STAGNEERT DE BOUW OP DE ENG FEESTELIJKE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS HET OOG GERICHT OP GRATIE. Vragen aan het College van B. en W. Adres aan de gemeenteraad. De ehauffeursstaking brengt moeilijkheden in Soest. Afdeling Nederlands Katholiek Vakverbond opgericht. God hoort het gebed. Uitbreidingsplan Ossendamweg. Ongeluk bij Kompostbedrijf. N.V.E.V. en haarverzorging. Sardinië, eiland der stilte. Feestavond S.P.S.V. Bijeenkomst N.C.V.B. Vrijdag 15 november i96s. 42stc JAARGANG No-86- 5 OESTER (ÜOURAN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vlijtige bouwers zijn sinds enige jaren op de Eng bezig, en de resultaten zijn dui delijk te zien. Op het noordelijke ge deelte, dat vroeger toebehoorde aan de agrariërs vormen honderden woningen tientallen straten en lanen. De resultaten .zijn verheugend, al zijn er natuurlijk ook wel eens minder pret tige dingen, zoals de gebreken die de woningen aan het Van der Veldeplant- soen vertonen. Scheuren wijzen erop dat er niet zo best gebouwd is. Langzaam rukt het legioen van bouwers op naar de Molenstraat en binnen af zienbare tijd zal er niet meer gebouwd worden tussen Talmalaan en Molenstraat omdat alles wat gebouwd moest worden klaar is. Honderden woningen op het noordelijk gedeelte van de Eng zouden gevolgd worden door honderden woningen op het zuidelijke deel tussen de Molenstraat en de Veldweg. Dat waren althans de plan nen van het gemeentebestuur. Ook hadden zij plannen voor de bouw van het grote bejaardencentrum, waar voor in het bijzonder de vereniging van bejaarden „Rustenburg" zo lang en zo ijverig gewerkt heeft. Die plannen zijn er nog steeds, maar het ziet er naai" uit dat er een stagnatie zal optreden bij de bouw op de Eng en dat men niet zo vlot aan de bebouwing van het zuidelijk deel zal kunnen be ginnen als aanvankelijk gedacht is. Zelfs bestaat er een kans dat de plannen zoals ze nu zijn niet uitgevoerd zullen worden en er nieuwe plannen moeten komen, want Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben gesproken en hun mach tige stem veroorzaakt deze stagnatie. Het besturen van een gezin is niet ge makkelijk, maar het besturen van een gemeente is nog veel moeilijker. In het gezin is pa of moe de baas, of ze zijn het samen en zij nemen de be sluiten waaraan eventueel niet te tornen valt. Leden van de gemeenteraad kunnen net zoveel besluiten nemen als ze willen, maar op de achtergrond bevinden zich altijd de Gedeputeerde Staten, die deze besluiten ongedaan kannen maken en dat is gebeurd met het besluit het zui delijk deel van de Eng te bebouwen met honderden woningen, zoals dat met het noordelijk deel gebeurd is. De gemeenteraad van Soest wil wel, maar Gedeputeerde Staten willen niet. Zij vinden dat het met de bebouwing van het noordelijk gedeelte van de Eng welletjes is en dat het zuidelijke deel landelijk gebied moet blijven. Een nobel streven, dat natuurliefhebbers een genoegen zal doen, maar wel wat vreemd nu al vijftien jaar gespeeld wordt met de gedachte de gehele Eng te bebouwen. Het plan. dat voorzag in de bebouwing van het noordelijk en het zuidelijk ge deelte van de Eng dateert van voor 1948. In dat jaar gingen Gedeputeerde Staten akkoord met het plan, en de diverse uit breidingsplannen, die nodig waren om het plan ten uitvoer te brengen, kon den worden gemaakt. Ir. S. van Embden, de stedebouwkundige uit Delft, had de leiding van de plan- De heer J. K. de Bruin, raadslid voor de V.V.D., heeft de volgende schrifte lijke vragen aan het college van B. en W. gesteld: 1. Is het u bekend, dat diverse achter gevels van de gemeentelijke woningwet woningen, gelegen aan het Van der Veldeplantsoen scheuren vertonen? 