FUGERS FIETS No/» e.VWs 500 JAAR STATEN-GENERAAL KWAK GARAGE STAM DERDE BLAD Smit's Leesbibliotheek Maar pas 100 jaar een eehte volksvertegenwoordiging. De gehele nacht heerlijk warm. Renault dealer heeft ook voor U het boek dat U zoekt. AUTORIJSCHOOL VAN BUUREN Auto- en Scooterrijschool VAN BUUREN Gemeenteraadsvergadering. VOOR UW Gazelle - Invicta - Raleigli - B.S.A. Amersfoortse Kamer van Koophandel. Snuif en wrijfl Bromfietser brak been. Hockeyprogramma. Nuts Bibliotheek Soestdijk. Competitiestanden korfbal. Bioscoopp rogramma. Ons gehele nationale bestaan is doorweven met het begrip Staten-Generaal, het parlement dat meehelpt ons land op democratische wijze te besturen. In de Eerste en Tweede Kamer daarvan hebben de afgevaardigden zitting, die door middel van geheime verkiezingen door het volk zijn verkozen. Het zijn de kamerleden die onze regering, bestaande uit het kabinet van ministers aan de leiband houden, haar voorstellen bestuderen, wijzigen en goed- of afkeuren voor deze tot wet worden verklaard en zodoende ons land regeren Gisteren bestond de Staten-Generaal 500 jaar, werkelijk een respectabele leeftijd. Maar een ieder zal begrijpen, dat de Staten-Generaal in die 500 jaar een ware evolutie hebben doorgemaakt, want het parlementaire systeem dat wij momenteel kennen, bestaat pas ongeveer 100 jaar en in die voorgaande 400 jaar hadden de Staten een geheel ander gezicht, dat nauwelijks iets gemeen had met dat wat we nu kennen. Al leek het er in schijn op, de in vloed van het volk was vroeger, waar het op regeren aan kwam, maar zeer beperkt. Philips de Goede verrichtte goede daad. In vroeger tijden regeerde een vorst zoals men dat noemt absoluut. Dat wil zeggen hij maakte uit hoe er gereageerd werd en wat er met zijn land en volk gebeurde, zonder dat het volk zelf een stem er in had. Veelal liet zo'n vorst zich wel bijstaan door adviseurs, maar dat waren mannen uit zijn naaste om geving, veelal edelen of kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, waarbij er slechts bij uitzondering enkelen waren die wer kelijk voor de belangen van het volk opkwamen en dan dikwijls nog met wei nig succes, aangezien hun invloed en macht maar zeer beperkt bleven. De eersteverandering ten goed kwam, toen Philips van Bourgondiê, in onze vaderlandse geschiedenis beter bekend als Philips de Goede, een vergadering uitschreef, welke vergadering te Brugge werd gehouden op 9 januari 1464, dus nu vijfhonderd jaar geleden. Philips riep toen „les députés des trois estaz des pays de par de?a", bijeen, dat waren de ge- PHILIPS ELEKTRISCHE DEKEN met automatische temperatuur-regeling I 98.- Soesterbergsestraat 51c Telef. 2379 J deputeerden der gewestelijke staten uit de lage landen. Uit de noordelijke Ne derlanden verschenen daar alleen de ge deputeerden uit Holland en Zeeland. De ze gedeputeerden waren gevolmachtigde afgevaardigden van de gewestelijke sta ten. Alvorens ter generale vergadering te verschijnen, plachten de afgevaardig den van elk gewest onderling te beraad slagen. Het gewestelijk element kwam hier dus sterk naar voren. Hoewel sterk beperkt in bevoegdheden, hebben de Staten-Generaal van die tijd toch ook vóór de grote veranderingen in het laatst van de 16de eeuw soms een belangrijke politieke rol gespeeld. Een voorbeeld hiervan is wel toen men in 1477 Maria van Bourgondiê tot verlening van het „Groot-privilege" wist te be wegen als tegenprestatie voor de door haar