SOEST IN 1813. lekker en gezond Firma 0, van de Pol HET KAPERSCHIP VOLVO Veilig V.V.V.-nieuws. VIERDE BLAD Loodgieters werkzaamheden. PAE1KGARAGE A. v. d. Hoef VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Schrijfmachines vanaf f 198.- Telmachines vanaf f 298.- Kantoormeubelen uit voorraad leverbaar. V HELSDINGEN V oetbalprogr amma. Vastleggen van stuifzandterrein. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Handbalprogramma. Nog geen bejaardencentrum. Niet stoken in een gelukkig huwelijk Opvoeding in het Humanistisch gezin. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Ifredeene f OflHESwi HEREN xé tfovloqes Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN Als eersten hadden de staten van Utrecht op 15 januari 1795 gecapituleerd voor de Franse legers onder bevel van Gene raal Pichegru, omdat zij voor het ge west Utrecht een onmiddelijke bedrei ging vormden. Kort daarop volgden de andere gewesten. De oude Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden verkeerde in volslagen ontbinding. De 18e januari vertrok stadhouder Willem V naar En geland en dit betekende het definitieve einde van de Stadhouderlijke regering. Van het invloedrijke Nederland was op dat ogenblik slechts een schim overge bleven. Fransen en Bataven dansten eensgezind en broederlijk om de in allerijl geplante vrijheidsbomen. Het oude had afgedaan, een nieuwe tijd brak aan en tot in de kleinste dorpen en gehuch ten klonk de kreet: „Voor Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap". Een bittere ontgoocheling wachtte, want 18 lange jaren duurde de Franse over heersing. Maar juist in die periode van dwang, willekeur en grote onzekerheid over het voortbestaan van Nederland als natie, werd het volk zich weer bewust, dat het Nederlander was: één volk, één natie, die niet meer was verdeeld in af zonderlijke gewesten, zoals voorheen. Het zijn juist de Franse maatregelen, tijdens de mlijving bij het grote Franse Rijk geweest, die Nederland tot een staat vormden. Wapen van Schutter Nadat het enthousiasme was geluwd en het politiek geharrewar was bedaard, maakten deze plaats voor berusting. Op schier elk gebied werd de Franse invloed en inmenging hoe langer hoe meer merk baar, totdat op 9 juli 1810 de inlijving in het Franse Keizerrijk een feit werd en wat er nog restte aan nationale eer en trots eenvoudig wegvaagde. Nederlandse en Bataafse vlaggen werden, waar zij nog wapperden, neergehaald en door de Keizerlijke vlag vervangen. Op alle officiële stukken prijkte de Fran se adelaar en de officiële taal was het Frans, daarnaast, op de tweede plaats het Nederlands. Van de vrijheid van drukpers was niet veel meer overgebleven. Een strenge cen suur werd ingevoerd, die het vrije woord beknotte. De Nederlanders verkeerden in Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw een toestand van passieve gehoorzaam heid en waren zich niet meer ten volle bewust, dat zij eens een eigen natie vormden, die invloed had gehad op het Europees gebeuren. Nu telden ze niet meer mee. De meest ingrijpende maatregel van Na poleon I was wel het invoeren van de conscriptie, die bepaalde dat jongelieden in de leeftijd van 20 jaar werden opge roepen om te loten. Men werd door het lot aangewezen om als soldaat te dienen in de Franse legers. De conscripte werd over het geheel ge nomen zonder bezwaar ingevoerd, maar een ieder die het betalen kon maakte Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 2323 met graagte gebruik van de gelegenheid tot plaatsvervanging, het z.g. rempla- cantenstelsel. Het recht tot plaatsver vanging werd aan de Joden ontzegd, omdat ze zich onttrokken aan de plichten die het staatsburgerschap met zich mee bracht. Voor Holland