OPRUIMING J. HOPPENBROUWERS TWEEDE BLAD PANAMA Een netelige erfenis. Balanstijd Tel mach inetijd VAN HELSDINGEN 10% KORTING Krabbels van Knelis. Spel met fluwelen bandjes op niet verprijsde artikelen, Zevende rit van Tempo. S.E.C. oefende. Vergadering Vogel vreugde. S.V.V .-volleybal. at VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 21 JANUARI 1963 Het hijsen van een vlag door scholieren es een zo absurde aanleiding voor een oproer dat men - ondanks de doden die erbij vielen - moeite heeft het ernstig te nemen. Wat in Panama gebeurt is overigens ernstig genoeg. Bovendien moet men de diepere oorzaak van de schiet partijen en de brandstichting ook zeer redelijk noemen. Dat een grote mogendheid in een groot stuk van een klein land de macht uit oefent is iets van de vorige eeuw dat in 1964 gewoon niet meer past: het is een soort kolonialisme dat men elders ook niet meer aantreft op enkele uitzonderin gen na die - zoals Hong Kong - om an dere redenen toch maar in stand wordt gehouden. Sinds zestig jaar is het Amerikaanse ar gument dat het de zeeverbinding tus sen de Atlantische en de Stille Oceaan moet beheersen uit eigen belang. Tegen woordig heeft dit argument niet zoveel kracht meer: de vloten spelen in de krijgsleer een aanzienlijk mindere rol en bovendien hebben de Amerikanen wel een vloot in beide oceanen moeten op bouwen, al was het alleen maar omdat grote vliegdekschepen niet eens door de sluizen van het Panamakanaal kunnen. En voor transport is 't vliegtuig van meer belang geworden Wel is het voor de V S. prettig dat ze in Colon een basis hebben van waaruit het gemakkelijk is om snel in te grijpen als er eens iets mis gaat in dit gebied, bijvoorbeeld in het olieland Venezuela. Afgunst of zelfrespect? Uiteraard ziet de Panamees dit anders. Weliswaar is 't land kunstmatig door de Amerikanen in het leven geroepen, door dat ze een opstand op touw zetten in deze streek toen het nog tot Colombia behoorde, maar het is intussen een echte natie geworden met gevoelens van zelf respect. En die worden gekwetst als ze zien dat dwars door hun land een strook loopt waar niet alleen Amerikanen (met hun welvaart) schijnen te spotten met hun armoe, maar bovendien, met sol daten en al, er de lakens uitdelen. Nieuw vanaf 295, (met 5 jaar garantie). Langestraat 34 - Amersfoort Tel. 13113 b g g. 19223 Op het punt van de afgunst op de wei- waart hebben de Amerikanen al vele concessies gedaan, o.m. voor de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de Panamezen die aan het kanaal werk vinden. Maar een hoofdpunt is dat de Panamese regering de tien miljoeen gul den „huur" wat schraal vindt als de in komsten van het kanaal per jaar tegen de 350 miljoen gulden lopen. Natuurlijk doordat het kanaal er is heeft de rege ring direct en door de belasting indirect via de aan het kanaal verdienende Pana mezen wel meer profijt van het kanaal. En de Amerikanen bezweren dat ze geen winst uit het land laten vloeien: vol gens de wet moet wat aan het kanaal wordt verdiend, worden gebruikt voor onderhoud en verbetering ervan. Maar het zeer is dat in 'n buitenlandse hoofd stad wordt beslist over de vrijwel enige inkomstenbron van het land. Dat is een vorige-eeuwse toestand, die niet besten digd kan blijven, ook al spreekt het ver drag van 1903 over „voor eeuwig". Contractbreuk? Om tegemoet te komen aan de nationa listische gevoeligheid heeft Washington een overeenkomst gesloten waarbij er kend wordt dat Panama de feitelijke souvereiniteit heeft over de kanaalzone Om dat te laten blijken zou op zeven tien punten naast de stars and stripes de Panamese vlag even hoog wapperen na 2 januari Dat dat op die school niet gebeurde - volgens een Amerikaans wets artikel formeel overigens terecht, maar dat maakt de souvereiniteitskwestie juist weer eens absurd - is door de Paname zen als een belediging en een soort contractbreuk beschouwd. Johnson, wiens eerste grote buitenlandse crisis dit is, heeft door zijn persoonlijke adviseur en onderminister van buiten landse