OEDEN Deöifsel oppenbrouwers Prijsstijgings-epidemie moet eerst uitwoeden CADEAUX Jersey japonnen 39.75 Co v. Woerkom S0ESTERBERG Zonder commentaar. NAVO dreigt kernkans te missen. GEEF EEN PLAAT ,DE GOUDEN SNAAR Een handig garnituurtje Voor exclusieve naar J. Hoppenbrouwers SOESTDIJK Medewerking aan school. Spreekuur Burgemeester. Hees won. Eiermarkt. Opening gymnastiekzaal R.K. Ulo. Ml Hl-TAFELTJES OVERAL HANDKr 40-Jarig jubileum Vrijwillige Brandweer. GRATIS PLATEAGIDS. Het is duidelijk dat door het toestaan van de ferme loonsverhogingen, die aan staande zijn, de prijsstabilisatie-politiek van de regering aan flarden is gescheurd. Het zal ditmaal de regering zelfs niet lukken om de hoogte van de eerste kosten van levensonderhoud in evenwicht te houden. Dat merken wij nu reeds: het brood is in prijs gestegen, de melkprijs gaat tegen woordig maandelijks met een cent per liter naar boven en de margarine wordt duurder. Alle meelspijsgrondstoffen zijn reeds maanden in stijgende lijn. de verschillen de soorten vlees zijn niet minder door de inflatie aangetast en over de kolen- prijs hoeven wij niet eens meer te pra ten. Slaan wij de blik naar de meer duurzame produktiemiddelen, dan is er op de vrije woningmarkt aan de prijsstijging prak tisch geen einde. Is het een wonder dat door deze beweging ook het huurfront doorbroken zal worden? Gaan wij hout gebruiken dan moeten wij meer betalen dan een half jaar geleden. Vanzelfspre kend werkt dit door op de meubelprij- zen, die naar onze mening reeds een flink opwippertje kregen. Vloerzeil en vilt namen reeds een vlucht van 4 Voorbarig of onvermijdelijk? In de sector dienstverlening en algemene onkosten vinden wij prijsaanpassingen voor water en huisvuilrechten, de kran ten moeten financieel beter worden gewaardeerd. Wij mogen er van overtuigd zijn dat wij nog maar aan het begin staan, want de inflatoire gevolgen van de loonstijging moeten op dit moment hun uitwerking nog beginnen. Is al deze prijsstijging een voorbarig vooruitlopen op de onontkoombare loons verhoging? Dat is beslist niet juist. Wij kunnen moeilijk aan de indruk ontko men dat de kostenstijging bij de lagere en centrale overheid er toch waren ge komen. Die komen altijd iets achteraan sukkelen, omdat eerst in een later sta dium ontdekt wordt dat een begroting niet sluitend is te krijgen. De ont wikkeling van de laatste maanden kan dan dienen om de werkelijke oorzaak te camoufleren. Een tweede oorzaak ligt op de wereld markt met grondstoffen. De prijzen heb ben daar enkele jaren onder druk gele gen. Deze druk was een groot nadeel voor de grondstoffenhandel. Deze zien nu tot hun vreugde dat de wereldmarkt voor vele tropische produkten een beter beeld gaat vertonen. Koffie, cacao, thee en suiker ontmoeten een betere vraag en deze ontwikkeling komt dus als inter nationale factor het nationale beeld ver sterken. Gevolg van de roofbouw. De derde oorzaak van het losschieten van het prijzenfront ligt in de roofbouw die in de afgelopen jaren op vele winstmar ges is gepleegd. Teneinde de looneisen binnen de perken te houden, hebben de ondernemers in vele bedrijfstakken er naar gestreefd vele lastenstijgingen, die hebben plaatsgevonden, op de winst te laten drukken. Aan veel van die marges is thans niets meer te plooien, zodat elke kostenstijging moet worden door broken. Veel ondernemers hebben de loonrem moeten loswerpen, zij aarzelen nu ook niet de prijzen te laten gaan. Het moet tenslotte uit de lengte of uit de breedte komen! Twee bijzondere factoren moeten in de prijsbeschouwing niet uit het oog wor den verloren. De eerste daarvan betreft kersbedrijven en ten koste van een goede bezorging van