6 Een wereldwonder. 3l%RHNTE MET OPZEG TERMIJN NUTSSPAARBANK TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. U kunt niet alles weten. Is die niet fantastisch Schepen varen omhoog de Zweedse bergen in. BATENBURG's Erkende Auto en Seooterrij schooi as Nieuwe commandant luchtverdediging. Boerendansers voor bejaarden. Tennisclub Soest. Tuinbouw en Plantkunde. S.E.C. 2 won. Soester sehaakelub. Korfbalwedstrijden. Bromfietser kreeg hersenschudding. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT v. I I 11- „Voor en achter" is een commando, dat aan boord van een schip herhaaldelijk klinkt. Het betekent, dat de matrozen op de voorplecht en achter op het dek klaar moeten staan met wrijfhoutjes en kurkezakken om te voorkomen, dat hun schip onzacht met de kade in aanraking komt. Voor en achter mannen bij de kabels, één aan boord en één aan de wal. De kapitein staat op de brug, de stuurman, aan dek bij de matrozen, zorgt ervoor dat bij onvoorziene omstandigheden wordt ingegrepen. In de machinekamer wijkt de meester geen seconde van de telegraaf, die rinkelend aangeeft, hoe hij zijn machtige krachtbron moet be dienen. Volle kracht vooruit, bij een ma noeuvre om te draaien of om aan wal te komen, plotseling omgeschakeld in volle kracht achteruit. Op zulke ogenblik ken heerst hoogspanning aan boord van een schip. Een varend schip vraagt na- Vanersborg. Het is een route, die duizenden touristen jaarlijks maken. Een rondvaart door half Zweden, die Je niet alleen van Gotenborg naar Stockholm brengt - de twee grootste steden van het land - maar ook over enkele van de grootste meren. Waarbij de rondvaartboot liefst stijgt tot 91% meter boven de waterspie gel om vervolgens - uiteraard - diezelf de afstand weer te dalen. Daarvoor zor gen 65 sluizen. Het is een ongelooflijke sensatie in Trolhattan op de sluiskade te staan. Ver beneden je in het dal stroomt de rivier verder Drie trappen van sluizen liggen voor je. Het schip - bijna zestig meter lang en vijf en half breed - vaart de eerste binnen. De matrozen leggen de kabels vast, maar blijven waakzaam, omdat het schip zichzelf op zou hangen als de touwen vast bleven zitten. De deuren gaan dicht het V# - ;'*J 65 sluizen zorgen ervoor om het hoogteverschil van 9H/2 meter te nemen. Duidelijk zichtbaar is in dit sluizencomplex het niveau verschil van het water waar te nemen. melijk totaal andere stuurkwaliteiten dan een rijdende auto. Het vervelende is, dat er aan zo'n schuit geen rem zit. Je moet het zo zien te plooien, dat je voor de wal komend bijna vrijwel stil ligt en dat vereist handigheid, toutine en doorzicht, waarbij een onderdeel van een seconde aarzelen noodlottig kan worden. Soms is de kapitein genoodzaakt op een dag meermalen het commando „voor en achter" te geven. Als in de haven het schip verhaald moet worden bijvoorbeeld, als je moet meren om de douane aan boord te laten enz. Ja, wat dit betreft worden alle records gebroken op een tocht naar midden-Zweden, zoals wij die meemaakten. Van Gotenborg naar het Venermeer, via Vanersborg is een lange, lange reis. De afstand vergt vele uren varen. Maar het is een interessante weg. De waterspiegel van het Venermeer, dat met zijn opper vlakte van meer dan 5500 km2 een van de allergrootste van Europa is, - aan zienlijk groter dan de oude Zuiderzee in z'n beste jaren, - ligt enkele tientallen meters hoger dan die van het buiten water in Noordzee, Skagerrak, Kattegat en Sont. Zo'n vijftig meter vaar je uiteraard niet met een schip naar boven. Welk een enorme kracht zou nodig zijn om een schip met vele tonnen lading als een forse toren zo hoog te takelen. Het is nauwelijks in paardenkrachten uit te drukken. Gelukkig heeft moeder natuur ervoor gezorgd, dat dergelijke problemen zich zelf oplossen. Dank zij de geweldige oer krachten, waarover de natuur zelf be schikt. Krachten, saamgebundeld in een van de wonderlijkste zaken ter wereld: het Zweedse kanaal van Gotenborg naar Stockholm, of - in dit geval - naar water kolkt het duizenden kilo's zware schip zakt in de diepte. Zoals het op de heenreis omhoog ging. In sommige sluizen zeker een meter of acht, tiental len meters in totaal in al die sluizen. Het zijn geweldige kunstwerken die slui zen. Ze