V -— Belastingveranderino op komst. Weldadigheids- voorstelling K.P.S. Het oog gericht op topfunctionarissen. Officiële mededelingen. Per saldo niet voordeliger. ffrttüSecMM Magirusladder van 32 meter arriveerde. Laatste trekking St. Nicolaas-bonnenaetie. Hinderwet Eiermarkt. Dronken voetganger gewond. V olkskerstzangavond. DINSDAG 10 DECEMBER 1963. 42stc JAARGANG No' 93 SOESTERITOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Reeds is ons duidelijk geworden in de praktijk dat de veranderingen aan het loonfront beslist niet ongemerkt aan het prijsniveau zullen voorbijgaan. Tal van prijzen stijgen reeds voordat er een loonsverhoging intreedt en dat betekent de eerste schade van de inflatiegolf, die betrokkenen ondervinden. Met name aan het belastingfront zal straks, zo dunkt ons, die schade niet geringer zijn. Er moet en er zal ook heel wat veran deren in ons belastingregiem. De loon- en salarisverhogingen komen bij de ta rieven van nu te zeer ten goede aan de schatkist, die van de looninflatie de meeste vruchten plukt. Bij de bestaande progressieve tarieven krijgt de staat van elke 100,toegevoegd loon ot salaris een hoger percentage dan van het voor gaande. Wij kunnen dit met enkele voor beelden aantonen Iemand met een inkomen van 6000. die gehuwd is en twee kinderen heeft, betaalt ingevolge het tarief 1963 van de laatste 600,pl.m. 14 belasting dat is 83,Nu stijgt zijn inkopen met 10 tot 6600,Het belastingbedrag stijgt nu tot 89,met ongeveer Dat is de moeite niet waard, zal men denken Maar wij zijn nu ook praktisch uitgegaan van een sociaal minimum en toch constateren wij reeds een stijging. Daarbij moeten wij bedenken dat in de naaste toekomst iemand met 600,in komen meer per gezin beslist niet beter zal kunnen leven dan tot op heden. Hij gaat er dus per saldo op achteruit. Steeds onvoordeliger. Van ƒ7200,— tot 7800,— betaalt een gezin met twee kinderen al 1% meer van de laatste 600,dan voorheen. Stijgt iemands salaris van 11.000, naar 12.000,dan wordt er van de laatste 600,plotseling 26 belasting betaald, terwijl dit percentage bij de som van 11.000,nog 23 is. Toch heeft zo"n iemand nauwelijks meer koop kracht tot zijn beschikking. Hoe hoger de inflatiespiraal klimt, hoe meer de inkomensnivellering een feit wordt bij gelijkblijvende belastingtarie ven: 't Is derhalve noodzaak dat de tarie ven inkomstenbelasting worden verlaagd, op zijn minst tot een niveau, waarbij de loon- en salarisaanpassing geen schade meer veroorzaakt door progressie. Daarbij zal eveneens aandacht moeten worden geschonken aan de verhoging van de maxima van de 5 -regeling voor kostenaftrek en verzekeringspremies, die nu 600,— en 3600,— bedragen Een herziening van deze bedragen zat trou wens al in de pen. Die herzieningen ko men echter zo langzaam uit de regerings koker, dat de staat steeds meer belastin gen int naarmate er verlagingen in uit zicht worden gesteld. Uit de tijd. Er zullen meer veranderingen komen in het strenge belastingklimaat, al zullen de depressies niet van de lucht zijn. De re gering schijnt eindelijk te overwegen om aan de grond- en personele belasting 'n emde te maken Belde zijn volkomen uit de tijd. Met name de personele belasting mist elke reële grondslag. Met de bepaling van de huurwaarden van woningen zit men al jaren in de knel en de betaling van huur houdt voor de meesten beslist geen verband meer met hun status. Men is blij dat men wonen kan, ook al is het duur. Toch moeten wij niet denken dat wij hier zo maar twee belastingen zullen kwijt raken. Men wil de gemeenten meer kansen geven om belasting te heffen Er komen dus gemeentelijke