OVERHEMDEN F J. Hoppenbrouwers Firma G. van de Pol 3* MARCHAL - HAARMODE TWEEDE BLAD HET KAPERSCHIP M. TIJSSEN GARAGE STAM Het kerstgeschenk in de constellation. WASSERIJ GELRIA EDE jf WAfiutielaa) BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool sa - J r< 15.90 - 17.90 - 19.75 - 22.50 Loodgieters werkzaamheden. V olkskerstzangavond. S.E.C. speelde. Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken". Rouw- en Trouwkleding ma Renault dealer Met iets van triomf in zijn blik, ziet Patrick O'Kelly zijn vrouw aan. Ze had een andere route willen kiezen, doch hij had er geen spijt van zijn zin te hebben doorgezet. De weg, die van Belfast langs de kust naar Dublin loopt, voert door een prach tig, open heuvelland met een hoge ro mantische kustlijn, waar de Ierze Zee, die hier uitmondt in het Noorderkanaal, haar golven op stuk beukt. Een uitste kende snelverkeersweg. Evelyn O'Kelly, die zich tegen het tweed jasje van haar man heeft genesteld, geniet in stilte van zijn enthousiasme. Al bijna tien dagen toeren zij nu al door het groene Ierse land met de brede „glans", valleien met beboste hellingen, waardoor visrijke beken en rivieren naar zee stromen. Met de machtige oceaanreus „Queen Elisabeth" waren Evelyn en Patrick O'Kelly in juni uit New-York overge varen. De eerste vakantie in het land van zijn vader die omstreek negentien honderd genoeg had van de eeuwige naast de zakken en knabbelt op een stro- spriet. Lir is negentien maanden. De binnenweg is rul en loopt iets in de hoogte. Nog een paar meter en zij kunnen de snelweg passeren. Se&n's voortanden persen in zijn lippen van inspanning en zijn hoofd buigt kramp achtig tussen zijn schouders. Dan schiet de kar van het zand op het asfalt. Met een zwaai heeft Patrick O'Kelly het stuur van zijn wagen omgegooid, als de volgeladen handkar plotseling voor zijn bumpers komt. Een botsing is echter niet te voorkomen. Evelyn's hoofd bonkt tegen de voorruit en het bloed springt uit een grote buil boven haar linkeroog. Patrick zelf is even versuft door de schok, maar heeft direct zijn positieven weer bij elkaar. Hij handelt als in trance. Evelyn's opent de ogen en wijst met een zwakke handbeweging naar de kermende vrouw aan de kant van de weg. Lijkbleek stapt Patrick op de vrouw toe. „Sein Lir Sein Lir In de Kerstnacht vertrok het vliegtuig van Shannon, eveneens in de Kerst nacht kwam het toestel aan op Idlewild Airport. twisten en hongersnoden, die Ierland teisterden, en met honderden anderen in wankele landverhuizersschuiten de grote plas overstak. Geen moment van zijn leven kon Patrick O'Kelly Eire uit zijn gedachten zetten En al had hij Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) C wordt gehaald en gebracht. volgens materiele begrippen goed ge boerd in Amerika, soms maakte een groot heimwee zich van hem meester en dan nam hij de kleine Patrick op de knieen en vertelde hem sagen en legen den over de reus Finn, die een dam van basaltblokken dwars door de Ierse Zee legde, om zo een rivaal in Schot land te kunnen bereiken. Bijna vijf jaar is de oude Patrick O'Kelly dood. Londen had Patrick na aankomst van de „Queen Elisabeth" als een razende bekeken „Piccadilly Circus de To- wer de Westminster Abbey prevelen haar lippen Met zijn arm on dersteunt Patrick het hoofd van de armelijk geklede ierse vrouw, trekt zijn jasje uit, maakt er een bundeltje van en legt dit onder het slappe hoofd. Voor de gekreukte