/n SOEST IN 1813. GARAGE STAM M. TUSSEN HET KAPERSCHIP Gertificaio 3 £xiJlence~j>. M /fa, /fovS-C- Firma G. van de Pol Niet de ware Jacob. Groeiend kostenbeeld. TWEEDE BLAD Jeugdpuistjes 2- /béq mpcuafc. i/Y ou<z—oACtmhteSL- tomyoJani-%j (Sonécii 2 Q/'Ü^mtmjlralsor, ceritfwnèL- (jucj Il> J^icur- t \t{t) A.C. jcv Renault dealer Loodgieters werkzaamheden. Vereniging van Huisvrouwen. Leermiddelen voor Kerkebuurtschool. Hockeyprogramma. Bioscoopprogramma. Rouw- en Trouwkleding DE WITTE POMPEN in. De soldatenvaders aangewezen voor Soest, waren in de jaren 1811, 1812 en 1813: Hannus Fokking, Tailleur, Gautier Hilhorst, Journalier en Jean Staal, Ma- rechai ferrand. Al waren hun namen en beroepen ver franst en zal Gautier Hilhorst wel Wou ter of Wous genoemd zijn in het dage lijks leven, het waren zeer eenvoudige lieden die in het dagelijks leven het beroep van kleermaker, daggelder en hoefsmid uitoefenden. Een uitzonderihg maakte de „Notaire Imperiaal" Zeger de Beer, die in de susters en Broers en aan Jan te Muy (Jantemeu) en Reijer oom". Zo eindigt deze niet bijster opwekkende brief, die thuis wel gelezen en herlezen zal zijn. Een brief met een heel andere inhoud is die van Johannis Tolboom, „fuselier van een Detachement van t 113 Regiment van Ligne" tegenwoordig de 3e comp van het 4e Mars mattelon van de 2 corps van de Armée Duitsland te Magden- burg of Elders. De brief is gedateerd: Magdenbeurg den 28 Mai 1812. De aanhef is in de stijl van die tijd en rrjyj7Z-ir:ai ziMMJf'SS,.iSIE&i., sa W.W.& CijltltCUL. (PircAtflu - lea ct«> Xrtuctet.f. fÜL. &Sh<AA4A~ rtTfouOeu* f\ Cöt<\AjL.' nij (cJ t fj%t -(Sa aio r? ti (X M\X CDeyariemcnt^j -y1A c/' «-t- - 7'atiftJ ar? meirtJ cenlimclre#L. f c/;-o ep aclwtfcj Jtivuxj au)n(SoryX-, ty <jualdL> - Somya^rucJ <7tumcro - ysC^ JV n(oi//A d, fin J~r por nwi ContnuiUtirv den Guerrm char'é dc (aJZauce dudit Corns. a u fiativt Bewijs afgegeven aan de Maire van Soest t.b.v. een conscript die reeds een broer in militaire dienst heeft. voorafgaande jaren deel uit maakte van dit college doch in 1811 plaats maakte voor Hannus Fokking, de kleermaker. Zeger de Beer was een fel patriot en frans gezind. Hij bekleedde lange tijd het ambt van secretaris dezer gemeente, een fel partijman, die misschien andere gedachten heeft gekregen toen familie leden van hem onvrijwillig de wapenrok van de Keizer moesten dragen. Iets wat hij niet verwacht en niet gewild had al was hij een vurig voorstander van het „nieuwe" en naar het „aneien ré gime" niet terugverlangde. Wat is er van de Soesternaren gewor den die met Napoleon meetrokken. Gin gen zij ook mee naar het verre Rusland? Sneuvelden zij in een veldslag, die de Keizer roem en eer bracht. Wij weten het niet. Iets kunnen wij wel meedelen over een tweetal Soestenaren, want op verklaarbare wijze zijn twee particuliere brieven van Soester militairen verzeild geraakt tussen ambtelijke stukken van de „Maires" van Soest. Een der brieven is verzonden uit het hospitaal te Parijs door de soldaat Hen drik van de Brink en evenals de an dere verzonden naar Amersfoort. Die uit Parijs is geadresseerd aan „Mon- scheu Reijnier van hamelsveld tot Amers foort m de Brestraat departement zuij- derzee in Holland". Het kan zijn dat deze Van Hamersveld een kantoorhouder of brievengaarder is geweest, die voor doorzending naar Soest zorgde of de familie berichtte, dat zij bij hem een brief konden komen afha len. Een P (payment) op de omslag van de brief geeft aan dat het verschuldigd posttarief is betaald. Deze lancier bij een Regiment Garde te Parijs is opgenomen in een hospitaal aldaar. Hij schrijft: „Zeer waerde en veel geëerde Vader" en vervolgt met zijn toe stand te beschrijven, daar hij „reets 2 Maenden in het Hospital lig" Het is met een kwaal waaraan hij reeds lang suk kelt en waarvoor hij reeds eerder in het hospitaal is opgenomen geweest. In het hospitaal is het blijkbaar droe vig gesteld, want - zo vervolgt hij - „den Armoe die ik in het