NOG EENS DE ZAAK LUBBERS. BERLIJN WEER TEER PLINT. HET OOG GERICHT OP DE MUUR. Afscheidsreceptie brandweercommandant. Officiële mededelingen. Filmavond voor S.E.C. Hinderwet. Vergoeding van reiskosten. Kerstboom verbranding. Vergroting marktterrein. Landskampioenschap biertappen. Instuif-junior. Grondverkoop. Moet Bonn nu maar in de deling berusten DINSDAG 1 JANUARI 1964. 43ste JAARGANG no. 2 SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag- en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De heer W. Groart heeft zaterdagmiddag in de zaal van Eemland afscheid geno men van het brandweercorps, dat hij 36% jaar geleid heeft en waarvan hij vanaf de oprichting in 1923 lid is. Het is een grootse receptie geworden, want zeer velen uit Soest en wijde om geving en zelfs uit Weiper in West-Duits- land kwamen afscheid nemen en ken nismaken met de nieuwe commandant, de heer J. F. Groart, die zijn vader op gevolgd is. Het volledige college van B. en W. was aanwezig en de burgemeester voerde het woord. Hij zei tegen de scheidende com mandant dat hij ongetwijfeld met ge mengde gevoelens aanwezig zou zijn. Vele recepties heeft hij bij de brandweer meegemaakt die een feestelijk karakter droegen. Deze laatste receptie was ver bonden aan het einde van zijn lange en eervolle carrière. Terugtreden valt niet mee, maar men mag het ook niet te tragisch opvatten als het gebeurt als een eervol terugtreden en het overgeven van een zware last van verantwoorde lijkheid aan de zoon die de opvolger als commandant is. Het leiding geven brengt verantwoorde lijkheid mee en de verantwoordelijkheid goed verstandhouding tussen brandweer corps en politiecorps. De commandant van de Baarnse brand weer was aanwezig, het raadslid J. H. Hom, afgevaardigden van de corpsen van De Bilt, Bilthoven en Maartensdijk, lui tenant Koeman, brigadecommandant van de Marechaussee van het paleis Soest- dijk, de heren Wijsmuller en 't Hart van de Dierenbescherming, afgevaardig den van de Mijdrechtse brandweer en de Utrechtse bosbrandweer, de commandant van de vliegbasis kolonel Broers, het raadslid J. K. de Bruin, het erelid van de brandweervereniging G. H. Nieland, het raadslid J. R. van Poppelen, de heer Zandstra namens de directie van de Ma- girusfabriek, de voorzitter van de Provin ciale Utrechtse Bosbrandweer, burgemees ter Van Hemert tot Dingshof van Maarn en zijn mede bestuurslid, ir. Overbeek, oud-directeur van gemeentewerken J. Th. van Noesel en de onderdirecteuren van deze dienst, de heren P. de Bos en K. Fros, de heer P. v. d. Breemer, direc teur van de Coöperatieve landbouwver- eniging, de raadsleden Korte en Dijkstra, de heer B. Kolthof, voorzitter van S.V.V., de heren Kuiten en Kraaijenhagen van K.P.S., de heer Wolthof van het minis- gebondenheid. Algemeen wordt gewaar deerd wat door de heer Groart voor het corps verricht is. De burgemeester dankte de scheidende commandant hiervoor namens het ge meentebestuur. Ook bracht hij dank aan mevr. Groart, die haar man steeds tot steun geweest is. Zij stond volledig ach ter het werk van haar man en nu hij terugtreedt is ook aan haar „carrière" een einde gekomen. Nauwe relaties zul len echter door de familieband met de brandweer onderhouden worden, want de zoon volgde de vader op Hij heeft getoond dezelfde liefde voor de brand weer en hetzelfde verantwoordelijkheids gevoel te bezitten. De burgemeester vond het jammer dat de scheidende commandant niet meer heeft mogen meemaken dat de nieuwe brandweergarage in gebruik genomen werd. Hij sprak de wens uit dat zijn zoon spoedig als commandant de verwe zenlijking van dit plan zal beleven. De heer H. Vos bood namens de leden van het corps een schrijfmachine aan. Hij herinnerde eraan dat de comman dant deze leden meermalen „tuig" ge noemd had, maar ze wisten hoe dit be doeld werd, en de heer Groart gebruikte ook nu graag het woord „tuig" in zijn dankwoord. Hij dankte voor de goede geest in het corps. Een commandant kan niets zonder man nen beginnen als er geen sprake is van samenwerking en hij vroeg de leden van het corps of zij op dezelfde wijze met