Het deksel op de neus. Dichterlijk dagboek. Nieuwe wegen in de Soester Ruitersport. HET OOG GERICHT OP ZO IS 'T. Huurachterstand en gaslevering. Nieuwe politieverordening. Eervol ontslag. Woning nog duurder. Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. Crescendo. Nationaal biertapkampioenschap. Verloting Vogelvreugde. ..Psalmen in de nacht". E. Heupers spreekt. Geslaagd. VRIJDAG 10 JANUARI 1964. 43stc JAARGANG no. 3 SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Wie ondernemers en winkeliers vraagt hoe de verkoop van hun artikelen in 1963 is geweest, krijgt overal het ant woord: beduidend meer dan in 1962. En wie hier verder op doorgaat verneemt dan, dat de hogere omzetcijfers vooral behaald werden doordat er door alle kringen de betere kwaliteiten en de duur dere apparatuur werden gekocht. De af betalingsregelingen namen af en werden ook over kortere termijnen afgesloten. Dit alles toont aan, dat er in 1963 van een behoorlijke welvaart sprake was en dat men het geld ook heeft laten rollen, niettegenstaande de spaarbanken toch eveneens over een beduidend groter te goed zijn gaan beschikken. Niettegenstaande deze onweerlegbare be wijzen van een in alle kringen aantoon bare welvaart, werd er in de herfst een voortdurende actie gevoerd voor hogere lonen, waaruit een verhoging van meest tien procent resulteerde, een percentage dat met het oog op de produktiestijging weliswaar niet verantwoord leek en dat dan ook uitsluitend om politieke redenen aanvaard werd. Het gevolg hiervan is, dat de regering onmogelijk meer kon vasthouden aan haar tot nu toe gehuldigd principe, dat de loonsverhogingen uit de produktiestij ging moesten worden betaald en dus over het algemeen niet konden worden door berekend. Uit dien hoofde zijn en worden de meeste artikelen dus van lieverlede in prijs verhoogd. Daar komt bij, dat juist terzelfdertijd verschillende grondstofprijzen ook hoger zijn komen te liggen, we noemen b.v. wol, graan, suiker, waardoor nog een extra verhogend effect ontstond waar aan niemand iets kan veranderen. En dan zijn bovendien de belastingta rieven nog geenszins aangepast aan de achtereenvolgende stijgingen der lonen. Velen komen nu in een hogere belasting- groep of slaan zelfs enkele trappen over, zodat een belangrijk deel van hun sala risverhoging niet bij hen zelf doch bij de staat terecht komt. Werd de belas tingverlaging aanvankelijk uit conjunctu rele overwegingen afgeremd, daarna wa ren het vooral ook zuiver politieke re denen die speciaal de linkse partijen geen voorstander deden zijn van verla ging der tarieven. Zo zal men dan nu allerwegen spoedig tot de conclusie komen, dat de tien pro cent loonsverhoging, waar de vakbon den zo trots op zijn, feitelijk een farce is geworden. In de praktijk zal het er op neer komen, dat de zuivere meer-in- komsten niet meer zullen bedragen in vele gevallen dan 'n twee, hooguit drie procent, uiteindelijk misschien zelfs nog minder. Nu kan men natuurlijk, zodra dit niet meer te verbloemen is, met nieuwe loon eisen komen, waarmede van de zijde van het N.V.V. ook al is gedreigd. Het gevolg ervan kan slechts zijn, dat speciaal de dienstverlenende bedrijven het nog moeilijker zullen krijgen dan in dit pas aangevangen jaar reeds het ge val zal zijn, dat er opnieuw prijsverho gingen, al of niet verkapt, zullen moeten plaats hebben, 'dat onze concurrentiepo sitie tegenover het buitenland nog eens meer wordt verzwakt, dat de deposi tie van de gepensioneerden nog moei lijker zal worden. Dat zijn echter allemaal overwegingen, die in de politieke strijd niet zo heel erg meetellen. En looneisen vonnen in de huidige situatie, waarin er nog werk te over is, een van de meest lucratieve po litieke strijdmethoden. Overigens zijn het niet zozeer de officiële vakbonden, die de eisen speciaal stimu leren. zij hebben meest wel voldoende oog voor de economische situatie om te weten hoeveel deze lijden kan. De eerste aandrang komt meer van ongeorgani seerde of eigenlijk niet-erkende zijde, d.w.z. uit de communistische