SALON KOPPEL 125 JAAR SPOORWEGVERVOER IN NEDERLAND. k<:: Wie wordt in 1964 President van Amerika Prij i j sverliogingsoorlog TWEEDE BLAD 1839-1964. In een eerste klas coupé van 1839 en ccn blik in «Ie toekomst. BONNETERIE Wij wensen U het allerbeste in het nieuwe jaar. Vossenjacht van Tempo. Volleybal S.V.V. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Iu onze collectie brilmonturen Fa» D. F. VOIGT Meisje gewond. Toon Hermans komt in Amersfoort. „Neemt u plaats". Uitnodigend gebaart me). M. A. Asselberghs, de directie van het Nederlands Spoor- en Tramwegmu seum, naar de met donkere stof bezette houten banken van een eerste klas coupé uit de beginperiode van de spoorwegen. Via een smal ijzeren trapje en een klap deurtje waren we in deze coupé terecht gekomen en we staan nog gebukt rond te zien, hoe de mensen meer dan 100 jaar geleden op voor hen comfortabele wijze werden vervoerd door „het spoortje". Inderdaad, op comfortabele wijze. Het rijtuig waarin wij ons bevinden, is van middelmatige grootte en bestaat slechts uit een coupé, waar gemakkelijk veer tig reizigers een zitplaatsje kunnen vin den. Men zal er echter steeds gebukt hebben moeten binnenstappen, want de die grote belangstelling trekt, zowel van het Nederlands als van het buitenlands publiek en dat per jaar enige tiendui zenden personen omvat. Rails, bruggen, petten en treinen. Suppoosten lopen er rond in de echte spoorwegpakken compleet met pet met dit verschil, dat zij op hun mouw het woordje „museum" dragen. Wij vinden hier diverse stukken rails van beroemde reeds verdwenen spoorlijnen, zoals een stukje van de eerste railzen die lagen voor de eerste spoorlijn in ons land tussen Haarlem en Amsterdam uit 1839. Wij zien de eerste spoorwegdienstrege lingen en „die zijn voor die dagen lang niet gek", aldus mejuffrouw Assel berghs, „want voor de afstand Rotter- WIJ WENSEN ONZE GEACHTE CLIËNTEN EEN GELUKKIG NIEUWJAAR Van Wcedestraat 88 Tel. 2263 Het verleden de „Roeket" locomotief, de enige loc die bij een prijsvraag in Engeland het voorgeschreven traject uitreed en ondanks zijn eigenaardige bouw zijn concurrenten in uithou dingsvermogen sloeg. hoogte is zeer gering, maar last van re gen of wind zal men niet hebben gehad, want het rijtuig is gesloten en geeft door de ramen een uitzicht naar buiten Anders is het bij de rijtuigen van de 2de en 3de klasse uit die tijd, die aan de zrjkant open waren en waar slechts een dak de reizigers beschutte. In de 2de klasse nog dezelfde banken als in de eerste klasse, maar in de derde klas se slechts houten banken. Geen revolutie in het vervoer. „Och, de mensen namen veel voor lief in die dagen. Het ging hen alleen maar om het feit, dat zij een keertje in de trein hadden gezeten", vertelt de direc trice ons, „want welk een revolutie in het vervoerswezen heeft de aanleg van de spoorwegen niet teweeg gebracht. Indien u zich indenkt, dat Napoleon in zijn tijd zich niet sneller voortbewoog dan Julius Caesar zo'n 2000 jaar vroeger, dan kunt u zich enigszins voorstellen wat de komst van de spoorwegen in die tijd betekende Nederland heeft zich in dit opzicht al tijd een van de meest vooruitstrevende landen getoond, want terwijl men in die dagen van het ontstaan van de spoor wegen in het buitenland nog tal van reizigersrijtuigen ziet zonder dakbedek king, waar de reizigers dus aan weer en wind werden blootgesteld, heeft Ne derland nooit open wagons gekend". Het Nederlandse Spoorwegmuseum is in 1927 als zuiver historisch museum opge richt uit particulier bezit. De all-round verzamelaar G. W. van Vloten, had in zijn kostbare verzameling zoveel „mu seumstukken", dat de toenmalige directie van de N.S. besloot over te gaan tot het oprichten van een spoorwegmuseum, waarbij Van Vloten de eerste directeur werd. Viermaal is het van standplaats gewisseld en thans zetelt het museum in het Maliebaanstation te Utrecht. dam-Amsterdam - vijfmaal per dag heen en weer - een afstand van 86 kilometer met tussenstations had men een tijd no dig van 2"/4 uur". Wij zien de eerste