WAT KAN 1964 ONS BRENGEN? DE NIEUWE BRANDWEERCOMMANDANT. P.V.0. bestaat 65 jaar. V.V.V.-nieuws. HET OOG GERICHT OP SPANNING. 1964. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Zondagsdienst. PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN VRIJDAG 3 JANUARI 1964. 43ste JAARGANG no. 1. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het nieuwe jaar is begonnen en haast vanzelfsprekend vraagt ieder zich toch wel af: wat kan en wat zal het ons brengen? Er tekenen zich altijd wel enkele lijnen af waaruit iets valt af te leiden. Daar naast echter kunnen er zich verrassingen ten goede en ten kwade voordoen, die het uitgestippelde beeld grondig kun nen doen veranderen. Wat Nederland zelf betreft zou 1964 weieens minder rustig kunnen verlopen dan de laatste jaren het geval was. De forse loonstijgingen zullen de dienstver lenende en andere ondernemingen waai' arbeid de voornaamste produktiefactor is, voor grote moeilijkheden plaatsen en hen noodzaken tot flinke prijsverhogin gen. Ook door internationale maatrege len, speciaal in de E.E.G., zullen o.a. de prijzen op b.v. de landbouwprodukten een stijging gaan vertonen. Zo zullen we dit jaar dus ervaren, dat het levensonderhoud en alles wat wij ons daarbij wensen, veel duurder zal worden. Het moet met uitgesloten worden geacht, dat tegen het einde van 1964 daarom nieuwe looneisen zullen worden gesteld, waarover men dan waarschijnlijk niet zo gemakkelijk tot overeenstemming zal komen als dit in de afgelopen herfst het geval was. De positie van particulier gepensioneerden, een sociaal steeds meer achter rakende groep, zal er weer des te benarder door worden. Internationaal bezien lijkt de situatie er momenteel wat rustiger uit te zien, ook voor de naaste toekomst. Het stre ven van zowel Amerika als van Rusland is er op gericht om de (gewapende) vrede niet te verbreken, aangezien de gevolgen niet te overzien zijn. Beiden hebben bovendien genoeg andere zorgen aan het hoofd, speciaal op eco nomisch terrein, om niet een gespannen sfeer en mogelijke oorlog te riskeren, doch eerder naar meer toenadering en wederzijdse handel te streven. Als een voor beide nog vrij onbereken- communistisch China met zijn enorme oppervlakte, zijn enorme bevolking, zijn vele nog te exploreren mogelijkheden van grondstoffen en arbeid. China's be volking neemt met ongeveer twaalf mil joen per jaar toe! Denk eens in wat er nodig is om deze snel naar de 700 miljoen groeiende bevolking aan voedsel, kleding en werk te helpen, om dan van enige welvaart en luxe nog maar niet te spreken. Zal deze grootste staat ter we reld, die zich bovendien nog geïsoleerd houdt, dat op eigen houtje kunnen ver wezenlijken en zonder nog meer agres sief te worden? Het is nauwelijks in te denken. China is ijverig aan het speuren naar bondgenoten, speciaal in Afrika en in Zuid-Amerika, om politiek een belang rijker rol te kunnen gaan spelen op het wereldtoneel. Het heeft economisch nog weinig te bieden, doch uit politieke over wegingen kan het voor vele jonge sta ten van voordeel zijn er een verbintenis mee aan te gaan. Dat maakt dan voor Amerika maar in de eerste plaats ook voor Rusland de internationale situatie er niet gemakkelijker op. China zou voor andere landen een enorme markt kun nen gaan vormen zodra de economische situatie er zou verbeteren. Moet men het land daartoe helpen? De vraag blijft immers: hoe zal het die hulp gebruiken en met wie zal het de han delsbetrekkingen aangaan? Vragen die in het komende jaar nog niet tot een antwoord laat staan tot een oplos sing zullen komen. Mochten er in dit jaar opmerkelijke ver anderingen of verrassingen voorkomen, dan verwachten we die in de eerste plaats in Europa. Daar blijft de Berlijnse muur nog immer een steen des aanstoots, die in zekere zin de Europese politiek mede bepaalt. In Engeland zullen wellicht verkiezingen worden gehouden, met de mogelijk heid dat de conservatieve regering zal moeten plaatsmaken voor een socialis tische, hetgeen zijn invloed zal hebben op de internationale politiek. Frankrijk is er nog steeds op uit de politieke leider van west-Europa te wor den en die positie te verstevigen en de wat hautaine houding van president De Gaulle zou in het komende jaar best eens tot botsingen kunnen leiden, spe ciaal met west-Duitsland, waardoor grote politieke spanningen worden opgeroe pen. Men is in de E.E.G. nu wel weer