Hospitaal Moet leyden kan ik Mein lieven Vader met de pen Niet schreijven want Al dat Hol landers zeijn die worden in Vrankrijk zoo slegt Behandeld dat het onmoge- leijk is om uijt te kunnen staan." Zij kregen bitter weinig te eten en er zijn Hollanders, zo gaat de schrijver verder „die van geen ziekten sterven maar louter van den honger." Hij vraagt aan zijn vader, de Fransen net zo te behandelen als ze hem nu hier in Parijs behandelen mocht hij inkwartiering van Franse soldaten krij gen. Aan het slot verzoekt hij zijn vader een wisseltje te sturen, want hij ligt alleen in het hospitaal zonder „vrind of maagt" daar hij geen troost of hulp van heeft. Ten slotte dankt hij „duysent keer en van Meijn Gegroet, in Meijn hert en in Meijn Gedagten de Groetenis Aan begint met: „Zeer geliefde Vader En Moeder En Zuster En Broeder en Snaar en zwaager, ik laat uw weeten als dat ik Nog fris en gezond ben". Hij infor meert naar de gezondheid en welstand van zijn familieleden en deelt hen mede, dat hij in Maagdenburg in „brakke" ligt en het is daar niet best voor een „Mille- ter". Op mars heeft hij het goed getrof fen bij het „biljet" (inkwartiering) ge kregen bij de boeren of bij de burgers. Op een vorige brief, geschreven vanuit Monsch, heeft hij nog geen antwoord ontvangen, maar hij denkt, dat het „plotseling opbreken van het bivak" hiervan de oorzaak is: „wij daar zoo schielijk weer van daan Mosten". Hoe lang zijn regiment in Maagdenburg blijft weet hij met: „het kan weezen dat het lang is en ook niet". Hij ziet ver langend uit naar een brief van zijn ou ders en vraagt hoe het gesteld is in de buurt. Armoede heeft hij nog niet gele den, maar „mijn geld dat is nu tog heel klijn". Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Hij verzoekt zijn vader - als het er af kan in deze dure tijden - hem een wisseltje te sturen naar „Magdenbeurg of Elders" en vermeldt uitvoerig zijn onderdeel. „En verders Mijne ouders weet ik niet meer als de hartelijke groe tenis aan Alle vrinden En welbekenden En aan Jacobus van der Beek en zijn ge heel huishouding. En als dat gij tog maar schielijk schrijft". Op de adreszijde van de brief staat een onduidelijke stempel No (onleesbaar) en daar onder in kapitale letters: GRANDE ARMEE. Deze Soester militair behoorde tot de legers die in de dagen van Mei 1812 in Duitsland werden geconcentreerd. Na poleon bereidde de oorlog voor tegen Rusland. Een harde tijd breekt aan voor velen, het leven wordt bittere ernst: 15000 Nederlanders trekken mee naar Rusland met 1'Empereur. Hoevelen zouden hun land terugzien? En was daar Johannis Tolboom uit Soest bij? Of bleef hij met zovelen ach ter in de onmetelijke sneeuwvelden van het oude Tsarenrijk? Wij zullen het niet weten of de fuselier Tolboom terugkeer de in zijn Soest of ten onderging tij dens zijn veldtocht naar Rusland. Meer dan 250.000 mannen kwamen om, waaronder niet alleen Fransen, maar ook Duitsers, Italianen, Belgen, Polen en Nederlanders. Zij offerden hun jonge levens aan de eerzucht van de Franse Keizer, die meende heel het vaste land van Eu ropa aan zijn wil en wet te kunnen onderwerpen. Europa hield de adem in, maar nog was aan de tiranie een einde gekomen Nieuwe lichtingen werden in 1813 in allerijl opgeroepen en hieronder waren weer enkele Soesternaren, die moesten gehoorzamen aan de ijzeren wetten van de oorlogszuchtige machthebber. Maar datzelfde jaar 1813 bracht ook de bevrij ding, nu 150 jaar geleden. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Gisteren heeft de heer Lode van Gent in gebouw Het Brandpunt te Baarn voor de leden van de afdeling Baarn-Soest van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen gesproken over het onderwerp „In de greep van het oerwoud". Op dinsdag 19 november wordt een dag tocht gemaakt naar Eindhoven, waar textielfabrieken bezocht worden. Op dins dag 3 december is er een filmmiddag. Dan wordt de film „Het Iberische schier eiland" gedraaid. Op woensdag 11 de cember wordt een koffieochtend in Baarn gehouden en op woensdag 8 Januari eveneens. Op 12 februari is er een koffie ochtend in Soest. Op donderdag 6 febru ari vertelt „Scheherazada" haar bele- vennissen als Libelle-journaliste. Het hoofd van de openbare lagere school in de Kerkebuurt heeft verzocht gelden beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van de methode „Kennis der natuur" van E. J. v. d. Berg en A W. Middelkoop De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort heeft bericht dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht 200,— beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van deze methode. Het eerste damesteam van de Mixed Hockey Club Soest speelt zondag een uit wedstrijd tegen Hilversum 3 om de Am sterdambeker. Dames 3 speelt een uitwedstrijd tegen Gooise H C. 5. Charlton Heston, Ava Gardner en Da- vid Niven vervuilen de hoofdrol in de grandioze kleurenfilm „55 dagen in Pe king". welke van heden tot en met don derdag in het City-theater draait. Het is een prachtige film, vol actie. In het jaar 1900, op de twintigste juni, om 5 uur, begon een horde fanatieke Chinezen aan het beleg van Peking Zij waren leden van een secte, die zij „De vuist der ware eensgezindheid" noemde maar journalisten noemden hem „De Boxers". Zij haatten alle vreemdelingen en bestormden Peking om de buitenlan ders uit te roeien. Hun opdrachtgeefster was de keizerin-weduwe Tzü Hsi. De buitenlandse legaties werden door de Boxers bestormd en een kleine Wes terse strijdmacht moest drieduizend men sen verdedigen. Buitenlanders, maar ook Chinezen die Christen geworden waren. Vijfenvijftig dagen duurde het beleg van Peking. Op 14 augustus kwamen hulptroepen, gerekruteerd uit vlooteen- heden en zij verjoegen de Boxers, het leger van de keizerin-weduwe en haar zelf. De film „55 dagen in Peking" behandelt op grandioze wijze de spannende episo de, Van opnamen in China kon geen sprake zijn, zodat Spanje uitgekozen werd. Elfhonderd mannen hebben er vijf maanden gezwoegd om de stad Peking in het land van Franco op te bouwen. In de herfst van 1961 werd met de bouw begonnen en op 20 juni 1962, precies 62 jaar na het gebeurde in Peking, begon nen de opnamen, die leidden tot een gigantische film. Zondagmiddag kan men Tarzan zien in de film „Tarzan de aapmens", de zoveels te versie van het eerste boek dat Bur- rouhs over de oerwoudbewoner schreef. De nieuwe Tarzan heet Denny Miller en de nieuwe Jane Joanna Barnes. VOOR DE BALIE: „Kom d'r in, Jacob", zei de deurwaarder gemoedelijk. Aarzelend stelde de ver dachte zich in de tegenwoordigheid van het Recht. Het was een linkse jongeman van klein postuur, die er uitzag alsof hij voortdurend door het boze leven in een hoek werd gezet: voor straf, omdat hij ook mee wilde doen. Zijn strak ge spannen broekje vertoonde onder het zitvlak de dwarstreep, die humoristische tekenaars met zoveel effect weten te bezigen. Hij droeg de mond een weinig geopend voor zich uit. En iedereen vroeg zich af, hoe zo iemand in 's hemelsnaam er toe kan komen om een inbraak te plegen. Het stond echter duidelijk in de dag vaarding: gedurende de voor de nacht rust bestemde tijd was Jacob de bij zijn oom in gebruik zijnde woning door gedrongen. De getuigen hadden hem ge zien. Dat wil zeggen, de buren zagen hem als een hinde door het nachtelijk duister dartelen toen ze, gealarmeerd door een brekende ruit, kwamen kijken wat er bij Gerrit aan de hand was. „Die ruit", zei Jacob," daar kan ik niets aan doen. Daar ben ik met mijn achter werk doorheen gevallen". „Maar je wist dat oom en tante uit wa ren, hé?" vroeg de rechter. Jacob knikte: hij wist dat er niemand was. „Wat zocht je dan in dat huis, als Je wist dat er niemand was?" „Ik zocht iets. Ik wou iemand zoeken". Deze contradictio in terminus maakte het geval niet duide lijker, en ieder spitste zich op de ont hulling, die de rechter aan dit traag stuk benig mensevlees moest ontfutselen. „Ja en toen brak die ruit, maar