spatborden ligt een man. Doodstil! Zijn handen houden met ge kromde vingers een stuk hout om klemd. Sean Callaghan is dood. Hij had voor het laatst de oogst van zijn akker verzameld. Vijf zware zakken met tarwe, die hier en daar uit de gaten sijpelt, liggen naast de gebroken wielen van de kar. Radeloos loopt Patrick om de ravage heen. Plotseling hoort hij een zacht gehuil. Beklemd tussen de zakken ligt een jochie met blonde krullen. Dan wordt het klagend huilen sterker en een oog wenk later is het ventje bevrijd. Patrick O'Kelly zet de kleine Lir, die zo te zien zonder ernstig letsel uit de ramp te voorschijn komt, in het droge gras naast zijn moeder. De vrouw slaat voor het laatst in een flauwe glimlach de ogen op om deze dan voorgoed te sluiten. Patrick pakt met tranen in de ogen van ontzetting en vertwijfeling het jon getje weer op en brengt het naar de zwaar beschadigde wagen. „Vader en moeder zijn dood fluis tert hij en veegt met de mouw van zijn overhemd langs zijn gezicht. Een passerende auto vliegt naar Bally- castle om hulp te halen, en het is een "%v'£vr "-v De stewardess heeft de kleine Lir onder haar hoede genomen. Buckingham Palace schitterend schitterend, maar nu gaan we naar Ier land", besliste Patrick na anderhalve dag rond gekeken te hebben. De Ier had Ierland geroken en was niet meer te houden. En nu waren er bijna tien dagen voorbij, sinds de boot in Bel- fast aanlegde. Kriskras door Ierland.. Bij de rotsen van Carrig Usneach laat Patrick de gehuurde auto naar links afzwenken in de richting van de typische kustplaats Ballycastle, dat bekend is uit de Ierse lituratuur door een bekoor lijk sprookje. Sean Callaghan heeft de handkar vol met zakken tarwe gestapeld. Het was een warme, vermoeiende dag. Nog vijfhonderd meter ongeveer en de buit van zijn veld is binnen. Voldaan kijkt Sedn naar de volle kar. Zijn klei ne jongen Lir zit op een vrij plaatsje droeve stoet, die na korte tijd het stadje binnentrekt. Patrick en Evelyn beantwoorden met toonloze stem de vragen van de politie. Een onderzoek ter plaatse heeft zonder meer vastgesteld dat Sean Callaghan door eigen schuld om het leven kwam. Hij had niet opgelet en op de kruising met de snelweg was hij niet bedacht geweest. Het was al zoveel jaren goed gegaan en veel verkeer kwam er niet langs op dit uur. Zo ging Patrick O'Kelly vrij uit. Drie dagen bleven Evelyn en hij in Bally castle. Patrick at en dronk niets. Hij staarde maar voor zich uit, vol zelf verwijten. „Hoe moet het nu met die kleine jongen, wie zal er voor hem zor gen?" Dat is het enige dat Patrick te zeggen heeft. Na een korte strandwandeling, vlak voor Prima van kwaliteit en pasvorm Modern in dessin en model De beste fabrikaten VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK hun vertrek, is Patrick tot een verrei kend besluit gekomen. Op hun hotel kamer pakt hij Evelyn bij haar schou ders, kijkt haar recht in de ogen en zegtIk zou dat weesje willen adop teren, anders kom ik er nooit over heen. Zeg dat jij het ook wilt". „Patrick, ik heb het niet durven uitspre ken tegen je, maar ik zou niets liever willen dan dat". Verrast luistert de burgemeester van Ballycastle naar Patrick O'Kelly, als deze hem zijn verzoek voorlegt. „Gaat u eerst terug naar uw land, Mr. O'Kelly. Overdenkt u eens goed de grote stap, die u wilt ondernemen Ik begrijp, dat het lot van de kleine jongen u zeer ter harte gaat en ik waardeer dit. U bent van Ierse afkomst en u weet hoe subtiel in dit land de adoptatie wordt toegepast. Gaat u echter eerst terug naar Amerika en ik beloof u, mocht u bij uw besluit blijven, dat ik alles in het werk zal stellen Lir Callaghan een paar nieuwe ouders te geven." Hij vocht tegen de ontstellende papier winkel. Hij vocht tegen ambtenarij. Hij vocht tegen zichzelf. Hij vocht maanden en maanden. Brieven en telegrammen werden uitge wisseld tussen Ierland en Amerika. 