D. ENGEL Firma G. van de Pol GARAGE STAM WILHELMINA KWAM TERUG. TWEEDE BLAD 't WAfëutzelaaï Krabbels van Knelis. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Loodgieters werkzaamheden. Renault dealer Na 19 jaren ballingschap en een leven vol tegenslagen. Bioscoopprogramma. Uw nieuwe cocktail japon... Politie telefoon 4444 en 4445 Roda-S.E.C. Korfbalvereniging „De Meteoren". Vleesverkoop. Instuif R.K. Jong Soest. 400-ste lid. Brommer contra haas. 2IÏKENF0HDSUVeMNCÏëÏÏ\ KtlPS(llON( STEENHOFFSTR.53 TEL 2842 SOEST Op 10 januari as. is het 150 jaar gele den, dat prinses Wllhelmina van Pruis- sen, weduwe van de stadhouder Willem V. na een ballingschap van maar liefst 19 jaren, tezamen met haar dochter, prinses Louise, de hertogin-weduwe van Bronswijk, in Den Haag, terugkeerde waar zij zich aanvankelijk vestigde in het voormalig logement van Amsterdam op het Plein (thans ministerie van bui tenlandse zaken!. In de zomermaanden verkoos zij het Paviljoen te Haarlem als woonoord. Later nam zij haar in trek op Het Loo waar zij in 1820 over leed na een leven vol tragedie en hard werken. Prinses Frederika Sophia Wilhelmina van Pruissen was de enige dochter van prins Augustus Wilhelm, de broer van Koning Frederik de Grote, en van Prinses Loui se Amalia van Brunswijk, een zuster van Frederik de Grote's gemalin. Zij werd op 7 augustus van het jaar 1751 in het Kroonprinzenpaleis te Berlijn geboren. Reeds op driejarige leeftijd werd zij van haar ouders en haar beide broers, prins Hendrik en prins Wilhelm, gescheiden en kreeg zij in het koninklijke paleis haar zelfstandige huishouding, welke on der beheer van haar gouvernante stond Die gouvernante, freule Von Redern, heeft vooral in haar prille jeugdjaren een bij zonder onsympathieke indruk op haar gemaakt. Zij stond bekend als een gees tige, levendige, nukkige, driftige vrouw, die voor haar taak van opvoedster wel allerminst geschikt was. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De zevenjarige ourlog. Juist in die tijd brak de zeven jaar du rende oorlog tussen Pruissen en de ver enigde machten van half Europa uit. Het Pruisische hof moest Berlijn verlaten en zocht haar heil in Maagdenburg, waar het drie jaar lang zou verblijven. Dit driejarige verblijf in Maagdenburg is voor de kleine prinses Wilhelmina van bijzonder veel belang geworden Hier werd namelijk na de onverwachte dood van freule Von Redern een nieuwe opvoed ster benoemd, freule Von Danckelmann Van het moment dat deze de* leiding over de opvoeding van het prinsesje kreeg toegewezen, werd alles beter en vooral anders. Na de dood van haar vader werd vooral op aandrang van Sophia van Danckel mann de aandacht van haar oom, ko ning Frederik de Grote op haar geves tigd. En deze deed al het mogelijke om het prinses Wilhelmina naar haar zin te maken. En ook hij zou het zijn, die zijn nichtje uithuwelijkte aan stadhouder Wil lem V. Zij was toen pas zestien jaar oud, maar zij had de geest van een vol wassen vrouw. De huwelijksplechtigheid werd met alle pracht en praal op de 4e oktober 1767 in de bekende witte zaal van het koninklijk paleis te Berlijn vol trokken. De eerste klap. Weinige dagen later vertrok de prinses met haar gemaal naar 's Gravenhage De ontvangst die haar hier ten deel viel, was in één woord schitterend. Aan alle feestvertoon kwam plotseling een einde toen zij kort na haar aankomst, onder invloed van het vreemde en on gewone klimaat, plotseling ziek werd en zij aan een ernstige longontsteking bleek te lijden. Wekenlang werd voor haar le ven gevreesd, maar gelukkig kwam zij er, alhoewel aanvankeüjk zeer langzaam, geheel bovenop. Het Haagse leven beviel haar uitstekend Dat lezen wij in de brieven die zij schreef aan haar oom, de koning van Pruisen. 