„DE WITTE POMPEN" HET KAPERSCHIP La Comtesse" De Soester Gemeenteraad vergadert. NATUURBAD WORDT DUUR. xy~^j Smit's Pockethall TWEEDE BLAD Uit de Hogeschool der wetenschap. Vanaf heden zijn wij telefonisch bereikbaar onder nummer 3859. OPTIEK Voor Auto- of Scooterrijles KERSTKAARTEN KALENDERS Schoonheidssalon Dinsdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder W. G. van Zadelhoff, in verband met ziekte van de burgemeester. Er werd een agenda afgewerkt die weinig belangrijke voorstellen bevatte. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 21 november van J. A. van Oest, Schrikslaan 17, inzake de slo ping van enige bouwsels aan de Schriks laan met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer ORANJE (V.V.D i vraagt of men dit voor kennisgeving aannemen niet al te letterlijk wil opvatten en of de schrijver van de brief antwoord krijgt. Dit zal gebeuren. Conform besloten. b. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 3 december 1963 inzake de herstelling van de lampen van de straat verlichting met als bijlage een brief van de N.V. P.U.E.M. d.d. 11 november 1963, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 3 december 1963 met een daarbij behorend rapport d.d. 4 novem ber 1963 van de korpschef van de ge meentepolitie inzake de verbetering van de straatverlichting in verband met de veiligheid van het verkeer, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Schrijven d.d. 27 november 1963 van het afdeüngsbestuur van de vereniging Volksonderwijs inzake het feit, dat het gymnastieklokaal in de Kerkebuurt is afgekeurd met voorstel dit schrijven in handen te stellen van burgemeester en wethouders. Conform besloten. e. Schrijven d.d. 25 november 1963 van de directeur-arts van de prov. raad voor de volksgezondheid in de provincie Utrecht inzake de fluoridering van drink water met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. f. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 6 december 1963 inzake hin derlijke beplantingen op hoeken van wegen met als bijlage een rapport d.d. 6 november 1963 van de korpschef van de gemeentepolitie, met voorstel dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Mevr. POLET (P v. d. A.) is bhj dat gebleken is dat dit onderzoek van nut geweest is. Graag wil zij nog eens ver nemen welke bewoners geheel uit eigen wil de veiligheid van het verkeer be vorderd hebben door zelf hun heggen te knippen. Mevr. MUURLING (prot. chr.) is van mening dat men in Soest-Zuid wel alle heggen op alle hoeken van straten kan gaan knippen. Zij vindt dit overdreven want in de steden kan men hoekhuizen, die het uitzicht belemmeren ook niet wegnemen. De VOORZITTER antwoordt dat het al leen maar om de gevallen gaat waarin de veiligheid van het verkeer duidelijk in gevaar gebracht wordt. Conform be sloten. g. Schrijven d.d. 6 december 1963 van burgemeester en wethouders inzake het adres van de bewoners van de Sterren bergweg met betrekking tot de toestand van deze weg, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer VERHEUS (prot. chr.) en de heer PIEREN (P. v. d. A.) vragen om voor lopige voorzieningen aan deze weg op korte termijn, daar bij regenweer van totale onbegaanbaarheid sprake is. De VOORZITTER antwoordt dat niets definitiefs gedaan kan worden in ver band met het uitbreidingsplan, maar dat de weg provisorisch opgeknapt zal wor den. Conform besloten. h. Aanbieding overeenkomstig het ge stelde in artikel 16, lid 5, van de ge meenschappelijke regeling van de oplei dingsschool voor gemeentepolitie van enkele begrotingswijzigingen dienstjaar 1963 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. i. Aanbieding overeenkomstig artikel 20 van de „Gemeenschappelijke regeling" met betrekking tot de Bescherming Be volking in de A-kring Utrecht c van de rekening over het dienstjaar 1962 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. j. Besluit d.d. 27 november 1963 van ge deputeerde staten van Utrecht, waarbij het partieel uitbreidingsplan „Bosstraat" is goedgekeurd. Conform besloten. De VOORZITTER vraagt of de raads leden in principe akkoord gaan met de aanschaffing van apparatuur om het water in het natuurbad te verwarmen als dit nodig is. Dat zal jaarlijks 9750, kosten. Ten dele kunnen deze kosten be streden worden door de kinder-dag- kaarten van 0.50 op 0.70 te