1 mm GEEN KOUDE OORLOG IN DE KOU. VIERDE BLAD Buitenlands weekoverzicht. Krabbels van Knelis. In het Zuidpoolgebied werken oost en west broederlijk samen. .--Y> Jaarvergadering B.D.C. handbal. Voetbalprogramma. Leger <les Heils. Nederlandse Protstantenbond. Momenteel wordt er hard gewerkt om de nieuwe expeditionaire macht van de Ver enigde Staten in gereedheid te brengen, die nu op het zuidelijk halfrond de zo mer aanbreekt, naar het zesde wereld deel „Antarctis" of wel het Zuidpoolge bied zal vertrekken, om daar op uitge breide schaal de werkzaamheden voort te zetten, die men in ons voorjaar door het intreden van de poolwinter aldaar heeft onderbroken. Slechts een kleine staf van enkele honderden mannen bleef op de verschillende bases achter, om ook tijdens de winter (onze zomer) de werkzaamheden zoveel mogelijk te con tinueren. Deze nieuwe groep vertrekt ter aflossing en versterking naar de vier gro te bases die de Amerikanen aan de Zuidpool hebben, te weten: McMurdo station, Byrd station, Amudsun-Scot South Pole station en Hallett station. De laatste basis delen de Amerikanen met de Nieuwzeelanders. Men heeft ook voor dit seizoen weer grote plannen en naast een groot aan tal medewerkers gaat ook een uitge- daar maanden in ellendige kou te gaan leven, verstoken van elk comfort? Toch is dat wel begrijpelijk, want het zuidpoolgebied herbergt vele geheimen, typische natuurverschijnselen, allerlei dingen die geleerden fascineren, proble men die zij koste wat het kost willen ontraadselen en waarvan bepaalde fa cetten zeker van groot belang zijn voor de gehele mensheid. Wij behoeven hierbij alleen maar te denken aan de vraag: wordt het warmer aan de Zuidpool? Smelt dit enorme continent langzaam af? Vragen die van levensbelang kun nen zijn Want wanneer deze geweldige ijsmassa's aan de zuidpool langzaam maar zeker smelten, zal dit over de ge hele wereld een niet onaanzienlijke ver hoging van het zeeniveau betekenen, met alle konsekwenties van dien voor die landen die aan de zee grenzen. Dit is maar één voorbeeld. Sedert de ontdekking van het met ijs bedekte werelddeel is het door tiental len expedities uit verschillende landen bezocht Hier heeft zich de grote trage- MEMOOH Mensen en materiaal worden aangevoerd door middel van enorme vliegtuigen zoals hier de Hercules C 130 voorzien van ski's om op sneeuw en ijs te kunnen landen en opstijgen. breide en kostbare collectie materiaal en apparatuur mee. De voorbereidingen vergen veel tijd en aan alles moet wor den gedacht, want wanneer de expeditie eenmaal ter plaatse is gearriveerd, dan kunnen vergissingen in de voorbereiding niet zo eenvoudig worden hersteld. Niet alleen in de Verenigde Staten is men druk bezig met de uitrusting van een nieuwe poolexpeditie, ook in de sowjet-unie treft men maatregelen voor de 9de Antarctische expeditie, die op haar beurt de sowj et-bases gaat bevol ken. Het zelfde doen de andere landen die in 1959 in Washington besloten tot samenwerking op het gebied van het on derzoek op de Zuidpool. De voornaamste punten van dit verdrag betreffen het uitsluitend voor vreedzame doeleinden gebruiken van dit ijzige werelddeel en "het ontwikkelen van de internationale samenwerking op wetenschappelijk ge bied. Hier in de koude kent men geen koude oorlog. Er bestaat tussen alle expedities die van Scott afgespeeld. De bestudering op grote schaal is echter pas begonnen met het internationaal