tekeningen van de spoorweggebouwen in Utrecht We staan vol bewondering voor de miniatuur- bruggen in hout, compleet met rails en pijlers Draaibruggen en ophaalbruggen, die met de hand zijn vervaardigd. De foto van de eerste spoorbrug in Neder land te Westervoort, de oude Moerdijk- brug met haar veertien bogen. Voorbeelden van allerlei seinen en wis sels, die volledig bediend kunnen worden en waarbij belletjes rinkelen en lichtjes aan en uit gaan. Hele collecties petten van de werklieden en hogere bazen bij Staatspoor, H.M.S. en C.S. Historische machines. Buiten bij de perrons vinden we het echte treinmateriaal. Daar staat de 3737, de locomotief waarmee indertijd de stoomtractie werd beëindigd in ons land en de 6317, de enige echte tenderloc die Nederland ooit heeft bezeten. Voorts vinden we buiten ook een grote collectie trammateriaal, zoals rijtuigen die vroeger de dienst verzorgden tussen Utrecht en Zeist, materiaal van de Noord- en Zuidhollandse Tramweg Maat schappij, aanhangwagens van de stoom tram, voorts bijvoorbeeld een locomotief van het zogenaamde „ledikantmodel", dat de tractie verzorgde voor de lijn tus sen Zutphen en Emmerik. Het is teveel om op te noemen. Zelfs zij die er geen uitgesproken belangstelling voor hebben, komen toch onder de indruk, want hier staat een brok historie, dat een rijk ver leden heeft en dat ons iets te zeggen heeft. Vermoedelijk zal er volgend jaar nog een belangrijke aanwinst aan het mu seum worden toegevoegd en wel „De Nestor", een locomotief uit 1878. Deze 'Ifjipi-'J'" ."'rs. "m Het heden een zijdelingse blik op het miniatuurstation met automatische beveiliging. Diverse uitbreidingen. Is het lange tijd de taak van het spoor wegmuseum geweest de historische schat ten op spoorweggebied te bewaren en op aanschouwelijke wijze tentoon te stel len, sedert enige jaren is deze taak nog uitgebreid. Want naast de historische museumstukken, vindt men hier ook het heden van de N.S. in de vorm van he dendaagse treinstellen en beveiligingsap paratuur en daarnaast ook enkele dingen van de toekomst, waarvan nu reeds mo dellen in het museum staan Daarnaast is sinds 1961 het spoorweg museum ook gepromoveerd tot tram wegmuseum en vinden wij er langs de vele spoorwegstukken ook een groot aan tal historische trams en voorwerpen die vertellen over het wel en wee, de ont wikkeling en in veel gevallen tenslotte de ondergang van de tramwegen. Zo hebben we hier het verleden, het heden en de toekomst in één permanente tentoonstelling bijeen, een verzameling loc die indertijd reeds bestemd was voor het museum, werd in 1944 door de Duit sers zeer ernstig beschadigd. Momenteel is men de Nestor in Roosendaal aan het opknappen. Men probeert daar deze stoomlocomotief zoveel mogelijk weer in oorspronkelijke staat terug te bren gen. Dat kost heel wat geld, tijd en moeite, omdat sommige onderdelen ge heel met de hand moeten worden ver vaardigd. Maar het loont de moeite, want „De Nestor" is een waardevol his- tirisch stuk. Interessant voor iedereen. In het museum vinden we ook een zeer modern ingerichte afdeling, waar mini atuurtreintjes af- en aanrijden op mo delbanen. Terwijl wij deze bekijken, rin kelen er bellen en zien wij hoe een man met een simpele druk op de knop de automatische beveiliging in werking stelt. De halve overwegbomen klappen neer, seinen springen bloksgewijs op veilig en onveilig. „Dit is geen speelgoed", aldus mej. As selberghs, „maar bittere werkelijkheid, want ook de leerlingen van onze oplei dingsschool werken hiermee. Jeugd en ouderdom verdringen zich rond deze installatie en uitroepen van „net echt" zijn niet van de lucht. Het echte vinden we buiten, zoals de beroemde stoomlocomotief De Arend met reizi gerstreinstellen, een locomotief van 25 jaar later, waarvan de snelheid reeds aanmerkelijk groter is, enz. „Zo hebben we in de loop der jaren een aardige verzameling gekregen, die zeer mtressante beelden geeft op de geschie denis van de spoor- en tramwegen in ons land en daarbuiten", aldus onze gastvrouw. „Aankopen op veilingen, het ruilen van dubbele exemplaren met onze buitenlandse collega's museumdirecties en schenkingen van zeer kleine tot zeer waardevolle voorwerpen, hebben ons geholpen onze verzameling uit te brei den en zoveel mogelijk te complemen teren! Waarlijk een permanente expositie die iedereen wel moet interesseren! Speciaal een goed verzorgd kap sel met een levendige kleur en vooral geen grijze haren. Eventueel kan een abonnement U van dienst zijn voor regel maat en voordeel. SOESTERBERGSESTR. 