OEDEN oppenbrouwers Middenstandsbeleid op een koopje. TWEEDE BLAD t WAffufeelaaï Soest voor dertig jaar. Voedsel opnieuw schaars in Oost-Europa. Krabbels van Knelis. Gekleed als een filmster f r In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT S.V.V. Volleybal. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 BURGERLIJKE STAND. Oost-Duitsland in grote moeilijkheden. Politie telefoon 4444 en 4445 k m V KLEINE ZAKENMENSEN WORDEN STEEDS MEER IN DE HOEK GEDRUKT. Ondanks alle welvaart die er heerst, willen wij toch nog eens de handschoen opnemen tegen degenen, die van me ning zijn dat de toestand bij het mid den- en kleinbedrijf zich in het alge meen gunstig ontwikkelt en dat er voor speciale maatregelen ten behoeve van deze groep geen grond aanwezig zou zijn. In een tijd, waarbij voor de meerder heid van ons volk stijgende welvaart is weggelegd mag het bij voortduring ver dwijnen van kleine zaken ons niet koud laten. Zij worden gewurgd door een economische ontwikkeling, die zij mis schien niet tijdig hebben voorzien ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Klimaat moet worden gewijzigd Voor een aantal gevallen van dit afster ven is een geldige reden aanwezig. Wij denken aan gepleegde roofbouw op het bedrijf, aan een totaal gemis aan bekwaamheid, maar laten wij daarbij niet vergeten dat het altijd mogelijk is met dergelijke argumenten een eco nomische ondergang goed te praten. Wij gaan er toch ook niet toe over de kinderen uit de vorige eeuw te verwij ten dat zij zich tot werken in de fa brieken en mijnen hebben laten ver leiden omdat zij zich door de onder nemers uit die dagen hebben laten overhalen? Moeten wij de arbeiders uit de vorige eeuw, die zich te lage lonen lieten betalen, gaan verwijten dat ze toen toch maar dom waren? Meer dan eens worden wij door de eco nomische gebeurtenissen overvallen en dan is het de plicht van de gemeen schap daarbij de getroffenen tegemoet te komen door het klimaat te wijzigen. Wij kunnen ons er mee verenigen dat een aantal miniatuur bedrijfjes van de markt wordt gedrongen, maar waar ligt de grens van deze sanering? De rege ring heeft zich hierover nooit uitgela ten. Intussen blijft het economisch kli maat voor de vestiging van het klein bedrijf zeer ongunstig en niemand ver zet een stap om de bakens te verzet ten. Geen woorden, maar daden! Wij vinden in alle rapporten, die de economische toestanden in het kleinbe drijf inschrijven, prachtige opmerkin gen over de moeilijkheden van het kleinbedrijf bij de financiering. Dat is ontroerend, maar waar zijn de plannen, die hier iets aan doen? Het kleinbedrijf kan onvoldoende nieuwe vestigingsplaatsen krijgen. Zeer juist, maar waarom worden er geen ingrij pende maatregelen getroffen om die vestigingsplaatsen te reserveren? De scholing van nieuwe kleine onderne mers is onvoldoende. Akkoord, maar als de middenstands opleidingen en zelfs de programma's van de scholen voor de detailhandel niet deugen, waarom ontvouwt men dan geen nieuwe leerplannen en een betere voor bereiding voor de bestaansstrijd als zelfstandige? De economische voorlichting van de kleine detaillist in onvoldoende. Hij kan nu met behulp van het voorlichtings centrum voor de detailhandel adviezen krijgen, maar daarvoor moeten flinke bedragen op tafel worden gelegd. Als het geld er niet voor aanwezig is dan mag zo'n winkelier verdwijnen. Treurig beleid. Past een dergelijke