top form GARAGE STAM naar (te nieuwe D. ENGEL Lincoln - Garfield - Mckinley - Kennedy. Zonder commentaar. Wel of geen handel met Rusland. VIJFDE BLAD 4 Amerikaanse presidenten vielen door moordenaarshand. Renault dealer DE WITTE POMPEN - die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: Bioscoopprogramma. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 V oetbalprogramma. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool U.S.S.R. in kritieke situatie. Even tijd voor een kop gezelligheid VERBLUFFENDE OVEREENKOMST. In de schokkende dagen na de dood van John Fitzgerald Kennedy, de populaire en geliefde president van de Verenigde Staten, wiens plotselinge dood door moordenaarshand heel de wereld zo zeer heeft geschokt, is hij dikwijls verge leken met een van de grootste presiden ten die de Verenigde Staten hebben ge had en wel met Abraham Lincoln. Het lijkt inderdaad wel of het toeval een rol speelt, want de paralellen gaan veel verder dan men zo op het oog zou denken. Het is niet alleen zo, dat John F. Kennedy evenals Abraham Lincoln een populair en geliefd president was en dat zij beiden door moordenaarshand vielen. Er zijn meer overeenkomsten al zijn enkele daarvan misschien meer toe val. Het zelfde commentaar. Kennedy en Lincoln hadden verscheide ne gelijke karaktertrekken en kwalitei ten. Zo weten wij van Lincoln, dat hij beschikte over een grote mate van ener gie, dat hij ernstig, principieel en on kreukbaar was, dat hij uitstekend kon spreken, onbaatzuchtig en eerlijk was. Zijn dat niet allemaal kenmerken die wij ook in president Kennedy zo waar deerden Lincoln en Kennedy ijverden beide voor de verheffing van de neger, voor beiden bleek dit het zwaarste punt in hun ambtsperiode. Lezen wij de toespraak die Lincoln op 19 november 1863 (dus 100 jaar geleden) hield op het kerkhof te Gettysburg bij de herdenking van de gevallenen in een van de bloedigste veldslagen uit de Amerikaanse burger oorlog, dan konstateren we dat dit korte stuk een van de nobelste getui genissen is van het ideaal van democra tie en persoonlijke waardigheid, dat de Amerikanen zo na aan het hart ligt. Maar de gehele tendens ademt dezelfde geestessfeer, die wij ook bij John Ken nedy aantroffen. Evenals John F. Kennedy werd Lincoln door een fanaticus neergeschoten. Van deze toneelspeler John Wilkes Booth we ten we, dat hij een vurig aanhanger der zuidelijken was, en dat de moord de wraak was voor de nederlaag der zui- ontwikkelen. Door hard werken klom hij op tot leraar in de klassieke talen, ter wijl hij tijdens zijn studie als timmerman zijn brood verdiende. Garfield toonde zich een fel tegenstan der van de slavernij en door zijn acties op dit gebied kreeg hij grote bekend heid en werd hij gekozen tot lid van de senaat van de staat Ohio. Uiteraard nam hij tijdens de burgeroorlog dienst bij de noordelijke legers en bracht het daar tot generaal. Zuidsingel 3 Amersfoort Zuidsingel 3 Amersfoort In oktober van het jaar 1863 werd hij lid van het Congres en behoorde er tot de invloedrijkste leden. In 1877 werd hij leider der republikeinse partij en als zo danig kandidaat voor het president schap, tot welk hoog ambt hij in 1880 werd verkozen. Hij toonde zich een uit stekend president, die belangrijke ver anderingen aanbracht in het intern be stuur en rigoreus optrad tegen alle ambtsbejag. Dit laatste werd aanleiding tot zijn dood. Op 2 juli 1881 werd hij neergeschoten door de brodeloze baan tjesjager Charles J. Guiteau. De derde in de rij. Willian McKinley werd op 29 januari 1843 in Niles in de staat Ohio gebo ren, diende tijdens de burgeroorlog als majoor en werd daarna advocaat. In 1877 werd hij gekozen als lid van het Congres en in 1891 tot gouverneur van de staat Ohio, waar hij met kracht op trad tegen verschillende grote stakingen. In 1896 is hij de eerste maal tot presi dent van de Verenigide Staten uitver koren, welk ambt hij gedurende de vier daarvoor gestelde jaren uitstekend be kleedde. Hij leidde de V.S. in de oorlog met Spanje, welke aan de Verenigde JUWELIER -HORLOGER deüjke staten. Hier