WILHELMINA KWAM TERUG. TWEEDE BLAD De betekenis van de jaarcijfers. Krabbels van Knelis. Na 19 jaren ballingschap en een leven vol tegenslagen. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Slechte korfbalresultaten. Nederlandse Reisvereniging. R.K. Openbare Bibliotheek. Christelijke Kleuterschool. Carnaval 1964. S.E.C. trainde. Nieuwjaarsvisite van .Martini' Handbalwedstrijden. Been gebroken. Kampioensprijzen uitgereikt. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Vervolg. Naar Londen. In 1795 bleek de Franse opmars aan de bevroren rivieren niet te stuiten en op 18 januari 1795 moest het prinselijk ge zin de wijk nemen naar Engeland. Prinses Wilhelmina en de haren werden door koning George III en zijn gemalin Charlotte bijzonder vriendelijk en als zeer voorname gasten ontvangen en kre gen hetzelfde kasteel met grote tuinen ter beschikking waar Willem III resi deerde als koning van Engeland Hamp- ton-Court. Voor prinses Wihelmina werd dit de ver schrikkelijkste tijd die zij meemaakte. Zij moest lijdelijk toezien hoe de bezit tingen van de Oranjes in Franse han den overgingen, zij zou geconfronteerd worden met de betreurenswaardige ge volgen van Napoleons veldtochten. Haar tweede zoon Frederik George kwam om het leven nadat hij eerst veel roem had geoogst in het Oostenrijkse leger, maar hevige koortsen overvielen hem toen hij tussen de Oostenrijkers vocht voor het behoud van Italië in 1799. Prinses Wilhelmina was over dit ver scheiden van haar zoon diep onder de indruk, zij had altijd gehoopt op hereni ging van de familie, maar Frederiks plaats was niet op te vullen. Zij werd nog meer bedroefd door de onenigheid tussen de erfprins en zijn vader, prins Willem V, die geen enkele overeenkomst met Frankrijk zou willen sluiten omdat hij dan de gunst van koning George III vijand van de Fransen, zou verliezen met alle gevolgen van dien. Inmiddels bleven de slechte berichten van het vasteland in Engeland binnenstro men. De Fransen waren niet te stuiten. De erfprins, de latere koning Willem I, deed al het mogelijke om tot een ver gelijk te komen, maar vooral op aan drang van zijn 'moeder, die in de onenig heid tussen hem en zijn vader de zijde van Willem V had gekozen, kwam hij toch tot de overtuiging dat wat hij wen ste nimmer zou gelukken. Hij sloot zich aan bij de Russiseh-En- gelse expeditie, welke echter na de lan ding bij Bergen schromelijk mislukte door onenigheid tussen de bevelhebbers onderling, gebrek aan goede samenwer king tussen Engeland en Rusland en het lijdelijk toezien van de Noordhollandse en Westfriese bevolking, die onzijdig bleef uit vrees voor de troepenmacht van de Franse generaal Brune. De erfprins ging weer scheep naar En geland om het lot van de manschappen van de z.g. „Dutch Brigade", bestaande uit ongeveer 5000 man uitgeweken Hol landse militairen, welke in Engelse dienst werkten, te verzekeren. Wilhelmina zocht teleurgesteld afleiding voor haar gedach ten in lange wandelingen en de opvoe ding van twee kinderen van behoeftige ouders. Haar dagtaak had zij streng ge regeld, en haar leefwijze in Engeland bleef uiterst eenvoudig. Om een paar voorbeelden te noemen, na het eten speelde zij een partij biljart, maakte 's ochtends een wandeling en 's avonds deed zij een gezelschapsspel, tussen haar uitgebreide correspondentie door schilder de zij. las veel, luisterde zij naar goede muziek of deed wat naaldwerk. Vooral in llt laatste was zij uiterst bedreven. Engelands ommezwaai. Inmiddels veranderden de Engelsen van politiek, zij kwamen tot vrede met Napo leon