FUGERS RIJWIELEN OP BEZOEK BIJ MEVROUW ERHARD. HET KAPERSCHIP Firma G. van de Po! KINDERRIJWIELEN - AUTOPEDS SKELTERS - DRIEWIELERS TWEEDE BLAD 1 WQ> L +ar^pgs*q Soest voor dertig jaar. Supersonisch vliegen geen pretje. Wat brengt 1970 De vrouw van de Duitse bondskanselier doet zelf haar huishouden. Auto- en Scooterrijschool VAN BUUREN VAN BUUREN VOOR BETERE INTERIEUR VERZORGING Loodgieters werkzaamheden. Voor St. Nieolaas-geschenken SMIT S POCKETHALL Alles voor uw kind. „Professor dr. Erhard" staat er op een naambordje van een gewoon huis midden in een rij op de Venusberg, een lande lijke buitenwijk van Bonn. Hier in een eenvoudig huis temidden van andere soortgelijke huizen, die hoofdza kelijk door ambtenaren, diplomaten en journalisten worden bewoond, leeft de nieuwe bondskanselier van west-Duits- land. In een mooie, grote, lichte kamer, waarin de herfstzon vrij kan binnen komen door grote ramen naar de wa randa, ontmoet ik mevrouw Erhard. Aangezien dr. Konrad Adenauer weduw naar was, toen hij zijn ambt aanvaardde is mevrouw Erhard nu de eerste vrouw van een bondskanselier in Duitsland. De hele wereld wacht in spanning af, welke politiek Ludwig Erhard in de toe komst voor Duitsland zal gaan voeren en daarom vonden wij het wel leuk eens kennis te gaan maken met de vrouw die hem in het leven vergezeld en wij willen wel eens weten hoe Luise ErhariJ het vindt, dat haar echtgenoot deze hoge positie nu gaat innemen. Voorlopig heeft zij nog vrije tijd om te lezen, iets dat onze gastvrouw graag doet. „Het liefste lees ik boeken van oudere schrijvers zoals: Gottfried Keiler, Mörike, Stifter. Natuurlijk ook wel mo derne schrijvers, maai' niet hypermo dernen, die zijn mij te problematisch en dikwijls ook te bar!" Dat neemt echter niet weg, dat zij kortgeleden het boek van Joachim Fernaus, „Rozen voor Apol- lo" las, dat de Griekse geschiedenis weergeeft in een soort journalistieke stijl. En dat boek vond zij toch wel bijzonder interessant. Patiencen en reizen. Ook in dit nieuwe leven blijven er voor mevrouw Erhard de lange, eenzame avonden, waarin zij haar patiencen legt, omdat het wachten op haar man zo lang duurt. Het is begrijpelijk dat Ludwig Er hard, niet het leven van een ambtenaar kan hebben, die precies om zo en zo laat thuis komt. Hij is dikwijls 's avonds bezet en komt op onregelmatige tijden thuis. „Patiencen kalmeert je zenuwen en het Wanneer de bondskanselier thuiskomt, zorgt zijn vrouw voor een gezellig thuis. Na de vrouw van de president van de Bondsrepubliek en de vrouw van de pre sident van de Bondsdag bezet de vrouw van de Bondskanselier volgens het pro tocol de derde plaats, zo is het thans volgens de etikette. In de praktijk ech ter, is de kanselier de belangrijkste man in het land. H0RL0GERÏE i V, WEEDE5TR.40 TEL:436t Een economische opleiding. „Wij praten graag samen over econo mische vraagstukken", zegt onze gast vrouw, „want mijn man bespreekt graag met mij de problemen waarmee hij in zijn werk wordt geconfronteerd". Menigeen zal even raar kijken bij deze uitlating, want wat weet een gewone huisvrouw tenslotte van de grote eco nomische problemen. Maar bij Luise Erhard ligt dit wel iets anders. Na de eerste wereldoorlog bezocht zij namelijk de universiteit van Neurenberg, waar zij economie en sociologie studeerde. In deze oorlog had zij name lijk haar eerste echtgenoot verloren en sindsdien woonde zij met haar dochter- Goede Auto- en Scooterrijlessen behoeven niet duur te zijn. Onze prijzen zijn alle per VOL UUR. Scooter f 6. Luxe auto, keuze uit 4 nieuwe, zowel grond- als stuurversnelling f 7. Vrachtauto, nieuwTste model Opel Blitz, tevens geschikt voor bus f 12.50 Theorieles van 2 uur f 100 U wordt gehaald en gebracht. Alle wagens zijn all risk verzekerd. Voor alle rijbewijzen naar de grootste Rijschool van Soest. Eikenlaan 1 - Telef. 