verlangde hulp van de Staten tegen Lodewijk XI van Frankrijk. Het Groot privilege. Dit gedenkwaardige document is een stuk dat tegemoet kwam aan de grieven der Staten over het centralisatie en ab solutistische bewind van Karei de Stou te, die op 5 januari 1477 was gesneuveld Renault R 8 van t 5595,af Renault Dauphine van f4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefosn 2850 en die door Maria werd opgevolgd. Zijn impopulaire bestuurshervorrming werd hierdoor ongedaan gemaakt en tevens werd aan de Staten een grote mate van zeggenschap en autonomie toegekend. Het privilege betekende echter geen to tale sloping van het Bourgondische staatsbestel, want dat zou voor die tijden teveel gevraagd zijn. Belangrijk was, dat een vorst nu niet meer in staat was zonder toestemming der staten een oorlog te verklaren of te beëindigen, terwijl de verworven privi leges onschendbaar werden verklaard. Dit was het eerste werkelijk grote suc ces, dat de Staten-Generaal in hun geschiedenis hebben geboekt. Men moet echter niet denken, dat het volk enige invloed had, want deze af gevaardigden der gewesten werden niet door het volk verkozen, doch kwamen uit een kleine kring van invloedrijke mannen in zo'n gewest. Natuurlijk ke ken dergelijke lieden in hoofdzaak naar hun eigen belang, of dat van hun kleine groep, maar omdat zij uit een bepaald deel des lands kwamen, viel in verschil lende opzichten hun belang samen met dat van hun gewest en zo bleek deze instelling in elk geval een verbetering voor het volk, dat niet meer zonder meer aan de willekeur van de vorst was over geleverd. Het bestuur in eigen hand. Veel belangrijker echter nog werd de rol van de Staten-Generaal in de op stand tegen de Spaanse overheersing. In 1576 kwamen de Staten-Generaal voor het eerst bijeen tegen de wil van de landsheer, toen Philips II, ter formule ring der wensen van de bevolking. Zij sloten op 8 november van dat jaar de „pacificatie van Gent", de vereniging der opstandige gewesten en knoopten daarna eigenmachtig onderhandelingen aan met Don Juan over diens erkenning als landvoogd. Zij weigerden later hem langer te erkennen, toen hij het „Eeu wig Edict" had geschonden en benoem den een nieuwe landvoogd. Dat was de Steenhoffstraat 15A Maak keus uit één der bovenstaande lesauto's of Scooter voor uw Rijbewijs. EIKENLAAN 1 TELEFOON 4685 terwijl tevens de onschendbaarheid des konings en de verantwoordelijkheid der minister werd vastgesteld. In 1917 werd het beginsel der evenredige vertegenwoordiging ingevoerd en de ver kiesbaarheid voor beide kamers gelijk gesteld. In 1919 kregen de vrouwen het kiesrecht en in 1922 werd ook voor de Eerste Kamer de evenredige vertegen woordiging ingevoerd. Hiermee kregen de Staten-Generaal hun huidige gezicht van puur democratisch instituut. tijd, dat de Staten-Generaal zich vol komen zelfstandig hadden gemaakt. In die tijd zetelden de Staten te Brus sel, gingen in 1578 naar Antwerpen en, toen na de Unie van Atrecht het noor den zich zelfstandiger ging maken, ver huisden de Staten naar Middelburg om tenslotte in 1585 in 's Gravenhage te recht te komen alwaar zij nog zetelen. In die tijd vertegenwoordigden zij de toenmalige Nederlandse gewesten, met uitzondering van Drente, dat als onbe langrijk niet werd toegelaten, en Noord- Brabant en Limburg die toen grotendeels in handen van de vijand waren. Sinds 1593 werd hun vergadering per manent, zodat zij alle lopende zaken