OEDEN SOEST IN 1813. oppenbrouwers ooo t UXSCRÏPTFON COXSCRIPTJ li TWEEDE BLAD Mr H. van Riel „Politieke vooruitzichten". WA ftuteelaat v.v.z. gms BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool ,-li crr»-a In onze collectie brilmonturen Fan D. F. VOIGT B.D.C. handbal. Nutsbibliotheek Soestdijk. Auto voor Zr Antoniana. won. S.E.C.-Zebra's 2-2. Grote korfbalzege. Hees versloeg Hertha. Verkoop van grond. ii. Overal in het land, in alle steden en ge meenten van het betreffende Departe ment werden de besluiten (in het Frans en Nederlands» Inhoudende de oproeping en inschrijving van de „conscrits" aan geplakt. (Aanplakbiljetten betreffende de conscriptie bevinden zich in het archief der gemeente Soest. Zie foto. „Alle jongelieden, zonder enige uitzon dering, geboren van den lsten Janua- ry 1793 tot den 31sten December deszelf den jaars ingesloten, en woonachtig in eene der Steden of Gemeenten van het Departement der Zuiderzee" moesten zich voor 5 augustus laten inschrijven ter Municipaliteit van hun wettige woon plaats. Bij afwezigheid moest zulks geschieden door hun ouders of voogden, die hun hiervan dadelijk moesten berichten, op dat zij in persoon de trekking (loting) konden bijwonen. Wapen van "Van Steijn. De Heeren Maires moesten „dezelve" op hun journaal inschrijven en ieder af zonderlijk onderrichten wat zij moesten weten dienaangaande, zodat niemand on wetendheid zou kunnen voorwenden an de verplichtingen welke de wet hem op legt. Beginnende met de ,,5den augustus, een tijdstip, met hetwelk de Heeren Maires alle de hun noodige berigten zullen heb ben ingewonnen, zullen zij zich bezig houden met het opmaken van hunne Alphabetische Lijst" (Het betreft hier een besluit gegeven te Amsterdam, op 24 juli 1813 en was getekend Graaf De Celles. Zie foto.) Deze plakkaten werden gevolgd door an deren, waarin bekend werd gemaakt waai' de „Raad van Rekrutering" zitting zal houden en hoe laat zij hiermee zul len aanvangen. Voor de vier kantons van het Arron dissement Amersfoort - bestaande uit Amersfoort No. l, Amersfoort No. 2, Rhenen en Wijk bij Duurstede - was dit ten 7 ure precies des morgens en feite waren het er elf. De meeste jongemannen komen zichzelf aangeven, wat achter hun personalia wordt vermeld. „Behoord in de classe van 1812 En is present En heeft zlg zelve aangegeeve". Lichaamsgebreken of ongeschiktheid worden eveneens genoteerd, evenals wan neer het een loteling betreft waarvan de moeder een weduwe is of een broer reeds zijn militaire diensplicht vervult. Gedlpl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 29B6) D wordt gehaald en gebracht. In 1813 vinden wij in de diverse ko lommen vermeld„incapable de servir" of „a une Mere Veuve de 64 ans" en „et un frere qui est remplacant dans la Garde National". Cornelius Stalenhoef, van beroep „Garcon Cultivateur", in goed Nederlands boe renknecht, komt bij de „Maire" met het verhaal, dat hij een oude moeder heeft en een broer die in dienst is Het lijdt geen twijfel of hij wilde de „Maire" hiermee iets op de mouw spelden. Het lijkt een verzonnen verhaal te zijn, want de aantekeningen hieromtrent zijn later met forse streken van de ganzeveer doorgehaald. De glasblazers uit het naburige Isselt, dat tot de gemeente Soest behoorde, worden aangeduid als „verrerier" (glas blazer). Willem Kauffelt glasblazer van beroep is ongeschikt bevonden als militair te dienen„incapable de servir Cataract sur 1'oreil droit". Een „lopend oor" be lemmerde zijn militaire loopbaan. Een jeugdige „berger", genaamd Jacobus van Fulpen, trok bij de loting no. 25, doch kreeg een aantekening „defait". Zijn lichamelijke constitutie was van dien aard, dat Napoleon hem niet als soldaat kon gebruiken. Hij mocht in Soest blijven bij zijn schapen op de hei de. Onder de kolom „observations" staat vermeld ,,et le fils ainée de sic orphe- lins". Hiermede werd te kennen gegeven, dat deze enige zoon als kostwinner voor zijn zes jongere broers en zusters optrad en daardoor niet in aanmerking kwam als soldaat te dienen. Het zijn deze kleine notities en de amb telijke briefwisseling tussen de „Maire" en de „sous-prefect" te Amersfoort, waaruit blijkt hoe zorgelijk en kommer vol de tijden waren, doch ook hoe de eerste burger van Soest meevoelt met D e 18 13. Van 1811 M.lflRl 1HV KKijl KTI.S COMTEfiE DE REK WEST MEESTE*RIJKSOll aai-, L l lll.v AI.II.R DE LA IM.IOv RIDDER VAX Ht LEttloi X t Dn NM.I (.11 Di ORDRE IVt'f.RI.W. EN VAN DE KEIZER LA kt ORDE DER UI L x PRE1 U.U Ut "AR I REL VI tPRE! [KT VVV El I; I- AN TI MENT DE ZIJt>l (ZI E TEMr.NT DEK ZUIDERZEE, OS'SÜSÏJS*,* t^.' 't' 1. t j mm mm fa -x— Lij."Vd „CL" !£Zmi wy, j. w J» «mm T* - RW Mg» t s a 1* CMK «r. Br r» UU ui tM U u- vm ets VAjMFiCVOt «4. i <-g 1) f. Ctllti j >*l - 011 .1 13 f. CEEL S. «Na Li» f 1È1A5 x ia CLEEE, i i wel te Amersfoort in de „groote Kerk" (St. Joriskerk) en te Rhenen en Wijk bij Duurstede „op den Stadhuyze". De „Maire" van Soest legt een lijst aan van de „conscrits" die zich hebben ge meld en laten inschrijven. Het betreffende „Journal du Maire, pour servir a 1'Inscriptlon des Conscrits" is in 1812 bijgehouden door de fungerende Maire W. Smits, de bekende molenaar van Soest. Het is in het Nederlands ge schreven en door hem ondertekend. In 1813 is het in het Frans gesteld en niet getekend. Waarschijnlijk is deze lijst aangelegd door de nieuw benoemde Maire Gerrit van Stein van Hensbroek, die Antonie J. Schutter na diens over lijden in januari 1813 is opgevolgd. In 1812 werden 13 constrits ingeschreven, in het jaar 1813 waren het er 12, waar van de laatste is doorgestreept, dus in de ouders en huisgezinnen, die een zoon of kostwinner moesten afstaan om in de vreemde als militair zijn ongewilde plicht te moeten vervullen. Hoe grillig het lot kan zijn en hoe de naamsonzekerheid in die tijd moeilijkheden oplevert, lezen wij in een brief (copie) van de „Maire van Zoest" gericht aan de onder-prefect te Amersfoort. Als bestuursambtenaar en uitvoerder van de Keizerlijke decreten en voorschriften zien wij dat Schutter van achter de pa pieren rompslomp, de mens ziet, die door de conscriptie in zijn bestaan wordt getroffen en bij hem komt om hulp. De inhoud van deze brief luidt No 2735 25 dec De Maire van Zoest aan Mijnheer den onder-Prefect van Amersfoort VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 NOVEMBER 1963. Mij nheer De Conscrit No 63 welke Ued mij De- signeert onder de naam van (van) Willem van t Klooster is denkelijk een abuijs en staat op mijn Joernaal als Hendrik van t Klooster. Ik neeme de vrijheid Ued de Persoon zelve te zen den, daar hij (thans ouwste) de zoon is van eene weduwe zijnde zijn vader (Teunls na) eenlge dage aan de alhier heerschende ziekte overleeden (is) daar ik (nu stellig) hij de moeder met agt klijne Broeders en Zusters door zijn arbeijd moet ondersteune Zo neem ik de vrij posttig heid Ued te vraagen of de wetten in zulk een (on voorzien) geval ook ten faveuren van die conscripts bepaalingen gemaakt (heb ben) en hoe ik in dit geval