en erkenden daardoor de Franse als ook de Bataafse republiek. Nu zag Willem V eindelijk in dat hij van de En gelsen ook geen steun meer kon verwach ten Met een voortvarendheid, weinig in overeenstemming met zijn normale wei felende houding haastte de prins zich naar Nassau. Prinses Wilhelmina zou later volgen. Zij maakte zich ernstig be zorgd over de gezondheidstoestand van haar gemaal die vooral de laatste weken sterk verouderd was en zij volgde Wil lem V enkele maanden later, omdat zij zich nu helemaal eenzaam en verlaten voelde en niets liever wilde dan herenigd te worden met naar naasten, in ae tija dat zij op Oraniënstein verbleef deed zij veel voor het door de oorlogsrampen uitgeputte land en hielp betere toestan den scheppen door middel van onderwijs en vakopleiding. Prinses Wilhelmina en haar gemaal brachten de winters in deze tijd door in Brunswijk bij dochter Louise. De omgang met haar dochter in die dagen van on rust en zorg was haar een grote troost en werd het in nog grotere mate toen Willem V de 9de april 1806 te Brunswijk nog tamelijk onverwacht overleed. Nau welijks was de begrafenis van Willem V voor bij of zij moest haar dochter ook bij staan, die weinige weken later even eens de weduwenrouw moest aannemen. Het samenzijn met haar dochter, die haar sedertdien niet meer verliet, bleef voor Wilhelmina de grote troost in de lange reeks van opeenvolgende rampen. Tot 1806 had Pruisen getracht een neu trale politiek te voeren maar op de 8ste oktober van datzelfde jaar verklaar de Pruisische vorst de oorlog aan Frank rijk. Overal leden de Pruissische legers nederlagen. Vorstelijke personen moesten vluchten voor het aanstormende oorlogs geweld, zo ook prinses Wilhelmina en haar dochter. Voorlopig vonden zij een goed heenko men naar Schwering, waar de hertog van Mecklenburg een deel van zijn eigen paleis ter beschikking stelde voor tal van vorstelijke vluchtelingen waaronder o.m. Maria Palovna, de zuster van de Russische tsaar, met wie prinsessen van Oranje in de bange dagen van zorg en spanning erg bevriend raakten. Maar de oorlog achtervolgden hen. Van Schwering vluchtten zij naar Lubeck en vandaar reeds de volgende dag naar Sleeswijk, waar zij onder Deense bescherming hoop te veilig te zijn. Zij konden echter niet lang in Sleeswijk blijven omdat het leven hier veel duurder was, zelfs nog duurder dan in Engeland. Inmiddels trachtte haar zoon, gedreven door financiële nood, in contact te ko men met de Franse keizer, die hem echter niet wenste te ontvangen tot grote voldoening van zijn moeder en zuster, die zich naar Berlijn haastten om hem te hulp te komen. Gelukkig bleef Engeland het jaargeld dat inder tijd aan Willem V werd toegekend, uit keren. De erfprins moest echter blijven vluchten, wilde hij niet in Franse ge vangenschap geraken. Hij sloot zich weer aan bij het Pruissische hof, dat van Danzig naar Koningsbergen en van Ko ningsbergen naar Memel vluchtte. Is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Terug naar ons land. Eindelijk op 28 oktober 1813 werd Napo leon Bonapartes lot in een driedaagse veldslag bij Leipzig beslist Het Franse lger werd onbarmhartig verslagen, de overmacht gebroken. Nauwelijks drong het bericht van de Franse Nederlaag bij de volkerenslag in Leipzig tot Nederland door of het volk begon te ontwaken. De Fransen ontruim den nog voor de geallieerde legers Ne derland bereikten in alle haast Amster dam en Den Haag. Moedig en beslist aanvaardde Van Hogendorp met Van der Duin van Maasdam het algemeen bestuur in naam van de prins van Oranje. In