Het oog gericht op Sir Henri Deterding. Vier verkeersdoden onder de rook van Soest. Vijftig-jarige ingezetene zoek. Dr. J. P. van Praag niet in De Rank. Jubileumconcert van P.V.0. Dure gebakken aardappelen. Jeugdkampioenschap volleybal van Nederland. Stoffenhuis Ralph Polak haalt Boussac Modeshow naar Baarn. S.E.C. speelde gelijk. Mixed Hockey Club. Bedrijfscompetitie kaarten. B.D.C.-dames kampioen. DINSDAG 4 FEBRUARI 19G4. 43St° JAARGANG N°' 10' 5ÖESTER(<)0URANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Zaterdag en zondag heeft het verkeer op de Biltseweg. dicht bij de grens van Soest, maar op Baarns grondgebied de levens van vier weggebruikers geëist. Zaterdagavond werd de 17-jarige brom fietser D van B uit Hilversum ter hoog te van het einde van de Koninginnelaan door een lijkwagen gegrepen die een stof felijk overschot van een bejaarde vrouw vervoerde. De jongen werd meters ver weggeslingerd en de auto kwam tegen een boom terecht. De 48-jarige lijkbezorger J J. Strootman uit De Bilt, die naast de bestuurder zat, werd uit de cabine geslingerd en op slag gedood. De bestuur der van de auto. de 23-jarige W. Maar- schalkerweerd uit Utrecht, raakte be klemd in zijn cabine en kon met moeite worden bevrijd. Hij was zwaar gewond De bromfietser had een slagaderlijke bloeding. Gelukkig passeerde de Baarnse arts v„ die door het dichtrekken van de slagader kon voorkomen dat de jongen doodbloedde. Hij is opgenomen in het Baarnse ziekenhuis. De lijkwagen werd geheel vernield en de kist met het stoffelijk overschot kwam op straat terecht. Spoedig was een an dere lijkwagen ter plaatse om het stof felijk overschot over te nemen. Zondagmorgen reed de 8l-jarige heer Last uit Zeist op de Biltseweg, ter hoogte van pension De Grift. Hij reed in een splinternieuwe auto. Plotseling ging hij naar het linker weggedeelte en botste frontaal op een tegenligger, die bestuurd werd door de 75-jarige heer W Nijland uit Utrecht. De heer Last en zijn 79-ja- rige echtgenote werden op slag gedood, evenals de echtgenote van de heer Nij land. SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST G Hornsveld en J. A. Staal, die respec tievelijk 56 en 55 jaar lid zijn. „Chan son Hindoue" van Rimsky-Korsakow, dat ook op het programma stond, kon niet uitgevoerd worden omdat de pistonist J. Vos die de solo zou uitvoeren, hiervoor niet gedisponeerd was. Voorzitter Paerel huldigde de heren Hornsveld en Staal en stelde hen ten voorbeeld. Ze kregen een oorkonde en si garen en voor mevr Hornsveld waren er bloemen. De heer Paerel sprak de wens uit dat beide jubilarissen hun zes tigjarig jubileum bij de harmonie zullen mogen vieren. Na de pauze voerde de toneelvereniging Kerkebuurt onder regie van de heer F. Roelofsen de klucht „In de vergulde os" op Hiermee trad de vereniging al twee maal met succes op en ook ditmaal was de bijval groot. De vijftig-jarige grondwerker P. C. te Soesterberg, die bij de gebr. T. m huis woont, kwam vorige week niet thuis, maar men maakte zich met ongerust om dat de heer C. wel eens meer een paar dagen „onderduikt". Ditmaal bleef hij echter wel heel lang weg en de politie werd ingeschakeld. Ver ontrustend was het vinden van het rij wiel van de vermiste in de buurt van de Eem. De fiets werd gevonden door een caféhouder aan de Kleine Melm, waar C. voor zijn vermissing een paar glazen bier gedronken heeft. Aan het stuur van de fiets hing het horloge van de heer C. Bij het bezoek van de vermiste aan het café dronk hij enige glazen bier en rookte een paar sigaren. Bij zijn vertrek per fiets keek de zoon van de caféhouder hem na om te zien of alles goed ging. Hij zag hem over de spoorbaan verdwij nen. Het vinden van de fiets bij de Eem deed het ergste vermoeden. Naspeuringen heb ben echter nog niet tot resultaat geleid. Het is de bedoeling dat de rijkspolitie te water de Eem nauwkeurig zal afzoeken. De bijeenkomst van het Humanistisch Verbond op donderdag 6 februari, waar in de landelijk voorzitter van het Ver bond zal spreken over „Humanisme voor iedereen", zal niet, zoals eerder werd aangekondigd, worden gehouden in De Rank, maar in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond, Rembrandt- laan 20. Men zie voor verdere bijzonder heden de advertentie in dit blad. De zaal van het St. Josephgebouw was vrijdagavond geheel gevuld door be langstellenden voor het jubileumconcert, dat p.v.O. ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan gaf. Voorzitter J Paerel sprak het welkomst woord in het bijzonder tot de afgevaar digden van verenigingen en het lid van de adviescommissie, de heer J. K. de Bruin. Hij betreurde het dat P.V.O. bij het 65-jarig bestaan geen concert kon aanbieden dat door 65 leden gegeven werd, maar hij sprak de wens uit dat met 21 leden eveneens goed gemusiceerd zou kunnen worden. De heer Paerel wekte de jeugd van Soest op lid te worden van P.V.O. Jonge men sen kunnen een instrument krijgen en ze worden onderwezen. Van hen wordt dan ook verwacht dat ze lid van P.V.O, blij ven als ze kunnen spelen en niet over lopen naar een school- of ander bandje. P.V.O. heeft de jeugd nodig om straks de leden die op leeftijd komen te kunnen vervangen. Onder leiding van de nieuwe dirigent Th. Hulleman uit Amersfoort, die het kleine orkest door zijn bezieling tot bij zonder goede prestaties brengt, werd een kort programma uitgevoerd. De mars „The longest day" van Paul Anka, een selectie uit „Der Bettelstudent" van Carl Millöcker, een mars voor de bassen van G. H. Huffms, een selectie uit „The Geis ha" van Jones, The Phantom Brigade" van W H. Myddleton, de mars „The Great Little Army" van Kenneth J. Al- ford en tenslotte een mars voor de beide jubilarissen van de vereniging, de heren Adrianus Meesters, onze plaatsgenoot die in de wandeling Jos genoemd wordt, werkte als messbediende in het militair sanatorium te Amersfoort voor weinig geld, want een militair verdient niet veel. Hij had blijkbaar nogal veel met de hoofdzuster te maken en van hoofd zusters wordt nogal eens gezegd dat ze bazig zijn. Onder meer moest Jos voor haar maaltijden zorgen en dat werd zijn noodlot. In het najaar van 1963 had Jos trek in gebakken aardappelen en hij bereidde zich een lekker maal, zonder er goed over na te denken dat de hoofdzuster meer recht op deze aardappelen had dan hij. Toen de zuster eveneens trek in gebakken aardappelen kreeg moest Jos bekennen dat hij alles opgegeten had. Nu denkt u misschien dat die hoofdzus ter gezegd heeft „Josje, Josje, dat moet je niet meer doen", want dan vergist u zich. Wat ze zei is niet bekend, maar wat ze deed wel, want Jos Meesters, de sol daat die in Soestdijk woont, bevindt zich al bijna 3 maanden in de tuchtklasse te Nieuwersluis, waarvoor men de fraaie naam „Depot voor discipline" uitgevon den heeft. Zo'n lieve hoofdzuster toch. Jos had een strafblad en dat is niet zo best als je een nieuw vergrijp tegen de krijgstucht begaat. Toch is dat straf blad helemaal niet verontrustend, een beetje licht arrest, een beetje verzwaard en een beetje streng. Hierdoor en door de houding van de lieve hoofdzuster kwam Jos in Nieuwersluis terecht. Vol gende week komt hij echter vrij, want dan zijn de drie maanden om. Het is wel duidelijk dat er achter „het drama van de gebakken aardappelen" conflicten verscholen üggen. Jos zal het wel niet zo best hebben kunnen vinden met die hoofdzuster en zij zal Jos wel een hele nare jongen gevonden hebben. Het opeten van haar aardappelen bracht haar niet op het idee dat er aardap pelen genoeg in ons land zijn, maar het leek haar waarschijnlijk een aanleiding om Jos eens een gevoelig lesje te geven- Het werd een hele gevoelige les en het werd lachwekkend dat iemand 3 maan den gevangenisstraf - die men tucht klasse noemt - kan krijgen omdat hij zin had in gebakken aardappelen. De ouders van Jos hebben al veel pro testen laten horen en onder meer hebben ze naar prins Bernhard geschreven. Zij kregen ten antwoord dat de zaak in be handeling genomen zal worden. Intussen zit Jos een straf uit die veel te zwaar is. Als hij vrij komt dan zal hij waarschijnlijk op een vrije dag wel eens naar het militair hospitaal in Amersfoort gaan om die hoofdzuster te vertellen hoe hij over haar denkt. Groot gelijk, Jos. Aanstaande zaterdag moet het jeugdteam van de Soester Volleybal Vereniging in de strijd om voor het kampioenschap van Nederland te Den Haag de strijd aan te binden tegen de kampioen van het distrikt West I en West III. De win naar van deze driekamp zal op 29 fe bruari in 's-Hertogenbosch tegen de jeugdkampioen van het noorden, het zui den en het oosten aan moeten treden in de strijd om het uiteindelijk kampioen schap van Nederland. De dames van de Soester Volleybal Ver eniging zullen het stellig moeilijk krij gen, maar enthousiasme van de Soester dames rechtvaardigt de verwachting op een eervol resultaat. Een der belangrijkste internationale mo deshows - de Boussacshow de Paris - die deze week o.m. gehouden werd in het Hilton-hotel te Amsterdam, zal op woens dag 12 februari gehouden worden in de stoffenzaak van de heer Ralph Polak aan de Laanstraat. Deze show, die gebracht wordt door 4 stermannequins uit Parijs en 2 Neder landse topmannequins, belooft niet al leen een unicum voor Baarn maar voor Olympische winterspelen te Innsbriick 1964. Een gevaarlijke kandidaat voor de sprint over 500 meter is Grishin uit de Sowjet Unie op het ijsstadion te Innsbriick. TELEFOON 2566 GIRO 126156 Op 4 februari 1939 - vandaag 25 jaar geleden - overleed Henri Deterding, die in ons land onder meer geëerd werd met een doctorstitel en door de Engelse ko ning in de adelstand verheven werd. Sir Henri was een groot man. Hij begon zijn carrière als jongste bediende bij de Twentsche Bank en vertrok in 1866 naar Nederlands Indië voor de Nederlandse Handel Maatschappij. In 1896 kreeg hij een functie bij de Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij. In 1900 werd hij directeur van deze maatschappij en onder zijn leiding werd de „Konink lijke" nafusie met de Shell een wereld concern na lange strijd met de Stan dard Oil Company van de oude John D. Rockefeller. Henri Deterding stierf in St. Moritz en hij liet zijn dochter Olga zoveel geld na dat ze doodongelukkig geworden is om dat ze niet wist hoe je met heel veel geld op verantwoorde wijze moet om springen. Sir Henri was een groot man in het grote, maar ook in het kleine. Zo is het idee van de hele grote dozen lucifers van hem. Hij vond het vervelend dat ieder een overal lucifers in zijn zak stak en het leek hem juist dozen lucifers te laten maken die zo groot zijn dat je ze met in je zak kunt steken. Met Marcus Samuel, de man van de Shell, voor de fusie, werkte hij het idee uit van sche pen hele grote olievaten te maken en hij bracht de eerste tankschepen in de vaart. Ja, Sir Henri Deterding was een groot man Echt een man om de K.L.M. ge zond te maken, maar hij is helaas in 1939 overleden en als hij nog leefde zou hij nu voor deze gigantische taak te oud zijn. KANTMAN. heel Nederland te worden omdat het Stoffenhuis Ralph Polak de eerste zaak in Nederland is waar Boussac zijn kost bare modellen do r mannequins laat tonen. Tot nu toe werden de Boussac modeshows alleen in hotel en speciaal voor dergelijke evenementen ingerichte zalen gehouden. Dat het de heer Polak gelukt is de Boussacshow naar Baarn te laten ko men dankt hij voor een belangrijk deel aan de grote show-oppervlakte waar over zijn vorig jaar juni geopende nieuwe stoffenzaak beschikt. Dat neemt niet weg, dat de belangstel ling voor deze show, die 2 maal Cs mid dags en 's avonds) gebracht zal worden, wel zodanig zal zijn, dat de heer en mevrouw Polak ruimte te kort zullen komen om alle belangstellenden een plaatsje te bieden. Van heden af zijn toegangskaarten in de winkel verkrijgbaar. De middagshow begint om 2.30 uur: aanvang avondshow 8 uur. Tijdens beide shows zal de bekende t.v.