Geofysisch jaar (1957-1958). In die korte periode is men heel wat te weten ge komen over het Zuidpoolgebied, zeker wel zoveel als in de daaraan voorafgaan de anderhalve eeuw Dit succes werd be reikt dank zij de actieve internationale samenwerking tussen de geleerden van verschillende landen. De Amerikanen noemen hun actie „Deep Freese" (diepvries). Deze beoogt de be studering van het Zuidpool-continent geologisch en fysisch. De geleerden wor den geassisteerd door niet minder dan omstreeks 4000 officieren en manschap pen van de Amerikaanse vloot. Er worden lange tochten uitgevoerd over het ge bied, specialisten onderzoeken de bo dem, bestuderen de magnetische pool, observeren de typische natuurverschijn selen, verrichten metingen en wat al niet meer en dit vrijwel steeds onder de meest barre omstandigheden van Dikwijls worden metingen verricht midden in het kale ijzige gebied bij temperaturen die ook in de poolzomer nog ver beneden nul liggen. een vast wetenschappelijk en zakelijk contact en.... er heeft jaarlijks een uitwisseling plaats van specialisten tussen de Russische en de Amerikaanse expedi ties, terwijl daarin ook de andere be trokken worden. Buiten dat komt men indien mogelijk zo nu en dan bij elkaar op bezoek. Men bezichtigt eikaars instal laties, wisselt ervaringen uit, bespreekt problemen, verdeelt taken, maakt plan nen, kortom er is de best mogelijke samenwerking en vriendschap in deze koude wereld. Uiteraard staat men elkaar in noodsitu aties ook dadelijk bij. Toen een Bel gisch vliegtuig met geleerden in nood verkeerde, schoot onmiddellijk een sow- jet Li-2 te hulp. Omgekeerd helpen Bel gen, Amerikanen, Japanners, Nieuwzee landers, Australiërs enzovoort ook de Russen. Een dergelijke samenwerking is ook wel nodig, want in deze barre ijs- woestenij is een ieder die in nood ver keert onherroepelijk verloren, wanneer er niet snel hulp komt opdagen. En die hulp kan slechts komen van het dichts- bijzijnde station, ongeacht van welke nationaliteit dat is. Dat begrijpt ieder een daar. Bovendien is de wetenschap pelijke samenwerking en uitwisseling van gegevens zodanig, dat men volkomen be seft, dat men moet samenwerken, om vechtend tegen de elementen succes te behalen. Waar gaat het om? Wat zoeken zij toch in deze barre wereld daar verweg in het poolgebied zal menig een zich bij de warme haard afvragen en waarom zijn die geleerden zo gek om koude en sneeuw. Uiteraard probeert men het leven nog zo draaglijk mogelijk te maken, zijn de mannen speciaal gekleed, terwijl hun onderkomens diep onder de sneeuw liggen. De aanvoer geschiedt met schepen en grote transportvliegtuigen van het type Hercules C130, die uitge rust zijn met ski's. Over die bases moet men niet zo simpel denken, want onder de grond bevinden zich laboratoria, ruimten met elektro nische apparatuur en controlekamers. Er zijn complete raketinstallaties, die echter slechts vredesdoeleinden dienen, zoals het lanceren van raketten voor onderzoek van de bovenste luchtlagen en dergelijke. Men heeft uitgebreide radio stations, hoge zendmasten en onder gronds enorme ruimten waar voorraden worden opgeslagen en waar de mannen verblijven. Men vindt er slaapgelegenhe den in de vorm van geprefabriceerde hutten zonder ramen, voorts moderne keukens, eetgelegenheden en recreatie ruimten, werkruimten, complete labora toria, garages voor reparaties aan de voertuigen op rupsbanden, een