WARE DEMOCRATIE. Dichterlijk dagboek, De zaak Lubbers contra Gemeente Soest, SOESTERBERG Het oog gericht op storm in een glas water. V.V.V.-nieuws. Kerstcross van Tempo. Handbalprogramma. Kerstfeest voor bejaarden. Waarschuwing. Nutsbibliotheek Soestdijk. Kerkconcert. Geslaagd. Medische dienst. Katholiek Vrouwengilde. Interkerkelijke kerstsamenkomst. Kerstviering. Sparen door N.V.V.-leden. Zeepost. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT VRIJDAG 20 DECEMBER 19G3. 42ste JAARGANG No. 9fi. SOESTERÜpURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er heeft vorige week een uitwisseling van pagina's en daarmede van gezichts punten plaats gehad tussen het Neder landse dagblad „Trouw" en het Zuid- afrikaanse dagblad „Die Burger". „Trouw" nam in zijn pagina's een aantal Nederlandse gevoelens op over de ras senpolitiek der Zuidafrikaanse regering. „Die Burger" zette uiteen hoe en waarom men die politiek in Zuid-Afrika toepast. Wij willen nu niet de wederzijdse stand punten aan een beschouwing onderwer pen, waarschijnlijk zal men elkaar over en weer niet hebben overtuigd. Maar dat initiatief tot uitwisseling van gedachten achten wij toch al van grote waarde en van groot belang. Dit is de juiste democratische opvatting, het eerbied hebben voor ieders standpunt over bepaalde problemen en vooral de geneigdheid om daarvan wederzijds ook kennis te nemen, opdat men kan gaan begrijpen waarom de ander zo denkt en handelt. Wij, in Nederland en in de ge hele westerse wereld, zijn zo sterk ge porteerd voor democratische opvattingen, doch tallozen kunnen niet of nauwelijks de eerst nodige konsekwenties daarvan opbrengen: het volledig kennisnemen van de argumenten van de ander, en zijn zienswijze daaraan toetsen. Vele Nederlandse dagbladen zijn geli eerd aan een politieke partij of gaan in hun commentaren uit van één bepaalde politieke zienswijze. De Nederlander kiest het aan zijn inzichten meest verwante dagblad om te lezen; doch hoevelen le zen daarnaast ook bewust een blad met een tegengestelde mening? Dat percentage is maar erg klein. Hoeveel anti-revolutionairen zullen ooit een verkiezingsvergadering van de Par tij van de Arbeid bijwonen en omge keerd en hoeveel katholieken een bij eenkomst van de communisten of van de christelijk-historischen? Men wijst dat af met de opmerking: „Ik ken dat standpunt wel". Doch men weet er niet meer van dan de mensen uit eigen kring en de eigen schrijvers ei over hebben losgelaten. De democratische opvatting gaat meestal nog: veel verder dan dat men het tole reert dat er ook andere gedachten dan de eigen worden gedeponeerd, maar a priori is men daar tegen en wil er liefst niets over horen. Zo is het links en zo is het rechts en hoogstens wat vrijzinnigen in het mid den nemen nog weieens kennis van de argumenten van andersdenkenden. Daarom verdient die uitwisseling tussen „Trouw" en „Die Burger" in een gouden lijstje te worden gezet en is dit initia tief ieders aandacht waard. Het ware te hopen, dat men dit eens veelvuldiger ging toepassen. Niet alleen ten aan zien van problemen die in het buiten land spelen, doch ook voor de onder ling Nederlandse politieke problemen. Wij moeten helaas veronderstellen, dat de politieke partijen en de met hen ge lieerde kranten dit niet zullen aandurven. Doch hoe nuttig zou dit in vele geval len kunnen zijn en hoe juist zou men dan van de ware democratische ge dachte blijk geven. Er heerst in Nederland ongetwijfeld geen