44 - TEL. 2045 Op tweede kerstdag is de traditionele vossenjacht gehouden door leden van Tempo. Er waren 25 deelnemers ondanks de regen. Er werd gestart bij hotel De Soester Duinen. De uitslag was: 1. Teus Gerritse. 2 Tonny van Klooster. 3. Mevr. H. v. d. Broek. 4. J. Luijtelaar. De laatste twee volleybalavonden van dit jaar moesten alle teams van de Soes ter Volleybal Vereniging, met uitzonde ring van het eerste herenteam, van hun kunnen blijk geven. Het eerste damesteam sloot hierbij de helft van de kompetitie goed af door haar wedstrijd tegen Olympoa 2 met 3-0 te winnen, waardoor het momenteel met 13 punten uit 7 wedstrijden aan de kop van de ranglijst staat. De wedstrijd zelf had alleen in de eerste set een span nend verloop. Met de hakken over de sloot wisten de rood-witte dames hun plaatsgenoten met 17-15 te kloppen. De tweede en derde set wisten de S.V.V.-da mes met 15-3 en 15-1 op hun naam te brengen. Het tweede damesteam moest in Wil- helmina 1 met 15-8, 15-3 en 15-6 haar meerdere erkennen, terwijl het derde damesteam tegen V.I.O.S. 3 ook niet tot winst kon komen. Het tweede herenteam behaalde tegen V.I.O.S. 5 haar eerste winstpuntje in een uiterst spannende wedstrijd. Nadat de eerste set met 15-6 verloren was, wis ten de rood-witten de tweede set met 16-14 op hun naam te brengen. Ook de derde set leverde een overwinning op n.1. met 15-12, maar in de vierde set waren het de Amersfoorters die het ge lukkigst waren en de set met 17-15 op hun naam wisten te brengen. De eerstvolgende wedstrijd voor onze plaatsgenoten vindt eerst op 9 januari plaats wanneer het tweede damesteam aan moet treden tegen V.V.A. 1. Jeugdkampioenschap van Nederland. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, waarbij S.V.V. de eer van district-West 2 Amersfoort-Amsterdam- 't Gooi en Utrecht) hoog zal houden, zijn in verband met zaalmoeilijkheden tot nader order uitgesteld. Volgende zomer wordt beslist wie in november 1964 tegenover elkaar komen te staan als kandidaten voor het pre sidentschap van de Verenigde Staten. De dood van Kennedy heeft in het re publikeinse kamp grote verandering te weeg gebracht. Tot dusver stonden de kansen van de zeer conservatieve senator Barry Goldwater hoog aangeschreven. Dat wil zeggen voor de kandidatuur. Veel kans om te slagen gaf niemand hem te gen Kennedy. Nu ligt de zaak anders. De vroegere vice-president Richard Nixon is weer naar voren gekomen als de man die in dertijd maar net verloor tegen Kennedy Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. en dus tegenover Johnson - als per soonlijkheid en als politicus toch altijd Kennedy's mindere - een goed kans maakt om te winnen, zeker meer dan Goldwater. Immers die moest er vooral op rekenen in het zuiden en westen aanhang te verwerven, wat nu moeilijker wordt daar Johnson zelf uit die streken komt. In het noorden waren de kansen van Goldwater minder, maar zijn ze voor Nixon inderdaad beter. Tegen hem pleit slechts dat hij de vorige keer verloor, al was het op het kantje af. En bo vendien leed hij bij de verkiezingen voor het gouverneurschap in Californië later weer een nederlaag, die hij niet erg sportief bleek te kunnen accepteren. Toch is heel wat Goldwater-aanhang naar hem overgegaan, al was het maar bij ge brek aan beter. Niet zo echter zijn vroegere baas, ex- president Eisenhouwer, wiens stem bij de republiekeinen nog altijd groot gezag heeft, Nixon hoeft het zeker niet als een compliment op te vatten dat Ike liever Henry Cabot Lodge, nu ambassadeur in Zuid-vietnam, als kandidaat