D. ENGEL i)E BLAD KWAK volledig uitverkocht. Krabbels van Knelis. ervolg raadsverslag. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool De gehele nacht heerlijk warm. Het Concert van hedenavond Nederl. Motet- en Madrigaalkoor Nieuborg - Nieuweweg 100 Permanent Waving 12.50. „KAPKUNST" Ned. Vrouwen Eleetriciteitsvereniging. Bioscoopprogramma. Luchtvaartclub Amersfoort-Soest. Prachthanden Maatschappij tot Nut van *t Algemeen. Koop van grond. E SOESTER COURANT IJDAG 17 JANUARI 1963. rvolg van le pagina tweede blad. aas is de vorm van eventuele samen- erking in studie. Men moet zich reali seren dat deze samenwerking waarschijn lijk winst zal opleveren. Langs de weg Soestdijk-Bilthoven zijn drie politiekorp sen bevoegd. Het is dan ook van belang dat deze gelijksoortige korpsen tot sa menwerking komen. Dat betekent dan 't offeren van een stukje zelfstandigheid op het altaar van de samenwerking, maar dit kan van nut zijn. Er is getracht te komen tot een evenwichtige opbouw. De voorzitter gaf de verzekering dat het Soester politiekorps in de huidige vorm blijft bestaan. De heren ORANJE (V.V.D.) en DIJK STRA (prot. chr.) waren het eens met de mening van de K.V.P. Volgens de heer ORANJE verdient een zelfstandig korps de voorkeur. De heer DIJKSTRA, betreurde het dat men van de zijde van het ministerie zo weinig geneigd was mededelingen te doen. Al geruime tijd is deze zaak in bespreking, maar tot voor kort wisten de gemeenteraadsleden van niets. De heer Dijkstra verzocht de voorzitter te trachten de openheid te bevorderen, zo dat de raad tijdig ingelicht kan worden. Mevr POLET (P.v.d.A. i sprak de wens uit dat de nieuwe maatregelen een ver vreemding van de politie ten aanzien van de burgerij niet in de hand zullen wer ken. e. Brief d.d. 23 december 1963 van de heer J. K. de Bruin, lid van de raad dezer gemeente, inzake de onteigening van grond aan de Middelwijkstraat van de heer Lubbers met voorstel om deze brief gezien het aan de raad toegezonden schrijven d.d. 3 januari, voor kennisge ving aan te nemen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vond het vreemd dat de loco-burgemeester zich aan het einde van het vorig jaar niet had laten inlichten nadat door hemzelf en de heer Hilhorst tijdens commissie vergaderingen vragen gesteld waren over de zaak Lubbers. Hij bleef het vreemd vinden dat de loco-burgemeester hele maal niets wist van de procureur die voorlopige cassatie in deze zaak aange tekend had. Overigens was deze zaak voor hem afgedaan na het schrijven en de verontschuldigingen van het college van B. en W. Tijdens de begrotingsvergadering was men bij diverse fracties niet tevreden over de wijze waarop de gemeente voor lichting geeft. Over deze voorlichting was de heer DE BRUIN al evenmin te spreken. Als voorbeeld noemde hij het antwoord op de vraag of de scooters bij de Soester politie aan de verwachtingen voldeden. Dit luidde dat deze in de winter niet gebruikt werden. Ze zijn echter in juli van het vorig jaar in gebruik genomen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) meende dat het niet nodig was nog diep op de zaak Lubbers in te gaan omdat alles schriftelijk uitgelegd was. De VOORZITTER gaf de verzekering dat het college van B. en W. steeds tracht de raad zoveel mogelijk voor te lichten. Natuurlijk wordt er wel eens iets over het hoofd gezien, maar dat is dan geen opzet. De raadsleden kunnen trouwens vragen stellen als ze iets willen weten. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) betreurde het dat de heer De Bruin niet met concrete voorbeelden voor de dag kwam. Die werden gegeven door mevr. POLET (P.v.d.A.) Zij noemde het feit dat het college van B. en W. ervan op de hoogte was dat huizen op de Eng scheuren ver toonden, maar de raadsleden niet en hetzelfde was het geval met het afkeuren van de gymnastiekzaal m de Kerkebuurt. Als er door inwoners van Soest vragen gesteld worden aan raadsleden over za ken waarvan ze niet door het college van B. en W. op de hoogte gesteld zijn, dan staan ze met de mond vol tanden. De heer ORANJE (V.V.D.) merkte op dat het college van B. en W. niet bewust met de voorlichting in gebreke blijft, maar bij de raadsleden leeft nu eenmaal het gevoel dat er iets aan de voorlich ting hapert. Naar de mening van de heer BERKELBACH VAN DER SPRENKEL (prot. chr.) worden leden van de stich tingsbesturen over het algemeen te wei nig bij de zaken die de stichting aan gaan betrokken en dit is ook een vorm van gebrek aan voorlichting. Mevr. MUURLING (prot. chr.l dankte het college omdat met klachten ten aan zien van de voorlichting bij de com missie van sociale zaken rekening ge houden was. De heer DE BRUIN (V.V.D.) zou graag zien dat de raadsleden voorgelicht wer den als een raadsbesluit afwijkend uitge voerd wordt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) gaf de toezegging dat dit gebeuren zal, terwijl de VOORZITTER beloofde dat de wethouders de raadsleden zullen wijzen op eventuele punten waarmee het pu bliek te maken heeft als deze nog niet in de raad behandeld zijn. Buiten de agenda om stelde mevr. PO LET (P.v.d.A.) vragen over de huurver hoging van de woningen op de Eng. Zij vroeg hoe het kwam dat deze verhoogd zijn en waarom de huurverhoging niet direct op 30 december van het vorig jaar in rekening gebracht is. Achterstand in de betaling van deze verhoging kan later moeilijkheden geven. Wethouder VAN ZADELHOFF antwoordde dat door het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid opgebeld was. Men vroeg waarom geen voorstel tot huurverhoging gedaan was. Het nare is dat de huren van woningen op de Eng nog steeds voorlopig zijn, zolang er geen definitieve afrekening is en zolang men het nog niet eens is over de grondkos- ten. De huurverhoging kon niet direct berekend worden omdat op de huurkaar- ten nog de oude bedragen staan. Dit systeem van huurkaarten is niet bevre digend en er zal bekeken worden of er een beter systeem kan komen. In de be dragen die genoemd zijn schuilen fouten. Zo kan men van de servicebedragen het bedrag voor het wassen van de ramen aftrekken, want hiervoor behoeven de bewoners niet te betalen omdat er niet gewassen kan worden. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vond de brief, waarmee de bewoners van de huurver hoging in kennis gesteld waren netjes, maar ze had erg graag een woord van spijt over deze verhoging in gezien. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat ook een particuliere huis eigenaar zo'n brief niet begint met de woorden „Tot mijn grote spijt". Mevr. POLET antwoordde dat een parti culiere eigenaar geen sociale taak heeft maar de gemeente wel. f. Schrijven d d 8 januari 1964 van R. Schaatsbergen inzake de bebouwing van een perceel grond aan de Batenburgweg met voorstel die brief in handen te stel len van burgemeester en wethouders ter afdoening Conform besloten. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 3. Voorstel tot aankoop van grond: a. gelegen aan de Nieuwstraat van H. v. d. Broek; Conform besloten. b. gelegen aan de Nieuwstraat van C. v. d. Broek: Conform besloten. c. gelegen aan de Nieuwstraat van B van Bielder; Conform besloten. d. gelegen aan de Nieuwstraat van W. Spek; Conform besloten. e. Gelegen nabij de Birkstraat van C. Rijkaart Conform besloten. f. gelegen aan de Nieuwstraat van V. W. P. Renooy. Conform besloten. g. gelegen in het Soesterveen van M. Melissen Conform besloten. h. gelegen in het Soesterveen var) W Bosman Conform besloten. i. gelegen „Achter Dammers" van de Ko ninklijke Nederlandse Bond van Oud-On derofficieren te 's-Gravenhage. Conform besloten. 