van de Unie kon afdoen. Zo waren de Staten-Generaal geworden tot het be stuur van de jonge republiek, zonder echter in de plaats van de landsheer te treden, want de gewesten handhaaf den uitdrukkelijk hun souvereiniteit. Een staten (ver) bond. De leden der Staten-Generaal waren der halve afgevaardigden van zelfstandige staten, die een bondgenootschap hadden gesloten. De zeven gewesten werden elk vertegenwoordigd door een willekeurig De raad onzer gemeente komt woensdag, 15 januari te 19.30 uur, in openbare zitting bijeen De navolgende punten komen in behan deling: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 20 november 1963. 2. Ingekomen stukken a Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 6. januari 1964 inzake de verbetering van de straatverlichting in de Kolonieweg, met voorstel dit schrij ven d.d. 1 augustus 1963 van de bewo ners van deze straat, voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 19 december 1963 van Jhr. Mr. J H. de Brauw inzake de ont eigening van een stuk grond aan de Middelwijkstraat. c. Schrijven d.d. 8 januari 1964 van bur gemeester en wethouders waarin wordt voorgesteld de brief d.d. 2 december 1963 van diverse bewoners van de Bunt- weg. Eikenlaan. Ossendamweg en Ver lengde Kolonieweg, inzake de hinderwet- plichtige inrichting N.v. Chemische In dustrie Randstad, Eikenlaan 35a, in han den te stellen van burgemeester en wet houders ter verdere afdoening. d. Schrijven van de burgemeester van Soest d.d 11 december 1963 inzake een mogelijke samenvoeging van de po litiekorpsen van de gemeenten Baarn, De Bilt en Soest met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen e Brief d d 23 december 1963 van de KERKSTRAAT 3 Betaling in overleg. TELEFOON 2030 aantal afgevaardigden gekozen uit de ridderschappen en stadsbesturen. Elk gewest bracht één stem uit en bij alle belangrijke zaken was een besluit met algemene stemmen verplicht. Op den duur kregen de Staten-Generaal groter macht, doordat de gewesten toch zoveel gemeenschappelijk hadden, waar door kleine delen van hun souvereiniteit afbrokkelden. Deze historische Staten-Generaal hebben het laatst vergaderd op 1 maart 1796, toen zij hun bevoegdheden plechtig aan de Nationale vergadering over droegen. Gedurende de Franse tijd zijn er geen Staten-Generaal geweest, maar bij de grondwet in 1814 werd deze naam op nieuw gebruikt voor de hoogste verga dering in het land, nu echter niet meer een congres van afgevaardigden met zelfstandige provincies, maar een volks vertegenwoordiging, die als parlement met de souvereine vorst de wetgevende macht zou delen. Zij zouden bestaan uit één kamer, waarvan de 55 leden werden aangewezen door de Provinciale Staten en voor tenminste een vierde deel uit de ridderschappen moesten worden ge kozen. Deze Staten-Generaal hadden weinig macht, aangezien zij alleen moch ten stemmen over door de vorst aan hen voorgelegde wetten, zonder recht van amendement of van initiatief, ter wijl de begroting eens en voor al werd vastgesteld. Thorbecke als hervormer. Pas in 1840 kregen de Staten-Generaal iets meer macht, doordat de begroting tweejaarlijks zou worden ingediend en de besteding van het batig saldo der koloniën bij de wet, dus met medewer king der Staten-Generaal zou geschie den. In 1915 zijn er een Eerste en een Tweede Kamer gekomen. De Eerste Kamer telde 20 tot 30 leden (nu 75) en de Tweede Kamer 58 (nu 150). Bij grondwetswijziging van 1848 veran