zijn zoon en opvolger wilden samenwer ken als ze met hem gedaan hadden. Namens de leden zei de heer Vos dat ze dit graag zullen doen omdat ze het prettig vinden dat de zoon de vader op volgt. Voortaan zal hij niet meer Joop zijn, maar commandant of meneer Gro art, aldus de heer Vos. De heer C. Haver sprak namens het be stuur van de brandweervereniging waar van de heer Groart voorzitter is. Hij dankte hem dat hij in functie wil blij ven en bood een ligstoel aan. Wat de heer Groart in 40% jaar voor de vereni ging en het corps gedaan heeft is zeer verdienstelijk en het feit dat hij 36% jaar commandant was is een unicum in Nederland. Zeer velen drukten nu de scheidende commandant, zijn opvolger, vrouw, doch ter en schoondochter de hand en voor ieder had de heer Groart een dankwoord. Gemeente-ontvanger Th. Regter, de wet houders De Haan, v. d. Arend en Van Za- delhoff. de gemeentesecretaris J. J. J. M. Festen, het raadslid P. C. Pieren, de com mandant van het brandweercorps te Bussum, de commandant van de Utrech- se brandweer te Vreeswijk en het voor malig kringhoofd van de B. B., de heer P. A. v. d. Werff. De heer J. van Leeuwen kwam als hoofd van de Zelfbescherming Soest, de heren De raadt. Pasman en Bergman namens de Soester politie en S.P.S.V. De heer De Raadt bracht dank voor de terie van binnenlandse zaken, de heer Fehres, districtsinspecteur van de rijks- brandweerinspectie, de heer Engelbarts, chef van het kabinet van de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht en de oud-kabinetchef de heer Kupers, de heer N H. Breedeveld, directeur van het gasbedrijf, terwijl de heren v. d. Schoor, Mulder en Bosboom aanwezig waren als vertegenwoordigers van de Soester pad vindersorganisaties. De Soester Zakenkring werd vertegen woordigd door de heer A. G. Hoegen Dijkhof, de voorzitter, de heer F. Spij ker vertegenwoordigde S.E.C. en namens het sanatorium-ziekenhuis Zonnegloren waren dr. Berghauser Pont, de genees heer-directeur en zuster Pruis, de direc trice aanwezig. De corpsen van Soesterberg en IJssel- stein zonden afgevaardigden, de chef van de garages van Paleis Soestdijk, de heer Hulleman was aanwezig, de voorzitter van de brandweerschool, de secretaris van de Koninklijke Nederlandse Brand weervereniging. afgevaardigden van het P P I -brandweercorps uit Baarn, overste Vonk van het Jesserunkamp, de directeur van het Van Arkelinstituut, de heer Schoonhoven, de oud-leden van het Soes ter brandweercorps Pronk en Haremaker, de heer Nieuwenhuizen die de Heide maatschappij vertegenwoordigde, burge meester Hosang van Woudenberg en lui tenant Donkersloot, commandant van de brandweer van de vliegbasis. Allen ontvingen de dank van de schei dende commandant voor de vele ge schenken en het afscheidsbezoek. Burgemeester en wethouders onzer ge meente hebben het navolgende schrijven gezonden aan de leden van de gemeente raad Naar aanleiding van opmerkingen over de „kwestie Lubbers" heeft op 23 decem ber een gesprek plaatsgevonden tussen het seniorenconvent en ons college. Mededeling van het resultaat van dit ge sprek, hetwelk door ons college op zeer hoge prijs is gesteld, moge dienen ter aanvulling van het schrijven d d. 19 de cember In het gesprek zijn 2 punten naar voren gekomen die, zij het niet in volgorde van belangrijkheid, hieronder behandeld zul len worden. 1. Had het niet op de weg van betref fende ambtenaren gelegen om, nadat eni ge malen in commissievergaderingen naar vorengebracht was dat men beluisterd had dat het gemeentebestuur in cassatie was gegaan, hierover nader contact met onze advocaat op te nemen Antwoord. Afgezien van het feit dat de waarnemend voorzitter van ons college zich in deze niet achter de ambtenaren wenst te verschuilen en hij eveneens de verantwoordelijkheid van de misverstan den op zich neemt, is gebleken dat na de commissievergadering op vrijdag, 13 december j.1.. naar aanleiding van een vraag van de heer A. P. Hilhorst, direct contact is gezocht met onze advocaat. Deze bleek niet aanwezig, maar zou 's maandags terugbellen. Dit is niet ge schied en toen 's maandags de heer De