werd deze bepaling later ingetrokken, daar men moeilijk heden verwachtte. De armere Joden, die aan hun afzon dering en vooroordelen hechtten, had den toch geen geld voor remplacant; de welgestelde daarentegen waren goed kei- zersgezmd en deze moest men te vriend houden. Het remplacantenstelsel bracht met zich mee, dat er zelfs verzekeringen werden opgericht tegen de dienstplicht. Dit werd verboden, maar toch zullen er nog wel agenten zijn geweest die remplacanten hebben aangebracht, al moest dit in het geheim gebeuren. Rijke welgestelden konden zich dus la ten vervangen, de mindere man mocht dienen als soldaat in de „Grande Ar mee" van de Keizer. Doch spoedig kwa men ook de welgestelden aan de beurt zij konden en moesten dienen bij de Gardes d'honneur en het waren juist deze lichtingen, die de welgestelden en aanzienlijken deed beseffen dat zij Ne derlanders waren. In het geheel zijn naar schatting tijdens de inlijvingsperiode een 28.000 valide jonge mannen uit het land gehaald, waarbij niet zijn inbegrepen diegenen, die in Nederlnad bleven en daar ge diend hebben als kustwachters, gen darmerie etc. Deze zo roerige tijden lieten het kleine dorp Soest allerminst onberoerd. Het werd ook meegesleept in het Europees gebeuren van die dagen. Soest koos zich in de dagen van januari en februari 1795 een gloednieuw dorpsbestuur, dat zich zou aanpassen aan de „nieuwe tijd", waarin de leuze opgeld deed „De sou- vereiniteit gaat van het volk uit". Zo werd het „Vrije Volk van Soest" ge boren maar in wezen was die veran dering meer schijn dan werkelijkheid. Het dorpsbestuur had een andere naam gekregen, maar het zijn dezelfde per sonen, die van oudsher al een belang rijke rol hebben gespeeld en die in Soest altijd leiding hebben gegeven. De Bataafse Republiek was geen lang leven toebedeeld en in 1810 werd Soest een Frans dorp met aan het hoofd een „Maire". In officiële dingen heet het „la Commune de Zoest" en het heeft ruim 1500 inwo ners, waarvan tweederde hun bestaan in de landbouw vinden. Voor deze 1500 personen waren er 290 woningen onder welke enige hutten. Onder de 290 woningen waren 35 boer derijen, 48 kleine dito, 120 arbeiders- of daggelderswoningen. De overige wa ren bewoond door notabelen, ambachts lieden en dergelijke, w.o., een predikant, een pastoor en een aantal hospites (her bergiers). Het aantal ambachtslieden en neringdoenden werd op 38 gesteld waarvan de meesten ook bij de land bouw betrokken waren: een molenmaker, vier timmerlieden, een metselaar, twee wagenmakers, een schilder en glazen maker, twee hoefsmids, twee rietdekkers, twee koekenbakkers en een zadelmakers- baas. Verder nog een paar winkeliers en voerlieden. Soest behoorde tot het Departement du Zuiderzee, Arrondissement d'Amersfoort, canton d' Amersfoort. Aan het hoofd van „la commune de Zoest" stond een „Maire", genaamd Antoine (Antonie) Jacques iJacob) Schutter geboren te Zutfen en gehuwd met Jacoba Schuyt, wonende op huis No 174 of op huize Blij endaal te Soest. Schutter overleed plotseling op 44 jarige leeftijd op het huis Bhjendaal, op 16 januari 1813 en werd opgevolgd door Gerrit Stein van Hensbroek als „Maire", die later d titel ontving van „Burgemeester". Stein van Hensbroek als „Maire", die later deze titel kreeg, nadat hij als „Maire" was op getreden tijdens de inlijving. De Maire was belast met de uitvoering van de conscriptie in zijn gemeente. Zijn voor schriften daaromtrent ontving hij van de sousprefect Snouckaert, te Amersfoort, een man die later een belangrijke rol zou spelen tijdens de bevrijding in 1813. Deze was weer onder een prefect gesteld genaamd De Celles, een zuidnederlan der, een actief man met een koele eer zuchtige natuur, die bij de Keizer