moet hande len Ontfangt Mijnheer den onder Prefekt de gevoelens van Mijne hoogagting De Maire Voornoemd Schutter Zoest den 25 dec (Jaartal ontbreekt) Niet alleen de „Maire" zorgde voor de belangen van de lotellngen Drie inge zetenen - daartoe aangewezen volgens ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. wettelijk voorschrift - hadden de belan gen mede te behartigen en ondersteun den deze door hun verklaringen als ge tuigen in voorkomende zaken Zij wer den genoemd„des trois peres de fa milie" of „peres conscrits en actlvité de Service". Zij traden hoofdzakelijk op als getuigen in zaken betreffende dienst plichtigen, die in aanmerking kwamen voor vrijstelling, b.v. wanneer de lote ling kostwinner was in het gezin en de moeder weduwe in gevallen wanneer het een enigste zoon betrof wegens on misbaarheid in het bedrijf van zijn va der wanneer reeds een broeb onder de wapenen was geroepen In vele gevallen waren de dienstplichtigen reeds „ge marcheerd" en lagen zij in garnizoen in verschillende plaatsen van Europa of in Nederland waar zij dienst deden als kustkannonniers of waren ingedeeld bij een „garde soldée" te Amsterdam of Rotterdam. Verder bij de gendarmerie of „gardes départementales" (troepen ter beschikking van de Prefect). Brieven van de „Maire van Soest" met de getuigenverklaringen van deze drie „vaders" gaan uit, niet alleen naar Amsterdam, maar ook buiten Nederland naar St. Omer, Arras, Douay en Ver- sailles. Er bevinden zich ook Soestena- ren bij de marine, blijkens een terug ontvangen schrijven van „Le 71e Equi page de haut-bord, embarque sur le Valsseau de S M le Zoutman", deel uit makende van het Eskader van Texel, waarin gecorrespondeerd wordt over een „inscrit maritime" genaamd Jan Veld- huys, geboren te Emmenes, 15 october 1785 en wonende te Soest. Hij dient bij de Keizerlijke Marine op Texel. Daar meerdere gegevens ontbreken is het niet mogelijk te reconstrueren waarom het eigenlijk gaat en waarom men de terugkeer van Jan Veldhuys verzoekt. (Wordt vervolgd.) Het damesteam van B.D.C. speelde een vlotte wedstrijd tegen Laren en won met 3-2, ondanks het feit dat ook dit maal met een tiental gespeeld werd. Het veld was glad wat vele glijpartijen ten gevolge had. Het spelen van de bal ging echter vrij goed. De ploegen waren behoorlijk tegen el kaar opgewassen. Spoedig nam B.D.C. de leiding. Door het goede aanvalsspel van Laren ontstonden er wel gevaarlijke situaties voor het B.D.c.-doel, maar keepster Mary v. d. Deijssel hield haar doel op schitterende wijze schoon tot ze tweemaal moest capitulieren B D C. scoor de echter ook nog tweemaal, zodat het een 3-2 overwinning werd. De Soester doelpunten werden door Annie Wigtman, Nanda Daatselaar en Nel Brons gescoord. Het Soester team was gehandicapt door ziekte van enkele speelsters. De dames-juniroes verloren met 2-7 van S.D.O. Het was een rommelige wedstrijd. Keepster Lia Schimmel verkeek zich enige malen op hoge ballen, welke doelpunten tot gevolg hadden. Er werd kalm ge speeld omdat het glad en modderig was. De voorhoede van S.D.O. was veel pro ductiever dan die van B.D.C., zodat het een fikse nederlaag voor de Soester meis jes werd. De heren-aspiranten speelden een leuke wedstrijd tegen H.H.C. en wonnen met 6-4. B.D.C. miste Hans v. d. Beek, die ziek was. Charles Schut bleek een goede aanwinst te zijn. Hij werkte hard en zijn moeite werd beloond met een doel punt. Dicky van Velsen opende de score. De verdediging van B.D.C. was wat zwak waardoor keeper Koos Tool