- omroepster mevrouw Ans van Branden berg als lady-speaker de nodige toe lichting geven. Niet alleeen S.E.C. schijnt tijdens de voetballoze zondagen duchtig getraind te hebben, maar ook de spelers van E.T.O. uit Hoofddorp, die zondag bij S.E.C. op bezoek waren en bijna met een overwinning naar huis gingen. Het bleef een gelijk spel op het nippertje en daarmee mocht vooral S.E.C. heel te vreden zijn. Een groot deel van de wedstrijd moest S.E.C. verdedigen en dat ging niet zo best. Adams weerde zich in het doel echter uitstekend. Het begin was slecht voor S.E.C. en al na een minuut nam E.T.O. de leiding. Barendregt nam een corner van links, de bal kwam hoog voor 't doel en terwijl geen enkele S.E.C.-speler ingTeep kon linksbinnen v. d. Kommer Adams passe ren. Na tien minuten werd het 2-0 voor E.T.O toen de speler Geluk veel geluk had en hij Adams met een schot vanaf de rand van het strafschopgebied volkomen kon verrassen. Gelukkig ging het nu wat beter met S.E.C. Een voorzet van Dettmer bracht de bal bij De Bruin, die over de lat kopte. In de achttiende minuut zette Duijst en Dettmer een goede combinatie op stapel. Dettmer plaatste de bal naar Hanasbei en deze scoorde met een keihard schot. Dettmer ging er nu alleen doorheen, maar zijn schot werd gestopt. Na een half uur kreeg Duijst de bal van Hanasbei. Hij schoot over de keeper heen en maakte daarmee gelijk. Adams werd nu op de proef gesteld. Hij weerde zich goed en het zware offensief van E.T.O. liep op niets uit. In de tweede helft waren de spelers Gallis en Geluk bijzonder gevaarlijk voor S.E.C., dat niet veel in te brengen had. Gelukkig was Adams echter goed op dreef, al trapte hij heel slecht uit. De Bruin kwam soms door de achter hoede heen, maar kwam niet tot scoren en aan de andere kant lukte het even min aan Oldenburg, die net naast schoot. Aan de E.T.O.-kant wrong De Bruin zich handig door de verdediging. Hij gaf Duijst zo'n prachtige kans dat deze blijkbaar schrok en hopeloos miste. Het kostte S.E.C. de overwinning, maar deze verdeling van de punten was juister. Twee maanden „vorstverlet" hebben niet nagelaten duidelijke sporen bij de Mixed Hockey Club Soest na te laten. Ieder elftal had met invallers te kampen om dat men er helemaal niet op gerekend had dat er gespeeld zou worden. Vooral Heren 5 werd hiervan de dupe, want door gebrek aan spelers had het geen zin naar Bussum te gaan, waardoor Gooi 10 reglementair met 5-0 won. Het uithoudingsvermogen heeft tijdens de vorstperiode blijkbaar erg geleden en men kon zien dat de conditie bij de speelsters en spelers sterk teruggelopen was. Men vraagt zich af of het niet mogelijk geweest zou zijn in een zaal te trainen. Gelukkig leed de tegenpartij over het algemeen aan het zelfde mankement, maar dat verbeterde het spelpeil met. De Soester heren brachten het er beter af dan hun tegenstanders. Dames 2 en Dames 3 leiden beide opnieuw een ne derlaag en zij verkeren nu in groot degradatiegevaar. De hoofdschotel van de afgelopen ho- ckey-zondagmiddag was de wedstrijd M.H.C. heren 1-Gooi 2 Jammer genoeg leverde deze wedstrijd weinig hockey van fraai gehalte op, ondanks het feit dat het Gooiteam met grote voorsprong aan de kop van de ranglijst staat. De wed strijd kenmerkte zich vooral door hard en vaak onbeheerst hockey. Slechts bij vlagen kwam men tot goed technisch en opbouwend spel. De eerste helft bood de talrijke toeschou wers nog het levendigste beeld. Soest kwam in deze helft tot goed spel en de voorhoede wist zich verscheidene kansen te