zaken voor latijns-Amerika, Tho mas Mann, naar Panama te sturen, ge toond dat hij de zaak zeker niet baga telliseert. In Washington heeft men ook al door laten schemeren dat men achter de onlusten castrotstische activiteiten ziet. En dat waarschijnlijk niet ten onrechte: de situatie is er nu eenmaal een waaruit de aanhangers van Castro munt kunnen slaan en ze zouden dwaas zijn als ze het niet deden. Uitstel van executie. Daarom ook zou het slechts uitstel van executie zijn en koren op de molen van OVERHEMDEN (restanten) vanaf 1.49 PYAMA'S, poplin en flanel vanaf 9.98 PULLL-OVERS, Lambswool 19.98 HANDSCHOENEN, bontgevoerd 11.98 SOKKEN - ANKLETS 2.49-1.98-1.19 KAMERJASSEN vanaf 21,90 HOEDEN, haarvilt vanaf 19.98 PANTALONS, Trevira vanaf 24.90 COLBERTS, Sturka vanaf 39.90 REGENJASSEN, 100 katoen 49.90 JAPONNEN vanaf 19.98 DEUX-PIèCES, jersey vanaf 39.90 ROKKEN vanaf 9.98 JUMPERS - VESTEN vanaf 9.98 PANTALONS. Helanca vanaf 22.39 uitgezonderd enkele merkartikelen. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK de anti-Amerikaanse stromingen in het Caraïbisch gebied - als het gesprek tus sen Washington en Panama niet meer oplevert dan een paar ondergeschikte verbeteringen in de bestaande kanaal overeenkomst. Het probleem dat de verhouding van de V.S. met Panama, maar ook met de ove rige latijns-Amerikaanse landen vergif tigt, kan op den duur slechts opgelost worden door de inderdaad kolonialis tische toestand op te heffen, desnoods - zoals Panama's president Roberto Chiari al suggereerde - door het kanaal te in ternationaliseren. Met enig leedvermaak zien Engeland en Frankrijk, die indertijd ervoeren dat de V.S tegen hun zin een dergelijk breed standpunt wel huldigden toen zij in moeilijkheden zaten en in oorlog raakten over Suez, hoe Johnson zich hier uit moet redden. Het ongeluk is dat John son de logische besluiten haast niet kan nemen: er is voor hem een verkiezing aan de horizon en daar wil hij zich liever presenteren als een man die een krachtige politiek voert jegens latijns- Amerika, dan als een president die voor een klein oproertje in een dwergstaat capituleert. De zevende rit in de cycle-crosscompe- titie van Tempo is gewonnen door Wil van Barneveld. Enige renners reden niet mee omdat ze zaterdag aan een wedstrijd in België deelgenomen hadden. Onder hen was Gerrit Ruttenberg. Klaas van 't Klooster reed wel hoewel hij de Bel gische rit nog in de benen had Aanvankelijk zag het er naar uit dat hij gemakkelijk zou gaan winnen, maar na een goed begin zakte hij af. Nog even kwam hij terug, maar Wil van Barneveld toonde zich sterker. Hij won de 18 km in 47.55 min Tweede werd Van 't Klooster op 1 min 10 sec., derde Anton Lub op 2 min. 30, vierde C. Har- deman van de vereniging De Adelaar op 3 min. en vijde N Hak, eveneens van De Adelaar, op 1 ronde. Het juniores A-team van S.E.C. speelde zondag een oefenwedstrijd tegen een team dat samengesteld was uit de rest van de juniores. Het A-team was veel sterker en won met 6-0. Trainer Boerboom stelde twee teams van seniores samen, waarbij de voorhoede van het eerste team tegen de eigen ach terhoede moest spelen en met het twee de team was dit hetzelfde. In de voor hoede van het eerst blonk Hanasbei uit. Op het gladde veld kon hij bijzonder goed uit de voeten. De voorhoede van het tweede team scoorde door Jaap Brouwer en C. Dor- restein, die keeper M v. d. Broek pas seerden. Dettmer, Duijst en Hanasbei scoorden hierna voor het eerste team. Hooijer kwam nu uit de achterhoede naar voren en maakte gelijk. Tenslotte scoorde Hanasbei het winnende doelpunt. Op 24 januari nemen leden van S.E.C. deel aan de vijde ronde van het klaver- jastournooi om de O. L. Zimmerman- beker en op 7 febr. wordt in hotel Bos en Duin het carnaval gevierd. Dan spelen The Rhythm Rascals. De vereniging Vogelvreugde vergadert op donderdag 23 januari in café Middelwijk. Dan worden de prijzen uitgereikt welke het vorig jaar behaald zijn tijdens de laatste tentoonstelling van de vereniging Met uitzondering van het eerste