Sint Nicolaas op bezoek in de winkels! DE GAULLE MACHTIGSTE MAN HET OOG GERICHT OP HAAT. Bedrijfsbegrotingen. Installatie bestuur sportstichting. Uitbreidingsplannen. St. Nicolaas VAN HEDENAVOND AE gedurende de koopavonden LET DUS OP HET STEMPEL Katholiek Vrouwengilde. Oplichter. Ernstig gewond. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963. 42stc JAARGANG No. 99. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Na het vertrek van Macmillan, de pen sionering van Adenauer en de moord op Kennedy, zal Johnson zich niet mogen laten verdringen. Vaak kan een staatshoofd of regerings leider door zijn persoonlijkheid ver en ver uitstijgen boven de betekenis waarop hij eigenlijk aanspraak kan maken. Een goed voorbeeld daarvan uit de re cente historie was de Britse premier Ha- rold Macmillan. Hij deed geen pogingen om het feit te weerleggen dat de rol van zijn land als een der eerste mogend heden was uitgespeeld. Hij zou dat ook niet gekund hebben, maar zijn woord had vaak het gezag alsof hij nog sprak namens het inperium in zijn bloeitijd. En meer dan eens zag hij zo kans initia tieven te nemen die leidden tot voor de hele wereld belangrijke gebeurtenissen, als topconferenties, die dan daardoor mede zijn signatuur kregen. Zo was ook president Kennedy meer dan alleen de president van het machtigste land in de vrije wereld en als zodanig een figuur die mee de historie maakte. De hechte band die hij wist te leggen met de bondsrepubliek Duitsland is waar schijnlijk niet alleen te danken aan zijn politieke besluiten. Onvoorstelbaar veel indruk moet het gemaakt hebben dat deze Amerikaan in een belabberd Duits in Berlijn zei: Ich bm auch ein Berliner. Dat gaf hem een persoonlijk aureool, dat schiep een zo menselijk gevoel van lots verbondenheid dat er geen twintig plechtig gesloten akkoorden tegen op konden wegen. Dat talent had Kennedy en niet alleen met Duitsland. Er waren hartelijke per soonlijke relaties tussen Macmillan en Eisenhouwer, die er niet waren toen de jonge senator de generaal uit de tweede Wereldoorlog opvolgde. Maar in korte tijd was er tussen Macmillan en hem een verhouding gegroeid die de eerste wel eens beschreef als tussen oom en neef. Dat sijpelde door en de Britten gingen hem meer zien als de neef aan de over kant dan als een vreemd staatshoofd, iets wat algemeen de sfeer tussen de twee regeringen en tussen de twee na ties ten goede kwam. Zijn tegenstander. De enige met wie dit Kennedy niet lukte is generaal De Gaulle en men mag niet zeggen dat het komt door te weinig pro beren van Amerikaanse kant. De joviale Amerikaan met zijn doelbewuste opvat tingen over de atlantische samenwerking, vond iemand tegenover zich die slechts één doel kende en daaraan alles onder geschikt maakte: de grootheid van Frankrijk, waarvoor hij meer redenen in zijn idealen zag dan iemand anders uit de feiten kon aflezen. Het ergerde De Gaulle bijvoorbeeld on noemelijk dat tussen Londen en Was hington een geest van samenwerking be stond als tussen twee gelijkwaardigen en dat terwijl van gelijkwaardigheid geen sprake was. De allergrootste van het westen behandelde Engeland nog altijd als de grote die het eigenlijk al niet meer was en hij zag hierin iets van een angelsaksisch complot, zoals hij ook eens op een van zijn persconferenties in sinueerde. En omdat hij zich in niets minder voelde dan de Britten, eiste hij voor zichzelf een dergelijke erkening als grote op. Hij zag daarbij over het hoofd dat juist de Britse neiging om zich in dienst te stellen van het geheel der wes- tersche gemeenschap die speciale ver houding had laten ontstaan en aan een dergelijk, zich in dienst te stellen dacht hij niet: voor hem kwam Frankrijk voor aan, daarna een niet bestaand Europa naar gaullistisch model en dan pas de atlantische gemeenschap. Een afgrond in bedoelingen en doelstellingen die ook Kennedy nooit heeft kunnen overbrug gen. Nu op bet eerste plan? Macmillan is van het toneel verdwenen, Adenauer met pensioen, Kennedy is ver moord. Van de grote mannen, die met hun persoonlijkheid de westerse politiek mee een model gaven, is alleen de per soonlijkheid - en wat voor een - van De Gaulle overgebleven. Johnson kan niet