veel te doen kreeg. B.D.C. scoorde nog vijfmaal en tegen het einde van de wedstrijd maakte H.H.C. het nog spannend. Enige malen waren ze dicht bij een gelijk spel. Niet alleen Schut maar ook Jan Willem Brouwer debuteerde en hij speelde be vredigend. Nieuwe boeken. Nederlandse romans. Van Bruggen, Het buisje aan de sloot. Couperus, Iskan- der. Eska, De krijtstreep. Farbri- cius, Herinneringen van een oude pruik. Ons le Kamerlid spreekt donderdagavond 14 no vember a s., in het Oranje-Hotel, over Aanvang 8 uur. Belangstellenden zijn welkom. Het bestuur van de afd. Soest- Soesterberg van de V.V.D. Gordon, Dokter ter zee. Dokter wor den is niet moeilijk. De dokter en zijn zoon. Dokter op fluweel. Aan tafel met de kapitein. Guareschi, Don Camillo in Rusland. Van de Hulst, Feestge bouw in de regen. De Jong-Keesing, De blinde spinners. Mailer, Helden zonder glorie. Van der Schaaf, Leven van Karei de Stoute. Shute, Diaman ten voor Janice. Simenon, Maigret en het lijk zonder hoofd. Sivirsky, Te rugkeer naar Boedapest. Wodehouse, Volle maan. Van der Woude, De Erf dochter. Engelse romans. Dickens, Great expec- tations. Gardner, The case of the turning tide. Johnson, An eror of judgement. Mitford, Don't teil Alfred. Priestley, The shapes of sleep Renault, The king must die. Shute, Stephen Morris. Boeken over allerlei onderwerpen. Van den Berg, Beginselen der logica. Boer, Het tweede fotoboek. Edouard Manet Raoul Dufy, Esmoreit. Goethe. Faust Heemschut, Jrg 1961 en 1962. Van Kampen, De zeilsport. Van Leeu wen, Nieuwe romanciers uit Nederland en Vlaanderen. Mostard, Parijs. Pen, Harmonie en conflict. Rittlinger, Een mens, een kano en de Amazone. Smedts, Italië. Snethlage, Jonathan Swift. Tendeloo, De scooter Vloe mans, Pascal. Unesco. Courier Jrg. 1961 en 1962. Ji <J/j KfPSfilOH STEENHOFFSTR 53 TEL Z84Z SOEST De commissie van het autofonds heeft an Zr. Antoniana een Daf de Luxe ter beschikking kunnen stellen. Ondanks de vele doeleinden, waarvoor richt gezonden dat men weet hoe de akkomodatie op het terrein van De Me teoren is. Men voelde er terecht niets voor een wedstrijd in de regen te spelen met de wetenschap dat men zich na afloop niet zou kunnen wassen. In Bilthoven moest V.V.Z. tegen F A K. spelen. Het was een middelmatige wed strijd met V.V Z. als gevaarlijkste ploeg. Het eerste doelpunt ontstond voor V.V.Z. doordat een speler var. F.A.K. de bal in zijn eigen doel liep. Binnen tien minu ten maakte Demmers er nu 3-0 voor V.V.Z. van. Kort na de rust kreeg F.A K een straf schop toegewezen. Op prachtige wijze werd deze door keeper Van Kooij ge stopt. Nu volgde een geüjk opgaande strijd. In de laatste minuten van de wedstrijd zag F A K kans het enige tegenpunt te scoren. Door een paar blunders in de S.E.C.- defensie hebben de groen-witten zon dag met 2-2 gelijk gespeeld tegen Ze bra's, terwijl het een overwinning kon zijn. De gasten speelden zwak en dat was niet onbegrijpelijk, want ze heb ben nog maar 1 wedstrijd in de compe titie gewonnen. Al spoedig werd de defensie van de Zebra's stevig onder druk gezet, maar het leverde niets op. Pothoven deed het op de linker vleugel niet zo best omdat hij daar niet thuis hoort en Hanasbei presteert als schakelspeler meer dan als middenvoor. Dat bleek in de tweede helft toen hij op de rechtsbinnenplaats ging spelen. Adams moest al spoedig zijn kunnen tonen toen middenvoor Klaassen hem met een keiharde kopbal bedreigde. Na een kwartier kreeg Hanasbei een goede kans, maar zijn schot werd gestopt. De 35-ste