K?^Dampo DERDE BLAD BINNENLANDS GEBEUREN. D. E N G E L GARAGE STAM KWAK M. TUSSEN City-bag en slobkousen UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Renault dealer Huwelijksgoederen en erfrecht. De gehele nacht heerlijk warm. Carnaval Instuif junior. S.T.C. verhoogde contributies. op 3,—. Vergadering Centraal Genootschap. Toneel in Eemland. Rouw- en Trouwkleding Twee gewonden in verkeer. Katholiek Vrouwengilde. Luchtvaartclub Amersfoort-Soest. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 JANUARI 1964. Op de rand van de afgrond. Televisie en speelbank in zee Zal Seheveningen deel vissersvloot verliezen Steeds nieuwe vormen in de misdaad. Sportieve prestaties. Terwijl ons land deze week op het grens gebied lag van dooi en vorst, mist en gladheid, zon en neerslag, wandelt ons volk gelaten op de rand van een af grond, zo begrepen wij uit de ernstige woorden van minister Witteveen en de bezorgde waarschuwing van drs Roe mers, de voorzitter van het N.V.V. Het wil wel wat zeggen als een vak bondsbestuurder de leden onder ogen moet brengen, dat zij niet verder mogen gaan met hun looneisen daar anders de economie van het land in ernstig gevaar komt. Als een lid van de oppositiepartij, die uit de aard van zijn werk voor loons verbetering moet pleiten het omgekeerde komt vertellen dan datgene waarvoor hij betaald wordt, staan we blijkbaar reeds heel dicht aan het ravijn. Dr H. J, Witteveen voorspelde tijdens 'n lunch van de buitenlandse pers een eco nomische teruggang in ons land, indien de lonen dit jaar uit de hand zouden lopen En het gevaar daarvoor bestaat, omdat bij vele groepen reeds nu onte vredenheid bestaat over de resultaten van het loonoverleg en/of de nieuwe c.a.o. in verband met de prijsstijgingen. De lonen stijgen meer dan de produktiviteit, n 1 13 tegen hoog uit 4^., terwijl bij een deel van het publiek de mening heerst dat er ruimte is voor verdere verbete ringen De Nederlandse economie ver keert echter in een paradoxale toestand van overspanning op de arbeidsmarkt en potentiële teruggang. Een aantal bedrij ven dat de lonen moest verhogen, werkt reeds met verlies. Het gevaar bestaat, dat de export (die de helft van onze produktie uitmaakt) door ons zelf onmogelijk wordt gemaakt Ook drs D. Roemers waarschuwde voor deze terugslag, die ongetwijfeld zal vol gen als de werkers nu geen genoegen nemen met het bereikte akkoord. Televisie- of speeleiland Allerlei speculaties en geruchten doen de ronde over het televisie-eiland, dat in de Noordzee tegenover Seheveningen 'n commercieel programma zou gaan uitzen den over westelijk Nederland, dit voor jaar. Verscheidene bronnen schoven Zwolsman, de geheimzinnige financier en koper van grond en grote ondernemingen, de schuld in de schoenen omdat deze reeds verscheidene producers aantrok voor het engageren van artiesten. Deze week werd gemeld, dat de Exploi tatiemaatschappij Seheveningen (een der n v.'s waarin Zwolsman een meerder heidsbelang heeft verworven), wel een „eiland op poten" heeft besteld, n.1 bij Verolme's Ierse scheepswerf, maar dat dit niets met de zeetelevisieplannen van de Reclame Exploitatie Mij. (R.E.M.) te ma ken zou hebben, omdat het bestemd zou zijn voor de vestiging van een speelbank 3 mijl buiten onze kust. De REM, daarentegen huurt een bui tenlands booreiland en legt dat tegen over Noordwijk, teneinde er een t.v.-pro gramma te verzorgen voor en na de zendtijd van Bussum Voor de financie ring daarvan zorgt een andere groep. Er zijn al complete programmaschema's gepubliceerd, het een nog mooier dan het ander. Max Tailleur zou elke dag een Nederlandse mop komen tappen en ver der zijn er volgens de directeur, de heer P. Brandei, allerlei buitenlandse films in geslagen die straks worden afgewisseld met reclame-boodschappen. Er zijn nu zoveel meningen over de nieuwe televisie zender gelanceerd, dat wij maar even zullen aanzien wat er straks van over blijft. Dat kon ook wel eens tegenvallen. Niet meer schelden op de Schelde. België zal binnenkort beginnen met de verbeteringen aan de Westerschelde, ten