hoek, die hierin een schone kans ziet om onrust te veroorzaken, om de economische kracht te ondermijnen en om er politieke winst uit te slepen. Helaas wordt door vele arbeiders groepen deze opzet niet door zien en laat men zich meeslepen door de aanlokkelijke eisen voor meer loon te krijgen. Wat de gevolgen zijn realiseert men zich echter niet. Het is daarom te hopen, dat men zich in dit jaar niet wederom op die weg laat meeslepen. Er is, zoals in het afgelopen jaar al bleek, reeds een aantoonbare wel vaart voor iedere loontrekkende. Men kan te diep in de kan willen duiken en dan krijgt men de deksel op de neus. Een koekoek zit nog na te gnuiven. De radio maakt hem beroemd. Hij is door Willem Kan de Grote Bij Zwolsman en bij Luns genoemd: Wie had dat ooit van hem gedacht Hij heeft het toch maar ver gebracht. Voor verdere activiteiten Staat Theo Eerdmans al weer klaar, Hij schrok zich letterlijk een rotje Ter ere van het ouwe jaar: Zo dikwijls anderen gefopt, Was toen zijn eigen mond gestopt. Voor brave opperofficieren Start ook dit nieuwe jaar met pijn Zeshonderd man niet in het leger. Omdat zij bouwvakmensen zijn: De huizennood verdwijnt nu gauw Al 't jonge volk wil in de bouw. De sigaretten worden duurder, Dit is een dubbel-zinnig feit „Die nicotine is gevaarlijk Schoolmeestert onze overheid: Maar Witteveen becijfert al Hoeveel het méér opbrengen zal. „Toevallig" is verkeerd gevallen Zo is het ook nog eens een keer: Waarschijnlijk teistert zo'n mislukking De zaterdagse buis niet meer: Want in zo'n straf komt men terecht Als Bot bij botje wordt gelegd. Tevreden kan Mies Bouwman wezen, Zij is haar voetstuk nu wel kwijt Net als de dreigers met vergelding Der zogenaamde christenheid; Wie scheldt is al geen christen meer Zo is 't toevallig ook een keer JAAP MIJDERWIJK. De huurachterstand van gemeentewonin gen bedraagt in Soest 11.629,32. Bij de weekhuren zijn 22 gevallen met een achterstand van meer dan 5 weken, in 15 gevallen van meer dan 4 weken en in 18 gevallen van meer dan 3 weken huurschuld. Bij de maandhuren hebben 4 bewoners een achterstand van meer dan een maand en 12 van een maand precies. De gemeente kan bij huurachterstand minder drastisch optreden dan een parti culier. Bij huisuitzetting heeft de ge meente onder meer de morele plicht voor andere woonruimte te zorgen. Er is daarom besloten de gaslevering als „wa pen" tegen wanbetalers te gebruiken. De levering van gas zal gestaakt worden als er sprake is van huurschuld. De aan sluiting zal tegen betaling van 25, worden hersteld als de schuld voldaan is. Er is een nieuwe politieverordening. Vele artikelen verschillen weinig van de arti kelen in de vorige verordening. Ze heb ben echter een andere redactie gekregen of zijn aangevuld en aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Belangrijk voor de huidige tijd zijn de artikelen die betrekking hebben op het parkeren van auto's. Zo mag de open bare weg niet als garage gebruikt wor den, tenzij het om personenauto's gaat Dat is maar gelukkig, want vele auto mobilisten gebruiken de straat voor hun woning als garage omdat ze geen stal lingruimte hebben. Niet rijklare voertui gen mogen echter ten hoogste twee da gen op straat staan. Artikel 27 luidt „Ieder is verplicht er voor te zorgen dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op het gedeelte van de weg dat in het bijzonder bestemd is voor verkeer van voetgangers". De weg mag niet als werkplaats of op- Gewoonlijk heeft een manege een pi keur, maar de nieuwe manege aan de Bosstraat, die enige maanden geleden met een pikeur startte, heeft thans een instructrice, die geassisteerd wordt door een meisje, dat al even verliefd is op de ruitersport als de instructrice, mej. Rita Wiersema. Haar assistente is mej. Yvonne Vrrnten. Mej. Wiersema komt uit Groningen. Zij maakte al heel vroeg met de paarde- sport kennis omdat haar vader paarden bezat en reeds als meisje van enkele jaren bereed ze pony's, zonder nog te weten dat ze later heel veel met pony's te maken zou krijgen. Ze is