SPIRAALTAAL. GEBR. VAN KOOIJ N.V. NEEMT NIEUWE GARAGE IN GEBRUIK. Schoonheidssalon .Xa Comtesse". HET OOG GERICHT OP SPIONNEN. Dichterlijk dagboek, Vijfde trekking St. Nicolaasbonnenactie. St Nieolaas bij bejaarden. Stroper gepakt. De Meteoren. St. Nicolaasbal. B.D.C.-handbal. VRTJDAG 'G DECEMBER 1963. 50ESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post f 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De prijsverhogingen die de laatste maan den in versehilende produktiesectoren merkbaar zijn, worden hier en daar met enig wantrouwen bezien. Men meent dan, dat deze in verschillen de gevallen reeds vooruit lopen op de aanstaande loonsverhogingen, die, al thans wat de eerste vijl procent be treft, mogen worden doorberekend. Wij menen, dat in de eerste gevallen van dat „vooruit lopen" geen sprake is. Er zijn echter twee andere factoren die de prijsstijgingen van de laatste maan den veroorzaken. In de eerste plaats het feit, dat van sommige artikelen de we reldmarktprijzen zijn gestegen of door de regeling van de E.E..G hoger in prijs zijn komen te liggen. Zulke prijs stijgingen werken over het algemeen in meer artikelen door, dan de gewone man of vrouw wel denkt De gestegen meelprijs bijvoorbeeld maakt niet alleen het brood duurder, docl> uiteraard ook talloze andere artikelen als koek, ma caroni, vermicelli, gebak, paneermeel enz. De hogere suikerprijs heeft natuurlijk invloed op talloze artikelen waarin sui ker wordt verwerkt. Verder zijn b.v. ook oliën en vetten in prijs gestegen, even als koffie en rijst. Zo werken verhoogde grondstoffenprij- zen dus door in talloze artikelen. Som mige van die artikelen zijn ook weer nodig in bedrijven, die met de bewuste grondstof niets te maken hebben, doch toch voor het een of ander doel daar worden gebruikt. Zo grijpt een en ander veel verder in elkaar dan men aan vankelijk denkt. Daar komt dan bij een tweede belang rijke factor. Er zijn enkele loonsverho gingen achter de rug, die niet in de prijzen mochten worden doorberekend. Zij moesten worden opgevangen door een verhoging van produktiviteit en door doeltreffender werken in de bedrij ven. Daar heeft men wel zoveel moge lijk de hand aangehouden, maar vele ondernemers kwamen daar niet mee uit en zagen zich toch genoopt om op min of meer verkapte wijze een artikel in prijs te verhogen, of maakten in ieder geval van mogelijkheid daartoe gebruik. Moest men tot herstel van gebouwen, tot uitbreiding of nieuwbouw overgaan, dan waren de prijzeh daarvan ook zo danig gestegen, dat dit wel van invloed moest zijn op de prijzen der artikelen, die men in die gebouwen vervaardigde. Hoe het ook zij. men weet, dat de laatste twee jaar er toch in verschillende sec toren prijsverhogingen zijn opgetreden, die hun invloed hadden op de winst mogelijkheden in diverse bedrijven. Dat kan niet maar steeds zo doorgaan. Wan neer daarbij dan verhogingen optreden van grondstoffenprijzen, kunnen de fabrikanten die niet blijven opvangen ten koste van hun broodwinning. Vooral in de kleine en middelgrote be drijven is de situatie in vele gevallen heus niet zo rooskleurig. Langzaam maar zeker hebben de laatste jaren reeds ver schillende kosten-verhogende factoren doorgewerkt, tot men dan tenslotte in verschillende sectoren tot de overtuiging komt: zo kan het niet langer, we moeten de prijs nu toch eens verhogen. De aanstaande loonsverhogingen behoe ven echter op de prijzen der artikelen geen schrikbarende invloed uit te oe fenen. De loonsverhoging, die per 1 ja nuari ingaat en officieel 5 procent be draagt, zou het artikel slechts \lk pro cent in prijs behoeven te doen stijgen. Dat zou dus in vele gevallen