behoeve van de doorvaart naar Antwer pen, bij Bath en Walsoorden en in het Scheur, de nieuwe vaarroute tussen Schelde en Rijn. In 1965 volgt de eerste fase van de normalisering van de Schel de tussen Zandvliet en Valkenisse. Ant werpen wordt dan weer een grote con current voor Rotterdam, omdat bij het gereedkomen van de sluizen bij Zand vliet ook de Belgische haven toeganke lijk wordt voor zeeschepen van max. 65.000 ton. Tot voor kort konden in die haven slechts schepen tot 35.000 ton te recht. De Belgische regering heeft volgens de getroffen overeenkomst ook 640 miljoen frank uitgetrokken voor de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent op Ne derlands grondgebied. Die modernisering komt in 1965 gereed. Vissers in staking. In Seheveningen staakten ongeveer 400 van de 3000 vissers, die echter zonder in komen kwamen, daar zij zijn aangeslo ten bij een niet-erkende vakbond. Een der grote reders dreigde zijn 22 treilers te verkopen als de moeilijkheden zouden voortduren. Daar Seheveningen maar 70 treilers telt, zou dit een gevoelige slag zijn voor de haven. Voor ruim 325 vis sers zou er dan geen emplooi meer zijn. Een gerechtelijk vonnis het stakingsbe vel in te trekken, is ontdoken doordat de Bond van Zeevarenden is omgezet in een stichting. Er zijn reeds vragen over de vreemde situatie gesteld in de Tweede Kamer. Er is opgewezen, dat bij de erkende vak organisaties slechts 300 vissers zijn aan gesloten en bij de niet-erkende 800, ter wijl 650 vissers niet georganiseerd zijn. Er is ook gevraagd om een snelle rege ling van het stakingsrecht. De ontevre denheid is ontstaan doordat de Neder landse visserij geen steun van de over heid ontvangt, dit in tegenstelling tot het buitenland. Nieuws zonder commentaar. Een nieuwe commissaris der koningin benoemd voor Overijssel, te weten jhr mr dr O F. A. H. van Nispen tot Panner- den, en ditmaal zonder commentaren. De naam van een Nederlands astro noom, dr J. J. Raimond, is voor eeuwig verbonden aan een planetoïde, omdat hij internationale erkenning vond door zijn werk als voorzitter van de Ned. Vereni ging voor weer- en sterrenkunde en als NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 directeur van het Zeissplanetarium in Den Haag. De wurger van de Nijmeegse 68-jarige invalide vrouw heeft zich in west-Berlijn bij de politie gemeld, omdat hij geen mark meer op zak had. De vele duizen den guldens, die de bejaarde weduwe in een aantal geldtrommels in haar huis had staan, heeft hij tijdens zijn daad over het hoofd gezien. De onverlaat is 19 jaar. De misdaad vindt elke keer weer nieu we uitingsmogelijkheden. Wat te zeggen van de offerbloklichter, die in de r.k. kerk aan de drukke Kalverstraat te Am sterdam een briefje „kerk-gesloten" op de deur hing en een biddende oude vrouw, die getuige was van zijn roof, en kele slagen op het hoofd gaf Wat zegt u van de bruilofsgast die tij dens een huwelijksplechtigheid in de Por- tugees-Israelietische synagoge in de hoofdstad twee zilveren bokalen stal, die dateerden uit het jaar 1680 en zo'n slor dige j 1200.waard zijn Gelukkig zijn er ook prettiger berich ten. Sjoukje Dijkstra behaalde voor de zesde maal het Europees kampioenschap kunstrijden voor dames en traint nu voor de wereldkampioenschappen en de olympische titel, die zij op 2 februari a s. wil proberen te veroveren. De Nederlandse schaatsploeg heeft na een vergeefse strijd om de Europese ti tels in Oslo de olympische uniformen aangetrokken en vloog via Amsterdam naar Innsbruck, naar Sjoukje Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Mevr. Th. Th. J. M. Roos-Cikot, candi- daat-notaris te Alkmaar, heeft dinsdag middag voor de leden van de afdeling Soest-Soesterberg van de vrouwengroep der V.V.D. in het Oranje Hotel gespro ken over huwelijksgoederen en erfrecht. Zij werd ingeleid door de presidente, mevr. D. J. P. Oranje. Voor de oorlog was de vrouw als can- didaat-notaris weinig in trek. Vrouwelijke notarissen waren er helemaal niet. De vrouwelijke candidaat-notaris kon geen getuige zijn en zij mocht