OVERHEMDEN n Hoppenbrouwers TO P.T.T. komt met „draadtelevisie". U kunt niet alles weten. VAN DE VEN'S e S0ESTERBERG Korst- en Nieuwjaarskaarten Kerstservetten Kerstlopers BOEKHANDEL Evangelie-avonden voor iedereen. P.U.E.M. A.B.T.B.-bijeenkomst. Medewerking aan seholen. BATENBURC's Erkende Auto- en Scooterrijschool B.D.C.-handbal. Cycle Cross van Tempo. 15.90 - 17.90 - 19.75 - 22.50 Hees won opnieuw. N.C.V.B. Soest-Zuid. Meubilair voor kleuterschool. Korfbal. Jubileum Vrijwillige Brandweer. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERS! SMIT ROOD KNIPPERLICHT BETEKENT ALT'JD overwegen ahob Algemene Militaire Pensioenbond. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Voor de gezondheid van het kind. Sint Nicolaas bij zijn mede-bejaarden. Christelijke kleuterschool. Voorlopige exploitatie alleen in grote steden. De „draadtelevisie" maakt een goede kans in grote delen van Nederland te worden ingevoerd. Zeker in de grote steden zal een rendabele exploitatie mo gelijk zijn De P.T.T. komt tot deze conclusie in een rapport over het Centraal Antenne Sy steem, dat onlangs door de minister van verkeer - die het laatste woord in deze zaak heeft te zeggen - is vrijgegeven. Het centraal antenne systeem vormt in wezen het ei van Columbus tegen de afschuwelijke bossen antennes, welke steeds meer de daken gaan ontsieren. Echte draadtelevisie is het niet. Toch heeft het systeem grote voordelen, wel ke volgens de P.T.T. ertoe zullen leiden dat „in de toekomst het systeem de nor male ontvangst in grote delen van het land zal verdringen." Enige jaren geleden heeft het dr. Neher laboratorium van de P.T.T. wél een echte vorm van draadtelevisie uitgevon den. Terwijl men bij het centraal an tenne systeem gebruik moet blijven ma ken van een normaal t.v.- of radiotoe stel kon men bij de door het laborato rium uitgewerkte vorm met een veel eenvoudiger en goedkoper toestel - in feite een kastje met alleen een beeld buis - volstaan. Dit idee is nooit in praktijk gebracht. De t.v.-handel ver zette zich sterk en bovendien dreigden moeilijkheden te ontstaan met de au teursrechten. Het CAS-principe kan overigens voor de gebruiker ook besparingen met zich bren gen De abonnementsprijs zou volgens de P.T.T. moeten liggen tussen de drie en vier gulden per maand. Hiervoor spaart men echter een antenne van rond 150 gulden uit, welke nog eens in de zoveel jaren moet worden vernieuwd. Ook is het niet nodig het oude toestel (voor 150 gulden i te laten ombouwen voor ontvangst van het tweede Nederlandse televisienet. Voor de Randstad Holland is het CAS vooral van belang omdat men hier de buitenlandse programma's, welke in de grensprovincies gemakkelijk op de Nederlandse schermen komen, al leen met zeer kostbare en ingewikkelde voorzieningen kan ontvangen. Het centraal antenne systeem van de P.T.T., zoals dat op het ogenblik o.a. Jé wordt beproefd in de Haagse wijk, is geschikt voor de doorzending van twaalf FM-radioprogramma's en liefst zeven televisieprogramma's. Bij de proef geeft men op het ogenblik het eerste Neder landse tv-programma, het tweede Duitse en België-Vlaams door. Als het systeem ook elders in het land wordt ingevoerd denkt de P.T.T. aan de mogelijkheid de opengebleven ruimte te gebruiken voor het verzorgen van regio nale programma's. De exploitatie zou eventueel door particulieren in handen kunnen worden genomen. Deze regionale uitzendingen kunnen vanzelfsprekend Heren zetten de hoed af als zij in een grote of kleine kamer in damesgezelschap zijn, dus óók in een lift en ook in een treincoupé, tenzij het daar tocht. Wie met Kerstmis enkele dagen gaat logeren, brengt in elk geval een passend kerstgeschenk mee voor de gastvrouw en gastheer. Het spreekt vanzelf, dat er ook een snoepje moet zijn voor de kinderen van de ontvangende familie. Jongelui die zich met de kerstdagen gaan verloven, dienen te zorgen voor een