ALS HET NU GEBEURDE... HET OOG GERICHT OP LEEUWEN. Brandweerladder overgedragen. Verpachting van grond. L4Z Raadslid vraagt genoegdoening. Afscheid van de politie. Shot verloor van Victoria. G. Hummel 80 jaar. VREJDAG GEEN COURANT. Geslaagd. DINSDAG 24 DECEMBER 1963. 42ste JAARGANG n0 97 SOE STER ((To U R AN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Er is een toneelstuk van de Amerikaan Stuart B. Jackman, waarin de geboorte van Christus in omstandigheden van de ze tijd gesitueert wordt. Denkt U zich dat eens in Dat Jezus geboren zou wor den op dit ogenblik. Zo u wilt weer in Bethlehem, maar dan in het moderne Bethlehem, niet in een stal dus, maar dan waarschijnlijk in een garage. De gang van het evangelieverhaal behoeft verder niet zo ver uiteen te lopen met de gang van zaken zoals deze nu zou kun nen zijn. En het behoeft niet^eens weer in Bethlehem te gebeuren, men kan het in iedere stad of dorp van de wereld situeren. Misschien in uw eigen woon plaatswellicht in uw eigen garage... Veronderstel dat dit geschiedde Wat zou U dan doen Wat zou U er van denken Hoe zoudt U handelen We nemen aan. dat U de boodschap krijgt, van mensen waarin u wel moet geloven, dat Gods zoon daar vlak bij u geboren is. Dat als het ware God zelf daar dus is. Dan staat u onmiddellijk voor de vraag durft u naar hem toe Durft u op dit ogenblik de confrontatie met God aan Zo lang het feit zich in werkelijkheid niet voordoet, zult u daar vermoedelijk ook geen antwoord op durven geven. Dan kunt u het zich nauwelijks indenken. Twee duizend jaar geleden echter waren er mensen, die voor dit feit stonden en zich er ook bewust van waren Daarvoor verwijs ik u nu naar het bijbelverhaal. De geboorte van Christus zou ook op dit ogenblik werkelijkheid kunnen zijn. Waarom niet Dat kunt u niet zeggen. Misschien gelooft u er niet in, in God niet, in Christus niet, in niets van die hogere geestelijke gedachten. Toch weet u er van. Zo u er al niet mee bent op gevoed, dan bent u er toch mee opge groeid. U leeft in 'n maatschappij, die ge grondvest is op deze gedachten en da gelijks wordt u met de uitingen ervan geconfronteerd. Daardoor wéét u toch dat er zoiets zou kunnen bestaan. Aan dat idee ontkomt u niet. En nu bereikt u de boodschap van het daadwerkelijk aanwezig zijn van de Heiland of van God of hoe men Hem dan noemen zal. U wéét waarom het gaat. Vermoedelijk zult u op hetzelfde moment beseffen, dat het er nu om gaat. U kunt die boodschap en dat wéten niet meer ontlopen, nemen wij aan. Er blij ven u slechts twee mogelijkheden vluch ten of naar Hem toe gaan. U zoudt op dat moment beslist niet meer kinnen zeggen we gaan daar of daar lekker eten en ons vermaken. De lust daartoe zou u ontbreken, want daarvoor is dat bijzondere gebeuren te ingrijpend. Ook in uw leven, gelovig of niet. Er blijven dan slechts twee mogelijkhedengaan of vluchten. Waarschijnlijk kunt u niet zeggen wat u doen zou. Het op dit moment eerlijk zeggen zonder Farizeïsme, zonder schijn heiligheid, zonder angst en zonder bluf, kunt en durft u vermoedelijk niet. Voor het durven gaan naar Hem is immers een volkomen ontluistering van u zelf nodig. Een afstand doen van alle trots en zelfzuchtigheid, van al het verworve ne en van alle twijfel en lafheid, zó dat er niets anders overblijft dan het naakte ik, net zoals men geboren werd. En wil men vluchten, dan blijft immers de we tenschap, dat men toch niet aan Zijn aanwezigheid kan ontkomen dat die overal elders ook merkbaar zal zijn, waarheen men ook gaat of verblijft. Wanneer u zich de hier gestelde vraag diep indenkt, dan zult u, kerks of niet kerks zijnde, voor dezelfde twijfel staan. Voor ieder mens is het o zo moeilijk om al het verworvene, materieel en geeste