belastingen voor in de plaats. Of die lager zullen zijn valt ernstig te betwijfelen want deze lagere overheden zitten veel meer op zwart zaad dan het rijk. Vrijstellingen nu te laag. Bij een dalend kapitaalrendement, zoals dit de laatste jaren zich manifesteert, zal de overheid ook de vermogensbelas ting moeten revideren. Op basis van 4 rendement wordt er al meer dan 10 extra inkomstenbelasting geheven van het vermogen. Bovendien zijn de vrijstellin gen aan de voet van het vermogen, ge zien de snelle waardedaling van het geld, beslist veel te laag geworden. Ook be staat het plan om een derde van de ver mogenbelasting aftrekbaar te maken van de inkomstenbelasting. Een welkome maar bepaald onvoldoende regeling Vermogen bezitten helaas veel te weinig van onze burgers. Juist om breder krin gen daaraan te helpen zal ons belasting stelsel te hulp moeten komen. Zal een gedeeltelijke verschuiving van de druk van directe naar indirecte belastingen die hulp bieden Voor grote gezinnen bepaald niet. Toch eist de eenwording van Europa, die bij de belastingsystemen geen halt houdt, dat wij meer indirecte belastingen hef fen. Elk ander Europees land doet dat. Men name de omzetbelasting zal een zwaardere druk op onze beurzen leggen. Als er nu op andere fronten maar vol- In het gebouw ..Bellevue" te Amsterdam werd een protestvergadering van bejaarden belegd tot verkrijging van verhoging van de A.O.W. 1 I 1 doende compensatie komt. maar daarvoor vrezen wij het ergste. De overheid, en deze regering maakt daarop geen uitzon dering, gebruikt beurtelings het argu ment van „conjunctuurbeheersing" of „een zich steeds uitbreidende overheids taak" om een steeds groter deel van ons inkomen naar de centrale kas over te hevelen. Pas wanneer er kentering komt in deze opvatting is er voor de burger reële winst te verwachten van een belasting verlaging. Tot heden stijgen elk jaar de opbrengsten. Nu eens wordt er beknib beld op vervroegde afschrijving, dan weer wordt een „uitgestelde" belasting op si garen tot nieuw leven geroepen. Het teveel aan koopkracht van een loonronde moet middels verhoogde heffingen op benzine en sigaretten weer worden weg gezogen en zo gaan wij maar door Gaan wij eerst zover dat bij een uitein delijke verlaging van de directe belastin gen aan het einde van deze kabinetspe riode de regering er per saldo tot nog procentueel beter van wordt Het begint erop te lijken. Financieren is toch moei lijker dan men denkt. En nu maar af wachten op welke wijze de belastingen en de tarieven zullen worden herzien. Het zal ons voorlopig niet veel winst brengen. Gisteren is de enorme magirusladder, die een lengte heeft van 32 m in Soest gearriveerd en dappere leden van ons vrijwillige brandweerkorps hebben niet geaarzeld toen het erom ging in de lad der te klimmen en op een hoogte van 32 meter de kou te trotseren. Hoog in de lucht stonden ze telefonisch in con tact met hun collega's op de begane grond en een luidspreker zorgt voor een goede communicatie. Het is een pronkstuk, deze prachtige auto met de enorme ladder, die in inge schoven toestand in vier delen van 9.30 meter lengte op de auto ligt. Het is een volautomatisch hydraulische lad der die als het beslist nodig is in 38 seconden loodrecht omhoog staat. Auto en ladder zijn van Duits fabrikaat en de prijs is een ton. Dat is een enorm bedrag, maar Soest krijgt steeds meer hoge flatgebouwen en er kunnen zich branden voordoen waarbij mensen slechts gered kunnen worden met behulp van deze ladder. Die 100.000,is dus uit stekend besteed. De ladder kan ook gebruikt worden voor het bestrijden van branden op verdie pingen, als