kleine attentie voor de ouders van het meisje, die thuis de drukte hebben van receptie en familiebezoek. Wie per bus of trein reist, laat zijn da me eerst instappen en een plaatsje zoe ken, maar stapt zelf het eerst uit om haar bij de afstap de helpende hand te kunnen bieden. Door een draaideur gaat de heer voor om de zware deuren aan het draaien te brengen. In een café of restaurant gaat de heer voor de dame(s) in het gezelschap om een tafeltje te zoeken. Hij zet de hoed af bij het binnen komen en zet deze pas weer op als hij buiten is. Automobilisten die een of meer gasten wegbrengen of halen, laten de oudste of belangrijkste gast naast zich plaats nemen. Zijn echtgenote gaat naast de andere passagier achterin zitten. Betreft het twee echtparen, dan zullen de dames achterin en de heren voorin plaatsnemen als hij chauffeert. Het is zeer onbeleefd als man en vrouw samen voorin stappen en hun gast (en) achterin alleen laten. van groot belang worden voor bepaalde streken. Het is daarom te betreuren, dat de P.T.T. in het onlangs uitgebrachte rap port uitdrukkelijk voorop stelt, dat de exploitatie voorlopig alleen in de ste den ter hand zal kunnen worden geno men, mocht de regering tot invoering besluiten. De P.T.T. denkt bijvoorbeeld aan 25 steden in het westen van het land. Op dit aantal is tenminste de in- vesteringsbel.oefte (honderd tot hon derddertig gulden per woning) berekend. Juist in minder dicht bevolkte gebieden zouden dergelijke regionale programma's van zeer grote betekenis zijn. Soesterbergsestraat 53 Donderdagavond a.s. spreekt evangelist Anne v. d. Bijl, zendeling in de Oost Europese landen, in een open avond voor christenen van alle gezindten. De kerngroep organiseert deze maan delijkse avonden in het kerkgebouw Eem- nesserweg 63b, Baarn. De dienst staat onder leiding van Evan gelist H. H, ter Welle en begint om 8 uur precies. Vooraf worden geestelijke liederen ge zongen, terwijl na afloop gelegenheid bestaat een kijkje te nemen op de boe kentafel met een collectie kerstkaarten. De gemeente zal aan de P.U.E.M. het recht verlenen een hoogspanningskabel te leggen langs de zuidzijde van de Beckeringhstraat. De kabel zal gelegd worden vanaf een hoogspanmngsruimte op 'n afstand van circa 40 meter ten wes ten van de Krommeweg over een af stand van 140 meter in westelijke rich ting tot het Technisch Bureau voor Gietijzerproducten N.V. Donderdagavond, 12 december is er een bijeenkomst van de afdeling Soest der A.B.T.B. in het St. Josephgebouw Hier voor zijn ook de leden van de J.B.T.B uitgenodigd. De heer Th. v. d. Worp van de landbouwvoorlichtingsdienst zal spreken over het onderwerp „Veevoe ding". Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld medewerking te verlenen voor het maken van een betegelde speelplaats bij de Insingerschool ten behoeve van het vak lichamelijke oefening. De school heeft geen betegelde speelplaats en even min is er een sportveld. Voor de bouw van twee lokalen bij de ulo-school in de Paulus Potterstraat is eveneens medewerking verzocht. Het col lege van B. en W. heeft de raad ver zocht een houten noodgebouw aan te kopen van de N.V. Luctor te Baarn om dat het bestuur van de Engendaalschool eveneens om ruimte verzocht heeft voor kleuters. Een lokaal in deze school kan dan door de ulo gebruikt worden. Er is reeds een noodlokaal door de ulo in ge bruik. De rest van het aan te kopen noodgebouw kan dan gebruikt worden voor de kleuters. B. en W. hebben de raad geadviseerd tot deze oplossing te besluiten omdat niet verwacht mag worden dat spoedig twee lokalen gebouwd mogen worden. Gcdipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht CC E=3 S? cr Het eerste herenteam van B.D.C.