postkan toor, een elektrische centrale en zoals op de grootste Amerikaanse basis Mc Murdo wordt zelfs elektriciteit en warmte opgewekt door een atoomreactor. De reactor zelf staat boven op een rots en heeft een vermogen van 1500 kilowatt. Het komende seizoen gaat men een in stallatie bouwen om drinkwater te dis tilleren uit zeewater. Zo wordt het steeds beter mogelijk in de barre ijswoestijn te leven. Binnenkort zullen vele duizenden man nen van verschillende nationaliteiten zich weer voor een maandenlang ver blijf in het zuidpoolgebied vestigen en gaan samenwerken in verband met de onderzoekingen die nu verricht zullen worden in het jaar van „de rustige zon", the International Quiet Sun Year. v, WEEDESTRhO TEL:436i Onder voorzitterschap van de heer N. L. Pouw heeft B.D.C-handbal woensdag avond in gebouw Ludgardis de jaarver gadering. Omdat secretaris G. Koelink tussentijds aftrad bracht de heer Pouw verslag uit over het afgelopen vereni gingsjaar. Er zijn goede resultaten in de competitie behaald. Vier teams werden kampioen bij de competitie in de zaal. Er heerst een goede geest in de vereni ging maar het ledental liep helaas terug van 111 tot 84 Mej. N. van Velsen gaf het financieel overzicht. Zij heeft be dankt als penningmeesteresse en mej. H. van Doorn werd haar opvolgster. In de vakature Koelink werd Joop van Kes- teren gekozen als vertegenwoordiger van de jeugd. De heer Pouw is thans niet alleen voor zitter, maar ook secretaris. Tweede se cretaris is de heer P. Tool, wedstrijdse cretaresse mevr. T. Tourné-Duwel. De vereniging zal met 7 teams deelnemen aan de zaalhandbalcompetitie In maart 1964 zal een feestavond gehouden worden. Zondag: P V C. 2-B.D.C. 2 2.30 uur S E C. 3-Quick 3 12 uur Baarn 4-B.D.C. 3 12 uur. S.E.C. 4-V.V.Z.A 2 2.30 uur. B.D.C. 4-A P.W.C. 3 2.30 uur. B D.C. 7-B.D.C. 6 12 uur. Zaterdag: Hees-J\A.K. 2.45 uur. SOVA 2-Hees 3 2 45 uur Terschuurse Boys 3-V.V.Z. 3 2.45 uur. V.V.Z. 2-Zuidvogels 3 2.45 uur. S.E.C. B-Hoogland A 3.30 uur. ODI '58 B-S.E C C 3.30 uur. B.D.C. C-Spakenburg C 3.30 uur Hamersveld A-B.D.C. D 3.30 uur S.E.C. D-Quick F 2.30 uur. S.E.C. c-K.V.V.A. b 2.30 uur B D.C. ee-Hamersveld b 3.30 uur B.D.C. f-H.V.C. h 2.30 uur B.D.C. g-K.V.V.A. ee 2.30 uur. Pupillen: S.E.C. 1-K.V.V.A. 1 1.45 uur. K.V.V.A. 2-S.E.C. 2 1.45 uur. B.D.C. 2-Amsvo'rde 2 1.45 uur. B.D.C. 4-K.V.V.A. 3 1.45 uur. Amsvorde 3-B.D.C. 3 1.45 uur. Nog maar enkele weken en het Kerstfeest is weer daar. Feest van vreugde en licht voor velen. Toch, voor anderen niet het blijde feest zonder bekommernissen, wat het zou kunnen zijn. Er zijn ook nu nog vele minvermogenden, zieken, ouden van dagen en eenzamen. Het Leger des Heils wil ook dit jaar gaarne aan dezulken wat feestvreugde bereiden. Als in de komende week, van 18-23 november de Heilssoldaten bij u aankloppen, wilt u hen dan niet teleur stellen? Uw gave helpt het Leger des Heils velen te helpen. Als het nu die kleur eens had... dan zou U dat leuke - japonnetje weer met V. plezier dragen! Zullen I' we het eens bekijken? Onze vakmensen heb ben er oog voor. Zij laten niets aan het toeval over, maar nemen eerst een proef. Kleding verven kunt U veilig toevertrouwen aan tip top!... en töcii voordelig! Hilvarxum, Langestraol 99 tel 48889 - Zulderwcg 131 I. tel 42918 Chalham. Adm. d« Ruyttrloan 12, tul 12861 (lo«erj waiulen) Blarloum, Toianloon 12b.tel 2850 - Hulzin, Kon. Wilheln-mjairaal 17. tel. 1107 