een centen kwestie zijn. Doch de sneeuwbal rolt verder dan alleen die loonsverhoging voor de eigen werknemers, want behalve dit zullen ook diverse andere dingen, die men in het bedrijf nodig heeft, in prijs stijgen en dus mede de kosten van het produktieproces belasten. Daardoor komt men er niet met alleen zo'n anderhalf procent voor de eerste loonsverhoging, die in vele gevallen bovendien direct al het dubbele zal be dragen. Zo dreigen we dan nu al verder in de befaamde inflatiespiraal verzeild te ra ken. En nu reeds opperen de vakorga nisaties de mogelijkheid om dan spoedig met nieuwe looneisen te komen. Van belastingverlaging, die ontspannend op de prijzen zouden kunnen werken, is nog geen sprake, en zo schroeft alles langzaam maar zeker omhoog. Dat komt de zekerheid van besparingen allerminst ten goede, want dat bespaar de geld wordt alleen maar minder in waarde. Het zal de kooplust dus doen aanwakkeren en ook dat stimuleert weer tot prijsstijgingen, tot verder gaande inflatie. Het grijpt alles verder in el kaar dan de oppervlakkige beschou wer wel meent. We mogen echter wel bedenken, dat de huidige conjunctuur alleen maar wel vaart inhoudt voor de werkenden. Voor alleen die, om welke reden dan ook, niet of niet meer aan het arbeidsproces deel nemen, betekent de ontwikkeling juist een verarming. Niet iedereen was werkzaam bij de over heid of bij een groot bedrijf, waarvan de pensioenen worden aangepast bij de kosten van levensonderhoud. Dat wordt door de werknemers weieens vergeten. Hedenmiddag is een grote nieuwe gara ge van Automobielbedrijf Gebr. Van Kooij N V. in gebruik genomen. Er was geen sprake van feestelijke opening om dat de heer A. van Kooij enige maanden geleden overleden is. Het is een prachtige garage, gelegen naast de oude garage aan de Soesterbergse- straat en een symbool van de grote vlucht die de Volkswagen genomen heeft. De fabrieken van de Volkswagen in Wolfsburg, 100 km vanaf Hannover, groeiden in de loop van weinige jaren enorm, maar het automobielbedrijf Gebr. Van Kooij N V. deed daarvoor op ander niveau niet onder. waarmee Gebr. Van Kooij N.V. tot nog groter service in staat is. En voor het personeel zijn de rijdende werktafels van groot belang. Zij hebben de werkbanken vervangen en maken gemakkelijk wer ken mogelijk. Een grote verbetering kan het genoemd worden dat de benzinepompen verplaatst zijn. Ze bevinden zich nu voor het par- keergedeelte van de nieuwe garage. De heer Henk van Kooij, thans 61 jaar, legde in 1929 de basis van het bedrijf. Aan 50 m2 bedrijfsruimte in een klein gebouw had hij genoeg. Thans hebben de drie bedrijven in Soest, Baarn en Naar- den 4500 m2 in gebruik. Het pronkstuk De start was in 1929 heel bescheiden, maar nu zijn er bedrijven in Soest, Baarn en Naapden. Zeventig man personeel schenkt in de eerste plaats aandacht aan Volkswagen en Mercedes, omdat Gebr. Van Kooij N.V. hiervan dealer is, maar iedere auto van welk merk ook heeft de volledige aandacht als hierom gevraagd wordt. De nieuwe Garage is echter in de eerste plaats gericht op de Volkswagen, waar van er thans in Duitsland 5000 per dag gemaakt worden. In 136 landen wordt hiervan geprofi teerd en Gebr. Van Kooij N.V. zorgt er voor dat rnen dit in Soest en omgeving kan doen. Voorheen werd dit al op uitstekende wijze gedaan, maar nu kan het nog voortref felijker, dank zij het nieuwste dat deze aanwinst op servicegebied te leveren heeft. De ingebruikname van deze gara ge, die een bedrijf op zichzelf is, kan men dan ook zonder aarzelen een grote aanwinst voor Soest en wijde omgeving noemen. Het pronkstuk van het nieuwe bedrijf, waar vandaag gestart is met een auto show, welke