was het motief be kend. De motieven die Kennedy's moor denaar dreven zullen we vermoedelijk nooit weten, aangezien deze op zijn beurt werd vermoord, voordat hij had bekend Bekende klanken. Wanneer we nalezen wat de dichter James Kussell Lowell toen schreef naar aanleiding van de moord op Lincoln, dan is het of we een commentator van deze dagen horen. „Nooit vóór die verbijste rende dag hadden zoveel mensen tranen vergoten om de dood van iemand die zij nooit gezien hadden Het was hun te moede of een goede vriend uit hun omgeving was weggenomen en de wereld leek hen killer en somberder geworden. Geen lijkrede vertolkte ooit de gevoe lens, die er in de mensen omgingen, zo goed als de droeve blik die elkaar vol komen vreemde mensen wisselden als zij elkaar tegenkwamen. Iedereen had het gevoel een van zijn naaste familieleden verloren te hebben'' Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Bovendien is er nog een kleine merk waardige toevallige overeenkomst. Abra ham Lincoln, de grote president, werd opgevolgde door Andrew Johnson, en president Kennedy wordt opgevolgd door een man van dezelfde naam, Lyndon B. Johnson. Andrew Johnson kon niet in de schaduw van zijn populaire voorgan ger staan Wij zullen echter hopen dat het de nieuwe president van de Verenig de Staten Lyndon B Johnson wel mag gelukken het werk dat John Kennedy begon voort te zetten en dat hij in weerwil van de korte tijd die hem nog scheidt de presidentsverkiezingen van volgend jaar, in staat is enkele belang rijke ontwikkelingen te voltooien. Lincoln en Kennedy zijn niet de enige presidenten van de Verenigde Staten die onder moordenaarshanden vielen. Nog twee presidenten deelden ditzelfde lot. Het waren James A. Garfield en Willian McKinley. De tweede. James Abraham Garfield werd te Orange op 19 november 1831 geboren, als zoon van een eenvoudige boer in een simpele blokhut. Op tweejarige leeftijd verloor de jongen zijn vader en daardoor bleef zijn opvoeding zeer gebrekkig. Het de monstreert zijn intelligentie en enorme energie, dat hij zich in weerwil van deze handicap toch op grootse wijze wist te Staten de heerschappij over de Caraïbi- sche Zee en over de Phillippij nen ver schafte. In 1900 werd hij gekozen voor een tweede ambtstermijn. Op 6 september 1901 viel ook hij onder moordenaarshand. De dader was hier een zekere Leon Czolgosz, een anarchist die zich tot doel gesteld had alle leidende personen in de wereld te vermoorden. McKinley werd zijn eerste en (gelukkig) ook zijn laatste slachtoffer. In weerwil van hun overigens grote kwaliteiten kunnen deze beide presiden ten niet vergeleken worden met het eerste moordenaarsslachtoffer Abraham Lincoln en evenmin met de in de gehele wereld zo populaire John F. Kennedy, die als vierde onder het moordend lood moest vallen. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Een inwoner van een klein kanaalei land in de Stille Oceaan nam zonder enige uiterlijke bewogenheid het bericht in ontvangst, dat hij 70.000 gulden had gewonnen in een loterij. Eerst toen men hem vertelde, dat hij voor dit bedrag 120 vrouwen kon kopen, viel hij in on macht. Van het totaal van 2.675.000 etage woningen in Zweden hebben er meer dan 800.000 geen w.c., 1.300.000 geen bad kamer en 261.000 geen stromend water. Dr Paul Ajbou uit Cannes heeft het wereldrecord voor „hangen aan een para chute en getrokken worden door een boot" gebroken. Hij heeft namelijk op die wijze de afstand tussen Monaco en Genua afgelegd. Hij deed er bijna 5 uur over. De pastoor van een kerk in Engeland verzoekt aan verloofde paartjes een bedrag in de kerkkas te storten als garantie, dat hun vrienden tijdens de voltrekking van hun huwelijk geen con fetti zullen strooien. Het geldt dient om de kosten te dekken die verbonden zijn aar het opruimen van de gestrooide confetti. Een grappenmaker die in een New Yorker courant het T adio-apparaat van Columbus te koop aanbood, ontving 65 verzoeken om inlichtingen van adspirant- kopers. Een goede aprilmop. De nieuwe president van de Verenigde Staten, Lyndon