7an Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Tegenslag op tegenslag. In 1769 werd zij in haar hoop moeder te worden diep teleurgesteld. Vooral in die dagen week haar echtgenoot niet van haar zijde. In december van datzelfde jaar overviel haar de gevreesde koepok kenziekte. Maar ook nu weer herstelde zij, vooral door de grote zorg van haar vroegere gouvernante freule Von Dan ckelmann, die na het huwelijk met Wil lem V met Wilhelmina mee naar de re publiek van de zeven provinciën was gekomen Het zou tot november 1770 du ren tot zij dan eindelijk moeder zou worden. Toen werd nameüjk haar eerste kind, een meisje dat de naam Louise zou dragen, geboren Prinses Wilhelmina schrijft zelf naar aanleiding hiervan ,,Het was of er een nieuwe dag voor mij opging". In 1772 volgde de geboorte van prins Willem Frederik, de erfprins, en in 1773 de geboorte van prins Willem Frederik George, gewoonlijk prins Frederik ge noemd. De eerste 6 huwelijksjaren van prinses Wilhelmina waren bijzonder pret tig. Het land beleefde een weelde en welvaart als nooit te voren en deze waren groter dan waar ook elders in Europa. Het leek eventjes of de Gouden Eeuw zou terugkeren Maar aan deze groei kwam een einde, er begon zich een ken tering te openbaren, welke aanleiding Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1964. zou geven tot grote ontevredenheid bij het Nederlandse volk. Willem V kreeg overal de schuld van. Het patriottisme begon onder invloed van de gebeurtenissen in Frankrijk ook hier zijn kop op te steken. Het kwam zelfs onder aanmoediging van de Franse gezanten in 1780 tot 'n oorlog met En geland. De patriotten werden steeds bru taler, zij brachten pamfletten en vlug schriften uit waarin zij maar al te dui delijk hun misnoegen over de Oranjes weer gaven. De remmen los. De Franse gezanten, degenen, die eigen lijk het patriottisme hier hadden geïn troduceerd, vonden zelf dat men hier nu wel te ver ging, maai' zij wisten deze voortrollende wals niet te stoppen, de wals waar zij zelf de rem van hadden losgegooid. In 1783 hadden de patriotten de volledige overhand, terwijl de prins in wezen geen enkele macht meer bezat. Het waren vooral de raadspensionarissen Gijselaar, Zeebergh en Van Berckel die zich als verwoede tegenstanders van het Oranje huis openbaarden. Dit alles bedroefde prinses Wilhelmina zeer en zij ging zich hoe langer hoe meer in de binnenlandse politiek verdiepen, vooral in deze beroer de tijd bleek zij voor Willem V een steun, die deze beslist niet kon missen. In Den Haag hadden de patriotten zo'n macht gekregen, dat het onverantwoordelijk zou zijn als het prinselijk gezin hier nog langer zou blijven, In 1785 verliet het daarom de residentie en zocht zijn heil tussen de pringezinden te Nijmegen. Prinses Wilhelmina ontplooide in deze bange dagen een bijzondere werkzaam heid, zij begaf zich onder het volk en liet zich in de prinsgezinde gewesten zeer dikwijls zien. Daarbij het zij zich van alles wat er in Den Haag gebeurde op de hoogte houden. Zij ging zelfs zo ver dat zij op 28 juni 1787 heimelijk, met goedkeuring van haar echtgenoot, die eerst wel zeer sceptisch tegenover dit voorstel stond maar later toch zijn goedkeuring gaf, naar Den Haag vertrok om te onderhandelen met Staten van Holland over een regeling tussen de patriotten en de Oranjes. Maar helaas, prinses Wilhelmina kwam nimmer in Den Haag aan. Zij werd door de commissie van defensie aangehouden bij Goej anverwellesluis (tussen Oude water en Gouda) met het bevel niet verder te reizen. Zo liep deze expeditie op niets uit. Dit voorval bij Goej anverwellesluis bracht een ware rel tussen prinsgezinden en patriotten te weeg. Vooral in de gewesten waar de prinsgezinden de overhand had den, zochten de republiekeinen een goed heenkomen. Hun huizen werden door woedende menigten verbrand en op sommige plaatsen werden zelfs enkele patriotten vermoord of zwaar letsel toe gebracht en op 19 september van het zelfde jaar viel de hertog van Brons wijk-Wolf enbüttel op aandrang van de prinsgezinden en vooral van Wilhelmina ons land binnen met het doel de patri otten duidelijk te maken wie nu eigen lijk de baas was. Deze inval werd door het volk, dat al die tijd naar de patriot tische pijpen moest dansen, en door de prinsgezinden regeerders met gejuich be groet. De macht van patriotten werd spoedig gebroken en de leiders zochten een goed heenkomen naar Frankrijk. De tussenkomst van Wilhelmina's oom bracht voor Wilhelmina en de hare, weer de nodige rost. Zij kon zich weer geheel wijden aan haar liefhebberijen zoals paardensport, haar honden, haar Van heden tot en met zondag kan men zich in het City-theater te goed doen aan woeste gevechten. Vanaf