2. Indien u deze vraag bevestigend kunt beantwoorden, welke maatregelen zijn er door u reeds genomen of denkt u te nemen om verdere schade te voorko men? 3. Indien u vraag 1 bevestigend kunt beantwoorden, heeft u dan reeds onder zocht of laten onderzoeken wat de oor zaak van één en ander is en of deze schade te verhalen is? Het bestuur van de gemeenschap Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond heeft het navolgende adres gericht aan de raad onzer gemeente Het bestuur van de gemeenschap Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond heeft in zijn vergadering van 12 novem ber 1963 met verontrusting kennis geno men van het feit, dat het gymnastiek lokaal bij de openbare scholen voor g.l.o. en u.1.0. aan de Middelwijkstraat te Soest is afgekeurd. Tengevolge hiervan zullen de leerlingen van deze scholen verstoken zijn van de lessen in de lichamelijke opvoeding. Het bestuur van de bovengenoemde ge meenschap acht het zijn plicht U erop te wijzen, dat het voor de harmonische ont wikkeling van het kind noodzakelijk is, dat voldoende aandacht wordt besteed aan de lichamelijke opvoeding. Het spreekt daarom de hoop uit, dat maatregelen zullen worden genomen, die het mogelijk maken, dat de bedoelde lessen op korte termijn kunnen worden hervat. nenmakerij en hij gaf aan hoe het noordelijk deel van de Eng er na de bebouwing zou uitzien. Bijna ziet dit deel er uit, zoals hij het zich gedacht heeft. Het zuidelijk deel gaf hij het aanzicht op papier dat straks het aanzicht in werkelijkheid zou moeten worden. Men begon met de bouw op het noor delijke deel en voerde daarmee het Eng- plan I uit. Lang heeft het geduurd eer Gedepu teerde Staten dit plan goedkeurde, maar de goedkeuring kwam tenslotte toch af. De goedkeuring voor Engplan II, de bebouwing van het zuidelijk gedeelte bleef echter achterwege omdat Gedepu teerde Staten menen dat „dit gedeelte met zijn afglijdende hellingen, met het hoge plateau tussen de Molenstraat en de Veldweg, en met het uitzicht op het Soester veen een afgerond geheel vormt, het gebied een zeldzaam voorkomend landschapsbeeld en waarde heeft uit archeologisch oogpunt bezien. Dit gedeelte dient dus in de huidige staat bewaard te blijven als centraal gelegen Eng in de toekomstige grotere gemeente". Dat is natuurlijk allemaal heel mooi gezegd en een dichterlijk aangelegde prozaïst zou zich voor deze regels met behoeven te schamen, maar er is nu een maal een door Gedeputeerde Staten goedgekeurd Engplan dat het noordelijk en het zuidelijk gedeelte omvat en dit plan voorziet in de bebouwing van het noordelijk gedeelte, maar ook van het zuidelijk deel. In 1948 beslisten blijkbaar mensen met een nuchtere kijk op de zaak en meer romantisch aangelegde naturen hebben dan nu beslist dat de Eng ongerept moet blijven wat het gedeelte ten zuiden van de Molenstraat betreft. Fijn voor de natuurliefhebbers, maar niet voor het. gemeentebestuur dat on getwijfeld tegen dit besluit van GS. in beroep zal gaan bij de Kroon. Het kan zijn dat de gemeente gelijk krijgt, maar daarmee wordt niets ver anderd aan de stagnatie die dit besluit van Gedeputeerde Staten ongetwijfeld tengevolge zal hebben. C1 C" Toen de bussen van Tensen hedenmor gen om 6 uur uitreden geschiedde dit onder het hoongelach van een vijf-en- twintigtal stakers uit Amersfoort, die met auto's naar Soest gekomen waren. Tegen 7 uur moest een bus naar Amers foort om arbeiders op te halen, die in Amsterdam werken. De stakers beletten de bus te vertrekken. De politie greep in, maar de bus kwam niet ver, want bij het Soesterkwartier belette een andere groep stakers het doorrijden. De