ol 3973 - Laren, Vddnf? I, lel 3025 - Daarn, Tuflairaal 34 tel. 2310 - Buaaum, lepenloan 4> lel. (4029 ol 19705 - Melkweg li. lel. 19705 - Herenriraal 1, Ie' <3901 (lerens waaaalon) Soeal, Mcrelweg 10, tel. 3258 - Noderhoral den Oero, Toienweg 13, lel. 545 Vertegenwoordiger voor 't Gooi ven PERSI Ouède relnlglng De volgende week woensdag wordt de 2-jaarlijkse bazaar gehouden in het Kerkgebouw, u kunt een keuze maken uit een groot aantal mooie en praktische handwerken, een uitgebreide speelgoed en boekenstand, evenals uit een welge vulde levensmiddelenafdeling. 's Middags wordt voor kinderen een poppenkast voorstelling gegeven en zijn er gezellige wedstrijden. 's Avonds kunt u luisteren naar muziek, uitgevoerd op blokfluit, spinet en viola da gamba. De koffie-, thee- en limonade stand is de gehele dag goed voorzien. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad van a.s. dinsdag. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963. Het gaat op het ogenblik niet zo goed met „de geest van Moskou", zoals de sfeer van ontspanning wordt genoemd, welke is ontstaan door de ondertekening van het Kernstopverdrag in Moskou deze zomer door velen werd begroet als de eerste stap op de weg naar meer ont spanning. Maar Chroestsjov heeft de laatste week zijn tanden weer wat laten zien, hetgeen een geringere teleurstel ling voor de Amerikanen is dan bij vo rige ontspanningen, doordat zij nu meer overtuigd waren van het betrekkelijke van alle dingen, dus ook van ontspan ningen. Woorden en daden van de Russische premier hebben twijfel doen rijzen aan de geest van Moskou. In de eerste plaats was daar het hernieuwde incident aan de toegangsweg naar West-Berlijn. Het gebruik is, dat de Amerikanen, Engelsen en Fransen bij militaire transporten, waarbij meer dan 30 man worden ver voerd, uitgezonderd de chauffeurs en de bijrijders, uitstappen om zich door de Russische posten te laten tellen. Zijn het er minder dan dertig dan moesten de Russen het maar op gezag geloven. Deze regels zijn door de Westelijke ge allieerden zelf ingevoerd. Overleg met de Russen hierover was uitgesloten, om dat dat zou inhouden, dat Rusland eni ge zeggenschap had over het geallieer de vervoer. In oktober had het eerste incident plaats, waarvan de Amerikanen nog wilden aannemen, dat het misschien een misverstand van de plaatselijke be velhebber was. Toen daarop een Engels en een Frans convooi hetzelfde lot trof, werd 'de twijfel aan een lokaal incident groter. Op 29 oktober hebben de Weste lijke geallieerden, om alle misverstand te voorkomen, de Russische regering voor het eerst van hun regeling op de hoogte gesteld. NIEUW INCIDENT. Toen de Russen vorige week het uit stappen van een transport van minder dan 30 man eisten, was het niet meer T MOOISTE KOOPT U NATUURl'JK mogelijk iets anders dan een doelbe wuste Russische politiek te vermoeden De Amerikanen weigerden en pas na 41 uren mocht het konvooi verder gaan, zonder te zijn geteld. De Amerikanen hebben duidelijk ge maakt, dat het probleem de vrije toe gang tot West-Berlijn is en Chroestsjow heeft begrepen, dat het om meer dan een plaatselijke speldeprik gaat. In zijn versie van het gebeuren hadden de A- merikanen het hoofd in de schoot ge legd „anders hadden zij over onze lij ken verder moeten gaan". Hij beschul digde de Amerikanen ervan de bestaande regelingen eenzijdig te willen verande ren. Chroestsjov had er al bij