- nieuwjAeRSwensch KLOKKE 12. Ver warmt! bad, skibaan, kabelbaan. Negen verkeersdoden 1963. HET OOG GERICHT OP DE VAN GO YENLAAN. Onze kerstpuzzel. in ;ir Heer in het verkeer. Nieuwe brandweercommandant. Bromfietser brak sleutelbeen. Beroep B.D.C.-handbal. v -r- DINSDAG 31 DECEMBER 19G3. 42ste JAARGANG no. 98. SOF STER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Abonn. p. kwart, f 2.40 - per post 2.55 SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Oudejaarsavond. De familie zit vereend in 'n warmgestookte kamer, er staan spe cifieke oudej aarsdranken en dito gebak, de versiering van Kerstmis hangt nog te verdrogen, er is in den huize een intiem gezellige sfeer, de kranten verschenen met jaaroverzichten, men luistert naar radio of kijkt televisie en wacht op klokke twaalf. Dan is 1963 ten einde en gaan we 1964 schrijven. Overigens is er eigenlijk niets aan de hand. Alleen maar de verandering van een jaartal. Moet dat nu op een spe ciale wijze gevierd worden? In menig ander land doet men dat op veel luid ruchtiger wijze dan wij in Nederland. De Silvesteravond is vooral in de Duits sprekende landen een soort carnaval. We wachten op de klokslag van twaalf om elkaar dan hartelijk en vaak uit bundig een gelukkig nieuw jaar toe te wensen. We ontsteken in de koude nacht vuurwerk om het nieuwe jaar „in te schieten", klokken beieren, schepen toe teren en we drinken nog iets op aller welzijn in het komende jaar. Toch is er eigenlijk niets bijzonders aan de hand. Feitelijk gaat er iedere dag een nieuw jaar in, voor de een op dit, voor de ander op dat moment. Behalve de veran dering van het jaartal is deze klokke twaalf dus hetzelfde als op iedere andere van een nieuw jaar. En een jaar is een dag. We staan slechts aan het begin periode die we nog niet met onze ge dachten zo ongeveer kannen overspan nen. Al kunnen we dan niet voorzien wat de dagen van dat jaar voor ons in petto zullen hebben, toch, zo gezond of zelfs zo ziek als we op dit moment zijn, durven we nog vooruit te zien en plan nen te koesteren voor dat jaar. In ieder mens leeft feitelijk steeds de drang naar iets en koestert dus het ver langen dit in het komende jaar geheel of gedeeltelijk te kunnen verwezenlijken. Dat is dan misschien het vreugdevolle element in déze klokke twaalf - men heeft dat jaar bereikt en wellicht be reikt men dus ook iets van wat men zich gedacht had. Dat is inderdaad altijd een vreugdevol vo'öfuitzïcht. Zonder dat kan een mens eigenlijk niet leven. Misschien gaan de gedachten niet veel verder dan persoon lijke belangen, denkt menigeen aan de plannen voor een zomervakantie, aan trouwen, aan het welzijn van de kinde ren, aan zakelijke belangen. Misschien echter ziet u ook een wijdere horizon en koestert u daarvoor de beste ver wachtingen. Want alle verwachtingen, zowel van kleine als van grote aard, eisen voorbereiding. U kunt straks niet met vakantie gaan als u er b.v. thans niet reeds de financiële mogelijkheid van hebt voorbereid. Zo is het ook ten aanzien van groot sere gedachten. Wanneer u vrede in de wereld wilt, dan eist dat ook van u per soonlijk de inzet en de voorbereiding daartoe. Wij menen maar al te gemak kelijk, dat wij persoonlijk er niets aan- toe of af kunnen doen of er twist of oorlog of vrede in de wereld zal heersen. De maatschappij echter is toch niets an ders dan de som van ons aller ge dachten, ons aller wil en verlangen, onze persoonlijke daad. Het begint alle maal bij het individu, het kleinste deel van de samenleving. Wanneer u de algemene vrede wilt, hebt u zich dan zelf vredelievend getoond tegenover uw naaste? Hebt u niet gerod deld, niet