dateren overigens niet van van daag of gisteren. Zweden is er trots op, dat het de kracht van het water reeds vele jaren geleden heeft weten te be dwingen. Al in de zestiende eeuw maakte koning Gustaaf Vasa plannen om de Gota Alv - zoals de rivier tussen Gotenborg en het Venermeer heet - te kanaliseren en in 1607 kwam de eerste van de reeks slui zen, nl. die bij Lilla Edet tot stand, zij het natuurlijk dat zij aanzienlijk kleiner waren dat de huidige. Maar het principe was niet anders: de kracht van het water werd bedwongen; men kon als het ware omhoog varen. In 1718 werden voor de le maal plannen geopperd om sluizen te maken bij Trolhattan. waar thans de grote complexen zijn. Daar kwam echter voorlopig niets van wegens de hoge kosten en de omvang van het werk. De bodem bij Trolhattan is nl. van kei hard gesteente en het zou niet meevallen daar afgepaste sluiskolken in te hakken. Pas halverwege de achttiende eeuw nam men dit werk ter hand. Geldgebrek zette de werkzaamheden vrij spoedig weer stil en het zou ronde 1800 worden, alvorens Trolhattan zijn eerste werkelijke sluizen kreeg. In 1844 kwamen er veel grotere voor in de plaats en in 1916 werd opnieuw een kanaal gegraven naast de bestaande; met weer grotere kolken. Dat kanaal is er thans nog; schepen tot tachtig meter lang kunnen er meren; een breedte van twaalf meter past nog juist in de kolk. De grootste Door de kracht van het water worden de enorme zeeschepen tot het vereiste niveau „getild". BIJ DE AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR coasters, die kunnen passeren, meten 2200 ton. De sluiskolken zijn achttien meter diep; het kost ongever zeven mi nuten om ze met water te vullen - zo lang ligt een schip dus tussen de dichte deuren - waarbij een waterverplaatsing van liefst 12000 m3 tot stand komt. Per jaar passeren door de Trolhattanslui- zen ongeveer 20.000 schepen. Een flink gedeelte daarvan - naar schatting ruim drieduizend - is afkomstig uit Neder land en Duitsland. Dat zijn de coasters, die hout halen uit Zweden; die zout en chemicaliën komen brengen naar de papier- en cellulosefabrieken aan het Venermeer. De Nederlandse zeevaarders, die je overal ter wereldt vindt, zijn hier goede beken den. Enkele jaren geleden hebben ze zelfs een poos opgesloten gezeten, toen een aardverschuiving de oevers van de Gota Alv aantastte en de rivier een totaal andere loop bezorgde. Menige Ne derlandse coaster was toen gedoemd te wachten op een nieuwe uitweg over het kanaal. Trouwens, ook in de wintermaan den gebeurt het nog wel eens, dat de vorst de mannen te snel af is. Vandaar waarschijnlijk ook, dat men 'hier en daai' in de dorpjes in deze streek Neder lands hoort praten Dat zijn dan mees tal zeevaarders, die een Zweedse schone hebben leren kennen en die gingen wo nen - of bleven plakken - in Zweden. Zij profiteren nu ook van die machtige sluiswerken, die het binnenland voor de scheepvaart heeft ontsloten. En die Zwe den een stuk van zijn rijkdom verschaf fen m de vorm van „witte steenkool". Want de geweldige krachten die vrij komen bij het openen van de sluizen wordt aangewend voor de energiewinning. Witte steenkool, bij Trolhattan vindt men grote elektrische centrales, die een be langrijk stuk van het land van elektrici teit voorzien. Dank zij het feit, dat de mens de natuur kan beheersen De vaar route Götenborg-Venermeer levert er een prachtig voorbeeld van. Een stuk werk dat imponeert. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. pn -C Generaal-majoor A. B, Wolff heeft op de vliegbasis het commando van de lucht verdediging overgedragen aan generaal- majoor A. L. Cox. Na de overdracht werd een grond- en luchtdefilé gehouden. Generaal-majoor Wolff wordt directeur materieel luchtmacht, generaal Cox blijft naast deze nieuwe functie commandant van de tactische luchtstrijdkrachten. De leden van de Soester Boerendans- groep hebben veel succes gehad in ge bouw Credo, waar ze dansten voor bijna 200 bejaarden, die gasten van de U.V.V Soest waren. Met enthousiasme lieten ze de oude dan sen zien en horen Het programma van „Zevensprong" tot „Schip moet zeilen" werd bijzonder ge waardeerd door de bejaarden, die ter afwisseling op prettige wijze beziggehou den werden door