TWEE RAADSVERGADERINGEN. Vreemd geschutter. V.V.V.-nieuws. HET OOG GERICHT OP VREDE. Officiële mededelingen. Korfbal. Voorlopig gastarief. Zilver Tetra. Uitslag St. Nicolaaspuzzel. VRIJDAG 13 DECEMBER 1963. 42ste JAARGANG No. 94. SOESTER OÜRANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTD1JK Twee vieze aardappelzakken, die ca. 50.000 bevatten in bankjes van 5 en 1 werden door Scotland Yard in een telefooncel gevonden en zijn afkomstig van de grote treinroof augustus dit jaar. Twee detec tives checken het geld. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT De situatie bij de K.L.M. en de geschil len van de laatste tijd in de directie van onze nationale luchtvaartmaatschap pij veroorzaken in den lande een ietwat onbehaaglijke stemming. De snel achter elkaar volgende wisselin gen in de samenstelling van de directie geven geen indruk van een sterk, doel bewust bewind, dat weet te stimuleren tot eendrachtige samenwerking en uiter ste inspanning om de slechte financiële resultaten te doen verbeteren. Nadat eerst het uittreden uit de directie van de zo begaafde drs. Van den Beugel reeds had aangetoond, dat er in de hoogste top der K.L.M. het een en an der niet klopte, vonden er verschillende verschuivingen plaats; er kwamen nieuwe directieleden bij, ook in het college van commissarissen hadden er veranderingen plaats en tenslotte werd de heer Larive bij de Shell weggehaald om de directie met deze uitermate flink geachte en deskundige in personeelszaken te ver sterken. Dat was in januari van dit jaar en reeds een paar maanden geleden traden er wederom geschillen in de leiding aan de dag; men kon het daarom kennelijk niet goed vinden met de heer Larive. Personeelsorganisaties bemoeiden zich met het geschil en gaven openlijk uiting aan hun vertrouwen in de heer Larive, daarmede een onenigheid in de directie aantonend. De publicaties over dit conflict en vragen in de Tweede Kamer daarover deden de minister van verkeer en waterstaat aan de regeringsgedelegeerde in de Raad van commissarissen, mr. Gieben, verzoe ken een onderzoek in te stellen. Dit had tot gevolg, dat de directie op 12 november een communiqué uitgaf, waarin zij verklaarde eensgezind te zijn en haar taak eendrachtig te zullen blij ven vervullen. Nog geen maand later echter blijkt er van die eensgezindheid niets over te zijn en ziet de heer Larive zich gedwongen zijn ontslag in te dienen. Het is duidelijk dat hier een en ander niet klopte. Dat deed het ook niet. Dat communiqué van 12 november is uitge geven om Kamer en volk voorlopig maar gerust te stellen, doch van de eensge zindheid was geen sprake. Dat blijkt o.a. uit het feit, dat er directievergade ringen werden belegd, waarbij de heer Larive net niet aanwezig kon zijn en waarin besluiten werden genomen waar mede hij zich niet kon verenigen. De knelpunten hebben overal gelegen in de toepassing van het Mc. Kinsey- rapport over de reorganisatie in de K.L.M. en het daaruit voortvloeiend per soneelsbeleid. De meerderheid van de di rectieleden wilde de conclusies van dit rap port slechts zeer getemporiseerd toe passen, de heer Larive wilde de voor gestelde bezuinigingen en reorganisatie zo vlug mogelijk uitgevoerd zien. Hierbij echter ontwikkelden zich kwesties op min of meer politiek terrein, verband hou dende met de positie van de personeelsorganisaties tegenover de raad pleging van de officiële, algemene vak organisaties. Wij kunnen uiteraard niet beoordelen wat in deze kwesties de beste weg zou zijn. Het doet echter wel bijzonder vreemd en zwak aan, dat het standpunt ten aanzien van deze kwesties niet reeds bij de reorganisatie der directie is vast gesteld en eendrachtig uitgevoerd. Dat het verschil van inzichten aan het daglicht trad door ontslagneming van directieleden is voor het vertrouwen in de leiding van de K.L.M. funest, zowel voor het erbij betrokken personeel als voor ons gehele volk, dat via de staats kas dat bedrijf zwaar subsidieert. Wat over dit alles nu openbaar wordt, maakt toch wel duidelijk dat er in het directoraat vreemd geschutterd wordt. Een zich zelf respecterende en van eigen inzichten overtuigde directie heeft 't be paald niet nodig het een van haar leden onmogelijk te maken de onderlinge ver gaderingen bij te wonen, hoe lastig deze man het de overigen dan ook moge ma ken. Dit duidt op beleidsfouten en in nerlijke zwakte, hetgeen er bepaald niet toe bijdraagt groot vertrouwen te stellen in de juiste samenstelling van de huidige directie. We kunnen ons voorstellen, dat het uit