voor het presidentschap ziet. Volgens de opiniepeilingen staan diens kansen op nominatie al beter dan die van gouverneur Nelson Rockefeller, die overigens weinig geprofiteerd heeft van het dalen van Goldwaters vooruitzichten. Toch zou hij als vooruitstrevende repu blikein in het vrolijke oosten een veel betere kans maken dan welke andere partijgenoot en wellicht ook dan de toch nogal wat conservatieve democraat John son. Zijn echtscheiding en tweede hu welijk liggen echter vele kiezers, vooral vrouwen, nog steeds zwaar op de maag Nog twee kandidaten in spe zijn er: gouverneur George Rornney van Michi- gan en gouverneur William Scranton van Pennsylvania, de laatste eigenlijk een soort figuur als Kennedy, al zit hij in diens tegenpartij. Johnson zelf is zeker van de democra tische kandidatuur; zo verdeeld de repu blikeinen zijn, zo eensgezind zijn wel de democraten, zijn kansen om ook inderdaad te winnen zijn niet gering, voor zover men dat nu kan bezien: hij heeft nog elf maanden te regeren voor er verkiezingen zijn en in die tijd kan hij heel wat sympathieën winnen of verliezen. Een probleem is voor hem nu al dat het zuiden van hem verwacht dat hij wat kalmer aan zal 'doen met de kruistocht voor de negerrechten; de negers daar entegen denken dat hij meer voor hen zal doen dan Kennedy. Beiden zijn het zeer belangrijke groepen kiezers. Het vergt een meesterwerk ze beiden te vriend te houden! ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Het dertienjarige meisje J. J. C. v. W. reed op de Beukenlaan per fiets. Blijk baar lette ze niet goed op, want ze reed tegen een geparkeerde auto en viel. Zij brak haar rechter sleutelbeen. Dokter Borst verleende de eerste hulp, waarna het meisje naar het ziekenhuis te Baarn gebracht werd. Na behandeling kon ze naar huis gaan. Op dinsdag 24, woensdag 25 en donder dag 26 maart komt Toon Hermans met zijn nieuwe One-man show, waarmede hij thans enorm succes oogst in Carré te Amsterdam, in het Grand Theater te Amersfoort. In de economische politiek van de eerst komende maanden zal de prijsverhogings oorlog een belangrijke rol spelen. Ie dere groep van ons volk is daarvoor be zig de stukken op te stellen. Van die groepen noemen wij de consumenten bonden, de overheid, de vakbeweging, de industrie en de middenstandsbonden. Het wordt een oorlog om de schuldigen te vinden van de prijsstijgingen. De loonsverhoging is een feit. Dat bete kent de grootste kostenstijging voor die bedrijfstakken, waarin de menselijke ar beid een belangrijke plaats inneemt. Ruw gemeten vallen daaronder de indu strieën, die hoogwaardige arbeid leveren, met name de luxe-industrrie. Loonstij ging houdt echter eveneens een aanzien lijke kostentoeneming in voor de andere bedrijven, want ondanks alle mechani satie blijft de menselijke arbeid voor waarde voor elke productie. Wij zullen als gevolg daarvan een reeks prijzen zien stijgen. De consumenten en de overheid hebben er belang bij de prijsstijging af te wentelen op handel en industrie, de laatsten moeten zich daartegen schrap zetten om te voorko men dat zij zelf door het kostenspook worden gewurgd. Bovendien voegen zich bij de kostenstijging als gevolg van de lonen nog enkele stijgingsoorzaken van andere aard. In de agrarische sector bij voorbeeld het gedeeltelijk mislukken van de graanoogst, de geringere aanvoer van koffie op de wereldmarkt en zo zijn er nog wel enkele andere oorzaken van verhoging te noemen. Deze laatste ver hogingen zouden dus toch zijn opgetre den, al had Nederland nimmer met een loonexplosie te maken gehad. Waar schuilt de oorzaak? De consumentenbonden speuren zelf standig naar de oorzaken van prijsverho gingen of spelen de overheid gegevens in handen om te onderzoeken. Zij zullen geen middel ongebruikt laten om alle VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1963. deelnemers aan het ceonomisch ver keer zoveel mogelijk afbreuk te doen in het verkrijgen van een rechtmatig aan deel in de inkomensvergroting. Zij menen al te dikwijls dat winkeliers, vervoerders, groothandelaren