chauffeur keerde terug en een nieuwe poging werd gewaagd, nu met de politie auto voorop. Vanaf het Witte Huis escor teerde de Amersfoortse politie. Op de lijndienst naar Hilversum onder vond de firma Tensen geen moeilijkhe den. In Amersfoort werd echter heden morgen tussen stakers en politie gevoch ten. Woensdagavond is in aanwezigheid van 52 leden de afdeling Soest-Soestdijk van de KAB opgeheven en er is een afde ling Soest van het Nederlands Katholiek Vakverbond opgericht. De laatste vergadering van de K.A.B. werd gehouden in het St. Josephgebouw onder voorzitterschap van de heer J. C. Korte. Hij maakte het verschil tussen de K.A.B. en het N.K.V. duidelijk. Bij de K.A.B. werken vakbonden en dio cesane bonden naast elkaar en bij de N.K.V. is er sprake van een federatie van zelfstandige vakbonden die het beleid dragen. De verantwoordelijkheid voor de juiste gang van zaken ligt dus ook in de afdeling Soest. De opheffing van de K.A.B. vergde wei nig tijd en de oprichting van de af- ling Soest van het N.K.V. evenmin. Er werd een bestuursraad gekozen. Deze zal straks 31 leden omvatten die de onderafdelingen van de opgeheven K.A.B. Soest-Soestdijk vertegenwoordigen. De verkiezing van een voorzitter vergde meer tijd. Bij de eerste stemming kreeg de heer G. C. v. d. Berg 18 stemmen. Dat was niet de vereiste meerderheid. De heren J. C. Korte en P. H. Versteijne kregen respectievelijk 11 en 8 stemmen. Bij de tweede stemming hadden de heren v. d. Berg en Korte respektievelijk 23 en 20 stemmen en er moest voor de derde maal gekozen worden. Nu behaalde de heer v. d. Berg de meerderheid die ver eist was. Hij kreeg 27 stemmen tegen 22 voor de heer Korte. De heer v. d. Berg nam de voorzittershamer over en dankte Als morgenmiddag om acht minuten voor twee in Soest-Zuid de trein aankomt waarmee St. Nicolaas arriveert, dan zal de Sint daar ongetwijfeld een enthou siaste kinderschaar aantreffen. Zij zul len vanaf kwart over een kunnen ge nieten van een kostelijke poppenkast voorstelling, verzorgd door Ton Cup. Feestelijke muziek zal bijdragen tot de goede stemming. De Sint heeft laten weten dat zijn zwarte pieten ijverig gestudeerd hebben om een drumband te vormen. Hij zal dan ook onder luid geroffel zijn entree maken. De jaarlijks groeiende lawine van ge schenken heeft de Sint doen besluiten zijn gebruikelijke wagenpark uit te brei den met heftrucks van een formaat dat het vermoeiende beklimmen tot een minimum beperkt zal blijven. Na de begroeting door het ontvangstco mité van de Winkeliersvereniging Soest zal de Sint plaats nemen in een open rijtuig In zijn gevolg bevinden zich wagens die door leden van plaatselijke' verenigingen opgesierd zijn in het teken van de bekende radio- en tele visiestrips. Hiermee kunnen zij waarde volle prijzen winnen. P.V.O. en St. Joseph uit Soesterberg maken eveneens deel uit van de stoet, die zich via de Ossendamweg, de Soesterbergsestraat en de rijksweg naar het gemeentehuis begeven zal. Daar ontvangt de burge meester de Sint op het bordes. Ook hier is een poppenkastvoorstelling en op een feestelijk versierd podium zullen kinde ren uit diverse koren onder leiding van Edison-winnares Paula van Alphen zin gen. Arie Snoek van de ochtendgymna stiek zorgt voor pianobegeleiding. Dit jaar zal de Sint het gemeentehuis niet binnengaan om zo lang mogelijk te midden van de kinderen te kunnen zijn. Op het bordes zal hij zijn oordeel over de Soester kinderen kenbaar maken. De rijtoer wordt vervolgd over de rijks weg en de Koninginnelaan. Op de Maria- straat zal de stoet ontbonden worden. de scheidende voorzitter. Kapelaan Vernooij, de geestelijk adviseur noemde het verheugend dat