HET OOG GERICHT OP DE PEST. Laatste vlucht van Vickers Viking. Soldaat omgekomen. Carnaval 1964. Bromfiets in botsing. Verwarmd Natuurbad. V.V.D.-vrouwengroep. Nederlandse Reisvereniging. R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo". Shot 1 verloor van Buna 1. De «eheimen van het bos. R.K. Openbare Bibliotheek. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT Het bedrijfsleven in 1963 in bet gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken. DINSDAG 14 JANUARI 1964. 43stc JAARGANG no. 4 SOESTER C OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 Het is in de Engelse hoofdstad een jaarlijks terugkerend gebruik, dat de burgemeester een party voor kinderen geeft. Ook deze keer werden de kinderen weer in het Mansion House ontvangen. De Londense bur gemeester tijdens de party temidden van enkele kinderen. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Een Vickers Vikink-vliegtuig, plaats bie dend aan 42 personen, heeft een laatste vlucht naar Soesterberg gemaakt om straks in volle glorie te staan op het gazon voor het Nieuwe Jachthuis aan de Amersfoortsestraat. Het moet daar dienst doen als trekpleister voor het restaurant. Vóór het vliegtuig vrijdagmiddag op de vliegbasis landde is er heel wat te doen geweest rond dit toestel, want het geluk werkte niet mee. Op dinsag 7 januari wachtte men op het toestel. Het was prachtig weer. maar er gebeurde niets omdat bij het vliegtuig een technische storing ontdekt was. Woensdag was 't zo mistig dat niet gevlogen kon worden en donderdag zou 't dan gebeuren. Het toe stel landde echter niet in Soesterberg, maar op Zestienhoven bij Rotterdam, omdat er weer iets mis gegaan was. De Engelse piloot die het toestel over de noordzee gevlogen had, ging naar En geland terug, maar gelukkig was cap tain B J. Daykin van de Channel Air ways ter beschikking en in gezelschap van de tweede piloot V. Garrod vloog hij de achttienjarige Vickers Viking naar Soesterberg. Na demontage van de vleugels wordt het toestel over de weg naar het „Nieuwe Jachthuis" gebracht, waar het ongetwij feld in de zomermaanden veel bekijks zal hebben Het jaar 1964 is nog jong, maar helaas is reeds de eerste dode in het Soester verkeer te betreuren. Het is de 20-jarige dienstplichtige soldaat J. v. d. Wees uit Zoetemeer, die vorgie week door een slippende auto bij het kamp Nieuw- Amsterdam te Soesterberg aangereden werd. Hij liep daar met drie andere militairen als deelnemer aan een kaart- leesoefening. Slechts soldaat Van der Wees werd ern stig gewond en hij is in het militair hospitaal Oog in Al te Utrecht over leden. Het woordje niet kan soms heel belang rijk zijn, zelfs als het niet gebruikt wordt. Zo moest er vorige week in ons korte artikel over het carnaval van de Instuif R.K. Jong Soest staan dat er ditmaal geen avond met de r.k. midden stand gegeven zal worden. Daarbij was het woordje niet gebruikt. Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken heeft een overzicht ge geven van de bedrijvigheid in het ge bied van de Kamer in 1963. De betonindustrie had een gunstig jaar, maar de groothandel in machines en apparatuur aanvankelijk niet door de abnormale strenge winter en de rest van het jaar kon dit niet geheel goed maken. De keramische industrie meldde een da ling van de omzet als gevolg van per soneelsgebrek. De hout- en timmerfa brieken maakten het goed en ook in het terrazzobedrijf werden goede resultaten bereikt. In de fotografische industrie stemde de gang van zaken tot tevredenheid, al bleef de omzetstijging iets achter bij die van 1962. De optische industrie had een bevredigend resultaat en de per soneelsbezetting leverde geen moeilijk heden op, in tegenstelling tot de erva ring bij vele andere industrieën. De kartonnagebedrijven boekten hogere omzetten. Bij de meeste drukkerijen lag de personeelsvoorziening bijzonder moei lijk. De papierindustrie verheugde zich in een bevredigende tot gunstige bedrijfs bezetting. De vooruitzichten voor het komende jaar zijn gunstig. Ook