4685 tje uit dat huwelijk bij haar ouders in Fürth in Beieren. Bij de colleges die zij volgde, ontmoette zij regelmatig Lud wig Erhard, die bovendien een broer was van haar beste vriendin. Na hun universitaire studie trouwden zij in 1923 en uit dit huwelijk werd nog een dochtertje geboren. Inmiddels zijn de Erhards de grootouders van twee kleindochtertjes en wel één van 8 en één van 10 jaar. Van het nieuwe leven dat haar als vrouw van de bondskanselier wacht, heeft me vrouw Erhard tot nu toe weinig bemerkt, „althans buiten de vele journalisten die mij bezoeken", lacht ze met een knipoogje naar mij. Tot nu toe doet zij haar huishouden zelf. „Dat is namelijk iets dat ik zelf graag doe. Ik heb eigenlijk geen andere hobby, ik fotografeer niet, ik rijd geen auto of iets dergelijks". is net alsof de tijd veel vlugger gaat", vertrouwt mevrouw Erhard mij toe. Mijn gastvrouw vindt het heerlijk om met mij te praten over de reizen die zij samen met haar man naar het bui tenland heeft gemaakt. Het waren wel allemaal officiële staatsbezoeken, zoals die aan Abessinië, Egypte, Griekenland, Turkije, Sicilië en een „heerlijk bezoek aan Spanje", zoals zij het zelf noemt. „Natuurlijk heb je bij zo'n officieel be zoek geen contact met de bevolking van het land, maar het is wel erg fijn, dat je natuurlijk het mooiste en meest interessante van zo'n land krijgt te zien, want daar wordt je speciaal heenge bracht. Ik geloof nauwelijks dat wij in de toekomst nog zulke prachtige reizen zullen maken." Natuurlijk heeft mevrouw Erhard zich wel een bepaalde voorstelling gevormd met betrekking tot de vele representa tieve en andere plichten die op haar schouders gaan drukken nu haar echt genoot dit hoge ambt heeft aanvaard. EL 1ÈE Spiegelstraat 38, Bussum, tel. 15614 Groest 110, Hilversum, tel. 14001 voor betere nachtrust: Huizerweg 24, Bussum, tel. 12379 Wat de representatie betreft is mevrouw Erhard van plan hieraan mede te wer ken slechts voor zover het beslist noodzakelijk is en wat de andere ver plichtingen betreft meent zij dat het er van afhangt of een en ander haar ligt en of zij er aan kan voldoen. Veel verplichtingen. „Ik ben er van overtuigd, dat hoe raar het ook mag klinken, er nu voor mij een zeer geregeld leven begint, althans ik zal onder de nieuwe omstandigheden genoodzaakt zijn steeds volgens het plan voor die dag te leven en te werken, ge zien verschillende dingen die ik in ver band met het ambt van mijn man moet doen. Ik zal er alleen voor moeten zorgen, dat ik ook voldoende rust krijg". De eerste gasten die mevrouw Erhard moet ontvangen zijn de dames van het Corps Diplomatique, de vrouwen van de buitenlandse vertegenwoordigers in de Bondsrepubliek en dan de vrouwen van Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Curiosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. de verschillende ministers. „Och, zegt ze lachend", een bijeenkomst van dames is niet zo'n probleem. Als de ruimte onvoldoende is, dan gaan we gewoon wat dichter bij elkaar zitten. Dat kan met de hooggeplaatste heren nu eenmaal niet". Zij doelt hierbij op het nog niet opgeloste probleem van de wo ning voor de bondskanselier, want het staat vast, dat het lieve huis dat ze nu ÜB2 bewoont, over onvoldoende ruimte be schikt voor dergelijke bijeenkomsten. „Overigens denk ik, dat ik een en ander wel naar eigen idee kan doen. Ik zal vrij zijn in de acceptatie van uitnodi gingen en betrekkelijk vrij wat de inde ling van mijn tijd betreft", zegt ze peinzend. Graag sociaal werk. Mevrouw Erhard is lid van de Bond van academisch gevormde vrouwen en be schermvrouwe van het „Colloquium Hu- manum", een vereniging, die de persoon lijke en algemene goede