7an Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Vosr al uw Het was eerst op 20 december 1953, dat het immigratievisum van de kleine Ier per aangetekende brief bij de bur gemeester van Ballycastle binnenkwam en ogenblikkelijk ging er een ijlbood- schap naar New York. „Evelyn, van daag voel ik me voor het eerst blij, Lir is van ons, met de kerst wil ik hem hier hebben." Dan rent Patrick naar een reis bureau. „Ik moet een vliegtuig hebben van Ierland naar Amerika." Er zijn nog vijf plaatsen vrij voor het toestel dat de 24ste vertrekt naar Ame rika. Is dat goed?" Prachtig. Noteert u maar. Lir O'Kelly, twee jaar. Hoeveel is het driehonderd twintig dollar? Asjeblieft. Ik kom de jongen zelf afhalen". „Take off Power". De stem van de Cap tain kraakt door de koptelefoon en en- bool van het Kerstfeest en het „Kerst engeltje" valt even later op de knieën van een „oom Canadees" in slaap." De constallation is intussen met de nacht meegevlogen en het bleef Kerstnacht op de hele vlucht. Voorzichtig heeft de ste wardess Lir onder haar hoede genomen toen de passagiers zich gingen klaarma ken voor de landing. Met een zucht zakt het toestel in de wielveren, als de gezag voerder de motoren afzet. Een sneeuw storm giert de geopende cabinedeur in. Hunkerend staat 'n man, de hoed diep in het voorhoofd getrokken, onder aan de steile vliegtuigtrap. Zij maakt van haar handen een toeter en schreeuwt naar beneden: „Bent u Mr. O'Kelly?" „Ja." en met een paar spron gen is Patrick naast haar. „Ja, ik ben O'Kelly, waar is de kleine jongen?" „O, u bedoelt zeker dat kleine rozige kerstengeltje hier. We zullen een deken om hem heenslaan. Alstublieft, uw Kers geschenk is de moeite waard Merry Chris tmas." Het ziet er naar uit dat de Volkskerst- zangavond niet langer traditie zal blij ven, want de Julianakerk was vrijdag avond slechts voor een kwart gedeelte gevuld. De burgemeester zou de avond openen, maar hij was door ziekte verhinderd en zijn plaats werd ingenomen door de loco-burgemeester wethouder W. G. van Zadelhoff. De heer G. den Broeder speelde op het orgel de koraalbewerking „Wir glauben allen an einen Gott" waarna de heer Van Zadelhoff bad en het kerstevangelie uit Lucas 2 las. Samenzang werd afgewisseld door zang van het Juliana-kerkkoor en het Ge reformeerd kerkkoor uit Baarn onder leiding van de heer A. B. v. d. Broek. Pater H. Duijmel, O S C. uit Baarn zou over het onderwerp „Kerstmis-waarom?" spreken, maar hij was door ziekte ver hinderd. In zijn plaats sprak pastoor mgr. A G. Smit van Soestdijk. Hij wees erop dat het kerstfeest voor de christen het meest menselijke feest is. Het wordt gevierd in de intimiteit van het gezin. De menswording is een paradijselijk con tact tussen God en de mens, die zonder schaduw van angst of vreesachtigheid voor de kribbe verschijnt omdat het Kind vertrouwen wekt. Mgr. Smit sprak de wens uit dat dit kerstfeest tot die per en een onwankelbaar vertrouwen in Christus zal leiden. Aan het slot van