KAPKUNST NIEUBORG £WA fsutielaa* i -SS VREDE AAN DE JORDAAN. DERDE BLAD Officiële mededelingen. V.V.V.-nieuws. Voorlopig ofdefinitief PERMANENT-WAVE, S.E.C. speelde vriendschappelijk. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. Soester schaakclub. KppsnoNQ Hinderwet Om het Jordaanwater zg] Egyp.te„_niet_. tegen Israël ieo strijde trekken, meldt een blad uit Cairo, kennelijk met instemming van de regering, die zich al thans niet de moeite nam het artikel tegen te spreken, dat nogal wat be vreemding heeft gewekt in de andere Arabische landen. Het blad zegt verder dat de oorlog tegen Israël er nog wel komt, maar pas als de Arabische een heid er is en dat Egypte zich in ieder geval niet in een avontuur stort ten -bëhoeve van landen die eigenlijk nog liever Nassers regiem zien verdwijnen dan de Joodse staat. Arabieren zijn het roerend oneens. Het tekent de krij gszuchtige sfeer die nog altijd hangt om het land waaruit het vredesfeest van Kerstmis stamt. Het tekent ook Nasser en wel in een gun stiger zin dan doorgaans wordt gedaan als de kwade pier en inspirator van alle onrust onder de tachtig miljoen islamie ten in dit deel van de wereld die zich ondanks alle scheidingen verenigd weten in een gemeenschappelijke taal, een ge meenschappelijke cultuur en een im mense haat tegen Israël. Eenheid is er bij lange na nog niet in de Arabische wereld. In Syrië en in Egypte, alsmede in Jemen vindt men re publieken die worden bezield door iets dat het etiket socialisme heeft gekregen al is dat in dit geval bepaald niet wat men er in het westen onder verstaat. Boven dien zijn er twee soorten in, dat van Nasser en dat van de Ba'ath, en tus sen die twee is de vete fel. Dan is er een enigermate met het Ba'athisme ver wante militaire dictatuur in Irak. Een koninkrijk als Jordanië onder ko ning Hoessein probeert aan te tonen dat er niet bepaald een republiek nodig is om sociale vooruitgang te bewerkstelligen. Emir Feisal, die in naam van zijn zieke broer over Saoedie-Arabië heerst, tracht ook daar de meest middeleeuwse aspec ten van het bewind wat af te slijpen al is zijn succes niet daverend. En dan is er nog een vorstendom als Koeweith. dat in sociaal opzicht waarschijnlijk de beste voorzieningen ter wereld heeft dank zij de enorme inkomsten uit de olie Dameskapper toont U an, Dat U betere Permanent In een stad niet vinden kan Als reklame iedere MAANDAG, geheel compleet, half geld, f 12.50. NIEUWEWEG 100 bij het nieuwe station Soest-Z., tel. 4026. Republieken gevraagd. Waarschijnlijk juist de lange en bepaald niet opwekkende historie van sjeiks en emirs maakt de nasseristen en de bat athisten die men door de hele Arabische wereld, vindt, er van overtuigd dat de toekomst ligt in de republieken. Voor Nasser wordt die overtuiging gesterkt door het feit dat hij een krachtig beleid van een top - hemzelf - uit, noodzake lijk acht om goed georganiseerd de Ara bieren naar 'n beter bestaan te leiden, hij kan geen vorst als gelijke naast zich hebben. Wat wellicht verklaart dat hij zoveel be ter op kan schieten met de koningen van Libye en Koeweit - om er twee te noe men - dan met Hoessein, de eerste ma ken het hem nergens mee lastig, Hoes sein is een soort concurrent aanvoerder naar een welvarender toekomst. Voor de Balath is het zeer simpel: het is een door doctrines beheerste partij en een doctrine is dat een republiek de eni ge methode is om het volk invloed te ge ven aan de top van de staat. Op welke principiële overwegingen de tegenstelling gen tussen deze twee soorten Arabisch socialisme zijn gebaseerd, is uit de schrif ten niet te leren, maar ze bestaan. Het resultaat is dat er drie systemen naast elkaar voorkomen waartussen geen vre de mogelijk schijnt. Een Arabische een heid is dan ook vooreerst niet in het verschiet. Dat weet Nasser en als hij zegt dat de oorlog tegen Israël daarop wacht, zegt hij eigenlijk dat hij geen oorlog wenst. Het klimaat. De Egyptische leider is nu elf jaar er varing rijk in het regeren en in het