brengen. Wethouder K. DE HAAN (P. v. d. A.) merkt op dat een snel besluit nodig is omdat de installatie voor de verwarming een lange levertijd heeft. De gebruiks waarde van het bad zal door de ver warming toenemen. De apparatuur zal 31.113,kosten. Hier tegenover staat dat de wisselvalligheid van het bezoek zal afnemen als het water steeds op een redelijke temperatuur is. Het school zwemmen krijgt bijzonder goede kansen door deze verwarming. Thans kan dit vaak niet doorgaan omdat het water te koud is. De heer ORANJE (V.V.D.) vindt het wel een beetje kras dat een principe-be sluit direct leidt tot bestellen van de ap paratuur. Dan heeft het meer weg van een definitief besluit. Hij zou graag eerst eens zien wat de uitkomsten van het bad in 1963 geweest zijn. De heer HILHORST (K.V.P.) is het hier mee eens. De heer BERKELBACH v. d. Sprenkel (prot. chr.) begrijpt niet dat dit zo overhaast moet. Terwijl er in de com missie over gesproken is weten de raads leden nog van niets. Wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) ant woordt dat de juiste cijfers pas sinds kort bekend zijn. De VOORZITTER geeft in overweging het principe-besluit tot aanschaffing te nemen en dit aan gedeputeerde Staten mee te delen, maar de apparatuur nog niet te bestellen. Dat geeft in ieder ge val tijdwinst. Hiertoe wordt besloten, nadat de heer ORANJE (V.V.D.) in overweging gegeven heeft bij het nemen van het definitieve besluit goed te let ten op de exploitatie-uitkomsten van het bad. k Schrijven van de burgemeester van Soest inzake een mogelijke samenvoe ging van de politiekorpsen van de ge meenten Baarn, De Bilt en Soest met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk 2. Voorstel tot vaststelling van een ge wijzigde gemeenschappelijke regeling in zake de oprichting en in standhouding van het regionale woonwagenkamp. Op verzoek van mevr. MUURLING (prot. chr.) doet wethouder DE HAAN (P. v d. A.) de toezegging dat het woonwagen kamp in commissieverband bezocht zal worden. Conform besloten. 3. Voorstel tot wijziging van het alge meen ambtenarenreglement en tot vast stelling van de „Verordening ziektekos tenvergoeding na beëindiging dienstver band". Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling Gasbedrijf Centraal Nederland. De heer ORANJE (V.V.D wijst erop dat door de wijziging van stadsgas in aardgas het Gasbedrijf Centraal-Neder- land van producent distribuant wordt en dat maakt wijziging van de regeling nodig. Wethouder VAN DE AREND (prot. chr.) antwoordt dat men over dit punt kan beslissen, afgezien van de vraag of die wijziging al plaats gevonden heeft. La ter zal hierover een voorstel in de raad komen. Conform besloten. 5. Voorstel inzake de regionale uitvoe ring van werkzaamheden in verband met overschakeling van stadsgas op aard gas. Conform besloten. 6. Voorstel tot het vaststellen van regelen inzake het gebruik van de pont bij de Grote Melm. Conform besloten. 7. Voorstel tot het aangaan van een nieu we overeenkomst met de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. betreffende de levering van electriciteit aan het Openbaar Slachthuis. Conform besloten. 8 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Stichting Engendaalschool te Soest voor de aanschaffing van meubilair en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de onder dat bestuur staande kleu terschool aan de Paulus Potterlaan, al hier. Conform besloten. gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 9. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan: a. de Erven E, H. D. Insinger, Biltseweg 35 te Baarn voor het oprichten van een propaaninstallatie aan de Biltseweg 45-47 alhier; Conform besloten. b. N.V. De Zelfwas, Delftweg 39c te Rot terdam, voor het oprichten van een vol automatische zelfwassalon aan de Van Goyenlaan, alhier; Conform besloten. c. G. G. J. Alblas, Van Weedestraat 84 te Soest voor het uitbreiden van een garagebedrijf en een smeerstation aan de Van Weedestraat 84, alhier; De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt of men de eigenaar van deze garage wil ver zoeken de weg niet als werkplaats en showroom te gebruiken. Dit gebeurt met het voetpad en het rijwielpad van de Van Weedestraat. De heer DIJKSTRA (prot.chr.) krijgt de indruk dat dit meer aan de weg ligt dan aan de eigenaar van de garage, want het is haast niet mogelijk niet hinderlijk voor voetgangers of fietsers te zijn als men tankt. De heer DE BRUIN heeft niets tegen het in de weg staan bij het tanken, maar bedoelt letterlijk het gebruiken als werk plaats of showroom. De VOORZITTER antwoordt dat hij de politie zal vragen dit eens te bekijken. Conform besloten. d. Wed. W. Westemeijer, Birkstraat 108, thans wonende Koninginnelaan 38, al hier, voor het uitbreiden van een ben- zine-installatie aan de Birkstraat 108 te Soest. Conform besloten. 10. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zonneverordening Hinderwet" aan: a T. Spelt, Beckeringhstraat 5 te Soest, voor het oprichten van een timmer werkplaats aan de Beckeringhstraat 5, alhier Conform besloten. b. S. Stoutjesdijk, Amersfoortsestraat 95a te Soesterberg, voor het oprichten van een service- en herstelwerkplaats voor motorvoertuigen aan de Postweg 46 te Soesterberg. De heer VAN WEERT (P, v. d. A.) zegt dat hij aan de heer Stoutjesdijk ruimte voor zijn bedrijf ter beschikking heeft gesteld tot maart omdat hij dan pas zelf deze ruimte nodig heeft. Hij vindt het wel kras dat nu ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet aan gevraagd wordt voor vestiging van een bedrijf in een pand dat hijzelf over enkele maanden weer nodig heeft. 11. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de Provinciale Utrecht se Electriciteits Maatschappij N.V. voor het leggen van een hoogspanningskabel: a. langs de Beckeringhstraat; Conform besloten. b. langs de Nieuwstraat en Koninginne laan. Conform besloten. 12. Voorstel tot invoering van een voor lopig tussen-gastarief. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het maken van een betegelde speelplaats ten behoeve van het vak gymnastiek voor de Insingerschool voor gewoon lager onderwijs; en Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Ingetrokken. b. het bestuur van de Stichting Engen daalschool voor de bouw van twee lo kalen ten behoeve van de ulo. school aan de Paulus Potterlaan, alsmede tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een noodschool. Conform besloten. 14. Voorstel tot het huren van een ge deelte van het pand Steenhoffstraat 7 van mevrouw M. G. Gijzen-Geerling. Conform besloten. 15. Voorstel tot wijziging van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1962. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vindt het niet netjes van de wethouder dat hij tijdens de commissievergadering niets gezegd heeft van de overschrijdingen van de bedragen die het Soester na tuurbad betreffen. De heer DE HAAN (P. v. d. A.) antwooordt dat het niet ge bruikelijk is dat te doen. Hij wist trou wens tijdens deze vergadering de juiste cijfers nog niet. In een vroegere verga dering van de commissie, waarin over het natuurbad gesproken is, heeft hij er echter op gewezen dat het bad meer zou kosten dan verwacht was. Toen was de heer De Bruin echter niet aanwezig. De heer ELBERTSEN (K.V.P.) vraagt welke bedragen overschrijding betekenen en voor welke bedragen er sprake is van wijziging van het oorspronkelijke plan voor het bad. Wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) ant woordt dat het bouwen van een con sumptietent en het aanleggen van ver lichting een wijziging van het oor spronkelijke plan betekenen. De heer HILHORST (K.V.P.) is het er helemaal niet mee eens dat daartoe be- Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Cnriosa - Kristal - Gond en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxatenr. sloten werd buiten de raad om. Als de raad hiermee niet akkoord zou gaan dan betekende dit dat de wethouder het uit eigen zak zou moeten betalen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) is het er nog niet mee eens. Tweemaal heeft hij tijdens 'n commissievergadering gevraagd hoe het stond met de investering van het Soester natuurbad. Wethouder DE HAAN kan hem echt niet wijsmaken dat hij toen niets van die overschrijdingen wist. 16. Voorstel tot het herbenoemen van een lid van het bestuur van de instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon. De heer A. G. Hilhorst wordt benoemd. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van de Kastanjelaan, gelegen tussen de Pias- weg en de Ossendamweg. Conform besloten. 