de pa piergroothandel had een vrij goed jaar. De autoplaatwerkerijen waren goed van opdrachten voorzien. Het prijsniveau was stabiel. Het beeld bij de hardchrome- rijen was bevredigend en de konstructie- bedrijven meldden een redelijk goed jaar, met een behoorlijke stijging van de omzet. De ijzer- en metaalgieterijen kampten met een gevoelig tekort aan mensen. De omzetten verliepen bevredi gend bij een gelijkblijvend prijsniveau Voor de electrotechnische installatiebu- reaus was 1963 een vrij gunstig jaar met goede vooruitzichten voor 1964. De emailleerfabrieken zijn over de gang van zaken niet ontevreden, maar de per soneelsvoorziening was droevig. De metaalwaren- en apparatenfabrieken boekten een niet ongunstig jaar, maar de fabrikanten van verwarmingsketels hadden minder gunstige bedrijfsresul taten door onderbezetting van het per soneel. Voor de koel- en verwarmings techniek was 1963 een redelijk jaar. De fabrikanten van meet-, regel- en kontrolle-apparatuur zagen over het al maar dat is om onbekende redenen uit gevallen. R.K. Jong Soest doet het dit jaar dus helemaal alleen en viert het feest op 8 en 9 februari. Er wordt thans onder handeld om te trachten een militaire kapel te doen deelnemen aan de op tocht door Soest. Het bestuur van de Instuif zou graag zien dat óok deelnemers, die niet over eigen vervoer beschikken, groepen vor men. Zij kunnen zich voor dit vervoer wenden tot dit bestuur. Het publiek zal ditmaal bij de Maria- school beter getuige van de carnavals- gebeurtenissen kunnen zijn dan voor heen, omdat voor goede verlichting en een geluidsinstallatie gezorgd zal worden Binnenkort zal bekend gemaakt worden v/aar men kaarten in voorverkoop kan krijgen. Het heeft slechts zin dat zij deze kopen, die van plan zijn gecosta- meerd aan het carnaval deel te nemen, want costumering is verplicht. Zondagmiddag reed de Soester automo bilist J v. R. op de Steenhoffstraat in de richting Soestdijk. Bij de Kruisweg wilde hij linksaf slaan. Hij remde af voor een bromfietser die in dezelfde rich ting reed, waarbij de voorzijde van zijn auto ten dele op het fietspad kwam. De 17-jarige Soester bromfietser J. v. d. B., met achterop de brommer het 14- jarig Amerfoorts meisje F. K„ dacht dat de auto zou doorrijden en hij wilde achterlangs passeren. Hij zag dat dit niet ging, gooide het stuur om en botste aan de voorzijde tegen de auto. Hij viel, evenals het meisje. Hij kreeg een wond aan de linker wang en een knieblessure en het meisje klaagde eveneens over pijn aan een knie. Dokter Schutte ver leende de eerste hulp. De bromfiets werd ernstig beschadigd, de auto licht. In verband met de wisselvalligheid van ons klimaat wordt van een open bad een wisselvallig gebruik gemaakt. Dat is ook het geval met het Soester natuurbad. Er is dan ook reeds lang gezocht naar een verhoging van de gebruiksmogelijkheden en dit niet in het minst wegens de hoge investeringen. Doorverwarming van het water in het voor- en naseizoen, waarbij de buiten temperatuur tot aanzienlijke waarden kan oplopen, terwijl het water door de sterke afkoeling in de nacht een voor zwemmen te lage temperatuur heeft, kan deze grote gebruiksmogelijkheid verkre gen worden. gemeen hun omzet stijgen, terwijl 1963 voldoende orders bracht voor de naarn- platenindustrie. De profiel- en plaatwer kerijen hadden een gunstig 1963 met een aanzienlijke omzetstijging. De algemene gang van zaken bij de ho recabedrijven is bevredigend geweest, terwijl de handel in onroerend goed en hypotheken een gunstig verloop had. De assurantiebranche was tevreden over de gang van zaken. De broodfabrieken hadden een gunstig jaar, maar voor 1964 zijn zij iets minder hoopvol gestemd. Het bier was weer best, zodat de omzet steeg. De omzetten in de mengvoederindustrie bewogen zich voor al in de tweede helft van het jaar op een wat lager niveau. De omzetten van de groothandelaren m pluimvee lagen aanmerkelijk hoger dan in 1962. De vleeswaren- en konservenfabrieken hadden een verhoogde binnenlandse af zet. De