GARAGE STAM D. ENGEL Firma G. van de Pol DE HUZAREN VAN BOREEL Wr>5^ TWEEDE BLAD V0LV0 Veilig Mening en van lezers. LEGER WIL ZICH VERBERGEN. 23 november a.s. jubileren Ons oudste regiment verrichtte grote daden. rj JE" u? -C-" Renault dealer UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Voetbalprogramma. PARKGARAGE A. v. d. Hoef Camouflage groot probleem. Loodgieters werkzaamheden. QUATRE BRAS - WATERLOO - TIENDAAGSE VELDTOCHT GREBBENBERG - INDIë 25 november a.s. staat Amersfoort in het teken van het 150-jarig bestaan van de huzaren van Boreel, het oudste regiment van de Koninklijke Landmacht dat hier in garnizoen ligt. Op die dag vieren burgers en militairen gezamenlijk dit heuglijke feit. Het regiment zorgt voor een aantrekke lijk feestprogramma, dat zich over niet minder dan vier dagen uitstrekt en waar in zijn opgenomen een taptoe, historische afgevaardigden van steeds twintig boer derijen. Vandaar de naam Huszaren. Aanvankelijk kwamen zij voornamelijk in Hongaarse en Oostenrijkse dienst voor, doch sedert 1700 vinden we ze ook bij andere landen, en wel als ongeregelde lichte ruiterij, die bij voorkeur werd ge bruikt voor strooptochten en dergelijke. In Pruisen nam Frederik Willem I de eerste huzaren in dienst. Frederik de Grote vermeerderde dit soort ruitereen- Een Blaauwe Hussar van 1814. optochten, een reünie, ontvangsten, een boeiende expositie over de cavalerie in het algemeen en voorts enige ontspan ningsavonden, waarlijk een feest een gar nizoensstad waardig Een prachtige staat van dienst. Het honderdvijftigjarige regiment kan terugzien op een prachtige staat van dienst. Het werd op 25 november 1813 in opdracht van Koning Willem 1 opge richt door jonkheer Willem Franijois Boreel. de toen achtendertigjarige telg uit een oud beroemd Zeeuws geslacht. Deze jonkheer Boreel voelde zich reeds jong tot het militair ambacht aange trokken. In 1787 trad hij als twaalfjarige jongeman als cadet in dienst bij de Gardes te Voet. Nauwelijks vijftien jaar oud werd hij luitenant bij de Gardes Dragonders en hiermede begon zijn lief de voor de cavalerie. Toen in 1795 de Franse revolutie zich ook in ons land deed voelen en stad houder Willem V naar Engeland moest vluchten, nam jhr. Boreel ontslag uit de Staatse dienst Pas in 1813, toen Nederland vrij werd en Napoleon op Elba gevangen zat na zijn mislukte tocht naar Rusland, trad de jonge militair weer in dienst van Oranje. Als ervaren cavalerist kreeg hij van de koning de opdracht een regiment huzaren op te richten, iets dat hij met grote liefde deed. Als luitenant kolonel en commandant van zijn nieuwe regiment presenteerde hij dit op 25 november 1813 aan de koning. Het was voor een belangrijk deel sa mengesteld uit ervaren cavaleristen. Man nen, die nog in Staatse dienst gediend hadden en ook ervaren ruiters van Ne derlandse nationaliteit die gedwongen in Franse dienst waren geweest. Van het begin af aan viel dit regiment „Lichte Biaauwe Hussaren van Boreel" zoals het toen heette, een belangrijke taak toe in de nog zo jonge Koninklijke Landmacht van die dagen. Waar komt de huzaar vandaan Onder huzaren verstaat men militair ge zien een bepaald soort ruiterij of cava lerie. Ze worden ook wel lichte cavalerie genoemd en zijn van Hongaarse oor sprong. De herkomst van het woord huzaar is echter onzeker. Veelal leidt men 't woord af van Husz, dat in de Slavische taal twintig betekent. En dat is goed ver klaarbaar, want ten tijde van de Hon gaarse koning Mattias Corvinus moest elk twintigtal boerderijen in zijn land zorgen voor een ruiter in dienst van de koning. Deze mannen samengevoegd tot eenheden waren dus allen „twintigers". heden tot 80 esquadrons om een tegen wicht te scheppen tegen de talrijke lich te ruiterij der Oostenrijkers en Hongaren. In Frankrijk treffen we de eerste Huza ren aan in 1702 en in Nederland in 1786. Men moet de lichte ruiterij in de vorm van huzaren zien als de bereden pendant gen op Zoom, maar er stond nog be