brood. Een beperkte prijs- stop leidt dus tot willekeur en zij is daarom onrechtvaardig. Prijsstop onmogelijk. Daar kan onmiddellijk aan worden toe gevoegd dat een volledige prijsstop een onmogelijke zaak is. Er zijn geen men sen om deze te controleren en zij zal toch grotendeels weer moeten worden opgegeven. Onze hoop moet erop gevestigd zijn dat de kostenstijging de export enigszins zal afremmen. Hierdoor wordt het aanbod van goederen op de binnenlandse markt ruimer en worden prijsverhogingen ge remd. Vervolgens zal de invoer van vele arti kelen door de kostenstijging gemakke lijker worden. Ook uit die hoek wordt het aanbod vergroot. Bovendien zullen de prijsstijgingen zelf de kooplust wel gaan remmen. Om deze reden moet het kwaad even uitwoeden totdat een nieuw evenwicht zichtbaar wordt. Op dat moment kun nen de uitwassen worden bestreden. Tot zo lang blijft het incidenteel afkondigen van een prijsstop voor de regering een potsierlijke vertoning. Wil tenslotte de regering gezag vinden met prijsmaatregelen dan moet zij die allereerst toepassen op alle heffingen en dienstverlening in de openbare sec tor. Omdat wij daaruit ontstane tekor ten toch vroeg of laat weer terug vin den op onze belastingbiljetten, ligt ook in dit soort maatregelen weinig dat aan trekkelijk is. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK mooie kwaliteit vlotte modellen modieuze kleuren Van Weedestraat 80 Telefoon 2670 het verloren gaan van een prijsinzicht bij het publiek. De ontwikkeling gaat nu zo snel dat de vragers hun houvast op de markt kwijt raken. Daarvan ma ken helaas een aantal ondernemers mis bruik om nu te profiteren, zodat het publiek ondanks de prijsverhogingen met grote nuchterheid zijn keuze moet blij ven doen! Wie betaalt het gelag? Als producent maar ook als consument dragen wij grote verantwoordelijkheid voor het niveau waarop het prijspeil nu „op de plaats rust" zal houden. De on dernemers hebben hier de grootste ver antwoordelijkheid omdat zij in hun om zet uiteindelijk het gelag zullen moeten betalen. In de tweede plaats moet ernstig de vraag worden gesteld of en in hoeverre er prijsbeheersing moet plaatsvinden. Ons kabinet schijnt van opvatting te zijn dat een partiële prijsstop, dus voor bepaalde artikelen, noodzakelijk zal wor den, daarvan is de broodprijs al het slachtoffer geworden. Dat lijkt verstan dig omdat brood tot de eerste levensbe hoeften behoort. Wij zijn echter van mening dat een dergelijke maatregel in de eerste plaats onrechtvaardig is te genover de bakkerswereld. Die staat nu als eerste verdacht van prijsopdrij ving getekend. In het verleden is de prijsstop voor brood gekocht voor de ondergang van honderden kleine bak- BURGEM.GROTHESTRAAT 16 TEL.2464 U weet Het binnenlopen verplicht niet tot kopen. Deelnemer St. Nicolaas bonnenaktie. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft het ge meentebestuur medewerking verzocht voor het aanbrengen van een gas-centra- le verwarmingsinstallatie in de Da Cos- taschool. De lokalen van deze school worden thans verwarmd met kolenka- chels, maar in de gang en de kamer van het hoofd is geen verwarming. Het collge van B. en W. is van mening dat verwarming van schoolokalen door middel van kolenkachels zoveel mogelijk moet worden beperkt. Deze kachels moe ten bovendien iedere dag aangemaakt worden en het is moeilijk iemand te vinden die dit wil doen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een krediet van f 10.000, ter beschikking te stellen voor de aanleg van gasverwarming in de Da Costaschool. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het wekelijks spreekuur van de bur gemeester morgen wordt gehouden van 8.30-9.30 uur. Hees heeft kans gezien zich te handhaven in de kop van de afdeling door met 4-1 te winnen van F.A.K. in Bilthoven. Na een kwartier maakte Hop het eerste doel punt, waarna Hees enige fraaie kansen miste. Na 25 minuten werd het 2-0 door Sakkers. In de tweede helft was Hees veel ster ker. Burgstede bracht na 10 minuten de stand op 3-0 uit een pass van Hop en dezelfde speler bracht de stand op 4-0. Tenslotte zag de middenvoor van F.A.K. kans de eer te redden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 13,50. Middenprijs 13,20. Prijs per kg. 2,13. Vrijdagmorgen 22 november zal de gym nastiekzaal van de r.k ulo aan de Steen hof fstraat ingewijd en geopend wor den. Zij die hiervoor uitgenodigd zijn ontvingen een briefje met het verzoek niet op de kostbare vloer te lopen maar op lopers die uitgelegd zijn om de vloer tegen beschadiging door gewone schoe nen te beschermen. Het r.k. schoolbestuur heeft uiteraard zeggenschap over deze zaal, maar als er geen school is dan regelt de Sportstich ting het gebruik. Verenigingen kunnen de zaal voor 2,50 per uur huren, mits ze kunnen aantonen dat ze de zaal voor het juiste beoefenen van hun sport of lichamelijke oefening nodig hebben. Reeds vanaf 29.— Een enorme keuze vindt U bij Woninginrichting Beckeringstraat 13 Telefoon 2406 Het huidige brandweerkorps staat onder commando van de heer J. A. Luyf, die op 15 december 1958 het commando heeft overgenomen van de heer A. Tammer. Deze commando-overdracht vond plaats bij het zevende lustrumfeest, waarbij commandant Tammer uit handen van de burgemeester, mr S. P. Baron Bentinck de zilvere erepenning van de gemeente Soest ontving. De burgemeester prees zich gelukkig met de keuze van de heer Luyf als opvolger, die immers brandweerervaring moest be zitten en de geest van de Vrijwillige Brandweer diende te kennen. Gedurende twaalf en een half jaar had de nieuwe commandant de functie van secretaris-brandmeester vervuld en even als zijn plichtsgetrouwe voorganger heeft ook de heer Luyf zijn veeleisende taak bijzonder serieus opgevat en gestreefd naar betere bekwaamheid van het korps, overeenkomstig de eisen van het mo derne brandweerwezen. De heren Beek (ondercommandant) en Vos vervullen de taak van brandmeester; hoofdbrandwacht is de heer C. Merts. voorts bestaat het korps uit acht brand wachten 1ste klas en acht brandwachten 2de klas. Op zaterdag 14 december zal. ter gele genheid van het veertigjarig jubileum de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soesterberg, een receptie houden in café restaurant ,,'t Zwaantje." Op woensdag 11 december zal een grote brandweerde monstratie plaatsvinden, nadat het korps is gepresenteerd aan de Soesterbergse bevolking. Op eventueel voorkomende branden en op de te houden demonstraties bereiden de manschappen zich thans voor in de brandweerkazerne, waar in het instructie- lokaal, vijf jaar geleden in gebruik ge nomen, de nodige lessen gegeven wor den op de instructieavonden. Plichtsge trouw ontmoeten de leden van deze onmisbare vereniging elkaar in een bij zonder gemoedelijke sfeer, altijd gereed om zo snel mogelijk uit te rukken, als de sirene hen oproept tot hulpverlening en brandbestrijding. De Soesterbergse bevolking wordt nog steeds de gelegen heid geboden om dit korps van vrijwilli gers een huldeblijk aan te bieden. Stortingen op giro-rekening nummer 18491 ten name van Penningmeester J. H. Esmeijer, Ant. van Leeuwenhoeklaan 12, Soesterberg, kunnen getuigen van een grote dankbaarheid, die heel Soes terberg aan de brandweer verschuldigd is. - In de Zweedse stad Malmö heeft men 'n nieuw middel ontwikkeld om standbeel den te beschermen tegen duiven. Een beeld