GEMEENTERAADSVERGADERING. VOLVO lekker en gezond TWEEDE BLAD VAN HELSDINGEN GARAGE STAM Veilig Firma G. van de Pol Balanstijd Telmachinetijd Nieuwjaarsrede van de burgemeester. Renault dealer Algemeen jaaroverzicht. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. PARKGARAGE A. v. d. Hoef AUTORIJSCHOOL VAX RUUREX Auto- en Scooter rijschool VAX RUUREX VOOR AL IW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Loodgieters werkzaamheden. Aan het begin van de eerste raadsverga dering in 1964 sprak de burgemeester woensdagavond de volgende rede uit: Dames en heren. Tot mijn grote spijt werd ik in de tweede helft van december plotseling gedwongen verstek te laten gaan. Niet alleen werd mij hierdoor de mogelijkheid ontnomen om in de laatste vergaderingen van het jaar in uw midden te zijn, maar daar naast werd ik gedwongen op het laatste moment een beroep te doen - juist in de overdrukke dagen voor kerstmis - op de wethouders, in de eerste plaats op de loco-burgemeester, om mij niet alleen hier, doch ook bij meerdere andere gele genheden, te vervangen. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van 13995,af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Ik ben zeer dankbaar voor uw spontane, hartelijke en vriendelijke reactie, tot uiting komend in uw telegram en prach tige vruchtenmand. Ik hoop dat U ervan overtuigd bent dat beiden mij, zij het in verschillende zin, verkwikt hebben. Veel dank ben ik ook wethouder Van Zadelhoff verschuldigd, die in de eerste plaats de gevolgen van mijn onvoorziene afwezigheid te dragen kreeg. Wel heb ik mij afgevraagd of wij er in de toekomst niet voor kunnen en moeten zorgen, dat niet zoveel activiteiten in de tien dagen voor kerstmis worden gecon centreerd. Hierdoor ontstaat een haastige en jachtige sfeer met alle risico's van dien, juist in de weken waarin ieder be hoefte heeft aan bezinning en wat meer tijd voor de ander, zij het gezin, een vriend, of een eenzame. En thans, in onze eerste vergadering in het nieuwe jaar in gezamenlijke aanpak verwijderd van het oude 1963, wens ik u en de uwen alle goeds toe in 1964. Daar aan verbind ik de wens, dat het ons in 't nieuwe jaar in gezamenlijke aanpak en inspanning zal lukken ook voor onze gemeente en haar inwoners enige verbe tering tot stand te brengen, enige ach terstand in te halen en - het moeilijkste van alles omdat het zo weinig concreet is - die voorwaarden te scheppen, waar door onze samenleving verrijkt en ver diept wordt door persoonlijk contact, door de mogelijkheid van geestelijke en culturele ontplooiing. Kortom die voor waarden, waardoor onze samenleving be ter, rijker en zinvoller als zodanig kan functioneren. Natuurlijk hebben wij allen onze verlang lijst. Op vele daarvan prijken dezelfde wensen, hoewel misschien in verschil lende rangorde. De vervulling dezer wensen zal voor een groot gedeelte bepaald worden niet al leen door de rangorde, doch ook door de feitelijke mogelijkheid op een be paald moment iets te realiseren. Daarom moeten wij als het ware de vervulling van enige wensen steeds in portefeuille hebben, zodat, wanneer de mogelijkheid tot realiseren zich voordoet, wij van on ze kant klaar zijn. Moge dit naar buiten zich wellicht voor doen als 't najagen van hersenschimmen men, de praktijk van de afgelopen jaren is er om aan te tonen dat op deze wijze Wat een geluk.. Een brandgaatje in '-(V Uw goede pantalon behoeft nog niet Uw hele costuum te be- derven. Wij herstellen het weefsel als de stof het toelaat met de juiste garens, precies volgens de structuur. Absoluut onzichtbaar! Dit i3 precisiewerk. Dit is stoppage van tip top!... en tóch voordelig! MHvemiO). Lingeitrut 69. Ui. 48889 - Zulderwtfe 131 I. tel. 429*8 Chelhim. Adm. de Ruyterlam 12. tri. 12661 (tovtns «finalen) Leemkuilen X. tel. 49107 BUrteom, Toreoluo 12b. tel. 28SO Hullen, Kon WOhelmlnestr. 