ontwikkeling in het straatje van het bestaande overheids beleid t.o.v. de detailhandel en vooral van de zwakke broeders onder hen? Wij noemen dit middenstandsbeleid van de overheid op een koopje' Evenzo bestaat er bij vele kleine zaken een achterstand in marktonderzoek, in het maken van een reclameplan en het vinden van reclame-adviseurs tegen een aanvaardbare prijs. Moet en mag dit voortduren in een land waar de sociale verschillen reeds groot zijn en steeds groter dreigen te worden? Wij merken in buitenlandse publica ties dezelfde ongerustheid t.a.v. de toe komst van het kleinbedrijf als hier te lande. Ook daar financieringstekorten, geen middelen en geen kennis voor marktonderzoek en reclame. Ook daar achterstand in het ontvangen van vol doende economische voorlichting. Wij kunnen zeggen dat een deel van de kleine zelfstandigen nalatig is geweest of nonchalant in zijn toekomstverwach ting maar is die nalatigheid zo mas saal als overal de achterstand blijkt te zijn? Er wordt alom gewezen op de ontwik keling in de Euromarkt, waarbij de kleine zakenmensen nog meer in de hoek overvleugeld zullen worden. Wij zijn het er allen mee eens, maar wat wordt er gedaan om tegenkrachten in het leven te roepen De startvoorwaarden van klein- en mid denbedrijf zijn veel ongunstiger dan die van het grootbedrijf en dit schept ontoelaatbare economische druk voor bepaalde bevolkingsgroepen. De nieuwe loonstijging, die in gang is gezet, zal de toestand nog slechter maken. In de toekomstige economische struc- VAN WEEDESTRAAT 80 - SOESTDIJK tuur zal er plaats zijn voor een mid denstand, die geringer in aantal is maar waarvan de leden ieder voor zich krachtiger zullen staan in de concurren tiestrijd, zo zegt men veelal. Een mooie stelling, maar is zij aanvaardbaar in een tijd van toenemende consumptie en een snel stijgend aantal consumenten? Ontoelaatbare passiviteit. Men zou mogen verwachten dat er toch minstens plaats moet zijn voor eenzelfde aantal midden- en kleinbedrijf-eige naars als er nu zijn. Als dit niet zo is dan laat men een structuurwijziging toe die sociaal en ook economisch on toelaatbaar is. Het merkwaardige is, dat er zo weinig lansen worden gebroken voor de gedu peerden. Zelfs de middenstandsbonden onderschatten naai" onze mening de gevaren. Zij schijnen zich bij de ont wikkeling neer te leggen. De dag is aangebroken waarop de klei ne middenstanders met name hun or ganisaties dienen op te wekken tot een meer aggressieve houding en waarop van de volksvertegenwoordigers mag worden verwacht dat zij de regering een halt toeroepen in het laten voortgaan van deze ontwikkeling! De teams van de Soester Volleybal Ver eniging behaalden in de afgelopen twee weken in vier wedstrijden zes punten. Voor de punten zorgden het eerste da- mes- en het eerste herenteam, terwijl het derde damesteam de punten aan het Baarnse B G en S.V. moest laten. Het eerste damesteam zorgde voor het leeuwendeel van de punten door eerst in de Markthal van het Huizense team te winnen en daarna in de Expohal in Dir. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer). GEBOREN Maria Jacqueline, dochter v. D H van Toor en E Th. Dorresteijn, Koekoekweg 2. Jan Willem, zoon van E J Jongma en H M Birkhoff, Heide weg 24. Marijke Caroline, dochter van C Canter Visscher en J. Steringa, Veldm. Montgomeryweg 39a, Margaretha Ma ria, dochter van W R Willemse en M. M van de Pol, Schoutenkampweg 53. Michael Franciscus Daniël, zoon van J F X. Wolfsen en H I van Vlierden. Amsterdam. Gorontalostraat 431 Eli- sabeth Allegonda Maria, dochter van P C Janssen en E. M Th Smit, Hilver sum, Bussummergrintweg 50. Monique Margarethe, dochter van J H. de Wit en J. W, van Velzen, Sint Josephstraat 3 Johanna Gerarda Theodora, dochter van P. van Fulpen en J. A. Th. van Os, Beetzlaan 62. Lucia Theodora Jacoba, dochter van J. C. P, Regnerij en J, J. Barnhoorn, Nieuwerhoekplein 6. John Anthony, zoon van M. Hofman en D M. van den Broek, Kerkstraat 46 Petro- nella Anna, dochter van J H van der Lugt en C E. Hooft, Klaarwaterweg 26 Aaltje, dochter van J. van Ginkel en T Thomassen, Moerbessenberg 30. Her- mana Margaretha, dochter van H. Ko ning en W. Kelderman, Baarn, Cornelis Dopperlaan 18. Robert Spencer, zoon van L. J Jogchem en A L. Hansen, Burg. Grothestraat 38. Cornelia Mar- gretha, dochter van G Mulder en J. van den Broek, Van Lenneplaan 16 Ro- bertus Mattheus, zoon van M. A. Rade maker en M. J. Smeink, Turfstraat 12b, Baarn John William, zoon van J. W. Zimmerman en L. G. Maassen, Troelstra- straat 15. Andrea Maria, dochter van J. Boelens en C Schreuders, Baarn, Eemnesserweg 44. Rudolf Cornelis, z van A Groenestein en R. M. Willemse, Eikenlaan 27. ONDERTROUWD Bernard Joosten, Smitsweg 4 en Emmerentiana Maria Eerdmans, Rooseveltlaan 130III, Amster dam Pieter Bakker, Bosstraat 61 en Jantje Gelsina Homraa, St. Antonlelaan 16, Arnhem. Aart van Coeverden, a./b. Karei Doorman, Rotterdam en Anna Ma ria Overgoor, Prins Hendriklaan 1. GEHUWD Rob Maurer, Oude Utrechtse- weg 11 en Brigitte Elfriede Ilka Herman, Pelikaanweg 19. Joannes Bartholo- meus Gerardus Maria Kitselaar, Aker straat 175, Kerkrade en Wilhelmina An na Geertruida van der Leen, Plasweg 28A. Johannes van Agterveld, Soester engweg 48 en Gijsbertje van Essen, Mo lenstraat 80. OVERLEDEN Johannes Mees, 75 jaar, echtgenoot van J. A. Stork, Koninginne- laan 93. Klazina de Jong, 58 jaar, echtgenote van D. C. van Kooij, Middel- wijkstraat 52. Thelma Jacoba van Arnhem, Nieuweweg 30A. Frederik Gerhard Goldhorn Smit, 52 jaar, Eigen domweg 98. Anna Bernardina Maria Ellsabeth Sicherer, 79 jaar, Inspecteur Schreuderlaan 2. Hilversum van O.S.O Tegen Huizen werd de eerste set verloren. Het team van de rood-witten ging steeds beter draaien en zowel de tweede, de derde als de vierde set leverden winst op, zodat beide punten mee naar Soest genomen mochten worden. Zo goed als de dames speelden in de wedstrijd tegen Huizen zo slecht ging het tegen O.S.O. Vooral nadat de eerste set met 15-3 gewonnen was speelden de rood-witte dames ongeïnteresseerd ver der. Dit werd hun in de derde set fa taal want met 16-14 trokken de O.S.O. dames aan het langste eind, nadat de tweede set door de Soester dames nog met 15-11 gewonnen was. In de vierde set zag het er een tijdlang naar uit dat de S.V.V.-dames hun positie aan de kop van de rangüjst zouden verzwakken door een kostbaar puntje aan de O.S.O. dames af te staan, maar gelukkig voor hen wisten de laatsten niet door te druk ken en wisten zij zodoende toch nog op de volle winst beslag te leggen. Het tweede damesteam moest tegen B.G en S.V. beide punten aan de Baarnse dames laten. In de laatste set hadden zij de kans op een gelijk spel, want een 10-2 voorsprong in de vierde set bood stellig uitzicht op een puntenverdeling Goed serveren van de tegenpartij en het slechte opvangen van de bal deed ook deze set echter verloren gaan, zodat geen punt mee naar Soest genomen kon wor den. Beter deden het de heren tegen hun Baarnse tegenstander B G. en S.V. De eerste set ging weliswaar verloren, maar in de tweede, derde en vierde set toon den de rood-witten zich overtuigend sterker dan hun tegenstanders, zodat de wedstrijd met een 3-1 overwinning kon worden afgesloten. Het programma voor deze week bevat slechts twee wedstrijden voor de dames S V V.