juist begrip over de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering en zeker niet over de problemen waarmee men daar te worstelen heeft. Ook al komt die politiek ons bepaald te drastisch voor en moeten er andere oplossingen mogelijk zijn, toch zijn wij ervan overtuigd, dat de meeste Neder landers geen voldoende besef hebben van de situatie zoals die daar ligt. En wan neer men dat besef wel zou hebben, door er b.v. enige tijd te hebben gewoond of Een kwartje meer en elke dag, Dat krijgen de soldaten, Het is een warme bal gehakt Uit vele automaten Ons leger groeit, de vijand ziet Geen schimmen op een rijtje, De lijfspreuk des ministers wordt Een heit voor een karweitje. „Stadhuis op stelten" is terug Met Blij dorp op de borden. Misschien dat wij ook nog eens blij Met boer Voorthuizen worden Al spreekt zijn vrouw als Groningers En hij als de Westfriezen Wij hebben op de zaterdag Toch weinig te verliezen. Wie nu nog Rina Lodder is Wordt strakjes mevrouw Checker, Dan zit ze warm bij drie miljoen. Gemakkelijk en lekker En neemt haar man haar mee ten dans Of laat ze zich niet kisten Zij zit toch van twee kanten in De echtelijke twisten. De wegen waren spiegelglad Door vriezen en door dooien, We zullen voor de kerstman maar Weer zand en pekel strooien. Maar Wim Kan luidt het ouwe jaar Weer uit, dat komt gelegen De kerken zijn die avond echt Wel uit om half negen JAAP MIJDERWIJK. door van velerlei standpunten te heb ben kennis genomen, dat men dan over de politiek van de Zuidafrikaanse re gering toch wel enigszins anders zou oordelen dan waartoe men hier in het veilige Nederland komt. En laten wij ons vooral niet op de borst slaan over ons standpunt ten aanzien van het negerprobleem, want ook hier in ons land, bij talloze Nederlanders, is er discriminatie merkbaar, aanvaardt men een negerjongen of -meisje niet op dezelfde wijze als de blanke. Daarvan zijn talloze voorbeelden op te sommen. De kwestie ligt dan ook niet zo eenvou dig als men uit puur menselijke en christelijke overwegingen wel zou willen. Daarom is het zo goed, dat men van het standpunt der blanke Zuidafrikanen kennis neemt, waartegen meer uit poli tieke en sentimentele overwegingen wordt geageerd dan uit verstandelijke. Er zijn trouwens nog meer achtergronden aan deze agitatie dan alléén het lot van de zwarten in Zuid-Afrika. Wanneer men al die (politieke) achter gronden kent, dan begrijpt men ook uit welke hoek de wind waait die zich zo fel keert tegen de apartheidspolitiek. Door burgemeester en wethouders onzer gemeente is het navolgende schrijven ge zonden aan de leden van de gemeente raad. In de raadsvergadering van 17 en 18 decefhber j.1. is de juridische afwikkeling ter sprake gekomen van de onteigening van een strook grond aan de Middelwijk straat van de heer J. H. M. Lubbers. Na de kennismaking van het betreffende krantenartikel hebben wij ons weer tele fonisch in verbinding gesteld met de raadsman van de gemeente - de heer mr C. L. Baron van Harinxma1 thoe Slooten te 's-Gravenhage van het kan toor van Jhr. Mr. J. H. de Brauw. Hierbij is ons gebleken, dat een mis verstand is ontstaan over het begrip „in cassatie" gaan. De rechtbank te Utrecht heeft op 4 december 1963 uitspraak gedaan in deze onteigeningszaak. Ingevolge artikel 52 van de onteigeningswet wordt geen hoger beroep tegen het vonnis toegelaten. Wel kan voorziening in cassatie gevraagd worden. Dit geschiedt door binnen 8 da gen na de uitspraak een verklaring