zoveel vak bondsleden op deze vergadering bijeen waren. Dat heeft er wel eens slechter uit gezien. Hij wenste de nieuwe afdeling succes toe en gaf de raad, naast de strijd voor het persoonlijk belang en het belang van een kleine groep het alge meen belang niet uit het oog te verlie zen. Ook kapelaan Vernooij dankte de scheidende voorzitter. Van de 31 bestuursraadsleden zijn de vol gende namen reeds bekend: J. W. H. de Graaf, J. van Breukelen, H. A Pol, T. Roest, H. v. d. Grift, Fr. Buskens, P. H. Versteijne, W Bakker, H. Lustenhou- wer, W. van Dijk, A. Overkempen, G. C. v. d. Berg, B. C. Kaats, M. Spies, J. C. Korte, A de Beer, N. de Rijk, mevr. L. doppen, H. Spijker, mej. R. van Fulpen, P. Pagie, A. v. d Hoed, N. P. van Leeu wen, A. Adelaar en A. Butselaar. Zij zullen met de leden die nog geko zen worden de volgende onderafdelingen vertegenwoordigen: Bouwvakarbeidersbond, Metaalbewerkers- bond, K.A.B.O. Soest, Grafische Bond Baarn-Soest, Grafische Bond Den Dolder, Kletex, Land- en Tuinbouw, Transport arbeidersbond, Voeding en Genot, Bond van Vervoerspersoneel, H. L. en Volksge zondheid, K.A.B.O., Berg en Bos, K.A.B.O. Den Dolder, Concordia, Centrale Volks bank, K.A.V., K.V.PA.C.I. en KB P H Hierover spreekt woensdagavond ds D. W. Veldkamp, Vrij Evangelisch predikant uit Hilversum, in gebouw Pr. Bernhard- laan 2, Soestdijk. Tegen het conceptplan Ossendamweg- Soesterbergsestraat zijn vier bezwaar schriften bij de gemeente binnengeko men. Het uitbreidingsplan regelt de bestem ming van gronden bij de Ossendamweg en de Soesterbergsestraat. De heer J. Meerding, Ossendamweg 48 en mevr. G. v. d. Berg-Voskuijl, Ossen damweg 46 hebben er bezwaar tegen dat hun achtertuinen kleiner zullen wor den omdat een deel daarvan voor een groenstrook bestemd is. De heer W. en Chr. Uijland hebben er bezwaar tegen dat door dit plan de bouw van eengezinswoningen geheel verloren gaat en dat zij hierdoor financiële scha de leiden. Tevens hebben zij er be zwaar tegen dat de bouw van een tim merbedrijf niet kan doorgaan. Het college van B. en W. is van mening dat aan de bezwaarschriften van de heer Meerding en mevr. v. d. Berg niet kan worden tegemoet gekomen omdat het noodzakelijk is dat de genoemde groenstrook aangelegd wordt. Aan de bezwaren van de gebr. Uijland dient naar de mening van het college van B. en W. niet tegemoet gekomen te worden omdat de mogelijkheid tot het stichten van een timmerbedrijf niet ver loren gaat en omdat bebouwing moge lijk blijft, zij het dan in de vorm van bijzondere bebouwing, zodat het terrein zijn waarde behoudt. Mocht door de firma Uijland schade geleden worden dan heeft zij recht op schadevergoeding. Het college van B. en W. heeft de raad dan ook voorgesteld de ingediende be zwaren ongegrond te verklaren. J. v. d. M. reed met een bulldozer op het terrein van het Kompostbedrijf aan de Maatweg achteruit en hij merkte niet dat de heer G. L. met een kruiwagen achter het zware voertuig liep. Hij werd aangereden, viel en brak een been op diverse plaatsen. Na behande ling door dokter Stroband is het slacht offer per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het ziekenhuis te Baarn gebracht. Voor een stampvolle zaal hield de heer Butzelaar voor de Ned. Vrouwen Electr. Ver. in het Anna Paulownahuis een le zing en demonstratie over haarverzor ging. Na het openingswoord van de presidente, mevr. Van Veeren en een inleidend woord door de heer Butzelaar vertelde deze, dat de cliënt kan zeggen, hoe zij haar kapsel hebben wil, doch dat tenslotte de kapper moet adviseren welk kapsel voor een bepaald soort haar het beste is. Er zijn verschillende permanent metho des en de kapper