verschillende richtingen werden boden gezonden om de prins van Oranje te zoeken en deze over te halen tot een haastige overkomst. Men vondt hem ten slotte te Londen en op de 30ste novem ber 1813 zette hij voor het eerst na zo vele jaren eindelijk weer voet aan Ne derlandse bodem. De 10e januari 1814 bereikte Wilhelmina met haar dochter hertogin weduwe van Brunswijk na een ballingschap van 19 lange jaren van Vrees, bezorgdheid, hard werken en van spanning Den Haag. Toen volgden de rust en vrede die Wil helmina van Pruissen zeker verdiende. Maar eerst zou zij nog haar dochter ten grave dragen, haar vriendin en metge zellin van die bange jaren van vertwij feling en rampspoed, die op 15 oktober 1819 overleed. De scheiding van haar trouwe levensgezellin, bleek voor prinses Wilhelmina toch een te zware slag. Reeds acht maanden later op 9 januari 1820 Volgde ~ztj "haar "dochter na een kort stondige ziekte in het graf. Met Frederika Sophia Wilhelmina van Pruissen, prinses van Oranje ging een vrouw heen, die altijd in de Nederlandse harten zal blijven voortleven als een vrouw die onvermoeibaar heeft gewerkt aan de burgelijke eendracht van haar volk met het doel de vrede en welvaart te behouden en te herstellen, zelfs toen alles verloren scheen. Het derde team van de korfbalvereniging „De Meteoren" speelde zaterdag micro- korfbalwedstrijden in de Bernhardhal te Utrecht. Van K.V.O. 3 werd met 1-2 ver loren, van Austerlitz 2 met 3-5 en van Biko 4 met 1-4. Het eerste team speelde zondag weinig beter. Tegen Tovers 3 werd het 0-0, van Fluks 4 werd met 3-4 verloren en van S.K.V. 3 met 2-3. Het tweede team verloor met 2-4 van Welgelegen 2, nadat een 2-0 voorsprong behaald was. Van Samos 8 werd met 4-1 gewonnen en van Vinken 2 met 4-0. De juniores verloren de drie wedstrijden. Tegen Tovers 1 werd het 0-15, tegen Vogel 1 0-3 en tegen Samos 1 0-10. Op maandag 13 januari wordt er voor de leden van de afdeling Soest der Ne derlandse Reisvereniging een filmavond gegeven in het City-theater. Voor de pauze zal de kleurenfilm „De N.R.V. reist in uw kofferruimte mee" gedraaid worden. Het is een speelfilm met Lia Dorana en Jan Willem Verwijs in de hoofdrollen. Dank zij de N.R.V. hebben zij een heerlijke vacantie in Italië. Na de pauze „Toverspiegels in de bergen". Men krijgt de mooiste bergmeren in Zwitserland, Italië en Oostenrijk te zien. Voorleesboeken. Bruyn, Belle en het Beest. Huisinga-Scaf, „Fuut" zei de fuut. Jagt, Kareltje Wever. Smul ders, Verhalen van de sprookjesmolen. 6-9 jaar. Van den Berg-Akkerman, Die- deltje eet chocola. Diedeltje krijgt een slee. Diedeltje maakt een poppejurk. Mok, Dr. Kwekkeltee vindt een paard. De fluit van Dr. Kwekkeltee. Reynolds, Snowy het kerstveulen. Wamelink, De vakantie van koning Bollewang. 9-12 jaar. De groot, De „Petra" vindt een wrak. Hildebrand, Nieuwe avonturen van Belfloor en Bonnevu. Ter Horst, Kletskoeken. Scheffer, Jacht op een sneeuwman. 12-14 jaar. Dixon, Het kortegolfmysterie. Evers, De bende van de Radaustraat. Lomask, Het spookhotel. Nowee, Tweemaal Arendsoog. Oosterbroek- Dutschun, Doro ontdekt zichzelf. Van der Plaats, Erna en het witte huis. Wayne, Toen het plafond naar beneden kwam. Jongensboek vanaf 14 jaar. Den Otter, De geheime lading van de „Gladstone". Boeken over allerlei onderwerpen. Bar- nett. Voorhistorische dieren. De zee. Burland, De Grieken. De Noormannen. De la Fontaine, De mooiste fabels. Garland, Emmeke's kleine bos. Van der Geest, De reis om Kaap Hoorn. Holsaert, Vogels bij ons en elders. Van der Hulst, Zeven kerstvertellingen. Van