ter griffie der rechtbank te deponeren. De raadsman van de gemeente staat echter niet ingeschreven bij de recht bank te Utrecht, zodat hij alleen kan optreden via een wel ingeschreven pro cureur, in dit geval mr J. A. Star Bus man. Deze laatste heeft bericht gekregen van de uitspraak en later het uitgebreide vonnis met alle overwegingen. Het vonnis heeft onze raadsman Mr. van Harinxma maandag 16 december j.1. ont vangen. Het is een vast gebruik, dat de procureur binnen de vastgestelde termijn voor ziening in cassatie vraagt om te voor komen, dat de cliënt zijn rechten ver speelt alleen door het laten verlopen van de termijn. Er wordt als het ware een formele verklaring afgelegd. Het eigenlijke in cassatie gaan heeft echter plaats wanneer de overwegingen van het vonnis daartoe aanleiding ge ven. Sinds enkele dagen kan echter onze raadsman beschikken over het vonnis. Binnenkort ontvangen wij van hem een advies of het zin heeft de voorziening in cassatie te vragen. Eerst dan kunnen wij beoordelen, of de gemeente deze stap dient te ondernemen. U zult thans begrijpen, dat wij stellig hebben verkondigd, dat de gemeente geen cassatie heeft gevraagd. De verklaring van de heer Mr. J. A. Star Busman, die zonder ons medeweten ter griffie van de rechtbank is gedepo neerd, heeft voor de gemeente geen en kele consequentie. Dit had echter wel het geval geweest wanneer dit verzuimd was, want dan had de gemeente alle rechten verspeeld. Deze hele kwestie komt dus hier op neer, dat de praktijk iets heeft weten te vinden om de korte wettelijke termijn van 8 dagen te verlengen. Wij vertrouwen erop U hiermede vol doende te hebben ingelicht. De traditionele kerstcross van de wielren- vereniging Tempo wordt op tweede kerst dag gehouden. Bij de profs, onafhanke- lijken en amateurs komen cracks van groot formaat aan de start. Onder hen Manus Brinkman, Jan van Gees, Cor Rutgers, Geurt Pos en Michel Stolker. Voor Tempo komen onder anderen Ger- rit Ruttenberg, Wout van 't Klooster, Wil van Barneveld en Rob de Haas uit. Bij de nieuweüngen zullen C. Proosdij, J. Dijkstra, S. Hairwasser, C. Leunis en J. Seegers met andere renners starten en bij de aspiranten Johnny Visser, R. Cornelisse, Th. Lokven en B. Janbroers. De aspiranten starten om half een voor 3 ronden, 5% km, de nieuwelingen om kwart voor twee voor 8 ronden, 14% km, en de overige renners om half drie voor 14 ronden. 24 km. Er wordt gereden op een parcours te Soestduinen. Eveneens op tweede kerstdag wordt om half elf de traditionele vossenjacht van Tempo gehouden bij hotel De Soester Duinen. Het eerste damesteam van B.D.C. speelt zondag tegen Attilla 2, het vierde team van de dames-aspiranten tegen Spirit, het tweede herenteam tegen Attilla 5. De bejaarden van de sociëteiten Soest- Zuid en Soestdijk der U.V.V. hebben gis termiddag kerstfeest gevierd in gebouw Credo aan de Julianalaan. Er waren 120 bejaarden aanwezig. Zij werden verwel komd door de presidente van de U.V.V. mevr. Van Ginkel. Mevr. Oranje las het kerstevangelie, de bejaarden zongen een ode aan de U.V.V. van de heer J. Renes, lid van de socië teit, waarbij mevr Bos op de piano be geleidde. De toneelgroep van de afdeling Baarn- Soest der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen voerde twee stukken van mej, Stella den Boer op, waarmee zij veel succes had. Gisteravond trad deze groep in Driebergen op. De kerstmaaltijd werd met smaak genuttigd. De bejaarden van de Herv. Kerk te Soest