m ■r:.M NEW YORK - FASCINERENDE STAD. fjgl Firma G. van de Pol VIERDE BLAD GARAGE STAM Nieuwe lasten voor zelfstandigen. Iets voor de vakantie 3B v:V sf VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Loodgieters werkzaamheden. Ruwe handen Schrale huid RELATIE? kfesa/teh VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL \N BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Renault dealer De was weer schoon?... Wie een jaar of wat geleden zou hebben verkondigd, dat de juffrouw van de hoek haar vakantie zou doorbrengen op Palma de Majorca, hij zou alleen maar misprijzende blikken hebben ontmoet. Die fantast.... En toch.... die juf frouw gaat naar Majorca. Ze ligt er on der de Palmen in de zon. Ze hoeft er al leen maar een paar maanden voor te sparen. Een goede driehonderd gulden en ze zoekt letterlijk de zon op. Op het ogenblik durft nog vrijwel niemand te denken aan een vakantie in Amerika. wordt minder geimponeerd door de beursgebouwen dan wel door dat oer oude kerkje, dat hier vreemd verloren als een lilliputter in een grote mensen wereld opduikt. Het zou in menige grote stad een kathedraal lijken, hier, tussen al die verdiepingen, is het een nietig plekje van rust temidden van een woe lige wereld. Wie zich de moeite getroost New York wandelend te ontdekken, komt tot de vreemdste ontdekkingen. New York lijkt dan Parijs; - waar de groentehandelaren hun kleurige fruit en x r* yt 32 fa de kolonisten Ja, die kolonisten, die overal hun stempel drukten. Onuitwis baar. Bij Wallstreet was het, dat de Hol landers - de naam zegt het nog - de wallen bouwden om hun bezittingen te beschermen tegen de Indianen. Hier ligt de grondslag voor New York. Hier, waar het nog The Battery heet, kocht In 1626 een Nederlands kolonist voor een paar duiten het hele eiland Manhattan van een Indiaans opperhoofd. Battery Park en Bowling Green - we denken er altijd aan terug omdat we hier het beste res taurant vonden dat we ooit bezochten en waar ze - uiteraard - de beste Manhat tan mixten die we ooit dronken - vindt men nog tal van Nederlandse namen te rug. De zeelui zoeken er 's avonds hun ver maak langs de kaden van East River, waar de spiritusdrinkers hun roes uitsla pen of bedelen om een sigaret. En als je dan een piraat geeft aan zo'n aan lager wal geraakte, dan vertelt hij je, dat hij eenmaal in Amsterdam was. Hij herin nert zich nog de bruggen koningin Wllhelmina Hier is de Holland tunnel. Vijf, soms zes rijen auto's persen zich erdoor.. Want New York is een drukke stad. Een onmo gelijke drukke stad. Onder die tunnel door, stuit een ouderwetse tol de chauf feurs in hun vaart. Eerst betalen, zegt de tolgaarder. Schreeuwende reclames langs de high way, een drive-in bios coop Maar ook elektriciteitskabels aan houten paaltjes. 'i VtAt - De New Yorkers zijn trots op hun wolkenkrabbers, maar waar schijnlijk nog trotser op de ruimte en groenstroken er tussen. Maar toch.... sedert John Kennedy groenten komen verhandelen president van de Verenigde Staten was, probeert zijn land steeds meer touristen te trekken. Steeds snellere vliegtuigen brengen New York dichterbij. En de prijzen.... ach, in deze tijd van wel vaart is zo'n vakantie voor velen heus wel te betalen. Voor wie zegt. dat hij niet geleefd heeft zonder New York te zien voor wie het vrijheidsbeeld het einddoel van de reis is van „de reis van z'n leven." Vooral voor ons. Neder landers is zo'n trip naar New York de moeite meer dan waard. New York - en dan wel in het bijzonder het oudste gedeelte daarvan, het zaken- en wolkenkrabbercentrum Manhattan - is het centrum van de wereld, een fas cinerende wereld vol tegenstellingen, duizelingwekkend in zijn omvang en veelzijdigheid. De Europeaan, die er na slechts enkele uren vliegen mee wordt geconfronteerd, heeft de eerste tijd moeite te wennen aan het tempo. Het hart van New York klopt snel. Het is een stad vol weelde en tegelijk oneindig triest; een stad van wanhopige eenzaam heid en een centrum van het meest luidruchtige vermaak. Een overdonderen de wereld. Het wonderlijk hoekige glazen gebouw van de Verenigde Naties is een van de bezienswaardigheden, zoals het 102 ver diepingen hoge Empire State Building, 's