Bruin een zelfde vraag stelde is direct dinsdagmorgen weer contact opgenomen met onze advocaat. Deze laatste heeft toen pertinent ontkend dat er door de gemeente cassatie was aangetekend aan gezien dit ook niet zou kunnen daar hier voor een raadsbesluit nodig was. Voorts was hij druk bezig een nota samen te stellen waarin hij zou motiveren, of er al dan niet met enige kans op succes in cassatie zou zijn te gaan Te betreuren valt dat onze advocaat geen melding heeft gemaakt van het aantekenen van cassatie door de door hem gestelde procureur Mr Star Buss man. Ook hij is blijkbaar van de ge dachte uitgegaan dat dit maar een voor lopige formaliteit was, die men alge meen gebruikt om daardoor in totaal 3 weken de tijd te hebben een cassatie beroepschrift en een nieuwe dagvaarding gereed te maken Toen ten slotte tijdens de begrotingsvergadering, via vragen van de heer De Bruin, „De Gooi- en Eemlan- der" op tafel kwam, heeft de betreffen de ambtenaar zich wederom tot onze ad vocaat gewend en ontving toen de juiste toedracht. Dit was echter na sluiting van de vergadering. Het college wenst dan ook uitdruk kelijk vast te stellen dat door de amb tenaren geen omissies zijn begaan. 2. De brief, die aan de raadsleden en de pers is verstrekt, bevatte t.o.v. de raad geen enkele amende honorable. Antwoord. Toen het college na afloop van de begrotingsvergadering om onge veer 17.30 uur de juiste toedracht te ho ren kreeg, bleek dat de procureur in de ze zaak, zeer terecht, cassatie had aan getekend om zodoende de mogelijkheid van cassatie door de raad open te hou den. Direct is toen door ons college besloten de" volgende- 'dag een Vrlèf aan de raads leden en de pers te doen uitgaan. Deze brief is in haast gemaakt, hetgeen de correspondent van „De Gooi- en Eemlander", die op deze morgen was uit genodigd, kan bevestigen. De waarnemend voorzitter van ons colle ge betreurt het, dat deze brief die zuiver ambtelijk en juist de feiten weergaf, geen woord van verontschuldiging bevat te over een gedeelte van zijn antwoord aan de heer De Bruin, namelijk dat Mr. Star Bussman onze advocaat niet was, welk antwoord achteraf een voor de ge hele raad onaangename indruk maakte Hij betreurt dit te meer aangezien de ge hele begrotingsvergadering, in tegenstel ling tot sommige kranten-verslagen, in 'n prettige sfeer verlopen is en hij het al tijd van grote waarde acht voor het be lang van de gemeente, dat de vergade ringen ondanks politieke verschillen, in een goede sfeer gehouden worden. Hij wenst dan ook uitdrukkelijk te ver klaren persoonlijk verantwoordelijk te zijn voor bovenbedoelde onaangename in druk en hoopt met deze uiteenzetting haar te hebben weggenomen. Het college kan U voorts nog mededelen, dat van het recht van in cassatie gaan op grond van de nota van haar advo caat is afgezien. Weliswaar is de moge lijkheid van een gunstige uitslag niet ge heel uitgesloten, de kans dat er een an dere prijsbepaling op zou volgen bij een nieuwe rechtbank-procedure Was nihil. In hotel Bos en Duin zijn zaterdagavond voor 80 leden van S.E.C. instructieve voetbalfilms gedraaid. Ze werden toege licht door de oud-international en Ajax- speler G. Stroker, die onder meer H.V.C. en Volendam getraind heeft. Hij werd in geleid door voorzitter M. Wilhelm. Er werden films getoond van Real Ma drid, wedstrijden om de Europacup, Feije- noord en de Engelse spelers Billy Wright en Stanley Matthews. De heer J. Meerding, Braamweg 49, ver zoekt ontheffing van de verbodsbepaling in de hinderwet voor een bankwerkerij- lasinrichting aan de Braamweg. Het per ceel heeft in het uitbreidingsplan Soest- Zuid een bedrijfsbestemming, zodat het college van B. en W de raad geadviseerd heeft op het verzoek gunstig te beschik ken. Zonodig zullen voorwaarden opge legd worden om hinder te voorkomen. De leden van de schoonheidscommissie ontvangen een presentiegeld maar geen vergoeding voor reiskosten, hoewel ze niet in Soest wonen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een vergoeding van 14 cent per kilometer te geven aan hen die de bijeenkomsten van de commissie per