lijk, van zich af te zetten en dan alleen maar te kunnen zeggen hier ben ik, met niets en met niemand, alleen maar een schepsel. En dat is toch de enige mogelijkheid om zonder angst de Bood schap tegemoet te zien en naar Hem toe te gaan. En kan niet ieder ogenblik het in de Kerstnacht gesitueerde wonder opnieuw geschieden en kunt u niet ieder ogen blik geroepen worden? SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Voor het jaar 1964 zal de gemeente grond verpachten. Aan J. B. Lanser 13860 m2 bij de Soester Engweg voor 124,74, 6500 m2 bij de Verlengde Talmalaan voor 58,50, en 14540 m2 aan de Prins Bernhardlaan voor 130,86. Aan de N.H. Diaconie een perceel weiliand bij de Lange Brinkweg, groot 4310 m2, voor 47,44. Aan A J. v. d. Hengel weiland bij de Lange Brinkweg, groot 5620 m2, voor 61,82. Aan L. C. Wijntjes 6600 m2 weiland bij de Soesterbergsestraat voor 30,Aan G. A. Hagen 37070 m2 wei land bij de Eemweg voor 180,Aan A. G. van Doorn, een perceel bouwland van 21400 m2, gelegen aan de Koningsweg, voor 257. Aan Chr. P. Etten een per ceel bouwland bij de Molenstraat, groot 4965 m2 voor 49,65. Aan G. van Essen een perceel bouwland van 3350 m2, gele gen aan de Molenstraat voor 25, Aan H. G. Dorrestein twee percelen bouwland, groot 8545 m2, voor 150, en aan W. Benschop 7150 m2 grond aan de Julianalaan voor 108, •h*" KERSTNACHT. Ets van Rembrandt. De heer A. Zandstra van de N.V. Motor- kracht Magirus te Hoogeveen heeft gis teravond de nieuwe magirus-brandweer- ladder symbolisch overgedragen aan wet houder J. v. d. Arend, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde en deze droeg de ladder over aan de brandweercom mandant, de heer W. Groart. Deze plech tigheid zou om acht uur plaats vinden, maar een brand op de Kostverlorenweg gooide roet in het eten en het werd 10 uur voor de overdracht plaats vond. De heer Zandstra vertelde dat de heer Magirus een collega van de heer W. Groart geweest is. Hij was brandweer commandant in Ulm, West-Duitsland, en zijn liefde voor de vuurbestrijding bracht hem er toe zich toe te leggen op het ver vaardigen van blusmateriaal en in het bijzonder brandweerladders. De heer Zandstra dankte voor het vertrouwen dat de Soester brandweer in het Magi- rusprodukt stelde en het gemeentebestuur dankte hij voor de opdracht die tot de leverantie leidde. Deze was helaas ver traagd, waarvoor de heer Zandstra zijn verontschuldiging aanbood. De heer Zandstra was van mening dat het voor de brandweercommandant, die al 40 jaar lid van het korps is, een ge beurtenis van bijzondere betekenis moet zijn dat deze ladder in gebruik genomen is nog voor hij met pensioen gaat. In deze 40 jaar is hij getuige geweest van een enorme ontwikkeling op het gebied van het brandweermateriaal. Ruim twee jaar geleden kwam hij met zijn zoon op de RAI-tentoonstelling in Amsterdam en een demonstratie met de Magirusladder maakte hem enthousiast. De Magirusfabrieken hebben al hun zorg besteed aan de vervaardiging van deze ladder, die het paradepaard van de fa briek is Het is een volautomatische ladder, die zichzelf corrigeert, maar zon der bediening is het slechts een dom stuk mechaniek. De heer Zandstra sprak er zijn vertrouwen over uit dat de zorg waarmee de fabrikant de ladder tijdens de vervaardiging omringde ook gehan- haafd zal worden bij het gebruik en het onderhoud. Dit vertrouwen achtte hij gerechtvaardigd omdat het materiaal van de Soester brandweer in prima staat verkeert, hetgeen wijst op zorg bij het onderhoud. De overdracht van de ladder aan wet houder v. d. Arend vond symbolisch plaats door het aanbieden van een mi niatuurladder, die volgens de heer Zand stra in uitgeschoven positie de hoogte van de echte ladder symboliseerde, maar tevens