18. Voorstel tot huur van het gymna stieklokaal, behorende bij de R.K. ulo aan de Steenhoffstraat, van het R.K. Kerkbestuur in de parochie van de H. H Petrus en Paulus te Soest. De heer ORANJE (V.V.D.) geeft uiting van zijn waardering voor het kerkbestuur dat zich bereid verklaard heeft het be heer van de school buiten schooltijd over te dragen aan de gemeente. 19. Voorstel tot verpachting van gron den voor het jaar 1964 aan diverse per sonen. Conform besloten. 20. Voorstel tot het verhuren van een repetitielokaal nabij de openbare kleu terschool aan de Nachtegaalweg aan de Soester Muziekvereniging P.v.O. Conform besloten. 21. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Prins Hendriklaan van mevr. G. Bos-Hommes c.s.; Conform besloten. b. aan de Noorderweg van D. van den Broek Conform besloten. c. aan de Dorresteinweg van mej. G ten Haaft. Conform besloten. Op voorstel van de VOORZITTER gaan de raadsleden akkoord met het verlenen van een bijdrage van 3000,in de feestviering ter gelegenheid van het 40- Soesterbergsestraat 79 Soest-Zuid - Telefoon 4721 Behandeling volgens afspraak. jarige bestaan van de brandweer, welke afgelopen zomer gehouden is. De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelt mee dat de eerste ronde van het proces gemeente contra Lubbers achter de rug is. De rechtbank heeft de heer Lubbers in het gelijk gesteld ten aanzien van de prijs van die grond die hij in de Steenhoffstraat moet afstaan. Deze zal 30,per m2 kosten. Het gaat om 50 m2, zodat deze transactie de gemeente 2500,zal kosten, want er moet ook voor 1000,aan werkzaamheden ver richt worden. De gemeente kreeg gelijk ten aanzien van de eventuele waarde vermindering. Met de gemeente is de rechtbank van mening dat er geen spra ke is van waardevermindering van het pand als van de grond 50 m2 afgaat. Wethouder Van Zadelhoff vroeg de raad om machtiging, zodat het college van B. en W. zonder vertraging in hoger beroep kan gaan als de advocaten dit aanraden. Dat moet voor kerstmis ge beuren. De heer HILHORST (K.V.P 1 heeft bij geruchte vernomen dat de gemeente al in beroep gegaan is, maar de wethouder ontkent dit. De heer HILHORST ziet niets in deze beroepszaak. Beter is het met de heer Lubbers tot een vergelijk te komen. De heer VAN ZADELHOFF antwoordt dat er van praten met de heer Lubbers helemaal geen sprake meer kan zijn, want er is al een uitspraak van de rech ter. Het is beslist noodzakelijk in beroep te gaan, want financieel blijft de ge meente nergens als men bij het afstaan van grond 30,per m2 bedingen kan, terwijl de gebruikelijke prijs 3,—, 4, of 5,is. De raad verleent het college van B. en W. machtiging om in hoger beroep te gaan. LATIJNS AMERIKA. Hoe komen ze toch aan de nam „Latijns Amerikaanse landen" Antwoord De Latijns Amerikaanse lan den zijn de Spaans en Portugees spre kende landen in Midden- en Zuid-Ame- rika. Latijn was oorspronkelijk de taal van de bewoners van Latium, een land streek in Midden-Italië. Tijdens de uit breiding van de Romeinse heerschappij heeft deze taal echter zeer grote beteke nis gekregen het werd toen een wereld taal, d.w.z. deze werd gesproken over 'n groot deel van de toen bekende wereld. De Romeinse overheersers voerden het Latijn in de veroverde gebieden in en daaruit ontwikkelde zich een talengroep, de Latijnse talen geheten, waarbij de landstaal sterk door het Latijn beinvloed werd. Hiertoe behoren Frans. Spaans, Portugees, Italiaans en Roemeens, Spaans en Portugees zijn inderdaad twee ver schillende talen. BEMESTING. Hoe kan ik het beste een tuin bemesten waarin ik aardappelen, bonen en sla heb geplant AntwoordIn een particuliere tuin is het heel moeilijk voor ieder gewas naar behoefte te mesten, daar elk gewas weer haar eigen eisen stelt. Zo heeft een aard appel een hekel aan veel kalk, daar dit kans op pokziekte geeft, terwijl bonen weer wel van kalk houden. Sla staat er tussenin. Het beste is een standaard- bemesting te geven in een hoeveelheid van acht kruiwagens per honderd vier kante meter. PAARDEN. Hoe zou het toch komen dat je bij plechtige stoeten de voorgespannen paarden zo vaak een ja-knikkende be weging met de kop ziet maken Antwoord: Het hoofdschudden bij paar den is meestal een kwestie van nervosi teit en temperament. Bij oudere die- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1963. KOMEN WE VAN DE MAZELEN AF? Na onderzoekingen die verscheidene ja- nen in beslag heben genomen, ziet het er nu naar