dames team moesten alle teams van de Soes- ter Volleybal Vereniging de afgelopen week in touw komen. Het tweede dames team had het wel bijzonder moeilijk want met minder dan tweemaal moest zij in deze veertien dagen aantreden te gen koploopster V.V.A. Beide wedstrijden gingen voor de rood-witten dan ook met 3-0 verloren al had het er in de laatste wedstrijd in de derde set alle schijn van dat onze plaatsgenoten deze op hun naam zouden brengen. Op het laatste nippertje ging evenwel ook deze set met 15-13 verloren. Het derde damesteam wist door een vlotte overwinning op V.V.A. 3 de laat ste plaats aan de Amersfoorters over te laten. Het eerste herenteam leek in de Expo- hal in Hilversum op een vlotte overwin ning aan te sturen. Waarschijnlijk mis leid door de gemakkelijke wijze waarop in de eerste twee sets de overwinning tot stand kwam gingen de derde en de vierde verloren, zodat met een ver deling van de punten genoegen moest worden genomen. Het tweede herenteam speelde een goede wedstrijd tegen V.V.A. 4. De eerste set werd een overwinnig, maar de volgende drie gingen, zij het op het nippertje, ver loren zodat geen puntje mee naar Soest genomen kon worden. Voor aanstaande woensdag ziet het pro gramma er als volgt uit: 7.00 uur. S.V.V. 3-S.S.S. (dames). 7.45 uur: S.V.V. 2-Olympia 4 (heren). 8.30 uur: Spirit 2-S.V.V. 1 (heren). As je 't ming vraogt dan mok zelge dak heul niks teuge vak- bonde heb. Toeng die d'r nie waore wier d'r deur hoope minse hon ger eleeje en minse die riek eworre waore deur warreke van die hon- gerliejers die hadde kiste mit knaoke op zolder staon, maor asjeblief niks weg- geeve an die aremoedzaojers, da was d'r heul nie bie. Vakbonde binne best en veurzitters van vakbonde netuurlek ok, maor wattie eene veurzitter noeng an uuthaole is dat liek narregus op. Twee maonde eleeje kojje die man alsmaor heure zeige datte loone alsmaor hooger moste en nog hooger en nog hooger. En de leeje van die vakbond die zeeje teuge mekaor, das nog us 'n beste veurzitter. Ast an hem leit rieje wullie volleged jaor allegaor in groote sleeje naor ongs wark. De loone binne nog nie omhoog bie de meeste, maor de prieze wel, dus veul te verdiene ister nog nie. Toeng de prieze 'n bietje omhoog gonge toeng zee die veurzitter, as dat zo deurgaot dan zalle wullie eise datte de loone alsmaor meer omhoog gaon. Heur toch us an, zeeje de leeje van die vakbonde, volleged Jaor hebbe wullie allegaor twee sleeje de man. Jao, amme klompe. Noeng zeitie flinke veurzitter, jonges, zeitie, as wullie de loone te hoog gaon maoke dan komme d'r werkelooze en dan motte d'r weer hoope minse gaon stempele en van 'n paor sente rondkomme. Dat hattie twee maonde eleeje motte zeige. Da was bee- ter ewes as al die minse laote geleuve da zullie noeng zoveul gaon verdiene da zullie hallef Soest wel kenne koope. Die man dee asof alle minse die perseneel hebbe harstikke riek binne. Die kejje makkeluk plukke, hettie messchien wel edoch. Maor das netuurlek groote flau wekul. D'r binne netuurlek harstikke rieke baoze, maor nie veul. Die dat wel binne die kenne bar veul meer betaole, maor d'r binne d'r hoope die dat nie kenne en die de bietebrug opgaon as de loone nog meer omhoog gaon Ikke bin teminste blie dak gin baos bin. Ajje nie oppas kommie as baos bie sosiale zaoke terech. NatuurWjk hebt u ook enige truitjes in uw garderobe- kast en het is merkwaardig, maar het lijkt wel oi men nooit genoeg van deze nutti ge kledingstukken kan be zitten. Nu is dat in deze tijd van het jaar ook volkomen begrijpelijk. Maar ook wan neer de zon wat meer kracht gaat krijgen en we het prille voorjaar ingaan zijn derge lijke kledingstukken niet te versmaden, al behoeven ze dan niet zo erg warm te zitten. Onze illustratie toont hier een schitterend ontwerp van de Italiaanse ontwerper Ma- rucelli uit Milaan Het werd vervaardigd uit „orlon" ma teriaal in een fraaie zalm- kleur. Het model heeft een rechte hals en heeft slechts heel korte mouwtjes die net de schouder bedekken. Tot op de heupen zijn de