werelds hoogste bouwwerk, zoals het Vrijheidsbeeld en Central Park, waar je net als in Wenen rond kunt rijden in koetsjes. Maar wie New York wil leren kennen, vergete die pluspunten van de V.V.V. Parijs beleef je ook niet op de Eifeltoren. Neen, wie New York wil leren kennen neme de wandelwagen of in het uiterste geval - om telkens weer een ander uitgangspunt te vinden - de sub- way. De New Yorker is niet - zoals hij maar al te vaak wordt afgeschilderd - een keiharde zakenman, die jachtig langs de straten loopt zonder oog te hebben voor zijn medemensen. Als hij iemand voor een straatnaambordje ziet staan, zal hij onmiddellijk vragen, of hij wellicht kan helpen met het zoeken van de weg als hij in de ondergrondse een vreemdeling ziet worstelen met de automatische deu ren aarzelt hij geen ogenblik met het bieden van de helpende hand. De New Yorker is vriendelijk hij is vroüjk en hij heeft daar alle reden voor, want zijn levensstandaard is hoog. Je ziet het in de winkels. Fifth Avenue heeft etalages, waar alle weelde van de wereld te pronk ligt. Dure dames lopen er langs om te gen cocktailtime een ogenblik verpozing te zoeken in de lounge van een van die peperdure hotels of in een tearoom op de zoveelste etage. Wie aan New York denkt, denkt aan wolkenkrabbers. Maar men vergisse zich niet. Wie beweert, dat deze stad - ge bouwd op rotsen - een dode steenmassa is, beledigt New York. De wolkenkrab bers benemen niemand het uitzicht. In tegendeel, ze accentueren de ruimte. En wandelend op Time Square of langs een van de Avenus ziet men wellicht meer van de lucht dan in menige smalle Am sterdamse straat. De New Yorkers zijn trots op hun wolkenkrabbers, maar waar schijnlijk nog trotser op de ruimten er tussen. Op de groenstroken, zoals je die overal vindt. Het is trouwens gek, maar wie voor het eerst in het geldcentrum Wallstreet komt, waar Broadway begint, New York wordt Amsterdam, waar de touwslager zijn zeelui bedient-, New York word Lis sabon - waar de kooplieden hun kraamp jes aaneen rijgen tot een wonderlijke markt. De Engelse schrijver W. L. George zegt Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 het aldus New York is all the cities. Verwacht er niet een oord van louter jazz en goedkope films In deze stad zijn meer musea (gratis toegankelijk de mees te) dan waar ook; er zijn tientallen avant garde theatertjes, waar prachtig toneel wordt gespeeld. New York, all the cities Je vindt er puffende stoomtrein- tjes naar de voorsteden, je treft er kroegjes, waar je een biertje drinkt aan de toonbank, zoals je het in Frankfort of Keulen zou doen. Een stad van contrasten Tegenover de weelde van Fifth Avenue staat de arme tierigheid van vele buitenwijken. In Brooklyn, Harlem, down town, waar men de bowery vindt, die zo heet omdat er vroeger aardappels verbouwd werden voor Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw voorsteden zo nu en dan boven de grond. Daar stappen de In Manhattan werkende legers uit om op de enorme parkeerter reinen hun auto te halen. De subway gaat terug. Als bovendegrondse onder grondse. Symbolisch voor New York; all the cities, waar immers alles mogelijk is. waardevol en duurzaam.. Het ware New York openbaart zich als door een vergrootglas onder de grond. Alle rassen van de wereldstad, alle na tionaliteiten, samen vormend de New Yorker, dringen zich door de nauwe deu ren in de wagens. De New Yorkse sub way is geen schaduw van het Londense Ze is smeriger, ongemakkelijker, automa- tischer. De vrijheid van dit land weerspie gelt zich ook hier. Er zijn drie, vier ver schillende maatschappijen, die de onder grondse lijnen exploiteren. De Amerika nen bedachten voor hun ondergrondse 't meeste simpele systeem dat men zich be denken kan. Nergens ter wereld bestaat het zo. Zo nu en dan koop je voor een handvol geld een aantal penningen to- kins. Ze dienen om de tourniket aan het draaien te brengen, die bij ieder station je in de weg staat. Zo'n tokin brengt je op het perron. Hoe lang je daar wilt blijven, hoeveel kilometers je wilt rijden, dat moet je allemaal zelf weten. De to- kins verdwijnen in een gleuf. Ernaast staat het tentje van de man, die nieuwe voorraden tokins verkoopt. In