andere gele genheden geen twijfel over laten be staan, dat het communisme het kapita lisme zal overwinnen en bij de parade ter herdenking van de revolutie van 1917 werd voor het eerst een raket meege voerd, waarvan werd gezegd, dat zij elk vijandelijk geleid projectiel in de lucht zou kunnen vernietigen. Als dit waar is, dan heeft Rusland zich met dit wapen een onkwetsbaarheid gegeven, welke misschien in een iets gedurfder politiek tot uiting komt. Waarnemers twijfelen echter aan de juistheid van de Russische beweringen. SPIERBALLEN. Er is nog een andere verklaring voor de houding van Chroestsjov mogelijk, wel ke heel wat onschuldiger en minder in strijd is met de ontspanning van deze zomer, wanneer men in deze ontspanning tenminste niet meer wil zien dan een pauze in de spanning. Misschien wil hij de Westelijke bondgenoten er aan blij ven herinneren, dat de kwestie-Berlijn nog altijd niet is opgelost in de geest van de Russen. Maar het is evengoed mogelijk, dat Chroestsjov zich in feite helemaal niet richt tot de Westelijke lan den, maar tot zijn eigen kamp. Commu nistische leiders uit nagenoeg alle lan den zijn op het ogenblik in Moskou, waar het dispuut met de Chinezen on getwijfeld een onderwerp van gesprek zal zijn. Een van de verwijten, welke de Chinezen Rusland naar het hoofd slin geren, is, dat hij de belangen van de wereldrevolutie aan het vergeten is en een lakei van het kapitalisme is gewor den. Dat zal niet overal indruk maken, maai- het zal niemand onopgemerkt voor bij zijn gegaan, dat Chroestsjov het vo rig jaar met betrekking tot de kwestie Cuba aan het kortste eind heeft getrok ken, dat hij dit jaar bij de Canadezen en Amerikanen heeft moeten aanklop- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak niks teuge anneemers mit groote sleeje heb, maor wel teuge an neemers die slechte huuze bouwe en daor- van in groote sleeje rondrieje. Beste huuze binne dat nie op de Eng aste raodsleeje motte gaon vraoge hoe dat noeng ken datter zukke meraokels groo te scheure inzitte. Manne die zukke huuze bouwe binne net as huuzemellekers die wel huur wille vange, maor nooit niks an de huuze laote doen. Zo'n huusbaos heb ikke. Die is bekaant negetug jaor en die zit als- maor te denke dattie zien sente met ken neeme astie de hoek om gaot, Hie woont nie in Soest, dus d'r is heul gin kaans dattie bie ming de ruute komp verniele astie dit eleeze heb. Hie weet trouwes toch nie dat ikke dat bin. Elleke maond sente vange, maor niks doen. Maor das nog nie zo slim as huuze mit scheure d'rin, waant zo'n huusbaos kejje nog us griepe. Dat dee ikke 'n paor jaor eleeje toeng die kwam om meer huur. Amme klompe zee ikke. Niks kriegie d'rbie en ast je nie anstaot dan loopie maor naor de rechter, 't Reeget in de keuke binne net zo hard als buute en ajje naor 't anrech kiek zak ut in mekaor. Eerst die reege d'ruut en 'n anrech dat nie in mekaor zak dan kejje om meer huur komme. Hie doch, laok ut maor doen en ikke gaf meer huur. Wijje geleuve dak zit te hoope dat de huure weer omhoog gaon. Dan ken ikke zeige dattie ouwe baos ut lekker nie krieg. Eerst varreve zak dan zeige. Wedde dattie ut laot doen. Hie mot wel. Mit die manne die scheure maoke is dat nie zo makkeluk. Die zeige dat ken ikke nie hellepe, maor das netuurluk flauwekul. De gemeente hettie huuze laote bouwe en ik schat dat 't toch meugelijk mot weeze dajje 'n ketrak maok waorin staot dattie anneemer