gestookt, geen ruzies aange wakkerd, doch er steeds aan gedacht dat wij mensen er zijn om elkaar te helpen, niet om elkaar te benadelen? U wenst al uw naasten op deze klokslag twaalf een gelukkig jaar. Wat hebt u meer gedaan en wat zult u meer doen om dat ook inderdaad te helpen verwezen lijken? Alle belangrijke dingen eisen hun voorbereiding. Bent u daarmee niet te laat gekomen? Ja, ziet u wel, u hebt die egoïst daar wel verfoeid en hem of haar allesbehalve vriendelijk bejegend, er niet aangedacht hem of haar op een andere wijze te benaderen en daar door dat harde hart misschien wat weker te maken. Als de wereld u hard lijkt, ga dan op dat moment eens even na hoe u zelf bent en wat uw medemens daarvan kan ver wachten. Dit te beseffen, hoe de uitslag van het zelfonderzoek ook zal zijn, kan u een zeer gelukkig 1964 bezorgen. Het geen wij u van harte toewensen. Een voortvarend ingenieursbureau te Utrecht heeft de gemeente Soest niet alleen een verwarming voor het natuur bad aangeboden, maar ook de aanleg van een skibaan en een kabelbaan. Deskundigen van het bureau zijn van mening dat het aanbrengen van een ver warming in een gedeelte van het bad gemakkelijk te verwezenlijken is. Daar mee kan bereikt worden dat het bad zes maanden van het jaar volledig ge bruikt kan worden tegen drie als het niet verwarmd is. Het aanbod werd ver gezeld van een prospectus van het ver warmingssysteem Miersbe. Er is sprake van een mogelijke kabel baan in Amersfoort en Woudenberg, naar dit ingenieursbureau aan het Soester gemeentebestuur bericht. Soest zou ook zo'n baan kunfien krijgen. Het is een verplaatsbare transporteur voor personen, die als een toeristische attractie be schouwd moet worden. Het bureau acht zo'n baan bijzonder aantrekkelijk in de omgeving van het vliegveld. De baan kan zo aangebracht worden dat het vliegverkeer er geen hinder van onder vind. Er is een kunst-skibaan in Hilversum en Soest kan volgens het bureau ook zo'n baan krijgen, maar dan van andere structuur. Er komt een laag op van 15 cm kunstsneeuw. Naar de mening van het bureau zijn Utrechtse studentenver enigingen sterk geïnteresseerd bij de aan leg van een kunst-skibaan in de buurt van de Domstad. Men is van mening dat Soest of Soesterberg hiervoor uiter mate geschikt is. Steeds meer mensen gaan rond de jaar wisseling naar wintersportplaatsen. Zij vertrekken meestal ongeoefend en door een dergelijke baan zouden zij geoefend kunnen vertrekken. Bovendien is het le ren skiën op een kunstbaan minder ge vaarlijk dan op soms harde sneeuwla gen. Het woord is nu aan het gemeentebe stuur van Soest maar een verwarmd bad, een kabelbaan en een kunst-skibaan zijn wel wat veel van het goede ineens. Het Soester verkeer eiste in 1963 negen levens van weggebruikers. Dat is veel vergeleken bij de jaren 1955, 1956 en 1957, toen het er respectievelijk 5, 7 en 8 waren. In 1960 eiste het Soester ver keer eveneens „slechts" 5 levens. Verge leken bij 1961 is het afgelopen jaar ech ter gunstig, want toen waren er in onze gemeente 13 slachtoffers van ver keersongevallen met dodelijke afloop. In 1958 waren het er 12, in 1959 11 en het vorig jaar 9, net als dit jaar. Een scheikundige verongelukte in jan uari van dit jaar met zijn auto in Soesterberg. Naast hem zat een Engelse relatie, die eveneens omkwam. In maart kwam een automobilist om het leven door een frontale botsing, waarbij drie personen zwaar gewond werden Twee brachten het er levend af. Een bejaarde voetganger werd in mei op de Soesterbergsestraat door een auto gegrepen en gedood. In juli trof het zelfde lot een bejaarde, die op de Birk- straat door een motor