OEDEN WESTERVEID BELUISTER PHILIPS RADIO-APPARATEN Philips radiotoestellen M Van SCHALKWIJK oppenbrouwers DE NOBELPRIJS. fLa Comtesse' NOG NIET GEZOND. GESLOTEN. IN ONZE ZAAK DE NIEUWSTE PHILIPS Dichterlijk dagboek. ïïêauidenï zelfbediening Excentrieke vrijgezel gaf wereld uniek instituut. Nationale cycle cross van Tempo. S.E.C.-leden in actie. Lezing voor 't Nut. Schoonheidssalon gUIOW75 UTRECHTSEWEG 38 TEL.2685 Donderdag 2 januari is onze zelfbediening wegens huwelijk l'IIILBB'S staal vooraan met FM on STEREO. <*raminofoons - Recorders Radio en Televisie VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK voor prestaties op het gebied van de natuurkunde, de scheikunde en de ge neeskunde. Ook de beste literaire pres tatie moest worden beloond, terwijl ook iemand, die zich bijzonder had inge spannen voor de vrede en de verbroe dering van de volkeren, moest worden onderscheiden. Het heeft Alfred Nobels secretaris, Roger Sohlman, grote moeite gekost dit vreem de testament gelegaliseerd te krijgen. Nobel had zijn testament zonder hulp van een notaris of advocaat geschreven en er waren talrijke mensen, die de rechtsgeldigheid betwistten. Maar het is er door gekomen. Inmiddels zijn meer dan 300 nobel- prijzen uitgereikt. Ook Nederlanders zijn onderscheiden. In totaal zelfs tien: vijf natuurkundigen, twee geneeskundigen, twee scheikundigen, terwijl T M. C. As ser in 1911 de Vredesprijs kreeg voor zijn werk op de Vredesconferentie. De laatste Nederlander kreeg precies tien jaren ge leden zijn prijs, het was prof. Zernike, die de natuurkundeprijs kreeg voor zijn onderzoekingen op het gebied van de fasemicroscopie. In het indrukwekkende Concertgebouw van Stockholm zijn begin december de nobelprijzen uitgereikt. Zoals steeds was het een grootse plechtigheid, welke ex tra luister kreeg door traditionele aan wezigheid van de Zweedse Koninklijke Familie. De Nobelprijs is een instituut geworden. Het is de meest befaamde onderscheiding welke de wereld kent voor bijzondere wetenschappelijke en literaire prestaties. De prijs is het gevolg van het bijzondere testament, dat de Zweedse miljonair en springstoffenfabrikant Alfred Nobel in 1896 voor de wereld naliet. Alfred Nobel was een vreemd man met ongekende talenten. Hij was een van de grootste experts van zijn tijd op het terrein van de chemie, beheerste naast zijn moedertaal, het Zweeds, ook op uitstekende wijze Frans, Engels, Duits en zelfs het moeilijke Russisch. Toch was hij officieel nooit verder ge komen dan de lagere school. Hij ontwik kelde zijn talenten door zelfstudie. Hij ging volledig in zijn werk op. De weinige foto's welke van hem beschikbaar zijn, ■tonen een strenge figuur met de des tijds zo gewilde halve baard en zware knevel. Hij had diepliggende, priemende ogen, waaruit zijn grote wilskracht bleek. Zijn grote energie liet hij al spoedig de vrije teugel. Hij was nog geen dertig jaar toen hij het nitroglycerine ontdek te, een van de krachtigste conventione le springstoffen, die ooit zijn ontdekt. De springstoffen zouden hem rijk ma ken, maar zij leken hem eerst van het leven te willen beroven. Op 3 steptember 1864 vlogen zijn werkplaats en labora torium in zijn geboorteplaats Stockholm met een daverende slag in de lucht. Alfred Nobel bleef, wonder boven wonder, ongedeerd. Maar de Zweedse hoofdstad verbood hem verder te werken in de stad. De gevaren voor de bewoners leken het gemeentebestuur te groot. Nobel verhuisde aanvankelijk naar een schip in het Maerlarmeer, maar trok al binnen een jaar naar Duitsland, dat wel iets zag in de expirimenten van de sprmgstoffenexpert. In 