SF0"5 IN HET LAND DER STILTE. Balanstijd Telmachinetijd VAN HELSDINGEN Het wilde westen 60 jaren op het witte doek. TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. WAfsuteelaaï Groenland, land van sneeuw en ijs werd tweemaal ontdekt. Korfbalwedstrijden. Europa 1.2.3. Blaffen tegen de maan. Kaarsenactie Zonnegloren. Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging. BATENBURG's Erkende Auto. en Scooterrijschool 2 co pn Dr J. P. van Praag spreekt. Eigen romantiek, maar werkelijkheid bestond ook. jupiiy „Groenland neemt wel een zeer bijzon dere positie in in de wereld, een positie die men vroeger zeker niet heeft kunnen vermoeden", vertelt ons één der leden van de Landsraad van het zuidelijk in spectoraat te Godthaab, „Het noordpool gebied is sterk in betekenis toegenomen en tussen de landen die aan het poolge bied grenzen zoals Rusland, Noorwegen, Denemarken. Canada en de Verenigde Staten is een ware wedloop ontstaan om dit gebied. Groenland neemt hierbij, als het noor delijkste vasteland en 't grootste eiland van de wereld een speciale positie in. De gevolgen van deze belangstelling zijn duidelijk te bemerken. Het zal zo lang niet meer duren of dit noordelijk paradijs is een belangrijk industrieland met mijnen en internationale vliegha- vens geworden. De tekenen bedriegen niet!" zoekt steeds naar gebieden waar hij wild kan vangen. Doordat het wild zo dun is, moet hij steeds verder trekken. In de winter is dat het ergst en leeft menig eskimogezin aan de rand van de dood. Naakt in de iglo. Het is niet alleen de honger die de Es kimo bedreigt, maar ook de natuur. Uzi- ge sneeuwstormen houden hem soms geruime tijd gebonden aan zijn iglo, de beroemde sneeuwhut, die de Eskimo in zo korte tijd kan bouwen en waarin hij met zijn gezin een voortreffelijke beschutting vindt. Door de kogelachtige vorm van deze sneeuwhut en het enor me isolerende vermogen van de sneeuw, stijgt hier in weerwil van de extreme koude buiten de temperatuur soms tot 15 graden Celsius en de ingevette Eski mo gaat dan 's nachts geheel naakt onder zijn robbevel slapen. Een blik op de kust van het land der stilte. Beschaving verdrong ook de Eskimo's. Inderdaad heeft onze zegsman gelijk, het is duidelijk te zien. In de wedloop om Groenland is de betrokken landen niets te gek. De Amerikaanse vliegbasis Thule in het noordelijk deel van het eiland, is een metropool van activiteit en la Waai" in één land, dat eens het para dijs der stilte was. De oorspronkelijke bewoners, de Eski mo's, kunnen hierover meepraten. Zij - en daarmee bedoelen we de echte Pool- eskimo's die nog van de jacht en vis vangst moeten leven, en dat worden er steeds minder - moesten wegtrekken, omdat het afgrijseüjke lawaai de spaar zame wilde dieren verjoeg en de olie van de schepen het viswater bedierf. Elders vonden zij in deze uitgestrekte ruimte nieuwe woongebieden. Maar voor hoe lang? De beschaving schrijdt voort en ontsluit de onbekende gebieden. Er komen meer vlieghavens, want de kortste verbinding tussen de dichtbevolkte delen van het noordelijk halfrond loopt over de pool streken, er komen mijnen en havens, kortom het land der stilte wordt opge slokt door de beschaving en de oorspron kelijke bewoners zullen het lot delen van zo vele volken voor hen. Ook be schaafd en modern worden en deel uit gaan maken van de nieuwe maatschap pij, of ten onder gaan! Zij hebben geen keus. Tweemaal ontdekt. Het is met Groenland eigenlijk merk waardig gegaan. Omstreeks het jaar 980 werd het ontdekt door