gegrepen werd. In augustus werd een vijfjarig jongetje op de Molenstraat door een auto gegre pen. Hij overleed aan de verwondingen die hij opliep. In september verongelukte een Ameri kaanse militair op de Amersfoortsestraat te Soesterberg en ruim twee weken later werd een 50-jarige Papoea, die per brom mer dezelfde straat overstak door een auto gegrepen en gedood. In oktober kwam een 23-jarige militair op het baan vak Soestduinen-Amersfoort onder een trein en werd gedood. Ons land heeft gemiddeld 200 verkeers- Temperatuurverschil tussen Hol land en Florida 40 graden. Het is om warm van te worden als we naar dit plaatje kijken. doden per jaar. Dat is heel veel. Van hen zijn er negen in Soest verongelukt en dat is verhoudingsgewijs nog veel meer. En toch mogen we dankbaar zijn dat het er vier minder zijn dan in het topjaar 1961, ofschoon het verkeer steeds toeneemt en daarmee de kans op onge vallen met dodelijke afloop. De achttienjarige L. P. H. werd op de Soester Engweg door een auto aangere den. Hij mankeerde niets. De automo bilist stapte uit en er ontstond een woordenwisseling. De automobilist gaf zijn „slachtoffer" een klap en deze sloeg zeer terecht terug. Snel stapte de auto mobilist in zijn wagen en reed weg. H. nam het nummer op en begaf zich naar de politie. Men 'heeft het adres van de eigenaar van de auto, J. S. uit Utrecht, en hij zal aan de tand gevoeld worden. De heer J. F Groart, brandmeester eer ste klas van het Soester vrijwillige brandweercorps, is door het college van B. en W. benoemd tot commandant van het corps Hij volgt zijn vader op die 36 jaar com mandant was. Zijn rang is hoofd-brand- meester. De heer Groart jr werd geboren in 1923 en op 9 mei 1940 werd hij lid van het corps. In 1950 werd hij brandwacht eer ste klas, in 1952 onderbrandmeester, in 1953 brandmeester en in 1957 brand meester eerste klas, tevens ondercom mandant. De 25-jarige bromfietser T. M. nam de bocht van de Korte Brinkweg naar de Van Weedestraat niet juist en hij kwam op de verkeersheuvel terecht. Hij viel en brak een sleutelbeen. Hij is naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Ds J. Mettau te Anhausen (Dld.i heeft het op hem uitgebracht beroep aan vaard voor de Middenwijk van de Ned. Herv. kerk, in de vacature ds W. Am- brosius. Twee teams van de handbalvereniging B.D.C. hebben het in de Bernhardhal bij de zaalhandbalcompetitie uitstekend ge daan. Het damesteam moest tegen Oranje spelen. Beide teams waren nog ongeslagen. Aanvankelijk leverde een overwicht van B.D.C. weinig op omdat de keepster van Oranje uitstekend op dreef was. Nanda Daselaar benutte een strafworp, Oranje maakte gelijk en met een 1-1 stand werd gewisseld. In de tweede helft leverde een hevig B.D.C.- offensief vier doelpunten op, al bleef Van den Courantier, die UE voorsiet van alt Nieuws uyt binnen- en buytenlandt by het verscheyden van 't Jaer onses Heerren MCMLXIII en d'ingangh van het Nieuwe Jaer UE met heylwensch aangeboden. Strackx slaet de toorenclock haer twalef swaere slaagen, het Oude Jaer ging heen, het Nieuwe Jaer comt daagen. Wy sien een wyl terug, deels droevigh, deels oock bly, wat ging dat Oude Jaer toch schricklyck snel voor by Het heucht ons noch, hoe tusschen sneeuwbedeckte velden wy in het voorich Jaer de laetste Uren telden. Wat was het bitter koud, al was oock d'aenblick schoon. Wy dachten aen Heemskerck en Willem Barentszoon, die eertyds 't oude Jaer op Noova Zembla vierden en daerdoor onbedoelt beroemde Mannen wierden. Wy saten in ons Landt in juyst dezelfde Kou, die maenden langh maer nyet voor Lente ruymen wou. Wy reeden op 'et Ys met waagens sonder