op het marktplein in de stad werd voor dit doel met succes met een pasta bestreken. Daardoor krijgen de duiven jeuk aan hun poten en blijven uit de buurt. Het middel is overigens onscha delijk. De multilaterale kernmacht van de N.A.V.O. (kortweg de M.L.F.) moet een schrikbeeld voor de Russen worden om hen af te houden van eventuele aan slagen op de westelijke vrije wereld. Maar voorlopig is de idee zelfs van een nog niet bestaande M L F een spook dat de Europeanen niet goed in de ogen durven zien. De parlementariërs van de N.A.V.O. hebben in Parijs duidelijk van hun weerzin laten blijken en vele lan den zien er tegen op om de Amerikaan se idee zelfs maar in studie te nemen. Minister Luns was voor Nederland dui delijk in de Kamer: Hij meent dat de M.L.F. niet nodig is en vindt het al leen moeilijk om deelneming in de stu diecommissie te weigeren omdat anderen - hen doelt op de V.S. en Duitsland - er anders over denken. Een argument tegen is, dat de M.L.F. veel geld kost. Een ander, dat die vloot van koopvaarders vol polarisraketten mili tair niet nodig is. Beide argumenten zijn tot op zekere hoogte juist. Althans nu. Op dit ogenblik is de Noordamerikaanse- kernmacht groot genoeg om de Russen af te schrikken, vooral door de onder zeeërs met raketten. Maar op een ge geven moment zullen de Russen ook zoveel kernwapens van uit zee kunnen laten opstijgen dat ze iedere aanval op de sowj et-unie met vernietiging van de aanvaller kunnen vergelden. En dan? Dan wordt van beslissende betekenis dat de N.A.V.O. met gewone tanks, vliegtui gen en divisies niet tegen het rode leger is opgewassen. Als de kansen keren. Als de Russen nu zouden aanvallen, dwingen ze het westen over te gaan tot een kernoorlog en dat jrunnen de Ameri kanen vooralsnog doen, omdat ze mogen aannemen dat de Russische mogelijkhe den tot gelijke vergelding nog te klein zijn. Maar dat verandert. De Fransen hebben de conclusie ver bonden dat op een gegeven moment de zekerheid, dat een raketaanval op de U.S.S.R. wordt afgestraft met vernieti ging van de V.S., Washington de lust zal benemen een kernoorlog te beginnen om Europa te redden. En Parijs begon zelf een kernmacht op te bouwen, een die echter net als de Engelse geboemd is weinig betekenend te blijven. Immers de Russen kunnen met een fractie van hun arsenaal deze twee nabije landen van de kaart vegen, maar zowel Britten als Fransen kunnen hooguit een paar Russische steden teisteren en dan nog alleen als ze zelf en onverhoeds begin nen. Beide zijn bovendien vooreerst afhan kelijk van vliegtuigen voor het trans port, waarvoor Parijs en Londen enorme bedragen uitgeven. De Britten willen miljarden steken in het T.S.R.-vliegtuig, overigens wetend dat over niet al te lange tijd ieder vliegtuig de prooi van een raket wordt voor het boven Russisch gebied is gekomen. Dat gevaar bedreigt zelfs de raketten nu al, wanneer men Chroesj tsjow moet geloven. De Ameri kanen kunnen daar nog iets tegen be ginnen door zo'n grote hoeveelheid ra ketten Ruslandwaarts te sturen dat er al tijd iets door komt, voor de Fransen en Britten gaat iets dergelijks boven hun macht. Weggegooid geld. Zo liggen de feiten zoals het nu gaat krijgt Europa twee kernmachtjes die geen van beide iets te betekenen heb ben. Zelfs al zouden de Britten en Fran sen samengaan en met hulp der anderen een Europees geïntegreerd kernwapen opbouwen - waar overigens geen kijk op is - dan nog blijft dit te zwak en te kwetsbaar om betekenis te hebben. Maar het betekent wel dat er zoveel geld inge stoken wordt dat de conventionele be wapening er onder lijden moet. Dat is daarom zo gevaarlijk omdat het machtsevenwicht in kernzaken de Rus sen ertoe