geen kantoor waarnemen. Na de oorlog veranderde dat allemaal. In 1947 werd de eerste vrou welijke notaris benoemd en thans zijn ze op verscheidene plaatsen gevestigd. In 1956 werd de handelingsonbekwaam heid van de vrouw opgeheven en zij werd de gelijkwaardige huwelijkspartner van de man. Het artikel dat de vrouw ge hoorzaamheid aan de man verschuldigd is verviel. Op papier bleef de man het hoofd van het gezin, maar dat is theorie omdat man en vrouw ten op zichte van hun gezamenlijk vermogen gelijkwaardig zijn. De man kan niets verkopen zonder toestemming van zijn vrouw en hij kan zelfs geen borg zijn met het gemeenschappelijk vermogen als zij dit niet wenst. Mevr. Roos raadde de vrouwen aan van dit recht gebruik te maken en niet alles aan de man over te laten, zoals nog zo vaak gebeurt. Men kan in gemeenschap van goederen trouwen of onder huwelijkse voorwaar den. Trouwt men in gemeenschap van goederen dan kan de rechter toestem ming geven tot een huwelijk onder hu welijkse voorwaarden als er gegronde motieven aangevoerd worden en als er geen kans is dat crediteuren benadeeld worden. Het huwelijk moet dan echter minstens drie jaar geduurd hebben. Als men in gemeenschap van goederen trouwt heeft elke huwelijkspartner bij een scheiding recht op de helft. Erfenis sen kunnen eventueel buiten de gemeen schap aanvaard worden. Voor het trouwen onder huwelijkse voor waarden bestaan drie hoofdvormen. Elke gemeenschap kan uitgesloten worden. Ieder heeft zijn privé-vermogen of in komen en draagt een deel voor het huishouden en opvoeding der kinderen bij. Soms is dan wel de inboedel ge meenschappelijk. De langst levende kan dan de hele inboedel krijgen. Bij een gemeenschap van winst en verlies zijn alle inkomsten uit vermogen en ar beid gemeenschappelijk en verliezen ook. Bij de derde vorm, de gemeenschap van vruchten en inkomsten, komen de wins ten aan man en vrouw ten goede, ter wijl de man alleen verantwoordelijk is voor de verliezen. Deze laatste vorm wordt weinig gebruikt. Allerlei varianten op deze drie vormen zijn mogelijk. Schenkingen tussen man en vrouw van enig belang zijn in een huwelijk onder gemeenschap van goederen niet geoor loofd, maar bij een huwehjk onder hu welijkse voorwaarden wel. Mevr. Roos noemde het een grote vooruit gang dat een man huis en inboedel niet meer verkopen kan, zoals vroeger. Dit is zelfs niet geoorloofd als er sprake is van een scheiding van tafel en bed. Uitvoerig werd gesproken over het erf recht. Voor 1923 erfde de echtgenoten niet van elkaar als er geen testament was en als er kinderen of bloedverwan ten tot in de twaalfde graad waren. Thans is het zo dat man en vrouw bij algehele gemeenschap de helft plus een kindsdeel ontvangt al de huwelijkspart ner overlijdt. Bij testament kan men de echtgenoot of echtgenote meer geven. De kinderen krijgen dan de legitieme por tie. De grootte hiervan hangt af van het aantal kinderen. Geheel onterven kan men een kind niet. Vaak wordt er niet aan gedacht dat men de echtgenoot of echtgenote onterven kan. Dit is van belang als er sprake is van een scheiding van tafel en bed of als men met een echtscheidingsproce dure bezig is. Maakt men geen testa ment dan erft de man of vrouw van wie men bezig is te scheiden en dat is over het algemeen niet de bedoeling. Na de pauze beantwoordde mevr. Roos vele vragen en ze gaf waardevolle wen ken die de dames enigermate wegwijs maakten in de doolhof van de huwe lijkswetgeving. PHILIPS ELEKTRISCHE DEKEN met automatische temperatuurregeling f 98.- Soesterbergsestraat 51c - Telef. 