U kunt niet alles weten. Loonschok verkleurt economisch bestel. MET RAAD EN DAAD. Krabbels van Knelis. SOESTERBERG Gevaarlijke prijzenweg. Het zijn de kleine ideetjes die 't hem doen Zonder commentaar. De meeste klappen vallen in het kleinbedrijf. Kaarten bij S.E.C. Op ening tentoonstelling. K.P.S.-liefdadiglieids- voorstelling. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. Overweldigende ontvangst St. Nicolaas. Overwinning van K.V.0. Soesterberg speelt gelijk tegen S.V.H.M. Geslaagde Bingo-avond. Concert voor de Hervormde kerkbouw. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Volgens dr. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank, zijn er drie we gen die naar het Mekka van de wer kelijke loonstijging leiden. In de eerste plaats door stijging van de productivi teit, Die productiviteitsverbetering be tekent niet steeds barder werken. Zij kan ook voortkomen uit vernuftig gevonden betere produktiemethoden, waarbij bijna steeds meer geldmiddelen per arbeids kracht moeten worden ingezet. Dit zou dus de investeringen moeten verhogen. De tweede verbetering van ons bestaan kan voortspruiten uit de verbeterde ruil voet met het buitenland, in feite uit veranderde ruilverhoudingen met vreem de landen, waarbij ook de onderlinge prijsverhoudingen een rol spelen. In- en uitvoer van een land kunnen door loon- en prijswijzigingen sterk worden beinvloed. Op de lange duur zal de verhouding van in- en uitvoer zodanig moeten zijn dat de betalingen van een land de ont vangsten niet overtreffen. Wanneer door prijsveranderingen de uitgevoerde arti kelen voor klanten buiten de grenzen te duur worden komen deze goederen voor het binnenland beschikbaar. Grotere ontwrichting. Op het eerste gezicht lijkt dat niet on gunstig omdat het aanbod voor de bin nenlandse markt erdoor wordt vergroot. De opbrengst van de geëxporteerde goe deren is echter nodig om grondstoffen te kunnen invoeren en om er een reeks andere producten mee te kunnen betalen, die niet van eigen bodem of uit eigen fabrieken komen. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat bij prijsstijgingen in het binnenland die groter zijn dan in het buitenland, de neiging toeneemt om vreemde en dus re latief goedkoper geworden goederen in te voeren, waardoor het proces van ont wrichting van de betalingsbalans nog wordt versneld. Naarmate dit proces sneller verloopt, zal de overheid te spoe diger gedwongen worden maatregelen te nemen, die de bestedingen en dus de in voer afremmen. Het is niet zeker dat onze betalingsba lans door de komende loonstijging ernstig zal worden getroffen. Neemt b.v. de ver wachte prijsstijging een hoge vlucht, dan zal daaruit een snelle waardevermin dering van het geld resulteren. Maar dan zal menigeen zich afvragen waarvoor die loonsverhoging nu eigenlijk nodig was. Wordt de invoer voor ons niet duurder dan is er een kans dat een deel van de loonsverhoging in toegenomen welvaart zal worden omgezet, althans voor de loontrekkenden. Nog geen betere tijden. Helaas betekent een aankondiging voor loonsverhoging niet dat voor iedereen betere tijden aanbreken. Zij kan en zal meestal er toe leiden dat er bepaalde groepen de dupe worden. Indien de loonsverhogingen niet in de prijzen van de eindproducten worden doorberekend of niet tenvolle, gaat een deel daarvan ten koste van de ondernemerswinsten. De reactie van de ondernemers op die winstvermindering zal verschillend zijn. Een deel ervan accepteert de terugslag en gaat koortsachtig aan het werk om de opgelopen achterstand in te lopen. Deze reactie leidt tot verdere mechani satie en andere diepte-investeringen, die kapitaal vragen, waardoor de rentestand gunstig wordt