1865 bouwde Nobel bij Krummel aan de Elbe een grote fabriek voor spring stoffen, de grootste ter wereld. Zijn produkten vonden gretig aftrek. De we reld had springstoffen nodig voor oor- logsgebruik, maar ook voor de aanleg van wegen en tunnels. Vooral toen Nobel met zijn dynamiet kwam, steeg zijn om zet fabelachtig. Binnen korte tijd had hij een reuzenconcern opgebouwd, dat vijftien fabrieken telde in verschillende landen. De laatste jaren van zijn leven bracht Alfred Nobel teruggetrokken door in zijn villa „Mio Nido" in San Remo. Al had hij groot zakelijk succes, het leven zelf had hem teleurgesteld. Hij stierf op 10 december 1896 - hij was 63 jaar geworden - als eenzaam en teleurgesteld man. Zijn omgeving had hem leren kennen als een exentrieke vrijgezel, vol eigen aardigheden en met een wisselvallig karakter. De grootste verrassing kwam na zijn dood toen zijn testament werd geopend. Zijn fabelachtig vermogen - ruim 34 miljoen gulden - moest, aldus het tes-j Het is heel begrijpelijk dat de gemeente tament, worden besteed voor het jaar- aan ,eden van SEC niet toestond het Voor de vijfde maal is in Soestduinen op tweede Kerstdag de jaarlijkse nationale cycle cross gehouden. Ditmaal hadden de renners geen last van ijs en sneeuw, maar van regen en modder. Het parcours was dan ook bijzonder zwaar. De aspiranten gingen om half een van start. C. Baas uit Naarden won de 5% km in 20.14 min. Op de tweede plaats lag J. Brouwer uit Rotterdam, die zes meter achter de winnaar finishte. H Matser uit Arnhem werd derde, H. Stolle uit Rotterdam vierde en W. Cirkel uit Utrecht vijfde. Een lid van Tempo kwam in deze rit niet aan bod. Bij de nieuwelingen won H van Genen uit Oss de 14% km in 53.52 min. Tweede werd P. Breur uit Nieuwe Tonge en derde het Tempo-lid C. van Proosdij uit Baarn De vierde plaats was voor M. v. Venrooy uit Hees, de vijfde voor J. Lok uit Baarn, lid van Tempo, de zesde voor H. Huisveld uit Maassluis en de zevende voor B Kerkvliet uit Roelofarendsveen. Bij de seniores was de spanning van de start zo groot dat een valse start het gevolg was. Na een ronde die niet mee telde moest opnieuw gestart worden. Cor Rutgers uit Naarden bewees al gauw dat hij de grote kanshebber was en tij dens de rit liep hij uit. Hij won de 20 km in 1.11.29 uur. De tweede plaats was voor C. v. d. Hulst uit Zoeterwoude, de derde voor Gerrit Ruttenberg, die 42 se conden achter de winnaar binnenkwam. Manus Brinkman uit Rotterdam werd vierde. Jaap Frakking uit Naarden vijfde en L. Coehorst uit Tilburg zesde. De ne gende, twaalfde en dertiende plaats wer den respectievelijk ingenomen door de Tempo-leden Rob de Haas, Wil van Bar- neveld en Jaap v d. Burgt. Bij de finish huldigde voorzitter J. Ger- ritse winnaar Rutgers, die hij veel suc ces bij de wereldkampioenschappen toe wenste, in de overtuiging dat hij afge vaardigd zal worden. In hotel „De Soester Duinen" werden de prijzen uitgereikt. De heer Paul Chr. van Westering, toon kunstenaar uit Bloemendaal, zal op don derdag 9 januari voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in gebouw Cre do aan de Julianalaan spreken over het onderwerp „Eens modern, nu klassiek". Door alle eeuwen heen hebben grote componisten werken geschreven die in hun tijd ultra-modern waren en die zowel de muziekliefhebbers als menig tijdgenoot beroepsmusicus schokten. Het zijn juist deze werken die geschie denis maakten en die in onze tijd als de belangrijkste exponenten van vroegere stromingen beschouwd worden. Daaron der zijn werken van Bach, Mozart en Beethoven, waarvan men zich nu nauwe lijks kan voorstellen dat zij in