tot overeenstemming gekomen over de landbouwpolitiek, doch de bepalingen daarvan moeten nog allemaal worden uitgewerkt en ieder nader overleg houdt dus weer de mogelijkheid tot wrijving in. Verdere spanningen in het nabije oosten en om de Indische Oceaan zijn in het komende jaar ook zeker te ver wachten. We zijn 1964 dan misschien wel met enig vertrouwen doch zeker niet op goed vertrouwen ingegaan. Vijfendertig jaar geleden werd een foto gemaakt van het brandweercorps. Stoe re mannen, menigeen met een fikse snor, stonden trots bij een brandweer auto die toen heel modern was. Temidden van hen de commandant en niet ver van deze groep een kleine jongen, die vond dat hij erbij hoorde, want het was ook een beetje zijn brandweer omdat zijn vader commandant was. Die kleine jon gen is nu zelf commandant. Op 1 ja nuari volgde hij zijn vader op. Deze is maar liefst 36 jaar commandant geweest en voor zijn zoon zal het moeilijk zijn dit record te verbeteren, want hij is thans 40 jaar. Brandweercommandant Johannes Frede- rikus Groart was net 5 jaar toen zijn vader tot commandant benoemd werd en hij trok zich direct het lot van de brandweer aan. Zo kon het gebeuren dat zijn vader bij het blussen van een brand in Soestduinen de kleine Joop op zijn klompjes en met een degelijk rood schortje voor tussen de toeschouwers zag. Hij was op zijn korte beentjes helemaal van de Van Weedestraat naar Soest duinen gelopen om te zien hoe zijn bloedeigen brandweer het eraf bracht. Nog voor de oorlog mocht de huidige commandant dunst doen op de toren van de Oude Kerk of de watertoren om bosbranden tijdig te kunnen melden. Hij herinnert zich een dag waarop hij in Soestduinen een rookwolk zag. Het be er werd ook handelend opgetreden bij bombardementen en met voedseltrans- porten is de Soester brandweer bijzonder druk geweest. Ook had zij een aandeel in het doen verdwijnen van het bevol kingsregister. De huidige commandant is tijdens de oorlog enige tijd ingedeeld geweest bij een vaste kernploeg, die aanvankelijk vrijstelling van werken in Duitsland ga randeerde, maar ten Jotte niet meer om dat de Duitsers d oorlog niet konden winnen zonder jon, mensen die in het duizendjarig rijk mc sten werken. Brand wacht Groart dook onder. Na de bevrijding v'as het maar matig gesteld met het mat.friaal van de Soester brandweer. De comi ïandant deed echter alle mogelijke moeiom goed materiaal te krijgen en het emeentebestuur was hem daarbij behulpz iam. Er kon nu weer in vrijheid geblust worden. De jonge Joop Gro.xt bluste altijd met zeer veel enthousiav ie. Dat bleek tijdens een strenge winter, men er brand op de Koninginnelaan uitbrak. Hij stond in een korte broek op de ladder, die steeds meer een glijbaan werd, omdat hij bij 't uitrukken zo gauv geen andere broek bij de hand had. l-..c enthousiasme ging velen echter te ver en hij moest zich laten aflossen en -aan warmen. In 1950 werd de nieuwe commandant brandwacht eerste klas, in 1952 onder- brandmeester, spoedig daarna brand meester en in 1957 brandmeester le klas en tevens onder-commandant. Thans is hij hoofdbrandmeester. De brandweer e st sportieve lieden, die niet voor een kb .ntje vervaard zijn. Het is dan ook niet' bij '.onders dat de heer Groart de Vierd agse te Nijmegen tien maal liep. Hij laait deel uit van de voetbalverenigin; K '.S. omdat deze niet over voldoende ;ge.i aktieve leden be schikt om een erk elftal te formeren. Een groot mo. -nt in het leven van commandant W Gri art en zijn zoon J. F. Groart was het arriveren van de nevelspuit, d rt korps tot een bij zonder oaraa' .slaakte. Binnen 2 a 3 minuten kan uitgerukt worden en als de spuit bij de brand arriveert kan di rect met blussen begonnen worden. Ook voor het bestrijden van bos- en heide- rekenen van de juiste richting deed hem veronderstellen dat het de rook van een locomotief bij Soestduinen was, maar hij was abuis, want het was een fikse brand. Hij was blij dat zijn dienst spoe dig om was en dat hij de helpende hand kon bieden Als zestienjarige werd hij tot brand wacht aangesteld. Dat was op 9 mei 1940, toen de Duitsers voor het veroveren van de wereld ook ons land nodig had den. De brandweer was toen bijzonder groot omdat ook de luchtbeschermings brandweer onder commando van com mandant W. Groart stond. Er werden in de bezettingstijd branden geblust, maar branden is deze spuit bijzonder geschikt. De oude commandant