunt u nog vlak voor het strijken vochten. Voor uw jongste lieveling zijn er „feest- luiers" in de handel, bedrukt met gezel lige, gekleurde stippen en figuurtjes. Leuk als baby mee op visite gaat. Kunt u moeilijk de vla uit het flesje As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ge- leuf dat 't veurbie is mit 't barre beste weer. Jonges zuk reegene de leste daoge. Das veur ming nie zo slim, waant as 't reegent blief ikke bie Kneliao thuus, maor veur de bakker die d'ruüt mot en veur de melk boer, die zien eige noeng melkman noemt, is 't wel slim. Ok veur die man die 'n paor maonden eleeje zee, kom, ikke gao met perden an de Bosstraot 'n meneesje beginnen Daor hak schik in en veul deeres en jonges ok, waant das wat veur de jongeluu, op 't peerd rieje. Maor ok veur minse as Jie en ikke. Bar gezond en veul beter as altied maor in 'n auto hange. Denkerom dajje daor in de buurt van de Bosstraot meraokels fing rieje ken. Maor dan mojje 't netuurluk eerst leere, wij je gin doodsmak maoke. Dat leere kejje bie die meneesje, maor noeng is dat nie zo best mit al die reege, waant je ken wel buute rieje, maor nog nie binne en dat ken van de wingter netuurlijk heul nie. Tienduuzend keer het die man van de meneesje al evraogd ken ikke noeng die overdekte meneesje neerzette en tienduu zend keere kriegt ie te heure, kaalem- pies an. Das heul nie best, waant een meneesje- bedrief zongder overdekte meneesje is net as 'n biejeskoop zongder dak. Hoope minse as 't warm en droog is, maor ast koud is of as 't reeget dan zei- ge d'r ok hoope lao ming maor bie de kaachel zitte. Daor hejje dan die meneesje. Die perde vreete deur, reege of geen reege, maor de minse die rieje wille loope nie zo hard as ut alsmaor giet. Veul uutgeeve en nie veul binnekomme, daor ken de riekste man nie teuge. Messchien binne der hier in Soest min- ze die zeige kenne, bouwe maor, waant die meneesje mot nie de bietebrug op deur de reege, of messchien zitte die maanne in Utrech, maor 't wordt wel tied dat 'r wat beurt. En heul gauw, waant strakkies gaot ut ok nog vrieze en zo en dan kejje ut heulegaor wel schudde mit die per- de ajje de minse alleenug maor buute ken laote rieje. krijgen? Gebruik dan een limonaderietje en houdt de fles zo, dat u het rietje in de ontstane luchtbel kunt steken en daarin houden. De vla of yoghurt zal heel gemakkelijk uit de fles glijden Er is een eenvoudige manier om een to maat gemakkelijk te schillen. Wrijf met de „botte" kant van het mes stevig over de tomaat. De schil komt dan los te zitten en laat zich gemakkelijk verwij deren. Een scheur in een plastic regenjas of tafelkleed? Leg een stevige krant op de strijkplank en hierop het te repareren plastic. Zorg wel dat de beide delen van de scheur zorgvuldig tegen elkaar aan liggen. Hierop weer voorzichtig een krant leggen boven op dit alles 'n warme strijk bout. Deze laat u zó lang op de te re pareren plek staan, dat de krant begint te schroeien. Dit is precies het juiste moment waarop het plastic aan elkaar gesmolten is. Een japon of blouse van acetaatzijde wordt in lauw water met een synthetisch wasmiddel met de hand gewassen. Om de kleur op te halen niet spoelen in water met azijn, maar in water met wat zout. Het laatste spoelwater moet gewoon schoon water zijn. Vooral met wringen, het kledingstuk uitknijpen tussen bad- handoeken. Boter roert u gemakkelijk tot room met een houten lepel. In de winter is het goed om de kom die men hierbij gebruikt iets vóór te verwarmen. Om aanbranden van melk te voorkomen, kunt U het beste een melkkoker of pan met dikke bodem gebruiken. Zet de melkkoker na het afwassen weg met een laagje water er in. Het nut hiervan is, dat stofdeeltjes, die aanbranden kunnen veroorzaken, zich niet op de bodem kunnen vastzetten. Teneinde in staat te zijn om de werk- gewoonten van de gemiddelde Engels man te leren kennen, heeft het 44-jarige Zweedse parlementslid Valter Kristenson werk aangenomen als autowasser. In een Russisch blad is bekend ge maakt dat een dienstweigeraar, die kans gezien heeft om 22 jaar ondergedoken te blijven, door een godsdienstige sekte tot „heilige" is uitgeroepen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2