uitvoer ontmoette weerstanden. De omzetten van de zuivelfabrieken gin gen omhoog en de groothandel in zet- meelproducten verliep naar wens. Bij de detailhandel was weer sprake van omzetstijging. Handelaren in aardappe len, groenten en fruit en zelfbedienings zaken hadden een geringe stijging van de omzet. De kleinhandel in huishoude lijke artikelen was bevredigend en de fotobranche mocht zich in een toene mende belangstelling van het publiek verheugen. De kleinhandel in haarden en kachels was minder gunstig onder invloed van het aardgas. De kleinhandel in luxe- en kunstnijver- heidsartikelen behaalde goede resultaten. Het prijsniveau bleef nagenoeg stabiel. De levertijden lieten echter te wensen over. De konfectiebranche meldde een behoorlijke omzetverhoging, ondanks het slechte zomerweer. Ook was er sprake van een duidelijke kostenstijging, ter wijl personeel - ook voor het atelier - moeilijk aan te trekken was. De warenhuizen zijn tevreden over de resultaten in 1963. De woninginrichtingen die evenmin over gebrek aan belangstel ling bij het publiek te klagen hadden, werden in hun mogelijkheden geremd door het onvoldoend gereedkomen van nieuwbouw. Onder de schoenherstellersbedrijven wa ren er, die onder invloed van het slech te weer, enige teruggang boekten. Uit een rapport van de directeur van het gasbedrijf blijkt dat verwarming kan plaats vinden door middel van warmte- uitwisselaars, aangesloten op in het fil-| tergebouw op te stellen verwarmingske tels, twee electronisch gestuurde regel- apparaturen, drie warmte-uitwisselaars, twaalf afsluiters en 3 circulatiepompen, kosten geraamd op f 31.120, Indien deze installatie aanwezig is zou het bad kunnen worden geopend rond 1 mei en worden gesloten tegen 1 oktober. Dit brengt een verlenging van de tijd, gedurende welke het bad geopend is, met zich van 5 a 6 weken. Door deze verwarmir gsinstallatie, alsme de verlenging van ik" üjd dat het bad geopend is, zullen de exploitatielasten worden verhoogd. Deze verhoging is glo baal berekend op 8500, per jaar. In dien de installatie in 1964 in gebruik ge nomen kan worden zal dat jaar nog van het huidige stadsgas gebruik ge maakt moeten worden. Daardoor zullen de kosten van het gasverbruik het eerste jaar 1600,hoger zijn. Deze hogere lasten zullen moeten wor den bestreden uit een verhoging van de toegangsprijs. Daar de abonnementen met ingang van dit jaar reeds in prijs zijn verhoogd, dient de verhoging het dagtarief te betreffen. Een verhoging van dit tarief voor personen tot en met 14 jaar kan niet onredelijk genoemd worden als in ogenschouw genomen wordt dat in het algemeen het dagta rief voor volwassenen zich tot het tarief voor kinderen verhoudt als 1 2/3 of 1 3 '4. In Soest is deze verhouding thans echter 1 V4. Indien het kinderta rief op 0,70 gesteld wordt dan kan men rekenen op een meeropbrengst van on geveer 7000,Aangenomen mag wor den dat de wetenschap dat men in Soest in verwarmd water kan zwemmen, tot een verhoogd bezoek zal leiden en wel met name in het voorseizoen. Het maken van schattingen is niet goed mo gelijk, maar een verhoging van het ge raamde aantal dagkaarten met elk 1000 bezoekers is aanvaardbaar. Dat is dan f 1700,meer. Met de 7000,van de kinderkaarten en 500,meeropbrengst van de rijwielstalling kunnen de kosten van de verwarming bestreden worden. Het college van B. en W. heeft de raad dan ook voorgesteld te besluiten tot het laten aanbrengen van een installatie om het water van het natuurbad te ver warmen. De afdeling Soest-Soesterberg van de Vrouwengroep der V.v.D. vergadert op dinsdag 21 januari in het Oranje Hotel. Mevr. Th. Th. J. M. Roos-Cikot, candi- daat-notaris te Alkmaar, zal spreken over „Huwelijksgoederen en erfrecht". Gisteravond was er voor de leden van de afdeling Soest der Nederlandse Reis vereniging een filmavond in het City theater. Er werden enige films gedraaid door de heer L. WUlemstein, operateur van de film „Toverspiegels in de bergen", die een aantal van de mooiste bergmeren in Zwitserland, Oostenrijk en Italië tot onderwerp had. Vooraf werd de speelfilm „De N.R.V. reist in uw koffer mee" ge draaid. Het is een product van de cineast Albert Gols, naar een scenario van Ed Lautenschlager. In deze film vervullen Lia Dorana en Jan Willem Verwijs de hoofdrollen. Zij vormen een echtpaar dat per auto van het N.R.v.