4. Voorstel tot verkoop van grond gele gen nabij het park Colenso aan de N V. Bouw- en Exploitatiemaatschappij Bak huizen te Hilversum. Conform besloten. 5. Voorstel tot wijziging van de veror dening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas door het gemeente lijk gasbedrijf te Soest. Mevr. POLET (P.v.d.A.) was tegen het voorstel. Zij geeft de voorkeur aan uit zetting, wanneer de huur beslist niet te innen is Het is namelijk niet zo dat de gemeente beslist voor nieuwe woonruimte moet zorgen als mensen door huurschuld op straat komen. Tegen hen kan gerust gezegd worden dat ze het voorlopig zelf maar eens moeten uitzoeken. De VOORZITTER antwoordde dat de ge meente mderdaad geen huizen beschik baar kan stellen voor mensen die de huur niet betalen. Het afsnijden van het gas is echter een maatregel die minder kost dan huisuitzetting. Bovendien wordt deze uitzetting dan waarschijnlijk overbodig. Conform besloten met de aantekening dat mevr. POLET (P.v.d.A tegen het voorstel was. PHILIPS ELEKTRISCHE DEKEN mei automatische temperatuurregeling t 98.- Soesterbergsestraat 51c - Telef 2379 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor vergroting van het marktterrein alsmede het aanbrengen van een kolk. Conform besloten. 7. Voorstel tot 't beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een Chr. kleuterschool te Soest-Zuid. Conform besloten. 8. Voorstel tot het vergoeden van de reis kosten aan de leden van de schoonheids commissie. Conform besloten. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullende krediet voor het ver beteren van de woning Julianalaan 69. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan: a. J. Meerding, Braamweg 49 te Soest, voor het oprichten van een bankwerkerij en lasinrichting op/in 't perceel Braam- weg 49. Dit voorstel werd aangehouden nadat de heer ORANJE (V.V.D.) en BERKELBACH VAN DER SPRENKEL (prot. chr.) opge merkt hadden dat het advies van de directeur van gemeentewerken niet in overeenstemming is met het voorstel van het college de gevraagde ontheffing te verlenen. De VOORZITTER las een schrijven van een bewoner van de Duin weg voor die de raad verzocht maat- van het in de Oude Kerk is regelen tegen hinder te laten nemen. Het aanhouden van het voorstel ontlokte de heer HILHORST (K.V.P.) de opmerking „Je bent nog niet klaar als je werken wilt". Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelde mee dat het aanhouden niet bete kent dat het college het eens is met het advies van de directeur van ge meentewerken. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid van een beperkte onthef fing. b. M. v. d. Broek, Kerkstraat 49, alhier, voor het uitbreiden van een benzine pompinstallatie op een perceel aan de Kerkstraat 49. Conform besloten. 11. Voorstel tot ruiling van grond gele gen aan de Plasweg met J. Huigen. Conform besloten. 12. Voorstel tot het in eigendom aanne men van een perceel grond gelegen tus sen de Sterrenbergweg en de Postweg van de Staat der Nederlanden. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de P.U.E.M. N.V. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw A. T. G. Muller als hoofdleidster van de openbare kleu terschool te Soesterberg. Conform besloten. 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor verbouwing van de garage van de dienst van gemeente werken. Conform besloten. 16. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verwarming van het water van het Soester Natuurbad. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) deelde mee dat een bezoek gebracht was aan een openluchtbad in Boxmeer, waar men goede resultaten met de verwarming van het water heeft. Het bezoekcijfer buiten het hoogseizoen nam erg toe. Bestude ring voor deze verwarming deed het besluit ontstaan de pompen weg te laten. Dit is een besparing van 300,Het is gewenst een warmte-uitwisselaar bij te plaatsen. Dit kost 6000,De raad verleende een extra krediet van 3000, Tenslotte werd besloten geldleningen tot een bedrag van 400.000,aan te gaan. Dameskapper garandeert Een vakkundige bediening Ongeacht wat U begeert Nu voor de gehele maand januari Telefoon 4026. 100 m. van station Soest-Zuid. O D Op vrijdag 24 januari zal de firma Was- tora voor de leden van de afdeling Eem- land der Nederlandse Vrouwen-electrici- teitsvereniging een demonstratie in het Anna Paulownahuis verzorgen. De nieuwste huishoudelijke apparaten zullen gedemonstreerd worden. Een specialiste zal laten zien dat men met een mixer als het ware toveren kan Er wor den wasmachines gedemonstreerd, maar men krijgt ook bijzonderheden te horen over electrische dekens. Op donderdag 13 februari zal de alge mene ledenvergadering van de afdeling gehouden worden. Van heden tot en met zondag - uitgezon derd zondagmiddag - draait in het Citytheater de film „De markies met de ijzeren vuist". Het is een indrukwekkend verhaal uit 'n tijd waarin het de rijken van Frankrijk heel goed ging en de armen heel slecht. Een rijke markies komt in contact met een arme familie doordat het gezinshoofd aangereden wordt door zijn rijtuig en sterft. Een meisje uit het gezin verdwijnt spoorloos en uit schuldgevoel biedt de markies aan haar op te sporen. Hij duikt hiervoor in de sloppen van Parijs en beleeft vele avonturen. Zijn leven wordt meermalen bedreigd door iemand die hem uit de weg wil ruimen, maar de markies ontgaat dit lot en doet het zijn tegenstanders ondergaan. Jean Marais en Raimond Pellegrin vervullen de hoofdrollen in deze film. „Aanval op het goudtransport" heet de film die zondagmiddag draait. Randolf Scott vervult de hoofdrol en dat garan deert een spannende western. Gehuurde gangsters strijden tegen een postkoets onderneming en er wordt dan ook heel wat gevochten, maar tenslotte zegeviert het recht, zoals dat behoort. „Hotel onder verdenking" draait van maandag tot en met woensdag. In dat hotel speelt zich heel wat af. Moord behoort daarbij. Een vrouw deed het, een man wordt verdacht en gearresteerd, maar als de vrouw bekend gelooft men haar niet en de man wordt van de moord beschuldigd die hij niet begaan heeft. In de donderdagcyclus „Uit de sloppen van Liverpool", Jonge mensen van nu spelen een belangrijke rol in deze film. Ze zien het leven zonder toekomst, be zorgen de politie veel last en ze zoeken geen werk omdat geen baas hen aan neemt, daar ze binnenkort in militaire dienst moeten. In dienst beleven ze vreemde avonturen en er wordt heel wat afgevochten. Er vallen enige doden, maar de hoofdpersoon kan tenslotte aan een toekomst beginnen die er niet zo somber meer uitziet. De luchtvaartclub Amersfoort-Soest, die ruim drie jaar bestaat, heeft thans 20 leden en dat is 1 van het totaal aan tal leden dat ondergebracht is bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart in Den Haag. De naam luchtvaartclub is eigenlijk mis leidend, want de leden vliegen niet, maar vervaardigen luchtvaartuigen beneden de vijf kilo, met het doel deze te laten vliegen zonder bestuurder. Dat kan zwe vend gebeuren of door middel van een kleine motor, terwijl radio-grafisch be sturen mogelijk is. Het vervaardigen van deze miniatuur toestellen is een onderdeel van de model vliegsport, waaraan veel in ons land gedaan wordt. Georganiseerd, maar ook niet- georganiseerd en dit zou men zelfs ongeorganiseerd kunnen noemen, want de enthousiastelingen Tlie op eigen houtje aan het werk gaan brengen het meestal