om gaan met de talrijke Arabische gevoe ligheden. Hij heeft een paar onaange name ervaringen met Syrië om hem te leren dat de eenheid er door overtuiging moet komen en niet te bereiken is door samen te voegen wat zich nog te veel onderscheidt. Wanneer men kennis neemt van de ar gumenten die hij voor sommige van zijn beslissingen aanvoert, krijgt men de stel lige indruk dat zijn eerste zorg is het klimaat zo te houden dat de geeste lijke ontwikkeling voort kan schrijden die uiteindeüjk leidt tot zoveel begrip onder de Arabische staten, dat ze wellicht eerst een federatie naast elkaar en uit eindelijk in eenheid samen willen gaan. Het sturen van wapens naar Algerije, toen dit met Marokko op vechten stond, motiveerde hij met te zeggen dat hij Algerije een niet verbonden Arabisch land wilde houden en dus wilde voorko men dat bijvoorbeeld Castro de enige zou zijn die het hielp. Daardoor zou het een relatie krijgen die het eerder aanmoedigt zijn eigen weg te gaan, dan om zich langzaam maar zeker te richten op de Arabische eenwording van de toekomst. Nuchter blijven. Nasser mag dan wel eens wat roekeloos gedaan hebben; nu is hij een zakelijk denkend mens, zoals bijvoorbeeld ook blijkt uit zijn nuchtere commentaar toen eens gesuggereerd werd dat de Arabi sche landen het westen naar hun hand kunnen zetten door de oliestroom tegen te houden. „Olie kun je niet drinken zei Nasser, zo erkennend dat de handel in olie doodeenvoudig een primaire vorm van levensonderhoud is voor de Arabie ren, die je niet zomaar eens weg kunt gooien. Nasser is dan ook niet de grootste zorg voor de Israëli's. Grotere ellende zou bij voorbeeld kunnen ontstaan als het regime van Hoessein in Jordanië wordt omver geworpen. Israël zou dan zeker pogen het Jordaans gebied ten westen van de Jordaan te bezetten en er zou een tumult kunnen ontstaan dat inderdaad zou leiden tot de grote oorlog tegen Israël, en wel een waarbij Nasser niet on zijdig zou kunnen blijven. Een hoop voor de toekomst blijft ook dat de gemeenschappelijke haat jegens Israël - en men vergeet niet dat er van Arabisch standpunt ook tastbare redenen voor zijn die zich bijvoorbeeld manifes teren in de ellende van de uit Palestina verdreven Arabieren - op een gegeven moment als negatieve factor om eens gezind over te zijn niet meer nodig zal blijken. Maar dat is een hoop dit tot dusver nog geen basis heeft. S.E.C. doet ook deze winter alles om de spelers in een goede conditie te hebben als de competitie hervat zal worden en zondagmiddag is dan ook een vriend schappelijke wedstrijd in Amersfoort te gen K.V.V.A. gespeeld. De gastheren wonnen met 4-3, nadat S.E.C. met 3-1 voorgestaan had. Bij S.E.C. ontbraken Hanasbei en Hooij- er, die verdienstelijk vervangen werden door respectievelijk Aalberts en v. d. Beek. Ondanks de kou waren vele supporters meegegaan naar de keistad en zij zagen een aantrekkelijke wedstrijd. Duijst, Van Breukelen en Ruttenberg speelden een uitstekende partij. De Bruin kreeg op de middenvoor plaats vele kansen, maar hij had weinig geluk en tevens was Sengers, de keeper van K.V.V.A., goed op dreef. S.E.C. speelde technisch beter dan K.V.V.A. maar hield het spel wat te kort. De gastheren konden scoren toen Burg man de bal verkeerd afgaf en Wesseloo een juweel van een kans kreeg. Er was toen een half uur gespeeld. Duijst scoor de de gelijkmaker nadat hij daartoe door de combinerende Aalberts en Dettmer in staat gesteld was. Na de rust was S.E.C. veel sterker en Dlr. H. W. Vellinga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Carohna Johanna Maria, dochter van G. H. Evers en G. G. Ooink, Baarn, Veldheimweg 8. Wilhelmina Geertruida, dochter van J. F. Fels en A. W E. Barten, Gen. Winkelmanstraat 29. Mariska, dochter van R. Blok en M. A. A. Euwe, van Goyenlaan 74. Gerardus Johannes Adrianus, zoon van J. Hilhorst en J. Verbeek, Van de Velde- plantsoen 85. Wilhelmina Maria, doch ter van N. Kranenburg en N. de Groot, Amsterdam, Borgerstraat 5 hs. Ger- hard Adriaan, zoon van