B. Johnson, tijdens het leven van wijlen John F. Kennedy, vice president. interieurverzorging HILVERSUM BUSSUM Officieel Top-Form Adviseur! Een week na de aanslag op president Kennedy draait in het City-theater een film over zijn oorlogsbelevenissen. In augustus 1943 meldt luitenant Kennedy zich als commandant van een motortor pedoboot. Hij krijgt de PT 109 toegewe zen. Zijn commandant geeft hem een week de tijd om de boot op te knappen. De bemaning is niet erg enthousiast over het feit dat luitenant Kennedy geen enkele ervaring op zee heeft, maar hij weet hun sympathie te winnen. Kennedy en zijn mannen redden een groep mariniers die door Japanners zijn ingesloten. Kort daarna ramt hij met zijn schip een steiger door een verkeerde ma noeuvre, maar de schade valt nogal mee en een nachtelijke patrouilletocht wordt gemaakt Het schip van Kennedy wordt overvaren en letterlijk in tweeën gesple ten. Enige mannen verdrinken en de rest houdt zich overeind op het wrak. Er wordt besloten naar een eiland te zwem men dat op 7 km ligt. Het is een uitput tend karwei maar de poging lukt. Zij worden opgenomen door bevriende in landers en keren op hun basis terug. Kennedy komt m aanmerking voor over plaatsing naar de Verenigde Staten maar hij wil liever een nieuwe boot en nieuwe opdrachten dus zij staat aUeen voor al het werk. De bevolking is haar vijandig gezind, want zij is opgehitst door de medicijn man, die in haar een concurrente ziet. Langzaam wint zij het vertrouwen met medewerking van een arts, wiens vlieg tuig verongelukt bij haar ziekenhuis. Tweemaal komt een man in haar leven die met haar wil trouwen maar zij wenst in Kongo te blijven om de inlanders te helpen en de mannen moeten alleen ver trekken. De film „Angst" draait in de donderdag cyclus. Het is een spannend en pakkend drama met als thema een verboden lief de. Lana Turner en Anthony Quinn ver vullen de hoofdrollen. Zondag: SEC. 1-Z.V.V. 1 2.30 uur. Hoogland 1-B.D.C. 1 2.30 uur. Amersfoortse Boys 2-BD.C. 2 12 uur. V.V.O.G. 2-S.E.C." 3 12 uur. B.D.C. 3-S.D.O. 6 230 uur S.E.C. 4-Quick 4 12 uur. B.D.C. 4-Amersfoortse Boys 3 12 uur. B.D.C. 5-Amsvorde 5 12 uur Zaterdag: Hees 1-D.O.B 1 2.45 uur. Lage Vuursche 1-V.V.Z. 1 2.45 uur. Ultrajeetum A-S.E.C. A 2.45 uur. B D.C. A-IJsselmeervogels A 3.15 uur. A P.W.C. B-S.E.C. B 3.15 uur. S.E.C. C-B.D.C B 3.15 uur. B.D.C. D-S.E.C. D 2.15 uur. E.D.C. b-Woudenberg a 3.15 uur Amsvorde b-S.E.C. c 2.15 uur B.D.C. ee-C.J.V.V b 2.15 uur. S.E.C. d-B.D.C. f 2.15 uur. H.V.C. g-B.D.C. g 2.15 uur. Pupillen: B.D.C. 3-Hoogland 2 1.30 uur. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Zondagmiddag „Rit in de Nacht" met James Stewart en de meest gedecoreerde soldaat uit de tweede wereldoorlog, Au- die Murphy. Het is een spannend ver haal van treinroof en bloedvete tussen twee broers. Van maandag tot en met woensdag „Blanke vrouw in de jungle", waarin een zendelinge-verpleegster zich het lot van inboorlingen in de binnenlanden van Kongo aantrekt. Bij haar aankomst sterft de zendeling die zij zou assisteren, In E. E. G.-verband worden momenteel de mogelijkheden onder het oog gezien van een uitbreiding van de handel met de sowjet-unie De nieuwe Duitse bonds kanselier prof. Ludwig Erhard is hier een tegenstander van. Buiten de E.E.G. voelt o.a. ook de Britse regering voor uitbrei ding van de export. Van Amerikaanse zijde kwamen er ech ter ernstige bezwaren. Enkele gebeurte nissen, zoals het incident rondom de toe gang tot Berlijn en de arrestatie van prof. Barghoorn, hebben er toe geleid, dat de Amerikaanse regering nog niet zo zeker is van Chroesjtsjows goede bedoe lingen, Zolang dit niet het geval is wenst zij de U.S.S.R. niet te steunen met goe deren die direct of indirect voor de be wapening kunnen worden gebruikt. En dat zijn er vele. Het ziet er echter naar uit, dat de Rus sen zelf al retireren, althans zeker wat de import betreft. De uitvoer wensten zij zeker te bevorderen, maar de han delspartners menen, dat tegenover het een het ander dient te staan. Zo is Rusland in een moeilijke situatie ge raakt, Er Is