SOEST NA 1813. VENEMA „DE WITTE POMPEN DERDE BLAD KENNEDY'S AANHANG SLINKT. Een Falcon mantel of herenjas St. Nieolaas-cadeau Herenmodemagazi jn Voor Auto- of Scooterrijleg Voor St. Nicolaas-geschenken SMIT S POCKETHALL Schrijfmachines vanaf f 198.- v HELSDINGEN Albert Heijn Supermarket in Baarn. Soester Turnclub bestaat 35 jaar. HEUS... VOOR IEDEREEN KEUS; %cdeme, ïlcrzioqes PANTOFFELS. Op 28 november 1813 trokken de ko zakken Amersfoort binnen. De onder prefect A. C. baron Snouckaert van Schauburg opende de Kamppoort en liet de vreemde troepen Amersfoort binnen, een daad die later door Koning Willem I niet werd vergeten. Omstreeks die tijd moeten de kozakken ook te Soest zijn gearriveerd, dus voor de Maire officieel de bevrijding bekend maakte aan het volk, op die gedenk waardige zondag 4 december 1813. Het is niet waarschijnlijk, dat zij reeds voor of op 1 december 1813 Soest bin nen rukten en hier ingekwartierd wer den bij de boeren en in de herberg de Drie Ringen. Uit rekeningen van diverse burgers, die later aan het gemeentebestuur werden gepresenteerd, zijn we hierover iets meer ingelicht. Willem Schimmel de kastelein uit de Drie Ringen heeft schade geleden tij dens de doormars der Russische troepen, eveneens Willem van Ommeren. Deze laatste, ook een herbergier, ver- in tweed of Eg. linnen is een mooi Ook OVERHEMDEN, DASSEN, SHAWLS, HANDSCHOENEN, ZAK DOEKEN enz. zijn geschikte ca- deaux. Alles bij F. C. Kuyperstraat 28 Deelnemer St. Nicolaas bonnenaktie. moedelijk in de herberg „De Zwaan" in de Teutsteeg. heeft Pruisische en Rus sische troepen in kwartier gehad tot „ultimo Mei 1814". De vreemde soldaten namen het niet zo nauw en organiseerden en vorderden wat zij dagelijks aan le vensonderhoud nodig hadden van de boeren en de burgers. Er werden Soester koebeesten geslacht, wat zeer tegen de zin van de eigenaar zal zijn geweest, doch die hiertegenover machteloos stonden. Herhaalde malen werd er door het ge meentebestuur over deze door inkwartie ring veroorzaakte schulden „gedelibi- reerd". Wij vermelden deze rekeningen om enigs zins te kunnen aantonen, hoe duur alles was, nu 150 jaar geleden, toen men ook in een naoorlogse periode leefde. Aan Wouter Logtesteijn wegens het leveren van een Koebeest 85-:-: Aan Wilhelmus Logtesteijn weg: het leveren van een Koebeest 85-:-: Aan de Wed: de Beer wegens het le veren van een Koebeest 85-:-: Aan Willem van Ommeren wegens vertering van de Kozakken f 89-2-: De Wed: Smorenburg voorgel: Brood, Boter en Kaas in Dec 1813 voor de Kozakken 20-10-10 Aan de kastelein Willem Schimmel weg: schaden en Inkwartiering van de Russische Troepen en Gel: Dran ken 30-:-: Aan de Burgem: wegens differente verschotten bij de door marsch der Kozakken in 1813 16-7-6 Aan Wilhelmus Logtesteijn voor gel: Haver 5-5-: Aan Duvens te Amersf voor Gel: Genever en Brandewijn gedistribu eerd aan de Kozakken 78-15-6 De rekeningen liegen er niet om en de Kozakken zullen te Soest een behoor lijk kwartier gehad hebben en zich het vette der aarde goed hebben laten sma ken. Wat een goede Rus voor 150 jaar verobe ren kon blijkt wel uit een dagorder van de Commandant der Troepen in de Ver- eenigde Nederlanden, Zijne Exellentie de Graaf van Benkendorff. „Iedere Burger bij wie een Russisch soldaat of soldaten zal of zullen zijn ingekwartierd, zal gaat U natuurlijk naar H Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 gehouden zijn aan ieder man te geven dagelijks: Een en een half pond Vleesch, Drie ponden Brood, Twee rations Bran