Paerden, wy raeckten vast in sneeuw, die packend sich vergaerde. De brandtstof raeckte schaers, de Vaart was digt gevrooren. Wy liepen bibberent met cleppen om de Ooren. De vroege Zoomer cwam, wy konden het gau mercken, vooral de arbeytslien, die in het Bouwvack wercken Voor 't eerst sints Jaeren scheen voor hen de lieve Zon, toen hun Vacantie - anders Reegentydt - begon Maer laes Twas gauw ghedaen, wy sagen Waaterstroomen van d'een op d'andre dag vanuyt de Woleken koomen. Het Gr aen lag plat te veld, men con het nyet vergaeren, het ving te rotten aen, het schot sat in de Aeren. De jonge mannen, in de Waapenrock ghekleedt, sy snelden gau ter hulp en dat verzachtte 't Leed. De Burghers koozen oock dit Voorjaer altemael de nieuwe Leeden van de Staaten Generael. Het was een lauwe Stryd en haest gheen Stryd te noemen, al stond elck staetsman op syn eighen werek te roemen. Er zat gheen spanning in, 't vermogt ons nyet te roeren, de Strydlust sat al en maer by de Vrye Boeren, die sich nu mengen gaen inde Regeerings-saacken. En yedereen siet toe, wat sy daer klaer gaen maecken. Oock buyten Neederlandt is het drock toe ghegaen Men maeckte plannen reeds voor reysen naer de Maen Sal sti'akx de Sov-jet-ster met deese Eer gaen sleepen of wappren van de Maen de Sterren ende Sreepen ,:i De simple burgher siet het alles nugter aen en denckt voor myn Part loopt ge allen naer de Maen Dat duurt een heele Tyd, dat neemt U Jaren vast en al die Tyd hebben wy van jeluy gheen last. Hoe meenigh burgher ging oock booven het Verstand wat sich heeft afghespeelt. daer ginds in Engellandt, Hoe Jufvrou Kieler met haer veederligte Zeeden, een Dienaer van de Kroon con noopen af te treeden En een Regeering op haer seetels sat te beeven in swarte sorg, geligt door glans van 't rosse Leeven. En hoe die Jonkvrou het noch soo wist uyt te cienen, met haer Memoiren noch een paer Ton te verdienen. Hoe wist de Spreukendigter ons reeds te waarschouwen in digterlycke Tael Pas op voor vreemde Vrouwen Och, had Profumo toch de Spreucken maer gheleesen, welligt sou hy dan nu noch steeds Minister weezen Hoedt U voor Vrouwen, oock al syn se vol van gratie, maar wat is Neederland dan tog een nette Natie. Mogt by ons een Bewindsman oovertolligh raecken, men can met goed fatsoen hem Burghemeester maecken 1 Soo ging 'et Jaer voorby, met goed'en slegte dingen lek can s'in kort besteck nyet allegaer besingen. Ick can U noch alleen met alle andre Menschen voor 't Jaer, dat koomen gaet, het allerbeste wenschen. Gy zult wel zugten, wanneer men als andre maelen Uw lieve centen aen Belastingh weg komt haelen. Maer beeter is het 't aen de Fiscus af te draeghen, dan langs de deuren om een Aelmoes moeten vraeghen. En soo heeft yeder Wolck oock weer een SilvTen Rand, Leef maer gheluckig in ons vrye Neederlandt. Schoon 't elders mooyer schijn, 'et valt toch altydt teegen. SaluutEen goed Nieuwjaar, en bovenal Gods Zeegen In de Van Goyenlaan staan flats, die aan een maatschappij toebehoren. Die maat schappij moet 150,in de maand hebben. Daarvoor kan men wonen met tocht, men heeft een garage en de ra men worden gelapt. Althans op papier, want het is in zeven maanden niet ge beurd. In dat bedrag is ook de centrale verwarming begrepen. Die gaat echter om half elf uit, omdat de heren van de maatschappij büjkbaar denken dat in Soest allemaal veehouders wonen, die vroeg naar bed moeten om bijtijds bij de hand te zijn voor het melken van de koeien. In dit bedrag is ook begrepen het on derhoud van het plantsoen, maar dat is er niet. Wel een enorme modderpoel, die op peil gehouden wordt door knot sen van bulldozers. Die rommelen