zeer geliefd was. Hij zetelde te Amsterdam. Het erste decreet dat werd uitgevaardigd betreffende de conscripte dateert van 3 februari 1811, vervolgens van 11 augustus en 24 december 1811 en 22 september 1812. Er werden uit de klassen van 1809, 1810 en 1811 telkens 3000 man gelicht, en in 1813 een gelijk aantal. (Wordt vervolgd). EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Wilt u eens een combinatie fiets-wan- deltocht in onze omgeving maken, die in deze tijd van het jaar nog te maken is? U rijdt naar Soestduinen tot het natuur bad, slaat rechtsaf het rijwielpad in langs het kampeerterrein van de N.P.V., spoorbaan oversteken en het fietspad door de duinen vervolgen, spoorlijn Utrecht-Baarn oversteken, tot u op de Wieksloterweg komt. Deze afrijden tot aan de grote weg naar Utrecht, links afslaan en door naar 't Spiehuis. U kunt daar de fiets neerzetten en even uw gemak nemen alvorens een wandeling over het landgoed te maken. U neemt dan de weg links van het Spiehuis, die u eerst door een landelijk gedeelte brengt en later naar de bossen. Men komt hier in een prachtige stille en indrukwekkende natuur. Een wandelkaart voor het landgoed is noodzakelijk. Deze kunt u bij ons aan schaffen voor 1.10. Al zou u maar 2 maal van de gelegenheid gebruik maken, dan nog is het de prijs waard. Maar we zijn overtuigd, dat u het er niet met tweemaal bij laat zitten. Van groot nut voor alle tochten in onze omgeving is de plattegrond van de gemeente Soest. Duidelijk staat de situa tie daarop afgetekend, zodat U zich overal kunt oriënteren. Compleet met koffer en 12 maanden garantie. Uw oude machine kan worden ingeruild. Met papierstrook en 5 jaar garantie. Keuze uit meer dan 70 nieuwe machines Event. demonstratie bij U 's avonds thuis. Verhuur schrijf- en telmachines. LANGESTRAAT 84 AMERSFOORT - TELEFOON 13113 20 cent per rol Zondag: S.E.C. 1-De Zebra's 1 2.30 uur. S E C. 2-Hercules 2 12 uur. B.D.C. 3-De Zebra's 4 2.30 uur. B.D.C. 4-Soesterberg 2 12 uur. S.E.C. 4-A.P.W.C. 3 12 uur. B.D.C. 7-Quick 6 12 uur. Zaterdag: F.A.K. 1-V.V.Z. 1 3 uur. Hees 1-Hertha 1 3 uur. S.E.C. A-Victoria A 3 uur. B.D.C. A-H.V.C. B 3.30 uur. B.D.C. C-Quick E 3.30 uur. Quick F-B.D.C. D 3.30 uur. Amsvorde a-B,D.C. a 2.30 uur. S.E.C. b-Spakenburg a 3.30 uur. S.E.C. C-- B.D.C. c 2.30 uur. B.D.C. d-Amersfoortse Boys b 2.30 uur. Scherpenzeel b-BD.C. ee 3.30 uur. H.V.C. h-S.E C, d 2.30 uur. B.D.C. g-Quick ee 2.30 uur. Pupillen: S.E.C. 1-H.V.C. 1 1.45 uur. K.V.V.A. 1-B.D.C. 1 1.45. uur. B.D.C. 2-Hamersveld 2 1.45 uur. Amsvorde 2-S.E.C. 2 1.45 uur. B.D.C. 3-Quick 3 1.45 uur. Hoogland 2-B.D.C. 4 1.45 uur. Het college van B. en W. heeft de raad een krediet van 11.750,gevraagd voor het laten vastleggen van het stuifzand- terrein op de lange duinen in de ge- meentebossen. Het zand stuift de laatste tijd sterk in oostelijke richting op en gaat de gemeentebossen bedekken. In overleg met de Heidemaatschappij is nagegaan wat hieraan gedaan kan wor den. Aanvankelijk heeft het in de be doeling gelegen het schuiven van het zand tegen te gaan door bebossing. Ver wacht wordt echter dat een afdoend re- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 sultaat bereikt wordt door het vastleggen van het stuifzandterrein met takken en rietmatten en het zaaien van graszaad. Het zal nodig zijn een terrein van 4,5 ha te bewerken. Het publiek zal buiten het bewerkte terrein moeten blijven. De Heidemaatschappij is bereid gevon den om de werkzaamheden voor 11.750,uit te voeren. Zondag worden door Soester teams de volgende wedstrijden gespeeld: B.D.C.-damesLaren 1 12 uur. B.D.C.-jongens-aspiranten—H.H.C. 1 uur. B.D.C.