dewijn oi Jenever, yder van een Ordi nair gewoon) bierglas, zonder tot het geven van iets meer of anders gehouden te zijn." De order eindigde: „dat zoo wel de Burgers als de Soldaten onder hoogst dezelfs Order, stiptelijk bovengemelde Order naarkomen en voldoen." De Kozakken hebben zulk een indruk op de bevolking in heel ons land gemaakt, dat er zelfs voortleven in de overleverin gen, in tegenstelling tot de Fransen waar over men nooit iets hoort. Na de bevrijding werd Koning Willem I weer als Heer van het dorp erkend en van alle bestuursaangelegenheden en be noemingen werd hij in kennis gesteld. In 1818 worden de banden tussen het Oranjehuis en de gemeente Soest op nieuw aangehaald. De Kroonprins, de latere Koning Willem II brengt een bezoek aan het Paleis Soestdijk en de schout G. van Steijn van Hensbroek, de secretaris en de raads leden Rijk Stalenhoef en Hendrik Fluyt maken hun opwachting bij de Kroon prins en worden in ..publieke Audentie" door hem ontvangen. In september 1818 ontvangt het gemeen tebestuur een brief van het Hof waaruit de belangstelling voor het dorp van Soest alsmede 't welzijn van de inwoners van dit Domein de Kroonprins en zijn be minde chtgenoote bijzonder interesseert. Zij kunnen zich ten alle tijden tot hem wenden en „zijn steeds bereid zoo veel mogelijk Elks verlangen voor te komen". Aan het slot: „Ontvangt de verzeekering mijne Heeren van onze bijzonder weli- wiüendheid. Willem Pr van Oranje". Er was door de inkwartiering van de Russische en Pruisische troepen een niet onaanzienlijke schuld ontstaan, groot 1056:7:14. Door bijzondere omstandigheden konden deze niet worden betaald, hoewel het gemeentebestuur van mening was, dat de crediteuren hierop „billijke" aanspraak hadden. Dagelijks kwamen er aanmanin gen binnen, doch men kon hieraan niet voldoen omdat er geen geld was. Het te kent de economische toestand in die da gen en zoals het in Soest was, zo zal het overal wel geweest zijn na de Franse overheersing, die ons land totaal verarmd had achter gelaten. Het is de verdienste van de Burgemees ter Van Steyn van Hensbroek de schul denlast der gemeente te hebben wegge werkt. Zijn beleid in die dagen van ar moede en verval bleek naderhand van onschatbare waarde te zijn geweest. In zijn 36-jarige ambtsperiode kwamen er verbeteringen in het bestuur en werd er opbouwend werk verrricht, zodat zich langzamerhand verbeteringen in de fi nanciële toestand van de gemeente voordeden. Tijdens zijn bestuur werd de straatweg Amersfoort-Naarden aange legd in 1816. Het onderwijs werd her zien en de school aan de Eemstraat ver beterd. En nieuwe openbare school gebouwd met financiële steun van het Koninklijk Huis. Het onrechtmatig af graven en in bezit nemen van gemeen tegronden, het welk onrustbare vormen had aangenomen, werd door hem voor verdere aantasting voorkomen. Hij aar zelde niet een extra-ordinaire omslag of uitzettinge uit te schrijven als het Lands- of gemeentebelang dit eiste. Hij steekt het niet onder stoelen of banken wanneer welgestelde ingezetenen, die hier tijdelijk verblijven op hun buiten verblijf, hier niet onder vallen en wacht met het uitschrijven van een dergelijke belasting wanneer zij hier wonen. naar Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Compleet met koller en 12 maanden garantie. Uw oude machine kan worden ingeruild. Telmachines vanaf f 298.