hun tijd onaanvaardbaar waren. Naast een interessante blik in het verle den, waarbij geliefde standaardwerken in voortreffelijke uitvoeringen in een geheel nieuw licht ten gehore gebracht zullen worden, biedt deze voordracht van de heer Westering de gelegenheid een korte blik te werpen op schijnbaar onbegrijpelijke werken van deze tijd, die later ook wel eens tot de hoogtepunten gerekend kunnen worden. Op vrijdag 7 februari zal Jan van Rui ven voor de leden van 't Nut „Van de brug af gezien" van Arthur Miller voor dragen. Soesterbergsestraat 79 Soest-Zuid - Telefoon 4721 VOORSPOEDIG 1964. lijks verlenen van vijf geldprijzen (van ongeveer 180.000 gulden) aan hen, die zich voor de mensheid bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. Drie van de vijf prijzen moesten worden uitgereikt Wat moeten we nog zeggen? Het is zowat gebeurd. Het laatst kalenderblaadje Wordt heden afgescheurd. Dan is ook drie-en-zestig Weer toe aan wisseling En schiet er slechts van over Een brok herinnering. Aan vele goede dagen Die ons gegeven zijn, Maar ook aan tegenslagen, Verdriet en leed en pijn. De laatste dag weegt zwaarder. Het leven is geen spel, 't Is moeilijk toe te geven: Ondankbaar zijn we wel. Wij tellen nog de uren. Zijn met ons zelf niet klaar, Iets nieuws te ondernemen Wacht tot het volgend jaar. Wij doen wel wat, maar wachten Die hele laatste dag Toch op de klok van twaalven: De allerlaatste slag. Dan weten we heel zeker: Wat ging het jaar weer vlug, Er valt niets meer te redden, Er komt geen dag terug: Maar vóór ons ligt het nieuwe. Hier past geen zelfbeklag. De handen uit de mouwen, Vooruit - en aan de slag! JAAP MIJDERWIJK. terrein aan de Bosstraat vrijdagavond voor de training te gebruiken en zon dag voor de wedstrijd SEC 1-S.E.C. 2 om de carnavalsbeker. Die is nu voor de derde maal uitgesteld. Trainer Boerboom was echter niet van zijn trainingsenthousiasme af te houden en de spelers evenmin. Een twintigtal leden werden in auto's vanaf hotel Bos en Duin weggebracht en ergens in Soest neergezet. Aanvankelijk wisten ze niet waar het was en vanuit een bos bij Zon negloren gingen ze zo snel mogelijk lo pend op het doel - hotel Bos en Duin - af. De spelers B. Burgman en C. van Dorrestein arriveerden als eersten. Zondagmorgen was er een veldloop van 6 km voor de spelers die eigenlijk de wedstrijd S.E.C. 1-S.E.C. 2 hadden moeten spelen. Er werd in ploegen van vijf ge lopen en de tijd van de drie eerstaan- komenden was maatgevend voor de klas sering. De uitslag was l.C. van Dorrestein, B. Burgman en L. v. Breukelen in 1 uur 3 minuten, 41 seconden. 2. H Adams, J de Jong en L. v. Berkel, 1.7.41. 3. F. Dett- mer, C. Aalberts en J. Brouwer, 1.9.38. 4 L. de Rooij, C. van Limburg en J. Verhoeve, 1.11.7. De individuele uitslag was: 1. C. v. Dor restein 20.06. 2. B. Burgman 20.40. 3. H. Adams 21.32. 4. J. de Jong 21.32. 5. F. Dettmer 21.38. 6. C. v. Limburg 22.26. 7 L v. Breukelen 22.55. 8. C. Aalberts 23.30. 9. L. de Rooij 24.06. 10. A. Hooijer 24.20. 11. J. Veldhuizen 24.20. Op vrijdag 3 januari zullen door oud- internationaal en ex-Ajaxspeler Stroker voor de seniores van S.E.C. en de leden van de eerste drie junioresteams films gedraaid worden in hotel Bos en Duin. Men krijgt opnamen te zien van Stanley Matthews, de Europacup, Real Madrid en Feijenoord, Aan het einde gekomen van het jaar 1963, kunnen we bepaald niet zeggen, dat de zaken zich dit jaar rustig en naar verwachting hebben ontwikkeld en dat wij de beste verwachtingen kunnen koesteren voor het komende jaar. Juist voor wat Nederland betreft heeft er zich in de laatste maanden van