men tot vanavond tien uur en morgen van 10 uur tot 10 uur kan bezoeken, is zeker de machtige Optoflex- brug met het uitlijnapparaat dat uniek is in de provincie Utrecht omdat het 't eerste apparaat is dat vier wielen tege lijk kan uitrichten Dat is niet alleen van groot belang voor de banden, maar voor de gehele auto. De wasplaats heeft een perspomp, die met 100 atmosfeer druk water of sham poo te voorschijn brengt. Daarvoor moet al het vuil capituleren. Buiten bevindt zich ook zo'n pomp waardoor het moge lijk is auto's die voor reparatie of revi sie naar binnen moeten brandschoon binnen te krijgen, zodat vuil in de garage zoveel mogelijk geweerd wordt. Vijf smeerbruggen met plaats voor nog twee bruggen garanderen snel werken. Op vernuftige wijze worden de auto's in een positie gebracht die efficiënt en gemakkelijk werken mogelijk maakt. Bij de Optoflexbrug is dit eveneens het geval, In de kuil van deze brug bevindt zich een krik die verrijdbaar is. De vei ligheid ten opzichte van het personeel wordt in deze kuil gegarandeerd door een afvoerinrichting waarmee schade lijke gassen belet wordt gevaarlijk te zijn. In de revisiehoek wordt met perslucht gereedschap gewerkt en ieder onderdeel dat onwillig is moet zwichten voor deze kracht. Toiletten, wasplaatsen, maar ook een kantine, waaraan al zo lang behoefte was en die al zo lang op het verlang lijstje stond. Een nieuw magazijn om de enorme voorraden aan onderdelen te ber gen is naast het oude magazijn gekomen. Vier mensen hebben hierin een dagtaak en dat is begrijpelijk als men bedenkt dat het met de voorraden van drie bedrijven steeds kloppen moet. Er is dan ook een volledige karthotheek. Van grote betekenis is de enorme kachel, die tijdens de kou voor warmte en tij dens de warmte voor frisse lucht zorgt. Een zolder binnen is van belang voor het plaatwerk van de auto's dat men in voorraad beeft en een enorme parkeer ruimte buiten voor de cliënten, die ge bruik willen maken van deze aanwinst van de kleine garage was een oude Re nault die als taxi gebruikt werd. Aanvankelijk was de heer Van Kooij motor- en rijwielreperateur en hij ver kocht motoren en fietsen. Uitbreiding was nodig, toen met de han del in tweedehands auto's begonnen werd en de 50 m2 groeiden aan tot 200 m2, die de vloeroppervlakte van een stenen garage vormden. In 1946 werd opnieuw uitgebreid en het werk nam toe. De h^er Aart van Kooij, broer van de oprichter kwam in het bedrijf en in 1948 werd broer Gerrit de derde firmant. Het hield niet op met de uitbreidingen, want door de verkregen vertegenwoor digingen van Volkswagen en Mercedes was er sprake van een stormloop van nieuwe cliënten. Op 19 mei 1951 werd dan ook het nieuwe bedrijf, Soesterbergsestraat 2, geopend. Ruim een jaar later werd een bedrijf in Baarn geopend om cliënten uit het ge hele rayon een betere service te kunnen geven. In 1957 stierf firmant Gerrit van Kooij. Zijn zoon kwam nu in het bedrijf, dat nog steeds groeide. In april 1962 werd in Naarden een garage geopend en al spoedig bleek dat deze in een grote be hoefte voorzag. Inmiddels was ook de zoon van Henk van Kooij tot het bedrijf toegetreden. Hij werd belast met de organisatie en de verkoop van de Volkswagen, terwijl zijn neef in Baarn dezelfde taken voor de Mercedes-afdeling kreeg toebedeeld. De werkplaats in Soest was intussen veel te klein geworden om de cliënten zo te bedienen als de directie van Gebr. Kooij N.V. dit wenste en er werd gebouwd. De heer Aart van Kooij heeft de ingebruik name helaas niet kunnen beleven, want hij overleed op 25 augustus. Het was dan ook een goede gedachte deze ingebruik name sober te doen zijn. De vijfde trekking van de St. Nicolaas bonnenactie der Soester Winkeliersver eniging leverde het volgende resultaat op: Een stofzuiger of waardebonnen tot een bedrag van 150,Ammerman, Van Lenneplaan 13. 