17.teL tt97 ol 3973 - Leren, Nleuweweg 19. tel 3025 - Beera, TuHitraet 34. teL 2310 - Bueeom, lepeclaan 4e. teL 14029 el 19705 - Melkweg II. teL 19705 - Hereast/, t. tel 13901 Oeveni «asceten) - Seeet, Merelweg 10. lri.3258 - Itederheret 4sa B.rg/Anfceweo, Herenweg 45, teL6«5 - Amersteort, EutïrpepkiO (l teL 21351 (tevens wasealee) Teven» reinigen ven overhemden en au Ut kleding. Onze nieuwe service: door aemenwerlung met h'et Brabants Scn04lW hentdlerebedrijl: eoho.nrepareue. Vlot goed. voordelig, eo 'C gaat In 44n moeite mee. het meest bereikt wordt. Dit eist van ons echter een voortdurend vooruitzien en een aanhoudend bestuderen van de ontwikkeling van onze plaatselijke sa menleving in het verband van de grote ren, waarvan wij mede deel uitmaken. Wanneer wij ons werk voortzetten in dezelfde goede geest van onderling ver trouwen en respect als in de afgelopen jaren zal onze inspanning naast zinvol ook vreugdevol kunnen zijn. Dan mo gen wij hopen gezamelijk, ondanks en dankzij verschil van inzicht, van tempe rament en van alles waarin mensen maar van elkaar kunnen verschillen, iets goeds voor onze gemeente en haar inwoners tot stand te kunnen brengen. Dat is mijn nieuwjaarswens voor ons allen geza menlijk. Thans zal ik proberen u o.a. met behulp van enige cijfers een kort overzicht te geven van de ontwikkeling onzer gemeen te in het afgelopen Jaar. In 1963 vonden 609 (609 in 1962) geboor ten plaats en overleden 273 (245) perso nen, derhalve een geboorte-overschot op leverend van 366 (364). Er vestigden zich 2.187 (2.415) personen, terwijl er 2.032 (1998) vertrokken, der halve een vestigingsoverschot opleverden van 155 (415). Als resultaten van een en ander vermeerderde de bevolking met 491 (779) zielen van 29.956 tot 30.447. In deze cijfers zijn die van Soesterberg begrepen. Hier vonden 152 (153) geboor ten plaats en overleden 29 (22) personen, een geboorte overschot opleverend van 123 (131). Tegenover de vestiging van 537 personen stond het vertrek van 657, een negatief vestigingsoverschot ople verend van 120 (positief vestigingsover schot van 50). Het resultaat was een aanwas van de bevolking met slechts 3 (181) zielen van 6154 tot 6157. Het be trekkelijk grote vertrekoverschot werd veroorzaakt door mutaties in de gezinnen van militairen, terwijl nieuwbouw prak tisch niet plaatsvond. Er werden 205 (193) huwelijken vol trokken. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente zowel van gezinnen als van alleenstaande personen bedroeg 765 (533). 125 (118) door de gemeente gebouwde woningen allen te Soest kwamen gereed en 176 (120) andere, waarvan 3 (5) te Soesterberg, een totale vermeerdering door nieuwbouw opleverden van 301 (138) woningen. Van de 176 door anderen ge bouwde woningen werden er 109 (45) met premie, allen te Soest, en 67 (75) zonder premie gebouwd. 6 (7) woningen werden onbewoonbaar verklaard, 12 (3) onbewoonbaar verklaar de woningen werden ontruimd en 9 (2) EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. S teenhoffstraat 64 Telefoon 2551 werden gesloopt. Daarnaast werden 11 niet onbewoonbaar verklaarde woningen gesloopt. Als gevolg van deze wijzigingen ver meerderde het aantal woningen met 284 (126). In 1963 werden voor Soest 621 (424) vestigingsvergunningen uitgereikt en wel 350 (221) aan personen ter plaatse, van wie 89 (85) hun eigendom konden be trekken, 134 (120) aan personen van el ders door koop en 137 (83) aan personen van elders voor huurwoningen. Voor Soesterberg werden 112 (108) ves tigingsvergunningen uitgereikt en wel 69 (70) aan personen van elders en 43 (381 aan inwoners. De 69 vergunningen voor personen van elders omvatten de volgende categorie- en: Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 -2323 a. 53 (39) vergunningen aan personeel van het ministerie van defensie, waarvan 18 (16) met woningruil: b. 9 (14) vergunningen aan burgers, waarvan 4 (6) met woningruil: c 7 (17) vergunningen tengevolge van koop. Het aantal ingeschreven woningzoeken de gezinnen bedroeg per 1 januari van dit jaar te Soest 769 (8351 en te Soes terberg 605 (694), totaal 1374 (1529). Gelukkig is de oplopende lijn van de aantallen woningzoekenden vertrokken en mogen wij een daling constateren. Dit is te danken aan het hoger getal gereedgekomen woningen, voor verreweg het grootste deel in gebruik genomen door personen die op de lijst van wo ningzoekenden stonden. De woningzoekenden zijn te verdelen in de volgende groepen: a zelfstandig