vanavond draait de film „Gordon, de zwarte pi raat". Deze Gordon Is een nobel man die zich niet bezig houdt met slaven handel, omdat hij zelf slaaf was. maar zijn tegenstander Tortuga doet dit wel. Gordon wordt verliefd op de dochter van de gouverneur, maar zij wendt zich van hem af als ze hoort dat hij de zwarte piraat is. Hij wordt door haar vader tot de doodstraf veroordeeld, maar ontsnapt. Nu wordt de gouverneur gevangen geno men door een schurk die hem pas zal vrijlaten als zijn dochter met hem trouwt. Natuurlijk komt Gordon opdagen en na hevige gevechten roeit hij alle mannen met slechte karakters uit. Hij trouwt met de dochter van de gouverneur van de nederzetting en volgt deze op. Zondagmiddag weer gevechten, nu tussen cavalleristen en Apachen in de film „Apa chen op het oorlogspad". De cavalleris ten worden belegerd door de Indianen en hun ondergang dreigt. Tenslotte zege vieren de blanken echter na hevige ge vechten, die de spanning er goed in houden. „De dreiging uit het heelal" heeft ook alleen maar strijd te bieden, maar dan op een heel andere manier. Wezens van DE MEESTEN van ons bezitten een speciaal kistje of doos voor onze sie raden en bij velen van ons is deze goed gevuld met diverse kettingen, ringen, armbanden enzovoort, zo zelfs, dat er bijna niet meer bij kan. De werkelijk mooie sieraden verdwijnen daardoor in deze massa en dat is toch werkelijk jammer. Ik neem aan, dat het grootste deel van de Nederlandse vrouwen het moet stellen met slechts enkele sieraadjes van werkelijke waarde, terwijl de rest van onze bijoux niet meer zijn dan leuke, of mooie dingen. Het is toch wel zonde, onze kostbaarste kleinoden zo in de massa te laten ondergaan en daarom zou het niet gek zijn als we ze een speciaal plaatsje geven. Voor dit doel is het leren etui, dat u op onze foto ziet, bij zonder goed geschikt. Dit etui beschikt over een aantal vakken, elk afgesloten met een rits sluiting zodat er niets uit kan vallen, waarin we onze belangrijkste kettingen kunnen opbergen, alsmede niet te brede armbanden. Belangrijke ringen kunnen aan een speciale, ronde strook leer worden geschoven, die ongeveer een vinger dik is en met een druksluiting in het etui is bevestigd. Op die manier blijven alle belangrijke sieraden keurig bijeen in één etui. Bovendien is een dergelijk etui (en daar werd het ook speciaal voor ont worpen) bijzonder geschikt als reisetuï. Wanneer we op reis gaan en we onze gehele collectie uiteraard niet kunnen meenemen, dan doen we in zo'n etui alleen die sieraden die we denken no dig te hebben. en riu al een vlek er op? Maak U geen zorgen. U ker\t onze service. Uw fraaie japonnetje komt weer nieuw tnuis na een veilige, voorzichtige behandeling door Wtartam, Unanljut 09. tel 48389 - Zulderweg 1311 tel 42913 Jk. «m Coiptnlun) 99. tel 17220 - Chalham, Adm. do RuytwUm 12. tel 12861 (trios «ruseloo) - Leren, Veldweg f, t«L 3023 ■torlom». Tcreolaan 128. teL 2350 Hu tien, Kon. WüheJmlfltófMt 17. lel 097 of 3973 Boor», Turtetnul 34. tel 2310 - Buuutn, tepca- leaa 4a. tel 14029 ol 19705 - Melkweg II,lel 19705 - HerensUul L til 13801 (lerens naaston) 5sast. Madoeg IQ. tel 3253. - 0 PERSJ suèdc-idnJgtag De ski-mode staat in het teken van de Winter Olympiade. De Weense haute-couture liecfl de wintersportkostuums geheel afgestemd op de Olympische Winterspelen te Innsbrück. tip top!»» en tóch voordeligl Als er zondag gevoetbald -wordt dan speelt S E C. een uitwedstrijd tegen Roda 1923 in Bovenkerk in de volgende opstel ling: doel Adams; achter De Rooij en Hooijer; midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman; voor Verhoeve, Ha- nasbei. De Bruin, Duijst en Dettmer. De secretaresse van de korfbalvereniging „De Meteoren" zal haar werkzaamheden binnenkort wegens studieredenen moeten beëindigen. Het bestuur heeft de leden verzocht kandidaten voor deze functie op te geven. Op dinsdag 7 januari zal de indoortraining van de leden in de gym nastiekzaal van de Kerkebuurtschool be ginnen. Aan de bond zal een vijfde twaalftal worden opgegeven omdat er thans meer dan 60 leden zijn. Zaterdagmiddag 4 januari worden er micro-korfbalwedstrijden in de Bern- hardhal te Utrecht gespeeld. Teams van De Meteoren komen uit tegen teams