verstandhouding tussen mensen van verschillende natio naliteiten wil bevorderen „En dan wil ik ook graag sociaal werk doen. Werken voor oude en arme men sen. Och er valt nog zoveel nood te le nigen". Bij deze opmerking zie ik duidelijk dat vooral dit laatste haar bittere ernst is. Mevrouw Erhard ziet in haar huidige positie een mogelijkheid om op sociaal terrein actief te zijn. Ik kijk nog eens rond. Het is gezellig in huize Erhard, er hangt een prettige intieme sfeer in dit huis en het zijn al die kleine dingen die daaraan meewer ken, zoals een boeket prachtige bloemen in een mooie vaas, het schilderij van een oude meester aan de muur tegenover mij, de heerlijke door de herfstzon be schenen kamer. Hier is het goed, hier kan men bijkomen van de slopende vermoeienissen van de dag, hier kan men nieuwe kracht verza melen voor de volgende dag en zo moet ook echtgenoot Ludwig Erhard het voe len als hij thuiskomt. Het staat wel vast, dat zeker de vrouw van een hoog geplaatst ambtenaar een bijzonder be langrijke taak heeft. Zij kan haar man helpen steunen door hem een gezellig thuis te geven. En die kunst verstaat mevrouw Erhard heel goed! De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Een Soester ingezetene kreunde der tig jaar geleden in de Soester Courant en hij begon zijn noodkreet als volgt: „Nog meer scholen?" Die meneer was erg voor bezuiniging en hij verzette zich tegen het uitbreiden van de uloschool aan de Middelwijkstraat. Wie zijn kind met alle geweld naar een school voor uitgebreid onderwijs wilde sturen, die moest dan maar de christelijke ulo ne men, vond die meneer. Een jongetje had een duif, die op een morgen met zijn jeugdig baasje mee vloog naar school. Dat vond iedereen erg aardig, maar voor de onderwijzer was het wel wat lastig, want de duif zag kans naar binnen te komen en hij ging rustig op de bank van de jongen zitten. Voortaan moest de jongen heimelijk naar school, zodat de duif hem niet kon zien bij zijn vertrek naar de tempel der we- twintig. Dat kind was natuurlijk al een jaar of achttien zindeüjk. Er werd vroeger veel meer bedankt dan nu. Een familie bedankte een ver zekeringsmaatschappij in de krant omdat er zo snel uitgekeerd was na de brand. Een andere famile dankte buurtgenoten omdat ze zo aktief geweest waren bij het blussen van een brand en vele men sen bedankten artsen omdat ze zo aktief geweest waren bij de strijd tegen de dood, die ze voorlopig gewonnen had den. Er kwamen 30 jaar geleden een aantal nieuwe politieverordeningen die betrek king hadden op het verkeer. Zo mocht je binnen de kom van de gemeente niet harder rijden dan 20 km per uur. De man die bij hotel Trier met deze snelheid de gemeente binnenreed, was een half uur later pas bij Birkhoven. Met veel tamtam maakte een radioclub bekend dat een tweede toestel aange schaft zou worden. Tegenwoordig heb je geen televisieclubs, want als je zelf geen toestel hebt dan ga je bij de buren kijken. Een melkhandelaar gooide enige tien tjes weg aan een advertentie, die hem van laster moest bevrijden. Er werd ge roddeld dat hij zijn melk aan de Coöpe ratieve Zuivelfabriek leverde en dat was blijkbaar net zo'n halsmisdaad als thans het vluchten uit het concentratiekamp Oost-Duitsland. Hij nam het minne praatje niet. In de advertentie zette hij dat iemand die deze laster hoorde schrif telijk bevestiging moest vragen. Dertig Jaar geleden was een burge meester nog zoveel burgervader, dat hij in de Soester Courant waarschuwde tegen de praktijken van mevr. X-IJ, die de nare gewoonte had kleine bedragen te lenen van Jan en alleman, zonder deze ooit terug te betalen. Natuurlijk heette die mevrouw niet X-IJ, maar we moeten alles doen om te voorkomen dat de ruiten van ons bureau ingegooid