OVERHEMDEN ~\Naïtöri J. Hoppenbrouwers Wlastara OM 8 UUR MOETEN WE DRAAIEN. DERDE RLAD DE E.E.G. GERED. Krabbels van Knelis. De mannen van het N.T.S.-journaal vechten voor minuten en seconden. 15.90 - 17.90 - 19.75 - 22.50 Uw klavertje voor 1964 Afscheidsreceptie. R.K. Openbare Bibliotheek. Exclusieve Wildgerechten Hotel-Café-Restaurant aan de weg Hilversum-Baarn Ned. Ver. van Huisvrouwen in het nieuwe jaar. Na spannende onderhandelin gen werden alle partijen tevreden gesteld. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Wanneer de klok 8 slaat, gaat het pro gramma met de grootste kijkdichtheid, het dagelijks journaal, de lucht in. ledereen die televisie kijkt, vindt dit de meest normale zaak van de wereld, de klok wijst acht, precies op de seconde klinkt de gong en dan gaat het gebeu ren! De meesten hebben echter geen flauw vermoeden wat er voor komt kijken om het actuele nieuws van deze dag, soms nog van zeer recent, van enkele uren geleden, keurig in beeld en geluid te kunnen presenteren. Liefst in films en foto's, maar als 't niet anders kan en er geen visueel materiaal voorhanden is, weten de ploegen eigenlijk precies wat ze gaan doen. Elke ploeg ontvangt een opdrachtbriefje, waarop tot in alle de tails de werkzaamheden staan vermeld, zoals de adressen, de naam van de persoon met wie men zich in verbinding moet stellen, tijden, verbindingen, even tuele koeriers die tussentijds materiaal mee zullen nemen naar Hilversum enzo voort. Dit hele schema is vooraf door de leiding georganiseerd, er is opgebeld er zijn afspraken gemaakt er zijn tijden berekend. Moeilijk rekenen. De heer Das vertelt ons, wat hiervoor komt kijken. Men moet alles kunnen In de ontwikkelmachine gaat alles vol-automatisch. Ontwik kelen, stoppen, fixeren, spoelen en drogen. De film komt er kant en klaar uit. gewoon voorgelezen van het blad. Wanneer u er even over nadenkt, dan wordt het wel duidelijk, dat hier een perfecte organisatie achter moet staan en dat al het werk van deze dienst tot in seconden moet zijn „gepland". Maar wanneer wij daarbij bedenken, dat de journaaldienst zo actueel mogelijk wil zijn en als 't even kan ook de berichten op de buis willen brengen die in de na middag of vooravond hebben plaatsge vonden, dan begrijpen we, dat het in vele gevallen ln het laatste uur, zo tus sen zeven en acht, echt wel jagen en jachten moet zijn om de fatale gong slag te halen. Zij die iets meer van filmen en foto graferen weten, begrijpen wel waar de moeilijkheden voor een groot deel schui len. Het opgenomen materiaal moet niet alleen met de grootst mogelijke spoed naar Hilversum worden gebracht, waar de ontwikkelcentrales zijn van Ciné- Centrum, maar dan moet dit materiaal nog de lange, tijdrovende weg gaan van: ontwikkelen, stoppen, fixeren, drogen, snijden en monteren. Dat laatste is een factor, waarmee men vooraf weet reke- voorzien. Men moet uitrekenen hoe vroeg er moet worden vertrokken om tijdig ter plaatse aanwezig te zijn, waar bij speling moet worden gehouden met pech, met het opstellen van de appara tuur, de latere aanvang van het gebeu ren, de tijd dat een plechtigheid uit loopt en dan de afvoer van mensen en materiaal en de extra vertraging die dit zal vergen Indien de tijd gaat klem men, moet er gezorgd worden, dat reeds een deel tussentijds door iemand wordt opgehaald Een zee van organisatiewerk zaamheden zit er aan vast, alvorens de mannen op stap kunnen gaan. Er kun nen een heleboel onverwachte dingen gebeuren, waardoor het tijdschema in de war kan lopen. In de winter behoeven we maar te denken aan de mogelijkheid van plotseling opkomende mist