de goochelaar monsieur Pierre. Namens de UW. en alle bejaarden sprak mevr. Van Ginkel, presidente van de U.V.V. Soest een dankwoord. De tennisclub „Soest" heeft in La Bor delaise de jaarlijkse jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer J H. van Breukelen. De heer G. v. d. Poll bracht als secretaris verslag uit over het afgelopen jaar, waarin het 40- jarlg bestaan met een feestavond gevierd is. Er is in het jubileumjaar veel gedaan door een commissie, die tournooien orga- seerde. Het ledental van de vereniging kwam van 204 op 238, waarvan 90 junior-leden. Bij de onderlinge wedstrijden om het clubkampioenschap behaalde mevr. A. Ha verman de titel bij de dames, de heer G. Geijtenbeek bij de heren en Rudi van Coeverden bij de jongens. Kampioene van de meisjes werd Nettie Siemens. In de competitie bezette het eerste team de tweede plaats en het tweede team de derde. De heren J H. van Breukelen, A. van Roosmalen en G. v. d. Poll werden tot bestuurslid herkozen en mej. L. v. d. Berg en de heer P. A. Waals werden tot leden van de kascommissie gekozen na dat mej. F. C. M. Rupert het financieel verslag uitgebracht had. Zij deelde mee dat er een ruim batig saldo is. Er werd een technische commissie be noemd, die tevens tournooicommissie is. Mevr. M. Goedkoop-v. Hoorn en de he ren R. van Zadelhoff, H. Ebben, J. H. van Breukelen en G v. d. Poll maken h'ervan deel uit. Tot leden van de „pret- commlssle" werden mevr. I. Hohner en de heren J. Roozendaal en H. Ebben benoemd. Het ligt in de bedoeling in de zaterdag competitie met 1 jeugdteam uit te komen en in de zondagcompetitie met twee se niores- en een jeugdteam De jeugd zal getraind worden door de heer E. C Ver hoef te Amersfoort. De heer C. v. d. Brink, chef van de tui nen van paleis Soestdijk en hoofdbe stuurslid van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, zal op donderdag 6 februari voor de leden van de afdeling Soest van deze maatschappij, in gebouw „De Rank", dia's tonen van het bezoek dat het ko ninklijk paar aan Perzië gebracht heeft. S.E.C. 2 heeft met 3-1 gewonnen van Baarn 2 in een uitwedstrijd met inciden ten. Van Limburg stond wegens ziekte niet in het doel. Hij werd goed vervangen door M. v. d. Broek. Baarn opende de score, waarna S.E.C. ten aanval ging. Linksbuiten Van Berkel werd gehaakt na een doorbraak. Veld huizen mocht een vrije schop nemen. Iedereen dacht dat hij het muurtje van Baarn-spelers zou doorbreken, maar hij plaatste de bal listig naar Timmer en deze scoorde in de rechter hoek 11-1 In de tweede helft speelde Baarn goed, maar keper v. d. Broek was op zijn post. Aan de andere kant kreeg Brouwer een goede kans. Een speler van Baarn maakte hands en uit een strafschop gaf Timmer zijn club een voorsprong. Baarn drong nu op maar een goede S.E.C.-uitval had succes. Aalberts plaatste naar Veldhuizen en deze schoot in. De Baarnspeler Limper zinde dit allemaal niet en hij begon hevig te mopperen. Zijn aanvoerder maande hem tot rust maar het mopperen van Limper werd kankeren en terecht werd hij door aanvoerder Onrust het veld uitgestuurd. Spil Natter toonde zich solidair met Limper en verliet eveneens het terrein. Soest 1 ging met twee invallers voor de competitie van de Stichts-Goose Schaak bond op bezoek bij H.S.G. 3 te Hilversum, Behoudens een te arbitreren partij werd de stand 4%-4%. A. Cohen-J. v. Zijtveld %-%. J. Lips-C. Blokpoel 1-0 A. Berchmans- C. Samson %-% P de Lout-W. Huiser 0-1 W. Hakvoort-C. v. Dijk 1-0 W, de Wolff v. Westerrode-A. v. Zuilen 0-1 H. Tammer-J. Timmer 0-1 H. Spit-A. Hilhorst S Hashema-B. Beuken 1-0 J. Stomphorst-R. Henze arbitrage. Het A-team van de korfbalvereniging „De Meteoren" speelde zaterdag tegen het sterke Sparta A uit Nijkerk. De jeugd van „De Meteoren" deed het niet slecht maar toch werd een 0-4-nederlaag gele den. Het derde team verloor zondag tegen het sterke Excelsior 5. Met de rust stond Excelsior met 2-0 voor. Door Gerard v. d Bor werd het 1-2 en 2-2, door P van Rouwendaal 3-2. Excelsior maakte gelijk, het werd 4-3 door Flip Brandsma en tenslotte scoorde Excelsior tweeemaal, zo dat de gasten een 5-4-overwining behaal den. De 42-jarige gemeente-arbeider M. W. verleende op zijn brommer geen voor rang aan een personenauto, bestuurd door B R B op de kruising Nieuweweg en Ossendamweg. De automobilist tracht te door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar dit mislukte De bromfietser viel, kreeg een hersen schudding en verwondingen in het ge laat. Per auto is hij naar zijn woning gebracht. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 4 FEBRUARI 1964. As Je 't ming vraogt dan mok zeige dak meraokel in ming schik was toenk P.V.O. in St. Joseph heurde speule. Jonges zuk best toetere ongder die di rigent uut Aomers- foort, die d'r pas is. Die ken d'r wat van en da kejje derek merreke ant speule al binne d'r maor twintug manne en 1 deeretje bie P.V.O. Das netuurlek veuls te min, maor speule kenne zullie. Veurzitter Paorel - nie Willem - zee da zullie bie P.V.O. graag jonges hebbe die wille leere speule. Maor, zee die, dan motte die jonges nie alleenug leere speule maor ok bie P.V.O. blieve. 't Is duk zat beurd da 'n jonge 'm smeerde naor zo'n stelletje lewaojmaokers die speule om d'r de horlepiep op te laote daanse en das netuurlek nie spertief. Dr' motte jonge minse komme, waant d'r binne heul wat minse op jaore bie P.V.O. Ikke gao nie, waant ikke bin nie jong meer en ikke bin net zo muze- kaol as 'n koei. As ikke zou speule dan viele de gaote in je sokke; Hannes Staol die is noeng al viefenvief- tug Jaore bie P.V.O., maor Hornsveld die ken ut nog veul beeter. Die ister al zes- envieftug jaor. Die Hannes het zo'n heule groote toeter. Daor kon die best mit uut de voete, maor toeng gonge zien taande uutvalle en daor doch Hannes, das nie zo best, waant as ikke valse taande krieg ken ikke messchien heul nie meer speule. Dan geen valse taande en Hannes speult nog bar best. Dat hettie allegaor veur P.V.O. over dattie gin taande heb omdattie zo meraokels graog speule wü. Oefene istie nie zo gek op. Hie denk ok, ikke speul al viefenvieftug jaor, dus noeng zak 't wel 'n bietje kenne. En dan die Hornsveld, die zal ut nog metmaoke dattie zestug en misschien wel zeuvetug of tachtug jaor bie P.V.O. loopt te toetere. Die ister ok zo gek op. D'r wier best espeuld, maor aster gm jonge minse komme om de ouwe minse te vervaange, dan gaot P.V.O. de biete- brug op Da zou bar jammer weeze. Televisietoestelle binne d'r bie hoope, maor d'r is maor 1 P.V.O. en zongder P V.O. zalt 't d'r ok nie beter op worre. Kom op minse, an de slag bie P.V.O. mit toeters die klaorleige en strakkies mit- 'n uniform om met te pronke as 'n pauw. En dan maor toetere en blaoze tot de kalk omlaog komp. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Een automobilist is iemand, die als hij een autowrak langs de weg ziet tien minuten lang heel voorzichtig gaat rij den. Het officiële orgaan van de belas tingambtenaren in Engeland deelt mee dat een inspecteur van belastingen het volgende briefje ontvangen heeft van een belastingbetaler, wiens beroep werd gevraagd: „Ik ben een insektendoder en zal u gaarne op elk gewenst tijdstip bezoeken". Takt is iets, waarvan niemand merkt dat het er is, maar wat iedereen merkt als het ontbreekt. Wat onze vrouwen broodnodig hebben is een permanent, die even permanent is als onze tijdelijke belastingverhogin gen. Natuurlijk zijn we alle maal overtuigd van het nut en de aantrekkelijkheid van pullovers, vesten en truien, die het in ons land zo bij zonder goed doen. Laten we ons echter niet vergissen, want ook in andere landen kent men deze nuttige kledingstukken en een voorbeeld daarvan is wel het fantastisch fraaie exemplaar, dat de Italiaanse ontwerper Antonelli uit Rome ontwierp en dat wij u hierbij tonen. Het is een wijde, enigszins openge werkte orlon jumper, die eigenlijk als après ski-kle- ding is bedoeld. Dit prachti ge model heeft een rolkraag en vleesmuismouwen, met nauwsluitende manchetten en ook het boord aan de onderzijde is iets krapper dan de trui zelf is, waardoor een bloesend effect ontstaat. De kleur is chartreuse. Een dergelijke fraaie jumper is een heerlijk bezit, want dit is wel een zeer modieus kledingstuk, dat gemakkelijk te dragen en schoon te hou den is. Bovendien is dit een doordrager, die ook in lente en nazomer onmisbaar is, om nog maar niet te spreken over onze zomers I mn v

Soester Courant | 1964 | | pagina 5