zij naden gesloten, doch over de heupen zijn deze open gebleven, waardoor het mo gelijk werd een extra lang model te creëren, terwijl de goede vorm bleef behouden. Het bijzondere aan dit kledingstuk is het spel met fluwelen bandjes, dat Marucelli heeft gespeeld. Ongeveer een centimeter breed zwart fluweel band heeft hij door het breiwerk gevlochten, ongeveer op de manier, zoals wij vroeger op de kleuterschool „matjes" vlochten. Met een extra steekje werden de bandjes vastgezet en hierdooT ontstond een verbazend leuk effect, dat deze jumper een bijzondere allure geeft. Is zoiets ook niet iets voor u wt. L 4 DAVIOTTEN. Waar komt de naam „Daviottenweg" in 's Hertogenbosch vandaan Antwoord De naam Daviottenweg is ontleend aan daar vroeger gelegen per celen, nl. de landerijen „De Daviotten". Deze benaming is echter niet van his torische oorsprong. Hoe deze naamgeving aan de betrokken landerijen is gegeven, is niet meer te achterhalen. LEVENSBESCHRIJVING. Kunt U mij de levensbeschrijving geven van Hella Haasse Antwoord Hella S Haasse (Héléna Se- rafia van Lel.vveld-Haasse) is een bekend Nederlands schrijfster. Zij werd geboren op 2 februari 1918 te Batavia, waar zij haar opleiding kreeg aan het Bataviaas Lyceum C AS. Van 1938 tot 1940 stu deerde zij Scandinavische letteren aan de Universiteit te Amsterdam, waar zij van 1940-1943 ook studeerde aan de Amster damse Toneelschool. In 1950 verscheen haar boek „De verborgen bron", in 1952 „De scharlaken stad" (over Rome in de 16de eeuw). Na deze romans verscheen in 1954 „Zelfportret als legkaart", waarin zij de lezer haar autobiografie presen teert, daaraan op charmant mediteren de wijze beschouwingen en invallen toe voegend. Het in regeringsopdracht ge schreven lekespel „De vrijheid is een as sepoes" verscheen in 1955 Voor haar ro man „De ingewijden" (1957), die in een internationaal milieu speelt, ontving Hel la Haasse de internationale Atlantische prijs Daarna verschenen o.a. nog in 1959 „Een kan water, een test vuur" (be schouwingen over de vrouw) en in 1960 „Cider voor arme mensen". WINGERD. Hoe krijg ik een oude klimop weg Antwoord Door snoeien krijgt U die wingerd niet dood, integendeel, de groei zal er door gestimuleerd worden. Beter is het de takken vlak bij de wortel af te knippen of te zagen en dan de wortel voet met de dikke wortels uitgraven. Ook kunt U b.v. met zoutzuur of dergelijke de wortels doodmaken, maar dan moet U die later toch ook weer uitgraven. Maak een flinke geul rondom de stam en hak deze dan los van de wortels. Deze laatsten zullen op den duur wel verte ren en niet meer uitlopen TENDER. Een tender is een aan een locomotief gekoppelde kolenwagen. Tegenwoordig schijnt het ook een vakterm in de fond senhandel te zijn Antwoord Tender (afkomstig uit het Engels) is Inderdaad ook een handels uitdrukking, voorkomende bij een emis sie van effecten, duidende op de wijze van inschrijving met gesloten briefjes, die de geboden koers vermelden, waarna aan de hoogstbiedende wordt toegewezen. LANDBOUWSCHAP. Enige tijd geleden ontving ik een aan slag van het landbouwschap voor vee, terwijl ik nooit vee heb gehad. Op mijn reclame deelde men mij mede dat ik in elk geval verplicht was te betalen als ik vóór de vervaldatum geen antwoord op mijn klacht had ontvangen. Daar voel ik natuurlijk niets voor, want het is mijn fout niet Wat te doen Antwoord Schrijft U het Landbouw schap terug, dat de aanslag aan uw adres niet voor U bestemd was, daar U nimmer veehouder bent geweest en sluit U het aanslagbiljet daarbij in met het verzoek U de goede ontvangst te willen bevestigen Biedt U tevens uw excuses aan voor de late terugzending, aangezien U eerst informaties hebt ingewonnen, omdat U niet wist wat U hier mede het best kon doen. Zegt U ten slotte, dat U vertrouwt dat de door de heren gemaakte vergissing hiermede is rechtgezet. Verzend de stukken aangete kend. KUNSTMAANDORKEST. Hoe is eigenlijk de naam Kunstmaand- orkest ontstaan? Antwoord Het Kunstmaand Orkest ont leent zijn naam aan het feit, dat