E. DE LANGE 40 JAAR BESTUURSLID. Officiële mededelingen. DEMONSTRATIE VAN WASMACHINES. HET OOG GERICHT OP EEN VERRADER. Spoedgevallendienst tandartsen. Katholiek Vrouwengilde. C. Besselsen 25 jaar bij P.T.T. Korpschef voor Soest, Baarn en De Bilt Korfbalprogramma. Gebroken sleutelbeen. Voetbal van S.E.C. Nare dief. Nieuwe boekhandel. Cabaret voor bejaarden. V.V.Z. speelt thuiswedstrijd. Dankdienst. R.K. gymnastiekzaal geopend. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963. 42ste JAARGANG No. 88. SOF STER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De heer E. de Lange is woensdagavond in het St. Josephgebouw gehuldigd om dat hij 40 jaar bestuurslid is van de christelijke oranjevereniging Beatrix, die voor de oorlog Juliana van Stolberg heette. Van de vereniging ontving hij het boek .,'t Is stil op het Loo" en van het hoofd bestuur van de Bond van Christelijke Oranjeverenigingen de erepenning in goud plus een oorkonde. Mevrouw de Lange kreeg bloemen. De leden van de vereniging waren bij een om het feit te vieren dat het Ko ninkrijk der Nederlanden 150 jaar be staat. In zijn openingswoord wees de voor zitter van „Beatrix", de heer W. A. Veldhuizen op het grote belang van deze viering in vrijheid. Het historisch spel van Jan Naaykens „De Held van Waterloo" werd opge voerd en na het eerste bedrijf werd aan dacht geschonken aan het jubileum van de heer De Lange. De heer Veldhuizen sprak hem toe en bracht in herinnering dat hij 40 jaar geleden bestuurslid van „Juliana van Stolberg" werd. Dat was in 1923, lang voor de tweede wereldoorlog, die de ver eniging deed verdwijnen. De heer De Lange legde direct na de be vrijding contacten die leidden tot her oprichting van de vereniging die voort aan „Beatrix" heette. Veertig jaar heeft hij als bestuurslid getoond in hart en nieren aan het Huis van Oranje en de vereniging verknocht te zijn. Men kan hem dan ook gerust een echte oranje klant noemen. Altijd heeft hij als pro pagandist voor de vereniging op de bres gestaan. Het moet voor hem een blijde voldoening zijn dat hij ter gelegenheid van dit unieke jubileum op 30 april aan H. M. de Koningin voorgesteld werd. De woorden die de koningin tot hem sprak hebben ongetwijfeld een onuitwisbare in druk bij hem achtergelaten. De heer Veldhuizen wenste de heer De Lange Gods kracht toe voor zijn verdere werk in het belang van de vereniging en bood hem de erepenning, de oorkon de en het boek aan. Deze erepenning wordt hoogst zelden verleend en de heer De Lange is een der eersten die er mee onderscheiden werd. Het toneelstuk behandelde gebeurtenis sen in de zomer van 1815. De echte held van Waterloo en een namaak-held speel den -er een grote rol in. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst wer den twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De plaatselijke tandartsen te Soest heb ben besloten een spoedgevallendienst in te stellen voor het verlenen van tand heelkundige hulp gedurende weekeinden. Deze dienst is uitsluitend bedoeld voor het verlenen van hulp in werkelijk spoedeisende gevallen, zoals acute pijn, nabloedingen en ongevallen. Hulp zal worden verleend op zaterdag en zondag van 13-13.30 uur. Wekelijks zal de naam van de dienst doende tandarts in de plaatselijke nieuwsbladen worden gepubliceerd. De dienst gaat in op het weekeinde van 23 november. De voorlichtingscommissie uit het le- vensverzekeringsbedrijf zal op maandag 25 november voor de leden van het Ka tholiek Vrouwengilde Soest een causerie houden over het onderwerp „Toekomst