ziet uit ervaring aan het haar welke methode het beste is. Toch kan een permanent wel eens mis lukken. Er zijn natuurlijk zeer moeilijke gevallen. Hierna besprak spreker de ver schillende permanenten. Zwavel en ei wit brengen de krullen tot stand. Dit moet weer geneutraliseerd worden. De neutralisatie moet zeer nauwkeurig geschieden. Dit is even belangrijk als het leggen van een krul. Bij het haarverven speelt de eigen kleur een belangrijke rol. Het beste resul taat wordt verkregen door meerdere kleuren aan te brengen in één verfbad. Na de pauze werden enige kapsels met kort en lang haar gedemonstreerd. Tegenkammen of touperen kan geen kwaad, mits het elke avond weer wordt doorgekamd. Hetzelfde geldt voor lak doch dit mag slechts enkele malen per week worden aangebracht. Bij teveel massage wordt het haar vetter. De „Ligne charme" is een nieuw fraai kapsel. Tenslotte demonstreerde mej. Verwegen een beeldig jongemeisjes kapsel. De heer Hugo F. Volkersz heeft in het Oranje Hotel, voor de leden van 't Nut, een causerie met dia's en bandopnamen gehouden over Sardinië, dat hij het eiland der stilte noemde Door deze voordracht, de beelden en de bandop namen kreeg men een uitstekend beeld van de nog onbedorven sfeer die dit eiland kenmerkt. Dit in tegenstelling met vele andere eilanden, die totaal ingesteld zijn op toerisme. Het ruige landschap met de overblijfse len uit een lang vervlogen tijdperk, de eenzaam gelegen kerkjes uit de Pisaan- se tijd en beelden van opgravingen die bijzonder belangrijk en succesvol zijn De prachtige costuums, die alleen op hoogtijdagen gedragen worden, toonden hun uitbundige kleurenpracht. Men maakte kennis met de vriendelijke gastvrije bevolking, de charmante volks kunst, de eindeloze baaien en stranden en de rotsformaties, die zeer indrukwek kend zijn. Door middel van de band werd de typisch Sardijnse volksmuziek ten gehore gebracht. Op dinsdag 10 december zal voor de leden van 't Nut de film,. De Rovers- symphonie" gedraaid worden in het City-theater. De Soester Politie Sportvereniging bood gisteravond de eerste feestavond aan van de twee welke ieder jaar voor dona teurs georganiseerd worden. Vanavond zal Ton Cup met zijn gezelschap voor de tweede maal optreden. Voorzitter P. J. Bergman verwelkomde in het bijzonder de burgemeester en wet houder K. de Haan met hun echtgenoten, hoofdinspecteur J. Voerman en de heer C. van Wijngaarden, ereleden van de vereniging, het lid van verdienste de heer Segenhoudt, de commandant van de brigade Soestdijk van de Koninklijke Marechaussee, luitenant Koeman, afge vaardigden van zusterverenigingen uit Hilversum, Amersfoort, Baarn en Zeist en vertegenwoordigers van plaatselijke ver enigingen, oud-leden en de mede-oprich ter, de heer L. Houkes. Voordat de leiding overgegeven werd aan Ton Cup werd aan de leden inspec teur H, G. Scholtmeijer en adjudant A. de Raadt verzocht met hun echtgenoten De kracht van de dictatuur is ongetwij feld voor een groot deel gelegen in het feit dat men m democratische landen vaak zo'n slappe houding aanneemt. Wereldoorlog twee had voorkomen kun nen worden als de vrije landen samen Hitier niet eeuwig toegegeven hadden en Rusland zou nooit zo'n gevaarlijk land geworden zijn met veel wapens en blijk baar weinig eten, als de landen van de NATO zich vanaf de oprichting van deze organisatie krachtiger teweer ge steld hadden tegen de mannen van het Kremlin. Na de bevrijding zijn terecht velen in ons land terechtgesteld omdat ze zich in de bezetting misdragen hadden. Lages, Kotalla, Aus der Fünten en Fischer heeft men echter om onbegrijpelijke reden laten leven. Van hen is Kotalla voor de mensen in Amersfoort