10 KORTING. AJ.W.B. RIJSCHOOL VAND00REN SOESTERBERG MET RAAD EN DAAD. DE FILTERSIGARET WINT TERREIN. Riskante gewoonte van de Nederlander. Zonder commentaar. Een vijf - achtste Hoogleraar onderzocht lusten en lasten. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAJND. Rit van Tempo. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Eiermarkt. Micro-korfbal. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT OPTIEK KRILLGX 4 ggl Prof- dr. Ivan Gadourek, van oorsprong Tsjech, maar nu hoogleraar aan de uni versiteit van Groningen, heeft jarenlang de gewoonten in zijn nieuwe vaderland bestudeerd en er nu eindelijk een boek over gepubliceerd. Veel van hetgeen in zijn .Riskante gewoonten" staat, wisten we al, maar toch is 't weer eens interes sant het van geleerder hand allemaal met cijfers bevestigd te zien. Wist u bij voorbeeld: dat negen van de tien volwassen man nen roken, dat niet-rokers in de minderheid zijn tegenover hen, die meer dan dertig sigaretten per dag roken, dat vier van de tien vrouwen roken en dat de vrouwen hard bezig zijn de man nen ook op dit terrein in te halen, dat er op iedere twee pijprokers vier sigaren- en elf sigarettenrokers zijn, dat de helft van de bevolking thuis iets onder de kurk heeft staan? De Groningse hoogleraar heeft de Neder landse lusten en lasten nauwlettend be studeerd. Hij ondervroeg 1300 mensen uit 85 gemeenten en stelde hun 150 vragen, vragen over roken, over drinken, over gelukkig zijn. Want ook dat wilde prof. Gadourek we ten. Is de Nederlander gelukkig? Het antwoord is bevestigend. De laatste jaren gevoelen wij ons kennelijk wat behaag lijker. Wij stellen ons werk op prijs, meer naar de mate van zelfstandigheid en sociale zekerheid dan naar de dikte van ons loonzakje, heeft de Groningse hoogleraar geconstateerd. Bij de enquête bleek 76.7 procent van de ondervraag den tevreden over de huisvesting, 12.3 procent was gematigd tevreden en 10.8 procent was echt ontevreden. Een van elke vijf ondervraagden vond wel dat de behuizing te klein was en klaagde bij voorbeeld over het gemis van een bad kamer. Zijn wij ondanks alle geluk neurotisch aangelegd? Ook daarop weet prof. Ga dourek nu het antwoord. Tussen een vierde en 'n vijfde van de ondervraagden meldde gevoelens van angsten, spannin gen, leed en eenzaamheid of piekeren. De Groningse hoogleraar meent, dat dit aantal nog wel zal toenemen, o.a. door het stijgend aantal echtscheidingen. Wat het roken en drinken betreft, komt de hoogleraar tot soms merkwaardige conclusies. Zo zijn volgens hem juist veel mensen, die door publicaties overtuigd zijn van de schadelijke invloed van het roken, in de laatste tijd méér gaan roken. Zij hebben aanvankelijk een po ging gedaan het roken op te geven, maar konden niet slagen. Nu roken zij meer dan voor de mislukte poging. Bij vrouwen roken vooral zij, die een verdere schoolopleiding hebben gehad of zij, die in steden wonen. Prof. Gadourek leidt hieruit af, dat het roken moet worden gezien als een gedrag, dat volwassenheid en mannelijkheid uitdrukt. Een op de vijf of zes Nederlanders zal nooit alchohol drinken. Maar slechts een op de zeven Nederlanders doet niet mee aan de gewoonte om zijn visite een drankje aan te bieden. Drinken is bij Ons eén huiselijke bezigheid. Maar, zo zegt de Groningse professor, het verschilt nog wel wat of men boven of onder de Moerdijk zit, In het Zuiden is er volgens