het blussen van bovenaf noodzakelijk is, maar ook voor het over bruggen van weggedeelten of sloten, ter wijl het gevaarte ook dienst kan doen als hijskraan met een hijsvermogen van 1000 kg. Als mensen uit een brandend gebouw gered moeten worden dan kan de ladder op diverse manieren gebruikt worden. Zij die zich rustig hebben gehouden kunnen zelf naar beneden lopen, zieken of gewonden kunnen per -brancard ver voerd worden, men kan personen aan een reddingslijn, verbonden aan een gor del laten zakken en desnoods kunnen potige brandweerlieden mensen naar be neden dragen. Een motor en een oliepomp met twaalf zuigers leveren samen de enorme kracht die nodig is om de ladder in beweging te brengen, op te richten en in de ge wenste stand te brengen. Iedere stand kan tot op de milimeter nauwkeurig verkregen worden, hoe de auto ook staat. Dat is mogelijk door de loodricht- instelling, waardoor de ladder automa tisch de stand neemt die men aangeeft. In vrijstand kan de ladder aan de top slechts 100 kilo torsen, maar deze vrij stand zal zelden van nut kunnen zijn. Leunend tegen een woning of dakgoot kan de ladder heel wat meer torsen. Men behoeft niet bang te zijn voor over belasting, want als deze dreigt gaat er een alarmschel. De vijfde ladder van dit type is thans in ons land in gebruik. Na Soest zullen Nijmegen, Hilversum, Schiedam en Weert een hydraulische ladder krijgen. Voor heen werden mechanische ladders ge bruikt, die minder nauwkeurig werkten omdat ze afhankelijk waren van het toerental van de motor. Dit pronkstuk van de Soester brandweer wordt morgenavond bij oefeningen in Soesterberg gebruikt en zal binnenkort officieel in gebruik genomen worden. Met deze magirusladder, twee hogedruk- nevelspuiten, een autospuit, een man schappen materieelwagen, een motorspuit met trekker en een ladderwagen kan de Soester brandweer het nog beter dan voorheen opnemen tegen branden van welk formaat ook. Overigens is het te hopen dat de nieuwe ladder nooit of heel weinig gebruikt behoeft te worden. H M. de Koningin en de prinsessen Bea trix en Christine hebben zaterdagavond, in de zaal van restaurant Eemland, de jaarlijkse weldadigheidsvoorstelling van de voetbalvereniging K.P.S. bijgewoond De netto-opbrengst van deze avond is bestemd voor het anti-rheumafonds van Max Tailleur Aanvankelijk zou de voorstelling op 23 november gegeven worden, maar zij werd uitgesteld in verband met het overlijden van president Kennedy. Voorzitter J. A. Paans verwelkomde in het bijzonder de koninklijke gasten, ere voorzitter jhr. mr. C. Dedel, het erelid J. Jurriëns en de afgevaardigden van de zusterverenigingen. Hij dankte de aan wezigen omdat zij bereidwillig het uitstel van de voorstelling geaccepteerd heb- den. Dank bracht hij ook aan allen die het mogelijk maakten een batig saldo ten behoeve van het fonds van Max Tailleur te verkrijgen. Onder hen de schenkers van prijzen, waarbij zelfs een fiets en een haard. K.P.S. heeft in haar bestaan van ruim 17 jaar 'n bedrag van meer dan 32000, voor liefdadige doeleinden kunnen af dragen en is van plan door te gaan met het organiseren van avonden en wed strijden ten bate van de medemens. Voor het fonds van Max Tailleur is reeds een voetbalwedstrijd en een Bingo-avond ge houden. Max Tailleur toonde zich bijzonder gees tig en zijn moppen vlogen bij tientallen de zaal in. Hij was ook erg dankbaar voor hetgeen K.P.S. ten bate van rheu- mapatiënten deed. The Willards waren uitstekende akkor- deonisten en een mannelijk lid van dit trio liet op geestige wijze zien hoe een vrouw 's morgens toilet maakt. John Pims praatte als conferencier de eindjes