van K.V.O., Austerlitz en Biko. Zondag wordt tegen teams van S.K.V., Fluks, Tovers, Samos, Vinken en Welgelegen gespeeld Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blle bin dat al die feest- daoge achter de rug blnne. Nle dak zo gek bin op warreke, maor 't wier wel 'n bietje veul van 't goeje. En alsmaor de kluts kwiet- raoke mit die daoge. Soms lag ikke 's mar- reges in ming "bed te denke, hao lekker niks doen, maor dan mos ikke d'ruut omdat 't gin zondag was en ikke docht van wel. Ok kon 't beure dak 'smarreges vroeg al in ming klompe op straot stlng en dan waster gin mieter te zien, waant 't was zondag. Vreuger had ikke altied an 't end van 't jaor barre beste veurneemes. Die hek nie meer, waant 't haolt niks uut. Vreuger zee ikke teuge Kneliao, nie meer rooke, gin slokkies drinke, nie meer vleu- ke en nie meer uutvalle as 't nie zo gaot ast mot gaon. Vleuke daor ken ikke bes buute, maor rooke nie. En van de dokter mok af en toe 'n slokkie neeme, das goed zee die en uutvalle ken ikke ok maor niet laote. Maor das van de zeenewe, rooke en slok kies drinke is bar best teuge de zeene we, dus ikke gin goeje veurneemes meer. En dat uutvalle teuge Knelioa en teuge de tillefoon en zoo zal van eiges wel overgaon ak ouwer wor. Nog ouwer mok haost zeige, waant dat jonge ister bie ming al 'n heul end of. Goeje veurneemes hek nie meer, maor goeje wense wel. Veur allegaor minstens hongderd gulden schoon in de week en ikke tienmaol zoveul, 'n barre goeje ge- zongdheid. ok veur de jochies en de dee- res en dattie maor rieke ouwers magge kriege en ast effe ken de Veldweg ver- beetere, waant daor gaon dageleks min- se laangs die niks meer te wense hebbe omdat zullie dood binne en die hebbe d'r recht op laangs 'n fesoenleke weg naor 't graf ebrocht te worre. Of nie soms. De Instuif R.K. Jong Soest houdt op zondag 5 januari met nieuwjaarsbal. Het Rainbow kwartet zal onder leiding van P. Daalhuysen jazz, twist, rock en roll, tango, rumba en foxtrot spelen. Dit eerste bal in 1964 wordt in het St. Jo- sephgebouw gehouden. Kort na de datum waarop de Soester Turnclub 35 jaar bestond kon het 400- ste lid worden ingeschreven. Het is Yvonne van Beveren te Soestdijk. De vereniging houdt op dinsdag 21 jan uari een buitengewone ledenvergadering in restaurant Zonneheuvel, papegaai, haar boeken, muziek en schil derkunst. Maar bovendien en vooral aan haar gezin en met name aan Louise die zij echt goed voorbereide op haar aan staande huwelijk met de erfprins van Bronswijk. Na de huwelijksvoltrekking van haar dochter kwam er voor Wilhelmina een tijd van eenzaamheid: haar beide zoons hadden het ouderlijk huis ook verlaten, prins Frederik George ging namelijk naar Bronswijk voor de voltooiing van zijn militaire opleiding en de erfprins werd gouverneur van Breda. Bovendien was haar enige echte vriendin Von Dan ckelmann inmiddels overleden. Prinses Wilhelmina verdiepte zich zeer in de bui tenlandse politiek en sloeg de verande ringen in Frankrijk met een beangstigd hart gade. In haar brieven aan Louise laat zij dit ook zeer duidelijk blijken. Toen Engeland in" I7s3 in oorlog met- Frankrijk raakte werden ook Nederland en Pruisen in het oorlogsgeweld betrok ken door de alliantie van 1788. Wordt vervolgd. andere planeten beramen een aanval op de aarde en de maan is hun basis. De aardbewoners schieten enorm met straal- kanonnen, maar een aanval is niet te voorkomen. Deze wordt echter afgesla gen in een verbeten luchtslag tussen bemande raketten en vliegende schotels zegevieren de aardbewoners. In de donderdagcyclus kan men de opera „La Traviata" met muziek van Verdi zien en horen. Nelly Corradi, Gino Mattera en Manfredi Polverosi vervullen de hoofd rollen. De bromfietser F. A. J. uit Den Dolder reed op het rijwielpad langs de spoor lijn Amersloort-Soestduinen, hoewel dit niet mag. Plotseling kruiste een konijn zijn pad. Hij reed het dier aan en viel. Het konijn nam d,e henen er 1» brom fietser ook, maar langzamer. 'Hij liep naar het station Soestduinen omdat zijn brommer het daar niet meer deed en daar belde men dokter Kuipers. Deze constateerde dat de bromfietser een ge broken sleutelbeen had. Hij is naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5