en glad heid van de weg, die de tijd „gepland" voor de terugweg in de war kunnen schoppen, het uitvallen van verbindin gen en zo meer. Wij zijn een dagje met een cameraploeg op stap gegaan en we troffen maar een heel „tam' onderwerp. Een debat van de minister met de Tweede Kamer in Het snijden en monteren is een routinewerkje. ning te moeten houden. Iedere redacteur I p>en Haag. weet hoeveel tijd hiermee gemoeid is en ons ploegje daarom hebben de cameraploegen ook cameraman, de opdracht om er voor te zorgen, dat het belichte materiaal uiterlijk om zes uur 's middags binnen is. "Wordt het door een of andere onverwachte om standigheid later - en dat kan uiteraard wel eens voorkomen - dan begint de ware race met de tijd! In de keuken. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen bij Ciné-Centrum in Hilversum, waar dit werk wordt gedaan en waar we kennis maakten met de heer K. Das, die als ervaren cameraman van Polygoon, de leiding heeft over de cameraploegen. Het bleek ons al spoedig, dat Ciné- Centrum niet alleen voor het journaal werkt, maar alle televisie-filmwerk doet. Dat betekent, dat er ook gewerkt wordt aan programma's als „sport in beeld", gefilmde onderdelen van documentaire en ontspanningsprogramma's, kinderse ries enzovoort. Dat houdt in, dat het journaal als zodanig eigenlijk maar een onderdeel uitmaakt van het totale werk programma. Voor al dit filmwerk beschikt het cen trum over bijna dertig cameraploegen, die bestaan uit twee of drie man, te weten een cameraman met zijn filmtoe stellen, een geluidstechnicus met zijn opneemapparatuur en eventueel een be- liehtingstechnicus met zijn materiaal. Elke ploeg beschikt over een auto, die kan variëren van een gewone personen wagen, via combi-wagen, tot volkswa genbusje, een en ander afhankelijk van de hoeveelheid hulpmiddelen die zij die nen mee te nemen. De redactie van het N.T.S.-journaal over legt reeds dagen van te voren met Ciné- Centrum welke aangekondigde gebeur tenissen er zullen worden opgenomen en zo ontstaat er een schema, waarop een groot deel van de ploegen al worden in gedeeld. Aangezien men echter niet alles van te voren kan weten, wordt er een ruime marge gehouden voor het onver wachte nieuws. Tot op de laatste dag wordt het opgestelde programma aange vuld, of desnoods gewijzigd en pas op de dag zelf, ja op het uur van vertrek, bestond uit drie man de een geluidstechnicus, een belichtingsman en tenslotte uw verslag gever als vierde en waarnemer van het gebeuren. Nadat het opdrachtbriefje was bestu deerd, togen de heren naar het magazijn, waar ieder het materiaal haalde dat hij voor die dag nodig meende te hebben. Alles werd keurig in een volkswagen busje geladen en precies op tijd ver trokken we. Een rustig ritje naar Den Haag bood geen enkele moeilijkheid. Op het Binnenhof aangekomen, bleek dat men al op onze komst had gerekend en aangezien men hier wel meer bezoek krijgt van de N T.S. wist iedereen hoe het ging en liep alles op rolletjes. De verrassing. Die ochtend deden de mannen van de ploeg gewoon routinewerk. Het debat was zeer interessant en van algemeen be lang dus echt de moeite waard. Maar tegen twaalven bleek, dat de zitting 's middags zou worden voortgezet. En daar begonnen de moeilijkheden, want hiermede had men vooraf geen rekening kunnen houden. Dadelijk werd er met Hilversum getelefoneerd. „Blijven en door Prima van kwaliteit en pasvorm Modern ln dessin en model De beste fabrikaten VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK werken. Belicht materiaal gereed leggen- want dat wordt dadelijk opgehaald en alvast naar Hilversum gebracht