50,G. J. van Beek, Nieuweweg 64a. 25,Jasperse, Nieuweweg 15 en J. v. d. Bovenkamp, Rembrandtlaan 16. 20,W. van Scheppingen, Schaep- manstraat 58; mevr. v. d. Koppel, Bunt- weg 5; E. de Groot, Vermeerlaan 60, H. Isings, Kolonieweg 6; A. Rietberg, Bunt- weg 21 en T. Engel, Nieuweweg 97. 10,Van Alphen, Van Goyenlaan 28. L. van Scheppingen, Schaepmanstraat 58. T. van 't Klooster, Schrikslaan 39a: Wijnands, Eemweg 4: H van Klarenbeek, Korte Brinkweg 31a; K. Veldhuizen, Wieksloot O..Z 7A. Koehof, Ericaweg 12, B, Fugers, Stationsweg 8; F. Brons, Kolonieweg 23 en Th. Kersens, Laan straat 68. Woensdagmiddag heeft St. Nieolaas, de bejaarde, een bezoek gebracht aan de be jaarden van Soestdijk, Soest en Soest- Zuid van het Charitatief Centrum Voor zijn komst toonde de heer E Heupers dia's van Oud Soest en vertelde voor vallen uit de historie van onze gemeente. De Sint werd door mevr. Wesselingh met een geestige speech begroet en de hoge gast beantwoordde haar welkomstwoor den zeer snedig. Hij had over nagenoeg iedereen wat te zeggen, maar zijn kritiek was mild. Speculaaspoppen en chocoladeletters wa ren de versnaperingen die hij liet rond delen. Na zijn vertrek toonde de heer Heupers nog enige dia's. Een agent van politie vond strikken in de bossen van Soest-Zuid en hij nam moeite enige tijd te posten Daarmee had hij succes, want de Amerfoorter A. C. K kwam kijken of zijn strikken iets op geleverd hadden. Hij werd aangehouden en ontkende aanvankelijk, maar bij een sorteerproef wees een politiehond hem als de eigenaar van de strikken aan Toen bekende hij. Eeuwenlang heeft Soest het zonder een schoonheidssalon moeten stellen, maar nu zijn er twee, die kort na elkaar ge opend zijn. Eerst in Soest en nu in Soest-Zuid, waar mevr. W. M. de Graaf- Zimmermann op de Soesterbergsestraat haar salon ,,La Comtesse" geopend heeft. Zij kon haar salon bezwaarlijk „De „La Comgtesse" is een fraaie salon, waarvoor de dames die naar nog meer schoonheid hunkeren al direct veel be langstelling hadden. Zij kunnen profiteren van het vakman schap dat mevr. De Graaf zich door haar studie verworven heeft, van het Vaposkinapparaat dat voor ozonbesproei- In boeken en films zijn spionnen altijd glasharde jongens, die zich door niets in de war laten brengen en die zich met daden en hun mond uit nagenoeg iedere situatie weten te redden. De „spionnen" Reydon en De Jager, die gisteren uit Rusland teruggekomen zijn, lijken op dit type spionnen ongeveer net zoveel als een koe op een olitant lijkt. Ze werden uiteraard door een schare journalisten ontvangen en konden geen zinnig woord zeggen. Nu zult U natuur lijk zeggen dat ze heel erg geëmotioneerd waren en dat hebben ze zelf ook gezegd Mooie spionnen zijn dat dan en goed te gebruiken voor een werkje dat juist kei harde mannen vraagt, die zich juist niet- in de war mogen laten brengen om niet in de gaten te lopen. Ook kunt u zeggen dat ze niets mochten vertellen omdat ze opdracht kregen hun mond te houden. Dat kon wel eens waar zijn en dat heb ben ze dan ook heel erg getoond. Ook al zo'n trekje dat verraadt dat ze als spionnen waardeloos zijn, als ze ooit ge spioneerd hebben. De goede spion zou een keurig verhaal opgehangen hebben, waarmee hij prachtig zou kunnen ca moufleren dat hij een heleboel te ver bergen had. Zo ging het echter niet met Reydon en De Jager. Zij gedroegen zich als manne tjes met monden vol tanden. Als ze tij dens het proces ook zo van de tongriem gesneden geweest