minuut was fataal voor S.E.C., want Ruttenberg speelde op Adams terug en scoorde in eigen doel. S.E.C deed voor rust alles om de ge lijkmaker te scoren en Ruttenberg ging zelfs naar voren, maar het leverde niets op. Met een gewijzigde voorhoede ging het m de tweede helft beter. Duijst was er beter in dan voor de rust en hij zag zijn zwoegen beloond door een doelpunt waarmee hij keeper Mandemakers geen schijn van kans gaf. Kort daarop nam S.E.C. de leiding. De Bruin zwenkte VAN 1VEF.DESTRAAT 80 SOESTDIJK steeds weer een beroep op de milddadig heid wordt gedaan, is het prettig te er varen, dat verreweg de meeste inwoners zeer sympathiek stonden tegenover deze actie. Van de 5000 loten konden er 4149 ge plaatst. Het welslagen is voor het overgrote deel te danken aan een viertal dames en de verpleegsters van Nieuw Mariënburg. Het doel dat de commissie voor ogen stond was niet alleen een comfortabeler vervoermiddel voor de wijkzusters, doch tevens om meer bekendheid te geven, aan het werk van de kruisverenigingen, dat nog steeds niet algemeen bekend schijnt te zijn. Bij de uitloting viel de hoofdprijs, een rijwiel, op lotnummer 4548. De 49 andere prijzen vielen op de nummers 175 246 360 495 534 545 743 925 987 1088 1129 1133 1136 1218 1233 1281 1363 1459 1463 1465 1561 1582 1592 1671 1683 2218 2251 2290 2613 2653 2739 2746 2800 3114 3469 3488 3537 3556 3570 3659 3785 3795 3901 4092 4121 4548 4587 4616 4620 4701 De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer H. C. Valkenet, Rembrandtlaan 13, Soestdijk. Het eerste team van de korfbalvereniging „De Meteoren" heeft een grote overwin ning behaald op Soesterkwartier 3 dat met 0-13 ten onderging. Bij de rust stond het Soester team met 4-0 voor. De doelpunten werden gemaakt door Kemler sr. (2), Kemler jr. (3), Van Rouwendaal (3), Maris (2), Wamsteeker, Truus van Dijk en Gré van 't Klooster. De juniores verloren met 0-6 van S.V.M.M. uit Maarn. Het derde team moest thuis spelen tegen Welgelegen 3, maar dit team kwam niet. Er werd be naar links, passeerde een back en zette van af de zijlijn voor. Hanasbei scoorde en het leek nu alsof er voor S.E.C. geen vuiltje aan de lucht was, want de Zebra's hadden weinig in te brengen. Tien mi nuten voor tijd werd echter toch de ge lijkmaker gescoord. De rechtsbinnen van de Zebra's plaatste de bal naar zijn linksbuiten v. d. Di essen. De Rooij kon ingrijpen maar hij miste Adams kwam nu zijn doel uit en v. d. Diessen schoot de bal langs hem heen. Nog leek alles niet verloren, want op de doellijn ston den Ruttenberg en Hooijer. De bal ging echter tussen hen door en S.E.C. speelde gelijk, terwijl het een fikse overwinning had moeten zijn, gezien de krachtsver houding in het veld. Hees heeft zaterdagmiddag met flinke cijfers van het bezoekende Hertha ge wonnen. Voor rust werd het 1-0 door de Bree en Sakkers maakte uit een scrim- mage het tweede doelpunt. In de tweede helft bracht Hop de stand op 3-0, door Budding werd het 4-0 en Hop scoorde nog tweemaal, zodat Hees met 6-0 won. In de tweede helft was Hees oppermach tig en keper Muis kreeg nauwelijks iets te doen. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft verzocht 5900 m2 grond aan de Dokter de Voslaan en de dokter Schoonebeeklaan te mogen kopen. Het college van B. en W. is van mening dat tegen verkoop voor 110.000,geen be zwaar bestaat en heeft de raad geadvi seerd tot verkoop over te gaan. Er zul len 24 woningen op deze grond ge bouwd worden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9