ging op 31 decem ber op eigen verzoek weg en het ge meentebestuur verleende hem terecht eervol ontslag. Zijn zoon is hem opge volgd en samen zullen zij zaterdagmiddag in Eemland zijn. De heer Groart sr. om afscheid te nemen tijdens een receptie, die hem door de brandweervereniging en het gemeentebestuur aangeboden wordt, de heer Groart jr. om de velen die af scheid komen nemen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de nieuwe commandant van de uitstekende Soester brandweer. De harmonie P.V.O. bestaat op 5 januari 65 jaar. Dit is geen jubileum maar wel een heel merkwaardig feit. Zoals het nog merkwaardiger is dat de heer G. Horns- veld al 56 jaar lid is en de heer H. Staal 55 jaar. De heren Knoppers, Hooft, v. d. Broek en Vos zijn na hen de leden die tientallen jaren bij P.V.O. zijn, maar nog een heel eind weg van de halve eeuw. Van deze ouwe getrouwen waren de heren S. F. Besselsen en B. Lagemaat de recordhouders van de vereniging, maar zij zijn overleden. Als dank voor de verdiensten die zij voor P.V.O. had den, hangen hun foto's in het nieuwe repetitielokaal aan de Beetzlaan dat door de leden zelf gebouwd is met materiaal dat door de gemeente ter beschikking ge steld is. De beloning hiervoor was een lage huur. Kortgeleden is de heer W. Hulleman uit Amersfoort tot directeur van de harmonie benoemd. Hij had vele voorgangers. De heer G. Kok was maar liefst 32 jaar di rigent van P.V.O. Hij was de opvolger van de heer Eindhoven, die met de heren Geijtenbeek en Valkenet de vereniging oprichtte. De heer Eindhoven kon wel wat muzikanten oefenen, maar de heer Kok was pas een echte directeur. Hij maakte deel uit van het u.S.O. en later van het concertgebouworkest. De heren Dreeuws, De Goeij, De Vries, De Kort, Wakelkamp en Larsen waren zijn opvol gers en thans tracht de heer Hulleman de harmonie tot groter prestaties te bren gen. Hij kan rekenen op de steun van vele oude getrouwen, maar met de jeugd wil het niet zo erg. Er liggen twintig instrumenten te wach ten op muziekliefhebbers die zich bij P.V.O. willen bekwamen, maar de be langstelling is minder groot dan gewenst zou zijn. Menigmaal gebeurt het dat een jongen enthousiast begint en als hij enigermate met een instrument overweg kan P.V.O. in de steek laat om het in een bandje te proberen. Dat is niet de bedoeling en het is niet sportief ook. Daarnaast heeft P.V.O. de handicap dat veel Soester inwoners in het geheel geen interesse hebben voor 't wel en wee van Soest. Voor het wel en wee van P.V.O. interesseren ze zich dus ook niet en dat is jammer, want een gemeente zonder harmonie mist veel. Gelukkig heeft Soest thans niet te lijden onder dit gemis, maar het is wel te wensen dat er wat meer belangstelling komt voor de 65-ja- rige harmonie P.V.O.. want die belang stelling is verdiend. Een jonge buitenlander kwam bij ons binnen. Hij had moeite met een telefoon nummer, dus we hielpen hem uit de brand. Toen we de opmerking maakte dat Holland in de zomer het mooist is, lachte hij vriendelijk. „Ik ken het in de zomer wel, daarom ben ik hier in de winter en speciaal voor de musea, ik verheug me er op veel kunst te zien." Zo trok deze jongeman naar Amsterdam Doktoren Van zaterdagmiddag 2 uur tot en met maandag 8 uur wordt de dienst waarge nomen door de artsen: H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 65, tel. 2388 en J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur: P. ten Berge, Steenhoffstraat 69. Apotheek Vanaf zaterdag 13 uur is geopend: Apotheek „Soestdijk", tel. 2487. Wit-Gele Kruis Zuster Bijlard, Molenstraat 11, Tel. 2001. Oranje-Groene Kruis Zuster R. Bettenhausen, Bosstraat 29, tel. 4610. Groene Kruis: Zuster Van Doorn, KI. Engendaalweg 3. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds H. Roest. H A Bevestiging van ambtsdragers. 7 uur Jeugddienst. Emmakerk. 10.30 uur ds J. van Sliedrecht. H A 7 uur ds D M Jalink. H A Heeskapel. 10 uur ds K. H. Meijer. H A Zonnegloren. 10 uur ds D. M. Jalink. H A. Eltheto. 7 uur ds K. H. Meijer. H A NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema (Voorber. H.A.). 4.30 uur ds W. de Bruin van Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur Prof. dr. S H. Zuidema van Amstelveen. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8 30 uur ds K. Deddens van Amersfoort 3 uur ds J. J. Arnold uit Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. NED. PROTESTANTENBOND. 