voorzieningen voor de vrouw en haar gezin". Na de pauze worden enige films ge draaid. „Glas" en „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra en tenslotte de film „Denk om de hygiëne". Zeven jaar geleden nam de heer S. F. Besselsen afscheid van de P.T.T. nadat hij 42 jaar besteller geweest was en daar mee overtrof hij zijn vader, eveneens S. F„ die in Lage Vuursche 32 jaar bij de post geweest was. Grootvader Besselen was lang bij de post, vader Besselen heel lang en kleinzoon C. is eveneens op het goede pad, want dinsdag herdacht hij in zijn woning aan de Heuvelweg dat hij 25 jaar deel uit maakte van de Soester P.T.T. Hij kreeg bezoek van de heren H. J. Bolhuis, J. F Vijfhuizen en W. J. van Diermen en vele collega's die hem een schilderij van Oud-Soest, geschilderd door G. Schild, aanboden en een enorme fles cognac plus glazen. Directeur Bolhuis herinnerde eraan dat de heer Besselen eerst banketbakker en toen timmerman was voor hij zich bij de p T.T. meldde en vooral dat laatste kwam goed van pas, hetgeen te zien is aan de prima staat waarin zijn huis verkeert. Op 19 november 1938 werd de heer Besselen p.T.T.-er. Twee jaar was hij dit slechts op papier. Toen moest hij In Duitsland werken omdat de bezetter dacht daarmee de oorlog te kunnen winnen. Dat die verloren werd doet echter niets af aan de aktiviteit van de heer Besselen. Niet als gedwongen wer ker voor de Duitsers, maar wel als p.T.T.-er. Reeds enige maanden is inspecteur H. G. Scholtmeijer waarnemend korpschef van politie sinds korpschef C. van Es met ziekteverlof ging en eervol ontslag kreeg. Het ziet er naar uit dat er geen korps chef in zijn plaats benoemd zal worden, want de mogelijkheid wordt overwogen een commissaris van politie aan te stel len als chef van de korpsen van Soest, Baarn en De Bilt. Zijn standplaats zou Soest worden. Morgenmiddag speelt het jeugdteam van de korfbalvereniging „De Meteoren" in Nijkerk tegen Sparta. Meteoren 2 speelt uit tegen R.D.Z. in Zeist en zondagmiddag speelt Meteoren 3 in Utrecht tegen Vogel 4. Woensdag stak mevrouw M. S. de Z. met haar bromfiets plotseling de Steen- hoffstraat over ter hoogte van het post kantoor. Vanuit de richting Soestdijk kwam mevrouw N. E. K.-S. per auto. Zij kon niet voorkomen dat mevrouw de Z. aangereden werd. Deze viel, kreeg een hoofdwond en brak haar rechter sleu telbeen. Per ziekenauto van de E.H.B.O. is zij naar Zonnegloren gebracht, nadat dok ter Stroband de eerste hulp verleend had. Van de in ons voetbalprogramma ver melde jeugdwedstrijden die teams van S.E.C. op eigen terrein moeten spelen, gaat alleen S.E.C. A door. Dit team speelt in de volgende opstelling tegen K.D.S. A doel Kok achter Krijt en Van Coe- verden middenVan der Linden, Ro- dermond en Rijkaard voor Van de Broek, E. Brouwer, J. Brouwer, v. d. Veen en Elderman. S.E.C. 1 speelt zondag in Amsterdam te gen V.V.A. in de volgende opstelling doelAdams achter De Rooij en Hooijer midden Burgman, Ruttenberg en Van Breukelen voor Verhoeve, Hanasbei, De Bruin en Dettmer. Een bewoner van de Birkstraat had een hele mooie rode chrisant in zijn tuin staan, die een overvloed aan bloemen had. Deze bloemen hadden een zeer bij zonder bestemming, want ze zouden op het graf van de dochter van de eigenaar geplaatst worden. Dat kan helaas niet meer, want een onverlaat heeft de bloe men weggehaald. Sinds gisteren heeft Soest-Zuid er een nieuwe boekhandel bij. De heer G. J. Wessels uit Baarn opende deze zaak in het pand Soesterbergsestraat 53. Zijn zoon de heer J. Wessels is de