dit jaar als het ware een explosie voorgedaan, we bedoelen ten opzichte van de lonen. De enorme spanning op de arbeidsmarkt kwam tot een uitbarsting in looneisen, die hoge waren en vooral met sterker aandrang werden geponeerd dan tot nu toe het geval was geweest. Wilde sta kingen waren enige tijd aan de orde van de dag en toonden aan hoe sterk de lonen niet geheel doen verdwijnen Bo ven die tien procent zullen er in enkele bedrijfstakken nog wel kleine zwarte lenen blijven bestaan. We kunnen derhalve nauwelijks verwach ten, dat 1964 op het gebied van lonen en prijzen een rustig jaar zal worden. Vooral voor de dienstverlenende bedrij ven waarin de arbeidskracht een zo voorname factor uitmaakt, zal het een uiterst moeilijk jaar worden. Voor hen zal de loonstijging zwaarder tellen in hun prijsberekening dan voor machi naal gefabriceerde artikelen en die prij zen zullen daardoor dus ook verschil in percentages moeten vertonen. Een en ander moet op den duur leiden tot vermindering van werkgelegenheid, omdat onze export naar het buitenland zal hebben te leiden van de verhoogde kosten. Pas dan echter zal op het ge bied van lonen en prijzen weer enige rust kunnen intreden en een gezondere situatie kunnen ontstaan. De welvaart, die in het afgelopen jaar toch wel de gelijk merkbaar was gezien de uitnemen de resultaten die de winkelstand over 1963 kan boeken, zullen we eerst zelf een beetje moeten afbrokkelen - waartoe de eerste schreden thans gezet zijn - eer we weer van een gezonde toestand op het gebied van lonen en prijzen zul len kunnen spreken. De eisen resulteerden tenslotte in be sprekingen waarin werkgevers- en werk nemersorganisaties overeenkwamen om over het algemeen in het begn van het nieuwe jaar de officiële lonen met tien procent te verhogen. Een fors percen tage ineens, zoals dat tot nu toe na de oorlog nog niet is voorgekomen, doch dat als „zwart" loon reeds lang werd betaald en zelfs meer dan dat Waren we met deze flinke verhoging nu uit de spanning en de moeilijkheden, dan zou dat nog wel te overleven en op te brengen zijn, maar dit is nu juist niet het geval. In de eerste treden er vrij wel tegelijk enkele verhogingen van grondstoffenprijzen op, in de tweede plaats zal de verdergaande Europese samenwerking, waarover de landbouw gebied juist dezer dagen in Brussel lang durig en heftig is onderhandeld, juist ook voor ons land tot enkele prijsver hogingen leiden. Bovendien zullen de aanstaande loons verhogingen het euvel van de zwarte spanning was opgelopen. Het was trouwens geen wonder dat deze looneisen langzamerhand openlijk ge steld waren, want de wet van vraag en aanbod had zich immers ook op de ar beidsmarkt reeds lang doen gelden. Veel vraag drijft naar hogere prijzen en de afspraken in de c.a.o. waren hiertegen dan ook niet bestand. Zogenaamde „zwar te" lonen waren in verschillende bran ches aan de orde van de dag. De werk gevers betaalden ze graag om de vaklie den te kunnen behouden of verkrijgen, er werd van alles verzonnen om de werk nemers te binden en zo ontstond een situatie, die even scheef als ongezond v/as. Ongezond vooral omdat alles wat „zwart" was meestal niet voor iedereen in het bedrijf of de branche gold en daardoor ontevredenheid niet kon uit blijven. Het was dus eigenlijk heel nor maal, dat men tenslotte alle lonen wenste te zien opgetrokken tot min of meer het „zwarte" niveau. EEN KLINKEND BEWIJS VAN VAKMANSCHAP. U zult het ervaren Een keuze uit onze unieke collectie behoeft geen heksentoer te zijn met ons deskundig advies. STEENHOFFSTRAAT 55 SOEST TELEFOON 2906

Soester Courant | 1963 | | pagina 11