Leunen, Hoe werktscheepvaart. Van Lookeren Campagne, Amalia Slak trekt er op uit. De avonturen van Amalia Slak. Van Oordt, Kralen en kettingen. Parker, Aanpassing bij de omgeving. Sprague de Camp, Machines en motoren. Stephens, Duikboten. Van Tol, Hoe werkt Luchtvaart. De Vries-Hamburger, Een verjaardag in Nederland. Een verjari in Suriname. White, Indianen in het oude Westen. Wilkeshuis, Babo de krijgsolifant. Van der zwet, Kajan. De bouw van een christelijke kleuter- schooi in Soest-Zuid staat op de urgen- tielijst. Verwacht mag dan ook worden dat de rijksgoedkeuring binnen afzien bare tijd gegeven zal worden. De school zal gebouwd worden naast de school aan de Driehoeksweg. Het gebouw krijgt twee speelwerklokalen en een kamer voor de hoofdleidster. De totaal-kosten worden op 130.500, geraamd. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een krediet van 130.500,ter beschikking te stellen. De inkomsten met betrekking tot de bouw van deze school zijn een rijkssubsidie van 1 5200,en een waarborgsom van het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" van 40.500, Het carnavalsfeest 1963 van de Instuif R.K. Jong Soest was een groots feest, maar de organisatoren van het carna valsfeest 1964 willen dit nog grootser doen zijn. Prins Leut de vierde zal de centrale figuur tijdens dit feest zijn. Hij wordt op zaterdag 8 februari ingehaald door de raad van elf en de carnavalsvierders, die in een grote optocht om kwart over vijf vanaf het St. Josephgebouw naar de Mariaschool in Soestdijk zullen rijden en lopen. Groepen die niet over eigen vervoer beschikken kunnen zich hier voor in verbindig stellen met het bestuur van de Instuif. De grote stoet feestelingen zal langs de hoofdweg, Koninginnelaan, Mariastraat, Van Straelenlaan, Koninginnelaan en hoofdweg trekken. Op de heenweg zonder Prins leut en op de terugweg met de prins. In de stoet zullen zich de harmonie van P.V.O., de drumbands van P.V.O en Crescendo en een boerenkapel bevinden. Tijdens het feest in St. Joseph zal ge speeld worden door de boerekapel St Ceacilia uit Utrecht, The Rhythm speci als en een draaiorgel. Het feest van de tweede avond, wordt 'n echte Instuifavond, ffie ditmaal samen met de r.k. middenstand gevierd zal worden. Dit feest wordt op zondag 9 februari gehouden. Alle katholieken van Soest kunnen voor deze avond kaarten kopen, mits ze ouder zijn dan 20 jaar De voorverkoopadressen zullen nog be kend gemaakt worden. Het gezag van prins Leut in het land van de carnavalsleut zal dit jaar onge twijfeld nog groter zijn dan voorheen, want evenals Toon Hermans is hij onder scheiden met de „Orde van de gulden humor" door de gezamelijke carnavals verenigingen in Limburg, waar men met deze onderscheiding uiting heeft willen geven aan de waardering voor de ver diensten van de prins voor de Soester carnavalsviering. En lof heeft voor de wijze waarop het carnavalsfeest hier ge vierd wordt. Overwogen is ditmaal ook een carnavals optocht voor de jeugd te organiseren, maar uit overweging van financiële aard zal dit waarschijnlijk tot volgend jaar uitgesteld moeten worden. Op 19 februari is er een bingo-avond voor de leden van de Instuif, op 26 januari wordt het prinsenbal gehouden en op 8 en 9 februari wordt het carna val gevierd. S.E.C. 1 en S.E.C. 2 hebben zondag op nieuw een oefenwedstrijd gespeeld. Bij het eerste elftal ontbraken Verhoeve en Ruttenberg. Zij werden vervangen door Eddy de Lange en Lagemaat. Het tweede team miste spil W. de Vries. Hij werd uitstekend vervangen door J. de Jong. Strompel werd vervangen