be heerder. Vóór het moment van de ope ning is er druk gewerkt door de firma W. van Rheyn en Zoon om van een voor malige textielwinkel een aantrekkelijke boekhandel te maken en dat is uitste kend gelukt. De heer G. J. Wessels nam in 1930 van wijlen de heer Van de Ven diens boekhandel in Baarn over. De heer van de Ven kwam in Soest wonen en hij is hier lid van de gemeenteraad geweest. Uit respect voor het werk dat hij van 1905 tot 1930 als boekhandelaar in Baarn verrichtte handhaafde de heer Wessels de naam Van de Ven's boekhandel en dit is ook de naam van de zaak in de Soesterbergsestraat. De zaak in Baarn, die naast hotel De la Promenade in de Nieuwstraat geves tigd is, kreeg dit filiaal omdat de heer Wessels zijn zoon de gelegenheid wilde geven zelfstandig het beheer over een bedrijf te voeren. De mogelijkheden in Soest zijn groot, vooral omdat de nieuwe zaak de beschikking heeft over een ma gazijn in Baarn dat goed gevuld is en over een grote sortering beschikt. Direct na de opening is de verkoop begonnen en velen kwamen een kijkje nemen en kopen. Uitgaande van het R.K. Charitatief Cen trum, afd. Bejaardenzorg, wordt op a.s. dinsdag 26 november, 's middags te 2 uur, voor de bejaarden van Soestdijk, Soest en Soest-Zuid een cabaret-middag gehouden in het St. Ludgardisgebouw, Vredehofstraat. Zaterdagmiddag speelt V.V.Z. de derde thuiswedstrijd tegen S.V.M. Boys uit Maartensdijk. Vorig jaar kwam dit team één punt tekort voor het behalen van het kampioenschap'. Thans neemt het team de vijfde plaats in op de rang lijst. De wedstrijd begint om kwart voor drie. De opstelling van V.V.Z. is doelJ. van Kooij achter H. van Kooij en H. Pouwmidden J. van Kooij, W. van Grol en H. Kok voor F. Schaap, A. v. d. Bosch, H. Demmers, D v. d. Bovenkamp en G. Floor. Donderdag 28 dezer, de Amerikaanse Thanks giving Day, wordt door Christian Science Society Amersfoort, te 20 uur, in het Nederlands een dankdienst ge houden in de R. H B S. Thorbeckeplein 1, Amersfoort. Men zie de advertentie in dit blad. Hedenmorgen is de nieuwe gymnastiek zaal van de r.k. ulo in de Steenhoffstraat door de burgemeester geopend nadat pas toor mgr. S. Th. Visser de inwijding ver richt had. Bij deze plechtigheid waren aanwezig pastoor mgr. A. G. Smit. raads leden, hoofden van scholen en andere onderwijskrachten. Namens het school bestuur sprak de heer W. Schimmel het openingswoord. Hij toonde zich verheugd omdat zo velen gekomen waren om de openingsplechtigheid bij te wonen en de nieuwe aanwinst te bekijken. Nadat pastoor mgr. Visser de zaal inge wijd had sprak hij over het gewijzigd in zicht in kerkelijke kringen. Vroeger schonk men nagenoeg alle aandacht aan de ziel en het lichaam had nauwelijks belangstelling. Thans weet men gelukkig dat een gezonde ziel gebaat is bij een ge zond lichaam. De burgemeester dankte het schoolbe stuur voor de uitnodiging de zaal te openen en hij wenste geluk met het tot stand komen van deze zaal in de weten schap dat het heslist niet gemakkelijk is een gymnastiekzaal te stichten. Deze aanwinst is verheugend maar ei genlijk slechts de vervanging van een zaal die de school vroeger had. Deze werd prijs gegeven wegens ruimtegebrek Soest heeft thans evenveel gymnastiek zalen als 25 jaar geleden en dat is veel te weinig want de bevolking verdubbelde De burgemeester wees erop dat ook in onderwijskringen het lichaam bij de geest ten achter gesteld werd en de nawerking hiervan is helaas nog te merken. Hij dankte het schoolbestuur voor de bereid willigheid de zaal ook beschikbaar te stellen voor gymnastiek en sport buiten schoolverband en verrichtte de opening door het openen van een deur waaruit een meisjesklas kwam, die een demon- stratieles gaf onder leiding van de heer R. Blok. RATTENBESTRIJDING. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openbare kennis dat in de periode van 12 tot en met 20 december 1963 wederom van gemeentewege de rattenbestrijding ter hand zal worden genomen. Ten einde een inzicht te verkrijgen om trent de omvang van de rattenplaag in deze gemeente en de daartegen eventueel te treffen maatregelen, worden belang hebbenden uitgenodigd ter gemeentese cretarie (in de bodekamer) respectieve lijk op de hulpsecretarie te Soesterberg, schriftelijk (naam en adres) aangifte te doen van aanwezigheid van ratten in of nabij hun percelen en wel vóór 29 no vember a.s. Soest, 22 november 1963. De firma J. L. Hilhorst van de Burge meester Grothestraat heeft woensdag en donderdag gedemonstreerd met wasma chines in de foyer van het City-theater en vele dames voor wie de slagzin „Doe de was de deur uit" tegen dovemans oren gezegd is, kwamen kijken en zich verbazen over de mogelijkheden die de volautomatische wasmachine Castor van Italiaanse makelij biedt. Na het wassen centrifugeren en nadrogen is ophangen om te drogen niet meer nodig, want de was is na dit proces van ongeveer 2% uur geheel gereed en men kan vijf kilogram tegelijk reinigen. De brave echtgenoot, die zijn vrouw met 1500.naar de firma Hilhorst stuurt, kan ervan verzekerd zijn dat ze daar voor een uniek apparaat krijgt dat enig in Europa is en hij krijgt nog enige gul dens terug ook. Voorwassen, verwarmen, wassen, vijfmaal spoelen, centrifugeren en drogen door hete lucht omvat het proces. Een kind kan dan ook in goed twee uur de was doen. Een machine van dezelfde fabrikant kost 500.minder. Die doet hetzelfde werk tot en met het centrifugeren, dus daar na moet de was wel enige tijd te drogen hangen. Dicht bij deze zeer moderne en aantrek kelijke machines stond een soort zeer ouderwetse trommel die met de hand gedraaid moet worden. Die doet al ge durende honderd jaren hetzelfde als de hypermoderne machines van Castor, maar alleen als de huisvrouw zich erg inspant, zelf het vuurtje stookt en be reid is een dodelijk vermoeide arm van het draaien te krijgen. Er was ook een Siwa combinatie te zien. De prijs was bijna ƒ600.Wasmachine en centrifuge zijn bij deze combinatie gescheiden. Voor mensen die van warmte houden waren er electrische dekens van Philips. Voor eenpersoons bedden van 2.10 bij 1.50 meter en voor twee persoons van 2.10 bij 1.80 meter. Prijzen rond de 100. Men loopt met deze dekens geen enkel gevaar het warm of mogelijk te koud te krijgen, want een thermostaat regelt de temperatuur. Een koelkast van 140 liter lokt® even eens tot kopen en een vierpits gasstel dat op deze kast kon staan tot kopen en koken. Het is natuurlijk verheugend dat er nog steeds mensen zijn die zich bezig houden met het opsporen van oorlogsmisdadi gers, zodat geen van hen zich volledig veilig waant. De ex-S.S.