kan verleiden een gok te wa gen, dat er toch geen kernaanval komt als ze hun krachtige divisies op laten marcheren tegen de zwakkere van de N.A.V.O. De beste manier om de sowjets van avonturen te weerhouden, is nog altijd hun de zekerheid te geven dat het avon tuur tot falen gedoemd is. En die ze kerheid geeft men hen nooit door met opzet zwakker te zijn. De Brits-Franse plannen zijn geldver spilling; de M.L.F. is dat waarschijnlijk ook, maar dan een die minder kost, dus minder afbreuk doet aan de (conventio nele) sterkte. En onder deze vreemde omstandigheden moet men erkennen dat Kennedy's vreemde plan dan nog het redelijlcst is. Een voorraad te groot om op te noemen. Vraagt onze Aanbeveling St. Nicolaas grammofoonplaat met 16 liedjes voor f 3.95 NU KIEZEN HOREN - KOPEN BIJ >99 Steenhoffstraat 15 - Telefoon 2132 Na 6.00 uur 4413 Wat wil Kennedy. Hij offreert Europa een zeggenschap een kernmacht dat het veto van Was hington over het gebruik wordt vervan gen door een gezamehjk besluit, wellicht met meerderheid van stemmen. Dit alles bij elkaar geeft de Europese N.A.V.O.- leden een stem in het kapittel in een effectievere kernmacht dan ze zelf op kunnen bouwen. Kennedy's voorstel komt niet van harte, dat is wel zeker. Hij zou liever een Amerikaans monopolie in kernzaken ge zien hebben. Maar als dat dan toch gebroken moet worden, aldus zijn rede nering, dan liefst op een manier waarbij de schade aan de westelijke kracht zo klein mogelijk blijft. Ongetwijfeld zou het nog veel beter zijn als men elkaar als bondgenoten ver trouwde en zich hield aan de taakverde ling dat de Europeanen voor het land leger zorgen (wat ze maar zeer ten dele hebben gedaan) en de Amerikanen de zorg voor het kernzwaard op zich nemen (een taak die deze wel uitgevoerd heb ben), maar nu dit onmogelijk schijnt zou de N.A.V.O. wellicht toch wat meer aandacht voor de mogelijkheden van de M.L.F. aan de dag mogen leggen dan ze nu doet. Het is verre van denkbeeldig dat de N.A.V.O. door neen te zeggen een goede kans mist. Vele automobilisten weten wat het wil zeggen wanneer de winter zijn intrede doet. Dat betekent antivries in de ra- diateur en.. bevroren ruiten, aange slagen ruiten, die druipen van het vocht, slecht zichf en wat al niet meer. Natuurlijk probeert iedereen die ellen de zoveel mogelijk tegen te gaan. We beschermen het koelsysteem door anti vries, we schakelen de defroster in, we rijden met een krant voor de radiateur, maar wanneer de wagen enige tijd heeft gestaan en we komen bij vriesweer naar buiten, dan moeten we niet gek kijken, wanneer de ruiten bevroren zijn en dan duurt het toch wel even voordat er weer een beetje zicht is. In zo'n geval kan een speciale plastic krabber wonderen verrichten. Er zijn handige dingen in de handel, waarmee we zo het ijs van de ruit kunnen „sche ren". Aan de andere kant zit dan nog een soort ruitenwisser, waarmee we de damp van de ruiten verwijderen. Op zich een heel handig apparaatje. Maar men heeft het daarbij niet gelaten. Er zijn momenteel heel leuke garnituurtjes in de handel, waarin we zon handig krabber-wissertje en daarnaast een spons, een doek en.... een pakje papieren doekjes bij elkaar vinden. Hebt u pech, dan is het soms niet te voorkomen dat u uw handen vuil moet maken. Die oude lap in de wagen is veelal ook niet brandschoon meer en daarom niet geschikt er de handen aan af te vegen. In zo'n geval doen zulke oapieren doekjes die je na gebruik kunt weggooien, wonderen. Het geheel is leuk verpakt in een leren etui. Zoiets is pre cies het passende Sint-Nicolaasgeschenk voor de automobilist(e) in onze familie. (Nadruk verboden) Elly Martins

Soester Courant | 1963 | | pagina 6