auto bezoeken. Dit betekent een verho ging van 400,van de post welstands toezicht op het artistiek en esthetisch bouwen in de begroting van 1964. Morgenmiddag te half 5, worden op het terrein langs de spoorlijn nabij de Dal- weg, onder toezicht van de Vrijwillige Brandweer, weer de kerstbomen verbrand, welke door de kinderen zijn bijeenge bracht. Naar de mening van het college van B. en W. voorziet de weekmarkt, die in juli van het vorig jaar door de raad werd ingesteld, in een behoefte. Het terrein van de markt wat tegenover het gemeentehuis gelegen is, is te klein en het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld akkoord te gaan met een vergroting van 100 m2 door het laten versmallen van de groenstrook, welke de afscheiding is tussen het marktterrein en het Kerkpad. Gelijktijdig kan daar dan een kolk aangebracht worden om water overlast tegen te gaan. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld hier voor een krediet van 1225,ter be schikking te stellen. Vier plaatsgenoten zullen morgen in het RAI-gebouw te Amsterdam deelnemen aan de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland in het biertappen- Het zijn Marijke en Lies Verkerk, die te Amersfoort districtskampioen werden en het echtpaar C. Butzelaar, dat in Hil versum het districtskampioenschap be haalde. Op donderag 9 januari is er een bijeen komst in het St. Josephgebouw voor de leden van de Instuif-junior. „The Fire Cats" uit Hilversum zullen met alleen dansmuziek spelen maar ook goochelen. De N V. Bouw- en Exploitatiemaatschap pij BakRüizen te Hilversum '"Reeft de ge meente verzocht 8 percelen grond bij het park Colenso te mogen kopen. Samen is het 13040 m2. Het college van B. en W. is van mening dat tegen verkoop van deze grond voor 482.000,geen be zwaar is. In dit bedrag is 361.500, begrepen als vergoeding voor de kosten van het bouwrijp maken van de grond. De koper is verplicht binnen 1 jaar nadat het besluit tot verkoop door gedeputeer de staten van Utrecht goedgekeurd is. op deze grond 42 eengezinswoningen, 48 flatwoningen en 20 garageboxen te bou wen. Binnen twee jaar na de goedkeuring van G.S. moet de bouw voltooid zijn. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan K. Las van Bennekom en H. W. van Asch, p'a Hellingweg 12 te Soest, op hun daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van 15 wonigen met bijgebouwen op het perceel, gelegen aan de Kastanjelaan, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D, nummers 2852, 2851, 2795 en 2919 (ged.i, zulks in af wijking van het uitbreidingsplan Soest- Zuid. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stuk ken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 7 januari 1964. Het is geen toeval dat van alle bevriende regeringsleiders kanselier Erhard als eerste bij president Johnson op bezoek is genodigd. West-Duitsland is in Ameri kaanse ogen het plechtanker van het atlantisch verbond geworden in Europa, meer dan Engeland, omdat van Bonn uit meer invloed op het balsturige Pa rijs mogelijk is dan vanuit Londen, vooral sinds dit de Europese deur door De Gaulle voor de neus kreeg dichtge smeten. Van zijn kant bekijkt De Gaulle de goede verstandhouding tussen Bonn en Washington ook met weinig geestdrift, want hij ziet hier - niet te onrechte - een kier in Europa waardoor de door hem weinig gewenste Amerikaanse in vloed binnen blijft stromen in het Europa dat hij liever als een machtje apart ziet en dan onder zijn leiding. Dat de band met Washington voor Er- hard toch altijd nog zwaarder weegt dan De muur is weer dicht en de slachtof fers van Lenin's heilsleer zitten weer volledig geïsoleerd in hun grote concen tratiekamp met de puinhopen uit de tweede wereldoorlog, die wel nooit opge ruimd zullen worden, omdat je niet te gelijk kunt werken en in de rij staan voor de meest onnozele dingen. Kameraad Ulbricht heeft mensen uit West-Berlijn toegestaan naar Oost-Ber- lijn te komen en eigenlijk is hij heel dom geweest. Zijn trouwe Vopo's hebben zich waarschijnlijk nog meer dan anders ellendelingen gevoeld toen ze drommen mensen uit het