Bij de dood van president Kennedy. Plaatsgenoot promoveert tot doctor. Meningen van lezers. HET OOG GERICHT OP RUBINSTEIN. Officiële mededelingen. Vrouw van wisseltruc gepakt. Beloning voor chauffeurs. Korfballers verloren. Instuif R.K. Jong Soest. Spreekuur Burgemeester. B.D.C. verloor weer. U spreekt met uw moordenaar Hees won met 3-2. S.E.C. 2 won. De Bonnenaktie. Ruitersport. E.H.B.O.-ploeg van Zeist opniew winnaar van de „Tempo"-beker. „Lonen en prijzen". Uitslag verloting. Clubkeuring ,,De Eemstreek". 42ste JAARGANG No. 89. ÖURANT DINSDAG 26 NOVEMBER 1963. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK De betekenis van John F. Kennedy als beschermer van onze vrijheid, als vech ter voor de wereldvrede, als stuwende kracht in de internationale politiek zo wel als in de economie, in de strijd te gen de rassendiscriminatie zowel als in de race met de Russen in de ruimte, kan en mag niet worden onderschat. Wij weten alle hoe deze president de Verenigde Staten nieuw aanzien en nieuw overwicht heelt gegeven in de koude oorlog. Wij herinneren ons zijn persoon lijke successen en zijn staatkundige wijs heid. De gehele wereld heeft onnoemelijk veel aan deze ene man te danken. De mensheid zou er nu andei's voor heb ben gestaan, als John F. Kennedy in de afgelopen moeilijke jaren niet aan het hoofd had gestaan van de vrije naties en de toekomst niet had bepaald. Het is voor velen een angstige vraag of zijn opvolger, Lyndon Baines John son, over dezelfde capiciteiten en dezelfde moed beschikt. De annalen van de Amerikaanse senaat wijzen evenwel uit, dat de nieuwe pre sident niet alleen over grote parlemen taire capaciteiten beschikt, doch ook een bekwaam strateeg en een nationale fi guur is. Het is daarbij een bijzonder harde werker, die de geboren leider ken merkt. Hij heeft Kennedy ontelbare malen ge- adviseert als een oudere broer en hem dagelijks geholpen als een vader. Hij is ingewerkt in alle internationale vraag stukken en hij zal juist, om het tragische verlies te vergoeden, de lijn voortzetten van zijn grote, sterke voorganger. God geve, dat het president Johnson geen moment aan het juiste inzicht en aan de kracht moge ontbreken die juist nu nodig is in deze verscheurde wereld. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde vrijdag j.1. de heer A. F. San ders, geboren te Amsterdam, wonende F. C. Hooftlaan 33, alhier, tot doctor in de sociale wetenschappen op het proef schrift getiteld „The selective process in the functional Visual field". Dit proefschrift bevat een onderzoek naar de efficiëntie van het menselijk reageren wanneer een grotere of kleinere gezichtshoek moet worden bestreken. Als alle signalen die voor de persoon van belang zijn, in een ruimtelijk beperkt gebied voorkomen, blijkt deze effectivi teit enorm veel groter dan wanneer dit gebied groot is. In principe valt het ge zichtsveld in drie gebieden uiteen. Elk van deze gebieden wordt getypeerd door een bepaald niveau van efficiëntie. middenrassen de heer De Maar uit Bad hoevedorp met Alaska ram en bij de kleine rassen eveneens de heer De Maar met Klein-Zilver. De heer Smit uit Baarn won bij de dwergrassen met een Rood-Oog-Pool. De beste hoender was een patrijshaan van de heer Schaap uit Soest. De vereniging „De Eemstreek" is ont staan uit de Pluimvee- en Konijnenver eniging Soest en Omstreken, die in 1924 opgericht werd. Zij, die belangstelling voor deze vereni ging hebben, kunnen zich wenden tot de heer B. v. d. Pol, Eemstraat 10 of H. A. v. d. Baan, Kerkdwarsstraat 7. Sinds 1962 worden vergaderingen en keu ringen van de vereniging in Baarn ge houden omdat deze plaats het meest centraal gelegen is. Enige maanden geleden zag een vrouw die kennelijk uit zuidelijke landen kwam, kans de Raiffeisenbank op te lichten door een wisseltruc ten overstaan van de directeur en enige kantoorbedienden, die pas bij het opmaken van de kas tot de ontdekking kwamen dat zij 6000, misten. De vrouw had kans gezien het kantoor binnen te dringen en een greep te doen in een tas met