Onder werp van vanmiddag vervalt". Inmiddels benutten wij de tijd om iets te gaan eten. Voor half twee verscheen er een auto, die het filmmateriaal dat wij 's morgens hadden opgenomen, mee nam. Zo dat was tenminste al weg. Nu de rest nog 's Middags begon het debat en wij had den al uitgerekend, dat we het nog keu rig op tijd konden halen, wanneer we nu maar vóór half vijf klaar waren. Maar het debat rekte zich. Vol spanning keken we nu en dan op onze horloges. Zou het toch nog lukken Het werd la ter en later Tenslotte werd het vijf uur en toen moesten we gaan inpakken. Snel werd er nog even met Hilversum gebeld „Het wordt wat later. We zullen ons uiterste best doen om zo snel moge lijk te komen. Zorg maar dat alles klaar staat!" Terwijl er één telefoneerde waren de an deren al druk bezig alles in het busje te laden en toen begon een ware wed loop met.de tijd. Zo snel mogelijk moes ten we nu uit het tijdens het spitsuur zo drukke Den Haag zien te komen. Eindeloos traineerden de files De span ning steeg. Eindelijk de grote weg en nu het gas op de plank Zou het lukken Toen we bij het speciale laboratorium arriveerden, waar het journaal wordt be handeld, stond iedereen al klaar. De film werd dadelijk doorgegeven en on middellijk kwam alles in actie. Het be lichte materiaal verdween in de ontwik kelmachine, een ingenieus apparaat waar in het materiaal via vele slingeringen, het gehele proces van ontwikkelen, stop pen. fixeren, spoelen en drogen door loopt. Aan de buitenkant van de - ma chine windt een spoel langzaam maar zeker het gereedkomende materiaal op Inmiddels hield de redactie angstvallig de tijd in de gaten Telefoon „Komt Binnenhof nog op tijd klaar „Ja, we zijn op tijd". Eindelijk was het zover. De spoel ging in ijltempo naar de afdeling waar een dame het materiaal sneed om het ten slotte in een geheel van opnamen van die dag te monteren. Hier ontdekten we dat dit laatste werkelijk een routine werkje is, dat razendsnel en feilloos wordt uitgevoerd. Ook met het geluid wordt geëxperimenteerd, want dit moest in het geheel worden ondergebracht en wel zo, dat de woorden van de minister en de parlementariërs keurig synchroom liepen met het beeld. Al met al een dui vels werkje. veel huiselijke gezelligheid veel huishoudelijk gemak veel verrassend voordeel veel nieuwe ontdekkingen Wij zullen daartoe gaarne ons steentje bijdragen ln de vorm van een rijke keus ln radio, TV, grammofoons en band recorders en een royaal assortiment electrlsch huishoudelijke apparaten. Moge 1964 In elk opzicht voor u een goed Jaar vvordenl DE WEG NAAR EEN MODERNER LEVEN Soes!: van Weedestraat 13, tel. 02955 - 27 86 Filialen door het gehele land. Maar de mannen en vrouwen van het Ciné-Centrum spelen het klaar Welis waar op het nippertje vertrok een snelle wagen met het filmmateriaal naar Bus- sum, om het bij de studio af te leve ren Ook deze dag lukte het. Het komt wel regelmatig voor, dat door improvi satie en snel werken nog juist die fatale gongslag van acht uur kan worden ge haald De heer W. Groart, die op 1 januari 36 jaar commandant van de Soester vrijwil lige brandweer is en meer dan 40 jaar deel van het korps uitmaakt, zal op za terdag 4 januari van drie tot half zes in de grote zaal van Eemland recipiëren ter gelegenheid van zijn afscheid als commandant Deze receptie wordt hem door het gemeentebestuur aangeboden omdat de heer Groart eervol ontslag ver leend moest worden wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. NIEUWE BOEKEN. Meisjesboeken: Hilsum, Patricia van Del den. Lienau, Het leven bruist! Ro- binson. Jij bent de sterkste. Van Rijswijck, Dat