door v. Essen. Er is een aardige wedstrijd gespeeld op een hard terrein. Aanvankelijk was het eerste elftal beter, maar Pothoven als back en De Jong als spil verdedigden uit stekend. Aan de andere kant moest keeper Adams een paar maal in aktie komen. In de tweede helft werd het tweede team wat beter, maar De Bruin scoorde het enige doelpunt voor het eerste, nadat hij Pothoven en De Jong gepasseerd was. Volgens gebruik hield de Groninger Ver eniging Martini, zaterdagavond een nieuwjaarsvisite in hotel „La Bordelaise". De voorzitter, de heer K. Veenkamp, heette allen welkom en wenste ieder een gelukkig en voorspoedig 1964. Hij was bijzonder tevreden over de opkomst, vooral omdat er vele nieuwe leden aan wezig waren. Er wonen in Soest echter nog veel provinciegenoten die geen lid zijn en er komen er dagelijks nog bij. Hij deed een beroep op deze Groningers zich bij „Martini" aan te sluiten. Na het zingen van het Groninger Volks lied traden Thomasvaer en Pieternel (de heer en mevrouw Veenkamp) naar voren. Zij lieten eerst de gebeurtenissen in de vereniging de revue passeren, om daarna „Stad en Ommeland" te belich- VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 7 JANUARI 1964. ten. Het rad van avontuur bedacht velen met een prijsje en als slot van de avond ver toonde de heer Buijs een groot aantal kleurendia's van reizen door Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Ook had hij veel opnamen gemaakt uit ons eigen land en daaruit viel te constate ren, dat ook Nederland mooi is. De eerste bijeenkomst van „Martini" in 1964 is als bijzonder geslaagd te noemen. Het eerste damesteam van de handbal vereniging B.D.C, heeft met 13-0 ge wonnen van S.S.V.U. en is nagenoeg kampioen. Er behoeft nog maar 1 wed strijd gespeeld te worden tegen een zwakke ploeg. In het doel weerde Mary v. d. Duyssl zich uitstekend. De 13 goals werden gescoord door Nel Brons, Barry van Leeuwen, Nanda Daselaar in Annie Wigtman. Ria Roest verstuikte tijdens de wedstrijd haar enkel. In het eerste herenteam spelde Rudi Surstedt wegens een blessure niet mee. Smeeing deed het in het doel uitste kend. Jan van Velsen was de ster van het veld en hij scoorde met Demmers, v. Kesteren, Tool en v. d. Heijden 9 doelpunten. Tegenstander S.D.O. scoorde slechts driemaal. Het tweede herenteam verloor met 3-14 van H.H.C. 4, een ploeg met geroutineerde spelers Henk van Putten scoorde tweemaal en Jos Ach terberg eenmaal. De zeventienjarige scholier P. v R reed per brommer op de hoek van de Hilde- brandlaan en de Vosseveldlaan. Hij ver leende geen voorrang aan de auto van D. v. O. en botste ertegen op. Hij viel, evenals het 15-jarig meisje P. v. K. dat achterop zat. De jongen brak een been en het meisje klaagde over hoofdpijn. Dokter Borst verleende de eerste hulp, waarna beide slachtoffers naar Zonne gloren gebracht werden. De brommer werd totaal vernield, de auto zwaar be schadigd. In De Gouden Ploeg zijn zaterdagavond de kampioensprijzen uitgereikt welke be haald zijn door de leden van de vereni gingen De Zwaluw en De Vriendschap te Soest en De Zwaluw en De Pool te Baarn, die in rayonverband duiven vluchten organiseerden. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van het rayon en van de vereniging De Zwaluw, de heer J. v. d. Brakel. De heer G. Rijksen was generaal kampioen. De heer v. d. Brakel prees de goede sa menwerking van de verenigingen en hij sprak de wens uit, dat, ditjzo.blijven zal. Hij ontving uit handen van de heer J. G. Kamerbeek, voorzitter van de vereni ging De Vriendschap, een gouden speld omdat hij tien jaar voorzitter van het rayon is. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. CO r=i G C/7 •-\5 De eerste stappen in het nieuwe jaar zijn weer gezet. Alle zakenmensen hebben de eindstreep gehaald met inzet van alle krachten om hun omzet zo hoog mogelijk op te voe ren en tenslotte om ook nog een redelijk kostencijfer te krijgen aan het einde van het jaar. Dit laatste om tot een redelijk gesprek te kunnen komen met de in specteur van belastingen over de te betalen vennootschaps- of inkomstenbe lasting. Ze zuchten nu al als ze er aan denken, hoeveel belasting er moet worden be taald. Dit soort mensen moeten wij een flinke aanslag toewensen, want dan is er uitstekend verdiend! Er zijn er meer, die zich weinig of geen zorgen maken omdat ze zulke hoge kos ten hebben dat er niet meer dan een be scheiden of redelijk inkomen overblijft. Er zijn nog anderen die verliezen hebben geleden. Allen hebben ze hun jaarre kening afgesloten. De cijfers liggen voor hen. Wat doen ze ermee? Velen spreken of bellen met hun boek houder of accountant om de jaarresul taten te komen berekenen uit de chaos van cijfers, die de vrucht is van koorts achtig zaken doen. Zij maken hun plan nen voor het volgend jaar en kijken naar het verleden niet meer om. Betere basis. Voor hen wordt het tijd om de bakens te verzetten. Om niet meer op goed geluk zaken te gaan doen maar om op basis van de verkregen cijfers een zakelijk plan te gaan maken voor het komende jaar. Een boekhouding was een geschie denis in cijfers van de onderneming en niet meer dan dat. Een moderne be drijfsadministratie is een instrument dat als basis dient voor de bedrijfsvoering. Uit de in marsorde gezette cijferchaos van 1963 formeren wij het aanvalsplan van de onderneming in 1964. Wat is daar uit te halen? Wij kunnen alle inkopen over het afge lopen jaar overzien en door goede sor- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak geros wel us wil lache veur de tillevisie, maor dak om die Stiefbeen en zien zeun heul nie lache ken. Dat jong mot 'n lel hebbe, waant die praot wel zo bar bretaol teu- ge zien vaoder, daor ist end van weg. Die heb 't maor over ouwe zus en ouwe zo en staot um alsmaor veur achterlukke aop uut te maoke. As 't ming zoon was dan schupte ikke um de straot op mit zien grote bek d'rbie. Lache wil ikke wel, maor ikke ken d'r nie om lache aster zo'n ouwe man zo onsmaokelek zit te doen in 'n teil. Daor zattie zo'n bietje uut te eete en te drinke, terwijl die ant baoje was. Eet smaokelek. En dat jong van 'm maor loope te scheld en te schimpe. Da was nie veul, veur ming teminste nie, maor wattie snotneuze zaoterdagaoved klaor stinge te maoke was heulegaor bie de wilde spinne af. Daor zat warempel zo'n halleve gek te bidde veur de tillevisie op 'n menier dat- te minse die echt bidde d'r eige kepot zaate te erregere. Dat leek heul narreges op Ak 't zo bekiek dan binne 't daor bie de tillevisie ok wel halze van minse. Die staon daor te spotte van joe en ming sente en die denke dan mitter stomme koppe ok nog dat wullie zalle zeige, wat binne die weer goed. Of die laote 'n ouwe man smerig waoter uut 'n teil slobbere en denke da wullie ons eige kepot lache. Veur ming was die veurstelling totaol waordeloos. tering nagaan of die inkoop te gespreid was over het aantal leveranciers. Door doelmatige orderconcentratie kunnen wij hogere kortingen bedingen en daarmee geld verdienen achter het bureau. Na de inkopen bekijken we de voorraad- staten en gaan na welke goederen niet thuis horen in het assortiment van de zaak. Honderden