langrijker werk te wachten, want er dreigde grote gevaren voor de jonge staat. In maart 1815 was Napoleon van Elba ontvlucht en landde hij op de Franse zuidkust, alwaar de hem tegemoet ge zonden troepen dadelijk naar de ex-kei- zer overliepen. In minder dan geen tijd bleek Napoleon weer oppermachtig in zijn land en dit betekende een groot ge vaar voor de omliggende landen, die dan ook terstond de wapens opvatten om de veroveraar neer te slaan. Ook ons Jonge koninkrijk voegde zich hierbij en zo werden de huzaren van Boreel als onderdeel van de brigade lichte cavalerie onder opperbevel van generaal-majoor Van Merlen naar de Franse grenzen gestuurd. De 16de juni kreeg het regiment op dracht op te marcheren naar Quatre- Bras. Toen het daar verscheen hadden onze troepen reeds gevoelige verliezen geleden, zowel door geweervuur als door de herhaalde charges van de Franse rui terij. De Nederlandse huzaren werden ingezet om onze infanterie te ontlasten en daarbij kwamen zij enkele malen in volle botsing met de beroemde Franse kurassiers, waardoor de onzen zware verliezen leden. Toch hielden ze tot het uiterste stand en mede daardoor gelukte het maarschalk Ney niet om door te breken en zijn keizer te hulp te komen. Een Blauwe Huzaar van 1940. van de zware cavalerie ofwel dragonders. De huzaren hadden militair gezien lichte taken als verkenning en pacificatiedien sten, terwijl de dragonders echt een slag wapen vormden, dat chargeerde met de sabel in een geregelde slag. De eerste wapenfeiten. De Nederlandse huzaren kwamen het eerst in actie tijdens het beleg van Ber- Renault R8 van f5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 En naar Waterloo! Op 17 juni werd de reeds zo gehavende eenheid Huzaren van Boreel overgeplaatst naar het grote slagveld van Waterloo. Na alle inspanningen, slecht weer en honger, stonden ze de volgende dag klaar voor de grote slag. Onder aanvoe ring van de Prins van Oranje, onze la tere koning Willem II, en de Engelse bevelhebber Wellington weerstonden zij de Fransen totdat tenslotte, toen de nood het hoogst was, de Pruisen onder hun maarschalk Blücher op het slagveld aankwamen en de slag beslisten. Napo leon was voorgoed verslagen en werd nu naar St. Helena verbannen. Maar hiermede was het werk nog niet beëindigd. Onze huzaren bleven in Frank rijk om daar mede te helpen bij het ne men van de versterkte steden die nog in handen van de troepen van Napoleon waren. Uiteraard kwamen er uit Neder land aanvullingen om de verliezen te compenseren. Op 27 december 1815 keer den de huzaren in Haarlem terug. De tiendaagse veldtocht. In augustus 1830 lagen de Huzaren van Boreel in Doornik in garnizoen. Men bemerkte al spoedig dat ook daar de geest van verzet en afscheiding vaardig werd over het volk. Daarom trok men op 's konings last naar Brussel. De toe stand werd steeds moeilijker en op 26 oktober verzamelde het regiment op de heide tussen Loenhout en Brasschaat, alwaar de Zuidnederlanders die zulks verlangden, ontslag uit de dienst werd verleend. Zij hadden tot het laatste toe trouw aan de eed en plicht in de gelederen gediend. Het regiment werd daarop teruggetrokken op Breda. Na aanvulling der troepen deed het regiment mee aan de daarop volgende tiendaagse veldtocht. Vooral bij Kent werd fel ge vochten. De 8ste augustus waren de Belgen in volle aftocht en deed het regiment mee aan de achtervolging. Door interventie van Frankrijk en En geland ten gunste van de Belgen moesten wij een overeenkomst sluiten waarbij de strijd werd beëindigd en de Nederlanders terugkeerden naar Noord-Brabant. Vele jaren van vrede braken nu aan. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog werd het regiment ter beveiliging van onze grenzen ingezet in Noord- Brabant. De meidagen van 1940. Na 1918 brak weer een tijd van rust aan, doch bij de Duitse inval in ons land, lag het opgesteld ten oosten van Arn hem, waar het zoveel mogehjk de Duitse opmars vertraagde. Een dag later werd het regiment teruggenomen op de Grebbeberg, alwaar een groot deel inge zet werd voor het opsporen en opruimen van parachutisten. Tenslotte kreeg het regiment de eervolle opdracht de aftocht van het Nederlandse leger te dekken. Daarbij zag het kans de opmars van Duitse pansereenheden bij Amerongen tot staan te brengen. Bij de capitulatie moesten ook de Hu zaren van Boreel de wapenen strekken, maar de roemruchte standaard van het regiment werd gedurende de gehele be zetting verborgen gehouden door de laatste regimentscommandant Jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinderen. Na 1945 werd de reeds voor de oorlog in gezette mechanisering en motorisering van het regiment voortgezet. De paarden verdwenen en de mannen doen hun overigens gelijk gebleven mili taire taak nu in tanks en gepantserde verkenningswagens. Zij blijven lichte ca valerie, bestemd voor verkenning, snel en beweeglijk. In deze moderne vorm werd een deel van deze huzaren in het voormalig Neder- lands-Indië ingezet, alwaar zij, indachtig de traditie van het regiment, hun taak voortreffelijk en stipt volbrachten. Inmiddels leeft het regiment momenteel weer in een periode van rust, maar dat houdt beslist niet in, dat men stil zit. Er wordt ijverig geoefend, opdat het re giment paraat is. Natuurlijk hopen ook deze huzaren, dat de vrede bestendig mag zijn, maar mocht ooit gevaar drei gen, dan zal het gehele regiment zijn plicht doen in de geest van Quatre-Bras en Waterloo, van de tiendaagse veldtocht en Indië. Wij hopen allen dat dit nooit nodig zal zijn. NIEUWEWEG 97 - TELEFOON 2543 Zondag: V.V.A. 1-S.E.C. 1 2 uur. B.D.C. 1-Bilthoven 1 2.30 uur. Roda '23 3-S.E.C. 2 12 uur. B.D.C. 2-Victoria 2 12 uur. Victoria 5-B.D.C. 3 2.30 uur. K.V.V.A. 5-B.D.C. 4 12 uur. Quick 6-B.D.C. 6 12 uur. Amsvorde 5-B.D.C. 5 2.30 uur. Zaterdag: Nijenrodes-Hees 2.45 uur. V.V.Z.-S.V.M.-Boys 2.45 uur. Huizen 4-V.V.Z. 2 2.45 uur. Hees 3-Cobu Boys 4 2.45 uur. A.P.W.C. A-B.D.C A 3.15 uur. S.E.C. A-K.D.S. A 2.45 uur. S.E.C. C-Woudenberg A 3.15 uur B.D.C. B-Odi '58 B 3.15 uur K.V.V.A. B-BD C. C 3.15 uur Hamersveld A-S.E.C. D 3.15 uur. S.E.C. a-H.V.C. a 3.15 uur. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963. B.D.C. a-Quick a 3.15 uur. S.E.C. b-A.P.W.C. a 2.15 uur. B.D.C. b-Hoevelaken a 215 uur Quick b-S.E.C. c 2.15 uur. Hamersveld a-B.D.C. c 2.15 uur B.D.C. d-K.V.V.A. c 2.15 uur. S.E.C. d-H,V.C. g 2.15 uur Pupillen: S.E.C. 1-B.D.C. 1 1.45 uur. B.D.C. 2-C.J.V.V. 2 1.45 uur. Quick 2-S.E.C. 2 3.15 uur. B.D.C. 3-B.D.C. 4 1.45 uur. Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 TEL: 4361 v, WEEDE5TR40 De huzaren van nu. Geen paarden, maar tanks en gepantserde verkenningswagens. BEJAARDENCENTRUM RUSTENBURG. Geachte redacteur. Mag ondergetekende een klein plaatsje verzoeken in Uw blad? Bij voorbaat hartelijk dank. Volgens een artikel in de Soester Cou rant van vrijdag 15 november stagneert de bouw op de Eng en daardoor van het bejaardencentrum. Er zijn leden van Rustenburg, die menen dat de oorzaak hiervan ligt bij het be stuur van Rustenburg, doch dit is niet het geval. Het is bekend dat wij oorspronkelijk ge vraagd hebben een woningbouwvereni ging te mogen stichten, maar op dit ver zoek is na maanden afwijzend beschikt. Er bleef voor ons dus niets anders over dan een belangenvereniging te stichten met alle ellende van dien. Wij hadden te maken met de gemeen teraad van Soest, de Centraleraad voor huisvesting van bejaarden te Amster dam, Provinciale Staten Utrecht, Minis terie van Wederopbouw Den Haag, Pla- nalogische dienst enz. Een adviescommissie kwam, zag en verdween. Nu, na bijna acht jaar, gevoelen wij ons in de boot genomen. Overal bouwt men bejaardencentra (zie Den Haag, zeven a acht miljoen) en waarom het algemeen bejaardencentrum „Molenschot" niet? Heeft men dan niet geweten dat er een bouwstop bestond voor de Eng tussen Molenstraat en Veldweg? Wij kunnen ons dat slecht indenken. Het bestuur van het Protestant Chris telijk