- Met papierstrook en 5 jaar garantie. Keuze uit meer dan 70 nieuwe machines Event. demonstratie bij U 's avonds thuis. Verhuur schrijf- en telmachines. Kantoormeubelen uit voorraad leverbaar. LANGESTRAAT 84 - AMERSFOORT - TELEFOON 13113 len inmiddels wel allemaal oma zijn. Grandioze uitvoeringen werden gegeven, maar ook zag S.T.C. kans een complete feestweek rond St. Nicolaas te organise ren. Het jubileumjaar 1938 was een belang rijk jaar. Er was een grote bazar, er waren demonstraties in de zaal van „Eemland" en er werd een uitvoering in het openluchtheater georganiseerd die klonk als een klok, Hieruit ontstonden de kringparades, waaraan veel vereni gingen uit de omtrek enige jaren deel namen. Met de oorlog kwarrien de moeilijkheden- Een gezonde vereniging gaat op mars naar het 400-ste lid en ongetwijfeld zal ook het 500-ste binnen afzienbare tijd inge schreven kunnen worden, want Soest groeit en de S.T.C. groeit mee. Het concern van Albert Heijn heeft dinsdag in Baarn zijn 24-ste supermarket geopend. Deze wordt supermart genoemd omdat dit gemakkelijker in de mond ligt. De heer Albert Heijn jr„ kleinzoon van Op 22 november 1928 werd de Soester Turnclub opgericht op initiatief van de heren J. J. Meurs, G. J. Smit, J. H. G. v. d. Woude, O. Langelaar. H. van Hal, J Kraaijenbrink, P. Drost, Th. Regter en J. Spelt. Tot 1926 was er een protestants-chris telijke verenigingen geweest die Simson heette en bij het verdwijnen van deze sterke man was er geen enkele vereni ging in Soest tot de 22-ste november 1928. Twee katholieken, twee hervormden, twee gereformeerden, twee vrijzinnigen en een christelijk gereformeerde namen dit ini tiatief om de Soester jeugd in de gele genheid te stellen gymnastiek te beoe fenen zonder dat gekeken werd naar de godsdienstige richting. Men wees hierop in een advertentie en de toeloop was direct bijzonder groot. Er werd geturnd in de gymnastiekzaal van de Kerkebuurtschool en nu nog, maar dat zal wel niet zo lang meer du ren, want niet alleen het bestuur van de Soester Turnclub, maar ook de in specteur van het onderwijs is van me ning dat de zaal en de toestellen die erm staan hun beste tijd allang achter de rug hebben. Getracht zal dan ook worden onderdak te vinden in de nieuwe zaal van de r.k. ulo in de Steenhoff straat. Voor weinig geld werden toestellen ge kocht die thans kapitalen kosten en men turnde er dapper op los. Rebellen in de vereniging trachten echter twee dracht te zaaien door op eigen houtje een tweede bestuur te kiezen, maar die kleine revolutie liep op niets uit, althans niet in de vereniging. Wel ontstond naast de S.T.C. de vereniging A.D.O., die allang ter ziele is. Het ging steeds beter met de Soester Turnclub en aan wedstrijden op diverse plaatsen werd massaal deelgenomen. In Soest werden uitvoeringen gegeven, waar aan enige malen het Amersfoorts sa lonorkest, bestaande uit 13 musici, deel nam. De jonge gymnastiekvereniging was de eeiste in de omgeving die turnles met pianobegeleiding gaf. Aanvankelijk zorg de mej. Kooij voor het ritme, later mevr. Vermeulen en na haar was de heer P. de Geus vele jaren de pianist. De heer J. J. Meurs was later jarenlang de motor van de vereniging en ook de heer en mevr. Ekel-Jongewaard deden bijzonder veel voor de S.T.C. Zoon Piet trad in de voetsporen van zijn ouders. Hij is nu al 33 jaar lid en vele jaren voorzitter. De aktiviteit was voor de oorlog bijzonder groot. Niet alleen van de jeugd, maar ook van volslanke dames, die zo goed turnden dat ze vaak demonstraties ga ven in andere plaatsen. Die dames zul- De zaal was niet meer beschikbaar en er viel weinig te doen voor turnlustigen, die maar rustig wachtten