-teams en wel Donderdag 12 dec. 1963: S.V.V. 3-VIOS 3. Olympia 2-S.V.V. .1 Volgens de Oostduitse regering is dit een maatregel, welke is gericht tegen specu laties, zwarte handel en hamsteren. Maar hier staat wel wat schriel tegenover, dat volgens de cijfers de produktie van ge slacht rundvee met bijna twaalf en van varkens met bijna zestien procent is gedaald. Vooral nu kerstmis voor de deur staat - in Oost-Duitsland toch nog steeds een familiefeest - worden de voedseltekorten voelbaar. Evenals in andere landen zal de Oostduitse huisvrouw proberen een zo goed mogelijk kerstmaal op tafel te zetten. De eigen gebakken cake mag daarbij natuurlijk niet ontbreken. Maar ook wat dit betreft zal de huisvrouw in Oost-Duitsland op de rantsoenering stui ten. Zij mag namelijk niet meer dan 500 gram rozijnen, 1 ons zoete en een kwart ons bittere amandelen kopen. Cacao is vrijwel niet te verkrijgen. Verder zijn ook de aardappelen op rant soen gesteld. Iedere volwassene kan nu 110 kilo per jaar krijgen, ieder kind (tot tien jaar) 75 kilo. Daarbij zijn ook de prijzen nog verhoogd. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1963. XfPsniON^ STEENH0FFSTR 53 TEL Z8« 50E5T Er werd ergens in Frankrijk een veldloop gehouden over 10 km en dat ging zo hard dat verscheidene deelne mers het loodje legden. De Soester Courant schreef er over „Spaanse kampioen komt als vierde binnen. Hij zou het echter niet tot de eindstreep brengen, want hij stortte bewusteloos neer en moest worden weggedragen. Een Itaüaan trof hetzelfde lot en met schrik zag men dat de Fransman La- veaux kort na het passeren van de finish als door de bliksem getroffen neerviel. De Fransman Marchall stond 60 meter voor het einde van de loop plotseling stil. Toen begon hij als een dronkaard te waggelen en strompelde op de eindstreep toe. Dat ging zo'n beetje door met vallen en terecht werd geschreven dat dit niet bepaald een reclame voor de sport was. Het vliegen van 30 jaar geleden ging wat gemoedelijker dan thans en ook het neerstorten van de toestellen was niet zo radicaal als tegenwoordig Op de hoek van de Nieuweweg en de Molenstraat kwam een toestel naar be neden zetten. De bestuurder probeerde een noodlanding te maken op een stuk land, maar dat mislukte en het toe stel ging over de kop. De piloot zat klem en hij moest door passerende hulpvaardigen worden bevrijd Het bleek dat hij niets mankeerde. - In een wat vreemde advertentie werd op het gemoed van de lezers ge werkt. Dat ging zo: „Naar het schijnt worden wij van alle werk uitgesloten Waar hebben wij dit toch aan verdiend? Wij willen al het mogelijke doen om verkeerdheden weg te doen en wij ver zoeken de ingezetenen van Soest vrien delijk ons terwille te zijn. Wij willen toch graag zelf ons brood verdienen. Wij bevelen ons beleefd aan voor met sel-, beton- en straatwerk" Vreemd en ook wel zielig. Een Soester caféhouder wilde dol graag een vergunning hebben omdat hij meer zag in