kleine wonder van het geluk. Wolffenbuttel-van Rooyen, Over de drempel. Romans: Banks, De maharani. Bar- ratt, Ontsnapping uit Zahrain. Bent- ley, Trents laatste zaak. Bergius, Het hete zand. Boon, Dag aan dag Braddon, Joan Sutherland. Brathwai- te. Man tegen man. Breedveld, De open stad. Christie, Kerstmis van Poirot. Demarest, Der engelen stad. Faro, De rokkenjagers. Gardner, Het ge heim van de onechte echtgenote. Gar ve, Lijk om lijk. Greene, Onder de tuin. Hidding, Het versterkte huis. Horbach, Verslagen. Innes, Het eiland in de oceaan. Jurgens, Ambtenaar op smalle basis. Kafka, Der Prozess. Ledward, Tweeling-zegen. Lehman, Har- VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1963. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ut niks op vuurwark heb. Wel op da vuurwark zoas je dat mit kone- ginnefeest heb. Daor kejje mit je kop in je nek naor staon kieke en alsmaor aaaaaoooh roepe. En aster wat te knalle valt dan kejje d'rop reekene. Waorom da knalle d'r altied bie mot weeze ken ikke nie goed snappe, maor d'r is wel meer wat ikke nie ken snappe, dus das niks bezongders. In de oorlog kroope wullie altied weg veur bomme, die zo meraokels knalde dajje d'r kopping van kreeg en de oor log was nog nie veurbie of d'r kwaome daoverende knalle omda wullie vrie wao- re. Nee, dat vuurwark van venaoved, daor hek ut nie op. Die rot rotjes en zoo. Om je een ongeluk te schrikke. Veurig jaor zat ikke mit Kneliao bie de kiek kast op ouwejaor. Oliebolle, koffie, 'n slokkie en 'n goeje segaor en om twaolef uur'zee ikke teuge Kneliao 't beste mit joe en ming in het kommende jaor. En noeng gao ikke effe naor buur Gart, zee ikke. Best zee Kne liao. Ikke gong naor buute en daor komp 'n jong an en die zeit „Hao die Knelis". Meteen krieg ikke zo'n knalding veur ming klompe. Wijje geleuve dak wel twee meter hoog sprong en ming eige 't ao- pezuur schrok. Daorvan zou je hart stil kenne staon ajje zo mot schrikke. Das netuurlek heul ging wark. Ik wou dat jong 'n optaoter geeve, maor die sting goed veer van ming af te lache omdak zo eschrokke was en omdattie veul harder kon loope as ikke Katte, hongde, ouwe minse, heule klei ne minse en weet ik wie nog meer schrikke d'r eige vanaoved weer ongeluk kig en netuurlek kriege d'r weer minse rotjes in d'r ooge of 'n gillende keuke- meid in d'rluu gezich. As ikke nog us de baos wor, dan ist uut mit dat gevaorleke spul, maor ikke zal wel van zien leevesdaoge de baos nie worre. GROOT Compleet kindermenu f 4. Nieuwjaar-menu's v.a. f 7,50 Telefoon 01950-45217 Zalen voor 20 - 40 - 80 en 250 personen tek'op in driekwartsmaat. Van Manen- Pieters, En de tuinfluiter zingt. Een nest vol tuinfluiters. Mautner, Dokter in Bolivia. Millar, Maquis. Moyes, Dood onder zeil. Moord in de skilift. Pauwels, Een hond huilt in de nacht. Pilchowski, Bekentenis van een 17-jarig meisje. Popham, De vrijheidsvaarder. Reeuwijk, De eewige bruid. Renes- Bolding, Terug naar Milaan Romijn, Onze heer De Groot. Simenon, Mai- gret en zijn dode. Schele Marie. Sty- ron, The long march. Trew, Twee uur voor donker Troyat, Keizerlijk lui tenant in Parijs. Tsjéchow, Het drama op de jacht. Vreede, Oorlog en liefde. West, In de schoenen 'an de visser. Wiesel, De dag. Ook met het geluid moet zo gespeeld worden, dat het synchroon loopt met het beeld. De afdeling Baarn-Soest van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen be gint het nieuwe jaar met een koffie- ochten in Baarn op woensdag 8 ja nuari. Op dinsdag 14 januari zal de heer Stuivenberg een causerie houden over Bali en op donderdag 6 februari spreekt Sheherazade over haar belevenissen