-dames-junioresS.B.C. 2 uur. Dit zijn de laatste wedstrijden van het eerste deel der competitie op het veld. Over twee weken begint de zaalhandbal competitie. Het wil nog steeds niet erg met het bejaardencentrum dat op de Eng ge bouwd zal worden en waarvoor een en- quete onder de Soester bejaarden ge houden is, waaruit bleek dat het niet te groot zou worden, zoals veronder steld werd door de Instanties die be slissen over het al of niet bouwen. Er zal ongetwijfeld gebouwd worden, maar het duurt erg lang voor de ver gunning afgegeven wordt. Dat is in het bijzonder onprettig voor de 311 echtparen en de 378 alleenstaan den die bij de enquete te kennen gege ven hebben dat ze prijs stelden op het wonen in een verzorgingstehuis of een bejaardenflat bij een verzorgingstehuis. Daarmee werd de bewering ontzenuwd dat de opzet van 273 bedden in het bejaardentehuis en de bouw van 60 flats te groot zou zijn. Later werd het aantal bedden tot 264 verminderd en het aantal woningen vergroot tot 200 en ook dit werd nu niet te groots van op zet geacht, gezien het grote aantal be jaarden in Soest en de velen van hen die wachten op de bouw van een verzor gingstehuis en flats. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb-| ben naast Wederopbouw een stem in het kapittel, want het te bouwen gemeen telijk bejaardencentrum valt onder het Engplan II, dat nog steeds niet door G S. goedgekeurd is, dus al met al ziet het er niet naar uit dat haast gemaakt zal worden met het verlenen van de goedkeuring voor de bouw van het ge meentelijk bejaardencentrum. Toch wordt al vele jaren door velen voor deze bouw geijverd. Niet alleen omdat een bejaardencentrum en bejaar denflats belangrijk zijn voor hen die er komen te wonen, maar ook voor hen die de wonigen in gebruik zullen nemen welke door de verhuizing van de bejaar den vrij komen. Deze verlichting van de woningnood kun nen we in Soest best gebruiken. Behalve misschien in de toekomst met goedkoop gas. Er zijn zeer aantrekkelijke prijzen onthuld door minister Andriessen. Van Dam, Torenstraat 5, stookt allen nu al op om vroeg een Sintgeschenk bij hem te komen kiezen. Gever en ontvan ger zullen er gelukkig door worden. Adv. De heer H. Lips, oud-wethouder van Amersfoort, heeft woensdagavond, in ge bouw De Rank, voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Ver bond gesproken over Opvoeding in het Humanistisch gezin". Hij werd ingeleid LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 door voorzitter F. Krips. De heer Lips was van mening dat men in Humanistische kringen het opvoeden van kinderen wel eens te gemakkelijk op neemt. Dit opvoeden is het begeleiden van de jonge mens naar zijn zelfstan digheid. Deze simpele definitie biedt echter vele voetangels en klemmen. Van de zelfstandige mens wordt ver wacht dat hij in staat is intellectuële en zedelijke besluiten te nemen. Jonge mensen moeten dus zo ver ge bracht worden dat ze deze besluiten kunnen nemen Ieder heeft daarbij zijn eigen idealen en dat is juist, want kleur loos begeleiden naar de zelfstandigheid heeft geen enkele zin. Deze idealen mo gen echter niet in strijd zijn met de ontluikende zelfstandigheid van de jeugd. Vele jonge mensen hebben namelijk te lijden door de wijze waarop zij door hun onders naar de volwassenheid be geleid worden. Waarschijnlijk is dat er de oorzaak van dat zo weinig mensen werkelijk zelfstandig zijn. De werkelijke zelfstandigheid mag ech- ter de erkenning van de noodzaak van samenwerking der individuen niet in de weg staan. Wij kunnen alleen niet be staan en ieder individu, dat geheel op zichzelf aangewezen zou zijn, ging ver loren. Opvoeding tot menselijkheid hoort bij het humanistisch opvoedingsideaal. Het kind moet mens worden die in staat is samen te werken met anderen. Dat be reikt men