middelman EEN VROUW MAAKTE GESCHIEDENIS. Zien met de handen. De klap op de vuurpijl in de laatste week van onze grote OPRUIMING met ons nieuwe Cleopatra consumeerde in luttele teugen de waarde van drie en half miljoen gulden. S.E.C. oefende. Prijsuitreiking bij Vogel vreugde. Nieuwe consul. Carnavalsfeest. Merkwaardige experimenten in Rusland. Geen prijsstijging, maar een extra prijsverlaging, gedurende 4 dagen op tal van restanten. Bij voorbeeld Solide en vlotte JONGENSJACKS, met warme voering, leeft. 10-16 jr., normale prijs ea. 50,-. Hiervoor betaalt U woensdag 29 januari 19,75 (zolang de voorraad strekt) donderdags betaalt II slechts 15,90 vrijdags is de prijs slechts f 12,90 en zaterdags kunt U (wat nog voorradig is) voor 9,75 meenemen. TORENSTRAAT 19 TELEFOON 2424 Zelden zal een vrouw in de geschiedenis meer furore gemaakt hebben dan Cleo patra. Wij kennen in onze moderne geschiedenis vrouwen als Maria Stuart, Florence Nightengale en koniginne Vic toria, die ieder op haar eigen wijze zich een plaats hebben verworven in onze historie. Wanneer wij echter terug gaan tot de tijd voor Christus, dan springt ons on middellijk de bewogen geschiedenis van deze Egyptische vorstin in het oog, die om aan haar eerzucht uitbreiding te ge ven beroemdheden als de Romeinse veld heren Caesar en Marcus Antonius om haar vinger wond. Cleopatra werd in 68 vóór Christus ge boren als oudste dochter uit het tweede huwelijk van de Egyptische koning Pto- lemaeus XIII, die de merkwaardige bij naam van de fluitspeler droeg, omdat hij zo graag dit instrument hanteerde. Het land werd in die dagen reeds door Julius Ceasar met inlijving bij het mach tige Romeise rijk bedreigd en het be hoeft dus geen betoog, dat de Egyptische reeds op jonge leeftijd de dreiging van de macht van Rome uit de gesprekken van haar vader had leren kennen. Haar vader was door de Romeinen niet als wettig koning van Egypte erkend, maar deze erkenning kocht hij later voor an derhalf miljoen gulden. Desondanks werd hij nauwelijks een jaar later door zijn eigen volk uit Alexandrië verdreven en zocht hij hulp in Syrië, die hij met toe zegging van de Romeinse machten kreeg. Drie jaar na zijn verbanning zat hij weer op de troon en bij zijn dood werd hij door Cleopatra met haar tienjarig broertje Ptolemaeus XIV opgevolgd. Reeds dadelijk liet Cleopatra haar heer- zucht blijken, maar ze werd daarin ge dwarsboomd door de hofkliek van het paleis, die in haar jongere broertje een gemakkelijker prooi zag dan in haar. Het werd zelfs zo erg, dat zij drie jaar na haar troonbestijging, evenals haar vader, uit de hoofdstad werd verbannen en evenals hij zocht zij hulp in Syrië. Schoonheid in een kleed. Terwijl zij in Syrië een leger formeerde, bezette Julius Caesar Egypte. Weliswaar liet hij Ptolemaeus op de troon, maar toch werd het land door zijn troepen overstroomd en betrok Caesar zelf het ko ninklijk paleis. Onmiddellijk zag Cleopatra haar kans. Zij was als jong meisje reeds van onge mene schoonheid. Ze wist het en benutte dit. In een kleed genaaid liet zij zich door vijandelijke linies heen naar het paleis in Alexandrië bij Ceasar brengen, wist hem te verleiden met haar charmes en kreeg zoveel macht over hem, dat zij spoedig weer alleen heerseres was over Egypte. Haar broer werd verdronken. Zij zelf had de hand in deze lugubere daad. Caesar, door haar aangespoord, ging uitzien naar het absolute keizers- schap over het Romeinse rijk. Reeds was haar uit deze verbintenis een zoon ge boren toen zij naar Rome werd genodigd, daar een triomfale intocht hield en met de veroveraar, die wettig gehuwd was met Calpurnia, samenwoonde in een villa buiten Rome. Groot was echter de er gernis van de Romeinse bevolking en reeds spoedig na Caesars dood door een dolksteek, vluchtte zij terug naar Egypte. Geen middel te slecht. Door Caesar's dood bleek zij weinig ge schokt, al moet zij wel innig van hem hebben gehouden Zodra zich de gele genheid voordeed om haar macht uit te breiden en haar droom van wereld heerschappij te verwezenlijken, greep zij die aan En deze gelegenheid kwam spoe dig. Op dezelfde manier waarop zij Caesar in haar macht had gebracht, wist zij zijn neef te veroveren met haar charme. Deze Marcus Antonius was samen met Octavianus heerser van Rome geworden na de dood van Caesar. Hij werd door haar naar Alexandrië uitgenodigd en bezweek prompt voor de verlokking van deze geraffineerde vrouw, die een hoog spel speelde, maar dit spel ook won. Zij hield grote feestbanketten ter ere van haar gast en op een van deze wist zij hem te imponeren door in enkele teu gen een glas azijn, waarin parels ter waarde van drie en half miljoen wer den opgelost, op te drinken. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar het is historisch en chemisch aannemelijk en blijkbaar gebeurd. Uit deze verbintenis werd een tweeling, een zoon en een dochter geboren, maar toen binnenlandse spanningen Marcus Antonius naar Rome terugriepen, wist Cleopatra dat haar spel nog niet uit gespeeld was. Pas drie jaar later ging haar wensdroom in vervulling. Zij werd door Marcus Anthonius naar Syrië uit genodigd en wist, voor de liefde die zij hem gaf, de heerschappij te krijgen over het oude rijk der Phoeniciërs en Judea. Anthonius brak echter met Rome toen hij na zijn overwinning op de Armeniërs geen triomfale intocht mocht houden in deze stad en stelde zich geheel en al in dienst van de Egyptische vorstin. Het tragische einde. Nog groter werd nu haar macht. Arme nië, Cyprus, Lybië, Coelesyrië, Phoenicië, Syrië, Cyrene, Sicilië en het rijk der Parthen bevonden zich in haar greep en door Marcus Antonius werd zij uitgeroe pen tot koningin der koningen. Twee jaar later begon het begin van het einde. Octavianus, die nu de alleen heerschappij over Rome had gekregen, verklaarde Cleopatra de oorlog. In de slag bij Actium werden Cleopatra en An tonius vernietigend verslagen, al konden zij beiden het vege lijf redden. Antonius bleek na deze nederlaag vol ledig gedemoraliseerd, verloor de macht over zijn troepen en het was de Egypti sche zelf die een jaar later, toen Octavi anus het beleg voor de stad Alexandrië sloeg, de verdediging van haar eigen stad voerde. Octavianus dwong haar tot volledige capitulatie, maar Marcus Antonius had het einde niet afgewacht. Hij sloeg de hand aan zichzelf en stierf in de armen van Cleopatra. Zijzelf werd gevangen gezet in haar paleis. Voor de derde maal probeerde zij met haar charmes een veldheer te verleiden, maar nu mislukte het. Bang voor een vernedering die haar te wachten stond - als gevangene te worden meegevoerd in de triomfale binnentocht van Octavianus in Rome - zocht zij een godsoordeel. Ze liet een giftige slang op haar arm rond kruipen. Hij beet haar en enkele ogen blikken later stierf de vrouw, die op de meest geraffineerde manier koningin is geworden van een groot rijk, waardoor haar naam in de geschiedenis geboek staafd zal blijven. S.E.C. kon zondag niet op haar terreinen terecht omdat deze niet bespeeld moch ten worden. Trainer W. Boerboom nam daarom zijn mensen mee naar de Soes- ter Duinen, waar ze een oefenwedstrijd gespeeld hebben op een geimproviseerd voetbalveld. Het was een aardige partij, waarin Verhoeve aanvankelijk als achter- speler uitblonk en Van Breukelen, Veld huizen en De Rooij vrij gemakkelijk de baas bleef. Later ging hij naar voren en maakte twee doelpunten. Het eerste doelpunt werd door Brouwer gescooord, het tweede door Aalberts en De Bruin bracht de stand op 2-1. Na de rust maakte Verhoeve twee fraaie doelpunten, waarna Dettmer en De Bruin scoorden. Handbalkeeper Chrispijn debuteerde ver dienstelijk als voetbalkeeper. Tijdens een bijeenkomst van de vereni ging Vogelvreugde in café Middelwijk reikte voorzitter A. Th. van Klooster kampioens- en andere prijzen uit welke tijdens de laatste tentoonstelling in De Gouden Ploeg gewonnen zijn. De heer en mevr. Stigter ontvingen een kampioensprijs en hun zoon de wissel beker, die beschikbaar gesteld was voor de jeugd. De overige kampioensprijzen waren voor de heren Stomphorst, die drie prijzen won, Pureveen, Hagebeuk en v. d. Ent. De volgende maand zal de jaarverga dering worden gehouden. Dan is er be stuursverkiezing. De K.N.V.B. heeft een nieuwe consul be noemd voor de voetbalvereniging S.E.C