W. F. H. Busch en H van Ruitenbeek, Klaarwaterweg 79 Martinus Petrus, zoon van M. P. Hoo- geveen en H C. Kleine, Parklaan 31. Nancy Brigitta, dochter van G. J. Suik en G. C. Hesseling, Baarn, de Wetstraat 33. Wilhelmina Maria, dochter van M. Bosman en H. Wagteveld, Plesmanstraat 277. Harold Roberto, zoon van W. Huisman en R H Dunk, van Maaren straat 9. Cornelis Johannes, zoon van W J. Dijkman en C. A. R. van den Breemer, Baarn, Zandvoortweg 110. Bas, zoon van F. L. van der Post en H van Steenacker, Hellingweg 4. Judith Roos, dochter van J. W. Verhoef en R Velleman, Koninginnelaan 19, Petrus Leo Jozef, zoon van L. J. Rademaker en C. M. E. Rasch, Steenhoffstraat 71. Ronald, zoon van D. Kuijper en K. van Sloten, Baarn, Reigerstraat 18 I. Gijsbertus, zoon van B. Hop en W. C. van 't Hoenderdal, Sinnemaplein 10. Haya Lydia, dochter van H. W. D. Bernheim en C. L. Tromp, Bartotlottilaan 23. ONDERTROUWDHendricus Josephus van Nimwegen, Vredehofstraat 28 en Gerrigje Donderff, Lonerstraat 169, As sen. Antonius Cornelis Petrus van Uden, Krietenmolenstraat 39, Udenhout en Aleida Maria Adelaar, Lange Brink- weg 15. Johannes Josephus Gros, Beu kenlaan 68 en Maria Barbara Radema ker, Eigendomweg 5. Bert Keereweer, Bosstraat 2, Baarn en Johanna Frederica Gerarda Jacosima Posthumes, Steenhoff straat 6. Kornelis Pieter Evenhuis, Bosstraat 64 en Johanna Alida Appel boom, Torenlaan 41, Baarn. Rudolf Hans Rodenrijs, Laandwarsstraat 15, Baarn en Louise Freekina Brekelmans, Krommeweg 33. Klarus Verwoerd, Lange Brinkweg 1 en Theodora Catharina Maria Wagner, Vermeerlaan 2. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Victor Emanuel Coert, 41 jaar, echtgenoot van C. Breemer, A. van Leeuwenhoeklaan 119. Christiaan van Utrecht, 65 jaar, echtgenoot van O. Geurtsen, Lingedijk 81, Geldermalsen. Gerardus Pos, 66 jaar, echtgenoot van J. L. M. J. van Arkel, Sophialaan 31. Fimke Rijpkema, 93 jaar, weduwe van B. C. Appels, Bosstraat 2. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 14 JANUARI 1964. a.s.„ des voormiddags, resp. te 9.30, 10,00 en 10.30 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden inge bracht. Soest, 10 januari 1964. De laatste ontwikkeling in het Amerikaanse ruimteprogramma met de bestemming Maan is een verplaatsbare chemische fabriek voor de fabricage van zuurstof. Een belangrijk onderdeel, indien de maan- reizigers weer nieuwe brandstof voor hun raketten moeten hebben om terug te gaan. Ontwerper is Aerojet-General Corporation in Californië. Een idee van de zuurstoffabricage op de maan. opnieuw kreeg De Bruin kansen. Hij gaf S.E.C. een voorsprong, toen hij een bai kreeg die uit een schot van Verhoeve van de paal terugstuitte. Kort daarop kreeg hij een uitstekende pass van Van Breukelen en bracht de stand op 3-1. S.E.C. geloofde het nu wel en dat koste de overwinning. Dat is in een vriend- schappelijkewedstrijd niet zo erg, maar meermalen en in de competitie ge bleken dat S.E.C. zich de overwinning moest laten ontgaan door een misplaatste zelfverzekerdheid bij een voorsprong, dus het is te hopen dat dit zondag een lesje geweest is. Door een misverstand in de achterhoede van S.E.C. bracht Fr. Tiemesen de stand op 3-2 en zijn broer F. Tiemesen maak te gelijk toen hij in geheel vrije positie kwam te staan. Deze vrijheid werd ook aan Richter gelaten en bij een corner van links kon hij heel rustig langs Adams koppen. Vrijdag ging het 2de tiental van de Soes ter Schaakclub op bezoek bij de Goose Toren 1 te Hilversum. De eindstand werd 5%-4% in het voordeel van Hilversum. J Sierat jr,-W. Huiser %-V2. D. v. Weert-L. Verkerk 1-0. H. Eijlders-B Beuken 0-1. C. v. Altena-J. Blom 1-0. W. de Waal-R. Henze G. Klinkert-J. Wamsteeker 0-1. C. v. Dam-J. Wolswijk 0-1. J. v. Vlaardingen-J. v. Coeverden jr %-%. G. v. Seventer-J. v. d. Wal 1-0. W de Jong-J. v. Coeverden sr 1-0 STEENHOFFSTR.53 TEL 2842 SOEST Het college van B. en W. heeft de raad verzocht gunstig te beschikken op een verzoek van de heer M. v, d. Broek om ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet voor het uitbreiden van zijn benzinepompinstallatie aan de Kerk straat met een tank van 6000 liter. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van a. M. v. d. Broek, Kerkstraat 49 te Soest, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van een lichtpetroleuminsta- latie, op/in het perceel Kerkstraat 49, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie C, nr. 2539. b H. L. M. Lieben, Veldm. Montgomery- weg 37 te Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een garage voor autoberging en onderhoudswerk zaamheden, op/in het perceel Veldm. Montgomeryweg 37, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 1258. c H. Pul, Postweg 47, Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een garagebedrijf annex reparatie-inrichting, op/in het perceel Postweg 47, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2609. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen dezer ver gunningen in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 28 januari De wandelkaarten voor het landgoed „Pijnenburg" en voor het koninklijk. Do mein Soestdijk, die het hele jaar 1964 geldig zijn, zijn weer in ons bezit. U kunt ze dus als vanouds bij ons afhalen. Voor nieuwe inwoners is het wellicht van belang te weten, dat voor dit prachtige, bij Soest gelegen natuurschoon, toe gangskaarten verplicht zijn. De kosten hiervan zijn: Pijnenburg 1. plus 10 cent voor het natuurfonds; Do mein Soestdijk 0,50 plus 10 cent natuur fonds. U kunt voor 1,70 overal vrij wandelen Neemt u de hond mee, dan is voor Domein Soestdijk een speciale honden- kaart verplicht, die 0,50 kost Diverse voorwaarden vindt u op de kaar ten vermeld. Wij hebben ook plattegron den voor u, die u van dienst kunnen zijn bij het uitknobbelen van uw tochtjes aller eerst onze uitgebreide plattegrond van Soest en omgeving. Wordt u lid van V.V.V. dan krijgt u deze gratis. Een overzichtelijk kaartje van Baarn en omgeving laat u dadelijk de situatie zien van de bossen tussen Baarn-Soest-Lage Vuursche, geschikt voor wandelaars en fietsers. Voor deze laatsten is er nog een kaartje van de Stichtse lustwaranda, waarmee u de provincie Utrecht, zonder verdwa len, kunt befietsen. De kaartjes kosten niet duur en zijn gemakkelijk. Krijgt u ook al zin erop uit te trekken? Komt u zich dan voor uw tochtjes uit rusten met materiaal van V.V.V. f k GASPRIJZEN. A. G. K. stelt een vraag over gasprijzen. Antwoord: Aangezien wij niet op de hoogte zijn met de gasprijzen van de diverse gemeenten hier te lande, moe ten wij u voor de door u gevraagde in lichtingen verwijzen naar de admini stratie van het Gasbedrijf te Soest, Lan ge Brinkweg 49d, tel. 02955-2793. BLOEDGROEP. De heer G A J M vraagt inlichtingen omtrent het bepalen van zijn bloedgroep. Antwoord: Wend u zich tot uw huisarts voor een verwijzing naar een ziekenhuis of kliniek voor het bepalen van uw bloedgroep. KOMPEL. waar komt het woord „kom pel" vandaan? Antwoord: Het woord „kompel" (mijn werker) is de laatste tientallen jaren ontstaan en zal afkomstig zijn van het uit het latijn afkomstige woord „com- pelleren", hetgeen betekent: drijven, aan drijven. Voorheen werd de kool uitslui tend losgemaakt met pikhouwelen, te genwoordig echter met door perslucht aangedreven afhouwhamers of met snij machines. KONING LEOPOLD. Graag had ik enige gegevens over koning Leopold van België Antwoord: Leopold III, geboren op 3 november 1901 te Brussel, koning der Belgen sedert 23 februari 1934, deed 16 juli 1951 afstand van de troon ten be hoeve van kroonprins Boudewijn. Zijn tweede echtgenote, waarmede hij op 11 september 1941 in het huwelijk trad, is Marie Llian Baels is een dochter van minister Henri Baels. Zij voert de titel van prinses van Rethy. De koninklijke echtgenote heeft afstand gedaan van de titel en rang van koningin. In 1952 en 1954 ondernam Leopold ontdekkingstoch ten in nog grotendeels onbekende woud gebieden van Midden- en Zuid-Amerika. In 1957 volgde zijn benoeming tot voor zitter van de Nationale Commissie voor de Wetenschappelijke vooruitgang, in welke hoedanigheid hij o.m. een reis naai' de Verenigde Staten ondernam. Om zelfs de schijn van onverantwoorde in vloed op koning Boudewijn te vermij den, verklaarde hij in 1959 het kasteel van Laken te willen verlaten. De rege ring stelde hem en zijn echtgenote 't kas teel Argenteuil in Ohain ter beschikking. INVALIDITEITSUITKERING. Iemand krijgt een uitkering volgens de interim- wet invaliditeitstrekkers, groep A. Als hij nu 65 jaar wordt, behoudt hij dan deze uitkering of wordt de A.O.W.