de hoogte die het Soester brand weerkorps kan bereiken bij het gebruik van de ladder. Hij sprak de wens uit dat de nieuwe aanwinst goede diensten aan het korps zal bewijzen. De heer v. d. Arend sprak er zijn spijt over uit dat de burgemeester niet aan wezig kon zijn omdat hij ziek is. Het zou veel juister geweest zijn als hijzelf de ladder aanvaard had, want zijn spe ciale zorg gaat uit naar de brandweer. Gelukkig heeft hij de ladder wel in Soes- terberg aan het werk gezien. De heer v. d. Arend noemde het bijzon der prettig voor de heer Groart dat hij het in gebruiknemen van de ladder zo dicht voor zijn pensionering nog kon meemaken. Deze ladder kan van groot nut zijn, maar het is nog veel beter als er nooit gebruik van gemaakt be hoeft te worden. De heer v. d. Arend sprak de wens uit dat er spoedig een goed onderkomen voor de ladder gevonden wordt. Daarop is gerekend bij de bouw van de nieuwe brandweercentrale, maar deze zal nog wel even op zich laten wachten. Mede dank zij de aktiviteit van de com mandant is het Soester brandweerkorps een van de best uitgeruste korpsen van ons land, aldus de wethouder, die de wens uitsprak dat de opvolger van de heer Groart de voetsporen van de hui dige commandant zal drukken. Met het uitspreken van de hoop dat de ladder zal bijdragen tot het volledig paraat zijn van de Soester brandweer droeg de heer v d. Arend de miniatuurladder aan de commandant over. Deze bracht dank aan het gemeentebe stuur voor dit prachtige stuk materiaal dat Soest heel erg nodig heeft omdat er steeds meer hoge flatgebouwen ko men. Het chassis is Amerikaans en ge leverd door de firma Stam, de cabine Soesters en geleverd door de firma v. d. Dijssel, de ladder Duits en de telefoon en alarmeringsinstallatie van Philips, al dus de heer Groart, die zich zeer inge nomen toonde met deze aanwinst. Hij sprak echter de wens uit dat de ladder nooit gebruikt zal behoeven te worden, want als dit wel gebeurt dan is er spra ke van een ernstige brand. Een brand weerman houdt van branden, want daarvoor is hij brandweerman, maar op ernstige branden is hij helemaal niet ge steld en de branden waarvan hij houdt wil hij zo snel mogelijk blussen. Aan het einde van zijn toespraak bracht de heer Groart opnieuw dank aan het gemeentebestuur dat de brandweer zo'n prachtig stuk materiaal ter beschikking stelde. De heer J, K. de Bruin, raadslid voor de V V.D heeft een brief gezonden aan het college van B. en W. naar aanlei ding van het gebeuren tijdens de begro tingsvergadering met betrekking tot de zaak gemeente contra Lubbers. Hij wijst erop dat hij enige malen naar de zaak geinformeerd heeft. De zaak kwam ter sprake tijdens de raadsverga dering van 17 december en de begro tingsvergadering van 18 december. Aan het einde van de laatste vergadering heeft de heer De Bruin aan de hand van een krantenartikel deze zaak nogmaals naar voren gebracht. Hij schrijft aan het college dat zijn berichtgeving op dat moment juist was en dat niet ach teraf gebleken is dat ze juist was. Naar zijn mening werd hij belachelijk gemaakt, enkele raadsleden maakten schampere opmerkingen en in een pers orgaan heeft men kunnen lezen dat de heer De Bruin een enigermate vreemd figuur sloeg. Hij wijst er in zijn schrij ven aan B. en W. op dat hij alle zaken altijd eerlijk, open en onpartijdig be handelde en dat hij het college van B. en W. met de andere raadsleden in deze zaak de helpende hand geboden heeft. De heer De Bruin acht zich door het gebeurde in zijn eer aangetast en schrif telijk heeft hij genoegdoening geëist. Hij wenste dat hem dit tijdens de vol gende raadsvergadering gegeven zal wor den. Aan het slot van zijn schrijven wijst de heer De Bruin erop dat voor hem de „zaak Lubbers" nog