beïnvloed. Het vermogen voor deze investeringen moet ergens te vinden zijn en de grote bedrijven zijn hier dus beslist in het voordeel t.o.v. de kleinere omdat de groten gemakkelij ker aan geld kunnen komen. Voorwaarde voor deze houding van de ondernemer is dat er nog mogelijkheden zijn tot verdere rationalisatie van het bedrijf. Is de ondernemer ten deze aan het einde van zijn latijn dan moet hij een andere weg kiezen. Hij kan met een geringere winst genoegen nemen omdat hij van mening is dat zijn ondernemers- inkomen wel aan de ruime kant was. Bij deze groep zijn de ondernemers, die de loonsverhoging wel eerder hadden kun nen betalen, maar die zich bij de c.a.o.'s tot heden erg prettig voelden. Verkleurend beeld. Wij kunnen nog opmerken dat behalve voor nieuwe op te richten ondernemin gen met nieuwe producten de lust van bestaande ondernemingen tot expansie in de breedte niet te groot zal zijn. Dit schept geldruimte en drukt de rente stand. Deze tegendruk op de reeds genoemde tendens tot rentestijging zal voldoende zijn om per saldo een enorm vergrote vraag naar vermogen tegen te houden. Want ook voor voorraadfinanciering enz. zal de vermogensbehoefte stijgen. In de komende jaren zal het beeld van ons economisch leven sterk verkleuren met grote sociale gevolgen. Of dit beeld betere kleuren brengt moeten wij af wachten en zal mede afhangen van de ontwikkeling in de landen rondom ons en in de Verenigde Staten van Amerika. AMAZONEZIT. - Is het verboden op een motor of scooter een duopassagier te ver voeren in amazonezit vraagt M. v. B. Antwoord Voor bromfietsers en scoo ters geldt dat de medepassagier schrij lings moet plaatsnemen, dus aan beide kanten een been. Beide benen aan de zelfde kant is niet toegestaan. Bij zwa re motoren is dat anders, omdat deze veel zwaarder zijn en dus stabieler op de weg liggen. Een andere houding is dan minder gevaarlijk. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie zo gauw in de war te bringe bin. 't Eerste wak altied zeig is ,,'t zal ming tied wel duure". Maor denkterom dak deuze week wel bar in de war was en dak heul nie zee 't zal ming tied wel duure toenk heurde van da gemeene doodschiete van de Aomerikaonse pre- dent deur wat wullie 'n laffe hongd neume, al istie nong eiges dood. Hoeveul minse hebbe niet ezeid, zullie mosse daor in Aomerikao die smeerlap meteen ongdersteboven schiete. Da was netuurlek zomaor iets zeige uut woede, maor laotie man noeng twee daoge nao de presedent doodeschoote worre. Heul meraokels zo'n gekkehuus en heul meraokels zo'n pliesie van niks. Die sloove d'r eige meraokels uut aster zo'n knoepert van een Russebaos komp om d'r veur te zorrege dattie ze teeje nie stoot en blief leeve en d'r eige pre sident laote zullie eerst overhoop schie te en dan ok nog us de man die dat dee. Denkterom datter daor 'n paor de laon uutvliege. Waor is 't end ajje 'n man, die van de kast naor de gevangenis ebroch mot worre tusse pliesiemanne, zomaor ken neerschiete. Bie mekaor is dat allegaor nie zo'n beste beurt. Wullie loope mit mekaor allegaor te blère da wullie 't fing veur mekaor hebbe en dattie minse achter de muur zo'n bietje mit ze alle in 'n konsetraotsie- kaamp zitte. En dan gaot zo'n stuk on geluk de man, die d'r 't meeste veur zorregt dat ut hier geen konsentraotsie- kamp ken worre, doodschiete. En dan kompter 'n aandere die schiet die moor- denaor weer dood. Die baoze achter die muur zeige teuge mekaor, wullie hoeve gin oorlog te maoke, die gekke daor schiete mekaor wel dood. De derde ronde van de klaverjaswed- strijden om de O. L. Zimmermannbeker voor leden, poolleden en donateurs van S.E.C. is in hotel Bos en Duin gespeeld. De uitslag was: 1. Mevr. v. d. Meiden, 6327 punten. 