de Noorman Eric de Rode, die zijn land had verlaten en in de noordelijke wateren rondzwierf. Hij ging terug naar IJsland en wist an deren te interesseren in het door hem ontdekte land. Zo kwam de eerst kolo nisatie van Groenland tot stand. De noormannen vestigden kleine neder zettingen aan de zuidkust met enkele boerderijen en die gedijden heel aardig, gedurende enige honderden jaren, totdat zij op nog niet opgehelderde wijze uit stierven en Groenland weer in de verge telheid verzonk. Het was de jeugdige Noorse dominee Hans Egede, die op zoek naar de ver dwenen kolonisten Groenland als het ware voor de tweede maal ontdekte. Ook hij vond belangstellenden voor nieu we kolonisatie en zo vestigden er zich weer nieuwe mensen. Dor vermenging van Eskimo's met Deense kolonisten ont stonden de echte Groenlanders, die nu een belangrijk deel van de bevolking uitmaken. Gezonde monteurs. Het valt de Eskimo's niet mee, want zij zijn buitengewoon zelfstandig en een be trekking als monteur op een vliegveld betekent voor hen tuchthuisstraf. En toch zijn ze er aan de andere kant zeer geschikt voor, want ze zijn buitengewoon intelligent. Zij leefden in een land waar men geen ziekten kende, een vredelievend volk dat ook niet wist wat oorlog was. Dat alles is nu veranderd. Is het te verwonderen dat de Eskimo niet zo bijzonder op de vreemdeling gesteld is? De echte Eskimo leeft een hard leven, dat zich grotendeels afspeelt in ijzige temperaturen, waaraan hij echter ge wend is. Met zijn gezin en de belang rijke hondeslee verplaatst hij zich en Veel Eskimo's leven er in het zuidelijk deel van het eiland aan de ijsvrije kus ten, waar zij een gemakkelijker leven hebben dan hun broeders in het koude noorden of aan de afgrijselijke oostkust. Maar zij staan hier in regelmatig con tact met de beschaving en dat brengt zijn gevaren mee. Ziekte is één van deze gevaren. De Es kimo's kenden in hun natuurlijke staat geen ziekten, waarbij blijkt, dat de Es kimo zeer vatbaar is en moeilijk im muun te maken. Geen rusthuizen. De Eskimo wordt door de beschaving ook geconfronteerd met een nieuw pro bleem en wel dat van de ouden van dagen. Voordien kenden zij dat niet. Nu de medici uit de beschaafde wereld kans zien mensen in leven te houden, die onder natuurlijke omstandigheden reeds zouden zijn gestorven, komt daar het probleem van de bejaardenzorg bij. Een probleem dat geheel drukt op de schou ders van de jongeren, die door hun leef wijze van jagen en,vissen, hieraan moei lijk kunnen voldoen en er eigenlijk niet toe in staat zijn. Zo zien we met eigen ogen, dat de komst van de beschaving voor Groenland ei genlijk een probleem is, want naast veel goeds en winst staat een dwang tot al gehele omschakeling, aangezien men op de oude wijze niet meer kan voortleven. Dit is het ook waar het lid van de Landsraad ons op attent maakte tijdens ons lange gesprek. Volgens moderne maatstaven heeft Groenland alles mee. De belangstelling van prominente lan den, die het land wel willen helpen op bouwen, rijke bodemschatten, die ver moedelijk met de moderne middelen wel tot exploitatie zijn te brengen, een geo grafisch uiterst belangrijke positie en een zeer intelligente bevolking, die op den duur zeker in staat zal zijn zichzelf te besturen. Er blijft echter een ding, dat moeilijk is en dat is de omschakeling van het individu, dat daar zo kort tijd voor krijgt, omdat de gehele ontwikkeling in stormachtig tempo verloopt. Groenland is een land van de toekomst! Vier teams van de korfbalvereniging „De Meteoren" hebben zaterdag en zon dag elk drie wedstrijden in de Bernhard- hal te Utrecht gespeeld. Het eerste team speelde een aantrek kelijke wedstrijd tegen Biko 3, die met 3-4 verloren werd. Met wat geluk was dit een overwinning geweest. Van Zwalu wen 3 werd met 2-1 gewonnen en van Excelsior 3 met 3-4 verloren. Tot kort voor het eind was de stand 3-3, maar een speelster van Excelsior maakte ge bruik van enige verwarring, ontstaan door de blessure van een speelster, en scoorde. Het tweede team had bij de aanvang van de wedstrijden kans op de bovenste plaats van de ranglijst, maar het is uit gelopen op een derde plaats, want van Excelsior 4 werd met 0-4 verloren. Tegen Biko 5 werd met 1-1 gelijk gespeeld en van Vogel 4 werd met 3-1 gewonnen. Het derde team won met 7-1 van Spirit 2, speelde met 2-2 gelijk tegen Welgelegen 3 en verloor met 1-2 van Avanti 1. De jeugd blijft verliezen en ziet nog steeds geen kans te scooren. Toch zijn het goede oefenwedstrijden voor de meis- Nieuw vanaf 295, (met 5 jaar garantie). Langestraat 84 - Amersfoort Tel. 13113 b.g g, 19223 jes en jongens van „De Meteoren" ge weest. Ze verloren respectievelijk met 0-4, 0-4 en 0-6 van Zwaluwen, Welgele gen en Glympia. Enige weken geleden werd door de bur gemeester een jeugdcomité geïnstalleerd dat werkzaam zou zijn in het kader van de actie 1.2.3. De aktiviteit van de comitéleden leidde tot het beleggen van een bijeenkomst in gebouw Eltheto. Vijfhonderd jonge men sen, leden van verenigingen en uloscho lieren werden uitgenodigd zaterdagavond bijeen te komen om te praten over de eenwording van Europa. Ieder van hen kreeg persoonlijk een uitnodiging, maar slechts vier hebben deze geaccepteerd. Zij hebben met twee leden van het jeugdcomité gepraat over alles wat te maken heeft met een Europa waarin de landen nauw samenwerken. De wense lijkheid van gelijke lonen, gelijke munt, eenzelfde taal, gelijke maten en gewich ten werd onder ogen gezien. Voor een volledige Europese legermacht werd ook veel gevoeld, maar een optimist leek het beter alle legers maar te laten verdwijnen Grote wetenschappelijke sa menwerking over de gehele wereld stond eveneens op het verlanglijstje van de vier die wel belangstelling voor de een wording van Europa hebben. Misschien komt een volgende keer meer dan acht tiende procent van de genodigden. Is dat niet het geval dan heeft het weinig zin een „Europahuis" te stichten. Naar onze mening heeft de toneelvereni ging „Ons Genoegen" niet zo'n gelukkige greep gedaan met de opvoering van het toneelstuk „Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank, dat zaterdag avond in de zaal van Eemland opge voerd werd. Met deze opvoering nam de vereniging deel aan de wedstrijd van de N.A.T.U.- afdeling Amersfoort, zodat een jury de prestaties beoordeelde. Het kan helemaal geen kwaad een stuk op te voeren dat een enorm probleem be handelt, maar dan moet dit probleem aanspreken en dat is niet het geval met het probleem in het stuk van Frenkel Frank. Pa Alkazaar, een goede rol van G. Veld huizen, is niet alleen een wat mislukte musicus, maar ook een zwetser, die over loopt van bewondering voor alles wat met klassieke muziek te maken heeft. Zijn dirigent, Julius Blaak, verdienste lijk door L. Wortel gebracht, verafgoodt hij dan ook. Zijn zoon Wolf is deze verering meer dan beu en hij is tegen alle verering omdat deze naar zijn me ning de persoonlijkheid aantast. Een groot deel van het stuk speelt zich af in het café van Willie de