geld. Dit geld werd haar door een meisje dat bij de bank werkte ontnomen, maar ze werd toch zestig briefjes van honderd rijker. De vrouw, een 28-jarige frangaise, is in Keulen gearresteerd toen zij bij een bank haar wisseltruc trachtte uit te voe ren. De bankbediende waarschuwde di rect de politie Kort nadat zij in Soest haar slag sloeg werd bekend dat ze over de grens ont snapt was. Daarna moet ze nog enige malen in ons land geweest zijn, zonder dat ze gegrepen werd. Nu is ze in arrest en onder anderen hebben inspecteur H G. Scholtmeijer en adjudant G. Pasman haar verhoord. Zi; ontkent in Soest door een wisseltruc 6000,rijker ge worden te zijn. maar de vrouw van de directeur van de bai.k en een meisje dat er werkt, verklaren1 pertinent dat deze vrouw de wisseltruc/uitvoerde. 4 Terwijl in vele delen van het land bus chauffeurs anderhalve week geleden het werk neerlegden, ondanks het feit dat de bond het hiermee niet eens was, ging het personeel van N.V. Tensen met het werk door. Af en toe moest de po litie ingrijpen als stakende chauffeurs hun werkende collega's van Tensen las tig vielen, maar de bussen reden door. De staking is achter de rug en als belo ning voor hun kordate houding ont vingen de chauffeurs van Tensen een tientje extra in hun loonzakje. Het A-team van de korfbalvereniging De Meteoren en het derde team hebben het afglopen weekend omdat de terrei nen te nat waren niet gespeeld. Het tweede kwam uit tegen het Zeister R.D.Z. en verloor met 1-15. De vorige keer werd met 4-3 van dit team gewonnen Wouter Deijs scoorde in de tweede helft het enige Soester doelpunt. Met de rust was de stand 6-0. De Meteoren houden op 2 december het St. Nicolaasfeest in gebouw De Rank. De jonge vereniging heeft thans 100 aktieve en ondersteunende leden. Zondagavond speelden de „Escudoma's" onder leiding van Ben Pinchetti in het St. Josephgebouw voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest. Op 8 de cember wordt het St. Nicolaasbal ge houden. Dan spelen The Rhythm Ras- cals Op 15 december is er een grote dansavond waaraan The Fighting Cats muzikale medewerking verlenen en op 26 december wordt het jaarlijks kerst bal gehouden. Het wekelijks spreekuur van de burge meester wordt morgen (woensdag) ge houden van 8 30 tot 9.30 uur. B.D.C. heeft opnieuw verloren, nu van Bilthoven dat zondag op bezoek kwam De gastheren kregen in de eerste helft schitterende kansen maar ze werden niet benut. Reeds na 13 minuten scoorde de links buiten van de gasten. B.D.C bleef ge vaarlijker, maar opnieuw scoorde Bilt hoven. Nu was het een duidelijk buiten spel-doelpunt, dat gescoord werd door Ter Laak. Bij B.D.C. voldeed Zoetelief goed als back en B. Wigtman speelde als rechts buiten eveneens verdienstelijk. Van Me- gen speelde niet mee en Gros nam zijn plaats in. Hij speelde erg individualistisch en had daarmee geen succes. Na de rust ging de strijd vrijwel gelijk op. Bilthoven was gevaarlijker en had daarmee een kwartier voor het eindsig naal succes. Kok werd gepasseerd. Voet sloeg de bal uit het doel en door een strafschop werd het 3-0. Vijf minuten voor het eindsignaal scoorde v. d. Hen gel met een keihard schot, waardoor de bal via het lichaam van de keeper in het doel verdween. De heer Bus van de Ruysdaellaan werd door een onbekende opgebeld die hem vroeg „Spreek ik met Buseum?" Vervolgens werd naar het weerbericht gevraagd en de onbekende besloot dit gesprek met de woorden „Je wordt vermoord". Hees is op bezoek geweest bij Nijenrodes in Breukelen. Van Bloemendaal speelde mee als invaller voor De Bree Voor rust was Hees veel beter dan de gastheren. Hop maakte na twaalf mi nuten het eerste doelpunt en al gauw was het 2-0. Kort daarna liet Muis in het Hees-doel een steek vallen toen hij niet reageerde op een schot dat een doelpunt werd. Na rust begon Hees een fel offensief en door Burgstede werd het 3-1. Enige mi nuten voor het eindsignaal bleef Muis in zijn doel toen hij bij een aanval van Nijenrodes had moeten uitlopen en het was 3-2. S EC. 2 speelde een