hopen in een paar maanden boven het respect dat hem ver schuldigd is als president van de V.S. ook nog dat gezag te verwerven dat Kenne dy als mens zich zo snel eigen maakte en in Washington, alsook elders, vreest men dat De Gaulle hierin een kans zal zien een poging te doen op het internati onale toneel de andere aan kant te spelen, iets waartoe hij voordien nooit de kans heeft gekregen. Opmerkingen die op het partijcongres van zijn partij (de U.N.R.) gemaakt zijn, geven reden aan te nemen dat De Gaulles volgelingen zoiets van hun leider verwachten. Als men beseft hoezeer de atlantische verbondenheid een groot deel van zijn samenhang ontleende aan de bezieling die van Kennedy uitging, is de vrees ge wettigd dat uit het zich naar de voor grond dringen van de van die eenheid maar matig overtuigde Lotharingers voor de eensgezindsheid van het westelijk ver bond weinig goeds kan voortvloeien, Daarbij komt dat het evenwicht tussen oost en west niet alleen een kwestie is van raketten en divisies tellen, maar minstens zozeer van het stellen van geestkracht tegenover het communisti sche doctrine. En het inspirerende van Kennedy was, dat hij het westelijk bondgenootschap nieuwe wegen toonde, het idealen voor hield en zo tot zijn kracht bijdroeg. Wie in dit opzicht tegen De Gaulle's Franse egocentriciteit een tegenwicht moet vormen door het bindende element in de gemeenschap van vrije volken te versterken, is nu nog niet te zien. De blikken gaan logischerwijze uit naar de president van het krachtigste deel van het verbond, naar Johnson. Het is een van de benauwdste vragen uit Kennedy's nalatenschap, of deze die verwachting kan vervullen. Slachthuis. De ontwerp-begroting van het slachthuis vertoont een nadelig saldo van 8665,— tegen 14.900,— in 1963. Het lager ver hes is een gevolg van de verhoging der slacht- en keurlonen, waartoe de raad in september besloten heeft. Voor per soneelskosten en onderhoudskosten moet echter respectievelijk 4000,en f 5000, meer worden uitgetrokken. Het college van B. en W. heeft voorge steld de uitkering van 350,per jaar aan de voormalige directeur van de N.V. Centrale Slachtplaats te verhogen tot ƒ500,per jaar in verband met de stijging der kosten van levensonderhoud. Gemeentewerken. De vergoeding van de gemeente aan het bedrijf voor algemene kosten en advie zen is geraamd op 95.654,57 tegen 71.583,18 in dit jaar. Voorbereiding van werken die niet uitgevoerd worden ver gen 35000,— tegen 29.200 in 1963 en de kosten van de bouwpolitie zijn op 73.231,18 geraamd tegen 48.040,94 in 1963. De navolgende kapitaalsuitgaven zijn geraamd aanschaffing vuilnisemmers 12.000,aanbouw garage 100.000, bouw onderkomens personeel 100.000, aankoop sneeuwploeg 3.000,aan koop zandstrooi-apparaat 10.000, aankoop vrachtauto 30.000,aan koop Boekhoudmachine 25.000,aan koop meubilair 11.300,— aankoop me chanisch rioolreinigingsmateriaal 10.000 gulden. Gasbedrijf. De ontwerp-begroting van het gasbe drijf geeft een winst van 7000,aan. Gerekend is op een inkoop van 6.500.000 eenheden voor 578.855,— tegen 6.000.000 eenheden voor 536.220,in 1963. De verkoop in 1964 is geraamd op 5.850.000 eenheden voor f 901.555,te gen 5.400.000 eenheden voor 816.740, in 1963. Deze bedragen zijn aan wijzi ging onderhevig daar de inkoop van het gas vermoedelijk verlaagd zal worden De uitbreiding van het buizennet zal 40.000,— vergen in 1964 en de uitbrei ding van de dienstleidingen f 15.000, Voor aankoop en plaatsing van gasmeters is 24.000,geraamd en voor aankoop van toestellen die in huur gegeven wor den 40.000,De aankoop van een be stelauto zal 5.000,vergen en de ver betering van de toonkamer en de gebou wen 10.000, Maatschappelijk Hulpbetoon. De begroting van Maatschappelijk hulp betoon geeft aan dat deze instelling van de gemeente voor 1964 295.350,nodig heeft tegen 240.900,in 1963. De aan besteding van gebrekkigen en maatschap pelijk ongeschikten en de uitbesteding van kinderen zijn netto respectievelijk 38.000,en 14.000,hoger geraamd. Openluchttheater. In de door het stichtingsbestuur van het openluchttheater overgelegde begro ting is een bijdrage van de algemene dienst geraamd van 5000,tegen 3000,in 1963. Deze hogere