10.15 uur ds F. Palmboom (Rem.) van Amersfoort. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. 10.30 uur ds W. F. Schröder. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur ds A. C. Schmutzler. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur mej. ds M. C. Stubbe van Amsterdam. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10.30 uur ds W. L. Steinhart van Utrecht. KERK SOEST, Steenhoffstraat: H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat: 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Eot Ongetwijfeld hebben velen gisteravond genoten van de spanning, die het tele visiespel „De Wanhopige Uren" bracht. Het gezin Elliott verkeerde in een zeer precaire situatie met die drie boeven in huis. Het hoofd van het gezin toonde zich een dapper man, maar als het u ooit eens mocht overkomen dat u in dezelfde omstandigheden komt te verke ren dan moet u het beslist anders doen. U gaat naar de politie en vertelt daar dat drie moordenaars in uw huis terreur uitoefenen. De Soester agenten zullen dan graag bereid zijn uw huis te omsingelen en de boeven te doorzeven, maar u moet heel rustig zijn en de waarnemend korpschef verzoeken of hij even wil meegaan naar de apotheek. Daar vraagt u naar de heer Van Zadelhoff en u vertelt hem dat u van de drie boeven in uw huis de op dracht gekregen hebt niets te vertellen omdat dit tot gevolg zal hebben dat uw vrouw en kinderen vermoord zuilen wor den. Ook kreeg u het bevel jenever mee te brengen omdat de heren zich wel bijzonder moedig voordeden, maar toch behoefte hadden aan nog meer moed door middel van alcohol. U vraagt dan aan de apotheker of hij vergif kent dat heel radicaal werkt, belt de officier van justitie in Utrecht en vraagt of u toe stemming kunt krijgen om dit goedje in het drankje van de drie moordenaars te doen. Die toestemming zal heus wel te krijgen zijn. Misschien niet voor vergif, maar wel voor een slaapdrank en dan is de zaak zo voor elkaar. Het kan ook anders en zelfs nog gemak kelijker; doorgewoon met z'n allen het huis uit te lopen. Er was gisteravond wel veel spanning, maar er waren ook ramen genoeg in het huis om kalm de benen te nemen. De spanning was er inderdaad wel, maar het was allemaal wat onnodig. KANTMAN. om te beginnen bij het Rijksmuseum Wij dachten wat een goed voor beeld. Op een grimmige winterdag, waar op je denkt, dat er niets te beleven valt, staan altijd de musea open. Het is er warm, vol sfeer en wat een voorrecht, dat daar zo stilweg aan de muren de scheppingen hangen van zo vele kunstenaars, die voor ons werkten. Zeker zij werkten voor ons. Ze hebben voor ons vastgehouden 'n avond stemming over het land, de warmrode rijpe kleur van een schaal appels, het gegroefde gezicht van een oude man, een speelse compositie van lijnen en kleur vlekken, waarin we eerst geen weg we ten, maar die ons blijft boeien, tot we ons gewonnen geven en we ik weet niet waarom, hierin de schoonheid voelen. Misschien heeft u 's avonds thuis, na dit vele zien, nog maar een schilderij in uw herinnering. U ziet het steeds voor u en als u eraan terugdenkt voelt u zich gelukkig. Dat was uw schilderij, het werd voor u gemaakt en het hangt voor u in het museum, veilig bewaard en U kunt het altijd weer gaan zien. Gaat u allemaal eens kijken? Heeft u er met eerder aan gedacht? In de vitrine van het V.V.V.-kantoor worden u tips gegeven voor de dichts bij zijnde musea. Op uw tocht vergezellen U onze beste wensen, alsmede voor een gelukkig 1964. Al gaat de voorgenomen Elfstedentocht niet door: Twaalf splinternieuwe maanden Zijn wij weer op het spoor Na kleine onderbreking Voor oliebol en punch, Gaan wij weer rustig verder Met Chroesjtsjow en met Luns. We tobben voort met Cyprus En met Makarios: Het oosten contra westen, Zij laten ons niet los. De lonen zijn gestegen Voor de zoveelste keer, Maar, waar u van op aan kunt: De prijzen nog iets meer. De K.L.M.'ers vliegen Nog voort in volle fleur. Al vindt men niet eenvoudig Een nieuwe directeur. Dat men u niet gevraagd heeft Geeft stof tot ergernis, Ze kunnen mij wel nemen: Het loopt nu toch ook mis. Van alles zal gebeuren, Het meeste onverwacht, En naar de leukste nieuwtjes Zijn wij voor u op jacht. Hou dames in de gaten. Daar zijn we niet mee klaar, Want tóch al niet verlegen: t Is ook nog schrikkeljaar! JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1