uitstekende wed strijd tegen Roda '23 en won met 6-1. Reeds na 5 minuten spelen werd het 1-0 door Van Berkel uit een scrimmage. Kort daarna gaf Veldhuizen een goede pass aan Jaap Brouwer, die met een schot in de linker hoek voor het tweede doelpunt zorgde. Linkshalf Pothoven maakte een mooie goal en dat betekende een 3-0 voor sprong. Linksbuiten Aalberts heeft heel goed vol daan. Hij bood de middenvoor en de binnenspelers diverse goede kansen. Het werd 3-1 toen er een vrije schop ge nomen mocht worden nadat Pothoven de bal onopzettelijk tegen een arm gekre gen had. De spil van Roda '23 plaatste de bal in de uiterste hoek. Kort na de hervatting brak Van Berkel door. Hij werd ten val gebracht en Jan Timmer benutte de toegekende straf schop. Brouwer ging alleen door de ver dediging en bracht de stand op 5-1 en hij maakte ook het zesde doelpunt. Aalberts moest met een knieblessure het veld verlaten. Hij werd vervangen door v. d Veen. Door deze overwinning heeft S.E.C. 2 de onderste plaats van de ranglijst verlaten. Juniores A speelde een goede wedstrijd tegen K.D.S. A. Bert v. Veen scoorde het eerste doelpunt uit een voorzet van El- derman. Het werd 1-1, 2-1 en 2-2 en in de tweede helft maakte Brouwer het derde doelpunt voor S.E.C. Uit een corner werd het tenslotte 4-2. Er zijn nog altijd mensen die niet weten hoe zij moeten handelen met de bonnen, die ze van hun leveranciers krijgen die deelne mers zijn aan de St. Nicolaas- bonnenactie van de Soester Win keliersvereniging. Zij zijn het die de bonnen aan hele slierten in de bussen stoppen en daarmee hun kans op een prijs verspelen. De bonnen moe ten stuk voor stuk van de naam van de eigenaar of eigenares wor den voorzien het adres moet er op en vervolgens moeten ze los in de bus. Drie jeugdige Soester ruitersportbeoefe naars hebben succes gehad bij wedstrij den van de Gooise jachtvereniging in Bussum. Jan Willem Wilten behaalde met het paard Fiola een tweede prijs bij de dressuurproeven en Ans Margaret Wilten werd met Atoom Ajax eerste bij de geschiktheidsproeven. Haar broer Paul werd tweede met Schwadroneur. HULDE AAN ONBEKENDE GLAZEN WASSERS. Vrijdag j.1. stond een klein mannetje, gekleed in een blauwe coat en met rode laarsjes, in zijn hand een autoped, moe der ziel alleen bij het postkantoor, vlak bij onze drukke rijweg. Hij stond naar al die grote auto's te kijken, die hij zo mooi vond. Wie was hij en wat wilde hij, vier jaar oud, helder van geest, maar onbekwaam voor het razende verkeer. Aan de overzijde van de weg een stil staande auto met glazenwassers- Plotseling stak de peuter met zijn auto ped de straat over en een ongeluk was niet meer te vermijden, waren die gla zenwassers er niet geweest. Een van hen had de tegenwoordigheid Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 TELEFOON 2566 GIRO 126156 Anton Rubinstein was aan het einde van de vorige eeuw een vermaard pianist. De componist Tschaikowski had zo'n be wondering voor hem dat hij het thans zo beroemde eerste pianoconcert voor hem schreef. Tot zijn grote teleurstelling zei Rubin stein dat er geen pianist ter wereld te vinden zou zijn die dit gevecht van de piano met het orkest zou kunnen ver wezenlijken en hij begon er dan ook niet aan. De pianist Von Bülow meende dat het bijzonder zware stuk wel te spelen zou zijn en hij maakte het beroemd Arthur Rubinstein is de vermaarde pia nist die thans al ver in de zeventig is, maar nog niets van zijn virtuositeit ver loren heeft. Als wonderkind mocht hij spelen voor de beroemde Poolse pianist Paderewski Deze was verrast door het kunnen van de jongen en hij vroeg of hij hem er gens mee zou kunnen helpen. De jongen wist niet waarmee hij geholpen zou kun nen worden, maar hij vroeg wel of hij asjeblieft geen lessen van Paderewski behoefde te accepteren. Deze heeft ze dan ook maar niet aangeboden Jack Rubinstein is de man die zijn beide naamgenoten niet in roem zal overtref fen, maar wel zal zijn vermaardheid groter zijn dan van Anton en Arthur. Niet om goede daden of groot kunnen