bijdrage is nodig in verband met de opening van een nieuwe post van 2000,voor tekorten van voorstellingen in het theater. Het ligt in de bedoeling dat deze voorstel lingen door de V.V.V. in overleg met de stichting worden georganiseerd. Soester Natuurbad. De door het bestuur van het Soester Natuurbad ingediende begroting voor 1964 vermeldt een nadelig saldo van 10.016,— tegen 10.221,60 in 1963. Op de kapitaalsdienst van de gemeente is een post van 40.000,uitgetrokken voor het maken van een rijwielstalling, het her- leggen van tegelperrons, de bouw van een toiletgelegenheid en de aankoop van reclamefolders. Voornamelijk hierdoor moest de post voor rente en afschrij ving 6800,hoger geraamd worden. Ook de personeelskosten moeten aan merkelijk hoger geraamd worden, name lijk 15.400,Naar de mening van het stichtingsbestuur moeten deze hogere lasten ten dele door een kleine tariefs- vei hoging worden gedekt. De abonne menten zullen dan ook 1,duurder worden. De opbrengst kan hierdoor 13.500,hoger geraamd worden dan de opbrengst van 1963. Voor diverse eenma lige uitgaven is 9275,minder geraamd dan in 1963. Lichamelijke Opvoeding en Sport. Door het bestuur van de Stichting Li chamelijke opvoeding en Sport is een ontwerpbegroting ingediend die een te kort van 103.571,59 vermeldt. Dit te kort komt ten laste van de algemene dienst. In dit bedrag is 300,begrepen voor garantie in een eventueel tekort van een concours-hippique. Voor kapi- taalslasten is 36.643,62 geraamd en voor onderhoud van terreinen en ge bouwen 55. 802,97. In tegenwoordigheid van oud-leden van de voormalige adviescommissie voor sportzaken is woensdagavond in de raad zaal het bestuur van de Sportstichting door de burgemeester geïnstalleerd. In een toespraak schetste hij de ontwik keling van de sport in Soest na de twee de wereldoorlog. De sportbeoefening en de belangstelling voor de sport namen toe. Niet in de eerste plaats door het toenemen van het inwonertal, maar door een verandering van 't gedragspatroon van de jeugd. Vroeger waren veel jongeren lid van een jeugdvereniging, maar de sportvere nigingen kwamen in trek. De belangstel ling voor de jeugdverenigingen nam af en die voor de sportverenigingen nam toe. Meer sporten dan voorheen kregen de aandacht en dit bracht typische moei lijkheden. De sportverenigingen deden een beroep op de gemeente en die hielp zo goed en zo kwaad als dat ging. Daar naast werd een sportfederatie opgericht. De gemeente gevoelde de behoefte con tact te hebben met de sport, zodat in 1956 een commissie in het leven geroepen werd die advies gaf in sportzaken. Deze commissie adviseerde in 1957 tot sub sidieverlening over te gaan en in 1958 tot het verlenen van extra subsidie aan turnverenigingen in verband met de hoge zaalhuren. De sportakkomodatie werd uitgebreid en het gemeentebestuur vond het wenselijk de sportverenigingen te betrekken bij het beheer van de steeds uitbreidende akkomodatie. Om die reden werd op 1 mei van dit jaar de Sportstichting opgericht. De le den van de adviescommissie fungeer den voorlopig als bestuurslid. Zij werkten sportief mee aan het opheffen van hun eigen commissie, die door de Sport stichting onnodig geworden was en de burgemeester bracht hiervoor dank. Vier leden van deze commissie gaan niet over naar het bestuur van de Sport stichting. Het zijn de heren Bakker, Van Daal, Groenendijk en Van Noesel. Zij ontvingen uit handen van de burgemees ter het boek van Soest. Bij de installatie van de bestuursleden zei de burgemeester dat het allemaal nog een zoeken en tasten is, maar het gemeentebestuur is van mening dat met deze stichting een basis gelegd is voor een goed sportleven. We zijn er nog niet, maar we zijn op de goede weg. Er zal een doeltreffend gebruik gemaakt moeten worden van wat er is. De gemeente steekt veel geld in de sport en het hangt volledig van het stichtingsbestuur af of deze gemeen schapsgelden zo besteed worden dat de uitgave aan haar doel zal beantwoorden. Hij sprak de wens uit dat de leden in goede samenwerking en goede geest hun werk zullen verrichten. Wethouder W. G. van Zadelhoff dankte de burgemeester als voorzitter van het stichtingsbestuur voor het installeren van