zijn, dan hebben ze hun eigen zaak maar slecht verdedigd, want wie zwijgt stemt toe en Reydon en De Jager hebben bij de ondervraging heel veel gezwegen. Als ze gespioneerd hebben dan heeft de opdrachtgever in ieder geval geleerd dat hij wel een paar stumpers van spionnen uitgezonden heeft, die tegen geen enkele situatie opgewassen waren De geloof echter niet dat ze gespioneerd hebben, want niemand zal op het idee komen twee knapen uit te zenden die zich zo schutterig gedragen als de heren Reydon en De Jager wanneer de situatie even anders is dan in de vertrouwde huiskamer. KANTMAN. Gravin" noemen, zodat het een aardige gedachte geweest is de Franse verta ling te nemen, want Schoonheidssalon „La Comtesse" is een fraaie salon, Mevr. De Graaf woonde niet op de Soesterbergsestraat toen zij met de studie voor het vak- en vestigingsdi ploma bezig was, maar het pand dat zij kortgeleden betrokken heeft leek haar terecht veel geschikter voor het vestigen van een schoonheidssalon om dat de dames van Soest-Zuid nu niet de gevaarlijke rijksweg behoven over te steken en dat zou met het oude adres wel het geval geweest zijn. ing zorgt, van de hoogtezon die bruin maakt van de vibrator voor lichaams massage en van het ontharingsapparaat dat ontsierende haren dusdanig radicaal verwijdert dat ze voorgoed verdwenen zijn. Ook manicure behoort bij dit lijst je. Met de ingrediënten die de Parijse firma Jeanne Gatineau levert en met de rust die mevr. De Graaf voor haar cliënten tijdens de behandeling nodig acht zullen de Soester dames ongetwij feld tot de mooiste vrouwen van het land gerekend mogen worden, als dit nu al niet het geval is. Het tweede team van de korfbalvereni ging „De Meteoren" speelt zaterdagmid dag een uitwedstrijd tegen Biko 4. Het eerste team speelt zondag in Hilversum tegen het tweede team van de vereniging Hilversum en het derde speelt uit tegen Amersfoort 4. De leden van de Instuif R K Jong Soest zullen zondagavond het St. Nicolaasfeest vieren met een bal in het St. Josephge- bouw. The Rythm Rascals zullen de mu ziek verzorgen. In de Bernhardhal te Utrecht spelen teams van B D C -handbal zondag de vol gende wedstrijden. Dames Atleta 2-B.D.C. 2, 12.45 uur Dames-aspiranten: Achilles-B.D.C., 2.30 u. Heren Sport Vereent-B D.C. 1, 12 uur. Expohal, Hilversum Dames-juniores B D C -E M.M, 4.30 uur. Heren Amersfoort 3-B.D.C. 2, 4,45 uur. Heren-juniores: Amersfoort-B D.C., 4.30 u. Geen timmerman in 't Delftse flatje, Hoe komt zo'n rare man er aan Daar gaan de intellectuelen. Die voor veel geld hun stand verspelen, De spijkers eens met koppen slaan. De loonbeweging daarentegen Is onze vakman welgezind; Want als we cijfers vergelijken Moet ook de heer uit Delft wel blijken Dat d'overall van 't boordje wint Met prijzenstop dreigt de regering Nu alles haast beklonken is; Den Haag heeft blijkbaar zitten dutten, Men slaat aan 't dempen van de putten Als ieders kalf verdronken is. Het brievenport wordt twintig centen, Als 't nu maar waar geeft voor zijn geld. Zodat, gezien de hoge kosten, Wat wij op tijd des avonds posten, Ook écht des morgens wordt besteld! Het feest van hondervijftig jaren Begeesterde heel 't koninkrijk; Men kon wel zeven vlaggen tellen In Loon op Zand en Sprang Kapelle, En zelfs nog vier in Sommelsdijk. Voor pak-weg twintigduizend gulden Lanceerde Texel een raket; Tien kilometer hoog gekomen, Wie had daar ooit van durven dromen, Heeft hij ons hart in vlam gezet. De Sint, triest van een flat gevallen, Kwam met zijn paard gemeen terecht; En de verzekeringsinstantie, Zijn ongevallen-assurantie, Heeft hem meteen maar opgezegd JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1