zo'n voor raad op, dan leegt hij het bakje onder de gleuf. Eenvoudiger kan het niet Iedere gleuf heeft een tellertje, dus is EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 de controle al even eenvoudig als het hele systeem. Het aantal werkkrachten in die subway is minimaal. De reizigers helpen zichzelf. Zo is de subway New York. Met een on gelooflijke frequentie en met een onge kende snelheid doorkruisen de treinen de stad, duiken onder de wateren door, die Manhattan omringen en springen in de VOGELTENTOONSTELLING. Vanavond om 8 uur wordt in De Gou den Ploeg de jaarlijkse vogeltentoonstel ling van de vereniging „Vogelvreugde" geopend. Men kan deze expositie van avond, zaterdag en zondag bezoeken. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met dinsdag draait in het Citytheater de grootse film „De kanonnen van Navarone" met David Ni- ven, Gregory Peck en Anthony Quinn. Het is het verhaal van een verbeten strijd welke Griekse verzetstrijders in de tweede wereldoorlog tegen de Duitsers leveren. Een strijd, die eindigt met de verwoesting van de kanonnen van Na- varonne, die de Engelsen zoveel last be zorgden. Het is een film van het ge halte „The River Kwai", dus een film die men beslist gezien moet hebben. Zondagmiddag vechten vier bandieten tegen Indianen. Zij roven een meisje en zijn op geld uit, maar het eind van het liedje is dat ze alle vier tegronde gaan in de strijd tegen de Apachen. De film heet „Hinderlaag bij het Tomahawk ravijn". Harold Loyds wereld der zotheid" draait op eerste kerstdag de gehele dag en op tweede Kerstdag tijdens de avondvoor stellingen. Het is een verzameling kluch ten uit de jaren twintig en dertig die het nog goed zullen doen en die voor veel vrolijkheid zullen zorgen. In de middagvoorstellingen van tweede kerstdag „Helen's Jazz-feest" met Helen Shapiro. Het is een gezellige film vol muziek en met talloze liedjes. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1963. Het lijkt logisch dat iemand, die nu met 4000,per jaar geen gezin kan onderhouden, dit straks met 4400, evenmin zal kunnen. Het zou dus uit sociale overwegingen vanzelfsprekend zijn wanneer voortaan kleine zelfstandigen bij een inkomen van 4400,a 4500, premievrij voor kinderbijslag voor de eerste twee kinderen in aanmerking zou den komen. Wel waken, maar waar? Volgens minister Veldkamp is dit een volkomen misvatting. De minister moet waken voor de discriminatie met de loontrekkenden, want die krijgen kinder bijslag op basis van premie. Bovendien betalen loontrekkenden via de algemene middelen mee in de kinderbijslagkosten van kleine zelfstandigen! Het mocht wat. Hoeveel anderen betalen er niet mee in de algemene middelen waar bepaalde groepen loontrekkenden geen cent belasting betalen! Als de mi nister wil waken, dan raden wij hem eens aan te gaan waken bij de kinderen die onvoldoende gevoed en gekleed worden als gevolg van zijn discrimine rende politiek t.a.v. de kleine zelfstan digen. Hierboven hebben wij uiteen gezet dat het totale premiebedrag voor zelfstan digen met ruim 190,— per jaar kan stijgen. Voor loontrekkenden zal dit ruim 150,per jaar kunnen zijn. Daarnaast bestaat altijd nog de grievende bepaling voor zelfstandigen dat van de inkomensgroep vanaf ƒ4000.voor de eerste twee kinderen helemaal geen bij slag gegeven wordt terwijl men rustig mag meebetalen aan de premie. Komt men tot een inkomen van 14000,dan krijgt men voor het derde kind ook geen bijslag, bij een inkomen van 14258,33 vervalt deze voor het vierde kind enz. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 In de buitenwijken ziet men overal drie ballen aan de gevels han gen ten teken dat hier een lommerd is gevestigd. Dit is het New York van de tegenstellingen. Vanzelfsprekend worden samen met de loonsverhogingen ook de premies der sociale verzekeringen herzien. Wij zou den verwachten dat dit naar rato zou plaats vinden. Het blijkt echter dat op dit punt meer dan normale wijzigingen op komst zijn. Minister Veldkamp is met name voor de a.o.w. in een moeilijk parket gebracht omdat daar nu juist de gedachte van het bodempensioen wordt losgelaten om deze te vervangen door de gedachte van het minimum dat nodig is om