zelfs sprake van, dat de sow- j et-unie een invoerstop voor bepaalde goederen overweegt. Het ziet er naar uit, dat de Russische handelspolitiek zich opnieuw gaat oriënteren. Het westen doet er goed aan zich tijdig op de nieu we situatie in te stellen en dat geldt zo wel voor de handel als voor de politiek, wil men althans niet voor onaangename verrassingen komen te staan. Dollars bij het graan! Door de ontzettende misoogst is Rusland verplicht enorme hoeveelheen graan in het westen aan te kopen. Maar deze le- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963. veringen moeten met klinkende munt worden betaald. Deze noodzaak heetf 'n enorm gat geslagen in de Russische de viezenpot en daarom is het Kremlin ge noodzaakt de uitvoer naar de westerse landen te bevorderen om het gat in de deviezenpot te dichten. Allemaal elke dag Droste Cacao Het staat om te beginnen vast, dat de sowjet-unie in het afgelopen jaar voor meer dan 400 miljoen aan goud heeft moeten verkopen en het ziet er naar uit, dat dit nog niet alles is, maar dat in 1964 en 1965 nog grotere gaten in de deviezenpot zullen ontstaan. Dat gooit als het ware de gehele Russische han delspolitiek door elkaar. Het staat wel vast dat op zeer korte termijn in Mos kou belangrijke beslissingen zullen val len met betrekking tot de toekomstige handelspolitiek. Westerse zakenlieden zijn de laatste tijd steeds op grote moei lijkheden gestoten, wanneer het ging om zakendoen met de sowjet-unie. Krediet nodig. Het ziet er naar uit, dat Moskou van plan is het zwaartepunt op handelsge bied te verleggen, omdat het dringend noodzakelijk is de deviezenpot aan te vullen. En men verwacht dan ook, dat Rusland in eventuele toekomstige han dels-besprekingen zal trachten betaling op lange termijn te verkrijgen. Invoerbe perking of -verbod voor bepaalde indu- strieprodukten wordt beslist overwogen als het al niet verkapt gebeurt. Wat dat betreft zeggen de dementi's niets die Moskou laat horen wanneer er direct over invoerbeperking of -stop wordt ge sproken. Waarschijnlijk worden hierdoor speciaal de goederen van de mijnindustrie ge troffen, terwijl de Russische markt voor chemische produkten en voedingsmidde len wel open zal blijven. Het schijnt zelfs, dat de U.S.S.R. op een uitbreiding van de voedingsmiddelenimport het zwaarte punt wil leggen. Chroesjtsjow zelf ver klaarde kort geleden, dat helaas een bouwstop noodzakelijk is geworden voor alle industriële nieuwbouw, voor zover de financiering daarvan al niet vast stond. T MOOISTE KOOPT U NATUURLIJK Bï Het zijn allemaal van die ontwikkelingen waarvan, zoals dat in de sowjet-unie gebruikelijk is, men niet van te voren weet waarheen zij leiden, doch die wijzen op belangrijke veranderingen in econo misch en politiek opzicht. Havenruimte te kort. In Duitsland heeft men bijvoorbeeld heel goed kunnen constateren, dat er zich rondom de graanaankopen van de Rus sen nog andere moeilijkheden voordoen. Duitse firma's hebben de sowj et-regering op- en overslaggelegenheid aangeboden. Want voor de Russen is het nare, dat hun oostzeehavens niet alleen tobben met een geringe diepte, maar ze beschik ken ook niet over de voorzieningen om dergelijke hoeveelheden graan te lossen en op te slaan. Volgens Russische opga ven kunnen bijvoorbeeld de silo's van Leningrad niet meer dan 25.000 ton be vatten. Hoe weinig dit is, begrijpen we pas goed, wanneer we daar tegenover zien, dat een haven als Hamburg een capaciteit van 370.000 ton heeft, terwijl er indien noodzakelijk nog ruimte ge creëerd kan worden voor nog 240.000 ton. Rotterdam met Europoort kan een mil joen ton verstouwen. Bovendien is het losmateriaal in Leningrad bescheiden van vermogen en capaciteit. Het materi aal, zoals dat in Nederlandse havens staat kan per uur tien tot twintig maal zoveel graan lossen als dat van Lenin grad. Het is begrijpelijk, dat men in handels kringen met grote belangstelling de ont wikkeling volgt en dat met spanning de komende besprekingen tussen de E.E.G en de sowjet-unie tegemoet ziet. ziet.

Soester Courant | 1963 | | pagina 17