op het mo ment dat de Duitse overwinningsroes een daverende nederlaag werd. Dat moment kwam gelukkig en na de bevrijding werd weer gestart Naast het turnen werd enige uren aan korfbal gedaan, maar dat ging voorbij. Met het wandelen gaat het echter beter. De vereniging bloeit en thans zijn er bijna 400 leden. En niet te vergeten twee ereleden, mej. Floor en de heer Spelt, die hun grote verdiensten voor de S.T.C. hebben, evenals mevr. Beijen. Het bestuur bestaat thans uit negen le den: mevr. G Casander en mevr. N. Pellegrom en de heren P. Ekel, W. Egt- berts, L. Houkes, P. C. Floor, P. Steur, S. de Boer en P M. Spruit Dit bestuur is bijzonder aktief en het wekt de leden tot aktiviteit door eigen arbeid, maar tevens door het werk van diverse commissies, die het besturen van de grote S.T.C. vergemakkelijken. Het 35-jarig bestaan zal niet met een feestavond gevierd worden. Het geld dat hiervoor nodig is besteedt het bestuur liever aan nieuw materiaal. Wel zullen manifestaties een enigszins feestelijk ka rakter hebben en dat geldt natuurlijk ook voor de ontmoetingen met de zuster vereniging A.G.A.V.S. uit Soesterberg, waarmee bijzonder prettige en vruchtbare relaties onderhouden worden. Geen feest, maar wel een geschenk en dat was de eerste prijs bij de intocht van St. Nicolaas. De S.T.C. reed in de stoet van de goedheilig man met de wagen „Weer of geen weer" mee en de jury kende de vereniging de eerste prijs toe de stichter van het concern, die ruim 60 jaar geleden met een kleine kruide nierszaak startte, sprak zijn vreugde uit over deze opening en hij dankte al len die eraan meegewerkt hebben deze 24-ste supermart van het Albert Heijn- concern tot stand te brengen. Woensdagmorgen begon de verkoop en velen gingen naar de Eemnesserweg om het gloednieuwe winkelpaleis te bezoe ken dat negen winkels onder één dak huisvesting biedt. Er zijn 5400 artikelen te koop op 516 verkoopruimten. Men kan er ter-echt -als men naar de kruidenier, de groenteman, de slager, de drogist, de melkboer, de bakker, de banketbakker, de sigarenhan delaar en de boekhandelaar wil en 35 personeelsleden staan klaar om de hel pende hand te bieden als men niet vol ledig op de hoogte is met het zelfbe- diéningssj'steem. In de drogisterij-afdeling is echter geen zelfbediening, omdat hier onder rrffeer geneesmiddelen te koop zijn. De winkel heeft een oppervlakte van 800 vierkante meter. Daar vindt men de negen afdelingen waarvoor men anders naar negen winkels moet, maar bij ons bezoek aan dit winkelpaleis hebben wij geconstateerd dat men met dit aantal negen te bescheiden is geweest, omdat men er ook terecht kan als men een bezoek aan de zaadhandelaar wil bren gen. Aardappelen, groenten, fruit, maar ook pockets en diepvriesprodukten, brood, koek, zeep, schoonheidsmiddelen, teveel om op te noemen, want per slot van rekening zijn er nu eenmaal 5400 artike len. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963. Y DRHES evt HEREN HORLOGERIE SCHOENHANDEL Koninginnelaan 76 Telefoon 4145 voor al uw Deelnemer St. Nicolaas bonnenaktie. De 18-jarige dochter van de bekende Parijse modeontwerper Jacques Esterel neemt deel aan het Debutantenbal in het Palais de Chaillot. Een jaarlijks evenement. Jacqueline Esterel klopte bij haar vader aan voor een baljapon. Na 200 uren arbeid en 6.000 francs kosten be kijken dochter en vader het resultaat. Het zelfvertrouwen waarmee de democra tische partij in de Verenigde Staten de presidentverkiezingen van volgend jaar tegemoet ziet, is de laatste