niet afgedaan is. Hij wil een grondig onderzoek instellen en behoudt zich het recht voor op deze zaak nader terug te komen. Op 16 januari 1964 zal de heer A. de Raadt van de Soester politie met pen sioen gaan na een diensttijd van bijna 40 jaren als politieman. Hij begon in Noordwijk en kwam op 1 maart 1931 naar Soest. Hij was toen 27 jaar oud. Vrij spoedig na zijn komst in Soest werd hij gestationeerd in Soes- terberg. Op 5 mei 1948 kwam hij naar het bureau Soest. Op 3 september 1945 werd de Soester Politie Sportvereniging opgericht en de heer De Raadt meldde zich direct als lid. Vooral de wandelsport had zijn be langstelling en in 1946 ging hij voor de eerste maal met een groep van de Soes ter politie naar Nijmegen om deel te ne men aan de vierdaagse. Nu heeft hij er al vijftien gelopen. Niet alleen het wandelen, maar ook volleybal, gymnastiek en vissen waren sporten waarin hij zijn mannetje stond en als er geklaverjast moest worden dan kon er op adjudant De Raadt gerekend worden. Grote verdiensten heeft hij zich voor SP.S.V. verworven toen hij samen met de heer Segenhoudt van gemeentewerken de caravan maakte die de politie tijdens de vakanties in gebruik heeft. Het ere lidmaatschap van SP.S.V. kwam hem dan ook ten volle toe. Voor de jaarlijkse tocht van bejaarden heeft de heer De Raadt altijd veel werk verzet en het verkeersonderwijs op de scholen was niet alleen dienst, maar ook een liefhebberij voor hem. Shot 1 verloor tegen de verwachting in de uitwedstrijd tegen Victoria 1. Het werd een 2-8 nederlaag. De twee Soester punten werden gemaakt door H. Daselaar en K Wiss. W. van Doorn kon niet tot winst komen. Bij Victoria was B Knecht de sterke man Hij wist alle drie zijn sets te winnen R. Slikker en C Giskes namen ieder twee punten voor hun reke ning Het dubbelspel werd ook door Vic toria gewonnen. Shot 2 heeft de positie aan de kop van de ranglijst gehandhaafd door met 9-1 te winnen van U B T V 6. De overige uitslagen zijn Shot 3-U B T V. 7 6-4. O.S.O. 4-Shot 5 0-10 Shot 4-Buna 10 9-1. Quick 6-Shot 6 9-1 In goede gezondheid heeft de heer G. Hummel gisteren in het verzorgingste huis Eikenhorst zijn tachtigste verjaar dag gevierd. De heer Hummel is de enige gepensioneerde politieman in Soest, die er zich op kan beroemen dat hij veld wachter is geweest. Dat is al een hele tijd geleden, want in 1928 kreeg Soest een inspecteur van politie als korpschef en daarmee verdwenen de Soester veld wachters. Op 1 april 1902 kwam de heer Hummel in dienst van wijlen koningin Emma als hulpjachtopziener. Daarbij werd hij de assistent van zijn vader, die reeds on der koning Willem III jachtopziener van paleis Soestdijk was. Op 1 augustus 1914 moest de jonge hulp-jachtopziener onder de wapenen en hij kwam bij de marechaussee. In februari 1916 kwam hij uit dienst, waar na hij boswachter werd bij het Konink lijk Domein. Op 1 september 1916 werd hij tot veldwachter benoemd. Soest had toen 7000 inwoners en 3 veld wachters. Thans zijn er ruim 30.000 in- IJs op de Nederlandse waterwegen betekent vele moeilijkheden bij het zoeken naar voedsel. Het wordt weer tijd voor de dierenvrienden om de vogels met voedsel enz. weer een handje te helpen. De 33-jarige leeuwenverzorger René Orange ging in Reims een stevig borrel tje drinken en zwalkend ging hij op weg naar het circus. Onderweg maakte hij een paar kleine schuivers, maar een be hulpzame bakkersknecht hielp hem in het rechte spoor en bracht hem naar de tenten en de wagens waar hij zijn sim pele maar gevaarlijke beroep uitoefende. René was zo dankbaar en waarschijnlijk ook zo trots op zijn gevaarlijke beroep dat hij die eerzame bakker eens even zou laten zien dat hij niet maar zo'n gewoon verzorgertje van leeuwen was, maar