2. L. v. Hornsveld (6297). 3. Mevr. Blokland (6264). 4, L. de Rooij (6259). 5. H. Tuenter (6245). 6. G. v. d. Brink (6151). 7. Mevr. Van Klooster (6097). 8. J. v. Klooster (6088). 9. Mevr. Donk (5985. 10. H. Seezink (5955). Mevr. Ebing en de heer heer Donk kregen de troostprijs. De heer W. de Bruin reikte de prijzen uit. Er waren 36 deelnemers. O O Op vrijdag 29 november wordt de jaar lijkse tentoonstelling van de afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers, de Soester Vogelvrienden, in het St. Josephgebouw geopend. Men kan de expositie vrijdagavond, zaterdag en zondag bezoeken. De K.P.S.-liefdadigheidsvoorstelling, wel ke op zaterdag 23 november gehouden zou worden in de zaal van Eemland, ging niet door in verband met het droevig gebeuren in Amerika. De voorstelling wordt nu op zaterdag 7 december ge houden. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Hendrika, dochter van C. D. Pouw en J. Verwoerd, Driftje 6. Mar cel, zoon van W. Wolf en M. A. M. Hoogenboezem, Birkstraat 147. Alida Hendrika, dochter van A. H. van Brug gen en H. van Soeren, Lange Brinkweg 38. Anne Marie, dochter van H. T. van Daal en A. J. Hut, Baarn, Ooster straat 74. Mark, zoon van R. Schaats- bergen en K. J. Wijnkamp, Birkstraat 87. Cornelia Helena, dochter van W. Grift en E. van Kooij, Krommeweg 28. Richarda Everdina Geertruida, doch ter van H. A. van Velzen en J. H. Kaats, Beukenlaan 90. Denise Joyce Tamara, dochter van C. Schut en G. A. van Tol, Braamweg 86. Emile Joseph Wilhel mus, zoon van H. M. A. Schenk en E. W. J. M. van Ree, Acacialaan 3. Jo- hanna Berdina Maria, dochter van A. J. Beijer en M. B. Kok, Smitsweg 49. El- ko Riemer, zoon van C. van Winzum en Tj. Smid, Braamweg 22. Léontine Anita, dochter van W. P. Marchal en A. G. Posthuma, Schrikslaan 19. ONDERTROUWD: Gerardus Maris, Mr. P. J. Troelstraweg 236. Leeuwarden en Rosa Clasina Timmerman, Da Costalaan. 4. Jacobus Albertus Westerveld, Schou tenkampweg 67 en Neeltje van Ginkel, Lange Brinkweg 51. GEHUWD: Nicolaas Johannes van Sijl, Plasweg 37 en Johanna Alida Maria Kop pen, Jan Steenlaan 19. Everardus Da niël Maria Kuijper, Veerstraat 18, Hil versum en Wilhelmina Jacoba Willemsen, Lange Brinkweg 46. OVERLEDEN: Jan Oosterbeek, 81 jaar, echtgenoot van R. van Barneveld, Wiek- sloterweg W.Z. 21. Aart van Kooten, 41 jaar, echtgenoot van G. Jansen, Kerk- pad Z.Z. 106. Bernhard Rugier Cor- nelis van Deutekom, 64 jaar echtgenoot van A. E. Bossert, Ossendamweg 49. Buitengewoon groot was zaterdagmiddag de belangstelling voor de komst van Sint Nicolaas per helikopter. Met een perfecte daling landde, onder het gejuich van honderden kinderen, de helikopter met de grijze bisschop op het keurig afgezette Dorpsplein. Direct na het uitstappen werd hij ver welkomd door de burgemeester, die ver volgens de kindervriend begeleidde naar de microfoon waar deze onder meer uiting gaf aan zijn grote voldoening over de mooie luchtreis. Na ontelbare handjes te hebben gedrukt nam hij met zijn zwarte knecht plaats in een rijtuig voor zijn rondrit door het dorp. Ter opluistering sloten zich de drie plaatselijke drumbands aan. Ook een re- klamewagen van de Middenstandsvereni gingen voegde zich in de stoet. Voor de kinderen was het weer een onvergetelijke dag. O K.V.O. 1 heeft zaterdag j.1. haar aan hangers niet teleurgesteld. K.V.O. had met de rust een 6-0 voorsprong op haar tegenstander D.O.S.C. Daarna scoorde D.O.S.C. haar enige doelpunt. K.V.O. voerde het tempo op, hetgeen resulteerde in nog tien doelpunten. Eindstand 16-1. De junioren hebben in Amersfoort een 5-1 overwinning geboekt op Amersfoort 2. De A-adspiranten speelden eveneens in Amersfoort. Zij kregen met 11-0 klop van Amersfoort A. ZATERDAGVOETBAL. Op een drassig veld heeft Soesterberg in Maarn met 1-1 gelijk gespeeld tegen S.V.M.M. De rust brak aan met een blanco stand Het was midvoor Willems die in de twee de helft Soesterberg met een harde tref fer de leiding gaf. 1-0. In een daarna volgende schermutseling hielp Soesterberg, door een fout, de te genpartij aan de gelijkmaker. 