scheppen. Het ontbreken van „archi tect" Bolhuis in de voorhoede was ech ter wel te merken. Dick Eijsink kreeg na tien minuten spe len een prachtige kans. Hij had een goed aangegeven strafcorner uitstekend gestopt en zich vervolgens knap vrij gemaakt. Zijn schot was hiermee echter in schrille tegenstelling. Een op tijd in gelopen Peter van Hofwegen bracht Soest echter alsnog de triomf van een doel punt. Het begin van de tweede helft gaf ui termate rommelig en met weinig inzicht gespeeld hockey te zien. Gelukkig ver anderde dit. Soest kreeg het middenveld vast in handen. De zich uitstekend we rende keeper Fred Bolhuis werd hierdoor vrijwel op non-actief gesteld. Zijn col lega had het echter druk. Toch slaagde Soest er niet in de Gooise verdedigings linie met de keeper aan het hoofd te doorbreken. Hiervoor ontbrak vaak het nodige inzicht. Bovendien begon men allengs meer naar adem te snakken. Zo won Soest verdiend met 1-0. De dames slaagden erin een gelijk spel te behalen tegen Kameleon 1, een van de koplopers. Het werd een niet onverdiens telijke wedstrijd, waarin Soest de meeste winstkansen had. Deze kansen hadden echter in doelpunten omgezet kunnen worden als de Soester dames de tech niek van het stoppen, aanleggen en be heerst inschieten beter beheerst hadden. Dit gebrek aan techniek kwam duidelijk tot uiting bij de strafcorners. De ballen die door de goed spelende Loes de Vink uitstekend werden aangegeven, werden slecht gestopt, waardoor ze wegsprongen en de kans op scoren verloren ging. In de eerste helft kwamen beide par tijen tot hun doelpunten. Loes de Vink scoorde voor Soest met een hard schot. De tweede helft bood de Soester speel sters nog vele winstkansen,maar die werden helaas niet benut. Heren 2 nam op eervolle wijze revanche op Gooi 8, waarvan eertijds met 0-5 ver loren werd. Nu won Soest met 5-2. Heren 2 kwam tot een 2-2 gelijk spel met kop loper Laren 6. na lange tijd de beste winstkansen gehad te hebben. Heren 4 - 7 man - verloor met 4-5 van Kam pong 13. Dames 2 en 3 verloren met 0-3, respectievelijk van Gooi 3 en Gooi 5. Honderd werknemers van Soester bedrij ven hebben vrijdagavond in gebouw De Rank deelgenomen aan de bedrijfswed- strijden klaverjassen. Zij werden verwel komd door dr. M. van Driel namens de evenementencommissie van de Soester Zakenkring. Hij reikte tevens de prijzen uit. De uitslag was: 1. W. v. d. Brink (Arco) 4949 punten in drie partijen. De tweede plaats was voor de heer Suijk (Bevedeeml met 4858 punten, de derde voor de heer Maathuis (Ceramiek van Breugel) de vierde voor mevr. Kinderdijk (Arco) met 4784 en de poedelprijs voor J. v. d. Akker iBevedeeml met 2320 punten. Op 28 februari wordt een bridge-drive gehouden. De leden van B D.C. Annie Wigtman, Nanda Daselaar. Mary v. d. Deijssel, Bar- ry van Leeuwen. Letty van Velsen, Nel Brons. Hanny van Doorn, Joke Semper,- Ria Roest en Dini Lukas hebben als zevental met wisselspeelsters het kam pioenschap van de afdeling in de zaal handbalcompetitie behaald. Zij wonnen in de Bernhardhal te Utrecht met 11-1 van Victoria en veroverden daarmee het kam pioenschap zonder een nederlaag geleden te hebben. Op 1 maart moet een promotiewedstrijd gespeeld worden. Een team van de vere nigingen Amersfoort, Olympia, Hilversum en S.DO.-Bussum moeten uitmaken wie tegen B.D.C. moet spelen. De wedstrijd tegen Victoria liet geen twijfel over aan de kracht van de nieu we kampioenen. Annie Wigtman, Nanda Daselaar, Barry van Leeuwen en Nel Brons scoorden elf doelpunten en Vic toria kwam niet verder dan 1 goal. Bij de rust was de stand 5-1. Er waren veel bloemen waarmee de kam pioenen gehuldigd werden. Onder meer van de sportieve tegenstandsters en van het afdelingsbestuur. Het tweede herenteam won met 11-7 van U.D. en de heren-junioren wonnen met 5-1 van Laren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1