wonenden, waarvan ver huizing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte of op medisch advies: 42 (79) gezinnen te Soest en 72 (52) te Soesterberg, totaal 114 (131); b onhoudbare samenwoningen: 195 (226) gezinnen te Soest (in totaal zijn te Soest 695 (870) samenwoningen), 58 (74) te Soesterberg, totaal 253 (300): c. zij die wensen te huwen of gehuwd zijnde nog afzonderlijk wonen 231 (199) te Soest en 38 (32) te Soesterberg, to taal 269 (231). d. noodzakelijke krotopruiming 8 (16) te Soest en 1 (2) te Soesterberg; e. dreigende uitzettingen: 70 (74) te Soest en 23 (16) te Soesterberg, totaal 93 (90). f. zij die een bejaardenwoning wensen: 11 evenals vorig jaar. Het is bekend dat een veel groter aantal een bejaarden woning wenst. Dit getal heeft alleen be trekking op de bij het bureau huisves ting ingeschrevenen; g. zij die zich elders, ter plaatse wen sen te vestigen: te Soest 199 (206) en te Soesterberg 413 (520, waarvan 360 (463) ten behoeve van het departement van defensie, totaal 612 (726). In totaal rukte de brandweer te Soest 50 (53) maal uit en te Soesterberg 12 (6) keer. Van het totale aantal branden waren er te Soest 4 (4) en te Soesterberg 0 (0) schoorsteenbranden. Het aantal bos-, heide-, ruigte- of berm branden was te Soest 12 (11) en te Soesterberg 7 (4). Maak keus uit één der bovenstaande lesauto's of Scooter voor uw Rijbewijs. EIKENLAAN 1 TELEFOON 4685 Te Soest woedden 5 (3) uitslaande bran den en te Soesterberg 0 (0). Ook 1963 was evenals de beide voorgaan de jaren door de vele regen gunstig voor een klein aantal bos- en heide branden, hoewel veel last ondervonden werd van een pyromaan, die gelukkig ontmaskerd kon worden. Ruim 3 ha na tuurgrond tegen nog geen ha in 1962 gingen door brand verloren. De oplossing van het vraagstuk van de huisvesting der brandweer wordt steeds nijpender, terwijl ook de dienst van ge meentewerken weer met ruimte gebrek te kampen krijgt. Hoewel de plannen geheel gereed zijn en alle bevoegde auto riteiten overtuigd zijn van de grote ur gentie is het niet te verwachten dat met de bouw in 1964 begonnen kan worden. Het landelijk bouwvolume voor de over heidsdiensten is zo gering dat het behoor- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 lijk functioneren van de publieke diens ten hierdoor ernstig gevaar gaat lopen. Uiteraard blijven wij met klem aandrin gen op het verlenen van de vereiste rijks goedkeuring. In het afgelopen jaar vierden de brand weren te Soest en Soesterberg hun 40- jarig jubileum. Bij deze gelegenheden is op ondubbelzinnige wijze gebleken dat de brandweren zich mogen verheugen in de sympathie en waardering van de gehele bevolking. Beide jubilea konden, dankzij de grote werkkracht van comité's uit de burgerij, die hier ook nog eens met waardering gememoreerd mogen worden, met op gewektheid en voldoening over het be reikte gevierd worden. Het trof, dat in het jubileumjaar de brandweer te Soest met een ladderwagen en die te Soester berg met een poederaanhangwagen ver rijkt konden worden. Het jaar 1963 betekende ook het laatste jaar van het commandantschap van de heer W. Groart Met respect en erkente lijkheid herdenken wij het zeer vele dat hij gedurende een mensenleeftijd ten behoeve van de brandbestrijding en brandpreventie in Soest en daarbuiten gedaan heeft. Dit jaar vonden 561 (504) verkeersonge lukken plaats. Verdeeld over Soest met 391 (339) ongevallen en Soesterberg met 170 (165). Hierbij waren te Soest 147 ernstig en te Soesterberg 78. Het aantal doden tengevolge van verkeersongevallen bedroeg 8 (9). Het aantal verkeerson gevallen is met ruim 10 toegenomen. Door de instelling van een ambtelijke verkeerscommissie, waardoor een coördi natie tot stand komt van hoofdambte naren die ieder op hun terrein met de problematiek van de verkeersonveiligheid worden. Thans het jaar nog eens over ziende kan ik niet anders dan dankbaar zijn voor de positieve wijze waarop het korps op deze zo emotioneel geladen fei ten heeft gereageerd. In dit verband wil ik in het bijzonder de heer Scholtmeijer noemen, die zich niet heeft gespaard teneinde het korps behoorlijk te doen functioneren. In Soesterberg