Worstelaar, M. v. d. Broek, die al even vol van wors- stelen is als Alkazaar senior van muziek. In het café wacht „Max met de Sax" op zijn kans in het lichte muzikale genre en mej. M. Verwoerd op de man die wel deugt, nadat ze heeft moeten ervaren dat „geen enkele man deugt". Zij heeft in haar strijd om de liefde van Alkazaar junior mevr. M. v. d. Craats-Henze als concurrente. Deze bracht een goede rol als huishoudster. Het spel van de heer Kenter als Wolf Alkazaar was goed, zijn rolkennis te prijzen, maar helaas stoeit hij nogal eens vreemd met de Neder landse taal. Pa en zoon Alkazaar hebben geen geluk in het leven en de liefde en na heel wat onenigheid zijn ze ervan overtuigd dat ze als buitenbeentjes op elkaar aange wezen zijn. Ze blijven dan ook bij elkaar en nemen zich voor maar zo'n beetje mee te doen in het levensorkest en samen „tegen de maan te blaffen". Wij kregen de indruk dat het allemaal niet goed uit de verf kwam en dat het publiek het niet volledig begrepen heeft waarom het nu eigenlijk allemaal be gonnen was, omdat het probleem niet duidelijk genoeg was en geen probleem dat ieder zich in zijn eigen leven kan voorstellen. De kaarsenactie van het sanatorium Zonnegloren is ook in 1963 een succes geworden. De totale verkoop lag boven die van 1962, al heeft men wat meer kaarsen overgehouden dan verwacht werd. Er zijn 270616 kaarsen ten bate van het sanatorium verkocht. Dat deden leerlingen van 250 scholen en particulieren. Ver koopkampioene werd mevrouw Bink uit Leiden, die heel alleen 5900 kaarsen ver kocht. Slechts 1 school haalde meer. Dat is de Technische School te Utrecht, waarvan de leerlingen onder leiding van de heer Mans 9300 kaarsen verkochten. De heer Boogaard uit Gorinchem ver kocht 3000 kaarsen, mevr. Seis uit En schede 1250 en de heer Schipper uit Rot terdam 1298. De tweede christelijke huishoudschool te Rotterdam verkocht 5100 kaarsen, de Wil- helminaschool te Hengelo 4800. de Jan van Riebeeckschool te Den Helder 4753, de chr. uloschool te IJmuiden 4653, de ds J. W. Eldenschool te Haarlem 4422, de christelijke technische school te Nijkerk 4400, de Amstelveense huishoudschool 4000, de U.T.S. te Den Bosch 3700, even als de ambachts- en textielschool te Hen gelo. Charles Jacobs van de christelijke tech nische school te Nijkerk verkocht 500 kaarsen en Hendrik Veeningen van de zelfde school kwam tot 370. Marja Nor- tier van de Amstelveense huishoudschool kwam tot 286. Helaas ontbreken Soester scholen aan dit lijstje, terwijl de verkoop ten bate van de patiënten van een Soester sana torium was. Dat is jammer. De afdelingen Soest en Baarn van de N.V.E.V. hebben vrijdag in het Anna Paulownahuis een zeer geslaagde en ge noeglijke demonstratie bijgewoond, aan geboden dor de firma „Wastora" alhier. Er werden de nieuwste electrische arti kelen getoond op huishoudelijk gebied. Buitgewoon enthousiast waren de dames over de E.S.G.E. bamix, een apparaat dat een wondermixer genoemd kan worden. Groenten kunnen daarmede fijngehakt worden, slagroom, mayonaise enz. stijf- geslagen en vruchtenschappen e.a. ge- mixed. Ook de Miele wasmachine, het Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. •V denkende waswonder werd ons getoond. Hiermede kan een kleuter de was doen. Vele vragen werden door de demonstra- trices volledig en duidelijk beantwoord. In de pauze, onder het gebruik van een kopje koffie, werden er strijkijzers, thee lichtjes, straalkacheltjes, grammofoonpla ten en beslagkommen verloot, welwillend afgestaan door de firma „Wastora". Na de pauze volgde nog enkele toelich tingen over electrische dekens, haar- droogkappen en föhns. Tot slot dankte de voorzitster, mevrouw Van Veeren de dames Vermeulen en Lindenaar, alsmede de heer Smit, onder aanbieding van een smaakvolle verras sing, voor deze buitengewoon boeiende en leerzame middag. Op 23 april hoopt de afdeling een ex cursie te maken naar het Hiltonhotel te Amsterdam, waar men een rondleiding krijgt door het fraaie hotel, de koninklij ke suites, de verschillende zalen, o.a. de bruidszaal en balzaal, de keukens, de verschillende kamers en tenslotte een koffie of theecomplet in de brasserie gaat gebruiken. Aan dit alles gaat vooraf op veler verzoek een bezoek aan het winkelcentrum Am stelveen. Dr J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond, zal op donderdag 6 februari in gebouw De Rank spreken over het onderwerp „Humanisme voor iedereen". De heer van Praag spreekt tijdens een bijeenkomst van de gemeen schap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond. De vrouwengroep van de gemeenschap komt op 30 januari bijeen. Mevr. Van Kleef-Beck zal dan het onderwerp „Mis daad en straf" inleiden. Op 20 februari zal mevr. De Leeuw uit Baarn voor de vrouwengroep spreken over het onderwerp „Het Boeddhisme". Het Wilde Westen - de stoere cowboys met hun colts, de gillende Indianen, de „outlaws", met hun dodenlijst zo lang als hun eigen lichaam - het lijkt alle maal in onze dagen een ietwat ruige fantasie van Hollywood. Toch hebben ze echt bestaan, al be zaten ze dan niet de glamour en het ui terlijk van onze filmsterren. Ieder stadje in het wilde Amerika had in die dagen van de trek naar Arizona, Nevada. Texas, Kansas, Californië en Oklahoma, een echte sheriff. Ook al was dit dan dik wijls een pafferig heerschap, die bij het horen van een schot plotsteling ontdekte, dat hij nog een ver afgelegen ranch moest bezoeken. Indianenovervallen en „hold ups" van postkoetsen en treinen, waren in de wilde jaren tussen 1850 en 1890 aan de orde van de dag. De cowboys beschouwden hun vuurwapen als hun enige en be trouwbare vriend. De goudkoorts had heel wat gespuis naar de nieuwe staten gelokt. Duels waren geen zeldzaamheden. Al ging het er daarbij meestal lang niet zo eerlijk toe als Hollywood het wil laten voorkomen. Veelal waren het lafle sluipmoorden, schoten afgevuurd vanuit een donkere steeg, een duistere hoek in een smerige, slecht-verlichte „saloon". Op deze werkelijkheid, die ruw was en hard, heeft de film het eigen, romanti sche Wilde Westen geschapen. De eerste cowboyfilm kwam eind 1903, zestig ja ren geleden, gereed. Deze eerste Western was „De grote VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 28 JANUARI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming eige heul best ken veurstelle dat ou- wers hun deeres of jonges wel us 'n op- laberdoedas geeve en ok nog wel us 'n goeje harde. Da ken heul geen kwaod as 't neu- dig is en dat is 't duk zat. Kleine" jonges en kleine deeres. kriege kleine klappies en groote jonges en groote deeres verdiene wel us groote klappe. Da ken ikke ming eige dus wel veurstelle maor dat 'n leevesgroote kérel zo'n arm stumpertje van 'n jochie van twee jaor doodslaot dat ken ikke ming eige nie veurstelle. Die laffe hongd is 'n Hongaor en bie dat doodslaon mos dat kreng van 'n wief um ok nog hellepe. Twee leeves groote minse die zo'n klein hopie mins, zo'n turrefie van niks, doodslaon. Zukke doerakke. Die Hongaor mos veur de rechter komme en die sting daor nog