-Service Centre naar Italië reist en daar een heerlijke vakantie doorbrengt. Tot slot werd een fraaie en interessante film over Londen gedraaid, waarna voor zitter J. H. Raven meedeelde dat er op 10 februari dia's over Spanje getoond zullen worden. Bij het ingebruik nemen van de gymnastiekzaal van de r.k. ulo in de Steenhoffstraat door de Soester sport verenigingen, willen wij de r.k.-ingeze- tenen van Soest nog eens wijzen op de mogelijk tot turnen bij de r.k. gymna stiekvereniging „Crescendo". Elders in dit blad geeft een advertentie het volledig lesrooster. Tevens is opgenomen de van af 1 januari geldende kontributie. Speciaal brengen wij de Soester ouders nog eens onder de aandacht dat hun kinderen tot en met 10 jaar ook in deze zaal kunnen turnen. Bij een grote toename van nieuwe leden zal worden bezien of een uitbreiding van het aan tal lessen in deze zaal mogelijk zal zijn Shot heeft het de afgelopen week zwaar te verduren gehad. De eerste 3 teams verloren terwijl het 4e en het 6e team slechts tot gelijk spel konden komen. Alleen het 5e team kon tot volle winst komen en won onbedreigd met 10-0. Shot 1 heeft bij Buna 3 tegenpunten kunnen maken Wiss won 2 sets en het dubbel werd door Dasselaar-Wiss ge wonnen. Van Doorn en Daselaar konden individueel niet tot winst komen. Shot 2 heeft bij Ahoy een gevoelige ne derlaag geleden door met 6-4 te ver liezen, waardoor het zich van de bo venste plaats heelt laten verdringen. Shot 3 verloor in een thuiswedstrijd met 6-4 van Huizen 4. Shot 4 speelde gelijk tegen Hoogerheide 4, hetgeen voor Hilhorst, Hooyschuur en Tabak het eerste tegenpunt in de com petitie betekent. Shot 5 won van Hoogerheide 5 met 10-0 waardoor het haar onbedreigde positie op de bovenste plaats weer heeft ver beterd. Shot 6 speelde gelijk tegen Balamundi 2 O Ir. W. L. Jansen, consulent bij Staats bosbeheer te Utrecht heeft gisteravond in De Gouden Ploeg voor de leden van de afdeling Soest der Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tumbouw en Plantkunde gesproken over „De gehei men van het bos". Hij werd ingeleid door voorzitter dr. p. Felix, die zijn vreugde uitsprak over de verhoogde aktiviteit van de afdeling en de toegenomen belangstel ling. Het geheim waarover ir. Jansen sprak is bij velen onbekend. Ook bij hen die de stad ontvluchten en gaan genieten van de stilte van het bos. Zij denken dat zij in de vrije natuur zijn, maar dat is helemaal niet het geval. Tienduizend jaar geleden, toen er nog geen mensen in ons land woonden, was nagenoeg heel Nederland bos en in die tijd was er nog werkelijk sprake van de vrije natuur. De eerste mensen, de hunebewoners, leefden aanvankelijk als de dieren in het bos, maar latere generaties offerden het bos op aan landbouw en veeteelt. Uitge strekte heidevelden ontstonden. Er werd zo'n enorme schade aangericht dat men reeds in de Middeleeuwen het gevaar van ontbossing onderkende. De bossen waren verdwenen om plaats te maken voor bouwland, heide of weide land of onttakeld omdat hout voor wo ningbouw en brandstof gebruikt was. De bosbouw ontstond en dat betekende het einde van de vrije natuur in het bos. Thans is er geen verschil meer tussen een bouwland en een dennebos, want beide zijn kunstmatig. De heer Jansen toonde prachtige dia's met beelden die de indruk wekten, alsof ze duizend jaar geleden in een bos ge- Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 GIRO 126156 Op school hebben we geleerd dat de pest een verschrikkelijke ziekte is, die vooral in de Middeleeuwen in Europa heel veel slachtoffers eiste en waarschijnlijk zijn we allemaal wel eens blij geweest dat we niet in de Middeleeuwen leven, maar in de moderne tijd, met 