als Libelle-journaliste. Op woensdag 12 fe bruari is er een koffie-ochtend in Soest, op diensdag 18 februari een ledenver gadering en op donderdag 19 maart een demonstratie. Aan de vooravond van 1964 heeft de E E G een bijzonder moeilijke en naar het zich laat aanzien gevaarlijke perio de voor haar bestaan doorgemaakt. Reeds voordat de bespaekingen in Brus sel over de agrarische problemen een aanvang zou nemen wist men, dat er zich moeilijkheden zouden voordoen, aan gezien vooral op dit gebied er verschil lende strijdige belangen in de zes aan gesloten landen waren. We behoeven hierbij maar te denken aan de wens van west-Duitsland om de E.E.G open te houden voor invoer van goederen uit niet aangesloten landen, een standpunt dat ook door Nederland werd onderschreven, doch waartegen Frankrijk ernstige be zwaren had. De Fransen zien de E.E.G veel liever als een gesloten gemeenschap, die bijzonder sterk de interne handel protectioneert. Daarnaast waren er nog veel meer verschillen, die gezamenlijk het onderhandelen tot een enorm probleem maakten. In de eerste onderhandelingsdagen bleek al spoedig dat de standpunten dikwijls ver uiteen lagen en dat er delegaties wa ren die nogal stug aan hun eenmaal ingenomen standpunt vasthielden. Het gevolg hiervan is, dat het er naar uit ging zien dat de gehele E.E.G. ern stig in gevaar dreigde te raken, temeer daar de Franse president De Gaulle bij monde van zijn gedelegeerde minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, een ultimatum stelde, dat de vergadering in elk geval voor 1 januari 1964 tot een overeenkomst moest komen. Om te trachten te redden wat er te redden viel werd vlak voor Kerstmis be sloten desnoods ook nog tussen Kerstmis en Nieuwjaar door te gaan met de on derhandelingen om te trachten deze ter mijn te halen. Gelukkig is dat niet nodig geweest en kwam men aan de vooravond van Kerst mis tot een akkoord. Water in de wijn. Het pleit voor de onderhandelingsbe kwaamheden van de heren gedelegeerden, dat het bereikte accoord tot algemene tevredenheid stemde. En het ziet er naar uit, dat de landbouwproblemen, die het bestaan van de gemeenschap bedreigden, bezworen zijn. Zeer belangrijk is, dat de commissie van de E.E.G. een richtlijn krijgt voor de on derhandelingen over de verruiming van de wereldhandel, de zogenaamde Kenne- dy-ronde. Daarbij wordt uitgegaan van een open gemeenschap, open voor im port uit landen die niet zijn aangeslo ten bij de gemeenschap zeil. De invoer zal overigens in harmonie moeten zijn met de ontwikkeling van de eigen pro- duktie. Dit laatste toont duidelijk aan hoe men de verschillende standpunten van de voor standers van een open gemeenschap en de wensen van De Gaulle tot een com promis heeft gebracht. Enerzijds blijft de gemeenschap openstaan voor import uit niet aangesloten landen, maar De Gaulle heeft een achterdeurtje gekregen in de laatste alinea, waar wordt vermeld dat de Import in harmonie moet zijn met de ontwikkeling van de eigen productie, waardoor de Franse president de moge lijkheid heeft naar wens de rem te zet ten op de invoer in zijn land, wanneer interne moeilijkheden dreigen te komen Toch heeft De Gaulle met dit accoord water in de wijn moeten doen, want aan vankelijk stond de president op het standpunt, dat de E E G. een geheel ge sloten gemeenschap moest worden. Anderzijds begrijpen de voorstanders van een open E.E.G., dat de laatste clausule de mogelijkheid tot nieuwe problemen in zich draagt. Voorlopig is men in elk ge val tat een accoord gekomen en hier mede is het bestaan van de E.E.G. gered.

Soester Courant | 1963 | | pagina 10