op te hakke ok. En dat wief had ok nog babbels veur tien, die sloerie De rechter zee jullie motte maor us vier jaor de kast in. Das netuurlek niks, Veertug jaor hadde die krenge motte hebbe. Gart wist ut nog beeter. Die rechter mos die weggeloope Hongaor maor us an ongs geeve, zee die. Dan zouwe wullie um mit 'n paor ende hout alle hoeke van de kaomer deurtimmere en um dan de grens overschuppe. En dat wief van um d'rbie. Da ken nie, zee ikke, waant dat wief komp nie bie de Hongaore vandaon. Kennie scheele, zee Gart, dan schuppe die luu d'r maor weer trug veur ming part. Die smeer lappene hak nog nie goed en wel in de kraant eleeze en ikke had min geige d'r bar over zitte opwijnde, daor slaot zo'n stuk onterik ok 'n jochie van twee jaor dood. Das dan gin Hongaor, maor 'n kérel van ongs. Om je eige kepot te schaome, da wullie zukke schurreke in ongs laand hebbe en om je eige kepot te erregere da zukke manne maor vier jaor kriege. As ikke ut veur 't zeige had dan wier 't vierhongderd jaor. Maor eerst die Hon gaor de grens over. Die mot zeeker nie van ongze sente in 'n cel zitte bikke en rooke en naor de raodioo luustere. Vort mit die ploert en die aandere schurk veur zien heule leeve de bak in. Da binne gin minse, maor das ongedier te. En da mojje eigeluk verdellege. Kapsalon 5TEENH0FFSTR.53 TEL 2842 SOEST treinroof", een stomme film, die acht minuten duurde. Het was de New Yorker Edwin S. Porter, medewerker van de befaamde Thomas Edison, die op het idee van de Western was gekomen. Na hem zouden tientallen regiseurs en producers volgen. Het Wilde Westen werd het privéterrein van Hollywood, opgebouwd uit kartonnen decors en losse flodders. De filmcowboys verschilden in veel opzichten van hun werkelijke voor gangers. Broncho Billy bijvoorbeeld, die zich grote faam verwierf en het idool van vele vrouwen werd door zijn film pjes, welke nog geen kwartier duurden, had nog nooit van zijn leven een wapen in handen gehad, afgezien van de kata pult uit zijn jongensjaren, en was bo vendien doodsbang voor paarden. Geen nood overigens, Hollywood kende toen al het systeem van de dubbelganger, die 'oij moeilijke opnamen de plaats van de hoofdrolvertolkers innam. Toch liep er in die beginjaren een echte cowboy in Hollywood rond, de legenda rische Tom Mix. Hij gaf - op de film - de man uit het Westen het gezicht, dat de huidige bewonderaars nog steeds zo waarderen - de beschermer van het recht en de zwakken, de bestrijder van het kwaad, de wreker en helper - kort om, het evenbeeld van de - even over trokken - Middeleeuwse ridder, zoals die in Europa legende is geworden. Legendarisch zijn voor velen de namen van andere grote sterren, die soms van Western een waar kunstwerk wisten te maken. Cary Cooper bijvoorbeeld, die van „High noon" - de beste Western van alle tijden - zelfs een klassiek filmdrama maakte. In onze dagen is het John Wayne, die als onwrikbare stoere held het toonbeld van dapperheid op het witte doek is. Het karakter van de Western is wel iets veranderd. High noon, waarin de hoofd rolspeler al duidelijk werd beheerst door angst en andere menselijke gevoelens, was al een voorbode. Het psychologische element speelt een grotere rol. Dikwijls zijn het ware men selijke drama's, die nu op het filmdoek gestalte krijgen. Een lukrake opeenvol ging van schietpartijen en wilde achter volgingen te paard is er niet meer bij. Toch is één (goed) ding hetzelfde ge bleven: het recht zegeviert altijd.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5