-hand- bal speelde in de Bernhardhal te Utrecht tegen Sport Vereent en won met 12-4. De doelpunten werden gemaakt door Leo v. d. Heiden, J. van Velsen, Rudi Sustedt en v. d. Mast. De dames won nen in Utrecht met 3-2 van Athleta. Nanda Daselaar scoorde de Soester doel punten. Heren 2 won in de Expohal te Hilver sum met 9-6 van Amersfoort 3 en de jongens verloren met 6-8 van een Amers- foorts team. De dames-juniores verloren in de Expohal met 5-6 van E.M.M. en de dames-aspiranten speelden in de Bern hardhal met 3-3 gelijk tegen Achilles. Enige prominente renners van Tempo moesten zondag in Amsterdam rijden, zodat de deelname aan de vijfde cycle cross in Soestduinen niet zoveel om het lijf had. Er werden acht ronden afge legd. Anton Lub, die nauwelijks concur rentie had, liep steeds verder uit. Hij won in 49,5 minuut. Tweede werd P. v. d. Broek op 3.55 min. en derde Otto de Weerd op 5 minuten. Bij de C-klassers won ditmaal niet Wout Houtlosser, maar Berry Luikinga. Hij reed de 4 ronden in 26 min. Tweede werd Houtlosser op 1 meter. Prima van kwaliteit en pasvorm Modern ln dessin en model De beste fabrikaten VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK Hees heeft de positie aan de kop ver sterkt door met maar liefst 7-0 te win nen van Radiostad. Na 15 minuten scoorde Hop en 5 minuten later maakte invaller Bosman het tweede doelpunt. Een kwartier voor de rust bracht Hop de stand op 3-0. In de tweede helft ging het nog gemak kelijker dan voor de rust en Sakkers zag kans viermaal te doelpunten, zodat de eindstand 7-0 werd. Op woensdagavond 11 december komen de leden van de N.C.V.B Soest-Zuid bijeen in gebouw de Rank om het kerst feest te vieren. Deze avond wordt geheel door de leden verzorgd. Mevr. Meijer-La- geman zal de gedichten uit de liturgie declameren en na de pauze een kerst verhaal vertellen. Het zangkoor zal enige liederen zingen. Aan de leden is ver zocht fruit mee te brengen, bestemd voor zieken en bejaarden. Het bestuur van de stichting Engendaal school heeft aan de gemeente medewer king verzocht voor de aanschaffing van meubilair en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de kleuterschool in de Paulus Potterstraat. Deze school is nooit volledig ingericht, zodat het college van B. en W. de raad verzocht heeft een kre diet van 860.te verlenen. Het eerste korfbalteam van de vereniging De Meteoren heeft met 6-1 gewonnen van Hilversum 2. Achtereenvolgens scoor den Kemler sr. en Kemler jr., terwijl Truus van Dijk 't derde doelpunt maak te. Dick Maris doelpuntte uit een straf- worp, Annelies Schilder maakte het vijfde doelpunt en Kees van Rouwendaal het zesde. Het was een slechte wedstrijd. Tussen het scoren van het tweede en derde doelpunt verliep bijna een uur. Vlak voor het eindsignaal maakte Hilversum het enige tegenpunt. Het derde team speelde tegen Amersfoort 4 en verloor met 1-9 ondanks enthousiast spel van het Soester team. Amersfoort staat aan de kop van de ranglijst en het team van De Meteoren onderaan, dus deze uitslag was niet zo vreemd. Het enige Soester doelpunt werd door Rob Veerman gescoord. De festiviteiten ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de Soester- bergse Vrijwillige Brandweer worden woensdag 11 december ingezet met een demonstratieavond. Te 19 uur wordt het brandweerkorps en 't materieel geïnspecteerd op het Dorps plein door burgemeester mr. S. P Baron Bentinck. De inspectie wordt gevolgd door een korte tocht door het dorp. Route: Dorps plein, Plesmanstraat, Buys Ballotlaan, Chr. Huygenslaan, Ant. van Leeuwen hoeklaan, Prof. Lorentzlaan, Chr. Huy genslaan, Titus Brandsmaschool. Voor de genodigden volgt er in de hal van de Titus Brandsmaschool een korte (automatische halve overweg bomen) bijeenkomst, waar de burgemeester het korps zal toespreken en de nieuwe poe deraanhangwagen zal worden overgedra gen. Te 20 uur volgen demonstraties op het terrein aan de Prof Lorenzlaan-Simon Stevinlaan, waar voor de bevolking een goede plaats is gereserveerd op de Lo- renzlaan, waar men de demonstraties het beste kan volgen. Het publiek wordt verzocht