wie zocht je dan?" vroeg de officier nieuwsgierig. „Daar ben ik door gevallen", verduide lijkte de verdachte. „Ja, ja, dat weten we, maar wat zocht je daar in de huis kamer?" „Niet in de huiskamer, in de peerdestal" „Wat zocht je dan in de peerdestal?" Jacob begon te transpireren. Om zijn mond verscheen die diepe groef, die men sen krijgen als stoomwalsen over hun borst heen en weer beginnen te tuffen. Maar hij bleef onwillig zwijgen. Als een hond die een botje bewaakt maar weet, dat hij het straks toch af zal moeten geven. „Heb je soms een nichtje?" „Nee, die was mee uit". „Maar dat wist je niet". „Jawel, dat wist ik, d'r was geen mens". „Maar als er geen mens is, dan is er ook niemand om te zoeken". „Dat weet Je soms niet", deed de verdachte Jacob slim, en daarmee ontblootte hij dat deel van zijn ziel, dat hij bedekt had willen houden. „O, had je met die iemand iets afgesproken?" Jacob knikte, met een blik naar de officier. Die met die zwarte jas, die wist wat er in het leven te koop is. Je kon zien, dat hij dat dacht. „Met een vriendinnetje of met dat nichtje?" ,,'t Is maar losvast", legde de verdachte uit. „En die losvaste vriendin zou in de v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2183 peerdestal zitten?" vervolgde de officier het verhoor. „D'r was niks. Ze was niet gekomen". „Da's geen werk, vond de edelachtbare heer officier, „En is 't nou niet meer an?" ,,'t Is nog niet an geweest, 't Is ook niks geworden". „Dan ben je zeker de ware Jacob niet", zei de politierechter „Dan kun je beter met een meisje naar de bioscoop gaan. Welk meisje komt er nou naar een peerdestal...." „Enfin, we we ten omtrent de motieven van dit jonge mens genoeg", vond het Openbaar Minis terie. Over de kapotte ruit werd niet mer gepraat. Vijftien gulden of drie da gen luidde de eis. Daar had Jacob geen bezwaren tegen. Per slot van rekening moet je in een loterij ook de nieten be talen. Het vonnis werd conform „Wou je nog in hoger beroep?" vroeg de rechter. „Je hebt er veertien dagen de tijd voor". „Och nee", zei Jacob, ,,'t Is nou toch stuk." En hij ging heen als iemand die gewend is de slagen van het leven te incasseren. Het is geen wonder dat de vertegenwoor digers der middenstandsbonden ernstige bezwaren hebben laten horen tegen de komende loonsverhoging. Het is immers te verwachten dat juist in de midden stand als gevolg van de genomen loon maatregelen de grootste nood ontstaat met name in de sectoren midden- en kleinbedrijf. De gebeurtenissen aan het loonfront van de laatste weken betekenen in feite een aanzienlijke versnelling van het econo misch proces dat reeds gaande was. Dit is een saneringsproces, waarbij in sneltreinvaart de structuur van het eco nomisch leven moet worden aangepast aan het hoogste tempo dat in de wes telijke wereld bereikt is. Wonder boven wonder is dit niet altijd het Amerikaanse tempo maar meer dan eens het west-Duitse en soms wel eens het Nederlandse. Dit sneltreintempo eist van detaillisten, engroshandelaren, klei ne fabrikanten en ambachtsmensen een onmiddellijke mentale, sociale, economi sche en maatschappelijke wijzigingen, waarbij de arbeidskosten steeds hoger worden, de prijzen gedeeltelijk meestij gen en de inflatoire krachten steeds meer veld winnen. Wat betekent dit in feite voor de kleine en middenonderne ming in vergelijking met hun grote broers Wat doen de groten De grote bedrijven geven in het econo misch leven de toon aan. Zij aan vaarden of verwerpen looneisen. Bete kent dit voor hen dat zij onmiddellijk hun bedrijven aan de verandere kosten- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963. verhoudingen kunnen aanpassen Stel lig niet. De als gevolg van hogere kosten geslonken winsten worden in een lagere dividend-uitkering wel aangepast als eer ste stap om uit de narigheid te komen. Een dergelijke aanpassing mag vanzelf sprekend niet duurzaam zijn. De aan deelhouders zouden ontevreden worden en een volgend beroep op de kapitaal markt zou wel heel moeilijk worden. Daarom worden de liquide middelen van de vennootschap ferm aangesproken om de arbeidskosten te verlagen door diep te-investeringen. Heeft men onvoldoende middelen, dan worden ze geleend of er komt een emissie van nieuwe aandelen. Bij de kleine bedrijven en zeker bij de kleine zelfstandigen zijn de moeilijk heden veel groter Zij hebben geen over bruggingsperiode om de stoot op te vangen tenzij er voldoende reserves aan wezig zijn. Óm deze reden komen oude drogen in met Purolpoederfi60enfi.