OEDEN oppenbrouwers STALIN HEEFT AFGEDAAN IN MOSKOU. POLIO EN THOLIO. TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. Krijgt de Rus ietsjes de handen vrij. Duivententoonstelling „De Vriendschap". Ds. Mettau beroepen. S.E.C. oefende. Aanleg Kanstanjelaan. Eiermarkt. Korfbal „De Meteoren". Moeten medische ingrepen verplicht worden gesteld BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie brilmonturen Fan D. F. VOIGT Politie telefoon 4444 en 4445 Op politiek gebied geven de ontwikke lingen van de laatste maanden in Moskou veel gelegenheid tot speculaties. De ziekte van de tweede man uit het Kremlin, Koslot; de bijna definitieve breuk met Peking; de overeenkomst met het Westen over proefnemingen van atoombommen in de dampkring en on der water en een eventueel niet aanvals verdrag tussen de NATO en de leden van het Pact wan Warschau. Er zijn meer feiten en verschijnselen, die de als Sovjet-kenners beschouwde westerse politici stof tot overdenken geven. De westerling, die in Moskou zelf de dagelijkse gang van zaken van de ge wone Rus gadeslaat, komt al evenzeer tot interessante conclusies. Wellicht nog interessantere. Omdat hij in alles toch een zekere liberalisering ontdekt. De tijd van Stalin is ver, diens aanhan gers mogen zo nu en dan hun stem nog eens verheffen, in wezen zet de groei van de Chroesjtsjow-lijn toch ge stadig voort. Dat is de lijn van de vreedzame co-existentie. voorsteden. Molotof geniet van een een voudig pensioen; men kan hem soms door de hoofdstad zien wandelen als ambteloos burger. Kaganivitsj, Boelga' nin, Malenkof, ze zijn uitgeschakeld. De winnaars van de Stalin prijs zijn niet langer meer trots op hun onder scheiding. Dat geldt vooral voor kuns tenaars, want sinds Stalin is er veel veranderd in de officiële kunst. Sjostakovitsj hoorde met veel succes de werken uitgevoerd, die Stalin als zijnde burgerlijk verbood; boeken die indertijd op de zwarte lijst stonden, bereiken thans hoge oplagen. Vooral in de architectuur kreeg alles een nieuw gezicht. Stalin liet in Moskou een aantal pompeuze wolkenkrabbers bouwen, immense huurflats omvattend. De Moskovieten glimlachen er thans om en zelfs de trots der Russen, de onder grondse, omschrijven ze thans als een uiting van de tijd. De arbeiders wilden bewijzen, dat de luxe die vroeger alleen voor de heel rijken was, ook voor hen geschikt zou zijn. 5 i Het moderne congresgebouw binnen de muren van het Kremlin. Het Westen kan zich er alleen maar in genomen mee tonen. Als het tenminste met beide benen op de grond blijft staan en zich niet door uiterlijkheden alleen laat verblinden. Als het altijd in beschouwing blijft nemen, dat het uit eindelijk doel van het communistische systeem altijd geweest is en zal blijven: de wereldoverheersing. Wat verandert, dat is de opvatting van de wegen die tot dat doel leiden. Wat verandert, is vooral de houding tegenover het eigen volk. De angst van Stalin heeft plaats gemaakt voor een zekere mate van vertrouwen in het in dividu bij Chroesj tsj ow. Hoewel soms blijkt toch heel duidelijk dat zo'n individu toch maar weer helemaal on dergeschikt is aan de partij. Er zijn interessante voorbeelden. We herinneren ons dat van de dame, die zich voor een uitgaansavond in een zelfgemaakte japon stak, die zich van de in de Moskouse winkels verkrijg bare onderscheidde door een nogal ge waagd décolaté. De dame - werd door een vertegenwoordiger van de jeugd