in zijn onderhoud te voorzien. Voor deze en andere voorzieningen moet er 400, miljoen extra op tafel komen. De regering zal hebben overwogen om de premie-percentages te doen stijgen om dekking van de kosten uit de premie opbrengst mogelijk te maken. Deze ge dachte moest grotendeels worden prijs gegeven omdat het percentage van het inkomen, dat aan sociale verzekeringen wordt besteed, reeds hoog genoeg is. De bedragen, waarover betaald moet wor den, zijn nu meer dan evenredig ver hoogd. De premie-inkomensgrens voor de algemene kinderbijslagwet, de a.o.w. en de algemene weduwen- en wezen verzekering wordt in twee etappes, na melijk per 1 januari en per 1 april 1964 van 9000,via 9800,naar liefst 10900,gebracht. Dit is geen ver hoging van 10 maar van liefst meer dan 20 met de daaruit volgende kon- sekwenties voor de welvaartspositie van bepaalde groepen. Alweer een veer. Met name de zelfstandigen wordt op nieuw een veer uitgetrokken. Zij betalen een premielast van 6,8 voor de a.o.w., plus 1,3 voor de a.a.w. en nog 2 voor de alg. kinderbijslagwet, samen 10,1 In 1964 wordt dus de premie inkomensgrens met 1900,verhoogd. (Van 900,tot 10900,De stij ging van de premielast zal voor be trokkenen dus ruim 190,bedragen, ongeveer 25 meer verhoging dan die van loontrekkenden. Dit is vanzelfsprekend gedaan omdat de heer Veldkamp bezig is het midden- standsbeleid te integreren in het alge meen beleid, maar dat hebben de meeste middenstanders tot heden nog niet be grepen. De sociale integratie van de zelfstandigen wordt echter nog verder uitgebreid. Onze bewindsman heeft zijn sociale oog ook gericht op de kleine zelf standigen die, zoals bekend, tot een inkomen van 4000,— tot 4236,42 per jaar zonder premieregeling recht hebben cp kinderbijslag voor de eerste twee kinderen. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af Nieuwerboekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Waarom juist de kleine man? Zodra de minister het woord discrimi natie op de lippen neemt, moet er wor den gezegd dat er nog altijd een onrecht vaardige discriminatie bestaat in de toe kenning van kinderbijslag ten opzichte van alle zelfstandigen. Wij zijn het er mee eens dat inkomens trekkers van 14000.en hoger in de toekomst voor het derde kind en volgende ook kinderbijslag zullen krijgen wanneer straks daarvoor het wetsontwerp tot wet wordt verheven, maar het is onaanvaard baar dat de groep kleinste zelfstandigen met name wordt uitverkoren om van de jongste inflatiegolf de dupe te worden Door de nieuwe maatregelen in het so ciale vlak wordt de positie van de zelf standigen opnieuw op twee punten ver zwakt. In de eerste plaats door weigering van minister Veldkamp om de minimum- inkomensgrens van 4000,voor de kleine zelfstandigen op te trekken. Hier mee wordt een poging aangewend om opnieuw een aantal zelfstandigen tot loontrekkenden te maken tot grotere glorie van de industrialisatie en de ar beidsvoorziening van het grootbedrijf. Heerlijk, dat frisse linnengoed' Maar ook de kleding stukken, die U niet in de was doet, worden vuil. En vuil tast het weef sel aan. Tijdig reinigen, veilig en voorzichtig. t spaart Uw kleding Tk'l En wat U zelf niet L, (1 j Vo doet. dat kunnen 0 wij zo goed! tip top!... en toch voordelig! Er is juist geld nodig! Het tweede punt van verzwakking ligt in een te fors optrekken van de maxi mum premie-inkomensgrens van 9000, naar 10900,De hieruit voortvloeiende toenemende betaalplicht onttrekt voor de zelfstandigen opnieuw middelen aan hun mogelijke besparingen, die dringend no dig zijn voor reserveringen om hun eco nomische positie te versterken. Juist op het punt van de financiering van hun bedrijven zijn de zelfstandigen meer kwetsbaar naarmate zij kleiner zijn. Ook de regering weet dat de nieuwe loon- en inflatiegolf een nieuwe vloed van middelen vraagt om het bedrijfs leven te financieren. Het kleine bedrijf heeft daarbij geen toegang tot de ka pitaal markt. De onvoldoende middelen, die men dan nog heeft, worden door de minister van sociale zaken weggezogen tot meerdere glorie van zijn verplichte verzekeringsstelsel. Het aantal randbe- drijven zal weer spoedig groeien.

Soester Courant | 1963 | | pagina 13