westen met veel goede gaven het miséreland zagen binnen trekken dat zij met hun machinepistolen hermetisch gesloten trachten te houden. Ongetwijfeld heeft menig West-Berlijner met blikken laten merken dat hij deze lieden tot ongedierte rekende. Misschien hebben zij zich dit nog wel aangetrokken ook en daarom uit louter woede, uitge rekend met kerstmis, een jonge vluch teling neergeschoten. Honderdduizenden mensen uit het vrije westen zijn in het concentratiekamp van het oosten geweest en dat heeft in ieder geval de winst opgeleverd dat de schaar se partijgangers van de verfoeilijke Ul bricht waarschijnlijk nu ook gaan inzien dat ze met deze waardeloze figuur geen stap vooruit komen. Kinderen die in hun onwetendheid lie pen te galmen dat Ulbricht de redder van de wereld is, zoals kinderen dat dertig jaar geleden liepen te galmen van Hitier, zullen misschien begrepen hebben dat het goede leven vanuit het westen moet komen en niet vanuit het oosten. Dat is allemaal uitstekende propaganda, maar het zou veel eenvoudiger zijn als de landen van de vrije wereld, met Ame rika aan het hoofd, besloten de gehate muur ondersteboven te rijden. Dan zou er niets onrustbarends gebeuren en de Vo- pos' zouden en bloc naar het westen vluchten omdat ze er genoeg van heb ben- door Oostduitsers en Westduitsers tot het uitschot gerekend te worden. KANTMAN die met Parijs, ondanks het fraaie maar wat lege Frans-Duitse verdrag, is lo gisch: immers de vrijheid van west-Ber- lijn staat of valt met de garanties van de president der V.S., niet die van zijn Franse collega. En Berlijn is meer dan ooit een teer punt aan het worden, niet alleen voor Bonn. Strijdpunt voor 1964. Chroesjtsjow heeft in een interview dit probleem het voornaamste genoemd dat in 1964 opgelost moet worden en zijn zienswijze is bekend: er zijn drie Duits- landen, het communistisch van Pankow, het kapitalistische van Bonn en tenslotte west-Berlijn, dat dan maar een vrije stad moet worden, d.w.z. een stad die slechts leeft bij de gratie van het om- omringende oost-Duitsland. Tot dat doel heeft Pankow met de kerst pasjes al een offensief ingezet. Het ver drag daarover was uitermate vaag en speciaal werd daarin eigenlijk ontweken wie met wie een akkoord sloot. De D.D.R. werd er wel in vermeld, maar onder het voorbehoud dat die vermelding verder geen erkening of goedkeuring inhield. De Oostduitsers hebben zich nu bereid verklaard de bres in de muur na 5 januari open te houden. Maar ditmaal wensen zij te onderhandelen met een duidelijk gemachtigde afgezant van het Westberlijnse stadsbestuur. Maar West- Berlijn beschouwt zich als een onderdeel van de bondsrepubliek en wil daarom niet buiten Bonn om onderhandelen. Pankow rekent erop dat het verlangen der Westberlijners htm verwanten in de oosteüjke stadshelft te kunnen blijven bezoeken, de senaat van de stad zo onder druk kan zetten dat zij de relatie met Bonn maar vergeet. Weigeren is niet mogelijk. Die rekening gaat in zoverre al op dat de senaat met de Oostduitse autoriteit praat: ze kan ook moeilijk anders: moet ze de vele honderdduizenden van haar burgers met relaties aan de andere kant van de muur zeggen dat ze over toe komstige kansen op familiebezoek zelfs niet wil praten omder wille van een formaliteit? Dat is moeilijk verkoopbaar, temeer omdat er nu toch al eenmaal een dergelijk akkoordje is gesloten voor de kerst. Bonn en de westelijke bezettingsmachten in west-Berlijn zien deze ontwikkeling bepaald niet met genoegen. Pankow zou via een achterdeur een soort erkenning binnen halen die de weg plaveit voor een oplossing van de Duitse kwesties zoals Chroesjtsjow zich die voorstelt. Een oplossing die voor het westen in het algemeen, maar voor de bondsrepubliek in het bijzonder onaanvaardbaar is om dat men daardoor zijn zegen zou geven aan de deling van Duitsland, die niet ontstaan is doordat de Oostduitsers die zo wensten, maar doordat hun dictatoriaal regime waarop de bevolking geen enke le invloed had, het zo besloot, alle ga ranties van zelfbeschikking ten spijt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1