1-1. Dit had plaats toen de rechtsbuiten van S.V.M.M. een hard schot over de grond gaf, de Soesterberg-keeper zich voorover boog om de bal te pareren en de haastig toegesnelde spil de bal in eigen doel schoot. In de stand kwam geen veran dering meer. De door de Lustrumcommissie van K.V.O. georganiseerde Bingo-avond trok veel be langstelling. Onder de bekwame leiding van de heer Hagmiyer is het een zeer geslaagde avond geworden. Gezien het grote enthousiasme overweegt de Lustrumcommissie een week voor Kerstmis weer een dergelijke avond te organiseren. Onder grote belangstelling werd vrijdag avond, in de garnizoensontspanningszaal, door het mannenkoor van de Tankwerk plaats te Leusden „Con Brio", onder lei ding van de dirigent Joop Schrijer, een concert gegeven ten bate van de Her vormde Kerkbouw. Met grote innigheid en devotie werden de geestelijke liederen gezongen, waar van „Zum Eingang" en „Schlussgesang" van Schubert bijzonder veel indruk maakten. Ook de frisse volksliederen vonden een goede verklanking. In „Die zwölf Rau- ber" voor solozang excelleerde Jan Goed- vree met zijn fraaie tenorzang, terwijl de baritonsolist Chris Stoetman dit deed in het „Zingt den lof". De pianist Henk de Jonge begeleidde correct en muntte ook uit, tegelijk met de andere partijen in het prachtige Opus 63 van Weber. Ook het andante in C dur K.V. 315, voor fluit en piano, werd prachtig vertolkt. Temperamentvol waren de Spaanse dan sen van Moszkowsky voor viool, cello en piano. Na elk nummer brak er een lang aanhoudend applaus los. Ds. A. Vroegop, die de avond had ge opend, vertolkte in een slotwoord zijn grote waardering voor wat het koor deze avond had gepresteerd. Die Europese eenheid komt er toch wel. Steeds meer trachten allerlei invloeden op het economisch leven het normale prijsmechanisme geweld aan te doen. De loonstop, de huurstop, de vaste prij zen, tal van krachten zijn op het oor logspad om de mensen die niet willen of kunnen, te ontheffen van hun ver antwoordelijkheid In internationaal verband is het nu weer dr. Mansholt, die met een plan komt om kunstmatige graanprijzen in te voe ren. Hij wil voor alle zes Euromarktlanden een gelijke graanprijs invoeren, die op een gemiddeld niveau ligt maar ver boven het (lage) Nederlandse peil. Deze hoge prijs acht men in de kringen van de Europese commissie noodzakelijk om in het Verenigd Europa een groot aantal Duitse boeren in leven te hou den die, door subsidies verwend, op een veel te hoog levensniveau zijn gekomen. Daarnaast worstelen nog een aantal Italiaanse en Luxemburgse boeren met een achterlijke bedrijfsvoering, maar die moeten toch ook aan hun trek ko men. De stappen over de graanprijzen in Europees verband hebben ons geleerd op welke gevaarlijke prijzenweg wij zijn aangeland. De Duitse graanprijs zou naar beneden gaan en de boeren met achterstand zouden in leven worden ge houden met de overschotten op de graan prijs in Frankrijk en Nederland. Wat zijn de gevolgen Daarmee krijgt ons prijsniveau opnieuw een druk opwaarts te verduren, terwijl de Duitse produktiekosten in de industrie zouden kunnen profiteren van deze charge. Vervolgens zouden onze varkens- markt en de pluimveeteelt ontwricht wor den door het dure voedsel, dat wij aan kippen en varkens zouden moeten voor zetten. In