zich strikt te houden aan de aanwijzingen van de politie; de omwonende dienen de ramen te sluiten in verband met de sterke rook ontwikkeling. De volgorde van de demonstraties luidt: Nevelspuit met redding door perslucht- toestellen; demonstratie met autospuit volgens landelijk afvalsysteem. De brandweer van de Kon. Luchtmacht, vliegbasis Soesterberg presenteert een demonstratie Crash-Rescue; redding van een vlieger uit een brandend vliegtuig wrak met ondersteuning van een schuim- blusauto. De brandweer Soesterberg treedt verder op met de nieuwe poederaanhangwagen, terwijl de N.V. Minimax een demonstra tie verzorgt van de algemene brandbevei liging. Verder volgt nog een demonstratie met de nieuwe vol automatisch hydraulische brandweerladder door de Soester brand weer. Zaterdag 14 december recipiëert het bestuur van de Vereniging Vrijwillige Brandweer van 16.30 tot 18 uur in café restaurant ,,'t Zwaantje." De afdeling Zeist-Soesterberg van de Algemene Militaire Pensioenbond hield een ledenvergadering in het Café-Res taurant 't Centrum te Soesterberg. De voorzitter, de heer Kamphuis riep de aanwezige leden en het hoofdbestuurs lid D. Hoogerwerf een hartelijk welkom toe en herdacht vervolgens de overleden leden van de afdeling, de heren H. P Hoogstraten, A. van Vliet, G. v. d. Flier, en mevr. M. Dekker alsmede het gewe zen hoofdbestuurslid, de heer W. van Liere. In dankbare herinnering bracht hij naar voren het vele werk dat de heer van Liere heeft verricht voor de gepensio neerden. De voorzitter besprak de vraag of de pensioenen met 10 procent worden ver hoogd gelijktijdig met de aanstaande loonsverhoging. De A.M.P. hoopte dat met de behandeling van de nieuwe pen sioenwet aan wensen der leden de nodige aandacht zal worden besteed. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1964 van ons blad (f2,40 voor Soest en Soester berg en f2.53 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit dezer dagen te doen met vermelding van le kwartaal 1964. Bij overschrijving na 1 januari kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders Zij, die reeds gireerden en per abuis een bedrag van 2,10 lieten over schrijven, verzoeken wij ons alsnog een aanvullende overschrijving van 0,30 te doen toekomen. Voor hen, die automatisch wensen te gireren, maken wij gaarne de op dracht gereed. Een telefonische me dedeling aan ons ls hiervoor vol doende. administratie SOESTER COURANT Sedert tal van jaren is er ook in Soes terberg een afdeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en gezondheidskolonies. De afdeüng telt 130 leden, maar ook anderen kunnen nog toetreden als lid. De jaarlijkse con tributie bedraagt ten minste 1,50. Een grotere donatie is ook mogelijk In de laatst gehouden vergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: P C. Pieren, voorzitter; mevr. N. v. Wijk- de Waal. secretaresse, Moerbessenberg 7; mevr. M. C. Mensink-Rempt. penning- meesteresse; A. v. d. Wal, vice-voorzitter; mevr. G. G. Schipper-Kor, 2de secreta resse en 2de pennigmeesteresse dokter A. J. Hagedoorn, medisch adviseur. Voor nadere inlichtingen kan men zich wen den tot een van de bestuursleden. De algemene bejaardensociëteit aan de Buys Ballotlaan stond donderdagmiddag in het teken van het Sint Nicolaasfeest Daarom waren voor de winnaars in de gezelschapsspelletjes enige aardige prijs jes beschikbaar. Koffie werd geschonken en versnaperingen gepresenteerd. Tot aller verrassing kwam St. Nicolaas zelf nog op bezoek met voor elke aanwe zige een cadeautje. Op donderdag 19 december vieren de bejaarden in hun sociëteit het Kerst feest. Het bestuur van de Christelijke kleuter school „Prinses Marijke" stelt bij alle inwoners van Soesterberg een onderzoek in om een inzicht te verkrijgen in de toename van het aantal leerlingen van die school in de naaste toekomst. Dit inzicht is noodzakelijk om hiermede eventueel ter bevoegde