treden van de heer Larive opnieuw aan leiding zal geven om vragen in de Twee de Kamer te stellen. Het is te hopen, dat dan nu een openlijk en volledig inzicht van zaken zal worden gegeven en de geschillen niet wederom met een dood doener van z.g. eensgezindheid zullen worden afgedaan. Ook het Nederlandse volk heeft er recht op te weten hoe de vork aan de steel zit en wenst d' aadkrachtige mensen aan het hoofd van dit nationale bedrijf. Zaterdag en zondag spelen teams van de korfbalvereniging „De Meteoren" mi cro-korfbalwedstrijden in de Bernhard- hal te Utrecht. Er nemen drie seniores- en een junioresteam deel. Zaterdag beginnen de wedstrijden om 4 uur en zondag om 11 uur. Er wordt met achttallen tegen teams van Arena, Altius en Sparta gespeeld. In de komende week komt de raad on zer gemeente tweemaal in openbare zit ting bijeen. De eerste vergadering wordt dinsdag ge houden 's avonds te 7.30 uur, en de tweede op woensdag te 9.15 uur met eventuele voortzetting des middags te 2 uur. In de vergadering van dinsdag komen de volgende punten in behandeling: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 21 november van J. A. van Oest, Schnkslaan 17, inzake de slo ping van enige bouwsels aan de Schriks- laan met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 3 december 1963 inzake de herstelling van de lampen van de straat verlichting met als bijlage een brief van de N V. P.U.E.M. d.d. 11 november 1963, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. c. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 3 december 1963 met een daarbij behorend rapport d.d. 4 novem ber 1963 van de korpschef van de ge meentepolitie inzake de verbetering van de straatverlichting in verband met de veiligheid van het verkeer, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. d. Schrijven d.d. 27 november 1963 van het afdelingsbestuur van de vereniging Volksonderwijs inzake het feit, dat het gymnastieklokaal in de Kerkebuurt is afgekeurd met voorstel dit schrijven in handen te stellen van burgemeester en wethouders. e. Schrijven d.d. 25 november 1963 van de directeur-arts van de prov. raad voor de volksgezondheid in de provincie Utrecht inzake de fluoridering van drink water met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. f. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 6 december 1963 inzake hin derlijke beplantingen op hoeken van wegen met als bijlage een rapport d.d. 6 november 1963 van de korpschef van de gemeentepolitie, met voorstel dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. g. Schrijven d.d 6 december 1963 van burgemeester en wethouders inzake het adres van de bewoners van de Sterren- bergweg met betrekking tot de toestand van deze weg, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. h. Aanbieding overeenkomstig het ge stelde in artikel 16, lid 5, van de ge meenschappelijke regeling van de oplei dingsschool voor gemeentepolitie van enkele begrotingswijzigingen dienstjaar 1963 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. i. Aanbieding overeenkomstig artikel 20 van de „Gemeenschappelijke regeling" met betrekking tot de Bescherming Be volking in de A-kring Utrecht c van de rekening over het dienstjaar 1962 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. j. Besluit d.d. 27 november 1963 van ge deputeerde staten van Utrecht, waarbij het partieel uitbreidingsplan „Bosstraat" is goedgekeurd. 2. Voorstel tot vaststelling van een ge wijzigde gemeenschappelijke regeling in zake de oprichting en in standhouding van het regionale woonwagenkamp. 3. Voorstel tot wijziging van het alge meen ambtenarenreglement en tot vast stelling van de „Verordening ziektekos tenvergoeding na beëindiging dienstver band". 4. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling Gasbedrijf Centraal Nederland. 5. Voorstel inzake de regionale uitvoe ring van werkzaamheden in verband met overschakeling van stadsgas op aard gas. 6. Voorstel tot het vaststellen van regelen inzake het gebruik van de pont bij de Grote Melm. 7. Voorstel tot het aangaan van een nieu we overeenkomst met de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. betreffende de levering van electriciteit aan het Openbaar Slachthuis. 8 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Stichting Engendaalschool te Soest voor de aanschaffing van meubilair en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de onder dat bestuur staande kleu terschool aan de Paulus Potterlaan, al hier. 9. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan: a. de Erven E. H. D Insinger, Biltseweg 35 te Baarn voor het oprichten van een propaaninstallatie aan de Biltseweg 45-47 alhier; b. N.V. De Zelfwas, Delftweg 39c te Rot terdam, voor het oprichten van een vol automatische zelfwassalon aan de Van Goyenlaan, alhier; c. G. G. J. Alblas, Van Weedestraat 84 te Soest voor het uitbreiden van een garagebedrijf en een smeerstation aan de Van Weedestraat 84, alhier; d. Wed. W. Westemeijer, Birkstraat 108, thans wonende Koninginnelaan 38, al hier, voor het uitbreiden van een ben- zine-installatie aan de Birkstraat 108 te Soest. 10. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zonneverordening Hinderwet" aan: a T. Spelt, Beckeringhstraat 5 te Soest, voor het oprichten van een timmer werkplaats aan de Beckeringhstraat ,5, alhier b. S. Stoutjesdijk, Amersfoortsestraat 95a te Soesterberg, voor het oprichten van een service- en herstelwerkplaats voor motorvoertuigen aan de Postweg 46 te Soesterberg. 11. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de Provinciale Utrecht se Electriciteits Maatschappij N.V. voor het leggen van een hoogspanningskabel: a. langs de Beckeringhstraat: b. langs de Nieuwstraat en Koninginne laan. 12. Voorstel tot invoering van een voor lopig tussen-gastarief. 13. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het maken van een betegelde speelplaats ten behoeve van het vak gymnastiek voor de Insingerschool voor gewoon lager onderwijs; b. het bestuur van de Stichting Engen daalschool voor de bouw van twee lo kalen ten behoeve van de u.l.o. school aan de Paulus Potterlaan, alsmede tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een noodschool. 14. Voorstel tot het huren van een ge deelte van het pand Steenhoffstraat 7 van mevrouw M. G. Gijzen-Geerling. 15. Voorstel tot wijziging van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1962. 16. Voorstel tot het herbenoemen van een lid van het bestuur van de instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van de Kastanjelaan, gelegen tussen de Pias- weg en de Ossendamweg. 18. Voorstel tot huur van het gymna stieklokaal, behorende bij de R.K. ulo aan de Steenhoffstraat, van het R.K. Kerkbestuur in de parochie van de H. H. Petrus en Paulus te Soest. 19. Voorstel tot verpachting van gron den voor het jaar 1964 aan diverse per sonen. 20. Voorstel tot het verhuren van een repetitielokaal nabij de openbare kleu terschool aan de Nachtegaalweg aan de Soester Muziekvereniging p.V.O. 21. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Prins Hendriklaan van mevr. G. Bos-Hommes c.s.; b. aan de Noorderweg van D. van den Broek: c. aan de Dorresteinweg van mej. G. ten Haaft. VERGADERING VAN WOENSDAG. In deze vergadering komen de navol gende punten in behandeling: 1 Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die der bedrij ven en tot goedkeuring van de begrotin gen van maatschappelijk hulpbetoon en het openluchttheater voor het dienstjaar 1964. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1964: a. als bedoeld bij artikel 55 bis van de Lager-onderwijswet 1920 voor het gewoon lager, uitgebreid lager en voortgezet ge woon lager onderwijs; b. als bedoeld bij artikel 34, lid 4, van het „besluit buitengewoon lager onder wijs 1949" voor het buitengewoon lager onderwijs. 3. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare ulo school voor het jaar 1964 Het gebruik van aardgas zal een wijzi ging brengen in de gasprijzen. Het Gasbedrijf Centraal-Nederland heeft het Soester gasbedrijf in overweging gegeven naast de huidige tarieven voor huishoudelijk verbruik met ingang van de verbruiksmaand januari 1964 voor lopig een tarief in te voeren van 72, vastrecht per jaar met een prijs van 9 cent per eenheid van 4 Moal. Dit tarief wordt landelijk algemeen ge zien als het meest bruikbare tarief waar mee gestart kan worden. Het is mogelijk dat binnen afzienbare tijd dit voorlopige tarief vervangen kan worden door een ander, definitief tarief, dat misschien wat lager kan liggen. Door het gebruik van aardgas kan het bedrag van de inkoop voor 1964 verlaagd worden met 156.355.De opbrengst zal 100.120,50 lager zijn. Dit geeft dus een voordeel van 56.234,50. Misschien weet u het wel misschien weet u het niet? Ons V.V.V. kantoor bemiddelt geregeld de plaatsbespreking en verkoop van plaatskaarten voor de voorstelling in Carré in Amsterdam. Wie nog nooit kaartjes aan ons kan toor besteld heeft wil hier misschien wel eens iets van horen. U kunt ons persoonlijk of telefonisch mededelen op