wor- naar Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. den door mevrouw zelf of haar nako melingen. Meneer Ludendorff, de vriend van Adolf Hitier, belegde bijeenkomsten om zijn makker te helpen. Hij sloeg dan wartaal uit en zei dat hij verlangend was naar het moment waarop hij naar het Walhalla zou gaan. Daar is hij in middels lang geleden gearriveerd, even als zijn fraaie vriend. Een meneer protes teerde heftig tegen de uitlatingen van Ludendorff. Waarom weet ik niet, want die oude generaal had schik in zijn Wal halla, dus waarom de pret vergallen. Een duitse dienstbode kreeg een maand gevangenisstraf omdat ze gejat had. Tien jaar later liep ze misschien als grijze muis door Amsterdam om mee te helpen de nieuwe orde te vestigen. Met jatten, uiteraard. J. S. uit Soesterberg ging tien dagen in het gevang omdat hij een kapper een doffe dreun gegeven had. De goede man was met veel kabaal tussen zijn flesjes haargroeimiddel en reukwerk terecht ge komen en S. moest de schade betalen. Voor de derde maal werden J. v. d. B. en T. v. d. D, bij het stropen met een fret betrapt en nu had de rechter ge noeg van het doen en laten van deze heren. Zij gingen voor enige tijd het gevang in. Douglas Fairbanks was in Soest. Niet in levende lijve, maar op het witte doek in het grote filmdrama „De Zwarte Piraat", een film die toen al zwaar ver ouderd was. Er waren maar liefst negen KERKSTRAAT 3-5 - TELEFOON 2030 tenschap. De duif was echter niet van gisteren en nauwelijks zat de kleine ei genaar van het trouwe dier op zijn plaats of de duif kwam het raam bin nenvliegen en ging weer op de bank zit ten. Toen hebben ze alle ramen maar potdicht gedaan, want het was toch win ter. Een zeer oude baas had een andere oude baas voor schooier uitgescholden en daarvoor moest hij op bezoek bij de kantonrechter. Hij trachtte de magistraat duidelijk te maken dat de beledigde inderdaad een schooier was, dus hij niets miszegd had, maar dat hielp natuurlijk niet. Je mag nu eenmaal een echte dief op straat ook niet met dief aanroepen. Het werd een vrij kleine boete of een paar dagen hechtenis. De verontwaar digde grijsaard verkoos de cel. Enkele lieve Jongens gooiden zestig ruiten in en een mevrouw zocht een aardig zindelijk meisje van een jaar of acten nodig om de belevenissen van deze zeerover te verhalen. We zijn wel wat democratischer en gewoner geworden, want dertig jaar geleden kon men in de krant lezen dat Janus Kok 50 jaar tuinman was bij de weledele heer Jansen. Janus zou nu gewoon meneer zijn en zijn werkgever eveneens. Dat mag dan een kleine voor uitgang lijken, maar nu komt het waar schijnlijk niet meer voor dat iemand cp zo grootse wijze gehuldigd wordt als meneer Janus toen. Wie houdt het nu nog 50 jaar bij één baas uit? Er liep een jochie op straat te stap pen en een agent hield hem aan. Waar hij woonde? In Bussum. En hoe oud hij was? Zeven jaar. Het zal wel een veelbelovend knaapje zijn geweest, want hij woonde niet in Bussum maar in Amsterdam en hij was geen zeven maar tien jaar. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963. Behoud van Uw tanden. 75ct-f1.- Wat zal het komende tiental jaren de luchtvaartwereld brengen? De piloten, die uiteindelijk de toestellen moeten bemannen, zijn er niet zo gerust op- In het hart van Londen, in het grote Piccadilly Hotel, hebben zij onlangs ge zamenlijk hun hart uitgestort. Hun grootste zorg wordt gevormd door de plannen, welke nu worden gemaakt voor vliegtuigen, die maar liefst drie maat zo snel dan het geluid, dus tussen de drie en vierduizend kilometer per uur kun nen vliegen. Frankrijk en Engeland werken op het ogenblik aan zo'n project, de Concorde. Amerika werkt aan een nog sneller vlieg tuig. Verscheidene luchtvaartmaatschap pijen hebben al bestellingen geplaatst. Zelfs