elf jaar geleden, n.1. in februari 1953, het initiatief genomen werd als tegenhan ger van het Holland Festival, een „kunst maand" in te stellen, waarbij jonge Ne derlandse musici in de gelegenheid wer den gesteld hun prestaties voor het pu bliek op voordeliger basis naar voren te brengen Directeur van deze Stichting Kunstmaand te Amsterdam is de heer Jan Huckriede, voorzitter mr dr A. N. Kotting, secretaresse mevr, Y Haagsma- Kramer. Er werd toen een ensemble van ongeveer 25 jonge musici samengesteld en dit initiatief had een dergelijk suc ces, dat mede op verzoek van de orkest leden, dit kleine ensemble is uitgegroeid tot een volwaardig symphonie-orkest met als huidige dirigent de heer Anton Kers jes. Ook de „kunstmaand" wordt nog elk jaar gehouden van ongeveer half mei tot half juni. REMWEG. Ab stelt een vraag over de remweg van treinen. Antwoord De treinen worden tot stil stand gebracht door „remmen", waarvan de constructie aan de snelheid en samen stelling van de trein is aangepast. Het afremmen van een reizigerstrein uit hoge snelheid stelt geheel andere eisen dan het afremmen van een goederentrein, bij het personenmaterieel bedraagt n.1. het gewicht van de lading slechts een klein gedeelte van het eigen gewicht van het rijtuig, terwijl een goederenwagen in be laden toestand driemaal zo zwaar is als leeg Algemeen geldt, dat de signalen op de weg van de naderende trein uit, eerst op een afstand van 1 km duidelijk zicht baar zijn, zodat de remweg steeds kleiner dan 1000 m dient te zijn. Een andere grens wordt gesteld door de vertraging, die bij een normale remming niet gro ter kan zijn dan ca. 1,35 m./sec.2, zulks met het oog op de reizigers, die in zit tende of staande houding worden ver voerd. Ook mag niet zo krachtig worden geremd, dat de wielen worden geblok keerd en over de rails gaan slepen. Deze voorwaarden leiden tot konsekwenties, die uit het volgende getallenvoorbeeld kun nen blijken. In een sneltrein van 500 ton gewicht, die met 140 km/uur rijdt, is een hoeveelheid bewegingsenergie opgehoopt van 40 miljoen kgm, wordt nu de be weegkracht uitgeschakeld en gelijktijdig de rem zodanig in werking gesteld, dat toelaatbare vertraging van 1,35 m/sec.2 over de gehele lengte van de remweg blijft werken, dan komt de trein in een parig vertraagde beweging van 29 sec. tot stilstand, in welke tijd een weg van 560 m is afgelegd De rem-inrichting is 29 sec. in werking geweest en heeft gedu rende die tijd constant een vermogen van 18.400 pk ontwikkeld, waardoor alle bewegingsenergie is omgezet in de aequi- valende hoeveelheid warmte van 92.000 kg cal., die vnl. in de remblokken en wielassen zijn getrokken en verloop van enige tijd door uitstraling, aan de at mosfeer zijn afgegeven. De lengte van de remweg zal in werkelijkheid echter steeds groter moeten zijn dan de gevon den waarde, omdat het niet mogelijk is de remwerking en dus ook de vertraging plotseling in volle grootte te doen intre den, de remkracht moet tijdens de rem ming geleidelijk worden opgevoerd tot de adhesie van het gehele treingewicht. RAMPENFONDS. Kunt U mij nog helpen aan de opstel ling in de befaamde „Rampenfonds" wed strijd Antwoord De bedoelde wedstrijd voor 't rampenfonds vond plaats op donderdag 12 maart 1953, in het Pare des Princes te Parijs tussen een Nederlands prof. elf tal en Frankrijk. De eindstand werd 2-1 Opstelling. Doel De Munck (F C. Köln), achter Vreeken (Nantes), De Vroet (Rouaan), midden: Schaap (R.C. Paris), v. d. Hart (Lille), de Kubber (Bordeaux), voor Appel iReims), Rijvers (St. Etien- ne), Van Geen (Nantes), Timmermans (Nimes), De Harder (Bordeaux). PROFESSOR VONDELING. Kunt U mij helpen aan het privé-adres van prof. Vondeling Antwoord Het adres van het Tweede Kamerlid prof. dr ir A. Vondeling luidt Harlingersingel 13 te Leeuwarden. RODINMUSEUM. Wat is het adres van het Rodinmuseum in Parijs Antwoord Het Museé Rodin in Parijs is geïnstalleerd in het beroemde Hotel Bl- ron, Rue de Varenne.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5