maar zo'n beetje rond, graven enorme kuilen, zorgen voor bergen zand en klei, gooien de kuilen weer dicht om aan andere kuilen te beginnen, vernielen aan de zijde van de v. Goyenlaan het wegdek en het trottoir en aan de zijde van het Van de Veldeplantsoen het uitzicht. Niemand in de Van Goyenlaan schijnt te weten wat al dat gerommel en ge knoei met modder en zand te betekenen heeft. Dat hoeft ook niet, als de mensen die rommelen en hun uitvoerders het maar weten. Het heeft er echter veel van weg dat ze 'het niet weten. Als hun gevraagd wordt welk doel ze nastreven dan zullen ze waarschijnlijk de histo rische woorden van Karei Appel gebrui ken en zeggen'. „Och, we rotzooien maar zo'n beetje aan". Misschien kan iemand daaraan eens een eind maken, want dat wordt wel tijd. KANTMAN de keepster van Oranje goed. Anme Wigtman scoorde tweemaal. Nel Brons en Barry van Leeuwen ieder eenmaal. B.D.C. heeft nu de leiding in de afde ling met 10 punten uit 5 wedstrijden en een goede kans op het kampioenschap, want er moet alleen nog tegen S.S.V.U en Victoria gespeeld worden. Deze teams staan onderaan de ranglijst. Een meisjesteam speelde tegen Atilla en won met 8-0. De puzzel in ons Kerstnummer is een groot succes geworden. Niet minder dan 226 inzendingen kwa men aan ons bureau binnen. Meerdere inzenders hadden de puzzel fraai gekleurd, terwijl weer anderen briefjes insloten met o.a. „U heeft met de puzzel onze kerststemming verhoogd"; „een reuze gezellige puzzel"; „U en al uw personeel de beste wensen voor 1964"; „de voor ons onmisbare, gezellige Soes ter Courant" enz. Eén onzer lezers sloot bij zijn inzending zelfs het navolgende rijmpje in Het puzzelen is een schone zaak En schenkt het mensdom veel vermaak. Wanneer men bij dag of avondstond Niets beters te verrichten vond, Is wat de Soester krant ons bracht Wel heel goed door hen bedacht; Een puzzel waar men wat aan heeft Voor ieder die naar denken streeft. F. Wij danken allen voor deze bewijzen van medeleven met ons blad. Zoals begrijpelijk hebben wij om de prij zen moeten loten en hierbij zijn de waardebonnen toegevallen aan Waardebon van f 5. G. Huisman, Eigendomweg 110. G. Ernst, Schaepmanstraat 26. Waardebon van f 3. G Kuijpers, Van Goyenlaan 21 Mevr. J Douma, Hartmanlaan 21 P. D. Nooij, Beetzlaan 98. De winnaars ontvangen hun bon, die bij elke winkelier in betaling kan worden gegeven, per post thuis. De oplossing van de puzzel is alsvolgt Horizontaal: 1. gas; 4. ode; 6. als; 9. iel. 12. est, 14. wak; 17. rots; 19. groningen; 22. ergo, 23, alkmaar; 26. elf; 27. pas sage. 30. tsaar; 32. kleed; 34. apert; 36. raket; 38. ier; 39. ons; 41. spiraal; 42. ala; 44. ego; 45. erts; 47. stag; 48. mast: 50. krom. 51. in; 52. ja: 53. r.k.54. po: 55. piek; 58. pols; 61. edda; 64. eist; 67. ren; 68. ulo; 70. reinier; 71. eva; 73. oma; 74. aster. 76. frats; 78. enorm; 80. lenen; 82. rekstok. 84. sir. 86. messing; 88 egel; 90. gelederen; 93. gene; 95. nee; 96. opa; 97. lijn; 98. non, 99. mat: 100 nor. Verticaal: 1. gratie; 2. a.o.; 3. staart; 5. dom; 6. arrest; 7. l.o.; 8. snedig; 9. infaam; 10. eg: 11. lepels: 13. sos: 14. wreker: 15. a.g.; 16. kortom; 18. sla; 19. gal; 20. il; 21. nar; 22. ega; 24. kro. 25. aks; 28. sta; 29. ara; 31. servies; 33. epaulet; 35. paarden; 37. egoisme; 40. nu, 43. 11; 46. sik: 47. sap, 49. tra: 50. koe; 55. praten; 56 entree; 57 nl; 59. orakel; 60. sissen; 61. eieren, 62. dromen; 63. a.v.65. longen; 66. tanger, 68. urk; 69. oft; 71. ems; 72. ali; 75. eel; 77. rog; 79. ren; 81. eng; 83. sop; 85. id; 87. spa; 89. ge; 91. lij; 92. r.o.; 94. n.o.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1