en omgeving het best bekend- Hij was commandant van het concen tratiekamp bij Leusden. Hij hield ervan gevangenen te trappen en dat deed hij het liefst in de buik, want dat gaf zo'n aardig resultaat, vond hij. Deze vier zitten in Breda en iedere keer weer komen mensen, die blijkbaar hele maal niet beseffen wat deze schoften op hun geweten hebben, met verzoeken om gratie aandragen. Deze week is daarover voor de zoveelste maal in de Tweede Kamer gesproken al heeft de Tweede Kamer niets te maken met het al of niet vrijlaten van deze bandieten. Gelukkig heeft een lid van de kamer ge zegd dat hij zich niet kan voorstellen dat men over gratie aan deze vier ook maar een moment piekerde, want zij zijn tot zulke onpeilbare diepte van onmense lijkheid gezonken dat gratie ondenkbaar is. Dat is klare en fiere taal, die het bij de meesten heel wat beter doet dan de ar gumenten van hen die deze boeven op vrije voeten willen laten. Rustig laten zitten tot het einde hun ner dagen. Ook al om te voorkomen dat ze in hun woonplaatsen met vlaggen en hoempa- muziek ingehaald worden als oorlogs slachtoffers. Geen slappe houding als tublieft, want die heeft al zoveel onheil aangericht. KANTMAN op het toneel te komen. De heer Berg man deelde mee dat de heer Scholtmeijer op 5 september tijdens de jaarvergade ring benoemd was tot erevoorzitter en de heer De Raadt tot erelid. Hij dankte de heer Scholtmeijer voor het vele werk dat hij in het belang van S.P.S.V. deed en de heer De Raadt in het bijzonder voor zijn aandeel dat hij had in het vervaardigen van de caravan die ten dienste staat van de S.P.S.V.-leden die met vakantie gaan. Hij bood oorkonden aan en schonk de dames bloemen. De heer Scholtmeijer dankte ook namens de heer De Raadt en gaf de verzekering dat zij beiden prettige herinneringen bewaren aan het voorzitterschap. Hijzelf hoopt nog vele jaren lid van S P.S.V. te zijn, maar de heer De Raadt zal spoedig het korps met pensioen verlaten. Ton Cup zorgde met Corry Vroons, Dolf Driessen, Anneke Brünott en Tineke van Leer voor een vlot programma, terwijl Jan Hendriksen het electronisch orgel, de piano en de akkordeon bespeelde. De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christenvrouwenbond hield woens dagavond een bijeenkomst in gebouw Eltheto. De presidente, mevr. W. van Oosterveen-Wielingen hield een medita tie over een schriftgedeelte. Na het huishoudelijke deel van de vergadering hield prof. dr. J. Schoneveld uit Den Haag een causerie over Israël, de staat, die van grote betekenis is. Voor het be zoek aan vele heilige plaatsen moet men in het Arabisch gedeelte zijn: Golgotha, Gethsemané, Jericho. Het is zeer indrukwekkend als men komt op plaatsen waai" Jezus veel vertoefde, zoals het meer van Galilea, Nazareth en Kapernaum. Als men een reis van Jeru- salem naar Tel Aviv per trein maakt dan komt men door het gebied waar Simson geleefd heeft. Israël kampt met grote problemen, on dermeer de watervoorziening. Van mei tot oktober is het er volkomen droog, zodat men in het andere deel van het jaar water moet opvangen voor gebruik in droge periode. De Arabische nabuurlanden staan zeer vijandig tegenover Israël. Ook dit vormt een enorm probleem, evenals het feit dat de inwoners uit 80 landen komen. Veel hebben de Israëliërs bereikt door het stichten van kibboets, waar de kinderen gemeenschappelijk opgevoed worden. De ouders krijgen per dag een paar uur ge legenheid zich met hun kinderen bezig te houden. In een kibboets bij het meer van Galilea staat een prachtig concert gebouw, dat plaats biedt aan 3000 per sonen. Na de pauze toonde prof. Schoneveld dia's

Soester Courant | 1963 | | pagina 1