vierden kerstmis in gebouw Elthe- to. Er waren 60 bejaarden aanwezig. Ds Roest leidde de liturgie en vertelde een kerstverhaaL waarna een broodmaaltijd werd gebruikt. De bejaarden van het Charitatief Cen trum van Soest, Soestdijk en Soest-Zuid hebben eveneens het kerstfeest gevierd. Zij werden verwelkomd door mevr. Wes- selingh en zijn verwend met veel versna peringen en gebak. Het koor van de af deling Soestdijk van het Katholiek Vrou wengilde zong onder leiding van mej. A. Schalkx en de heer J. A. v. d. Koppel las een kerstverhaal. Een kinderkoor zong onder leiding kerstliederen, waarbij blokfluitmuziek voor de begeleiding zorg de. Kinderen van personeelsleden der Ceramiek van Breugel voerden een kerst spel op onder leiding van mevr. J. K. Vogt. Er waren natuurlijk herders, maar ook prachtig uitgedoste koningen. Ten slotte danste Jeanette Tönis „Kerstmis bij de kribbe". Mevr. Wesselingh wenste alle aanwezigen een goed kerstfeest, een geslaagde viering van oud en nieuw en een gezegend 1964. De politie maakt de ingezetenen er op attent dat ingevolge de Algemene Po litieverordening het verboden is honden in de bebouwde kom los te laten lopen. Gebleken is dat de laatste tijd veel hon den in deze gemeente loslopen. In het plaatselijke asyl zijn vele honden ondergebracht, waarvan de eigenaars niet bekend zijn. De komende weken zal de politie dan ook een strenge controle houden op loslopende honden. Nieuwe aanwinsten jeugdboeken. Andreus, Kinderverhalen. Andreus, Viermaal J en Janus. De Angeli, De poort in de muur. Brion, Chagall. Cogniat, V. van Gogh. Deletaille, Azan de hond. Farley, Black de zwarte hengst komt in opstand. Farley, Het mysterie van Black's vader. Fran- cois, Fiepelotje de kleine muis. Ger- gely, Szöszi. Goeverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen. Graftdijk, Paspoort voor de delta. Ter Haar, De grote sagen van de donkere middeleeuwen. Van Hichtum, Het pleegkind van het bosch. Hora Ade- ma, Een stoet van dieren. Ter Horst, Kletskoeken. Knight, Joe en Lessie. Ten Napel, Teun de Jager. Van Ne- rum, De ijzeren Hunsa's. O'Dell, Al leen op een eiland. Peterson, Een leeuw in huis. Peterson, Matthias en het eekhoorntje. Peterson, Matthias, Martin en Mari. Peterson, Stina en Lars in de bergen. Schultz, Pitama- kan opperhoofd der Zwartvoet-india- nen. Scott, Ivanhoe. Selden, De krekel in de ondergrondse. Wahlstedt, De verdwenen postzegel. IJzerman, Hansje Stoffel. Het traditionele concert van de Muziek- kring de Nederlandse Cantorij is ook ditmaal in de Oude Kerk gegeven onder leiding van Maarten W. Kooij, cantor organist van deze kerk. Een bijzonder gebeuren bij dit concert was het optreden van de koperblazers Harry Sevenstern, baroktrompet Jan Stoeckart, Hans Grin en Wijnand Se venstern, baroktrombone Victor Swil- lens, barokhobo en Jaap v. d. Drift, gamba. Zij speelden op uitmuntende wijze Can- zona van Taeggio en Bicinium van Kas- par Othmeijer. De koorgroep, de sopranen Maria v. d. Slikke en Diet Hoekstra-Bijl, de alt Ine Kooij, Gerard de Vos en Wandert Jag- tenberg, tenor, voerden drie dubbelkori- ge werken van de componist Samuel Scheidt uit en ongetwijfeld vroegen ve len van de talrijke aanwezigen zich af waarom deze componist niet meer be kend is. Het is prachtige en indrukwekkende mu ziek, die door de Cantorij voor de N.C.