beweging tot de orde geroepen en kreeg fors de les gelezen. Ze zou gestraft zijn als ze niet had kunnen aantonen, dat haar décolleté volgens de partijrichtlijnen was. Mevr. Foertsewa - lid van het presi dium en een van de naaste medewerk sters van Chroesj tsj ow - had name lijk een aanprijzend woord geschreven bij een afbeelding ervan in een ency clopedie voor vrouwen. Met de op merking, dat het tijd werd dat de dames uit de Sowjet Unie eens wat meer aan de mode gingen doen. Zoiets zou in Stalins tijd ondenkbaar zijn geweest. Net zoals de moderne Russische glamour filmster in de ja ren van de aanbidding van de wijde broeken en de volksvrouwen onmoge lijk zou zijn geweest. De grotere openheid van de officiële Sowjet autoriteiten is ook tot uiting gekomen in de discussie over de kunst. Een volledig vrije kunst is uiteraard in de Sowjet Unie ondenkbaar - al les is immers ondergeschikt aan het partijbelang - maar het feit, dat er een discussie mogelijk was, bewijst toch ook weer de grotere individuele vrij heid, die men trouwens ook op de Moskouse straten en in de ondergrond se ontmoet, waar het niet uitgesloten is, dat discussies ontstaan over de par tijpolitiek, over produktieschema en an dere zaken, waarover vroeger geen en kel verschil van mening mocht be staan. Stalins overschot is verdwenen uit het mausoleum op het Rode Plein, waar thans alleen Lenin rust. Stalins naam is letterlijk van de kaart. Men ziet geen afbeeldingen van de voormalige dictator in het aan stand beelden voor westerse begrippen toch overdadig gezegende Moskou, 't Graf van Stalin heeft zelfs geen borstbeeld, zo als al die andere graven binnen het Kremlin. Men vindt slechts met moeite die laatste rustplaats. Een simpel plaatje vermeldt geboorte en sterfdatum met de naam van de voormalige partijbaas Slechts op één plaats in de Russische hoofdstad von den we Stalins afbeelding terug. Dat was in een der pompeuze ondergrondse stations, waar tientallen muurschilde ringen herinneren aan gebeurtenissen uit de tweede wereldoorlog. Op één daarvan is Stalin te ontwaren. De Rus die wij om een verklaring vroegen haalde de schouders op en liep toen maar snel door. Zouden ze deze muur hebben vergeten De naam van de afgezworen vroeger verafgode grote man met de snor wordt in de Sovjet Unie bijna niet meer ge noemd. Men kan in Moskou geen boek of foto van hem kopen; in geen enkel officiële aanduiding leest men zijn naam. Geen der gunstelingen van Stalin be kleedt nog een functie van enige be tekenis. Zijn dochter woont ergens in een eenvoudige flat in een van Moskous Stalin was nog aan het bewind, toen men in Moskou begon met de bouw van een enorm groot congresgebouw. Chroesj tsj ow liet de bouw stoppen en ontwierp een gloednieuw congresgebouw, binnen de muren van het Kremlin. Het is een strak bouwwerk van glas en beton, met een overdaad aan roltrap pen en ook van binnen in strakke lij nen gehouden. Het is het paradepaardje van de Sow jet Unie; geen geld werd gespaard voor de bouw, maar geen tierlantijntjes. Net zomin als aan de bioscoop in de Gorkistraat, van een gedurfde con structie, zoals men het slechts op een wereldtentoonstelling in New York zou verwachten. De fundamenten van Stalin Congres gebouw werden gebruikt om er een onoverdekt maar een verwarmd zwem bad van te maken. Als wellicht wel de duidelijkste afzwering van de Stalintijd. Een Russische filmster, populair in Moskou, waar men haar foto in kios ken kan kopen Jerna Arepina. Zaterdag en zondag is in de zaal van De Gouden Ploeg een tentoonstelling van duiven gehouden door de leden van de vereniging De Vriendschap. Voorzitter J. G. Kamerbeek opende zaterdag deze expositie. De uitslagen zijn: Oude doffers, 0-300 km: 1. W. Nieuwen- huis; la. G. Sukel; 2. E. Veerman. 