'n medisch weten schap die de pest wel baas kan. Een deskundige man heeft uitgerekend dat de pest in ons land minder slacht offers eiste dan het huidige verkeer doet. Honderen jaren geleden werden wel eens duizenden mensen door de pest gedood, maar dat gebeurde lang niet ieder jaar. Thans vallen er ieder jaar tenminste tweeduizend doden in ons land en Soest kan helaas op een gemiddelde rekenen dat boven de tien ligt. Erger dan de pest in de Middeleeuwen en nog erger dan de moderne pest die de verkeersongelukken veroorzaken is de pest van de misdaad. Honderden jaren gele den stond men machteloos tegenover de echte pest en thans zijn wij slechts ten dele opgewassen tegen de pest die in moderne vorm op wielen rondraast. Helaas zijn wij ook niet opgewassen te gen de pest van de misdaad. Dat is het afgelopen weekeinde weer gebleken. Een dronken lor op Texel rijdt twee mensen met een auto dood en doet een derde zo hevig schrikken dat deze eveneens over lijdt. Het wordt tijd dat zoiets als een drie voudige moord beschouwd wordt en dat de strafmaat in verhouding tot deze gru weldaad zal zijn. Zover zijn we helaas nog niet en het zal wel een paar jaar worden met nog eens een paar jaar in trekking van rijbewijs. Die man kon het ook niet helpen, want hij was zo in de war dat hij binnenkort hondeld gulden in de week gaat verdienen. In Nijmegen is een oude invalide vrouw vermoord. Ook als een slachtoffer van de moderne pest die misdaad heet. Als men de dader te pakken krijgt dan zal het met tien jaar gevang plus rokertje, radio, televisie, lekker luchten en een beetje werk wel ophouden. Tegen de pest in de Middeleeuwen viel weinig te doen, want de kennis ontbrak, tegen verkeersongevallen met dodelijke afloop evenmin, want steeds meer kin derbijslag wordt niet aan kinderen maar aan auto's besteed. Het moet echter mogelijk zijn wel iets te doen tegen de pest van de misdaad, al of niet in dronkenschap bedreven. Met de huidige slapheid in de recht spraak is er echter niets aan te doen. KANTMAN nomen waren. Hij liet echter zien dat het helemaal niet het geval was en dat alles wat het beeld liet zien kunstmatig was; de grove den, die Hendrik van Nassau uit Duitsland invoerde, douglas sparren, die uit Amerika komen, de tamme kas tanje, die de Romeinen uit het Middel- landsezee-gebied importeerden, de vogel kers uit Amerika, ingevoerd voor bo demverbetering en het echte eikenstruikje en de berk, die echter evenmin natuur lijk waren omdat men ze geplant had. Uitvoerig werd hierna gesproken over alles wat in het bos te zien valt; inheem se, ingevoerde en kruisingsproducten, na genoeg alles ver van de echte natuur. Nieuwe aanwinsten. Boeken over allerlei onderwerpen. Pa rool Life Landenserie: Tropisch Afrika. Natuurserie: De aarde. NatuurserieHet heelal. Batelaan en De Vries, Van de morgen tot morgen. Cageling, Zee gaande vloot. Clark, De vroegste ge schiedenis van de samenleving. Dierckx, Stalen haaien. Durnez, Maria Rosseels. Geyl, Oranje en Staart 1641- 1672. Ter Haar, De grote sagen van de donkere Middeleeuwen. Halleday, Shakespeare. Hes, Allerlei kerstver sieringen. Hibbert, Arnhem, 17-26 sep tember 1944. Hoedeman, Hoe begin ik een aquarium? De Jong, De Spaanse burgeroorlog. Kunstgeschiedenis der Nederlanden: De Middeleeuwen I. De Middeleeuwen II De Middeleeuwen III. De Renaissance I. Van der Ley, Ge schiedenis en encyclopedie der sporten. Méry, Katten. Van Moll, Survey; Engelse literaire uittreksels. Moore- head, Churchül. Milter, Het onbestor ven verleden. Van Nes, De eieren en nesten van onze vogels. Rabsilber, Handig in huis. Roëll, Repareren, doe het zelf. Scheel, Automobielen vroeger en nu. Schenk en Spaan, Vorstenhui zen in onze tijd. Schut, Buiten de ber men. Zandgronden. Bos en hout. Teen stra, Het terrarium. Thouless, Logica voor iedereen. Tie- sema. Der rote Faden; Duitse literaire uittreksels. Verschoor, Apercu; Franse literaire uittreksels. Vriesinga, Else- viers hockeyboek.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1