II III II IBS FUGERS RIJWIELEN OEDEN oppenbrouwers <^Ooólzullen GEZELLIGE GARNITUREN TWEEDE BLAD Hoofdrol in ontwikkelingshulp. ELECTR. FARFISA ORGEL. S noo.- Orgel-Pianohandel W. VAN TOL KINDERRIJWIELEN - AUTOPEDS SKELTERS - DRIEWIELERS JUWELIER H0RL0GER ENGELAND BOUWT BEMANDE RAKET VAN DE YEN's Boekhandel Prijs 495.- en 725.-. i 2225.- Mixed Hockey Club. Mijter van St. Nicolaas zoek. De pont bij de Melm. Alles voor uw kind. Aktetassen Schooltassen Skay-elipper tassen Soesterbergsestraat 53 VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 3 DECEMBER 1963. Zonder 1 nationale inkomen af te staan. Na het verlies van Indonesië leek het erop alsof Nederland aan het interna tionale front was uitgespeeld. Het zou verder voorbestemd zijn om als een on betekenend stipje op de wereldkaart voort te leven. Nu reeds kan men zeg gen dat deze gedachte ver bezijden de waarheid is geweest. In de wereldhan del spelen wij altijd nog een belang rijke rol en de groei van onze havens en de export wijst erop dat wij ons nooit gewonnen geven en dat er in het buitenland toch meer waardering be staat voor onze kennis van internatio nale problemen dan soms wordt toege geven. Drie oorzaken liggen aan deze gunstige ontwikkeling ten grondslag. Nederland ligt allereerst in het hart van het gebied waarin alle wereldhan delwegen elkaar kruisen. Onverschillig of wij naar de lucht zien of naar de land- en waterwegen. Dit is een natuurlijke oorzaak, waar aan weinig kan worden afgedaan of toegevoegd. Met name Rotterdam heeft aan deze centrale ligging veel te dan ken. Vervolgens heeft de kleinheid van ons land eerder gunstig gewerkt dan na delig op de internationale politieke en economische markt. Op sleutelposities. Temidden van de machtige gevechten tussen de grote staten op dit onder maanse zoeken de overblijvenden juist naar de mening van de kleinste landen en zij trachten daar experts te vinden voor het onderzoek van de doorslagge vende problemen van het ogenblik. Zo treffen we steeds Nederlanders aan op internationale sleutelposities voor het beleid of het beheer van zaken waarin ook anderen dan alleen de machtsko lossen een stem hebben. Nederland heeft daarbij het geluk dat zijn bevolking in doorsnee hoog ont wikkeld is, althans in vergelijking met andere naties en dat deze ontwikkeling juist zo gunstig uitvalt op de terreinen waar de grote vraagstukken liggen: die van economie en financiën. Daarnaast wordt de goede kennis van vreemde talen, die vele Nederlanders bezitten, in brede kringen geprezen. Niet minder nadruk moet gelegd worden op de grote internationale ervaring die wij hebben opgedaan in alle delen van de wereld, niet het minst in die gebie den waar de aandacht der westerse we reld thans zo sterk op gericht is. Wij bedoelen de onderontwikkelde gebie den, die grotendeels in het tropisch klimaat liggen. De achtergebleven gebieden. Het zijn de onderontwikkelde gebie den, die meer dan eens de aandacht vragen van regering en volksvertegen woordiging. Kern van de meningsver schillen is dan steeds de kwestie hoe veel geld wij ter vrije beschikking van die landen houden om een hoger ont wikkelingsniveau te bereiken. De achtergrond van deze strijd om de mate van gulheid is deels economisch, deels politiek van aard. Verheffing van achtergebleven gebieden betekent dat daar meer koopkracht wordt gebracht en dat daardoor deze landen van meer betekenis zullen worden voor de wereld handel. Politiek betekent de verheffing dat deze landen er zich minder snel toe zullen laten verlokken om via revo- Maar weinig mensen zullen in de oudere ster, de eens fameuze diva van het witte doek uit de twintiger jaren, Pola Negri, herkennen. Na twintig jaren zal zij de hoofdrol krijgen, in een sprekende film uiteraard, ,,The Moonspinners". Hayley Mills hanteert de klapper. Binnen 5 minuten speelt ook U op het ook al kent U „GEEN NOOT MUZIEK". Div. klankcombinaties. DE GROTE UITVOERING VAN FARFISA. 