2a. T. Kleinegris; 3. ~Wy. v. Breukelen; 3a. W. van Breukelen; 4. J. Huurdeman; 5. W. Altenaar. 6. A. van Doornik; zeer eervolle vermelding: J. C. Wijnands. eervolle vermelding: D. J. Bos; Oude duivinnen: 0-300: 1. C. P. Jak; 2. J. Onwezen; 3. J. Onwezen; 4. T. Kleine- gris; 5. C. Kaats; Z.E.V.J. Huurdeman. Oude doffers: 300-500: 1. W. Nieuwen- huis; 2. E. Veerman; 3. C. P. Jak: 4. C. Roskam; 5. G. Sukel; 6. G. Beijerse; Z.E.V.G. Schimmel; E.V.E. van Daat- selaar. Oude duivinnen: 300-500; 1. J. Beijer; 2. H. v ,d. Hoef; 3. R. Westerveld: 4. R. v. d. Duine-v. Ee. Oude doffers, 500 en meer: 1. G. Sukel; 2. A. Bos; 3. D. J. Bos; 4. J. Huurdeman; 5. J. G. Kamerbeek; Z.E.V. R. Wester veld en E.V. E. Veerman. Oude duivinnen: 500 en meer: 1. G. Su kel; 2. W. v. Breukelen. Jonge doffers: 0-150: 1. W. Altenaar; 2. Z.K.H. Prins Bernhard. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK 2 Z.K.H. Prins Bernhard; 3. J. G. Ka- Jonge duivinnen: 0-150: 1. C. Bokma; merbeek; Z.E.V. J. Huurdeman. Jonge doffers 150-300: 1. C. Kaats; 2. G. v. Klooster-v. d. Berg; 3. W. v. Breu kelen; 4. E. Daatselaar; 5. A. Beijer; Z.E.V. G. Sukel. Jonge duivinnen: 150-300: 1. G. Schim mel; 2. J. G. Kamerbeek. 3. C. Kaats, 4. G. Sukel. Jonge doffers: 300 en meer: 1. D. J. Bos, 2 Z.K.H. Prins Bernhard; 3. D. J. Bos; 4. E. Daatselaar; Z.E.V. J. Onwezen. Jonge duivinnen: 300 en meer: 1 Z.K.H. Prins Bernhard; 2. G. Sukel; 3. G. Riet veld en E. Veerman. De beste oude doffer was van J. Nieu- wenhuis, de beste oude duivin van C. Jak, de beste jonge doffer van C. Kaats en de beste jonge duivin van Z.K.H. Prins Bernhard. Het mooiste die van het geheel was een oude doffer van W. Nieuwenhuis. De in de Duitse gemeente Arnhausen werkzaam zijnde hervormde predikant ds J. Mettau is beroepen door de kerke- raad van de Hervormde Gemeente alhier voor de middenwijk in de vacature ds W. Ambrosius. Vele spelers van het eerste en tweede team van S.E.C. hebben zondag gehoor gegeven aan de uitnodiging van het bestuur er geen rustdag van te maken maar te komen spelen. Een A-team en een B-team hebben een oefenwedstrijd gespeeld. Het eerste elftal was geheel present op keeper Adams na en van het tweede ontbrak keeper Van Limburg. Het veld was goed bespeelbaar, maar er moest kalm gespeeld worden. In het A-team waren Hanasbei en Duijst de uitblinkers. Dit team nam een 3-0 voor sprong door goals van Duijst, Hanasbei en De Bruin. Ruttenberg kon tegen- scoren, maar zijn strafschop werd ge stopt. Aalberts bracht de stand op 3-1. Het werd 5-1 door Duijst en Dettmer en 6-1 toen Verhoeve een strafschop keurig benutte. Het B-team ging nu veel beter spelen en door Dorrestein, Ruttenberg, Veldhuizen, van Berkel en Ruttenberg werd het 6-6. In de strijd om het winnende doelpunt besliste Hanasbei. Hij passeerde de gehele verdediging van het B-team en bracht de stand op 7-6. De directeur van gemeentewerken heeft een plan ingezonden voor de aanleg van het gedeelte van de Kastanjelaan, ge legen tussen de plasweg en de Ossendam- weg, met een daarbij behorende kosten- begroting. De doortrekking