maar omdat hij een moordenaar is, ter wijl hij zichzelf misschien een rechter vindt. Het is helemaal niet nodig dat Jack (Ru binstein) Ruby de opdracht kreeg van wie dan ook Lee Harvey Oswald dood te schieten Het is misschien zelfs waar schijnlijker dat zijn woede over de laffe moordaanslag op president Kennedy zo groot was dat hij geen andere wens had dan de moordenaar neer te schieten zo als deze de president neerschoot. Als dit zo is dan zal de kans dat hij zijn leven op de electrische stoel eindigt niet zo groot zijn, want velen zullen dan in hem de man zien die een vonnis voltrokken heeft dat zeer velen hadden willen voltrekken toen zij kennis namen van de lage misdaad van Oswald. Maar daarmee is deze moord natuurlijk niet te vergoeilijken. KANTMAN van geest de rijweg op te stormen en de aankomende automobilist door hand opsteken te laten stoppen. Remgeknars, tegenwoordigheid van geest van de berijder, de auto stond stil. de peuter non worden weggetrokken. Op de vraag wie hij was antwoordde hij die autoped is van mij, stapte er op en ging richting Sint-Josephgebouw. Een paar minuten van te voren had hij zijn jonge leven bijna moeten bekopen door onder een trailer te lopen. De glazenwassers stonden te rillen, maar een jong leven was gered. Waarom dat kleine ventje alleen losgela ten met zijn autoped? Was hij weggelo pen, waren zijn ouders in gebreke ge bleven? Wij weten het niet Wel weten we dat er nog heel veel ou ders zijn die zeker meer aandacht moe ten schenken aan hen die nog niet be seffen dat ieder ogenblik de dood op de loer staat. Gelukkig zijn er nog mensen die dit trachten te voorkomen. F POSTHUMUS VERORDENING DESTRUCTIE. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter gemeentesecretarie voor een ieder gedu- iende drie maanden is nedergelegd de door de raad dier gemeente in zijn ver gadering van 16 oktober 1963 vastgestel de verordening tot wijziging van de verordening op de destructie Deze verordening, welke door gedepu teerde staten der provincie op 13 no vember 1963 is goedgekeurd, is in druk tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Soest, 26 november 1963. ONDERWIJS Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 20 november 1963 medewer king als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 is verleend aan. a. de vereniging voor Christelijk onder wijs te Soesterberg voor het aanbrengen van twee poederbrandblusapparaten en het uitvoeren van enige werken voor de Chr. school voor g.l.o. te Soesterberg: b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanbrengen van een bergplaats ten be hoeve van de Chr. v.g.l.o. school aan de Ir. Menkolaan en ten behoeve van de Da Costaschool voor g.l.o. voor het aan brengen van een gas-centrale verwar mingsinstallatie. Soest, 26 november 1963. WAARDIG. Nederland heeft eensgezind gereageerd op het tragische bericht, dat de pre sident der V.S. was vermoord. Een diepe verslagenheid maakte zich van ons meester. Openbare vermakelijkheden werden afgelast, vlaggen gingen halfstok. Uitbundigheden werden vermeden. De radio volgde de schaarse berichten op de voet en paste het programma aan. Nie mand had behoefte aan vrolijkheid. Am sterdam organiseerde een massale de monstratie op de Dam, vanouds het cen trum van Nederland bij onze uitingen van vreugde of droefenis. De minister president sprak. Nederland heeft waardig en goed ge reageerd. Met de bezinning die past in moeilijke ogenblikken, waarin de loop van de wereldgeschiedenis wordt be paald. Vrijdagavond vond in het St. Joseph gebouw, onder auspiciën van de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken de jaarlijkse wedstrijd om de Tempo- wisselbeker plaats tussen de E.H.B.O.