1 klavier en Pedaal. 15 klankcombinaties 2 klavier en Pedaal. 29 klankcombinaties Afmeting 101 x 91 x 44. NIEUWEWEG 103 TELEFOON 2968 als Nederlanders maar als neutrale des kundigen. En Indonesië? Wij zien na een tiental jaren van ver wijdering de leidende kringen van In donesië met grote spoed werken aan een herstel van de goede betrekkingen met ons land. Er is voldoende ervaring opgedaan met niet-Nederlanders om de kwaliteiten van ons volk thans te erkennen. Er is in andere landen een groeiend besef dat in dezelfde richting wijst, met name in Afrikaanse landen. Daarom moeten wij de kracht van onze ont wikkelingshulp zoeken in het offreren van kennis en minder in geld. Nadat wij op dit punt het vertrouwen VAN WEEDESTRAAT 80 - SOESTDIJK luties en het verwekken van spanningen een aanslag te doen op de wereldvrede. In een meer ontwikkeld stadium staat er ook voor hen meer op het spel. Deze stellingen vinden wel algemeen aan hang en nu meent een deel van ons volk dat bij het verlenen van voldoende financiële steun het probleem zal zijn opgelost. Het blijkt echter dat van onze in het verleden ter beschikking gestelde finan ciële hulp enkele honderden miljoenen niet zijn opgenomen. Er wordt inter nationaal zoveel hulp geboden dat het opnemingstempo nog organisatorisch noch administratief kan worden bijge houden. Hiermee is nog eens weer aan getoond dat dit vraagstuk met geld al leen niet kan worden opgelost. Er zal vooral meer hulp met deskundi ge personen en met kennis moeten wor den geboden. Bovendien is het maar de vraag of onder hulp bieden in elk land hetzelfde wordt verstaan. Zonder ons in deze vraag verder te verdiepen kun nen wij ons daarvan afwenden omdat het er primair om gaat of er doeltref fend hulp wordt geboden. Na de opsomming van de goede kwali teiten van de Nederlanders is het dui delijk dat zij zeer geschikt zijn om de goede kanalen te graven waarlangs de hulp kan worden geboden. Aan de mon ding van die kanalen kunnen orginisa- torisch het juiste werk voor een goede besteding verrichten, mits zij niet gaan van de minderontwikkelde landen heb ben gewonnen kan er gemakkelijk ruim baan worden gemaakt voor de gedachte van hulp verlenen zonder daar een bestemmingsplicht aan te verbinden in welke vorm ook. Op deze gedachte steunt uiteindelijk de multilateriale hulpverlening. Hiervan is Nederland voorstander. Tegen de achtergrond van deze ontwik keling is Nederland met zijn hulppro gramma op de goede weg. Wij zullen in de ontwikkelingshulp een belangrijke rol kunnen spelen. Ruim gezien zullen wij daarbij ontdekken dat in de lengte of in de breedte ons eigen economisch leven er voordeel van ondervindt. Meer dan wij nu vermoeden. Het tweede team van de Mixed Hockey club heeft met 2-1 gewonnen van Shinty 1 uit Driebergen. Het Soester team staat nu aan de kop van de ranglijst met 10 punten uit 6 wedstrijden. Soest heeft in deze wedstrijd geluk gehad, want Shinty was veel sterker. Het eerste doelpunt van M.H.C. werd door Wim van Es na 20 minuten gescoord. Nog voor rust maakte Shinty gelijk, maar in de tweede helft ging Soest beter spelen en Piet Maree scoorde het winnende doelpunt. De dames van het tweede speelden met twee invalsters een teleurstellende wed strijd. Dit team staat onderaan de ranglijst. Nu werd met 0-2 van A'foort verloren. De voorhoede was zwak, maar in de achterhoede blonken keepster Hout kamp en backs Alblas en Van Zadelhoff uit. Zij beperkten de score tot een doel punt voor en na de rust. De halflinie speelde zwak en kon de voorhoede niet genoeg van ballen voorzien. In de tweede helft ging het