lao wullie zeige 'n mel- joen krieg veur weet ik hoeveul huuze maor dattie 'n kwart meljoen mot be- taole aster dit of dat mit die huuze is wat heulegaor nie mag, zoas in mekaor zakke of scheure kriege. Laot de gemeente de manne die de huu ze bouwe maor anpakke. In sleeje rieje is best maor rot huuze bouwe is goed slecht. pen voor graan, hetgeen ook al niet op sterkte lijkt na zijn bewering, dat Rus land Amerika over enkele jaren met de landbouwproductie zou hebben inge haald. Hij heeft echter ook ditmaal niet kunnen nalaten voorspellingen te doen. Binnen zeven jaar zal Rusland het eer ste land van de wereld zijn. Had hij enige weken geleden duidelijk gemaakt, dat Rusland niet meer meedeed aan de race naar de maan, thans verklaarde hij tegenover een groep Amerikaanse zaken lieden, dat zij deze hoop wel konden opgeven. HANDEL. De wat hardere houding van Chroestsjov zal het Amerika gemakkelijker maken weerstand te bieden aan de aandrang de handel met Rusland wat uit te breiden, welke vooral zou neerkomen op een uitgebreide credietverlening aan Rusland. Andere westelijke landen drij ven wel handel met Rusland, maar de neiging van de Amerikanen hen te vol gen is met groot, vooral niet in een verkiezingsjaar, waarin het uiterst ge vaarlijk is „slap" tegenover de Russen te zijn. In Parijs hebben parlementsleden van de N.A.V.O.-landen vorige week verga derd en hier is ook gesproken over een gemeenschappelijke houding tegenover het probleem van de Russische handel. De parlementariërs hebben ook duidelijk gemaakt weinig te voelen voor de door Kennedy voorgestelde multilaterale kernmacht van de N.A.V.O., maar Was hington heeft al gezegd toch met de plannen te zullen verdergaan. LES VOOR DE CONSERVATIEVEN. Een tussentijdse verkiezing in het Schot se district Kinross heeft sir Alec Dou- glas Home, de nieuwe Engelse premier, in het Lagerhuis gebracht. De overwinning was zeker, alleen was de meerderheid van Sir Alec, vergele ken bij de vorige verkiezing, met enkele duizenden geslonken. Belangrijker was de tussentijdse verkiezing in Luton, een wel varende fabrieksstad op 50 km. van Londen, waar de conservatieve candi- daad er niet in slaagde de meerderheid te behalen, waardoor de zetels naar de socialist gingen. De conservatief behaalde 17.000 stem men tegen 27.000 vorige maal, de socia list daalde eveneens, van 22.000 tot 21.000, terwijl de liberaal, die de vorige maal niet meedeed, 5.000 stemmen ver overde. Er waren ook een goede 4.000 stemmen minder uitgebracht dan in '59 Luton is welvarend en sinds 1950 conser vatief. maar toch bleek een gedeelte van de bevolking niet ingenomen met de conservatieve regering, die over het algemeen te zeer de naam heeft ge kregen van een regering van en voor de rijken. Deze ontevredenen zijn niet naar de socialist overgestapt, maar naar de liberaal om hun protest te laten horen. Gebeurt dat bij de algemene verkie zingen, welke volgend jaar moeten wor den gehouden, weer, dan zullen de con servatieven door versnippering van hun stemmen op zijn minst 100 zetels aan de socialisten verliezen. Maar men zal moeten afwachten of de nu protesteren de kiezers als puntje bij paaltje komt toch niet een conservatief boven een liberaal zullen verkiezen. Maar dan moet de conservatieve candidaat op zijn minst enkele vooruitstrevende trekjes vertonen. Dit is de les voor de conservatieve par tij.

Soester Courant | 1963 | | pagina 13