- gevestigde zaken eerder uit het moeras dan de jongeren, die veel meer op cre- diet drijven. Daarnaast moet er een on derscheid worden gemaakt tussen de ambacht- en distributiebedrijven. In de ambachtelijke sfeer kan de omzetting van arbeid in kapitaal verder en gemak kelijker worden doorgevoerd, terwijl in de distributie-sector de nadruk ligt op dienstverlening, die bij de mechanisatie eerder op grenzen stuit. Er moet een reserve zijn. Bij de geschetste ontwikkeling komt het verschil tussen een rendabel bedrijf en een randbedrijf spoediger bovendrijven. Heeft een bedrijf een positief economisch resultaat, dan krijgt het een goede kans hogere kosten op te vangen. Een positief economisch resultaat betekent immers dat er een overschot is nadat de on dernemer zelf al een voldoende inkomen voor zijn prestaties heeft verkregen. Hij is dus in staat om het economisch resul- Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. taat aan te wenden voor de vergroting van de doelmatigheid van het bedrijf. Populair gezegd is hij dus in staat de moeilijke periode uit te zingen. Dat kunnen de bedrijven zonder positief economisch resultaat niet. Zij moeten verbeteringen in hun bedrijf financieren uit hun eigen inkomen, d.w.z. uit het inkomen dat voor eigen levensonderhoud nodig is. De mogelijkheid om krediet aan te trekken bestaat er voor hen praktisch niet en daarom komen ze in grote moeilijkheden, die tot hun onder gang kunnen leiden. Voor een aantal kleine zaken, die het water reeds tot de lippen was gestegen, zal de komende loonsverhoging en de daaruit voortvloeiende gevolgen derhal ve de ondergang betekenen. Nu zijn besparingen nodig. In het geschetste beeld zal het kwaad van de inflatie haar partij meeblazen. Het is reeds nu merkbaar dat wij door een flinke prijsstijging zullen worden ge troffen. Dit wil zeggen, dat de onderne mers niet alleen hogere lonen moeten betalen maar ook veel meer middelen nodig hebben om hun voorraden te fi nancieren en hun slijtend productieap paraat te vervangen. Het meerdere geld daarvoor moet bij de kleine zakenman Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 ook alleen uit besparingen komen voor zover zij niet op de een of andere wijze een lening kunnen sluiten. Voor zover mogelijk is het dus in de naaste toekomst voor kleine onderne mers van het grootste belang dat zij besparingen maken en dat zij voorgeno men veranderingen in hun bedrijf zo spoedig mogelijk uitvoeren. De door iedereen betrachte spoed zal intussen op zichzelf weer een oorzaak worden voor prijsstijging. Het is in dit verband daarom gunstig dat de centrale en lagere overheden bereid zijn hun aankopen en aanschaffingen te beperken. De dupe van de fiscus. Alhoewel alle aspecten van dit vraag stuk niet kunnen worden besproken, moet er nog de aandacht op gevestigd worden dat de kans op het maken van besparingen uit privé-inkomens steeds kleiner wordt gemaakt door de fiscale politiek. Telkens wordt de welvaartsgrens voor het inkomen opgetrokken, zodat er steeds meer premie voor sociale verzekeringen uit het inkomen wordt geperst, terwijl de minister van financiën een groeiend percentage van het inkomen meekrijgt omdat het geheven percentage inkom stenbelasting steeds groter wordt naar mate het inkomen nominaal stijgt. Alle nuttige tegenmaatregelen voor over- besteding ten spijt worden daar de klei ne ondernemers de dupe van.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5