van de Kastanjelaan is opgenomen in het goedgekeurde uitbrei dingsplan Soest-Zuid. Dat aan te leggen deel van de Kastanjelaan dient te ver vanging van het gedeelte aan de Plas weg, dat door het raadsbesluit van 20 februari aan het openbare verkeer ont trokken is. De rijweg krijgt volgens het genoemde plan een breedte van 5.20 meter. Het trottoir, bestaande uit grijze tegels, zal aan de zijde van de geprojecteerde woningbouw van de rijweg door een plantsoenstrook worden gescheiden. Het gedeelte van de Plasweg, dat niet aan het openbaar verkeer is onttrokken, zal loodrecht op de Kastanjelaan wor den aangesloten. De kosten, die aan de uitvoering van het plan verbonden zijn, bedragen - inclusief de kosten van voorbereiding, toezicht, plantsoenaanleg, het maken van een brandkraan en het aanleggen van straatverlichting, alsmede de omslag voor de dienst van gemeentewerken - afgerond 61.000,—. Het college van B en W. heeft de raad voorgesteld een krediet van f 61.000, ter beschikking te stellen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks in prijzen van 12,35 tot 13,Middenprijs 12,60. Prijs per kg. 2,03. Vier teams van de korfbalvereniging De Meteoren hebben zaterdag en zondag elk drie wedstrijden gespeeld in een mi- crokorfbaltournooi dat te Utrecht ge houden is. Het zijn halve competities en er moet nog twee weekends gespeeld worden. Het derde team won met 4-3 van Arena door enthousiasme en geluk. Van Altius 4 werd met 0-3 verloren en van Sparta 1 met 0-6. Het eerste team speelde met 2-2 gelijk tegen Amersfoort 3. Deze wedstrijd had gewonnen moeten worden. Van Vinken 1 werd met 3-1 gewonnen en van Samos 7 met 1-7 verloren. Het tweed team won met 2-1 van Hilver sum 2 en met 4-1 van S.K.V. 4. Tegen Amersfoort 4 werd met 2-2 gelijk ge speeld. Een jeugdteam verloor met 0-11 van Fluks 1, met 2-4 van Exelsior 2 en met 0-2 van Excelsior 1. GENEESKUNDIGE KANTTEKENINGEN BIJ DE POLIO-EPIDEMIE. De gewetensbezwaren van de ouders op Tholen tegen vaccinatie zijn allerwege van commentaar voorzien. In veel reacties kon men beluisteren dat men vond dat er achter die inen tingen nu maar eens een wettelijke dwang moet worden gezet. Zo op het eerste gezicht is daar alles voor te zeggen, maar de medaille van de dwang heeft een heel gevaarlijke keerzij de. Nederlander komt tegen dwang in verzet. De medische behandeling berust in ons land geheel op de basis van vrijwillig heid. Er is nergens voor geschreven dat men zich met bepaalde ziekten of kwa len tot een dokter moet wenden. Ster- Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - BOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht 50 ker nog: niemand is verplicht - wan neer hij een arts raadpleegt - diens adviezen ook werkelijk op te volgen! Het lijkt misschien overbodig deze feiten zo nadrukkelijk te vermelden, maar het zijn juist deze vrijheden, die verregaand bepalend zijn voor de toestand van geestelijke en lichamelijke gezondheid, waarin de bevolking als zodanig zich bevindt. Door dit „geheel vrijblijvende" schrikt niemand er voor terug een dokter te consulteren. U behoeft geen zoutloos diëet te houden als u dat niet wilt, u be hoeft zich niet in een ziekenhuis te laten opnemen, u behoeft zich niet te laten opereren, u behoeft uw gebit niet te laten trekken! Baas over eigen lichaam. Dit „iedereen is baas over z'n eigen lichaam" lijkt, in een steeds gecompli ceerder wordende samenleving, waarin