E Purol NEDERLAND DIRECTIE-SECRETARESS Soest voor dertig jaar. OPRUIMING. OPRUIMING. Van de Ven's Boekhandel Seesterbergsestraat 53 U kunt niet alles weten. Krabbels van Knelis. WASSERIJ GELRIA EDE ABSURDE ACTIES IN INDONESIë. jon^e aktieve boekhouder. VERKOOPSTER, 'efc Industriële onderneming ARMA" HM. „Zonnegloren" Soest. nette werkster of mannelijke kracht. pientere jongeman GARAGE STAM Demonstratie met Finobroch OMLIJSTEN A. FRANK DE WITTE POMPEN Hulp aan agrariërs. Afrika-serie, Ruwe handen T~ A. i. HEINS Assistent magazijnmeester Expeditiebedienden Textielbedrijf „De Arend" LEERLING-MONTEUR, HULPMONTEUR en PERSOON Jlorgen |zaienlas( v. Stempyaert 2.B. Vogel kwekers. Voor goede geschenken. Kunstsmid Tj. Lichthart Amersf. Radio- Storingsdienst Wij repareren iedere radio. Jarenlange ervaring Wasserij Weber Minister De Wilde maakte zich dertig jaar geleden zo bezorgd over de goede zeden in ons land dat hij een schrijven aan de gemeentebesturen richtte van de volgende inhoud: „In de afgelopen zomer hebben zich op vele plaatsen excessen geopenbaard in 't strand- en badleven en bij de beoefening van de watersport. Deze excessen bestonden voornamelijk hieruit, dat personen zich in het open baar vertoonden in een kledij, welke de toets zelfs ener zeer gematigde kritiek op het punt van welgevoegelijkheid niet kon doorstaan Zulks schept het gevaar dat de grondslag wordt gelegd voor een steeds meer om zich heen grijpende ze denverwildering. In het algemeen is daar tegen onvoldoende opgetreden". Het is maar goed dat minister De Wilde niet in deze tijd ambtshalve hoeft te gaan kijken hoe zwemlustigen erbij lo pen De goede man is trouwens al over leden. Dit schrijven van de minister was voor een Soester ingezetene aanleiding te ha meren op wenselijkheid en noodzaak van een badhuis, dat er nu nog steeds niet is. Het natuurbad vond hij een onding dat net goed genoeg was om erop te schie ten. Naar zijn mening werd het een fi asco „ondanks zondagsontheiliging en semi-naaktloperij". Hij mopperde dat er geen geld was voor een goed ingericht badhuis, dat winter en zomer aan ieder een gelegenheid zou geven zijn gezond heid te bevorderen, maar wel voor het genot van enkelen gedurende enige maanden per jaar en dan ten koste van morele waarden. De koster van de r.k. kerk in de Steenhoffstraat belde de politie op en vertelde dat er een man in de kerk zat die stomdronken was. Dat ging helemaal niet, want er was net een dienst. De man werd door de politie uit de kerk ge haald en in een cel gezet. Toen hij nuchter was werd hem gevraagd wat hij in beschonken toestand in het kerk gebouw te zoeken had. Dat wist hij he lemaal niet, want in nuchtere toestand was hij er nog nooit geweest omdat hij protestant was. „In de loop van zaterdag op zondag trof onze politie op straat een tweetal personen aan, de zodanig onder de in vloed van sterke drank verkeerden dat ze moesten worden gearresteerd. Zij wer den ter ontnuchtering in een arrestan- tenlokaal opgesloten. Het zijn werklozen, die bij de gemeentelijke werkverschaf fing te werk gesteld zijn". Dat klopte natuurlijk helemaal niet, maar wat me neer Z. deed klopte nog minder. B. had een week voor hem gewerkt en kwam om zijn loon. Dat kreeg hij niet, maar er konden wel een paar opstoppers af. Z. kreeg terecht een proces-verbaal. „Een Duitse dame, die bij W. als huishoudster in betrekking was, deelde onlangs aan de politie mee, dat zij het niet meer kon uithouden. Zij verzocht over de grens naar Duitsland te worden teruggeleid, aan welk verzoek voldaan is". Misschien kwam de Duitse dame zes jaar later wel triomfantelijk terug in een uni form. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Ir. J. Bouwma, hoofd van de sociaal- economische voorlichtingsdienst van de A B T.B., heeft dinsdagavond voor de leden van de afdeling Soest der A.B.T.B. gesproken over het ontwikkelings- en saneringsfonds dat ten behoeve van land bouwers, veehouders en tuinders in wor ding is. Hij sprak tijdens een bijeenkomst in het St. Josephgebouw, welke geopend werd door de voorzitter van de A.B.T.B. Soest, de heer A. P. Hilhorst. Hij wees erop dat de situatie voor de agrariër thans gunstiger is dan aan het begin van 1963, maar dat geldt beslist niet voor de pluimveehouders. De eier- prijzen zijn lager dan ze ooit sinds de oorlog geweest zijn. Lonen en prijzen stijgen, maar met man en macht probeert men de kosten van de eerste levensbehoeften laag te hou den. De producent van deze eerste le vensbehoeften heeft echter ook recht op loonsverhoging. Tenslotte wees de heer Hilhorst erop dat de eerste aankopen van grond van het Soesterveen door de gemeente ver richt zijn. Dit is een nieuwe fase in de ontwikkeling van Soest en van groot belang voor de agrariërs. Ir Bouwma wees erop dat vele maatrege len overwogen worden welke moeten lei den tot hulp aan de boeren. Onder meer wil men dit door het ontwikkelings- en saneringsfonds, waarmee men niet alleen de ontwikkeling van de landbouw wil bevorderen maar ook door hen die het bedrijf aan de kant willen doen, steun verlenen. Dit sluiten van "het bedrijf moet geheel zonder pressie gaan en in de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan landbouwers en veehouders die niet jong meer zijn en geen bedrijfsopvolger hebben. In het stichtingsbestuur van het fonds hebben vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw zitting en zij zien er mede op toe dat er inderdaad geen pressie uitgeoefend wordt op hen die met het bedrijf willen stoppen. Het ligt in de bedoeling ongeveer 50 mil joen gulden ter beschikking te stellen van hen die meewerken aan de sane ring van de landbouw door hun bedrijf Wij ruimen enige interessante uitgaven op, o.a. een prachtige fraai gebonden met veel illustraties k 5.90 En er is nog meer in onze Telefoon 2419 Baarn - Nieuwstraat 29 - Telefoon 2301 aan de kant te doen. Met de vrijkomende grond kan de landbouw een steviger structuur krijgen. De man die het be drijf aan de kant doet ontvangt niet al leen de prijs voor deze grond, maar ook een uitkering die over enige jaren loopt. Gedacht wordt aan 49 van het land- arbeidersloon voor hen die rond de 65 jaar zijn. Dit percentage is overigens ge heel afhankelijk van de leeftijd waarop men besluit het bedrijf op te geven en dit ook inderdaad definitief doet. Voor mensen die op leeftijd komen en weinig voelen voor nieuwe investeringen kan dit aantrekkelijk zijn. Het is echter nodig dat men zich uitvoerig en goed laat voor lichten voordat men deze belangrijke stap neemt. Alles wat het ontwikkelings- en sane ringsfonds betreft is nog in groei. Zo is men het er nog niet helemaal over eens wat precies gebeuren moet met de grond van de man die zijn bedrijf aan de kant doet. Ook de bestemming van de gebou wen vormt een onderwerp van studie. Overwogen wordt deze de agrarische be stemming te ontnemen om te voorkomen dat er toch weer een bedrijf op het agrarisch vlak gevestigd wordt, terwijl men steun verleend heeft om de sane ring van de landbouw door het ophef fen van het bedrijf te bevorderen. Over