bejaardencentrum was blijkbaar beter op de hoogte, want dit centrum verrrijst al. De leden van Rustenburg zijn door deze gang van zaken erg in hun wiek ge schoten. En hoelang nog? J. NIELSEN. Wn. voorzitter Rustenburg. Terwijl op hoog niveau wordt gepraat over internationale kernmachten, polaris- raketten en super-bommenwerpers, werkt het Nederlandse leger rustig verder aan de verbetering van de gewone uitrusting van Jan-de-Soldaat. Steeds meer gera ken de militaire deskundigen ervan over tuigd, dat een mogelijk conflict niet door slaggevend beslist zal worden door de in zet van atoomwapens, maar nog steeds door het werk van de gewone infanterist. Het blijft dus zaak, die voetsoldaat - ook al rijdt hij dan in gepantserde wagens - goed te beschermen en uit te rusten. Een van de grootste problemen blijft nog steeds de zichtbaarheid voor de vijand van de eigen opstellingen. Vooral nu op grote schaal vliegtuigen voor verkenning worden gebruikt en allerlei technische snufjes zijn ontwikkeld, die het zelfs mogelijk maken bij volslagen duisternis nog iets te zien Het Nederlandse leger werkt nu hard aan een programma de camouflagemiddelen te verbeteren. In de komende jaren zullen enkele miljoenen guldens worden uitgegeven voor de aan schaf van netten, verf en zelfs een soort schmink voor de soldaten. Een komende oorlog zal worden geken merkt door een dodelijk verstoppertje spelen, is de keiharde mening van de militaire deskundigen. Men zal slechts - door de dreiging van de krachtige atoomwapens - kunnen optreden in klei ne eenheden. Hiervoor is al de term „pionnen" - voor het schaakbord, dat het slagveld moet vormen - uitgedacht. Zo'n pion zou bijvoorbeeld uit een com plete compagnie moeten bestaan, die ge heel zelfstandig kan optreden. Het ele ment verrassing moet een grote rol spe len. Zolang mogehjk moet de tegenstan der dan ook in het ongewisse blijven waar de „pionnen" staan opgesteld en hoe zij worden verschoven. Een van de grootste moeilijkheden, waar mee de militaire verbergingsdeskundigen kampen, is de technische ontwikkeling van het infra-rood, het „zien in het duister". Infra-roodstralen hebben de ei genschap, dat zij niet afhankelijk zijn van het gewone licht. Ze zijn bovendien onzichtbaar voor het blote oog. Met een speciale kijker echter kan men dan dui delijk zien wat het infra-roodlicht „ont hult". Planten en bomen kan men dui delijk onderscheiden van tanks en sol daten. In laboratoria - vooral in de research centra van de grote verffabrieken - is lang gezocht naar een middel, dat dit infra-roodlicht absorbeert, waardoor het onmogelijk wordt nog iets van een spe ciaal object te zien. Vooral in Duitsland is men nogal ver gevorderd met deze speciale verfsoorten. Het Nederlandse le ger neemt hiermee nu ook proeven. De verf is echter alleen geschikt voor ge- Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw bruik op metalen. Men zoekt nu ook naar verfsoorten voor hout en textiel. Dit laat ste is erg belangrijk om ook de gevechts- kleding te kunnen camoufleren. In Duitsland is ook een nieuw camou- flagenet gemaakt uit een soort kunststof- Het net heeft de bijzondere eigenschap, dat het onder sommige weersomstandig heden „omkrult", dus een bladereffect geeft. Het heeft ook een uitstekende infra-rood-reflectie, in zoverre, dat het precies het beeld terugkaatst, dat ook planten geven. Binnen niet al te lange tijd wil het Ne derlandse leger ook goede camouflage- middelen geven aan de gewone soldaat. Het zwartmaken van het gezicht en han den heeft geen zin als de vijand over infra-rood beschikt. In Amerika heeft men inmiddels een pasta ontwikkeld, die niet alleen anti-infra-rood werkt, maar waarin tegelijk een insectenbestrijdings middel is verwerkt. Terecht: twee vliegen in één klap. In Nederland zijn proeven genomen met een stift. Dit bleek ech ter niet te voldoen doordat de stift in de winter te hard en in de zomer te zacht werd.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5