-er Silberbauer is in Wenen aangehouden en hem wordt ten laste gelegd dat hij de arrestatie van de fami lie Frank verrrichtte en daarmee voor de inleiding zorgde tot de dood van alle leden van dit gezin, uigezonderd de vader. Anne Frank behoorde daartoe. Zij stierf in maart 1945 van ontbering in een kamp, maar niemand weet pre cies de datum. Als Silberbauer niet meer op zijn ge weten heeft dan het arresteren van Joodse families dan zal hem waarschijn lijk niets ten laste worden gelegd. Hij was politieman en arresteren behoort nu eenmaal tot het werk van de politie. Natuurlijk had meneer Silberbauer twin tig jaar geleden tegen zijn chef Lages kunnen zeggen dat hij het vertikte on schuldige mensen te arresteren en achter kinderen aan te jagen, maar dat heeft hij niet gedaan en er zullen weinig Duitsers zijn geweest die dit gedaan heb ben, want zij verkeeerden allemaal in de mening dat het arresteren van kinderen en het vermoorden van onschuldigen me de voor de zege zouden zorgen. Geluk kig is dat niet gebeurd. Als men Silberbauer niets ten laste kan leggen dan toch zeker wel de magazijn bediende die de familie Frank verraden heeft. Dat gebeurde bijna twintig jaar geleden, maar laten we hopen dat men met geen enkel wetsartikel kan aantonen dat deze misdaad verjaard is en laat men deze schurk in Breda bij de vier fraaie broe ders opsluiten die daar nu al bijna twin tig jaar zeer terecht vastgehouden wor den. KANTMAN. ONTWERPBEGROTINGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat de ontwerpbegrotingen voor het dienstjaar 1964: a. der plaatselijke inkomsten en uitga ven, b. voor het openbaar slachthuis, c. voor het woningbedrijf, d. voor het bedrijf gemeentewerken, e. voor het gemeentelijk wegenfonds, f. voor het gemeentelijk grondbedrijf en g. voor het gemeentelijk gasbedrijf vanaf heden voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Soest, 22 november 1963. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest, gelet op artikel 36, lid 4, der Woningwet, brengt ter algemene kennis dat door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 20 november j.1. is besloten dat een uit breidingsplan zal worden voorbereid c.q. worden herzien voor de gronden in de gemeente, welke op de bij het besluit behorende kaart in rood zijn aangege ven, waarin onder meer de navolgende genoemd gronden vallen a. de percelen, gelegen langs het Kerk- pad en de Lange Brinkweg, voorzover niet opgenomen in het uitbreidingsplan Landelijk Gebied, dan wel in het uitbrei dingsplan, regelende de bestemming in onderdelen voor gronden langs de Rijks weg, zijnde het in voorbereiding zijnde partieel uitbreidingsplan „Lange Brink- weg" b. het gebied, gelegen rondom de oude N.H. Kerk en nabij de Torenstraat, voor zover dit gebied niet is opgenomen in het uitbreidingsplan, regelende de be stemming in onderdelen voor gronden langs de rijksweg, zijnde het in voorbe reiding zijnde partieel uitbreidingsplan „oude N.H. Kerk" en de Torenstraat c. enige percelen, gelegen nabij Colenso, voorzover die gronden niet zijn opgeno men in het uitbreidingsplan Landelijk Gebied, het uitbreidingsplan in onder delen voor gronden, gelegen in de wijken Soestdijk en 't Hart of in het partieel uitbreidingsplan, regelend de bestemming van gronden gelegen nabij Colenso, zijn de het in voorbereiding zijnde partieel uitbreidingsplan „Colenso II" d. de gronden, gelegen op de Soester Eng, voorzover die gronden niet zijn opgenomen in uitbreidingsplannen in onderdelen voor gronden gelegen op deze Eng e. de gronden, begrensd door de Prins Bernhardlaan, de Talmalaan, de Soester Engweg en de Rubenslaan. zijnde het in voorbereiding zijnde partieel uitbrei dingsplan „Talmalaan-zuid" f. enige percelen, gelegen aan de Konin- ginnelaan en de Koningsweg, waarop de gebouwen van de N.V. Foxboro zijn op gericht, zijnde het in voorbereiding zijn de uitbreidingsplan voor uitbreiding van het „Industrie-terrein 't Hart". Soest, 22 november 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1