derde en veel dankzij onze grote staats man Thorbecke die o.m. ook onze kies wet, de provinciale wet en de gemeente wet gestalte gaf. Van die tijd dateert ons echte parlementaire stelsel, waarbij de leden der Tweede Kamer rechtstreeks door het volk worden gekozen en het recht kregen van amandement, interpel latie en enquête. De begroting zou jaar lijks worden ingediend en het beleid in de koloniën werd aan de goedkeuring door de Staten-Generaal onderworpen, heer J. K. de Bruin, lid van de raad dezer gemeente, inzake de onteigening van grond aan de Middelwijkstraat van de heer Lubbers met voorstel om deze brief gezien het aan de raad toegezonden schrijven d.d. 3 januari, voor kennisge ving aan te nemen. 3. Voorstel tot aankoop van grond: a. gelegen aan de Nieuwstraat van H v. d. Broek; b. gelegen aan de Nieuwstraat van C v. d. Broek; c gelegen aan de Nieuwstraat van B van Bielder, d. gelegen aan de Nieuwstraat van W Spek, e. Gelegen nabij de Birkstraat van C. Rijkaart f gelegen aan de Nieuwstraat van V. W. P. Renooy. 4. Voorstel tot verkoop van grond gele gen nabij het park Colenso aan de N.V. Bouw- en Exploitatiemaatschappij Bak huizen te Hilversum. 5. Voorstel tot wijziging van de veror dening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas door het gemeente lijk gasbedrijf te Soest. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor vergroting van het marktterrein alsmede het aanbrengen van een kolk. 7. Voorstel tot 't beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een Chr. kleuterschool te Soest-Zuid. 8. Voorstel tot het vergoeden van de reis kosten aan de leden van de schoonheids commissie. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullende krediet voor het ver beteren van de woning Julianalaan 69. 10. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan: a. J. Meerding, Braamweg 49 te Soest, voor het oprichten van een bankwerkerij en lasinrichting op/in 't perceel Braam- weg 49. b. M. v. d. Broek, Kerkstraat 49, alhier, voor het uitbreiden van een benzine pompinstallatie op een perceel aan de Kerkstraat 49. 11. Voorstel tot ruiling van grond gele gen aan de Plasweg met J. Huigen. 12. Voorstel tot het in eigendom aanne men van een perceel grond gelegen tus sen de Sterrenbergweg en de Postweg van de Staat der Nederlanden. 13. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de p.U.E.M. N.V. 14. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw A T. G. Muller als hoofdleidster van de openbare kleu terschool te Soesterberg. 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor verbouwing van de garage van de dienst van gemeente werken. 16. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verwarming van het water van het Soester Natuurbad. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken, de heer G. van Nieuwen- huizen, heeft gisteren in een buitenge wone vergadering van de Kamer zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Allereerst schonk hij aandacht aan de snel groeiende bevolking van ons land. Thans 12 miljoen, in 1970 13 miljoen, in in 1980 15 miljoen en in het jaar 2000 misschien wel 20 miljoen Uitvoerig sprak de heer Van Nieuwen- huizen over de positie van Amersfoort in het centrum van ons land en de moeilijkheden en mogelijkheden die er voor deze stad zijn. Verheugd noemde hij het dat de lagere technische school in Soest als streek school uitstekend voldoet en dat kort geleden de eerste spade in de grond ge stoken is voor de bouw van een nieuwe school. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Met verontrusting sprak de heer Van Nieuwenhuizen over de stijging van de bouwkosten. Dit betekent voor het be drijfsleven dat er steeds minder winkel eenheden per 1000 inwoners zullen moe ten komen om tot een bevredigind be drijfsresultaat te geraken. De gang van zaken bij het bedrijfsleven in het gebied van de kamer is niet on bevredigend. Stijging van de omzetten betekende echter niet altijd stijging van de winst, omdat de produktiekosten toenamen en straks nog meer zullen toenemen. Ook de toenemende konkur- rentie was van grote invloed op de winst en zal dit in toenemende mate blijven. Ook in het gebied van de kamer is een ernstig personeelstekort. Onder meer is dat van ongunstige invloed op de huis vestingsmogelijkheden. Het bestuur van de Kamer is dankbaar voor de goede kontakten welke in het afgelopen jaar met velerlei instanties en personen onderhouden zijn. Aan de gemeentebesturen in het gebied der Ka mer zijn adviezen uitgebracht, die bin nenkort gepubliceerd zullen worden. De bromfietser J. J. reed woensdagmid dag op de Peter v. d. Breemerweg in de richting Soest. Hij haalde een andere brommer in en ging bij het passeren plat op zijn bromfiets liggen. Hij bevond zich op de linker weghelft en zag niet dat een auto naderde. Een frontale botsing was het gevolg. J. brak het linker been op verscheidene plaatsen. Na behandeling door dokter Tervoert is hij naar Zonne gloren bracht. De auto, die bestuurd werd door de heer G. v. d. H. werd be schadigd, de brommer vernield. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wedstrijden: Dames 1-Laren 1 12.30 uur. Dames 3-Laren 3 11 uur. Heren 1-Schaerweijde 2 2 uur. Heren 3-Kameleon 5 11.15 uur. Heren 5-Shinty 2 11.15 uur. Heren-veteranen-Amsterdam B 12.30 uur. Myra-dames 2 12 uur. S.C.H.C. 8-heren 2 2 uur. Weesp 3-heren 4 2.30 uur. Nieuwe aanwinsten. Nederlandse romans. Detectives. Christie, Doem der verdenking. De man in het bruine pak. De moord op Roger Ackroyd. Poirot komt terug. Wie adverteert een moord. Mons, Moord in de moskee. De nerveuze moordenaar. De terugkeer van de verloren zoon. Nederlandse romans. Boudier-Bakker, Blijde geboorte. Coolen, Omnibus. Corsari, Door een noodlottig ongeval. Omnibus. De onbekende medespeler. Cronin, Omnibus. Dermout, De si renen. Fabricius, Komedianten trokken voorbij. Melodie der verten. De dans om de galg. Omnibus. Hasek, De avon turen van de brave soldaat Schwejk gedurende de eerste wereldoorlog. 3 dln. Malaparte, De huid. De tweede grote vier omnibus. Wright, Acht mannen. Romans in vreemde talen. Bazin, Vipèru VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 JANUARI 1964. au poing. Maurois, Climats. Innes, Christmas at Candleshoe. Van Loon, Report tot Saint Peter. White, The tree of man. Dauthendey, Der Garten ohne Jahreszeiten. Boeken over allerlei onderwerpen. Aaf- Jes, In den beginne. Omnibus. Achter de schermen van de tweee wereldoorlog. Grunert, Zomerbloemen. Lambrechts, Koppelen, kweken en spelen: de kunst in de duivensport. Van Tussenbroek, Ach ter blinkende vensters; moderne woning inrichting. De wereld van de Islam in onze tijd. Vier teams van de korfbalvereniging „De Meteoren" nemen deel aan de micro- korfbalcompetitie te Utrecht. De compe titiestanden zijn thans: Afdeling D. Afdeling E. Excelsior 3 6 11 Welgelegen 2 6 11 Samos 7 6 11 Amersfoort 