de bijeenkomst sprak ds. H, J. Lambers Heerspink over het onderwerp „Kerstmis - waartoe kele seconden later is de constallation los van de grond, op weg naar Amerika. Een klein jochie - hij kan net twee jaar zijn - zit gevangen in de veiligheids- goidel aan zijn stoel, wat angstig voor zich uit te kijken en de stewardess zit vol zorg naast hem. Hoger en hoger trekt de Connie de ruimte in. Het weer wordt slechter en sneeuw- en hagelbuien zwiepen het toe stel op en neer. „Ladies and gentlemen, het is nu pre cies middennacht en ik wens u hier boven de Oceaan op weg naar de Nieuwe We reld een gelukkig en prettig kerstfeest." Het is de metalen stem van de gezag- STEENHOFFSTR 53 TELZ84Z SOEST voerder Silby, die plotseling door de ca bine klinkt. Kerstfeest boven de einde loze plas. Een dreumes in een lange broek en klaarwakker ondanks het late uur, drib belt aan de hand van de stewardess door het gangpad. Lir kijkt rustig van de een naar de ander. Hij weet niet waar hij heen gaat. Hij weet niets van de plech tigheid van de kerstnacht. Hij weet al leen, dat de mensen om hem heen vriendelijk en opgewekte gezichten heb ben. Een engelse dame trekt Lir op haar schoot en knuffelt hem in een sentimentele opwelling. Lir O'Kelly wordt in de ogen van de passagiers een sym- Het kerstfeest is niet ingesteld om de mensen aan een paar vrije dagen te helpen of hen in de gelegenheid te stellen het als een soort tweede St. Ni- colaasfeest te vieren. Het is er niet om lekker te kunnen eten en drinken of om zijn heimwee naar de kinderroman- tiek kwijt te kunnen. Het is er, aldus ds. Lambers Heerspink, omdat in Jo- hannes 3 vers 16 staat dat God de mensen zo lief heeft dat hij zijn enige zoon zond, opdat de mens niet verloren zal gaan. Met de samenzang van „Ere zij God" werd deze volkskerstzangavond besloten Opnieuw hebben de spelers van het eerste en tweede team van S.E.C. zich niets van de kou aangetrokken en als A- en B-team een oefenwedstrijd gespeeld. Vorige week won het A-team met 7-6 en nu won het B-team met dezelfde cijfers VAN DE SOESTER COURANT DINSDAG 24 DECEMBER 1963. schaatswedstrijden op de Peter's Baan houden en zondag wordt de uitgestelde wedstrijd S.E.C. 1-S.E.C. 2 gespeeld om de carnavalsbeker. Trainer Boerboom zal deze wedstrijd, die om 12 uur begint, leiden. De opstellingen zijn: S.E.C. 1. doel Adams: achter De Rooij en Hooijer. midden Van Breukelen, Rut- tenberg en Burgmanvoor Verhoeve, Hanasbei, De Bruin, Duijst en Dettmer. S.E.C. 2: doel Van Limburg: achter v. d. Beek en Hooijer: midden Strumpel, De Vries en Timmer, voor Aalberts, Dorrestein, Brouwer, Velhuizen en Van Berkel. Brinkstraat 15 - Baarn - Tel. 02954-2525 KOOPT Antiek - Coriosa - Kristal - Goud en Zilver - Boeken - Antieke Prenten. H. WESTERHOF - Makelaar-Taxateur. Het Algemeen Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" heeft zijn jaarvergade ring gehouden. De belangrijkste agendapunten vormden het jaarverslag over 1962 en de premie voor de vrijwillige verzekering over 1964. Eigenlijk was er sprake van twee jaar verslagen: dat over 1862 (het eerste) en dat over 1962 (het honderdste). Deze twee verslagen zijn met elkaar verbon den door een overzicht van de belang rijkste feiten uit het honderjarig bestaan van het ziekenfonds. Toen de heren van der Leeuw Cz., van Bel, Sluiter, Kok, Brom, van Burgsteeden en Hubers zich in 1863 bogen over de jaarrekening, die een totaal bedrag van 156,95 