het verkopen van borrel tjes dan in het tappen van bier. De vroede vaderen verdiepten zich met zware denkrimpels in deze alcoholaf faire en de eerste spreker was er finaal tegen, want de gelegenheid veroorzaakte naar zijn mening de genegenheid. Al dat drinken was nergens goed voor en er moest van alles gedaan worden om dat volksvergif uit te roeien. De burge meester wees op de uitbreiding van de Opnieuw dreigen in de Oosteuropese landen grote voedseltekorten te ontstaan Begin van dit jaar was de toestand cri- tiek door de slechte oogsten van vorig jaar, veroorzaakt door barre weersom standigheden. Ditmaal kunnen de regi mes geen verontschuldigingen aanvoe ren met het oog op het slechte weer. Vooral Oost-Duitsland ziet op tegen cri- tieke tekorten, welke de regering heb ben genoodzaakt strenge maatregelen op het gebied van rantsoenering door te voeren.- Er is een tekort aan vlees, vis, vetten, melk, boter, kas en eieren. Ook aardap pelen, groentesoorten en sommige graan- produkten kunnen slechts met mondjes maat worden verstrekt. In Oost-Duitsland is de landbouw jaren lang stiefmoederlijk behandeld. Alle be schikbare economische bronnen zijn in gezet voor de ontwikkeling van de in dustrie. Het snelle invoeren van het collectieve kolchossysteem heeft boven dien de opbrengsten per hectare met af schrikwekkende spoed omlaag gebracht. Het afgelopen jaar bijvoorbeeld was de gemiddelde opbrengst bij de graanoogst niet meer dan 2640 kilo per hectare. Dit cijfer ligt ver beneden de productie in West-Duitsland, en nog veel verder be neden het Nederlandse gemiddelde- Op invoer vanuit andere Oosteuropese landen behoeft de Sovjetzone niet te rekenen. Dezen hebben al medegedeeld hun contracten niet te kunen nakomen. Rusland zelf heeft een groot tekort aan graan, geschat op elf en een half mil joen ton. Rusland kan zich voor graan- leveranties nog tot het Westen (Ameri ka) wenden, Oost-Duitsland behoeft hier op niet te rekenen doordat de regering- Ulbricht niet voldoende deviezen ter be schikking kan stellen. De voedselmoeilijkheden doen zich voor al voor in Rusland, Polen en O'ost-Duits- land. Roemenië staat er wat beter voor. Dit land was zelfs in staat vierhonderd duizend ton graan aan de Sovjet Unie te „lenen". As je 't ming vraogt dan mok zeige dak heul niks teuge hongde heb. Beste beeste, die aklleenug nie weete waor ze d'rluu behoefte magge doen en waor niet. Dat hoeve die beeste ok nie te weete, waant d'rluu baoze en bao- zinne motte T "weete. Ajje noeng denk dattie 't weete dan bejje d'r glad naost, waant die weete 't heulg nie. Of die wille 't nie weete en die laote die hongde maor anrommele. Bie ming in de straot is dat heul arg, maor 't zal wel overal zo weeze. Zeeker tweemaol per week zeit Kneliao teuge ming, Knelis, wat loopie weer te stinke. Dan loop ik heul nie te stinke, maor da binne de spulle die de hongde bie ming veur de deur neerekwakt hebbe en daor trap ik dan in .waant ik ben 'n bietje kippig. Ak nie kippig was dan zouk d'r ok intrappe ast donker is, dus 't is lood om oud lezer, kippig of nie kippig, d'rin trappe doek toch. Kenne de minse die hongde hebbe d'r noeng is nie veur zorrege dat 't uut is mit die smeerlapperie. Laotie hongde veur ming part waor d'rluu behoefte doen maor nie bie ming of bie joe veur de deur. Je ken 'n kat leere dattie op zien bak mot en netuurlek ken je 'n hongd leere dattie maor nie ken gaon zitte waor