niet ver. Ze kopen onderdelen voor het vervaar- en nimmer ruw of schraal T"b'160'"" Hamea-Gelei digen van een model in een winkel, gaan met veel zelfvertrouwen aan het werk en verbeelden zich meestal dat wat ze maken straks zal vliegen. Dat is gewoon lijk een misrekening, omdat ze vergeten dat het afstellen heel belangrijk is. De georganiseerde liefhebbers van de modelvliegtuigsport in Soest en Amers foort doen het anders en beter. Ze knut selen thuis aan de modellen, maar ook heel vaak bij de voorzitter van de af- ling, de heer H Abbring, die zijn woning aan de Heideweg graag openstelt voor de leden van zijn club. Daar is het dan een passen en meten, denken en knut selen tot het model klaar is en dan komt het grote moment, het laten vlie gen. Voor velen is de modelvliegtuigsport een wedstrijdsport. Dat is het ook voor de heer Abbring. die Nederlands kampioen zweefvliegen A 1 is. Een ander lid van de club Robby Vriens, is Nederlands kampioen zweefvliegen A 2 bij de jeugd Naast de zweefklasse kent men in de modelvliegtuigsport de zuigerklasse, waar bij het kleine vliegtuig door een zuiger motor aangedreven wordt. Dan is er nog de rubberklasse. Door een strak opge draaide rubberstreng die afloopt wordt de schroef van het model in beweging gebracht Tijdens wedstrijden in deze drie klasse is het de grootste kunst het model drie f/m 2 6 Januari IEDERE AVOND 8 UUR In de matinees (iede zondag om 3 uur) kinderen geredu ceerde prijzen VOORVERKOOP UtrechtKassa's Vredenburg, tel (030) 16308-16393. Soest Sig.mag. Smit, Steen- hoffstraat 15a, telef. (02955) 2761. minuten in de lucht te houden. De heer Abbring vestigde zich in 1958 in Soest als tandarts. Hij kwam in contact met 'n Amersfoorts luchtvaartenthousiast en het gevolg was de oprichting van de Luchtvaartclub Amersfoort-Soest. Vele leden kwamen en vele leden gin gen. want de modelvliegtuigsport is een sport voor doorzetters, die zich niet zo gauw uit het veld laten slaan. Er waren wel eens dertig leden, maar het gehalte daarvan was beslist niet beter dan van de twintig die nu lid zijn. De modellen worden vervaardigd van heel licht Surinaams balsahout dat het in gewicht slechts tegen kurk moet afleg gen. Het is niet sterk, maar de construc tie van het model maakt het sterk ge noeg voor het doel waarvoor het ge bruikt wordt. De bekleding is van papier of zijden en met draden, wielen schroe ven, heel veel lijm en spanlak wordt het model voor gebruik gereed gemaakt. Dan moet geprobeerd worden of het in derdaad kan vliegen en later wordt geoefend. De Soester duinen lijken hier- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak bar gek bin op vrie weeze. Da kejje netuurlek nïe heulegaor, mit zo'n twaolef meljoen minse in ongs laand die ok vrie wille weeze, maor wullie hebbe niks te moppere. As ikke naar de kark wil dan gao Jï en ak nie wil dan blief ik tuus. As ikke wil vergaojere dan doek dat en ak ut nie wil dan doek ut nie. D'r is gin mins die teuge ming zeit dat ikke naor 'n vergaojering mot. Zo kejje deurgaon. Ikke mag rooke, maor ikke hoef nie te rooke en ikke mag 'n siokkie drinke, maor dat doek nie, waant ik bin sinds gistere afschaffer- Ik heb us eleeze dat de minse in Aome- rika nog veul vrïejer binne as wullie. Gin staopels pepiere of deploma's ajje petat friet of segaore wil verkoope en nie twintig jaor wachte ajje van je eige sente 'n huus wil laote bouwe. Dat hek eleeze, maor noeng zeig ik, amme klompe. In 'n darrep in Aomerikao majje geen eens rooke omdajje van rooke dood ken gaon. Das groote flauwekul van de gemeente- raod van dat darrep. Die manne binne goed gek, as je 't ming vraogt. 