uit dat kinderziekte no. 1 - mazelen - binnenkort zal kunnen wor den bedwongen. Volgens een mededeling van het Amerikaanse Bureau voor de Volksgezondheid zijn de laatste tijd in- entingsproeven genomen -op 50.000 kin deren in de Verenigde Staten, Europa, Latijns Amerika en Afrika. Er werden twee verschillende vaccines gebruikt, het een was een „gedood" virus en het andere een „levend" afgezwakt vi rus. In 98 van de .gevallen werd een gunstig resultaat bereikt. Volgens het hoofd van de dienst, dr Luther L. Terry, zouden binnen twee jaar mazelen in de Verenigde Staten verdwenen zijn, indien alle kinderen er tegen zouden worden ingeënt. Binnen enkele maanden zou hiervoor over vol doende vaccine beschikt kunnen wor den. Beide vaccines worden ontwikkeld aan de Harved Universiteit door nobelprijs- winnaar dr John Enders en zijn mede werker dr Thomas Peebles, die in 1954 een stam van het mazelenvirus isoleerde. Dr. Enders ging ertoe over een verzwakt „levend" virus te ontwikkelen. Van zijn proefnemingen werd later gebruik ge maakt voor de ontwikkeling van een „dood" vaccine. ONTDEKKINGEN OP DE ZEEBODEM. 4 Archeologen die onderzoekingen ver richtten op de bodem van de Zwarte Zee, hebben de kennis van de mensheid over de oude beschaving aanzienlijk ver groot, doordat zij op de zeebodem ma- jesueuze bouwsels hebben gevonden van de oude Grieken. Deze liggen dicht bij Cherson. Er zijn uitgebreide onder zoekingen gedaan in het overstroomde gebied van Faragor in de Straat van Kertsj (Krim). Men heeft voorts gewerkt in de bocht van Soechoemi tussen de ruines van de legendarische Atlantis van de Zwarte Zee. De archeologen hebben als bewijsstukken een enorme hoeveelheid waardevolle mo numenten van de bodem van de zee naar boven gehaald. Het is te verwachten, dat in de zomer van 1964 het onderzoek onder water in de verzonken steden nog groter omvang zal aannemen. „JACHT" OP MICROBEN IN DE BODEM. „Pedomicrobium" en „Seliberia" zijn de namen die gegeven -werden aan enige tot dusver onbekende microben, die onlangs na langdurig onderzoek door geleerden zijn ontdekt. De activiteit van deze microben is aan een alzijdig onderzoek onderworpen. Hierbij werd gebruik gemaakt van een capillaire microscoop. Het is gelukt over hun rol bij de bodemvorming belang rijke gegevens te verkrijgen. Het bleek dat zij bij het ontbindingsproces van vergane stoffen in de gTond stikstof, fosfor en andere voor de plantengroei belangrijke elementen vrijmaken. Zij ho pen ook ijzer, ammoniak en mangaan op- De bodem verkrijgt dientengevolge nieu we nattuurlijke en chemische eigen schappen. ren en zwaardere rassen ziet men dat weinig of niet. In al de door U genoem de gevallen verkeert het paard in onge wone omstandigheden, veel mensen, veel lawaai enz. Vaak ziet men deze hoofd beweging als het paard opgetuigd is. Ook ziet men het wel in de wei als het dier last heeft van vliegen, muggen enz. om deze weg te jagen. De staart, als deze er nog is, doet hiervoor geen dienst. We kunnen deze bewegingen gedeelte lijk vergelijken met het onbewuste knip pen met onze oogleden ter bescherming van onze ogen. In de literatuur hebben we over deze typische hoofdbewegingen bij paarden niets kunnen vinden. Het is ook geen ziekteverschijnsel. EINDHOVEN. J. de N. dient een vragenlijstje in over Eindhoven. Antwoord De thans bestaande gemeen te Eindhoven gevormd door samenvoe ging van het stadje Eindhoven (met in 1918 nog maar 6448 inwoners) met de dorpen Strijp, Woensel, Gestel, Stratum en Tongelre, waardoor het aantal inwo ners uitgroeide tot 46.000. Door de geweldige ontwikkeling van de industrie nam dit aantal steeds meer toe, in 1947 tot 134.527 inwoners, in 1952 tot 138.700, in 1956 tot 158.094 en thans (stand van 31 december 1962) 174.612 inwoners. Over de ouderdom van Eind hoven als nederzetting is nog niets be kend, althans definitief. Vondsten in de onmiddellijke omgeving van de stad wijzen op bewoning duizenden jaren vóór Christus. Hier lag dus vanouds al een trefpunt van mensen. Dit trefpunt zal uitgegroeid zijn tot een ruilplaats van goederen. Dat er spoedig een vaste nederzetting op en om deze ruilplaats (markt) is ontstaan, laat zich begrij pen. Uit oude documenten is gebleken, dat deze wekelijkse markt er in ieder geval reeds in het jaar 1432 was.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5