niet als men de moderne vrijheid in de opvoeding hanteert. Dat is geen opvoeden, maar de kinderen een voudig weg laten aanrommelen. Deze opvoedingsmethode is alleen geschikt voor mensen die helemaal niet kunnen opvoeden. Opvoeden tot vrije zelfstandige mensen houdt in dat men de kinderen geen eigen gedachtengang opdringt. Ouders die humanist zijn moeten niet van hun kinderen verlangen dat zij ook huma- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963. nist worden. De kinderen moeten de kans krijgen zelf te bepalen wat ze wil len als ze op de leeftijd des onder scheids gekomen zijn. Dan kunnen zij de weg kiezen die de ouders kozen, maar daartoe mag niet gedwongen wor den. Dit dwingen kan direct gebeuren door het Isolement, waartoe vele hu manisten geneigd zijn. Dit gaat ten koste van de kinderen. Een open gezin is het ideale opvoedings milieu. In dit gezin komt het kind in contact met hen die andere richtingen zijn toegedaan, hetgeen de mogelijkheid tot een andere keus dan die van de ou ders biedt. Naar de mening van de heer Lips wordt de aandacht van het onderwijs veel te veel op het intellectuële kunnen en veel te weinig op het artistieke kunnen ge richt. De meeste kinderen zijn veel meer gebaat bij een artistieke opvoeding, die voor hen groter mogelijkheid tot ontplooiing geeft In het artistieke vlak licht de mogelijkheid tot vrijheid. Sprekend over de sexuele opvoeding zei de heer Lips dat trouw aan de mede mens die we als huwelijkspartner kie zen, voorop moet staan bij deze opvoe ding. De sexuele voorbereiding en op voeding is over het algemeen nog zeer primitief. Bij de opvoeding tot zelfstan dig mens moet aan de positie van het huwelijk in het leven grote aandacht be steed worden. Een maatschappij zondei huwelijk is ondenkbaar. De kinderen moeten er op gewezen worden hoe be langrijk het is dat man en vrouw in het huwelijk samengaan in liefde. Tenslotte noemde de heer Lips het hu- kelijk, maar de moeite van het ernstig manistisch opvoeden lang niet gemak- pogen zeker waard. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Kuipers, Middel wijkstraat 34, tel. 2815 en W. J. Schutte, B. Grothestraat 65, tel. 2333. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag 13 uur is ge opend apotheek „Soest-Zuid", tel 2497. Wit-Gele Kruis Zuster Senden, Kampweg 68, Soesterberg, tel. 03463-359. Oranje-Groene Kruis Zuster T. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel 2902. Groene Kruis: Zuster Boom, Braamweg 51, tel. 4365. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur dr B. Maarsingh. Kerkkoor. 7 uur ds D. M. Jalink. Emmakerk. 10.15 uur ds H Roest. 3 uur dr B. Maarsingh Afscheidsdienst. Heeskapel. 10 uur ds D. M. Jalink. Zonnegloren. 10 uur ds K. H. Meijer. NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema. 4.30 ds J. Koele van Nijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 uur ds H. J. Lambers Heerspink 5 uur ds H. H. Bosheide uit Baarn. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8.30 ds K. Deddens van Amersfoort 3 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. 10.15 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Gen dienst. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. Geen dienst. Zie Baarn ADVENTGEMEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie 11 uur ds A. C. Schmutzler, BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10 uur ds H. C. Valeton. (Gewijzigde aanvangstijd I.v.m. Wereldomroepuitzen ding.) EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10 30 uur ds W. F. Schröder. KERK SOEST, Steenhoffstraat: H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordnsstraat: 7.30 en 8 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5