- ploegen van de afdelingen Baarn, Soes terberg, Zeist en Soest. De ploegen van Bilthoven en Amersfoort annuleerden hun deelnamen. De te behandelen opgave, welke door de heren Van Diermen en Barends als slachtoffers op voortreffelijke wijze werd uitgebeeld, omvatte een aanrijding waar bij iemand door een auto werd aange reden en een schedelbasisfractuur opliep, terwijl een ander, die hulp wilde verle nen, ter plaatse een flauwte kreeg. De jury, bestaande uit de artsen J. Borst en J. C. Rip uit Soest en Tjeenk Willink uit Baarn, kende de eerste prijs toe aan de ploeg van de afdeling Zeist, terwijl de leider van deze ploeg tevens de beste leider was. Soest werd eervolle tweede. Baarn en Soesterberg bezetten respectie velijk de derde en vierde plaats. Na afloop werden de prijzen, bestaande uit de grote Tempo-wisselbeker, een de finitieve beker en de leidersprijs, door de secretaris van de afdeling Soest, de heer H. E. J. Smit, met een toepasselijk woord aan de leider van de afdeling Zeist uit gereikt, waarbij hij memoreerde dat deze ploeg thans voor de tweede maal in het bezit van deze mooie wisselbeker kwam. Namens de afdeling Soest bracht hij dank aan de juryleden en de patiënten. Zij ontvingen als blijk van waardering voor hun werk een geschenk. De heer F, G. van der Gun, verbondsbe- stuurder van het Nederlands Katholiek Vakverbond, lid van de Sociaal Econo mische Raad en lid van de provinciale staten van Utrecht, zal op maandag 2 december voor de afdeling Soest van de Katholieke Volkspartij spreken over het onderwerp „Lonen en prijzen". De K.V.P. komt maandagavond in het St. Josephgebouw bijeen. Deze gebieden zijn a. het z.g. stationai re veld, waarin de persoon alle signalen zonder meer kan overzien b. het oog- veld, waarbij heroriënterende oogbewe gingen van het ene naar het andere signaal nodig zijn, en c. het hoofdveld, waarbij de oogbewegingen de hoofdbe wegingen behoeven. Vooral de laatstgenoemde gebieden zijn van groot belang voor de praktijk. Als de signalen ruimtelijk zover gespreid zijn dat hoofdbewegingen ter heroriën tatie noodzakelijk zijn, kan gemakkelijk een signaal niet of te laat worden opge merkt. Mogelijk is dit de oorzaak van een aan tal verkeersongelukken, aangezien in het verkeer de relevante signalen altijd het oogveld kunnen overschrijden. Ook kan voor de praktijk worden gecon cludeerd, dat het in vele gevallen nuttig zal zijn om de omvang van een bedie ningspaneel binnen de grenzen van het oogveld te houden. (Stelling II). In 1957 deed de heer Sanders doctoraal examen psychologie te Leiden en was sindsdien werkzaam bij het instituut voor Zintuigfysiologie R.V.O.-T.N.O te Soesterberg. In 1958 werd hij uitgezonden voor een half jaar naar The Applied Psycho- logy Research Unit te Cambridge, Behalve het werk van een proefschrift heeft hij enige studies verricht over effecten van lawaai op de werkprestatie en over problemen betreffende het ge heugen. In de verloting, gehouden ter gelegenheid van de 2-jaarlijkse bazar van de Ver. van Vrijzinnig Godsdienstigen zijn de prijzen gevallen op de navolgende num mers: 2 6 23 24 64 94 104 109 122 146 159 167 172 242 249 250 260 288 310 333 400 402 421 435 455 461 474 508 515 546 569 571 616 619 674 677 704 746 758 763 783 806 883 890 891 905 906 920 930 970 1019 1022 1085 1096 1131 1240 1243 1258 1266 1276 1294 1337 1341 1366 1458 1470 1523 1547 1614 1652 1666 1678 1682 1718 1744 1778 1810 1852 1868 1908 2021 2055 2067 2072 2158 2162 2228 2265 2276 2287 2297 2312 2389 2394 2395 2424 2430 2458 2483 2489. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mej. Van Ostende, Oranjelaan 2a, (2 x bellen) van zaterdag 30 november tot en met zaterdag 7 december (behalve 5 december), steeds van 11 tot 19 uur. De vereniging van Pluimvee- en Konij nenhouders „De Eemstreek" heeft een clubkeuring van konijnen en pluimvee gehouden. De dieren werden gekeurd door de heer B. Tijhuis uit Hengelo. De leden van „De Eemstreek" wonen in Soest, Soesterberg, Baarn, Eemnes en Amersfoort, maar ook in Badhoevedorp. Dat is de heer De Maar, die op deze tentoonstelling het mooiste dier van het geheel had. Het was 'n Alaska ram. Een Wit-Wener van de heer Hartog uit Baarn was tweede. Bij de grote rassen was het jeugdlid Gijs van het Riet uit Amersfoort suc cesvol met een Vlaamse Reus, bij de

Soester Courant | 1963 | | pagina 1