die zin heb. En astie dat nie leere ken dan ist heul ge woon dajje zo'n hongd meetrek om 'm erreges te laote zitte waor de minse nie in de smeerlapperie kenne trappe. Noeng mojje veural nie denke dat 't ok maor 'n klem bietje zal hellepe ajje zukke dinge teuge de eigenaor van 'n hongd zeit, waant netuurlek zeige die allegaor, die hongd van ming die doet zien be hoefte nie veur de deure van minse. Jao, amme klompe. En hoe komp 't dan dat ikke d'r altied maor intrap. En ikke maor stinke en de boel smeerig maoke deur de hongde van minse die alles best veinde. 't Liek heul narreges op. gemeente, maar was daarbij klaarblij kelijk niet overtuigend genoeg, want er moest gestemd worden over de vraag of men deze vooruitstrevende kastelein hulp moest bieden bij zijn aanvraag. Hij kreeg die hulp niet want de meer derheid was tegen borrels. Daarmee was de kous echter niet af, want in de volgende raadsvergadering werd nog eens nagekaart tussen afschaf fers en üefhebbers van een borrel. In Zweden was de zaak geheel droogge legd en vol leedvermaak vertelde een voorstander van meer vergunningen zijn mederaadsleden dat dit niets geholpen had. Zelfs de president van de recht bank had men dronken in de goot ge vonden. Er hielp echter geen lieve moe der aan, die vergunning kwam er niet. „Door de politie te Soesterberg werd proces-verbaal opgemaakt tegen A. E., ter zake van oplichting van een da mesrijwiel". Ik begrijp niet dat men een bekeuring kan krijgen als men een damesrijwiel optilt. Tegenwoordig is de politie niet zo kinderachtig meer. -hp- 3 Wij horen het moeder nóg zeggen .,Ze ziet er uit als een prinsesje En dat betrof ons uiter lijk toen we naar ons eerste bal gingen in een door moeder zelf ge maakte baljurk Voor vele jonge vrou wen is dat nog steeds de wens. Wanneer ze uitgaan naar een bal of partijtje dan zullen ze steeds trachten dit ideaal weer te bereiken. Wanneer we in de bio scoop zitten zien we op het witte doek dikwijls sexegenoten die zo ge kleed gaan. dat we in wendig de verzuchting slaken .Zó zou ik er uit willen zien Want die vrouwen beant woorden aan dat ideaal dat wij ons reeds van jongs af voor ogen stel den; er uit te zien als een prinsesje. De moeilijkheid is ech ter, dat deze \rrouwen van het witte doek ge kleed worden met ont werpen van beroemde modeontwerpers. Een droom die velen van ons allang uit het hoofd hebben gezet ooit zelf zo gekleed te gaan Toch bestaat die moge lijkheid en wel voor da mes die zelf handig zijn met patronen, naald en schaar. Hierbij ge ven we het ontwerp van een droomjapon die de beroemde couturière Miss Head ontwierp voor de filmster Stella Stevens, die zij als Jerry Lewis, de „dream girl" moest dragen in de nieuwe Paramount film ,,The Nutty Professor". Het is een japon in klassiek Griekse stijl aan de voorzijde eenvoudig met lange, gladde rok en een strak bovenstuk zouder mouwen en een rechte hals. Op zich niet zo ingewikkeld. Het probleem schuilt echter in de rug die een diep décolleté heeft en waar een zware drappering van de smalle schouderbandjes afhangt. Een japon die bij uitstek geschikt is voor slanke vrouwen. Voor meisjes is dit model minder geschikt. In combinatie met lange handschoenen, oorbellen en het op het ogenblik weer bijzonder in de mode komende diadeem bereikt men werkelijk dat sprookjesachtige waarvan vele vrouwen reeds jaren dromen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5