is de luchtmacht-ontspan ningszaal aan de Kampweg 6 (12) maal in medegebruik gegeven aan plaatselijke burgerverenigingen. Op de algemene begraafplaats aldaar zijn 15 (15) personen begraven 1 (4) kind en 14 (11) volwassenen. Op 1 juli werd het 50-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht herdacht. Uiteraard ging dit met tal van plechtig heden en feestelijkheden te Soesterberg gepaard. Niet alleen de goede verstand houding met, maar ook de goede mede werking van het garnizoen op alle ter reinen van de plaatselijke samenleving strekt tot grote erkentelijkheid Door de hulp der militaire autoriteiten kan her haaldelijk iets ten behoeve van de bur gerij verricht worden, wat anders tot de onmogelijkheden zou behoren. De in 1962 begonnen bouw van een gym nastiekzaal bij de r.k. ulo-school kon in 1963 in gebruik genomen worden. Dit be tekent een aanmerkelijke, zij het niet voldoende, verbetering in de outillage voor het gymnastiekonderwijs en de gym nastiekverenigingen. Moge de fraaie zaal naar waarde geschat en met zorg ge bruikt worden. Begonnen werd met de bouw van een r.k. kleuterschool te Soesterberg en de lagere technische school te Soest. Ver- LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 wacht mag worden dat beiden dit jaar in gebruik genomen zullen worden en dat begonnen zal kunnen worden met de bouw van een christelijke kleuterschool aan de Driehoeksweg. Door de vertraagde beschikbaarstelling van bouwvolume ten behoeve van scho lenbouw en de uitbreiding van de bebou wing moet herhaaldelijk van het middel der noodschool gebruik gemaakt worden. Zo werden op de Eng enige lokalen in gebruik genomen ten behoeve van de openbare lagere school in de Kerkebuurt en een openbare kleuterschool en werden bij de christelijke lagere school aan de Driehoeksweg twee noodlokalen gebouwd. Het bestuur van de Van der Huchtscho- len heeft een plan voor de bouw van noodlokalen ter voorziening in het be staande tekort. Bij de dienst van gemeentewerken vond een aflossing van de wacht plaats. De heer Van Noesel verliet na een lange eervolle loopbaan deze veelomvattende dienst met pensioen De gemeente is hem veel dank verschuldigd voor de grote trouw, liefde en werkkracht waarmee hij steeds voor haar belangen op de bres heeft gestaan. De Soester zakenkring nam dit jaar het initiatief voor de organisatie van be- drijfssportwedstrijden. Mede dankzij een goede voorbereiding en organisatie waren zij een groot succes en hadden de organisatoren die hieraan veel tijd 20 cent per rol te maken hebben, hopen wij spoediger tot treffen van doelmatige maatregelen te geraken. Het aantal door de politie opgemaakte processen-verbaal wegens misdrijven be droeg 198 (161), waarvan 61 te Soester berg, wegens overtredingen 1997 waarvan 687 te Soesterberg, en op verzoek van andere instanties 523. Daarnaast werden 491 (205) betaalde bekeuringen uitge reikt, waarvan 62 te Soesterberg. Op 1 januari stonden 507 vreemdelingen bij de vreemdelingen dienst geregis treerd, verdeeld over 23 nationaliteiten, 't Aantal vreemdelingen is sedert 1 januari 1959 van 256 regelmatig ieder jaar geste gen. De administratie is parallel hier mede opgelopen van 422 in- en uitgaan de stukken in 1958 tot 925 stukken in 1963. Het jaar 1963 is voor het politiekorps als zodanig een moeilijk jaar geweest. De mutatie in de leiding en het bekend worden van het reeds sinds geruime tijd aan de gang zijnde overleg omtrent een eventuele samenvoeging met de korpsen van Baarn en De Bilt moesten verwerkt hebben moeten besteden alle eer van hun werk. Het is én voor het woonklimaat en voor de integratie van de bedrijven in het maatschappelijke leven te hopen dat op dit terrein verder gegaan wordt. Daarnaast verleende de zakenkring hulp bij en stelde zich garant tot een bedrag van 2.000,in het eventuele nadelige saldo van de internationale zwem- en polowedstrijden, die in het natuurbad ge houden werden door de Koninklijke Nederlandse Zwembond ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum. In 1963 kwam geen werkloosheid van enige betekenis voor als gevolg van de voor de werknemers gunstige positie op de arbeidsmarkt. Moeilijk