de leden. Zij behartigen de belangen van diverse takken van sport en dat is van belang voor het doelmatig werken. Zeer belangrijk is dat de stichting over een directeur beschikt. Vroeger gaf het onderhoud van de terreinnen de dienst van gemeentewerken grote moeilijkheden. Thans heeft de directeur de grote taak de zorg van de terreinen op zich te ne men. De gemeente poogt met deze stichting met een grote greep op het sportleven te doen. Het is slechts haar wens sti mulerend te werken. De verlangens van de verenigingen zullen met neutrale ogen bekeken worden. Elk bestuurslid zal er van doordrongen moeten zijn dat het algemeen belang van de sport voor ogen gehouden moet worden. Wethouder Van Zadelhoff dankte het gemeentebestuur dat per jaar een ton voor de sport ter beschikking stelt, nog afgezien van de subsidies. In de begroting 1964 is sprake van de uitbreidingsplannen welke in 1963 vast gesteld zijn: Colenso, Rubenslaan, Bos straat. Binnenkort zal het uitbredings- plan Ossendamweg ter vaststelling voor gelegd worden. In het gebied dat bestemd is voor ver dere uitbreiding van de gemeente is reeds 17% ha grond gekocht Reeds 60 ha grond is getaxeerd. Zolang er nog geen beslissing genomen is inzake de vervanging van de traverse van de rijksweg door Soest en Soestdijk, is het niet goed mogelijk een verantwoord plan te maken voor de gronden die tussen de rijksweg en de lange Brink- weg liggen. Aan de stedebouwkundige Ir S. J van Embden is verzocht spoed te willen betrachten bij de opmaking van het uitbreidingsplan voor het oude cen trum van Soest en de omgeving van de Torenstraat. Voor deze gebieden is nog nimmer een plan in onderdelen vastge steld. De opmaking van een plan ter herziening van het uitbreidingsplan Soest-Zuid is inmiddels ter hand genomen. Daarna zal het uitbreidingsplan Soestdijk-'t Hart worden herzien. De wijzigingen van het uitbreidingsplan Soesterberg- dorp zal tegelijkertijd met de vaststelling van de verdere uitbrei ding van dit deel van Soest worden vast gesteld. Met de voorbereiding hiervan is reeds een aanvang gemaakt. In het goedgekeurde plan „Oude Tem pel" heeft de grond, welke voor deze verdere uitbreiding nodig is, de bestem ming „gronden voor nader te regelen dorpsuitbreding" gekregen. Door de be langhebbenden van deze grond is echter bij de Kroon een beroepsschrift tegen het staten ingediend. Hierop moet eerst een voor de gemeente gunstig besluit geno men worden, voordat het plan in onder delen voor de verdere uitbreiding van Soesterberg kan worden vastgesteld St. Nicolaas, die geheel uitgerust is van de intocht die hij twee weken geleden hield op verzoek van de Soester Win keliersvereniging zal dinsdagavond zijn intocht in Soestdijk houden op uitno diging van de Winkeliersvereniging in de Koninginnelaan. De Sint zal op een schimmel van de Beetzlaan via de Nachtegaalweg, de Me- relweg en de Groen van Prinstererstraat naar de Koninginnelaan rijden en zo als gebruikelijk moeizaam het dak van garage Stam beklimmen om een toe spraak te houden. Vóór zijn komst zullen wachtenden met muziek bezig gehouden worden en een tractatie ontvangen. In de stoet van de Sint loopt P.V.O. mee Vele pieten zullen deel uitmaken van deze stoet en de opper-Piet zal op een kameel rijden. Aanvankelijk was eraan gedacht een olifant als vervoermiddel te kiezen, maar zo'n dikhuid drukt zo gemakkelijk een winkelpui in. Na zijn toespraak zal de Sint alle win kels bezoeken die aangesloten zijn bij de vereniging van winkeliers in de Ko ninginnelaan en de feestelijke verlich- zal Sint Nicolaas op uitnodiging van de Winkeliersvereniging Soest doorkruisen en dan de winkels met een bezoek vereren. Bij zijn ontmoetingen met het winkelend publiek zal hij enveloppen uitdelen, die een aantal bonnen van de St. Nicolaasactie bevatten. Deze bonnen kunnen op de gebruikelijke wijze ALS EXTRA KANSEN in de bussen gedaan worden, maar tevens zijn er een groot aantal gestempeld met recht op een BANKETSTAAF. DE GESTEMPELDE BONNEN zijn inwisselbaar bij het secretariaat. To renstraat 2d, UITSLUITEND OP DONDERDAG 5 DECEMBER, VAN 2-5 UUR. Later aangeboden bonnen zijn beslist niet meer geldig. De winkels zijn van heden tot en met