't Ken best weeze dajje van rooke dood ken gaon. Dat kejje van eete ok en van veul slokkies drinke ok en van teuge de bus van Tense anrieje ok. Jao, zeige die manne, maor van rooke kejje kaanker kriege. Kan wel waor weeze maor ming opoe, 't goeje mins, had ok kaanker en die het van d'r leevesdaoge nie erookt. Stejje veur da wullie zukke dinge in Soest ginge kriege. Dan kejje wel in de Eem springe. Ak dan in de segaorewinkel kom dan zeige zullie daor, nee Knelis, jie krieg gin segaore, waant as wullie an joe verkope gaon wullie drie jaor in de kast en jie ok. Ak dan van saggerein 'n zakkie petat wil gaon koope, dan zeit de baos, Knelis, gin petat, waant daor kejje kaanker van krieg. Ak joe petat verkoop dan gaok veur 'n paor jaor de bak in. En jie ok. En zo kejje an de gaang blieve, waant ajje de kraante goed leest dan kejje onderhaand weete dajje van duuzend dinge kaanker ken kriege. En al die dinge maggie dan nie meer doen of koope omdajje dan de kast ingaot. Dat darrep in Aomerikao leit nie ver van de plaots waor twee maonde eleeje de president doodeschoote is. Deur 'n kérel die zomaor 'n geweer kon koope. Dat mag hier heul nie. Daor wel. Das makkelek ajje iemand wil doodschiete. Maor segerette rooke mag nie. Veur ming binne die manne daor goed gek. voor uitermate geschikt, maar ze zijn dit niet, omdat het zand nadelig voor de kleine vliegtuigen is. Daarom heeft de club oefengelegenheden in Hilversum en Ermelo uitgezocht. Om successen bij de wedstrijdsport te behalen moet heel wat geoefend worden. Dat wordt onder andere door de Neder lands kampioen lijnbesturing gedaan. Hij woont in Utrecht, waar hij het lucht- programma niet oefenen kan en gaat daarom nagenoeg iedere dag naar Den Bosch om daar te oefenen voor nationale en internationale kampioenschappen. Het beoefenen van de modelvliegtuig sport behoeft niet duur te zijn. En dat mag ook niet, want vele scholieren be oefenen deze sport en over het algemeen beschikken zij niet over grote sommen. De luchtvaartclub Amersfoort-Soest is een bloeiende club, maar een gevaar dreigt in de vorm van de toenemende specialisatie in de modelvliegtuigsport. Bij andere verenigingen komt het meer malen voor dat leden die hetzelfde on derdeel van deze sport beoefenen een ei gen club gaan oprichten en dat maakt de organisatie waarin de leden onderge bracht zijn niet sterker. De leden van de Luchtvaartclub Amers- foor-Soest zullen echter ongetwijfeld het gezonde verstand laten werken en samen büjven denken en knutselen, passen en meten om te komen tot een compleet model dat bovendien nog kan vliegen. En dat is een hele kunst. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is met het tweede deel van het winterprogram- ma 1963-1964 begonnen. Op vrijdag 7 februari zal de heer J. van Ruiven het beroemde werk van Arthur Miller ,„Van de brug af gezien" voor dragen. Op 6 maart spreekt dr. J. J. Smith over het onderwerp .„Vogels en vissen als we reldreizigers" Op 20 maart zal de heer G. A. W. Boer- koel spreken over „Dorpen en steden langs de Gelderse IJssel". Het ligt in de bedoeling een excursie langs de Gelderse IJssel te maken De gemeente zal voor f 58.000,5650 m2 grond met opstallen aan de Prins Bern- hardlaan kopen van de Koninklijke Ne derlandse Bond van Oud-Onderofficie ren. Deze aankoop houdt verband met de noodzaak de gronden, gelegen in het uitbreidingsplan Lazarusberg, voor be bouwing geschikt te maken. Het Soesterveen moet eveneens voor be bouwing geschikt gemaakt worden. Voor f 260.755,zal de gemeente daarom van H. Melissen te Barneveld zeven percelen grond, samen 6.69.71 ha met de woning Smitsweg 42 en verdere opstallen kopen Om dezelfde reden zal van W. Bosman, Oude Grachtje 15 1.09.23 ha in drie per celen met de woning Oude Grachtje 15 en verdere opstallen voor 82.836,ge kocht worden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9