bedrijven werken met te grote voorraden, waaronder winkel dochters huizen, goederen die uit de mode zijn geraakt ol geen kopers meer trekken, goederen die opslagkosten vra gen en bederven kunnen. Zij behoren in een uitverkoop. De jaarcijfers geven ge legenheid ze er uit te schiften en schoon schip te maken. Wat is de omzetsnelheid? Als controlemiddel kan de berekende omzetsnelheid dienen die juist aan het einde van het jaar zo goed berekend kan worden. Wij weten immers onze jaaromzet en wij kunnen daar de in- koopwaarde van berekenen. Delen we dit bedrag door de gemiddelde voorraad van het jaar dan leren ons gereed lig gende cijfers van het Econ. Inst. voor Midden- en Kleinbedrijf of die omzet snelheid goed was. En als die omzet snelheid met goed was in vergelijkig met soortgelijke bedrijven, is dat dan geen reden om eens na te gaan waar de oor zaak ligt, om die te gaan bestrijden? Wij vinden veel meer in de jaarcijfers. Nog liggen de bruto-winstcijfers en de kosten chaotisch door elkaar. Het wordt tijd om ze eens uit te pluizen en te zien of bepaalde kosten ook te hoog zijn. Wie was daar verantwoordelijk voor en moet dit hem of haar niet onder ogen worden gebracht met het hoe en waarom erbij? Daar ligt ons bruto-inkomen, maar we weten zonder meer niet of het voldoende was, of er geld genoeg van over blijft om te verteren of moet het overschot broodnodig in de zaak worden gestoken? Dit moeten wij uitzoeken en daarbij on der meer nagaan wat onze eigen werk kracht in het afgelopen jaar in de zaak is waard geweest. Wat kost onze werkkracht? Vele zakenmensen hebben een goed in komen uit hun bedrijf, maar ze werken daar met hun hele gezin in. Laten die zakenmensen eens na gaan wat al die gezinsleden verdiend zouden hebben als ze buiten het eigen bedrijf een werkkring hadden gezocht. Daarbij mogen ze zich zelf niet vergeten, wat ook hun eigen werkkracht zou voor een ander het een en ander waard zijn geweest. Al deze inkomens moeten naast de be drijfskosten van het bruto-inkomen of de bruto-winst worden afgetrokken. Die berekende inkomens zijn als er geen eigen zaak was geweest en dan had de ondernemer geen risico gelopen en waren bovendien alle sociale lasten voor zijn gehele gezin voldaan. Wanneer hij na aftrek van de gewaar deerde lonen voor zich en zijn gezins leden op zijn inkomen tekort komt of niets meer overhoudt dan heeft hij al zijn risico voor niets genomen. In wezen is zijn zaak dan niet best want hij heeft toch ook nog zijn eigen geld er in zitten en moet dat dan geen rente opbrengen? Er staat veel in de jaarcijfers. Bij een goede administratie kan worden gezien welke klanten er waren en voor hoeveel die kochten. Op zijn minst is te bere kenen in welke artikelen de beste om zetten waren en hoe de winsten lagen voor die artikelen. Wanneer er personeel in dat bedrijf werkte, dan kan worden berekend hoe veel er per betaalde kracht werd omgezet en ook de omzet per gulden loon. Een ondernemer moet toch kunnen nagaan of hij geldt toelegt op zijn personeel of er nog aan verdient. Bij de steeds stij gende lonen een zeer actueele vraag. De jaarcijfers zijn geen dode stof. Zij vertellen een spannend verhaal over de resultaten van het bedrijf. Het is een on misbaar verhaal voor de goede onderne mers, die op de hoogte willen blijven van hetgeen er zich afspeelt in hun be drijf. Voor de slechte ondernemer zegt het niets. Hij haalt zijn schouders op en zucht. Over enkele jaren of mogelijk oog eerder zal zijn zaak niet meer be staan.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5