aardig aan elkaar en Paolino liet zien dat hij een bijzonder bekwaam evenwichtskunstenaar is, die het presteert op een vinger te staan die zich in de hals van een fles bevindt. Peter Oran goochelde fantastisch en had zijn drie kaartpartners van begin tot eind beet. De arme vrijwilligers raakten steeds hun bezittingen kwijt door de vingervlugheid van Oran. Annie Palmen verving Mieke Telkamp, die op 23 november zou optreden, maar nu niet kon en ze deed dit uitstekend, terwijl Bueno de Mesquita dwazer deed dan ooit en daarbij heel veel lawaai nodig had. Verfrissend werkten dan ook de mimes van Nora Krets. Van de „Twangy Strings", vier jongelui met talent, die als guitaristen optraden, werd verwacht dat ze heel veel lawaai zouden schoppen, maar zij brachten aller aardigste nummers met een geluidssterk te die heel goed te aanvaarden was. Josette Boltim liet met assistentie van haar zusje Antomette zien dat ze een prima antipodiste is die haar moeilijke nummer charmant en foutloos weet te brengen en Frans Vrolijk zorgde voor een vrolijk en gezellig slot. Hij verving Rudi Carell, die eveneens verhinderd was en hij deed dit voortreffelijk. In de pauze werden de medewerksters en medewerkers aan HM. de Koningin en de beide prinsessen voorgesteld. Aan het einde van de voorstelling bracht de heer Paans dank aan de artiesten en de di recteur van het Nederlands Theaterbu reau te 's-Gravenhage, de heer Van Liempt. Hij bood de artiesten die nog niet vertrokken waren bloemen aan. De gelukkige die de haard won stelde deze ter beschikking omdat hij in zijn gehele woning centrale verwarming heeft. Helaas was er geen tijd om de haard Amerikaans te verkopen, maar het meis je, dat nu met haar nummer de geluk kige was, zal dit niet zo spijtig gevonden hebben. De zoon van een garagehouder won de fiets. De laatste trekking van de St. Nicolaas- bonnenactie der Soester winkeliers had het volgende resultaat: Wascombinatie of waardebonnen tot een bedrag van 750,Dettmer, Soester- bergsestraat 15. Waardebon van 50,mevr. C. Moll-De Vrij, Maatweg 4. 25,H. Kaats, Parklaan 31 en J. van Asch, Van Lenneplaan 15. 20,G. Koelink, Van Weedestraat 16; W. Laseur, Steenhoffstraat 81; B. van Velzen, Nassaulaan 33; S. Roe, Ir. Men- kolaan 67, H. van Rouwendaal, Laan straat 46 en B W v. d. Kolk, Duinweg 1 10,H. Schakel, Kerkstraat 9b. M Groeneveld, Schaepmanstraat 47; L. van Tricht, Braamweg 16; A. v. d. Klij-Wille- brand, Birkstraat 138 A. van Essen, Klaarwaterweg 41J. J. v. d. Baan, Van Goyenlaan 128; J. F. Staverman, Jan Steenlaan 51Brouwer, Jac. van Looy- laan 18. G. Haage, Vermeerlaan 10; H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10; C. A Kok, Wilhelminalaan 1 en K. Buwalda, Talmalaan 30. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht aan de erven E. H D. Insinger ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet te verlenen voor het op richten van een pompinstallatie aan de Biltseweg ten bate van hotel 't Spiehuis. Aan de raad wordt voorgesteld afwij zend te beschikken op een verzoek om ontheffing, gedaan door de heer T. Spelt, voor het oprichten van een timmermans- werkplaas aan de Beckeringhstraat. Dit voorstel is gedaan omdat het perceel waarin men de werkplaats wil vestigen volgens het uitbreidingsplan Soestdijk een woonbestemming heeft. B en W. achten het onjuist dat tussen woningen een werkplaats met machines gevestigd wordt. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 13,52. Middenprijs 13,20. Prijs per kg. 2,13. Een annecdote wil dat Ir. Otten, ge wezen directeur van de Philipsfabrieken, eens een oude schoolmakker ontmoette. De begroeting was hartelijk en de be langstelling naar eikaars doen en laten groot. De gewezen schoolvriend maakte het uit stekend, maar met zijn oudste zoon wil de het niet erg lukken. Hij kon maar geen behoorlijke baan krijgen. Ir Otten bood de jongen direct een baan van dertig mille aan. De vader vond dit prachtig, maar hij vroeg of het niet beter was hem te laten beginnen met een betrekking van 10 mille. „Dat zal moeilijk gaan, want voor zo'n baan moet hij iets kunnen", antwoordde de heer Otten. Onwillekeurig moet men hieraan den ken als men leest hoe omgesprongen wordt met topfunctionarissen die veel meer dan 30 mille verdienen. De K.L.M.-directeur I)arive was dit bij een wereldconcern, maar daar had men hem blijkbaar ook niet nodig, want nu heeft hij ook deze maatschappij in de steek gelaten. Naar men zegt gedwongen, maar dat verandert weinig aan het feit dat topfunctionarissen het blijkbaar heel wat gemakkelijker hebben dan mensen die niet zo gauw weglopen of wegge stuurd worden omdat men hun werk kracht heel goed gebruiken kan. Toch lijkt het me wel leuk topfunctio naris te zijn, al was het alleen maar om het salaris. Dat risico neem ik graag op de koop toe, want meneer Larive zal heus niet bij sociale zaken terecht komen. KANTMAN. Po O Toen de automobilist H. F. S. zaterdag uit de richting Amersfoort kwam, zag hij dat bij Garage Tensen een man op de rijweg liep. Dat lopen had meer van waggelen weg, zodat de heer S. terecht veronderstelde dat de man dronken was Hij remde en reed naar zijn zeggen nog cirka 10 km per uur toen de dronken man een extra vreemde schuiver maakte en met zijn hoofd tegen de bermlamp van de auto liep. Hij liep daardoor een hoofdwond op en vernielde de lamp Dokter Rip verleende de eerste hulp aan het slachtoffer, J. K. uit het woonwagen kamp, die inderdaad zwaar beschonken en nogal lastig was. Per ziekenauto van de E.H.B.O. is hij naar het St. Elisabeth Ziekenhuis gebracht. Op vrijdag 20 december wordt de jaar lijkse volkskerstzangavond in de Juliana- kerk gehouden. De burgemeester zal de opening verrichten en Pater Duijmel uit Baarn spreekt over 't onderwerp „Kest- mis, waarom?" Ds L. H. Lambers Heers pink, Gereformeerd predikant te Soest dijk spreekt over het onderwerp „Kerst mis, waartoe?" Het Julianakerkkoor en het Gereformeerd kerkkoor uit Baarn zullen onder leiding van de heer A. B. v. d. Broek zingen en de heer G. den Broe der bespeelt het orgel. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 3 van de Hinderwet, ter openbare kennis, dat bij het gemeente bestuur van Baarn is ingekomen en ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de erven E. H D. Insinger. Biltseweg 35 te Baarn, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een propaangasinstallatie voor kook- doeleinden op een perceel aan de Bilt seweg 33 te Baarn, kadastraal bekend gemeente Baarn, sectie D, nr. 591. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Baarn. Bovendien zal op maandag, 23 december 1963, des voormiddags te 10.00 uur, in het gemeentehuis van Baarn een openbare zitting worden gehouden, waarin mon deling bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek kunnen worden inge bracht. Een ieder kan op genoemde secretarie kennis nemen van de ter zake ingeko men stukken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerech tigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep ge rechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft in gebracht, indien hij niet woonachtig is in dier gemeenten, waar deze openbare kennisgeving wordt ge daan. Soest, 6 december 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1