vrijwel alles door de wet geregeld wordt, wel eens een beetje uit de tijd, vooral wanneer het iets van zulk een alge meen belang als besmettelijke ziekten betreft. We zijn er immers aan gewend dat we verplicht zijn loonbelasting, omzetbelas ting. benzinebelasting, luisterbijdrage, kijkgeld, huishuur en premie voor de a.o.w. te betalen. We vinden het niet vreemd dat men ons verplicht heeft rechts van de weg te rijden, halt te houden bij rode stoplichten, voetgangers voorrang te geven op zebrapaden. We zijn allen overtuigd van het nut van de verplichte registratie van ge boorte, huwelijk en overlijden, van het verplichte bezit van huurmachtigingen en woonvergunningen. We hebben ons neergelegd bij de militaire dienstplicht. Elkeen schikt zich er in dat hij verplicht is op een bepaalde hoogte te blijven als hij boven een stad vliegt, dat er in de steden verplichte tijden zijn waarin men buiten wel en geen kleedjes mag klop pen. Zeer gevaarlijk terrein. Hoe men dit complex van voorschriften en reglementen wil bekijken is een kwestie van persoonlijke smaak, van politiek inzicht, van de godsdienstige overtuiging. In het grote geheel zouden een paar verplichtingen op het gebied van de volksgezondheid beslist niet op vallen. Integendeel: menigeen zou daar zeer tevreden over zijn. Zodra men echter begint lichamelijke in grepen bij het bereiken van een bepaalde leeftijd of na het constateren van een bepaalde ziekte of gebrek verplicht te stellen, begeeft men zich op zeer gevaar lijk terrein. Met overreding is er bij een Nederlander veel te bereiken, tegen dwang op dit gbied zal hij zeer zeker in verzet komen! Moet men ouders verplichten hun kinde ren te laten inenten tegen pokken, dif terie, tetanus, kinkhoest, polio? Moet men lijders aan besmettelijke tu berculose wettelijk verplichten zich in een sanatorium te laten opnemen? Moet men bepaalde dames met een geslachts ziekte verplichten zich te laten behande len? Hoe vreemd het ook moge klinken, al die dingen moeten - in het belang van de volksgezondheid! - niet verplicht wor den gesteld. Juist omdat de ouders uit eindelijk zelf mogen beslissen wat er wel en wat er niet met hun kinderen ge beurt, worden de consulatiebureaus voor zuigelingen en kleuters zo goed bezocht. Omdat er geen enkele dwang is, bege ven lijders aan tuberculose, epilepsie, diabetis, geslachtsziekten en allerlei an- VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming eige ken veur- stelle datter wel us pelisiemanne binne die d'rop los slaon. Das d'rluu goeje recht, want zullie hebbe gin gummilatte om d'r met in de pap te reure of in d'r klaore mit suuker. Dekterom datter onterikke van kérels en jonges rongdloope, die af en toe denke, kom laote wullie de pelisie us pes- te, of die d'r geen been in zien om mit zien alle 1 pelisieman an te valle en effe in mekaor prebeere te slaon. Da die manne van de pelisie dan zwaore dreune uutdeele is d'rluu goed recht. Wat in De Haog beurt is ken netuur- lek heul nie. Daor hebbe 'n stellegie pelisiemanne 'n invelide man munt eslao- ge die heul niks mit de zaok te maoke had waorom die lelie mit 'n gummilat kreeg. Da zou zo'n bietje weeze dat Gart mit zien dronke kop bie de pelisie op de Van Weedestraat de ruute gaot ingooje en dat ikke d'r net veurbie kom, bar fe- soenlijk op weg naor de kark of zo, en datter dan zo'n vier of vief pelisiemanne naor buute storreme om bar op ming in te hakke. Da ken