4 6 9 Fluks 4 6 8 Meteoren 2 6 9 S.K.V. 3 6 6 Excelsior 4 6 8 Zwaluwen 3 6 6 Samos 8 6 7 A'foort 3 6 5 Vogel 4 6 6 Biko 3 6 4 Biko 5 6 4 Meteoren 1 6 4 Vinken 2 6 3 Tovers 3 6 3 Hilversum 2 6 2 Vinken 1 6 2 S.K.V. 4 6 1 Afdeling H. Juniores. Sparta 1 6 12 Samos 1 6 12 Biko 4 6 9 Tovers 1 6 9 Welgelegen 3 6 8 Fluks 1 6 8 K.V.O. 3 6 7 Excelsior 1 6 8 Avant 1 6 6 Olympia 1 6 8 Austerlitz 2 6 5 Zwaluwen 1 6 6 Arena 2 6 5 Vogel 1 6 4 Altius 4 6 4 Excelsior 2 6 3 Meteoren 3 6 2 Welgelegen 1 6 2 Spirit 2 6 2 Meteoren 1 6 0 „De zwaardvechter van Castilië" draait van heden tot en met zondag in het City-theater. Een dappere Spaanse her tog is de hoofdfiguur. Hij strijdt tegen de Moren die zijn vaderland Spanje bezet houden en onder meer voorkomt hij dat jaarlijks honderd jonge meisjes aan de bezetter uitgeleverd worden. Hij verdrijft de Moren, maar daarmee is nog geen einde gekomen aan zijn avonturen, want er blijft heel wat te vechten over. Een koningin is zijn grote tegenstandster. De hertog komt in de gevangenis te recht, maar hij ontsnapt en neemt op nieuw de strijd tegen de Moren op Daarbij kan hij rekenen op de steun van machtige ridders en de vijand wordt uit het land verdreven. De nieuwe mode. schrijft vaak nog meer de kleuren dan de modellen voor. Gelukkig, want nu behoeft U nog geen nieuwe mantel te kopen. Als wij Uw mantel verven, doet die niet voor een nieuwe onder. Verven vereist het vakmanschap en de toe gewijde zorg van tip topl... en tóch. voordelig! HII*»r»om, Ltngeslrul 99, leL 4888S - Zulderweg 131 I. tel 42918 Chitham. Adm. do Rvyietlian 12. lol. 12661 Otvtm wwiioo> Leemkuilen 6, lal. 49197 - BJaHcum, Torenlaan 12b. lel. 2850 Hulxon, Kon. WifhelmlnAslr.17.tel. 1197 ol 3873 - Laron, Nleuwrweg 19. teJ 3025 - Bura, TurfstriH 34. tal. 2310 - luinrn, lepenlian 4». lel. 14029 ol 19705 - Melkweg 11. leL 19705 - Herenslr. t. tel 13901 ("tevens «asealoa) - Soeet, Merel weg 10. leL 3258 - Nederhorat den Berg/Ankeveen, Herenweg 45. leL 545 - AmerelooH, Euterpeplein 6». tel. 21351 (levens wi**alon) -Tevens reinigen vin overhemden en luide kleding. Onze nieuwe tenrtce door «menwerking mei het Bnfcjrrts Schoen- nerttellenbedri|lschoenreparatJe. VloL goed. trocfdelig. en 1 gaat in Zondagmiddag „De jacht op de verborgen goudschat", een spel vol list en span ning met wisselende kansen. Twee jonge pelsjagers hebben een enorme schat aan goudklompen gevonden. Zij gaan op weg naar de goudstad Seven Saints om daar te genieten van hun rijkdom, maar wor den achtervolgd door bandieten, zodat ze de schat moeten verbergen. Er wordt heel wat afgevochten om het goud, maar ten slotte verdwijnt het in een rivier. Van maandag tot en met woensdag „Stoottroepen in de aanval", een oor logsverhaal uit 1942. Stoottroepen van de Amerikanen worden ingezet in Afrika waar zij de legers van Rommel bestrijden In Sicilië bereiden ze de verovering van Italië voor. Als de strijd op het vas teland van Italië begonnen is, dan zijn het de stoottroepers die de moeilijkste tegenstanders van de Duitsters zijn. Van hen sneuvelen dan ook velen, maar zij leggen de basis voor de Duitse in eenstorting In de donderdagcyclus de legendarische James Dean in „East of Eden", die de Nederlandse titel ,De verloren zoon" kreeg. Het is een reprise die de moeite waard is, want James Dean was niet alleen een lastige en roekeloze jongen, maar ook een uitstekend acteur.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9