tijd danig ge slonken. Een jaar geleden stond haast bij voor baat vast - ook bij de republikeinen - dat Kennedy in 1964 onbedreigd zou winnen, de uitslagen van een aantal lo kale verkiezingen vorige week zijn zeer wel geschikt om enige twijfel te zaaien of die herverkiezing wel zo automatisch zal gaan. Het gaat er niet zozeer om dat de par tij van Kennedy daarbij wat kleinere meerheden haalden dan gebruikelijk, bij voorbeeld in de stad Philadelphia. Men heeft bij een nadere analyse gemerkt dat de democraten juist stemmen verloren in de buurten waar blanke geschoolde ar beiders en middenstanders wonen, tra ditioneel de ruggegraat van de partij. Bovendien bleken de republikeinen vrij wat stemmen overgenomen te hebben on der de minderheidsgroepen als de Ame rikanen van Italiaanse en Poolse afkomst, trouwens ook in de Joodse buurten. Wie zal de laatste zijn De verklaring is niet zo moeilijk. Het ijveren van president Kennedy voor ge lijke rechten voor de negers - ook al is de wetgeving op dat gebied die hij het parlement voorzet bepaald nog niet erg radicaal - geeft juist deze groepen vrees. Het is in het noorden toch altijd zo wan neer en werk viel te vergeven, dat deze minderheidsgroepen het laatst aan de beurt kwamen, waarbij dan de negers de rij sloten. Lukt het de negers wat meer voor in de rij te komen, zo redeneren vooral deze Amerikanen met Italiaanse en Poolse namen, dan staan wij helemaal achteraan en zullen wij het zwaarst on der werkloosheid te lijden hebben. En wat de huisvesting betreft is de gedachte navenant. Onder de Italianen schijnt bovendien de; actie tegen de mafia, nogal wat kwaad bloed te hebben gezet. Niet omdat men voor dit misdadigerssyndicaat zoveel ach ting had, maar omdat iemand met een Italiaanse naam bij het zoeken naar een huis of een baan vaak wantrouwen ont moet of hij misschien ook niet tot dat syndicaat zou behoren. Zuiden en noorden. Met te ijveren voor de negerrechten wist Kennedy dat hij er zijn aanhang in het zuiden mee zou verliezen. Dan kon hij zich permitteren, zonder dat hij dan be hoefde te vrezen niet opnieuw gekozen te worden vorige keer had hij het ook zonder de zuidelijke staten klaargespeeld. Maar ais in het noorden het stemmen verlies volgend jaar november dermate groot is als nu, dan is de kans niet ge ring dat hij de kiesmannen van verschei dene noordelijke staten ook moet missen. En dan kan inderdaad zijn herverkiezing wel eens in gevaar komen. Daar komt bij dat dit keer de neger stemmen in Philadephia bijvoorbeeld wel vrijwel en bloc naar de democraten zijn gegaan, zoals gebruikelijk. Maar het is de vraag of dat zo blijft. Op een twee daags congres op de negeruniversiteit Howard in Washington, waarop om. do minee Luther King en de schrijver Ja mes Baldwin spraken, werd vrij wat kri tiek op de democratische partij geuit. Om precies te zijn was Luther King de enige die wat vriendelijks zei over de president en zijn broer de minister van justitie, de twee figuren die het meest met de negerkwestie te maken hebben. Er waren ook rondweg verwijten dat de wetsvoorstellen voor gelijke burgerrechten danig verwaterd waren. Deze negerleiders die weinig lust meer hebben om de kan didaten van de democratische partij te stemmen, zullen direkt wel niet overgaan naar de republikeinen, maar al stimule ren ze maar het thuisblijven als er ge kozen wordt, dan is dat al een strop voor Kennedy, een strop die hij zich waar schijnlijk niet kan veroorloven.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9