namelijk drie jaar in Engeland geweest, waar zij het instructeursdiploma van The Britsh sis van alles. Daaraan worden dan ook heel wat lessen besteed en de beginnend amazone of ruiter die spoedig tot spec taculaire dingen wil overgaan moet dit beslist uitstellen tot het moment dat mej. Wiersema geschikt acht om wat meer te doen dan het verbeteren van de zit en het leren volkomen ontspannen op het paard te zitten. Pas dan leert men zo rijden dat het een ontspanning voor ruiter en paard is. Daarbij komt nog dat zij het helemaal niet nodig vindt onnodig risico's te nemen. Ouders van kinderen die het paardrijden willen leren kunnen hun kroost dan ook gerust aan haar toevertrouwen. Over het algemeen weten de meeste mensen niet meer van een paard dan Horse Society haalde na een gedegen opleiding m het land dat de bakermat van de paardesport in de huidige vorm is. Twee jaar gaf ze les aan een afdeling van de ponyclub Hertfordshire Branch, die vele afdelingen in Groot-Brittannië heeft. Meisjes en jongens komen met hun eigen pony naar het centrum waar les gegeven wordt. Daar leren ze niet al leen rijden, springen en dressuur, maar ook het verzorgen van het paard en het hulp bieden bij kleine ongemakken en ziektes. Toen mej. Wiersema in ons land terug was en hier de instructie ter hand nam viel het haar op dat de opvatting over paardrijden in ons land heel anders is dan in Engeland en zij is van mening dat de Engelse opvatting de voorkeur verdient. Daar rijden meisjes en jongens op pony's tot ze achttien jaar geworden zijn. Het komt daarom nogal eens voor dat een pony aan de kleine kant is voor een uit de kluiten gewassen jeugdige amazone of ruiter. In ons land ziet men paarden die veel te groot zijn voor peulebroeken, die graag in huilen wil len uitbarsten als gezegd wordt dat ze beter met een pony kunnen starten. Ze willen nu eenmaal hoog te paard zit ten en generen zich voor het berijden van een pony. Mej. Wiersema gaf niet alleen les in Engeland, maar ze nam ook meermalen deel aan samengestelde wedstrijden met springen, dressuur en terreinritten als onderdelen. Ze had dan ook heel wat prijzen mee te slepen toen ze terugkwam naar ons land. Zoals bij iedere instructeur en instruc trice van kwaliteit is voor mej. Wier sema de goede zit op het paard de ba- dat het vier benen (sommigen denken dat het poten zijn), een hoofd (er zijn mensen die menen dat dit een kop is) en een staart heeft. Graag wil mej. Wiersema haar jonge en minder jonge leerlingen bijbrengen dat een paard heel wat meer is. Dat komt het bevorderen van het rij genot ten goede. Leerlingen die graag zelf het paard klaarmaken voor de rit en zij die nog wat willen doen aan het rijdier als de les ten einde is, die krijgen daar toe de gelegenheid, want op deze wijze leert men met paarden omgaan op de juiste wijze. Amazones en ruiters die op hun gemak gesteld zijn wordt dit werk echter graag uit handen genomen. De ruitersport is in ons land nog lang niet zo ver gevorderd als in Engeland, waar vooral de jeugd zich tot het paard rijden aangetrokken voelt. Merkwaardigerwijs zijn het ongeveer 90 procent meisjes en 10 procent jongens die de ruitersport beoefenen. Mej. Wiersema is gaarne bereid haar aandeel te leveren in het bevorderen van de ruitersport in ons land, en dan in het bijzonder in Soest. Niet in het minst omdat onze bossen en duinen ideaal ter rein zijn voor het beoefenen van de ruitersport in een prachtige omgeving. Het paardrijden biedt niet alleen licha melijk maar ook geestelijke ontspanning. Het is de ideale sport voor velen die een druk leven leiden, dagelijks uren achter het stuur van een auto zitten of op andere wijze veel van lichaam en geest moeten vergen. Zij zullen er eens echt „uit" zijn als ze vanaf een hoge paarderug de duinen en bossen van Soest verkennen met de instructrices van Manege René als gidsen. slagruimte gebruikt worden. Honden mo gen niet loslopen binnen de bebouwde kom, op de Soesterbergsestraat, de Amers- foortsestraat, de Birkstraat en de Van Weerden Poelmanweg en