en fabri kanten maar met 't zelfde inkomen als voorheen genoegen moeten nemen. De werkelijkheid leert anders. Een reële economische politiek vraagt van betrokkenen een aanvaarden van de bestaande prijzen-spelregels. Dat betekent geen prijzenstop maar een prijsaanpas sing, die vergoeding geeft voor de ge stegen kosten en ook de ondernemers een zekere verhoging van inkomen brengt. Velen protesteren daartegen omdat on dernemers in één adem genoemd worden met kapitaalbezitters en dat is lang niet altijd het geval. Over de gehele linie van de economische bedrijfskolom zal de prijsherziening moeten doorwerken, willen niet bepaalde groepen de dupe worden van de snelle loonherziening. In de verkeerde hoek. Het valt te betreuren dat juist op het punt van prijsverhoging de middenstand altijd de grote verliezer dreigt te wor den. Waarom spreekt een staatssecretaris over een grote verleiding bij de mid denstand om de prijzen te verhogen? Be staat die neiging soms niet voor het grootbedrijf in de detailhandel? Dit is schadelijk voor de goede naam van de middenstand temeer waar diezelfde staatssecretaris praktisch in één adem De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s„ van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. de middenstand prijst om haar beheerste houding in de laatste maanden. Er is dus geen enkele reden voor ver dachtmaking van een bepaalde groep. Dat is des temeer ergerlijk omdat de consumenten met met de industrie, maar met de detailhandel in aanraking komen op het punt van prijsstijging. Uit dien hoofde menen dan ook velen dat de winkeliers de oorzaak zijn van een verhoging. Een redenering, die te dom is om over te praten. Ook onder de industriëlen zijn er velen, die de detailhandel in 't algemeen en de middenstand in 't bijzonder verant woordelijk stellen voor een prijsstijging. Er zijn er die daarmee de aandacht van zichzelf willen afleiden, er zijn er ook die van mening zijn dat de detailhan delsmarges best lager kunnen worden, omdat die winkelier niets anders doet dan zijn produkt doorgeven. Dezelfde gedachte leeft bij bepaalde overheidsin stanties en de gedachte wordt nog ver sterkt door het verplichte overleg dat gepleegd moet worden met het ministerie alvorens de prijzen voor brood, melk en brandstoffen omhoog mogen gaan. Dit vestigt zo de gedachte dat men de handel goed moet controleren. SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING wenst al zijn cliënten een voorspoedig 1964. Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 Met twee maten. De vakbeweging is van mening dat de prijzen van de eerste levensbehoeften niet mogen stijgen, terwijl zij voor ei gen leden 10 inkomen meer vragen. In principe betekent dit dus dat allen die niet als werknemer in de voorziening van eerste levensbehoeften werkzaam zijn maar moeten opdraaien voor de loontrekkenden. Een onhoudbaar stand punt. De vakbeweging is machtig en de indus trie heeft een ondoorzichtig kostprijs- schema. Bij de handel is dit meer trans parant. De consument wil meer welvaart ten koste van wie ook. De overheid, die door het akkoord in de Stichting van de Arbeid het meest gebonden is aan de werkgeversbonden en de vakorganisaties van werknemers, is geneigd de zwakste schakel in de keten tot zondebok te verklaren. Dat zal dan de middenstand moeten zijn. waarmee dan bedoeld wordt het leger kleine winkeliers of zelfstan digen. Als het de winkeliers zijn dan zijn ze 't allemaal, ook de grootbedrijven. En als het de detailhandel is dan is het zeker niet in de eerste plaats de groep leve ranciers van brood en andere eerste levensbehoeften. Onder hen zitten de meeste genieters van minimum-inkomens en hun winstmarges staan al het langst onder druk. De oorzaak van de prijsver hoging zit bij alle deelnemers aan het economisch verkeer, ook bij de consu menten. Wij zullen die oorzaken samen moeten opvangen. Niet bepaalde groepen daarvan de dupe laten worden. Voor alles geldt: leven en laten leven.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5