Het is de heer W. F. Bührmann, K.N.V.B scheidsrechter. Hij is de opvolger van de heer C. van Es. Vandaag is de voorverkoop van kaarten voor het carnavalsfeest van 8 en 9 fe bruari, dat georganiseerd wordt door de Instuif R.K. Jong Soest, begonnen. Men kan deze kaarten kopen bij B. v. d Linden, Soesterbergsestraat 49, A. Fugers, Kerkstraat 3 en Th. v. d. Mast, Schriks- laan 31. In de grote stoet van carnavalsvierders, waarmee Prins Leut IV ingehaald zal worden, zal ook de militaire kapel van het veteranenlegioen onder leiding van kapelmeester Kaspers meelopen. Deze kapel verzorgt met P.V.O., een boe- rekapel en drumbands de muziek tijdens de tocht over de hoofdweg en door een deel van Soestdijk. Er wordt op zaterdag 9 februari om kwart over vijf bij gebouw St. Joseph gestart. Russische geleerden hebben de laatste maanden, evenals hun collega's in an dere landen, het onderzoek uitgebreid naar de merkwaardige talenten van som mige mensen, die met hun handen kun nen zien. De aanleiding tot het onder zoek was een Moskouse t.v.-uitzending in april vorig jaar. Tijdens de uitzending toonde een 22-jarig meisje, Rosa Koe- lesjowa, uit het plaatsje Nizjni Tagel, hoe zij met middel- en ringvinger van de rechterhand een krant kon lezen en afbeeldingen op foto's herkennen. Na de uitzending meldde zich een arts uit Charkow, die bij zijn 9-jarig dochtertje Olga Bliznowa, dezelfde talenten had ontdekt. Het jonge meisje bleek in staat op de tast zwarte en witte schaakstukken te onderscheiden. Bij latere experimenten onder leiding van prof. Ilja Welwowski, een befaamd psvchoterapeut, toonde het 9-jarig meisje, dat zij geblinddoekt teksten en kleuren kon onderscheiden door met haar handen de papieren aan te raken. Later bleek zij zelfs vorm en kleur van voorwerpen te kunnen vast stellen zonder deze aan te raken. Ze „zag" de tekeningen in tijdschriften, welke zich op een afstand van vier tot vijf centimeter van haar vingertoppen bevonden. Zelfs haar tenen en schouders bleken gevoelig voor licht- en kleurprikkels. De geleerden blinddoekten haar en plaats ten tussen haar tenen een aantal potlo den van verschillende kleur. De kleine Olga wist feilloos de kleuren op te noe men. Volgens de geleerden gaat het hier om een menselijke eigenschap, welke beslist niet zo uniek is. Bij experimenten aan universiteiten in de V S. en Rusland bleek een aanzienlijk percentage van de studenten in staat de kleuren vast te stellen van een aantal op elkaar ge legde vellen papieer door het bovenste vel met de vingertoppen aan te raken. Een werkelijke verklaring voor deze eigenschap van de huid is nog niet ge vonden. De theorie is, dat niet alleen het menselijk gezichtsorgaan van nature in staat is visuele prikkers over te bren gen, maar met name ook de gevoelige plaatsen van de huid. Ook in de huid moeten zich punten bevinden, die kleur en lichtprikkels opvangen en via de ze nuwen doorgeven aan de hersenschors. Hier tenslotte worden de prikkels weer omgezet in beelden, zoals dat ook ge beurt met de prikkels, welke door de oog zenuw worden doorgegeven. De Russische geleerden menen, dat in principe ieder mens de mogelijkheid be zit met de huid te zien. Zij menen ook, dat deze eigenschap door training verder is te ontwikkelen. Volgens hen duiden de experimenten met de 9-jarige Olga in deze richting. Aanvankelijk kon zij alleen de schaakstukken naar kleur on der scheiden, maar naarmate de experi menten werden voortgezet en het meisje zich leerde concentreren, stegen de pres taties. Na enige tijd was het voor haar zelfs overbodig om de voorwerpen, welke zij wilde „bekijken" met de handen aan te raken. Over de praktische betekenis van de ontdekking van deze merkwaar dige menselijke eigenschap durven de geleerden zich nog niet uit te laten. Daarvoor bevindt het onderzoek zich in een te experimenteel stadium. AMERIKAANSE (UID-VERKOOP-systeem. ZO VINDT U IN ONZE ETALAGES EN IN DE ZAAK NOG TAL VAN JAPONNEN, MANTELS, JUMPERS, COSTUUMS, OVERJASSEN, OVERHEMDEN ETC., DIE ELKE DAG IN PRIJS VERLAAGD WORDEN. WACHT U NIET TE LANG, MAAR SLA UW SLAG OP HET JUISTE OGENBLIK BIJ

Soester Courant | 1964 | | pagina 6