prof. Gadourek een tendens om een toevlucht te nemen tot genotmiddelen voor het genot alleen en zonder de drang van een sombere werkelijkheid. In het Noorden wordt het meer gezien als een goede kans de dagelijkse harde realiteit wat te omfloersen. In het Zuiden is de afkeuring van roken en drinken ook minder. Er zijn meer drinkgewoonten te vinden, onder meer bij jonge vrijgezellen, die in het weekeinde hun plezier in het café zoeken. Prof. Gadourek, die in 1948 uit Tsjecho- slowakije naar Nederland vluchtte, heeft ook de alcohol weerstand van de Neder lander gemeten: de helft van de mannen is na acht en een half glas jenever van de kaart, de andere helft heeft meer nodig. Bij de vrouwen ligt dit punt. bij vijf en een half glas. liet stoffelijk overschot van Rika Hopper werd vanuit de chapelle ardante in de Stadsschouwburg te Amsterdam uitgedragen. Onder de slippendragers zagen we Caro van Eyck, Ko van Dijk, Albert van Dalsum, W. van den Brink, M. van Spiegel, Peter Scharoff, Guus Hermus, Eliy van Stekelenburg, Rob Gerards en G. Winter. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Gerda, dochter van Z. de Graaf en G. Meernik, Baarn, Cornelis Dopperlaan 21. Sandy Louise Moni que, dochter van L. Prins en G M. de Graaf, Baarn, Bilderdijklaan 25. Nel- leke, dochter van F. E. L. Corporaal en W. Hubers, Dalweg 4. Maria Wilhel- mina, dochter van P G. Oudenaller en P M. Wijnen, Baarn, Eemstraat 13. Johanna Sophia. dochter van J. de Bree en M. P Stomphorst, Heuvelweg 14. Peter Jan. zoon van G. W. Kuiper en C. van Buuren, Verlengde Talmalaan 9. Jolanda, dochter van S. M. H. Scheer- man en R. Bravenboer, Steenwijk, Burg. Voetelinkstraat 65. Marinus Albertus, zoon van M. A. Verhagen en A. Post, Baarn, Zandvoortweg 163. Ingrid, Maria, dochter van P. F. A. Am- merlaan en M. C. Brouwer, Regentesse- laan 12. Wiilred Roland, zoon van H Moolenaar en W. E van Es, Baarn, Kas tanjelaan 16. Jacqueline Adriana Ma ria, dochter van E. K van Leerdam er. H. M. Verwoolde, Gen. WinkeLmansstraat 91. Martin, zoon van J. van den Broek en J. A., de Jong, Hellingweg 24, Marisa Janine, dochter van H. Heins en P van Noort, Prof. Lorentzlaan 8 Pe ter Willem, zoon van F. Fennema en I. Doorduijn, Lange Brinkweg 53a. Carl Felix Anthonius, zoon van B A. Kühnen en M. M Block. Plesmanstraat 287. Walter John, zoon van J van der Valk en A. Th. van de Hoef. Ruys- daellaan 19. Rob Bob Gary, zoon van H. W. Deijs en W. A. Huurdeman, Nieu- weweg 89. Johanna Adelaide, dochter van J. Veldhuizen en J. A de Neuve, Nieuwstraat 18. Astrid Jolanda, doch ter van N. G. van Es en J. M. J van den Brink, Baarn, Lindenlaan 20a. Arend Jan Hendrik, zoon van H Holdijk en IJ de Boer, Wieksloterweg W.Z. 17 Arend Johan, zoon van A. Muller en E Klijnsma, Prof. Lorentzlaan 73. Gerar- dus Johannes, zoon van G. A. Legemaat en C. M. J. van Dorresteijn, Molenstraat 20. André Franz Louis, zoon van A. J M. Buitendijk en F M. Vallino, Kamp weg 10. Ingrid, dochter van W. van Gorkum en N. Veerman, Laanstraat 49 Freddy Franciscus, zoon van J. F, Tok- kie en W. J. M. van de Winkel, Katwijk, Boslaan 93. Nicoline Everdina Hen- dtika, dochter van R. H Westerveld en E J. de Waal, Korenweg 9. Jan, zoon van H. van den Brink en C. M. Zonne veld, Kerkstraat 54. Alexander, zoon van A. van Vark en W. Steenbergen, Amersfoortsestraat 42. ONDERTROUWD Geen GEHUWD Bernard Joosten, Smitsweg 4 en Emmerentiana Maria Eerdmans, Roo- seveltlaan 