het deel van het fonds dat de ont wikkeling betreft zei ir. Bouwma dat hetgeen men doet om de ontwikkeling van een bedrijf te bevorderen geen lap middel mag zijn. Het moet inderdaad verbetering brengen en daarmee niet al leen de betrokkenen maar de gehele landbouw ten goede komen. Met lapmid delen schaadt men het algemeen land bouwbeleid. Het is nog niet precies bekend op welke wijze deze ontwikkeling van de bedrij ven door het fonds gestimuleerd zal worden, maar onder meer wordt gedacht aan subsidiëring bij ingrijpende investe ringen om deze te stimuleren. Sprekend over de moeilijkheden met be- drijfsopvolgers zei de heer Bouwma dat men deze moeilijkheden 10 Jaar geleden niet kende. Toen waren er over het al gemeen te veel opvolgers. Thans gaan heel veel kinderen van agrariërs echter een andere richting in het maatschappe lijk leven dan hun ouders. Dat veroor zaakt moeilijkheden bij de bedrijfsop volging. Als er wel een bedrijfsopvolger is dan dient er een goede regeling te komen die de overname voor de betrokkenen zo gunstig mogelijk doet zijn en de heer Bouwma gaf de verzekering dat de soci aal-economische voorlichtingsdienst van de A.B.T.B ieder agrariëer graag van dienst is met het geven van goede voor lichting, welke onontbeerlijk is omdat de erfopvolging vele voetangels en klemmen heeft. Na de pauze werden vele vragen beant woord. De zak van de stofzuiger kunt U weer stofdicht maken door het goed aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Is de schilder geweest en heeft hij verf- vlekken achter gelaten, dan kunt U de ze verwijderen met verdunde azijn of met wat terpentijn op een oud lapje. Moet U uw plafond wat bijpleisteren en hebt U last van vlug hard worden van het gips, voeg er dan een weinig spiri tus aan toe. Hebt U vaak last van koude voeten dan moet U geen kousebanden (sokophou- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak niks teuge spaore heb, maor 't is niks veur ming. Vandaog kejje veur 'n galde 'n pakkie se- grette kope en ajje die gulde tien jaor laot staon dan kejje d'r nog gin segret van koope. Aster dan nog segrette binne te- minste. Kneliao zeit wel us teuge ming, Knelis zeit ze, laote wullie noeng ok us spaore veur ongze ouwe dag. Dan zeig ikke, mins leg noeng nie zo te zeure. Vreuger kojje veur je ouwe dag spaore, maor noeng het ut gin zin. Vreuger kojje zo- veul spaore dajje 'n huussie kon koope en ajje noeng n huussie wil koope dan maggie eerst wel hongderd jaor spaore ajje nie zoveul verdient as 'n menister of jonges en deeres die veur de tillevisie staon te blère, al kenne zullie heul nie zinge. Netuurlek mojje wel 'n bietje zorrege. Zo krieg Kneliao veul cente as ikke in de ongder de bus van Tense kom of op de Karkstraot an puun ereeje wor. Daorveur heb ikke ming eige laote verzeekere. Noeng mojje heul nie denke da Kneliao denk, ikke wou dattie Knelis maor ongder de bus van Tense kwam, waant zo is da goeje mins heul nie. Zo hek ming eige ok laote verzeekere dak veur niks in 't ziekenhuus ken leige ak wat mekeer en dak elleke week zo'n dikke hongderd gulde krieg ak niks ken verdiene omdak plat op ming rug leig mit weet ikke veul. Kiek das allegaor dik veur mekaor, maor da gewone spaore is niks. Ikke spaor noeng op ming me- nier mit 'n leevesverzeekering. Elleke drie maonde veul betaole en verzeekerings- minse maor grote kaste van gebouwe neerzette en as ikke an de beurt bin om die paor duuzend gulde te vaange, dan ken ikke d'r nog gin fiets veur koope. Ikke zeig altied teuge Kneliao, geen schulde maoke mins, maor alles opmaoke. Stejje veur datte Russe komme. Dan mojje mit roebels betaole en dan stao je te kieke mit je guldes. Alles opmaoke an eete en drinke, kleere, segaore, segrette en of en toe 'n slokkie. Dan zeit Kneliao as wullie nie meer rooke dan leeve wullie veul goekooper en ok veul laanger. En dan zeig ikke, dat haolt alles allegaor niks uut, Kneliao, waant as wullie laanger leeve dan kos dat ok veul meer. Waor of nie. fi 0-90-50 -rr.