2379 Ook de leden van de R.K. Instuif-junior zullen het carnavalsfeest vieren. Ze ko men donderdagavond 30 januari gecos- tumeerd bijeen in het St. Josephgebouw, waar Prins Leut de vierde de costuums zal beoordelen, bijgestaan door zijn ad judanten als juryleden. Er zijn prijzen voor induviduêlen, paren en groepen van ten hoogste vijf personen. The Twangy Strings onder leiding van H Happe zullen de dansmuziek verzorgen In een buitengewone ledenvergadering, welke dinsdagavond in restaurant Zonne- heuvel onder voorzitterschap van de heer P Ekel gehouden is, werd het be sluit genomen de contributiebedragen per 1 maart 1964 te verhogen, omdat de sa larissen van leerkrachten verhoogd wor den, evenals de zaalhuren, terwijl voor taan een betaalde kracht de contributies zal innen. De contributie van leden tot 12 jaar komt van 1,op 1,50 per maand, van leden tot 16 jaar van 1,25 op 2,en van de oudere leden van 2, Het tweede lid van een gezin betaald een kwartje per maand minder, het der de lid twee kwartjes, het vierde drie kwartjes en het vijfde een gulden. De keurturners behoeven voortaan niet extra te betalen voor het lesuur dat zij buiten de gewone les hebben. De contributie is inclusief de bondscon- tributie, het dubbeltje per lid voor de Nederlandse Sport Federatie en een on gevallenverzekering. Voor deze contribu tie kan men evenals voorheen twee sporten bedrijven, turnen en wandelen, terwijl men het clubblad krijgt. De bondscontributie zal in januari en februari door de vereniging betaald wor den. De afdeling Soesterberg van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoor den en gezondheidskolonies hield maan dagavond in cafe 't Centrum haar jaar vergadering. In het bestuur werd ge kozen de heer P. C. Pieren voorzitter, de heer A. van der Wal 2e voorzitter, mevr. N. van Dijk-de Waal secretaresse, mevr. M. C. Mensink-Rempt penningmeeste- resse, mevr. G. G. Schipper-Kos 2e se cretaresse en 2e penningmeesterresse, dokter A. J. W. Hagedoorn medisch ad viseur. Een speciaal woord van herden king sprak de voorzitter uit voor mevr. v. d. Wal, die vele jaren geheel alleen het werk voor het centraal Genootschap heeft verricht en ervoor heeft gezorgd dat de kinderen werden uitgezonden naar de herstellingsoorden. Helaas is mevrouw v. d. Wal in 1963 op nog Jeug dige leeftijd na een langdurig ziekbed overleden. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werden een drietal films over kindervraagstukken vertoond. Hier bij bleek duidelijk welk een bijzondere plaats het Genootschap voor het herstel van het zieke kind inneemt. Al ruim 200.000 kinderen werden tot nu toe verpleegd. Er zijn 600 afdelingen in ons land, die in samenwerking met de huisartsen en schoolartsen, de uitzending verzorgen. Enige jaren geleden had Soest acht to neelverenigingen en nu nog maar drie, inclusief Soesterberg. Het zijn de verenigingen Kerkebuurt, Contact en Ons Genoegen, Van de ver eniging Ons Genoegen zullen de dames v. d. Craats en Verwoerd en de heren Veldhuizen, Kenter, v. d. Broek, Saarloos en Wortel zaterdagavond in de zaal van Eemland „Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank opvoeren on der regie van de heer M. J. ter Hoeve. Met dit stuk neemt Ons Genoegen die avond deel aan de N.A.T.U.-wedstrijd van de afdeling Amersfoort. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 278J Van de Ringweg kwam de auto van J. A v. d. B. uit Baarn. Op de Beuken laan reed de bromfietser C. v. d. M., die van links kwam en tegen de auto botste. Hij viel, kneusde zijn linker knie en werd behandeld door dokter Borst. Het slacht offer is naar huis gebracht. Zijn brom mer werd ernstig beschadigd. De automobilist Th J. uit Baarn reed op de Birkstraat. Hij nam een bocht te scherp en botste tegen een boom. Hij werd gewond aan de rechter knie, door dokter Stroband behandeld en per auto naar zijn woning in Baarn gebracht. De auto werd zo zwaar beschadigd dat hij met een takelwagen weggesleept moest worden. Mevrouw Klarenbeek-van Klaveren heeft dinsdag voor de dames van de afdeling Soesterberg van het Katholiek Vrouwen gilde gesproken over „De kunst van het ouder worden". Via haar inleiding, waari spreekster vooral begrip vroeg voor het kind en de sweet-seventeen, belandde zij bij de volwassen vrouw. De kinderloze vrouw kreeg de raad haar taak vooral te zien als echtgenote; voor de niet-ge- wild ongehuwde vrouw was het zaak haar verlangens op een hoger plan te brengen en de gehuwde vrouw moest niet alleen moeder zijn, maar zeker 50 pro cent minnares, hetgeen wel eens wordt vergeten. Ook