telde, zullen zij nooit hebben v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 gedacht, dat dit bedrag na honderd jaar zou zijn uitgegroeid tot ruim 12% mil joen gulden. Het aantal verzekerden steeg van 6 naar ruim 127.500 en in de loop der jaren strekte het ziekenfonds zijn werkgebied uit over grote delen van de provincies Gelderland en Utrecht. Het behoort nu tot de ziekenfondsen met meer dan 100.000 verzekerden. In het jaarverslag over 1963 spreekt de secretaris de hoop uit, dat de komende ziekenfondswet geen einde zal maken aan de samenwerking met de artsen, tandartsen en apothekers. De kosten stegen van 1961 op 1962 met 12 Hierdoor leverde de vrijwillige verzekering een tekort op van ruim 43.700,—. In zijn toelichting op de begroting voor 1964 deelde de directeur mede, dat de premie over dit jaar reeds 0,27 te laag is. Bovendien zullen de kosten met ruim 20 stijgen. Deze abnormale toene ming van de uitgaven is enerzijds een gevolg van de komende loonmaatregelen en van de uitbreiding van de maximale duur van ziekenhuisverpleging van 70 dagen tot een jaar: anderzijds van de uitbreiding van de ziekenhuisaccomodatie Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 in de Lichtenberg te Amersfoort, Boer- haave te Harderwijk en Zonnegloren te Soest. Het aantal ziekenhuisbedden in het werkgebied van het ziekenfonds steeg daardoor met 18 Het gevolg hiervan is, dat de premie voor de vrijwillige ver zekering met ingang van 1 januari 1964 verhoogd moet worden tot 18.45 per maand. De Algemene Vergadering heeft deze SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 Van het eerste elftal ontbrak alleen Ha nasbei en van het tweede waren Van Limburg en Strumpel afwezig. Het werd 1-0 voor het B-team toen Veldhuizen na een overtreding van De Bruin een vrije trap mocht nemen. Hij plaatste de bal naar Ruttenberg, die inkopte. Door Dettmer werd het 1-1, door Ver hoeve 2-1 en Van Breukelen bracht de stand op 2-2. Duijst was goed op dreef en hij bracht de stand op 4-2. Door Van Breukelen werd het 4-3 en door Dor restein 4-4. Duijst scoorde weer tweemaal en bracht de stand op 6-4. Een derde doelpunt van dezelfde speler bracht wel de handen op elkaar, want het was een mooi doelpunt, maar de scheidsrechter keurde het af. Aalberts bracht de stand op 6-5, De Rooij .op 6-6 en met een heel hard schot maak te Dorrestein voor het B-team het win- winnende doelpunt. Vrijdagmorgen, 10 uur, zullen de jeugdleden van S.E.C. drastische premieverhoging noodgedwon gen aanvaard. Zij is ernstig verontrust over de voortdurende kostenverhoging van de medische verzorging. Zij heeft daar om het bestuur verzocht te bestemder plaatse te pleiten voor maatregelen om de premie voor de vrijwillige verzeke ring te beperken. Zij is voor de meeste verzekerden ondragelijk en de last is onevenredig hoog vergeleken met die van de verplichte verzekering. Met betrekking tot bet aanvullingsfonds van de Stichting „Ziekenhuisverpleging" deelde het Bestuur mede, dat de premie niet zal worden gewijzigd. Deze blijft 16 cent per week, dat is 70 cent per maand. Het bestuur bestudeert op welke wijze de verstrekkingen kunnen worden uitge breid, nu de ziekenhuisverpleging door de grondverzekering zal worden betaald. Men overweegt o.a. een bijdrage te gaan verstrekken in de kosten van kraamhulp, alsmede een gedeeltelijke vergoeding van langdurige verpleging.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5