plaatsbaren en gehandicapten werden in de gelegenheid gesteld passende arbeid te aanvaarden op de streekwerkplaatsen te Amersfoort. Een commissie bereidt momenteel een wijziging van de gemeenschappelijke re geling voor, waardoor de invloed van de zg. buitengemeenten op de gang van zaken wordt vergroot. Het vernieuwde streekwoonwagenkamp VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 17 JANUARI 1963. kon kort geleden in gebruik worden ge nomen. Getracht wordt het aantal sa menwerkende gemeenten te vergroten, waardoor meerderen in de kosten zullen bij dragen. Door oorzaken gelegen buiten de compe tentie van het gemeentebestuur is de bouw van een algemeen bejaardencen trum weder vertraagd. De huisvesting van en zorg voor bejaarden vraagt de volle aandacht, daar het steeds moei lijker wordt in noodgevallen verantwoor de verzorgingsmogelijkheden te vinden. De uitgaven verbonden aan de plaatsing van chronische zieken en bejaarden vor men het grootste deel van de uitgaven van de burgelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon. Het stemt tot tevredenheid dat de ex ploitatie van de Stichting Verzorgings huis „De Malva Hoeve" over 1963 aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het ligt in de bedoeling om in de loop van 1964 de inwoners van Soest weder in de gelegenheid te stellen aan een massa- Pan Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw schermbeeldonderzoek deel te nemen. Op 1 januari 1965 treedt de Algemene Bijstandswet in werking. In de loop van 1964 zullen u in verband daarmede de nodige voorstellen worden gedaan o.m. betrekking hebben op de opheffing van de burgerlijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon en het stichten van een gemeentelijke dienst voor sociale bijstand. Ik hoop u met deze enkele gegevens een overzicht te hebben gegeven over het af gelopen jaar en een plaatsbepaling bij het begin van het nieuwe. De agenda bevatte de volgende punten: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 20 november 1963. Onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 6. januari 1964 inzake de verbetering van de straatverlichting in de Kolonieweg, met voorstel dit schrij ven d.d. 1 augustus 1963 van de bewo ners van deze straat, voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Schrijven d.d. 19 december 1963 van Jhr. Mr. J. H. de Brauw inzake de ont eigening van een stuk grond aan de Middelwijkstraat. Conform besloten. Nieuw vanaf 295, (met 5 jaar garantie). Langestraat 84 - Amersfoort Tel. 13113 b.g.g. 19223 c. Schrijven d.d. 8 januari 1964 van bur gemeester en wethouders waarin wordt voorgesteld de brief d.d. 2 december 1963 van diverse bewoners van de Bunt- weg, Eikenlaan, Ossendamweg en Ver lengde Kolonieweg, inzake de hinderwet- plichtige inrichting N.V. Chemische In dustrie Randstad, Eikenlaan 35a, in han den te stellen van burgemeester en wet houders ter verdere afdoening. De heer ORANJE (V.V.D.) vroeg of het college van B. en W. iets kon zeggen over de wijze waarop naar een oplossing gezocht wordt. Wethouder VAN ZADELHOFF antwoordde dat deze aangelegenheid in de grond- commissie besproken is. Een chemicus zal onderzoeken of er sprake is van schadelijke dampen of gassen. Eventueel zal de inspectie van de volksgezondheid ingeschakeld worden. d. Schrijven van de burgemeester van Soest d.d. 11 december 1963 inzake een mogelijke samenvoeging van de po litiekorpsen van de gemeenten Baarn, De Bilt en Soest met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER las een schrijven van de K.V.P -fractie voor, waarin sprake was van bezorgdheid over een eventueel samengaan van de politekorpsen van Soest, Baarn en De Bilt. Naar de mening van deze fractie levert dit geen voordeel op en brengt het de zelfstandigheid van ons politiekorps in gevaar. De VOORZITTER deelde mee dat er reeds geruime tijd geleden besprekin gen begonnen zijn, waarbij de burge meesters van de drie genoemde gemeen ten en vertegenwoordigers van de minis ter van binnenlandse zaken, de procu reur-generaal en de commissaris van de koningin betrokken waren. (Voor vervolg zie blad 3 pag. 1).

Soester Courant | 1964 | | pagina 5