de KLM heeft zich in Amerika met alles op de hoogte laten brengen. Rond 1970 moeten de supersonische vlieg tuigen in gebruik worden genomen. Zo wil de industrie het, zo willen de maat schappijen het. En de piloten? Zoals gezegd, zijn zij on gerust. Er zijn in Londen, tijdens de ver gadering van hun vakbond, de IFALPA, oftewel Internationale Federatie van Vliegers Verenigingen, hartige woorden over gesproken. Uit ruim dertig landen waren 450 piloten naar Londen gekomen om, zachtjes ge zegd, te protesteren tegen de nieuwe ont wikkelingen. De supersonische vliegtui gen blijken namelijk voor heel wat ver rassingen te zorgen. Technici kwamen hierover in Londen interessante dingen zeggen. Het vliegtuig zal bijvoorbeeld tijdens de vlucht dertig centimeter lan ger worden door de enorme wrijvings- hitte, die de aluminium romp doet „groeien". Dat vereist extra voorzieningen voor de besturing. Bij de hoge snelheden zal ook het zwaartepunt veranderen. Het vliegtuig zal de neiging krijgen om naar de aarde te duiken. Om dit te onder vangen, worden de nieuwe supervliegtui gen uitgerust met beweegbare vleugels en staarten. Verrassingen zullen er ook zijn na de start. Twintig minuten moet de klim duren naar de kruishoogte van acht tien kilometer. Tussen cockpit en staart zal dan een hoogte verschil bestaan van vijftien meter. Gevolg: geen mens zal zich in de romp kunnen bewegen. Ook bochten moeten zeer behoedzaam wor den genomen om te voorkomen, dat de passagiers door de middelpuntvliedende- kracht door het toestel worden geslin- Wat een geluk... Een brandgaatje in Uw goede pantalon behoeft nog niet Uw Hele costuum te be derven. Wil herstellen het weefsel - als de stof het toelaat - met de juiste garens, precies volgens de structuur. Absoluut onzichtbaar' Dit is precisiewerk. Dit is stoppage van tip top!... en tóch. voordelig! Hllvtrsum, Li-onuojt 99. lel. 4 6669 - Zutderweg 131 I, tel. 42919 Ch«!S«m. Adm. de Ru»t*fl4ir> 12. lel. 12661 (teveni wiiulon) Blerleum,Toreolaon 12b lel 2850 Hullen. Kon. Wilnd-,rastrut 17. 'e' 1197 ol 3973 - Leren, Veldweg 1. iel. 3025 - Beern, Turljuut 34. let 2310 - Bueeum. leperüaarv tu. lel. 14029 OI 19705 - Melkweg II. lel 19705 - Herenstraat I, lel. 13901 (tevens wassalon Soeet, Merelweg 10. Iel. 3258 - Nederhorel dan Berg, Torenweg 13. leL54S Vertegen- 't Gocl van PERSI ouWc-reinlging gerd. En hoe zal het op die verschrik kelijk hoge vlieghoogte staan met de kosmische straling? Dr Bennett, hoofd van de medische dienst van de Britse luchtvaartmaat schappij BOAC, vertelde de verzamelde vliegers wat hun en hun passagiers te wachten kan staan. Een piloot, die vijf tig vlieguren per maand zal maken, maakt een goede kans, volgens Bennett, om jaarlijks 1,5 röntgen aan straling te verzamelen. Dat is genoeg om hem on der de voorschriften te doen vallen, wel ke gelden voor de mensen die met radio actieve stoffen werken. Het zou overdreven zijn te beweren, dat de piloten de invoering van de razend snelle vliegtuigen nu al afkeuren. Hun bezwaren gelden vooral de onzekerhe den. De onbekende moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen bij het vliegen met deze ongehoorde snelheden. Zo zullen de verkeersreglementen in de lucht moeten worden aangepast. Want één ding is zeker: de nieuwe vliegtuigen zullen een volkomen vrije lucht vóór zich moeten hebben. Met dergelijke snel heden is iedere uitwijking tevergeefs. Een nog onbekende factor vormt ook het weer. Nog weinig is bekend over de klimato logische omstandigheden op hoogten tus sen dertien en twintig kilometer. Alle problemen zijn nog niets vergeleken met de allergrootste moeilijkheid, merkte een van de vliegers in Londen op, hoe krijg je ooit in zo'n toestel een passagier?

Soester Courant | 1963 | | pagina 5