-uit kering, die veel lager is, aangepast? Antwoord: Bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd wordt de uitkering volgens de A.O.W. normaal uitbetaald. Verder krijgt hij een bedrag uitgekeerd, aan de hand van de voor hem beplakte rente zegels. De bijslagen hierop komen te ver vallen en de zuivere rente blijft dus over. AANSPRAKELIJKHEID. Indien een lid van een gymnastiekclub tijdens een oefening een ongeluk overkomt, op wie rust dan de aansprakelijkheid, op het lid zelf of op de vereniging? Maakt het ver schil of de vereniging wel of niet is aangesloten bij het K.N.G.V.? Antwoord: Er is slechts sprake van aan sprakelijkheid van een derde, als door deze een onrechtmatige daad is gepleegd, dan wel deze aansprakelijkheid uit de wet voortvloeit. Met „daad" wordt nala tigheid of onvoorzichtigheid gelijkge steld. Wellicht bepalen ook de statuten of het huishoudelijk reglement van deze vereniging iets over deze materie. Aan gezien u ons verder niet inlicht, veron derstellen wij dat Uw vraag een theoreti sche vraag is. Stelt U zich in verbin ding met het K.N.G.V. KOEHANDEL. Je leest tegenwoordig nog wel eens de uitdrukking „koehandel", maar ik kan het woord in geen enkel woordenboek vinden. Waar komt het vandaan? Antwoord: Dat woord koehandel is een „germanisme", d.w.z. een al te letterlijke vertaling uit het Duits hier van „Kuh- handel", veehandel, doch figuurlijk de politieke ruilhandel, slaande op het on derling „loven en bieden", waarmede veehandelaren koeien en ander vee op de markt verhandelen, ook gesjacher (v. Hebr. sahar) KINDERAFTREK EN -BIJSLAG. Se dert wanneer krijg je voor kinderen van 16 jaar die studeren dubbele kinderbij slag? Sedert wanneer geven deze kin deren recht op dubbele aftrek voor de belasting? Antwoord: Studerende kinderen van 16-27 jaar, die grotendeels ten laste van de vader komen, geven sedert 1 januari 1963 recht op dubbele kinderbijslag. Eveneens sedert 1 januari 1963 geven deze kinde ren recht op dubbele kinderaftrek voor de belasting, in plaats van zoals vroeger drievoudige aftrek. MAATSCHAPPELIJK WERK. Kunt u mij vertellen wie de nieuwe minister van Maatschappelijk Werk is en hoe het adres luidt? Antwoord: Minister van Maatschappe lijk Werk is mevrouw Drs. J. F. Schou- wenaar-Franssen (V.V..D), persoonlijk te bereiken Binnenhof 7 te 's-Graven- hage, telefoon 070-182193. BOKBIER. Hoe komt het toch dat ik bokbier maar een paar weken per jaar kan kopen? Antwoord: Volgens onze informaties was het vroeger zo, dat Bokbier of Bockbier alleen in het voorjaar werd gebrouwen. Dit gebeurde van de verse hop, die het vorig jaar geoogst was. Het kon alleen van de nieuwe oogst gebrouwen worden, zodat er alleen tijdelijk bokbier verkrijg baar was. Nu echter wordt het het ge hele jaar door gebrouwen, al zal dit niet gebeuren in grote hoeveelheden als het gewone bier. Dit is misschien de reden dat U het niet hebt kunnen krijgen. LUIS. Wat te doen tegen luis op de planten, als het gewone huismiddeltje niet helpt? Antwoord: Er zijn vele middelen om luis te bestrijden, waarvan wij U noemen Piroz, Phosdrin mengolie of een D.D.T.- bevattend middel. Deze middelen volgens gebruiksaanwijzing toepassen en zonodig herhalen. U kunt luisaantasting voorko men door de planten te vrijwaren voor tocht en ongelijke temperaturen. Oodk droge kachelwarmte de luisaantasting in de hand.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9