130III, Amsterdam. Alfred Jan Felis, Schapendrift en Maria Suur- hoff, Comeniusstraat 653, Amsterdam Otto Jan Buisman, Marshalllaan 75, Utrecht en Violetta Elvira van Velsen, Middelwijkstraat 26. Aart van Coever- den. a./b. Karet Doorman, Rotterdam en Anna Maria Overgoor, Prins Hendrik laan 1 Cornelis Arnoldus Maria Goes, Aeolusweg 93, De Bilt en Elisabeth Ma ria van Hengstum, Middelwijkstraat 1. Cornelis Marinus van Hamersveld, Zeven- huizerstraat 4. Hoogland en Helena Cor- nelia Verschoor, Groen v. Prinsterer- straat lObis. OVERLEDEN Wilhelmus van der Hulst, 35 jaar, weduwnaar van G B, P H. C Zethof. Nieuwerhoekplein 10. Fijtje van Esch, 83 jaar, weduwe van H van Rouwendaal, Korteweg 19. Rudolf Ju les Otto Pronk, 75 jaar, echtgenoot van A. H C. S Hasselbach, Prins Bernhard- laan 4 Geertruida Verkerk. 76 jaar, weduwe van C Chr. de Brouwer, Nieu werhoekplein 10. Harm Bakker, 71 jr„ echtgenoot van S C. Spelman, Laan straat 32. Berendina Maria Dieks, 84 jaar, weduwe van H C. Besselink, Birk- straat 38 Jan Laribij, 68 jaar, echtge noot van J P. den Hengst, Beetzlaan 44 Arie Stins, 84 jaar. weduwnaar van G. de Bree, Soesterbergsestraat 125 Adriana Johanna Luitig, 82 jaar, weduwe van Chr. A. Was, Vredehofstraat 11 Maria Em ma Lang, 84 jaar, weduwe van H. Tim merman, Nieuwendijk 23, Woerden. Janke Egmond, 78 jaar, echtgenoot van D Lub, Lt. Koppenlaan 2. Petra van Aurick, 2 jaar, Kolonieweg 5 Wichert Gerrits, 79 jaar, weduwnaar van J. W. M Huijgens, Nieuwerhoekplein 3. BURGEM GROTHESTRAAT 16 2464 (Soester Kunsthandel) Op al onze TASSEN, BYOUS en STOFFEN Voordelige coupons. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 De zesde rit van de cycle crosscompetitie van Tempo is opnieuw een overwinning voor Gerrit Ruttenberg geworden, maar ditmaal werd hij sterk bedreigd door Klaas van 't Klooster. Ruttenberg had tot de zesde ronde de leiding maar Van 't Klooster haalde hem in. Ruttenberg kwam terug, ging weer op kop, maar moest opnieuw de leiding afstaan. In de negende ronde werd de koppositie van Ruttenberg echter definitief en hij won de twaalf ronden in 58 minuten en 20 sec. voorsprong op Van 't Klooster. De derde plaats was voor Wil van Barneveld, de vierde voor Harry Visser, de vijfde voor A Lub, de zesde voor R. de Haas, de zevende voor E. de Lange. Zondag wordt om het crosskampioen schap van Soest gereden. Op de AmersfoortSe eiermarkt werden aangevoerd 220.000 stuks in prijzen van 10,50 tot 11,75. Middenprijs ƒ11,25. Prijs per kg 1,81. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester houdt zijn eerstvolgende spreekuur te Soesterberg op woensdag 8 januari 1964, van 15 tot 16 uur. Het tweede gedeelte van de micro-korf balwedstrijden, in de Prins Bernhard- hal te Utrecht, is deze keer voor K.V.O. geen daverend succes geweest. Er wer den weer 3 wedstrijden door eik team gespeeld. De junioren en het derde se niorenteam kwamen het beste uit de bus, n.1. beide met 4 punten. De junioren wonnen van Altius II en Tovers II, terwijl van S.K.F 1 verloren werd. K.V.O. 3 won van Meteoren 3 en Spirit 2 en liet de zege aan Welgelegen 1. K.V.O. 1 en 2 verloren alle partijen. De laatste wedstrijden van deze micro competitie zullen op 25 januari gespeeld worden. VAKANTIE, Op hoeveel vakantie heeft iemand recht die halve dagen in loon dienst is van maandag t/m zaterdag en per week betaald wordt, vraagt E.B. Antwoord: Om dat te kunnen