van 23 uur tot 7 uur mogen ze nergens loslopen Het is verboden dieren te houden of die renverblijven te plaatsen waar dit voor de omwonenden hinderlijk of uit hygië nisch oogpunt nadelig is. Voetpaden voor woningen moeten bij sneeuwval of gladheid door de bewoners van de benedenwoning begaanbaar ge maakt worden Dit geldt ook van de paden die van de trottoirs naar de wo ning lopen. Artikel 162 luidt „Het is verboden ro zenstruiken of andere van doornen voor ziene planten te hebben op, aan of over de weg op zodanige wijze dat weg gebruikers daarvan hinder of overlast kunnen ondervinden". Mej. A. T G. Muller, hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Soesterberg. heeft verzocht haar ontslag te verlenen in verband met haar huwelijk. Het col lege van B en W. heeft de raad voorge steld dit ontslag eervol te verlenen. In 1962 werd door de gemeenteraad 36.950. beschikbaar gesteld om de wo ning Julianalaan 69 te kopen. Dit huis is bestemd voor de directeur van ge meentewerken. Voor het verbeteren van de woning werd vorig jaar een krediet van 22.350,beschikbaar gesteld. Wat later nog eens 5000,voor de veran- ging van de erker van deze woning. Thans is gebleken dat er nog meer geld nodig is voor dit huis en het college van B en W. heeft de raad verzocht 1 13.400,ter beschikking te stellen Gisteravond heeft de afdeling Soest van de P.v.d.A. de jaarwisselingsbijeenkomst in gebouw De Rank gehouden. Voorzitter K. de Haan verwelkomde de aanwezigen. Hij noemde het een goede traditie bij een begin van een nieuw jaar samen te komen. Dat biedt de gelegen heid tot een terugblik en een blik in de toekomst. Naar de mening van de heer De Haan ging het met de woningbouw 1963 goed. Het is jammer dat er een kink in de kabel kwam toen GS. het Engplan 2 niet goedkeurden. Er is in het afgelopen jaar veel te doen geweest over het Eng- tracé. Bepaalde politieke groeperingen verzetten zich tegen een weg over de Eng, nadat een groep villabewoners een actie tegen deze weg begonnen waren Dat is de schoonheidsfout in deze partij, waarin men zo graag zegt dat het alge meen belang gediend wordt. Er wordt daarbij helemaal niet gelet op de scha de die een ander tracé zal aanbrengen. De heer De Haan sprak met weinig waardering over het raadslid dat dik wijls te vlug vragen stelt en dan in de kou komt te staan, maar dat lost zich zelf wel op, aldus de heer De Haan Hiervoor is het spreekwoord van toe passing: „Veel geschreeuw en weinig wol". De heer T. Harteveld, wethouder van Utrecht en voorzitter van het gewest Utrecht van de P v d A., sprak over de wereldsituatie en de situatie in ons land. De wereldsituatie kunnen wij gunstig beïnvloeden door meer aandacht te be steden aan de ontwikkelingslanden. Hij sprak over de dood van Kennedy, het negerprobleem en de verkiezingen in Engeland en Amerika en over de lonen en prijzen die nog steeds een achter stand vertonen ten aanzien van de ons omringende landen Voor 1964 kan nog veel onrust verwacht worden aan het loonfront, vooral in de bouwvakken. De P.v.d.A. gaat met de leuze „De vrede dienen, volkeren en rassen bevrijden en de welvaart verhogen" het moeilijke jaar 1964 met vertrouwen tegemoet. Jaap van de Merwe, die de teksten van de televisieserie „Stiefbeen en Zoon" schrijft, bracht een one manshow met Henk Lagendaal aan de piano. Voor kleuters jongens en meisjes tot en met 9 jaar van Soest, de Eng en Soest- Zuid, die lid zijn van de r.k. gymnastiek vereniging Crescendo, bestaat met in gang van zaterdag 11 januari de gele genheid te turnen in de nieuwe zaal van de r.k. ulo aan de Steenhoffstraat. Crescendo heeft de beschikking gekregen over twee uren, welke geheel voor de jeugd beschikbaar gesteld worden. Nu deze gelegenheid tot lichamelijke ontwikkeling van de jeugd geschapen wordt, sporen wij de ouders aan de kin deren hiervan te laten profiteren. Voor de lesuren wordt verwezen naar de ad vertentie in dit blad. Het lesuur voor de kleuters op donder dag in de zaal van de chr. ulo komt hier mee te vervallen. Vanzelfsprekend wor