ö-9o~sotf Schrale huid raena via de radio vraagt dergelijke na tionalisaties achterwege te laten. De aanleiding is natuurlijk Maleisië, de nieuwe buurstaat die volgens Soekarno moet worden verdelgd De acties die daartoe leiden, hebben veel weg van die indertijd werden genomen om de be vrijding van west-Irian naderbij te bren gen. Maar er is dit verschil dat Soekar no toen alle sympathie had van zijn omgeving en zelfs tot op zekere hoogte van de V.S. Ditmaal echter staat hij alleen. Bij besprekingen in Manila kreeg hij een koude douche van president Macapagal die aanvankelijk net zo fel was als hij tegen Maleisië, maar die nu liever geen drukte maakt. In Tokio bewerkte minister Robert Ken- nedy de Indonesische president waar schijnlijk met het dreigement dat de Amerikaanse hulp ophoudt als Soekarno zijn actie tegen Maleisië - voor de Ame rikanen een nuttige barrière tegen het communisme - niet staakt. En vooral dat laatste argument zou - veronderstelt men zo - indruk moeten maken. Indone sië zit dringend om hulp verlegen, zozeer zelfs dat overijld een delegatie met de bedelnap naar Moskou is gestuurd, waar op dit moment toch niet gemakkelijk iets te halen valt. Permanente revolutie? Redelijkerwijs gesproken zou men moeten verwachten dat Soekarno zijn actie wel zou staken, nu de nadelen zoveel groter dreigen te worden dan het belang dat hij meent te hebben bij het verdwijnen van Abdoel Rachman's federale staat. Maar helaas is de actie tegen Maleisië niet redelijk. ders) dragen en bij het opstaan direct uw schoenen aantrekken in plaats van eerst pantoffels te dragen. Slijten uw kinderen veel kousen Wrijf de schoenen dan van binnen in met pa raffine. Kippen en peterselie zijn water en vuur Het is vergif voor deze dieren Tegen gif zure melk of azijn aangemaakt met water. De Nederlander is door zijn jongste his torie aan dergelijke taferelen al zo ge wend geraakt dat het absurde van wat zich nu in Djakarta afspeelt voor hem al iets gewoons heeft. Nu vragen de Britten zich verbijsterd af wat in In donesië allemaal wel kan. De regering heeft niet één politie-agent naar de Uni- lever-kantoren gestuurd om de vakbonds leiders er uit te zetten die daar de zaak op eigen houtje hebben overgenomen, maar een commissie benoemd die moest bemiddelen. De krachtigste maatregel tot dusver is, dat waarnemend president Lei- Het schijnt Soekarno's ideaal te zijn de Indonesiërs in een permanente staat van revolutie te houden en dat houdt in dat er voortdurend een voorwerp moet zijn waartegen men in het geweer moet ko men En daarvoor is nu de keus op Ma leisië gevallen en indirect op de Britten als peetvaders van deze staat. De erva ring leert dat de revolutionair bereid is grote economische nadelen te verdra gen als offer voor zijn ideaal. Die nade len zijn er al door de handel met Singa pore te verbieden. Er zullen er nog meer komen door - zoals nu - bedrijven in beslag te laten nemen door de veelal communistisch georiënteerde vakbewe ging, die misschien wel het bedrijf op gang houdt, maar de aïzetmogelijkheden mist en de organisatie