beoorde len zouden wij over de nodige gegevens moeten beschikken als aard van het werk, bedrijf, leeftijd werknemer, c.a.o. e.d. U kunt dit echter te weten komen bij de vakbond waarbij U kunt zijn aan gesloten of bij het Gewestelijk Arbeids bureau. PREPAREREN. Hoe kan ik konijnen huidjes prepareren? vraagt L. D. Antwoord: U maakt een mengsel van 120 gram zout, 125 gram aluin en lost dit op in 2 liter kokend water. Zodra dit water koud is voegt U er een halve vingerhoed zwavelzuur aan toe. Hier kunt U twee vellen inleggen. Leg de vellen er 24 uur in. Daarna spant U de huidjes op een raam, schaaft ï'lees- en vetdelen goed af en laat de huiden drogen in de lucht. Daarna bestrooit U de onderkant met talkpoeder en trekt de huiden over de ronde kant van een tafel of aanrecht heen en weer, zodat ze soepel worden. HUURADVIESCOMMISSIE. Kunt u mij het juiste adres melden van de huurad viescommissie? aldus D. A. Antwoord: Schrijvens aan bedoelde commissie moet u richten aan: Secreta riaat Huuradviescommissie, Oude Gracht, 129, Utrecht. PRESTATIEBELONING EN A.O.W. C C. v. W. stelt enkele vragen over presta tiebeloning en uitkering volgens de a.o.w. Antwoord: 1. Deze groepen worden niet achtergesteld, zij krijgen ook 8 en wel in plaats van de prestatiebeloning, welke zij al zouden moeten hebben gehad. 2. Neen, voor de inkomstenbelasting wordt het inkomen van Uw echtgenote beschouwd als door U te zijn genoten en dat geldt ook voor de a.o.w.-premie, die u moet betalen over dat totaal. Wordt van uw echtgenote a.o.w.-premie ingehouden (dus zolang zij nog geen 65 jaar is) dan wordt dit in de aanslag die U krijgt, verrekend. Is zij 65 jaar ge worden, dan wordt niets meer ingehou den en dan is er dus ook niets met de aanslag die u krijgt, te verrekenen, zo dat die aanslag dan zoveel hoger zal zijn. Uit een internationaal onderzoek is ge bleken, dat het totale gebruik van siga retten stabiel blijft. Wel valt er een ver andering in de rookgewoonten waar te nemen: de vraag naar filtersigaretten stijgt opvallend. In een aantal landen is deze stijging wel bijzonder spectaculair. Zo had tach tig procent van alle sigaretten die het afgelopen jaar in Zwitserland en Zuid- Afrika werden verkocht een filter. In Canada maakten de filtersigaretten in 1962 zestig procent van het totaal uit. Maar ook in de enorme afzetgebieden als de Verenigde Staten van Amerika, Australië en West-Duitsland is de filter sigaret favoriet. Sommige Westeuropese landen, waaron der Nederland, volgen de tendens naar de filtersigaret in een trager tempo, of schoon ook in ons land de voorkeur voor deze vorm van roken meer en meer op de voorgrond treedt. De grote belangstelling van de filter kan niet los worden gezien van een moder nisering van de rookgewoonten. In we tenschappelijke kringen heeft de filter ook de aandacht gehad. Het veel bespro ken Britse „Health Report" nam bij voorbeeld in zijn „recommendations" een positieve houding in ten opzichte van de filtersigaret. Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk Speciaalzaak voor Ziekenfondsleverancier Een Schot uit Aberdeen had met een kennis gewed, dat hij in staat zou zijn om de spreekwoordelijke speld in een hooiberg te vinden. De man nam drie weken vacantie voor dit doel op en slaagde er in om op de zeventiende dag de verborgen speld te vinden. Een 18-jarige Zweedse boerenzoon, die op de boerderij van zijn vader werkt, heeft van een Amerikaanse bank bericht gekregen, dat zijn in Amerika overleden tante hem ongeveer twee miljoen dol lar heeft nagelaten. Op een vraag wat hij met het geld gaat doen, zei hij „Ik zou wel een grotere tractor willen hebben." Meer dan zestig procent van de Ja panse vrouwen zou er de voorkeur aan geven om een man te zijn en een op de vier Japanners geeft er de voorkeur aan om iets anders te zijn dan een Ja panner. Negentig procent van de Japan se mannen vindt het echter best dat zij man zijn. Een 26-jarige vrachtautochauffeur uit Londen is gestraft omdat hij in kennelijke staat was aangetroffen ach ter het stuur van zijn auto. Het ge beurde 24 uur nadat hij een onder scheiding had gekregen wegens veilig rijden. Een bejaarde ezel in de dierentuin te Tokio heeft een geheet vals gebit ge kregen. De ezel, die 29 jaar oud is, is waarschijnlijk de enige ezel ter wereld die met een kunstgebit rondloopt In Engeland is thans een broodroos ter in de handel, dat al vroeg in de morgen zorgt voor een vriendelijke groet Neemt men er namelijk een toast uit, dan vindt men er de groet „Good Mor- ning" ingebrand. Een 14-jarige jongen schreef een brief aan een Londense krant met de vraag: „Steeds, wanneer ik een meisje naar huis breng, verwacht zij van mij, dat ik haar een kus geef. Ik heb daar echter helemaal geen zin aan. Wat moet ik doen?" Het blad antwoordde „Wacht tot je zestien jaar bent." Een groot bedrijf in Duitsland voegde aan een personeelsadvertentie toe: „Wij kunnen alleen iemand gebruiken, die zich uitstekend weet te gedragen". Een sollicitant schreef: Wegens mijn uit stekend gedrag werden mij 2 jaar ge vangenisstraf kwijtgescholden". De 59-jarige Markies van Ailesbury heeft een aanbod, om op zijn landgoed naar olie te gaan boren afgewezen. „Ik denk dat ik er afschuwelijk rijk van zou kunnen worden." zei hij, „maar ik wil in geen geval olieboorinstallaties in mijn bos. Ik heb liever bomen". Een Engelse automobilist had er meer dan genoeg van dat andere automo bilisten steeds vlak achter hem reden of hem gingen snijden. Hij maakte ach ter op zijn auto een groot bord met het opschrift „Ontplofbaar materiaal houdt afstand!" Sindsdien had hij ner gens hinder meer van. EEN SPORTIEF jasje is een kledingstuk dat we vooral in het winterseizoen heel goed kun nen gebruiken. Nu vooral bij de jonge vrouwen en meisjes de leuke moderne strakke pantalons erg in de mode zijn. komen der gelijke jasjes goed van pas. Op zo'n lange broek kun je namelijk met goed fatsoen geen gewone lange wintermanteJ dragen, dat staar niet. Dus hoort daar een kort jasje op. We kunnen daarvoor een echt jacket gebruiken, maar wie er even een beetje netter wil uitzien en toch de lange broek node in de kast laat hangen om dat het zo koud is, kan van zo'n leuk sportief manteltje veel ple zier beleven. Het jasje dat wij u hierbij tonen is een ontwerp van de Italiaan Naka -.'it Milaan. Het is wat langer, we zouden kunnen spreken van 5 8 met twee rijen knopen en fraai gefailleerd en werd gemaakt van „orlon" kunst vezel in een uitvoering die op mohair lijkt. Het model heeft raglanmouwen er. sportieve, gro te opgestikte zakken. Hef is een kledingstuk dat keurig kleedt en waaronder men toch heel spor tief gekleed kan gaan in lange broek en trui. Zo'n mantel is bij uitstek geschikt om bij lekker vriezend weer in te gaan wandelen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2