wat beter, maar er werd niet gescoord. Zaterdag hielden de gezamenlijke Soes ter padvindersgroepen een St. Nicolaas- feest. Er werd om half drie geopend bij de Sparrenlaan, waarna door de leiding werd verteld dat St. Nicolaas zou komen Op dat moment kwam echter een politie auto aanloeien. Een agent stapte uit en vertelde dat de mijter van de Sint tij dens zijn tocht naar de Sparrenlaan spoorloos was verdwenen. De Sint was naar gebouw De Rank ge gaan en had zijn Pieten aan het zoeken gezet. Ook had St. Nicolaas de politie ge waarschuwd. Een grote speurtocht werd toen ondernomen. Ook de padvinders- groepen gingen op zoek naar de mijter. Men volgde tien sporen die door de bos sen en de duinen liepen. Deze sporen eindigden allemaal bij de parkeerplaats aan de Foekenlaan, waar de mijter on der het zand verborgen was. Ook een zwarte Piet was daar aan het zoeken. Men ging nu met mijter en Piet in op tocht naar De Rank, voorafgegaan door enkele trommelaarsters In het gebouw zat St. Nicolaas in een feestelijk versier de zaal te wachten Daar werd de mijter aan hem overhandigd Er volgde toen 'n gezellige middag met tractatie. Enkele groepen lieten St. Nicolaas wat spel, dans en demonstraties zien. Het was een geslaagde middag, maar van de dader ontbrak echter elk spoor. De samenwerking tussen de groepen van alle Soester welpen, kabouters, padvind- sters en verkenners is de laatste tijd nog steeds groeiende. Vorig jaar en dit jaar werd er een groots spel gespeeld en tevens werd vorig jaar een kerstspel in de gemeente opgevoerd, waarbij enkele opnamen voor het televi siejournaal gemaakt zijn. Deze samen werking is bijzonder belangrijk en met enthousiasme gaat men hiermee door. De pont die de Grote Melm en de agra rische gronden aan de overzijde van de Eem verbindt, is eigendom van de ge meente. Deze pont wordt in hoofdzaak gebruikt door een aantal landbouwers om hun gronden aan de overzijde van de Eem te bereiken. Zij bedienen de pont zelf als zij vee of voertuigen overzetten, omdat de pont zo weinig gebruikt wordt dat de ge meente geen veerman kan aanstellen. Naar de mening van het college van B. en W. is het nodig dat regels worden vastgesteld voor het bedienen van de KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 3030 Van Weedestraat 8 - Telef. 2458 pont in verband met de veiligheid van de passagiers die overgezet worden en het scheepvaartverkeer op de Eem Deze regels zijn de raadsleden ter vast stelling aangeboden. Er staat onder meer in dat de pont uitsluitend bediend mag worden door mensen die daarvoor toe stemming van B en W. hebben. Er wordt slechts toestemming verleend aan personen van 18 jaar en ouder. Het is verboden de pont te gebruiken in de tijd die gelegen is tussen een kwartier na zonsondergang en een kwar tier voor zonsopgang. Het is verboden de pont te bedienen als men zodanig onder invloed van sterke drank verkeert dat men niet in staat geacht moet wor den dit behoorlijk te kunnen doen. De overige regels hebben betrekking op het laadvermogen, het betreden en verlaten van de pont, het meren en het be dienen. met eigenschappen van een vleermuis. „Een spookachtig wapen". Dit zeggen de Britse deskundigen over het nieuwste product van de Engelse vliegtuigindu strie, de supersonische bommenwerper TSR-2. Achter deze codenaam gaat een vliegtuig schuil, dat vrijwel in niets meer gelijkt op wat op dit moment door het luchtruim beweegt. Behalve dan misschien de raketten. De TSR-2 lijkt meer op een enorme raket, voorbestemd om een satelliet in een baan om de aarde te brengen, dan op een bommen werper. Driekwart van de lange, slanke romp wordt gevormd, zo lijkt het, door de spitse neus. Pas aan het eind, ach ter de twee brede luchtinlatingen voor de straalmotoren, dagen twee