woensdag a.s. tot 9 uur geopend. Kort na de moord op president Kenne dy hebben we in de kranten kunnen le zen dat Chinese schoolkinderen juich ten toen ze hoorden dat de president van Amerika vermoord was, terwijl een Chinees diplomaat zei: „Dat is goed nieuws". We hebben dat rustig geaccepteerd in de overtuiging dat die kleine stumper tjes niet beter weten. Waarschijnlijk hebben zij niet genoeg rijst en dat is natuurlijk de schuld van Kennedy en De Gaulle en de koningin van Engeland. Die diplomaat is natuurlijk de een of andere achterlijke aap, die ten onrechte meent dat de dood van Kennedy zijn geliefde Mao Tse Toeng de kans biedt in de hele wereld net zo huis te houden als hij dat in China deed; heel veel mensen opruimen met de mededeling dat er toch genoeg zijn. Erger was het bericht dat de school jeugd in de Amerikaanse steden Dallas en Austin gejuicht heeft bij het verne men van de dood van Kennedy. Een predikant heeft dit verklaard en een onderwijzeres heeft dit bevestigd. Een snotneus moet zelfs verklaard heb ben: „Nu zijn wij vrij". Misschien bedoelde hij dat nu de gele genheid geboden zou worden negers dood te slaan, maar waarschijnlijk heeft hij helemaal niet geweten wat hij be doelde en was hij eenvoudig de spreek trompet van zijn lieve pa en ma. Uit zijn opmerking blijkt in ieder ge val nog eens duidelijk dat de haat in het land van de vrijheid groot is. Haat van blanken tegen negers en na tuurlijk omgekeerd, haat tegen alles en nog wat en zelfs tegen de man die in drie jaar presidentschap blijk gegeven heeft dat hij zijn land sterk wilde ma ken om het bestand te doen zijn tegen de haat van buiten de grenzen. Nu zal president Johnson wel het doel wit van die haat in eigen land worden, want het ziet ernaar uit dat hij de weg die Kennedy ging zal voortzetten KANTMAN. ting van deze laan zal aan dit bezoek extra luister bijzetten. De Sint begint de tocht door Soestdijk om zeven uur bij bet repetitielokaal van P.V.O. en omstreeks kwart over zeven zal hij op Nieuwerhoek zijn. c1 Voor de leden van het K.V.G. en vele genodigden werd met veel succes een komisch toneelstuk opgevoerd door het Soester toneelgezelschap „Contact", ge titeld „In een andere wereld", onder regie van de heer V. Bos. Er werd uit bundig gelachen om de zotte situaties waarin de famile Deventer kwam door allerlei leugentjes en draaijerijen. Ma Deventer werd uitstekend gespeeld door mej. Roest, haar dochter Lenny door mej. Bos. Stien de dienstbode door mej. Huygen en Bas de behanger, de vrijer van Stien door de heer v. Klaren. Vooral de laatste deed de zaal telkens gieren van het lachen. Verder speelden mee Pa Deventer, Re- née, vriend van Lenny, de Amerikaan se tante van de familie met haar pleeg zoon IJsbrand, een Amerikaanse vriend van tante, de burgemeester en zijn dochter. Door allerlei misverstanden uit elkaar gedreven komt ten slotte alles nog op zijn pootjes terecht en is er een happy end voor vier verliefde paren tegelijk. Onder de genodigden waren moeder Overste met 20 zusters van Mariënburg, enkele bestuursleden van de K.A.V en de jongedames die de hele zomer be hulpzaam waren in de crèche. Bij de familie A. W. S. in de Van Len- neplaan belde een man aan die zei dat hij G. Westbroek heette, in Driebergen woonde en bereid was de tuin om te spitten en klaar te maken voor de win ter. Er werd overeengekomen dat hij dit voor 42,zou doen, terwijl hij voor 19, mest nodig zou hebben. De man, die gekleed was in een blauwe overall en rubberlaarzen droeg, kreeg van mevr. S. 20 gulden om mest te halen. Hij zette zijn schop neer. ging weg en kwam niet meer terug. Bij de familie J. C. op de Heideweg vertelde hij hetzelfde verhaal en daar werd hij 34,rijker zonder een slag uit te voeren. De winkelier N. v. D. uit de Konin ginnelaan reed per bromfiets op de Burgemeester Grothestraat. Achterop zat zijn tienjarig zoontje. Ter hoogte van de pastorie kwam de heer v. D. door onbekende oorzaak ten val. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en heeft vermoedelijk een sche- delbasisfractuur. Dokter Tervoert verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren bren gen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1