- R.V. gebracht wordt in een cyclus „Sa muel Scheidt". Mooi van sfeer was „Maria durch ein Dornwald ging", een werkje van Freek Houtkoop dat voor de eerste maal uit gevoerd werd. Van Maarten W. Kooij klonk „Een roze fris ontloken" bijzon der fraai. „Gezang 4" van dezelfde com ponist werd door de koorgroep met twee solosopranen uitgevoerd. Het voorspel bij dit werk was van Ernst Lothar von Knorr. De organist Klaas Bolt speelde het orgelkoraal „Es ïst ein Ros entsprungen" van Johannes Brahms en een werk van Nicolaus Bruhns. Het koor en de solisten schonken eveneens aandacht aan het romantisch repertoire door de uitvoering van twee fraaie motetten van Brahms. De heer K. H. Fleurke, tot voor kort wonende te Soest, thans woonachtig te Amsterdam, slaagde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam cum laude als doktor in de wiskunde en natuurweten schappen. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A Th. M. Splinter te Soester berg, W F. v. d. Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Op de beide Kerstdagen wordt waarge nomen door dokter D. J. R. Jellema. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A J. W. Ha gendoorn te Soesterberg. Maandagavond was in „Kontakt der Kontinenten" (St. Jan) te Soesterberg de jaarlijkse verdiepingsavond. Begonnen werd met een H. Mis, waar na een gezamenlijk souper volgde. Ver volgens hield prof. Eysink van het Groot Seminarie Rijssenburg een causerie o\er „Het Geweten", naar aanleiding waarvan verschillende vragen werden gesteld. De inzameling van giften in natura voor de Kerstactie van het Vrouwengilde was een groot succes. Op zondag 22 december a.s. wordt in de garnizoensontspanningszaal de jaarlijk se interkerkelijke kerstsamenkomst ge houden, waaraan ook dit jaar weer Rooms-Katholieken en Protestanten zul len medewerken. De gezamenlijke zangkoren van Soester berg en de muziekkapel van het Leger des Heils uit Zeist zullen luister bijzet ten. Er zal samenzang zijn, alles rond de boodschap van het kerstfeest. De gezamenlijke geestelijken van Soes terberg nodigen een ieder bij deze van harte uit tot het bijwonen van deze sa menkomst. Aanvang 9 uur n.m De Soesterbergse zondagschool „De Zaai er" houdt haar Kerstviering op tweede kerstdag in het Hervormd wijkgebouw en wel te 3 uur voor de kleinen en te 7 uur voor de groten. In „Huis ten Halve" hield de N.V.V.-be- stuurdersbond Soesterberg een leden vergadering. Spreker was de heer J Oudegeest, directeur van de Algemene Spaarbank voor Nederland. Spreker be lichtte allereerst de groei van de spaar bank, Opgericht in 1960 heeft zij nu reeds 391 vestigingen in ons land, ter wijl het spaartegoed meer dan 17 mil joen bedraagt. Het aantal spaarders be draagt 18.000. Hij stelde vast dat er van de 520.000 N.V.V.-leden slechts 3 procent spaarder is, terwijl het voor de N.V.V.-leden een erekwestie zou moeten zijn dat de spaar bank snel van de grond komt. Hierna lichtte de heer Oudegeest nog de verschillende mogelijkheden toe, t.w. het giraal sparen, het jeugdsparen, het be- drijfs- en overheidssparep en tenslotte met het spaarbankboekje. De heer Oudegeest besloot met de hoop uit te spreken, dat de vestiging in Soes terberg snel zou groeien. Tijdens de raadsvergadering van dins dagavond vroeg de waarnemend voor zitter, wethouder W. G. van Zadelhoff machtiging aan de raad in beroep te gaan tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank in de zaak gemeente contra Lubbers. De heer Hilhorst, fractievoorzitter van de K.V.P. zei dat hij bij geruchte ver nomen had dat de gemeente al in beroep gegaan was. De wethouder