netuurlek heul nie en dat zou ikke nie neeme ok. Ikke bin zo stark as 'n beer, dus ikke zou die vier of vief pelisiemanne stuk veur stuk 't ziekenhuus inslaon, waant ak begin bin ikke nie te houwe. Da zal wel van de zenewe komme. Die man in De Haog was nie zo stark as 'n beer en die leit noeng verfrommeld in 't ziekenhuus. Meschien wille de pelisiemanne voor- taon beeter uutkieke en nie mit 'n man of wat losramme op 'n invelide man die niks mit de heule zaok te maoke heb. Ik denk dattie pelisiemanne in De Haog ok nie van de zenewe geweete hebbe wat zullie deeje, maor pelisimanne motte kallem blieve ast effe ken. Waor of nie. dere zieken zich vrijmoedig naar de dokter: meestentijds zullen zij de ge geven adviezen opvolgen omdat zij - na enig praten - ook wel inzien dat die ge geven raad in hun eigen belang is. Prijs soms zeer hoog. Dat de vrijheid - waarbij iedereen zon der schroom zo maar naar de dokter kan gaan - ook tot ongewenste toe standen kan leiden, behoeft geen verwon dering te wekken. Ongewenste toestan den zullen er immers altijd en bij ieder stelsel zijn. Die uitwassen waar men ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. af en toe met de neus bovenop wordt gedrukt, vormen om zo te zeggen de prijs die we moeten betalen voor onze uitstekende gezondheidszorg. Laatstelijk waren het die ouders op Tho len, die hun kinderen niet wilden laten inenten uit geloofsovertuiging. Een paar jaar geleden was er een man in Arn hem, die aan besmettelijke tuberculose leed en die, in plaats van zich in een sanatorium te laten opnemen, thuis z'n vrouw en zijn kinderen bleef be smetten. Dit laatste niet uit godsdienstige over wegingen: meneer was asociaal of kwe- rulant of psychopaat. In ieder geval van er niets aan te doen. Ook degenen die van dit laatste even eens verschrikkelijke feit op de hoogte waren hebben er moeite mee gehad om te bedenken dat dit de prijs is voor de omstandigheid dat iedereen die bloed opgeeft vrijelijk naar een consultatie bureau voor tuberculosebestrijding kan gaan zonder dat hij daarbij angst be hoeft te hebben dat hij de volgende dag tegen zijn wil in een sanatorium ligt. Misschien is het voor menigeen toch nog moeilijk te begrijpen wat de strek king van dit betoog nu eigenlijk is; daarom tot slot nog een voorbeeld waar aan het een en ander mogelijk nog eens duidelijk wordt geïllustreerd. Met overvalwagens. Betrekkelijk kort voor 1940 was er een bijeenkomst van Duitse en Neder landse medici die zich bezig hielden met de bestrijding van de geslachtsziekten langs de oevers van de Rijn. De Duitse artsen begrepen niet dat de resultaten in Rotterdam zoveel beter waren dan in hun steden. De Duitsers hadden onder invloed van Hitiers regime op dit gebied zoveel ver plicht gesteld dat zij de besmettelijke ziekte wel spoedig uitgeroeid dachten te hebben. Huisartsen die de ziekte con stateerden, waren verplicht daarvan aan gifte te doen. De betrokken personen werden - zo nodig met overvalwagens - naar ziekenhuizen gesleept en opgeslo ten totdat zij, na passende behandeling, genezen konden worden verklaard. Het resultaat was dat iedereen die aan het Duitse stuk van de Rijn woonde wel oppaste om zich naar een dokter te begeven: de ziekten tierden welig ver der! In Rotterdam waren alle advie zen vrijblijvend: daar werd de ziekte energiek aangepakt, de Nederlandse cij fers waren veel en veel gunstiger I

Soester Courant | 1963 | | pagina 5