de kleding kwam ter sprake en het is zaak daarbij de juiste weg te be wandelen, want niets maakt zo oud als de ijver jong te schijnen. Tot slot kregen de dames, die slank ou der wilden worden, de vermaning te ho ren: „Ontbijt als een boer, lunch als 'n vorst en eet 's avond als een bedelaar". De luchtvaartclub Amersfoort-Soest hield gisteravond haar jaarvergadering ten huize van de secretaris. De vereniging bestaat nu ruim drie jaar en mag zich verheugen in een gezonde ontwikkeling. De lijst met wedstrijdprestaties is dit jaar zeer aanzienlijk met als hoogtepun ten twee nationale kampioenschappen. Het aantal leden bedraagt thans twintig. Door een ander systeem van contributie inning, noodzakelijk geworden door enke le gevallen van wanbetaling, is het aan tal leden wat terug gelopen, doch dit is niet verontrustend daar er over het al gemeen ln de modelvliegtuigsport een sterk verloop is. De vergadering had een vlot verloop. De heren Stots en Den Hollander werden herkozen in de functies van resp. secre taris en penningmeester. De financiële positie is gezond en de plannen voor 1964 werden besproken. Rotterdam (scheepvaartmuseum waarin een afdeling luchtvaart is gevestigd, en o.a. zal een excursie plaats hebben naar Rotterdams luchthaven Zestienhoven. De voorzitter schetste nog eens het be lang van de clubs als steunpilaren van de organisaties in de modelvliegtuig sport, een sport die zich momenteel snel tot een hoog peil ontwikkelt en een steeds meer internationaal karakter krijgt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Ko rendijk" 29/1. Argentinië: ms „Zaanland" 28/1 en ms „Cap San Lorenzo" 28/1. Australië: ss „Oriana" 31/1. Brazilië: ms „Cap San Lorenzo" 28/1 en ms „Alhena" 29'1. Chili: ms „Wien" 26/1 en ms Hermes" 28 '1. Ned. Antillen: ms „Ulysses" 28/1. Nieuw-Zeeland: ms „Middlesex" 26/1. Suriname: ms „Kreon" 30/1. Z. Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms Pendennis Castle" 26/1 en ms „Zaan- kerk" 29/1. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. Het is voor de ont werpers nog altijd een heel probleem om een waarlijk handige grote tas te ontwerpen, een tas, die aan alle eisen voldoet, licht van gewicht is, gemak kelijk draagbaar wat model betreft en daarnaast een grote inhoud heeft en mo dieus is, terwijl het ding ook in goede vorm moet blijven en niet zoals vele andere slap in el kaar mag zakken. Wij zagen zo'n tas in de vorm van een citybag, zoals men die een vijftig jaar geleden kende en wel bij de stand van Jolita Lederwaren Arnhem, op de 11de Wintervakbeurs voor koffers en le derwaren te Utrecht. De ontwerpers heb ben Jang gezocht naar zo'n ideale reis tas met een mini mum aan gewicht en een maximum aan bergruimte. Via valiezen, koffers met kleppen en tal van andere modellen kwamen zij tenslot te terecht bi.i -» al lang vergeten en versleten .citybag". Deze koffertas, op gediept uit dat stof fige verleden, blijkt zó uitgekiend praktisch dat hij in een gemoderniseerde vorm de ideale reis tas blijkt voor de moderne vrouw. De brede platte bodem van de iets langwerpige tas biedt plaats aan opgevouwen kledingstukken, waar boven de andere reisbenodigdheden ordelijk kunnen worden opgestapeld. Het lage, brede model van de tas maakt de reisbagage gemakkelijk hanteerbaar; hij is precies op maat voor de bagagenetten van bus en trein en de originele schaarbeugel-sluiting geeft aan de tas altijd een uitstekende vorm. De ontwerpers waren over hun vondst zo opgetogen, dat ze uit dezelfde „oude doos" meteen het idee van de slobkousen overnamen. Hiermede komen zij tegemoet aan de wens van de moderne modieuze vrouw, die in de winter wel elegant, maar toch doelmatig gekleed wil zijn. De slobkousen vormen een passende aanvulling van de reisuitrusting uit de twintiger jaren. Ze zijn van hetzelfde wind- en waterdichte materiaal vervaardigd als de „citybag", vormhoudend, bestand tegen sneeuw en modder, en uit gevoerd ln dezelfde dessins en kleuren. Het geheel vormt een bijzonder leuke combinatie.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9