ervoor. Dit alles zal niet leiden tot een reëler verhouding met Maleisië, maar waar schijnlijk alleen de haat tegen de Britten versterken die dan bovendien nog de toe nemende verarming verweten zullen krij gen. De trieste konsekwentie is slechts dat het land verder opengelegd wordt voor communistische invloed. Ook Robert Kennedy kan dat niet voorkomen. De enige die het wellicht zou kunnen is Soekarno zelf, maar die schijnt daar weinig animo voor te hebben. m heeft per 1 april '64 of eerder plaats voor een die, na door de huidige secretaresse volledig te zijn inge werkt, een zeer verantwoordelijke-, interessante- en goed gehonoreerde funktie in onze organisatiezal hebben. Een goede opleiding en vlot kunnen stenograferen zijn uiteraard vereisten, welke voor deze funktie primair gesteld moeten worden. Verder is beheersing van de Duitse taal strikt noodzake lijk en strekt kennis van de Frans- en Engelse taal tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties met volledige gegevens te richten aan de Directie, Lt. Gen. v. Heutszlaan 8, Baarn. Gevraagd per 1 maart bij voorkeur In het bezit van praktijk diploma Boekhouden Brieven aan Schoutenkampweg 17 - Soest. Gevraagd per 1 maart leeftijd 18-20 jaar 5-daagse werkweek. Persoonlijke sollicitaties 's avonds van 7-8 uur Langestraat 19 - Amersfoort W' Postweg 57 Soesterberg vraagt voor spoedige indiensttreding Voor de tweede vacature komen gepen sioneerden ook in aanmerking. Gaarne aanmelden dagelijks van 8.30-17.00 uur aan bovenstaand adres of telefonisch onder nr. 03463-668. Wegens pensionering en reorganisatie wordt zo spoedig mogelijk gevraagd 45-urige werkweek. Om de andere week zater dagmorgen dienst, waarvoor middag in de week vrij. Sollicitaties richten aan de adjunct-directrice. Textielgroothandel vraagt wegens uitbreiding een voor magazijn en lichte administratie. Sollicitaties zowel schriftelijk als mondeling aan Konlnginnelaan 79 - Soestdijk - Telef. 4949 Gevraagd (eventueel gepensioneerde) voor het uitwen dig klaarmaken van nieuwe en gebruikte automobielen. Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk BIRKSTRAAT 52. Zaterdag 25 jan. a s. koopt fa. Corstens-Verschuren. Helmond. KANARIES en betaalt voor MANNEN al le kleuren, kneu- en sijs- bastarden 10,-. Groene ƒ8.-. Popjes ƒ4,-. Putter - bastarden 11,- Parkieten 1,25 per stuk. Zebra vinkjes 3,50. Witte 4,50. vinkjes ƒ3.50, Witte ƒ4,50 p. p. Vogels brengen van 3-4 uur Café De Gooyer, Soesterweg 118. Amers foort. Buitenlantaarns, open haarden, gevelletters, deursierhekj es, smeed ijzeren trapleuningen enz. 25 jaren ervaring. Ie Heeserl.tje 46, tel. 2231 van SCHILDERSTUKKEN. PLATEN en FOTO'S. Koninginnelaan 48 Telefoon 2901 BROMFIETSEN in di verse prijsklassen vindt U steeds bij KEES LEERTOUWER. Tevens het adres voor goede gebruikte onderdelen. Kom eens kijken. Molen straat 137, telefoon 2106. Woensdags na 1 uur ge sloten. Wij repareren iedere t.v. Vermeerstraat 67 Amersfoort - Tel. 17177 Grote sortering in wollen en halfwollen DEKENS. PLAIDS. Woninginrichting STEIT- NER, Van Weedestraat 7b, Telefoon 2461. op wasgebied staan er borg voor, dat uw gezins- was vakkundig wordt be handeld. Dollardstraat 40 Amersfoort - Telef. 13348 Te koop gevraagd alle soorten antiek, w.o. pen dules, klokken, kasten, kisten, staande petro leumlampen, mahonie stoelen en tafels, kristal, kristal met zilver, koper, tin, gouden en zilveren voorwerpen tegen goede prijzen. ROEL FONTIJN, Birkstraat 51, tel. 2054.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6