welke avond u dacht uit te gaan. In overleg met Theater Carré kan dan uw plaats gereserveerd worden. U krijgt van ons, nadat u op ons kan toor het verschuldigde bedrag heeft voldaan, een Carré-cheque. Met deze cheque gaat u op de dag of de avond van de voorstelling naar het loket van het theater, waar de plaatsbewijzen al op u liggen te wachten. Gaat U met een gezelschap van meer dan 20 personen, dan worden ons de plaatsbewijzen meteen toegezonden, zo dat U dit tijdig aan alle deelnemers kunt uitreiken. Deze nieuwe regeling vergemakkelijkt het entree van grote gezelschappen. Bestaat er voor bepaalde voorstellingen grote belangstelling, dan is het wenselijk geruime tijd van te voren contact met ons op te nemen. De zaterdagavonden zijn bijvoorbeeld zeer gewild en vrijwel onmiddellijk uit verkocht. Wij willen teleurstelling voorkomen, dus wij raden u aan: wacht niet tot het laatste nippertje! En u weet V.V.V. bemiddelt gTaag en gunt u een „gezellig uitje". Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 TELEFOON 2566 GIRO 126156 Terecht zijn we wel eens heel erg bang geweest voor een oorlog tussen Rusland en Amerika. Dat waren we ook wel eens met Kerstmis, als we ons eigenlijk al leen maar met de vrede moesten bezig houden. Als het straks kerstmis is dan zullen wij helemaal niet bang hoeven te zijn, want in het afgelopen jaar is gelukkig gebleken dat de Russische leiders al leen maar snoefden als ze 't hadden over de enorme sterkte van het Russische le ger door een bewapening die in staat is alles te vernielen. Goed, die wapens zijn er, maar de mannen die deze wa pens gebruiken moeten zullen na twee dagen oorlog urenlang in de rij moeten staan voor hun portie brood In een zwetsrede van bijna 5 uur heeft de opgepompte baas van de Russen eens haarfijn uit de doeken gedaan hoe er geklungeld wordt in de heilstaat, waarvan het voorportaal met een muur afgesloten moest worden om te voor komen dat de mensen wegliepen Eerst moest graan gekocht worden om de mensen aan brood te helpen en nu komen chemische fabrieken aan de beurt, want blijkbaar hebben de Russische lei ders voor het eerst ontdekt dat je kunst mest moet gebruiken om succes te heb ben in de landbouw. Het mooiste is nog dat ook het geld om die fabrieken in het westen te kun nen kopen beschikbaar gesteld moet worden. Zo wil ik ook wel kopen, naar een garage lopen, tien mille lenen van de garagehouder en dan een auto van hem kopen. Door al dit geklungel wordt de vrede echter gediend. Rusland zal graan krij gen, Rusland zal chemische fabrieken krijgen en als de vrije wereld goed ge holpen heeft, zal Rusland weer gaan dreigen en dan zal de vrede opnieuw in gevaar komen. China zal daar ook graag aan meewer ken, maar nu kunnen we heel rustig kerstmis vieren in de overtuiging dat er geen enkele kans op een wereldoorlog is. KANTMAN. De aquariumvereniging „Zilver Tetra" vergadert op maandag 16 december in De Gouden Ploeg. De heer J. J. van Raam uit Amsterdam zal een causerie houden over het onder werp „Het speciaal-aquarium". Onder het motto „Win een zak vol ver rassingen" konden lezers meedingen naar een aantal fraaie prijzen, beschik baar gesteld door Radio Schoemaker, door het invullen van een puzzel. De uitslag was als volgt le prijs Zak met verrassingen ter waarde van 150 gulden mevr. G. Raven, Anthonie v. Leeuwenhoeklaan 9, Soes terberg. 2e prijs Koffiemolen, waarde 19.75 P. L. van Dam, Gallenk. Pelsweg 23, Soest. 3e prijs Koffiemolen, waarde 19.75 J. v. Dalfsen, Sparrenlaan 6, Soest. 4e prijs Koffiemolen, waarde 19>75 A. Zondervan, P. Potterlaan 10, Soestdijk. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest: gelet op het bepaalde in artikelen 37 en 39 der Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat het bij raadsbesluit van 12 juni 1963 vastgestelde partieel uitbreidings plan ,3osstraat", regelende de bestem ming van gronden, gelegen tussen de spoorlijn Utrecht-Baarn, en de Bosstraat, bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 27 november 1963. 5e afd. nr. 1431/2307, is goedgekeurd. Soest, 13 december 1963. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan C. J. Dik en mevr. N. W. J. Dik-Mesman. Jordaan 26c te Laren, op hun daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Lange Brink- weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nummer 3717, zulks in afwij king van het uitbreidingsplan in hoofd zaak ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 13 december 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1