kleine, deltavormige vleugels op. Dit „vliegtuig" zal, zo menen de deskun digen, De Royal Air Force een nieuw, slagvaardig wapen in handen geven, dat geen gelijke in de wereld zal vinden. De grootste kracht schuilt in de veel zijdigheid. De TSR-2 zal op een hoogte van ruim 10 km kunnen voortsnellen, terwijl de metefs 2500 km per uur aan wijzen, maar ook enkele luttele meters boven het aardoppervlak kunnen koer sen met een snelheid, die dan nog al tijd boven die van het geluid, dus bo ven de 1000 km per uur ligt. Voor een gevechtsvliegtuig is .dit bijzonder be langrijk. Onder sommige omstandigheden - bo ven gebieden bijvoorbeeld, waar de vij and over geleide projectielen beschikt - kan het heel ongezond zijn op grote hoogten al is het nog zo snel, te vlie gen. Zou men eenmaal gevangen zitten in de radarbundels van de vijand, dan lijkt een ontsnapping onwaarschijnlijk. Di rect boven de grond is de radar mach teloos, het vliegtuig kan zich verschui len in de schaduw van moeder aarde. Het grote problem tot nu toe is steeds geweest, dat een laagvliegend vliegtuig, zeker als 't sneller dan het geluid vliegt, toch nooit laag genoeg kan komen, door dat het anders een wisse ondergang tegemoet gaat tegen hoogspanning-ka bels of andere snel opduikende opsta- kels. De Britse technici hebben hiervoor De grote mode G. J. WESSELS nu een oplossing gevonden. Veel van hun nieuwe produkt, de TSR-2, is nog steeds geheim, maar toch is bekend, dat dit vliegtuig is uitgerust met een bijzondere „automatische piloot". Deze electronische vlieger kan met zijn won derbaarlijke zintuigen (een nieuw, ui terst gevoelig radar apparaat en een razendsnel electronisch brein) alle on verwachte hindernissen feiloos overwin nen, vooral door de hoge reactiesnel heid. „De vleermuis" zo luidt de bij naam van die nieuwe bommenwerper. Geen wonder, want even zeker als dit ..blinde" diertje vindt deze nieuwe bommenwerper de juiste weg. Volgens een bericht van de RAF moet de TSR-2 al het komende jaar voor de eerste maal vliegen. Het vliegtuig is uitgerust met twee Bristol Siddeley „Olympus" straalmotoren, op het ogen blik de sterkste ter wereld. Deze motoren zullen ook worden ge bruikt in de „Concorde", het nieuwe supersonische verkeersvliegtuig, dat Frankrijk en Engeland samen bouwen. De bewapening van de nieuwe bommen werper is formidabel. Het vliegtuig kan een waterstofbom vervoeren, maar ook anti-tank-raketten, welke in duikvlucht kunnen worden afgevuurd. Op een kort geleden gehouden lederwarenshow, waar men ons de tassen, koffers, handschoenen naar de laatste mode toonde, werden wij ook geconfronteerd met zogenaamde geschenk artikelen. Daarbij waren bijzonder leuke surprises, die ons op ideetjes brachten voor de komende feestdagen. Ongetwijfeld zullen veel dames of heren zich het hoofd breken over dat wat zij als een klein, maar leuk presentje kun nen schenken. Maar wat zoudt u denken van een leuk fruit- en eicouvert Ongelooflijk handig voor mensen die gaan kamperen of wel eens pick-nicken. Het zijn werkelijke schattige mesjes en lepeltjes en het staat ook leuk wanneer de tafel wordt gedekt als er bij elk bord zo'n garnituurtje wordt neergelegd. Men kan ze zelfs voorzien van de namen van de gezinsleden, zodat ieder steeds zijn eigen bestek heeft. Het zijn heel eenvoudige ding- sigheidjes vervaardigd uit plastic met een grappig dessin. De inhoud bestaat uit twee eierlepeltjes, twee fruitmesjes met metalen lemmet en twee sinaasappelschillers, terwijl er ook nog een aantal papieren servetjes een plaats in vinden. En de prijs Nu die valt echt mee Deze couverts mogen gerekend worden tot de kleine geschenken ook wat de prijs betreft. Wat denkt vader bijvoorbeeld van zulk tafelgerei voor het hele gezin

Soester Courant | 1963 | | pagina 5