de derde plaats zou de Nederlandse consument hogere prijzen moeten be talen om de buitenlandse boeren met een ondoelmatige bedrijfsvoering in le ven te houden en dat zou ook nog geen minimum bestaan betekenen voor die ge- steunden. Bij het doorgaan van dit plan zouden wij dus de Nederlandse agrarische wereld via de schatkist of ons belastingbiljet aan een redelijk bestaan moeten helpen en de Duitse en Italiaanse boeren via een betaalde meerprijs voor graan. Een prachtig toekomstbeeld het Neder landse volk wordt tot een soort onder- houdsfonds voor de Europese boeren stand verheven. Je moet er maar zin in hebben De verkeerde weg. De Euromarkt ontwikkeld zich in een verkeerde richting. Nadat wij enkele ja ren als consumenten hebben geprofiteerd van de algemene verlaging van invoer rechten beginnen de deskundigen nu te stuiten op de Europese verschillen in welvaart en economische bedrijfsvoering. Het is duidelijk dat alleen de in ver houding laagste produktiekosten als Een trui is wel een van de prettigste en nuttig- ste kledingstukken die wij in onze garderobe- kast hebben, zeker voor het winterseizoen. En j ongetwijfeld heeft iede re vrouw er een of mis schien wel meer in de kast. Truien zijn boven dien zo prettig, omdat je ze vrij gemakkelijk zelf kunt maken. We kennen ze effen, met Noors patroon, dat zijn die heerlijke wintersport- truien, en zo meer. De beroemde couturier Mirsa uit Milaan, in wiens land de trui niet zo'n belangrijke rol speelt als in ons tand. heeft toch zijn fantasie eens uitgeleefd op een trui. En u zult het met ons eens zijn, dat het toch echt iets aparts is geworden. In principe werd het een heel eenvoudige trui, gebreid uit orlon in fuchsiarode kleur. Het aparte in dit kle dingstuk bereikte de ontwerper door een klein ideetje uit te wer ken, een Ideetje, dat misschien ook u van pas kan komen. Diagonaal van schouder tot heup plaatste hij drie een voudige motieven in zwart. De bovenste en onderste bestaat uit een V-vorm op zijn kant, met een kwastje er aan en de middelste is een ruit even lager ook voor zien van een kwastje. De rolkraag is voor de helft uitgevoerd in fuchsiarood en de andere helft in zwart. Het resultaat ziet u op onze illustratie. Een leuke zwarte gebreide muts completeert het geheel. Is dit ook iets voor u richtsnoer mogen gelden voor de toe komstige prijs. Alleen dan wint Europa bij deze integratie. Zij is toch niet be doeld om de nijveren op hun lauweren te laten rusten en de economisch achter geblevenen aan een soort staatspensioen te helpen! En daar draait elk subsidie systeem op uit. Het onrendabele gedeelte van de Neder landse agrarische wereld bestaat ook nog dank zij de toegekende subsidies. Het voortduren van een subsidie-politiek be tekent alleen dat de verspilling blijft be staan of nog toeneemt. Welke prikkel is er dan nog om het beter of goedkoper te doen Is er er gens een reden te noemen waarom de Nederlandse consument het gelag moet betalen voor de achterstand in de Duitse landbouw En bij de industrie Er zullen ook nog een reeks industriële hoofdstukken aan de orde komen, waar bij de Duitse, Italiaanse of Franse pro duktiekosten lager zullen blijken te zijn dan de Nederlandse. Zuilen die Europees denkende oosterburen dan ook met een plan komen om de Nederlandse machine-industrie of een andere be drijfstak te hulp te komen? Dan is men er - helaas ook in regeringskringen - als de kippen bij om te verklaren dat de Nederlandse industrie zich door de „kinderziekten" van de Euromarkt zal moeten worstelen. Het valt in dit verband te betreuren dat het graanplan nog wel is verbonden met een Nederlander! Ons land is nu zeven tien jaar bezig om de herstelkosten van de oorlog in te halen. Mogen wij nu be ginnen aan de reparatiekosten van Eu ropa De E.E.G.