tevens een temmer van formaat. Hij toonde de vier leeuwen die aan zijn zorg toevertrouwd waren als hij nuchter was, en terwijl hij de maan waarschijn lijk voor een doedelzak aanzag, ging hij de kooi binnen om te laten zien dat het bovenste beste jongens waren en net grote poesen, als je maar wist hoe je met ze moest omspringen René wist dat blijkbaar niet, want in de tijd van een vloek en een zucht was hij door de vier woestijnkoningen ver scheurd. U hebt dit trieste bericht natuurlijk gelezen en waarschijnlijk is het ook ge lezen door mensen die zo heel erg tegen roofdierendressuur zijn omdat die arme beestjes tijdens het dresseren zo mishan deld worden. Onder meer blijkt uit dit bericht dat dit niet het geval is. Leeuwen die door hun temmer mishan deld worden, maken, in samenwerking, gehakt van deze man. Zo vertelde de directeur van Artis enige tijd geleden tijdens een bijeenkomst in Soest. Hij moest heel erg lachen om mensen die grote bezwaren hadden tegen het optre den van olifanten in een circus of een dierentuin. Die waren van mening dat die kunstjes erin geslagen werden. Hij zei dat je met slaan bij een olifant weinig of niets bereikt omdat je het al heel erg hard moet doen als je succes wilt hebben. Zou je op een andere ma nier met nare dwang willen dresseren dan is de dikhuid graag bereid je vijf meter de grond in te stampen. Mocht er dus nog eens een circus komen in Soest, dan kunt U rustig naar de leeuwen-, tijger- of olifantennummers gaan kijken, want de mensen die met deze dieren optreden slaan deze dieren niet. Was dat wel zo, dan zouden ze niet op treden, maar allang op het kerkhof liggen. Zoals die arme René, die het met die vele borreltjes toch echt wel goed be doeld zal hebben. Waar ons, als gevolg van Kerst mis. de tijd ontbreekt, ons num mer van vrijdag a.s. gereed te maken, zal ons blad die dag niet verschijnen. woners en het politiekorps omvat meer dan 40 man. Er viel heel wat te doen voor de drie Soester veldwachters. Het inwonertal was wel kleiner, maar Soest was even groot als thans. Om de drie weken hadden zij een vrije zondag, maar verder was er weinig sprake van vrije tijd. In 1918 werden drie nachtwakers aan gesteld. Zij gingen 's nachts met de po litiemannen op surveillance. De oudste veldwachter werd tot chef benoemd en de tweede veldwachter in dienstjaren werd plaatselijk deurwaarder. De chef- veldwachter was tevens hulp-keurmees ter. Alle veldwachters hadden een be langrijke taak bij het distribueren van de brandstoffen, die in de oorlog en kort erna, op de bon waren. In 1929 ging de heer Hummel naar Soes- terberg als postcommandant. Hij had een agent om hem te assisteren en rijks veldwachters sprongen bij als het erg druk was. Dat kwam nogal eens voor, want het vliegveld trok veel belangstel ling. De heer Hummel, die mede-oprichter van de hondendressuurvereniging „De Be waker" was, welke kort geleden het 40- jarig jubileum vierde, is al heel lang gepensioneerd. Sinds jaar geniet hij van zijn rust in het verzorgingstehuis Eikenhorst, waar de tuin een goede ver zorger aan hem heeft, als het tenminste weer is om te tuinieren. Van Instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn, slaagden bij de laatste examens voor het praktijkdiploma machineschrij- ven de dames K. F. Doeland, E N. En gel, L. E. N. van Esch, G. v. d. Heuvel, A. Lenten en S. Weide; Stenografie Nederlands de dames A. van Amerongen, G. Beyen, E. N. Engel, J. M. A. H. Jan sen, L de Jong en J. Lok; Stenografie Engels de dames E. N. Engel, H. J. v. Os senbruggen, E. Peters en M. C. Vermeer; Stenografie Duits de dames E. N. Engel, L Kooyman en M. A. Pasman; Steno grafie Frans mej E. N. Engel.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1