den deze kleuters op zaterdag verwacht. De lessen in de zaal van de Mariaschool te Soestdijk blijven onveranderd, uitge- Mensen die de vorige week zaterdag prompt protesteerden tegen een deel van het programma „Zo is 't toevallig ook nog eens een keer" hadden groot gelijk en zij die het zondag op een rustig moment schriftelijk deden eveneens. Volgens de kranten komen er thans nog stromen protesten binnen. Die zijn natuurlijk vol slagen waardeloos en het gevolg van na- aperij Een opgewonden meneer vond het pro gramma zo erg dat hij in hongerstaking gegaan is. Nu zal ik niet schrijven dat die man stapelgek is, want dat mag niet, maar ik denk het wel. Het kan nuttig zijn om in hongerstaking te gaan als je iets wilt bereiken of voorkomen, maar het is natuurlijk kolder te gaan hongeren om iets wat gebeurd is. Mies Bouman is opgebeld en ze kreeg de boodschap dat men haar een ongeluk toewenste omdat zij medewerkster aan het gelaakte programma is geweest, ter wijl de vrouw van Herman Wigbold aan de telefoon gevraagd werd of „die rot vent" thuis was. Dat heeft natuurlijk helemaal niets te maken met een protest. De actie „Open het dorp" heeft bewezen dat de televisie een heel volk op hol kan brengen en de uitzending van vorige week heeft dat bewijs voor de tweede maal geleverd. Ik kan ermee akkoord gaan dat de V.A.R.A. zegt, dat de redactie van het programma op schokkende wijze de aan dacht heeft willen vestigen op de leeg heid in vele levens en dat zij kritiek heeft willen uitoefenen op de velen voor wie de materiële welvaart van nu boven alle geestelijke waarden uitgaat, en die meer opzien naar de televisie-antenne dan naar het kruis. Goed, maar laten we dit dan laten zeg gen door iemand van gezag en niet in een programma-onderdeel waarin men personen en zaken bespottelijk maakt. KANTMAN. zonderd de lessen op zaterdag. Die wor den met ingang van 18 januari een half uur vroeger gesteld. Marijke en Lies Verkerk hebben in Am sterdam deelgenomen aan de wedstrij den om het Nederlands Kampioenschap biertappen, evenals het echtpaar C. But- zelaar. De zusjes Verkerk werden enige tijd geleden kampioen van het district Amersfoort en het echtpaar Butzelaar van het district Hilversum. Bij de teams waren 57 deelnemers. Ma rijke en Lies werden in de eerste ron de vijftiende met 385 punten. In de hal ve finale werden zij negentiende met 713 punten en daarmee waren ze uit geschakeld. De heer en mevr. Butzelaar werden in de eerste ronde elfde met 395 punten in de halve finale 32-ste met 688 punten. Bij de teams werd het kampioenschap behaald door mej. W. Hoogewerf en de heer J. Demmers te Beverwijk en bij de eenmanszaken door de heer K. C. van Kesteren uit Oss. In de verloting van de vereniging Vogel vreugde zijn de prijzen gevallen op de navolgende nummers: 1346 1264 1083 425 2884 141 2171 2836 334 2291 1316 1898 1859 413 2866 2589 1889 1416 846 2794 589 885 452 2711 1067 996 2847 1251 839 21 2549 755 2908 994 2898 157 1867 1396 2240 2772 956 2662 156 1877 2462 368 1879 488 966 322 33 1697 41 2455 2385 1488 79 1702 2087 876 2994 2254 1884 1563 1858. De prijzen kunnen worden afgehaald Schaepmanstraat 9. Over dit onderwerp spreekt ds D W. Veldkamp, predikant Vrije Evangelische Gemeente te Hilversum, op woensdag 15 januari, in gebouw Pr Bernhardlaan 2, Soestdijk. Onze plaatsgenooot, de heer E. Heupers zal op maandag 27 januari, in het mu seum Flehite te Amersfoort, Spreken over het onderwerp „Het wonder gerucht". Hij behandeld dan de oude verhalen en le genden die nog steeds de ronde doen in Soest, al wordt het aantal mensen dat ze kent steeds kleiner. Voor het rijbewijs A of B-E zijn geslaagd de dames en heren E. A. J. van Alphen, L. P. J. Hilhorst, N. J. Stalenhoef, N. A. W. van Logtenstein. W. H. van Dijk, H. H. Butzelaar, J. H. van Neerbos, M. D. J. van Schaik, H. J. van de Pol-Manders en G. W. Hilhorst. Zij werden opgeleid door Auto- en scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen hoffstraat 25, alhier.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1