-import van niet-Europees graan omvat een hoeveelheid van circa 15 mil joen toen. De eerste aanzet van het on zinnige Europaplan zou deze invoer reeds met ongeveer een derde doen teruglopen Het mag niet aan Nederlandse aandacht ontsnappen dat een groot deel van deze invoer via Nederlandse havens loopt. Mogen wij als dank voor de Europese eenheid soms ook nog een deel van ons overzeese en transito-vervoerswezen op heffen En dit alles moet dan passen in een totaalplan tot verbetering van de wereldhandel Wie zich aan een ander spiegelt Alles inpassen in dit plan betekent naar de landen zoeken met de laagste produk tiekosten. Liggen deze landen buiten Europa dan zullen wij goed doen ons daaraan te spiegelen en een oplossing te zoeken voor de tekorten, die daarbij op ons vasteland ontstaan. Alleen daarmee geven wij de mondiale welvwaart een duw in de rug Wij zien in onze eigen landbouw- en zuivelwereld wat er met subsidies bereikt wordt. Zij vormt nog altijd de bron waaruit de onzuivere prijsdampen op stijgen over ons economisch leven. Die damp wordt tot een verstikkende mist wanneer wij daar de gebonden huur prijzen op laten inwerken, die de bron zijn van onze woningellende. Elke stap verder op de weg naar de prijsbinding zal grote verwarring stichting op het Europese en Nederlandse marktbeeld. Er kan voor een korte overgangstijd een prijsbinding worden verordend, waardoor sociale spanningen worden overbrugd. Die binding mag niet te lang duren en niet te zeer van de door vraag en aan bod geschapen evenwichtsprijs afwij ken. Doet zij dit wel, dan breekt de knellende band met een klap, zoals wij bij de lonen hebben gezien. Moet zich zoiets op Europees niveau her halen Laten wij wijzer zijn. Die Euro pese eenheid komt er toch wel, al zal zij iets langer tijd vragen. - In Venetië is het paleis „Labia" te koop van de multimiljonair Carlos de Beisteguy. Hij biedt het aan voor een be drag van zes miljoen gulden. Roy Elliot opende in Toronto (Cana da) een zaak, waar men broeken kan laten oppersen, de was kan laten doen. sokken kan laten stoppen en knopen kunnen worden aangenaaid. De zaak was speciaal bedoeld voor vrijgezellen, die aan deze werkzaamheden vaak niet toe ko men. Maar in de praktijk bleek al spoe dig dat het grootste aantal klanten kwam uit de kring van huisvrouwen. De leden van een vereniging van huisvrouwen in Mailand hebben gepro testeerd tegen de komst van zelfbedie ningswinkels. Motief: in dergelijke win kels is het niet meer mogelijk af te dingen op de prijzen. De heer Ausley uit Noord Carolina is wereldkampioen „watermeloenpitspu- wer" geworden. Hij zag kans om zijn pit tien meter en 2 centimeter ver weg te spuwen. Het oude record mat een af stand van 8.97 meter. Een dame uit het Engelse Burford heeft met 'n onkruidstengel van drie en een halve meter lengte een wedstrijd gewonnen, waarbij het er om ging, wie het grootste onkruid kon laten zien Als u een brilleglas breekt, gooi dan de scherven niet weg, maar doe ze in een zakje en neem ze mee naar de opticien- Die kan er aan zien welke sterkte het glas heeft en dan uit zijn voorraad zijn bril herstellen. Een geranium mag niet te dicht bij een kachel staan, want deze plant vraagt wel veel licht en verdraagt veel zon, maar geen al te hoge temperatuur. Als uw telfoon geregeld door anderen of een zieke is gebruikt, moet u de hoorn schoonmaken met alcohol of spiritus. Uw corsages kunt u voor de feestdagen weer in model brengen en reinigen in de stoom van een keteltje kokend water tijdens het koffie zetten.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2