plaatse de urgentie van het bouwen van een 4de lokaal of dependance te kunnen aantonen KOPPENSNELLEN. Kunt u iets ver tellen over de gewoonte van koppen snellen? Antwoord: De gewoonte om koppen te snellen werd vroeger voornamelijk in de Indische Archipel, Nieuw-Guinea, Mela- nesië, Voor- en Achter-Indië, bij tal van Noordamerikaanse Indianen en bij de Jivaro's, de Moendroekoe's en andere Zuidamerikaanse volken aangetroffen. Overheidsmaatregelen hebben aan deze gewoonte vrijwel overal een eind gemaakt, al komen sneltochten in min der beheerste streken natuurlijk nu en dan nog wel voor. Met grote zorg wer den de gesnelde koppen vaak behandeld. Zo werd in Nieuw-Guinea de hoofdhuid om de schedel gelaten en werd de kop boven een vuurtje gemummificeerd. Daarna werd hij bovendien nog beschil derd en versierd. De meest merkwaardige behandeling is echter die der Jivaro-In- dianen. Hier werd niet de schedel, maar de hoofhuid bewaard. Zorgvuldig werden de beenderen uit de hoofden losgemaakt, waarna door een bepaald proces (het geheim van de stam), de hoofdhuid in gekrompen werd. Het resultaat zijn de z.g. tsantsas, dat zijn kleine mensenhoof den, die het eigen haar en de eigen ge laatsuitdrukking hebben behouden en niet groter zijn dan een goede vuist. Ze werden aan een koordje om de hals gedragen. RADIO. Is het mogelijk om in Hol land Portugese uitzendingen te Beluiste ren? Antwoord: Dat is inderdaad mogelijk. U kunt het station Lissabon van de Por tugese omroep (Emisora Nacional de Ra- diodifusao, Rua do Quelhas 2, Lissabon) beluisteren in de 49, 47, 42, 41, 30 en 19 meterband met een sterkte van 100 kW. Aankondiging: Aqui Lisboa. TESTAMENT. Vader liet mij bij testa ment zijn huis na, vrij van rechten. De andere kinderen eisen nu verdeling. Heeft dan een testament geen betekenis? Antwoord: Het is heel begrijpelijk dat U zich afvraagt, hoe een testament ge maakt kan worden, terwijl de uitvoering beletselen ontmoet. Hier ligt zeker een taak voor de notaris, die bij het maken van een testament alle voorlichting moet geven. Wij nemen ook aan, dat dit in het onderhavige geval inderdaad is ge beurd. U hebt ook niet het gehele tes tament overgeschreven. Als u dat goed wilt lezen, dan komt daarin ongetwijfeld een zin voor als „voor het beschikbare gedeelte" of iets dergelijks. Dit bete kent dan, dat aan de legitieme portie van de overige kinderen niet getornd mag worden. Zijn er 10 kinderen, dan is het wettelijk erfdeel 3/4 x 1/10 3 40 Van de 9 kinderen is dat 27 40, zodat aan u de rest, dl. 13/40 is vermaakt door u het huis toe te wijzen. Als de waarde van het huis meer is dan 13/40 van de totale nalatenschap, dan zult u het meerdere bij de boedelscheiding moe ten verrekenen. Overlegt u dit verder met de notaris. PETROLEUM Op een vloerkleed is veel petroleum gemorst. Het is al lang droog, maar blijft erg ruiken. Wat te doen, vraagt E. S. Antwoord: Het beste wat u kunt doen is luchten. Hang het vloerkleed bij droog weer eens enkele dagen in de wind. Pe troleum verdampt vanzelf, maar het kan zeer lang duren. BOMEN BIJ ERFSCHEIDING. In de tuin van mijn buurman staan 9 bomen binnen 2 meter van mijn erf. Ik heb er veel last van, maar politie en gemeen tewerken weten geen afdoende raad. Hoe kan dat? vraagt A. M. H. Antwoord: Inderdaad is het wettelijk voorschrift, dat hoogopgaande bomen op minstens 2 meter van de erfscheiding moeten staan. HUWELIJK MET BUITENLANDERS. Wij hopen binnenkort op de door mej A. M. B. aan de orde gestelde vraag over de herkrijging van de Nederlandse natio naliteit door Nederlandse vrouwen, die door het huwelijk met een buitenlander haar nationaliteit verloor, terug te ko men. Mocht voor mej. A. M B. de vraag bijzonder urgent zijn, dan raden wij haar aan, zich in verbinding te stellen met de ambtenaar van de Burgelijke Stand op het gemeentehuis.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2