ontkende dit en de raad verleende het college mach tiging om in beroep te gaan. Een wantrouwig man belde de griffie van de Utrechtse rechtbank op en kreeg daar te horen dat de gemeente al in beroep gegaan is. Mr. J A. Star Bus- mann zou dit voor Soest gedaan hebben. Deze gegevens werden verstrekt aan de heer J. K. de Bruin, raadslid voor de V VD. en hij deelde aan het einde van de begrotingsvergadering mee wat hij vernomen had. Hij noemde ook de naam van de advocaat. Uit de reacties van de wethouder bleek dat hij net zo goed Fidel Castro of Mao Tse Toeng had kunnen zeggen, want mr. J. A. Star Busmann had helemaal niets met deze zaak te maken. Daarmee sloeg de heer De Bruin een enigermate vreemd figuur. Kort na de vergaderingen kregen raads leden en persvertegenwoordigers het von nis van de Utrechtse rechtbank in han den en daarin lazen ze onder meer de naam mr. J. A. Star Busmann. Toch bleek het allemaal een storm in een glas water. Het beroep was geen beroep maar cassatie en 't was heel ge woon dat de wethouder hiervan niets wist. Geen extra gemeenteraadsvergadering, geen motie van wantrouwen maar een vredige kerstmis voor de raad en de betrokken wethouders. KANTMAN Voor deze aangelegenheid verwijzen wij naar een schrijven van B. en W. aan de gemeenteraad op deze pagina. Red. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van met schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika s.s. „Mormacscan", 22-12 en m.s. „Pr. Mar griet" 24-12. Argentinië s.s. „Artillero" 23-12 en m.s. „Alnati" 24-12. Australië m.s. „Wolfsburg", 24-12. Brazilië m.s. „Charles Tellier" 22-12. en m.s. „Alnati" 24-12. Brits-Oost-Afrika m.s. „Pierre Loti" 24-12. Canada s.s. „Mormacscan" 22-12 en m.s. „Pr. Margriet" 24-12. Chili m.s. „Burgenstein", 22-12. Indonesië m.s. „Dusseldorf", 23-12. Ned. Antillen m.s. „Socrates" 22-12. Nieuw-Zeeland m.s. „Metteskou" 22-12. Suriname m.s. „Ladon", 23-12. Republiek Zuid-Afrika en Z.-W.-Afrika m.s. Windsor Castle" 24-12. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten verstrekken de postkantoren. De abonnementskaarten voor de twee eerstvolgende „busconcerten" zijn bij ons binnen gekomen en het verheugt ons u deze aanbieding te kunnen doen. Voor degenen, de ons vorige stukje hier over niet gelezen hebben, willen we nog even hierop terugkomen. De „busconcerten" zijn concerten, die in Tivoli (Utrecht) gegeven worden en die voor de Soester muziekliefhebbers ge makkelijk bereikbaar worden gemaakt door de inschakeling van een speciale „concertbusdienst" van de firma Tensen. Het eerste concert hebben we al gehad en zij, die dit meemaakten, kwamen ver rukt en enthousiast thuis. De serie van drie heeft nu nog twee concerten, waar voor zij, die nog geen abonnement had den, zich kunnen opgeven. De kosten zijn 8,50. Voor dit bedrag heeft u een besproken plaats in de zaal, vestiaire en het busvervoer. De bus vertrekt om 7 uur uit Baarn en is dan om 7.09 uur bij Nieuwerhoek, rijdt vervolgens langs alle gewone stopplaatsen aan de hoofdweg richting Soest-Z.- Utrecht. Aan de concerten werken wereldbekende solisten mee. Wij bevelen u warm aan van deze unieke gelegenheid gebruik te maken. Twee mooie concerten dus voor 8,50 met gemakkelijk vervoer. Misschien een aardig kerstcadeautje voor de muzikale dochter of zoon, een nichtje of een neef? Een geschenk, waar ze wat van meenemen. En u zelf? Goede reis met de concertbus en.... gezegende Kerstdagen!

Soester Courant | 1963 | | pagina 1